Sombere toekomst raffinaderij en Louter jacht op voorkeurstemmen Thatcher minst populaire premier Opvolger Sadat: "Harde actie tegen fanatici" ÖBOVAG Minder vraag naar benzine Poolse partij krant oppert mogelijkheid coalitieregering Drug doodt mariniers Hoge PLO-man gedood bij bomexplosie Griekse verkiezingstoernee: ZATERDAG 10 OKTOBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 Sinds begin opiniepeilingen LONDEN (Reuter/DPA) - De Britse pre mier, Margaret Thatcher, is gisteren te gen de achtergrond van opstandjes in haar eigen partij rond haar economische politiek, in Londen teruggekeerd van een buitenlandse reis van twee weken. Tijdens haar afwezigheid stak in de conser vatieve partij een fikse wind op over de strenge monetaire politiek waarmee Thatcher de inflatie wil bestrijden. De re bellie dreigt het anders zo vredige jaar lijkse congres van de conservatieven, dat volgende week in Blackpool wordt ge houden, te veranderen in de levendigste bijeenkomst sinds jaren. De aanval op Thatchers economische poli tiek werd deze week ingeleid door haar voorganger als partijleider, de voormali ge premier Edward Heath. De duidelijk ste kritiek kwam echter van Geoffrey Rippon, een voormalige minister uit de regering van Heath. Volgens het conservatieve dagblad 'Daily Mail" staat mevrouw Thatcher voor de ernstigste crisis binnen haar partij sinds zij tweeëneenhalf jaar geleden aan de re gering kwam. De 'Daily#Mirror" sprak van een "overlevingstest van een premier in de crisis Een bijna vernietigende ba lans stelde het gerenommeerde dagblad "The Times" op. Uit een onderzoek van een socioloog blijkt dat premier Thatcher de impopulairste eerste-minister is sinds opiniepeilingen worden gehouden. On der die kop stelt het blad vast dat slechts 28 procent van de Britse kiezers tevreden is over de premier en 65 procent ontevre den. Mevrouw Thatcher wordt trouwens nog lichtelijk geprefereerd boven de op positieleider, labours Michael Foot, die de "impopulairste oppositieleider sinds het begin van opiniepeilingen" is. SDP Het eerste congres van de nieuwe Engelse sociaal-democratische partij (SDP) is gis teren geëindigd met felle kritiek op het economisch beleid van premier Margaret Thatcher. Roy Jenkins, eens ministe r win financiën voor Labour en nu een van de SDP-leiders, beschuldigde mevrouw Thatcher van economisch dogmatisme In zijn slotrede pleitte hij voor een ge mengde economie, met privé- en over- heidsondernemingen Op het partijcongres werden geen besluiten Het kiezen van een partijleider. het formuleren van het beleid en het vast leggen van het partijreglement, zullen op een volgend congres, waarschijnlijk in fe bruari. gebeuren. Dit eerste congres dien-, de voornamelijk als forum voor debat en ontmoetingsplaats voor partijleiders en aanhangers Toch bleek wel op welke politieke lijn de nieuwe Engelse partij zit. De afgevaardig den stonden een centrum-beleid voor en toonden zich vóór lidmaatschap van de Europese Gemeenschap en de NAVO De SDP is een midden-partij, die zich duide lijk van zowel Labour als de conservatie ven wil onderscheiden. In zijn slotrede zei Jenkins cfat de SDP er naar streeft daadwerkelijk iets te doen aan de werkloosheid en een aanzienlijke economische groei bewerkstelligen. BRUSSEL (Reuter) - De vermindering van de vraag naar benzine en andere olieproduk- ten heeft het toekomstbeeld voor de raffinaderijen in de Europese Gemeenschap zeer verslechterd. Sluitingen en een verlies van 10.000 arbeidsplaatsen zijn onvermijdelijk. Het ogenblik is aangebroken dat een aanzienlijk aantal raffinade rijen moet worden stilgelegd, zo staat in een rapport van de Euro pese Commissie. De raffinaderijen in de EG draaien op het ogenblik op zestig procent van hun capaciteit. In 1973 was dat tachtig procent. De olie-in dustrie verwacht niet dat er de komende jaren een verbetering zal optreden. Dat de vraag op het ogenblik klein is wordt voor een deel veroorzaakt door tijdelijke factoren, zoals de recessie. Maar de hoge olieprijzen heben ook tot maatregelen geleid die op de lan ge termijn zijn gericht. Brand- stofbesparing en een toenemen van het gebruik van gas, steen kool en kernenergie maken de vooruitzichten voor de raffinade rijen er niet beter op. Bovendien verandert het verbruik- spatroon. De vraag naar benzine en andere hoogwaardige produk- ten.zal volgens het rapport wel weer groter worden, maar de vraag naar zware stookolie wordt alleen maar kleiner. Het zijn vooral de oude raffinaderijen die zijn ontworpen voor een grote produktie van deze stookolie. Steenkool en kernenergie kun nen stookolie als brandstof in de industrie verdringen. De Europese Commissie dringt er in haar raport op aan dat de raffi naderijen worden aangepast voor de produktie van benzine en andere lichte produkten als nafta, een grondstof voor de che mische industrie. Zij tekent erbij aan dat een en ander onvermijde lijk gepaard gaat met sluitingen op grote schaal. Op het ogenblik Waarnemers in Moskou wezen er op, dat in de Sowjet-kranten wel iswaar felle kritiek te lezen is op het programma dat Solidariteit deze week aannam, maar dat de felheid van de aanvallen niet is toegenomen. De Prawda, het orgaan van de communistische partij, schreef donderdag en gisteren dat er geen sprake is van het program ma van ee vakbond, maar van "het document van een politieke partij". WARSCHAU (UPI/AFP/Reuter) - denken dat men de samer De spreekbuis van Poolse (com munistische) Verenigde Arbei derspartij heeft gisteren impli ciet de invloed toegegeven van het vrije vakverbond Solidari teit. Voor het eerst plaatste een officiële krant een vraaggesprek met Jacek Kuron, de man die de dissidentengroep KOR opricht te, de vorige week werd opgehe- Trybuna Ludu schreef dat steeds meer mensen voelen voorhet idee, een coalitieregering te vor men, waarvan ook niet-commu- nisten deel uitmaken. Volgens de krant is vorming van een breed front geboden met het oog op nationaal behoud. Er zou niet •alleen sprake zijn van een erosie van de staat, maar het onafhan kelijke bestaan van Polen bin nen zijn huidige grenzen zou op het spel staan. Een andere geste van de autoritei ten naar het vrije vakverbond was de werklunch die de Franse minister van buitenlandse zaken, Claude Cheysson, gebruikte met Lech Walesa, de voorzitter van Solidariteit. Het was niet eerder voorgekomen, dat een ontmoe ting met de vakbondsleider was opgenomen in het programma van een buitenlandse gast van de regering. Later op de middag had Cheysson een ontmoeting met partijleider Stanislaw Kama. De mogelijk heid van een coalitieregering met niet-communisten spreek Jacek Kuron wel aan. De oprich ter van KOR wees er wel op dat wat hem betreft Solidariteit een vakbond, en de kerk, kerk moet blijven. Wel zouden het vrije vak verbond en de zeer invloedrijke rooms-katholieke kerk steun kunnen geven aan leden van de regering in wie het volk vertrou wen heeft. Kuron liet er geen twijfel over be staan, dat het overwinnen van de crisis zeer ingrijpende verande ringen vergt. Mensen die nog is de verwerkingscapaciteit van de raffinaderijen 200 miljoen ton groter dan nodig is. Bij moderni sering zal daarvan wellicht 150 miljoen ton overbodig zijn. Er zullen raffinaderijen volledig moeten worden opgedoekt. Walter Kirsten. directeur bij Bri tish Petroleum (BP) heeft deze week verklaard dat West-Europa over een raffinagecapaciteit be schikt van een miljard ton per jaar en dat op de lange duur iets meer dan 600 miljoen ton per jaar voldoende zal zijn. BP sluit in elk geval een raffinaderij in Groot- Brittannië, evenals Burmah Oil.' De bonden hebben laten weten dat er al 3500 man personeel van diverse raffinaderijen is ontsla gen en dat 10.000 arbeidsplaat sen gevaar lopen. Kirsten wees er nog op dat raffinaderijen in andere landen ook niet aan slui ting zullen ontkomen. BOSTON (AP) - Torsten Wiesel (rechts) en David Hubel spraken gisteren met journalisten nadat bekend was geworden dat zij de Nobelprijs voor geneeskunde hadden gewonnen. De derde gelukkige is Roger Sperry. WASHINGTON (UPI) - Aan boord van het Amerikaanse vlieg- dekschip "Midway" zijn twee militairen overleden als gevolg van drugsgebruik. Negentien opvarenden werden aangehouden in verband met het in beslag nemen van marihuana ter waarde van ongeveer 125.000 gulden Sinds twee jaar geleden bij een onderzoek was gebleken dat bijna de helft van de 2.000 ondervraagde dienstplichtigen bij de mari ne gebruik maakte van marihuana, proberen de autoriteiten het drugsgebruik terug te dringen. Tejero gaat rechten studeren MADRID (UPI) Luitenant-kolonel Antonio Tejero Molina van de Spaanse semi-militaire politie, die op 23 februari met onge veer 300 ondergeschikten enige tijd het Spaanse parlement be zet hield, heeff'gisteren ingeschreven voor een schriftelijke stu die in de rechten. Naar verwacht wordt, zullen Tejero en 33 andere officieren die betrokken zouden zijn geweest bij de mislukte staatsgreep vol gend jaar maart voor een krijgsraad moeten verschijnen De openbare aanklager heeft al de maximum-straf van 30 jaar geëist. CAIRO (AFP) - Hosni Moe barak, die volgende week naar alle waarschijnlijk heid Sadat als president zal opvolgen, heeft een hard optreden tegen ge welddadige islamitische fundamentalisten aange kondigd. In een interview met het Franse persbu reau AFP zei hij gisteren dat aantastingen van de staatsveiligheid niet ge duld zullen worden. ADVERTENTIE OCCASIONSHOW op 15,16 en 17 oktober in de Groenoordhallen te Leiden Hij wees erop dat ook in Assioet krachtig is opgetreden tegen fun damentalistische agitatie, en hij sloot niet uit dat nog verdere maatregelen nodig zullen zijn om deze fanatiek-orthodoxe mos lems onschadelijk te maken. De ongeregeldheden in de Egypti sche stad Assioet hebben aan 45 mensen het leven gekost. Dit aantal werd bevestigd door zie kenhuizen en eerste-hulpcentra in de stad. In Assioet kwamen donderdag islamitische funda mentalisten in botsing met leger en politie. De rust lijkt zo goed als te zijn weergekeerd. Hier en Israël De Israëliërs, zo zei hy, hebben geen reden tot ongerustheid, want de nieuwe Egyptische rege ring zal de politiek van president Sadat voortzetten. Hij toonde zich erg verbaasd over de terug houdendheid van het Ameri kaanse Congres tegenover de le vering van Awacs-radar-vliegtui- gen aan Saoedi-Arabië. Deze toe stellen spelen volgens hem een belangrijke rol bij het tegengaan van het Sowjetexpansionisme, en zullen niet tegen Israël wor den gebruikt. Als de levering van de Awacs aan Saoedi-Arabie niet doorgaat zal dat de geloofwaardigheid van Washington bij zijn "vrienden in het Midden-Oosten" aantasten. "Na zo'n weigering zouden ook wij ons vragen moeten gaan stel len", aldus Moebarak. Sowjet-Unie Hij meende dat de belangen van We t Europa. de Verenigde Sta ten en Japan in de Golf up het ogenblik gevaar lopen In dat verband kondigde hy aan zich evenals zyn voorganger te zullen verzetten tegen het "Sowjet-ex- pansionisme". Daartoe zouden de Verenigde Staten tijdelijk ge bruik kunnen maken van bepaal de militaire faciliteiten in Egyp te. Hij sprak voorts de hoop uit dat de betrekkingen met Saoedi- Arabie genormaliseerd zullen worden. "Dat zal van de Saoedi's afhangen". Evenals Sadat zal ook Moebarak zich krachtig teweer stellen te gen Libische pogingen Egypte te ontwrichten. Op de vraag of hij ook de grensoorlog met Libië ge voerd zou hebben die Sadat in juli 1977 begon, antwoordde Moebarak: "Dat zou ik ook ge daan hebben. Sadat had zelfs te veel geduld alvorens terug te slaan". Hij maakte de voormalige staf-chef van het Egyptische le ger. generaal Chazli, die nu in Li bië woont, uit voor "verrader Hij zei ook de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO niet te be schouwen als de vertegenwoor diger van ólle Palcstynen. In de doelstellingen en de principes van de politiek van president Sa dat komt geen verandering, maar ik zal er wel mijn persoonlijke noot aan toevoegen", zo besloot Moebarak. ROME (AFP/UPI) - Bij een bom explosie in een hotel in Rome is gisteren een functionaris van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO om het leven gekomen. Een woordvoerder van de PLO in Rome zei dat het slachtoffer Ma- jed Abu Sharar was. hoofd van de voorlichtingsafdeling van de PLO. Hij uitte de beschuldiging dat de Israëlische geheime dienst de 46-jarige Sharar met een bom om het leven had ge bracht. Het slachtoffer was in Rome voor een internationale bijeenkomst van intellectuelen die de zaak van de Palcstynen steunen. Hij had zich onder een valse naam in het hotel laten inschrijven. Daar door ontstond misverstand over de identiteit van de man die door een in zijn hotelkamer ontplofte bom was gedood. Men nam aan dat het ging om een in Beiroet wonende Algerijn, die waar schijnlijk bezig was een bom voor een aanslag in elkaar te zet ten. Een PLO woordvoerder onthulde later dut het slachtoffer Sharar was. lid van het centrale comité van da PLO vleugel Al Fatach Hy was speciaal belast met de contacten met Palestijnse jour nalisten in de door Israël bezette gebieden. Inmiddels is de verantwoordelijk heid voor de aanslag al opgeeist. In Beiroet benaderde een onbe kende telefonisch het kantoor van het persbureau UPI mat da mededeling dat Majed Abu Sha rar was omgebracht door de "As- sifa" omdat "hy en zyn collega's waren afgeweken van de juiste koers van de Palestijnse revolu tie en de gewapende strijd Deze personen vertegenwoordigen het verraad en zoals wij Sharar heb ben gelikwideerd zullen wy dat ook doen met anderen die zyn af gedwaald van de heilige koers", aldus de man. De PLO woordvoerder in Rome verklaarde nooit van de "Assifa' groepering te hebben gehoord. De verantwoordelijkheid voor de aanslag moet by de Israëlische geheime dienst worden gezocht, zei hy. Epirus, het bergachtige noord westen van het Griekse vasteland, is vanouds het bastion van Evangelos Avcr- of. de huidige vice-premier en minister van defensie, lei der van de rechtervleugel van de regerende party Nieuwe Democratie, tijdens de dicta tuur voorstander van het leg gen van een „brug" naar de kolonels. Vanuit het hoogge legen Metsovo. het Zwitsers aandoende stadje waar suc cesvol allerlei nijverheid is aangemoedigd en de bevol king toenam, bestreek de machtige politicus tot voor enkele jaren het hele gewest met vaste hand - wie iets wil de bereiken, kon niet voorbij aan de 'markies van Metso vo'. zoals oppositieleider Andreas Papandreou hem spottend in zyn redevoerin gen noemt. Deze streek, waar in 194y de laatste fase van de burgeroor log is uitgevochten die tot de liquidatie van de pro-com- munistische partizanen leid de. was tot voor kort politiek rechts. Maar bij de laatste verkiezingen, in 1977, geraak ten van de vijf parlementsze tels waarover zij beschikt, er toch al twee in handen van de socialistische Pasok „Dit maal worden het er minstens drie", zegt me een plaatselijk kaderlid dat meehelpt aan de voorbereiding van Papand- reou's verkiezmgsbyeen- komst. Uitdaging Papandreou heefi deze keer Jannina, de hoofdstad van Epirus, uitgekozen als een van de drie steden waarvan daan zijn verkiezingsdemon straties door de televisie wor den uitgezonden. Het is een duidelyke uitdaging aan het adres van Averof, dat Janni na niet meer 'zyn eigen ter rein' is. Het grote plein voor de prefectuur staat die avond inderdaad stampvol, geheel in het teken van de opgaande zon, het embleem op de groe ne vlaggen en ballonnen van de Pasok, en allerwegen schalt de kreet: Allagi! Ver andering! Er is zelfs een spandoek van een deputatie uit Metsovo. zo'n 70 kilome ter hoger de bergen in, met de tekst Metsovo stemt ver andering'. „De verkiezingen zyn van avond beslist", roept de 64 ja rige socialistenleider de dei nende menigte toe, die tevo ren het fraaie lied 'We zullen de zon dronken voeren, ja' heeft gezongen. „De bastions van rechts vallen een voor een. Sparta. Lakonia waren al gevallen, vanavond is het de beurt voor het bastion van de markies. Op 19 oktober is het volk aan de macht, zijn wij aan de regering en is rechts met pensioen gestuurd. Onze meerderheid wordt aanzien lijk groter dan die van 1964". Hy duidt op de verkiezings overwinning van zijn vader George, die in februari 1964 met zijn Centrumparty 53 procent van de stemmen be haalde doch reeds het jaar daarop werd aangetast door 'dissidentie' en wraak' bin nen eigen gelederen en juli 1965 op tamelijk onparlemen taire wyze door koning Kon- stantyn ten val werd ge bracht. Twee jaar later was Griekenland een dictatuur. Ditmaal regeert een andere Konstantyn als staatshoofd: de 74-jarige president Kon stantyn Karamanlis, die, hoe wel van uitgesproken rechtse komaf, algemeen wordt ge zien als een garantie tegen nieuwe abnormale ontwikke lingen. zelfs wanneer de radi cale Andreas inderdaad het premierschap zou veroveren. Iets waar steeds meer Grie ken in gaan geloven, ook al lijkt de voorspelling 'aanzien lijk meer dan 53 procent' fan tastisch. De volgende dag ga ik met Ka- rolos Papouhas. een van de plaatselijke afgevaardigden van de Pasok, die graag her kozen wil worden, de berg dorpen in. Hy is op 'kruizen jacht', dat wil zeggen op de jacht naar voorkeurstemmen die een goed deel van elke Griekse verkiezingsstrijd be heerst, zowel in de provincie als in de stad. De provincie Jannina mag op basi.c haar bevolkingsaantal, parlementsleden afvaardi gen Deze worden op basis van evenredigheid onder de partyen verdeeld, maar wie binnen die partyen de geluk kigen zyn, wordt uitgemaakt door de hoeveelheid voor keurstemmen Deze laatste worden naar plaatselyke evenredigheid onder de par tijen verdeeld. De zeven Pa sok-kandidaten voor Jannina zyn dus ook eikaars rivalen •yf Afschaffing van dit systeem staat in het programma van de Pasok en Papoulias moet de dorpelingen uitleggen waarom het leidt tot een te toegespitste verhouding tus sen kiezer en gekozene (met wederzijdse 'verplichtingen') vriendendiensten, verwaarlo zing van het algemeen be lang. ongezonde spanningen binnen de partijen. Afschaf fing ervan zal natuurlyk ook leiden maar dat zegt hij er niet by - tot minder van dit soort café-bezoeken van kan didaten in afgelegen dorpen. Plaatselijk Papoulius, een zwierige, vroly- ke man. wordt wel getipt als aanstaand minister van bui tenlandse zaken in een even tuele regenng-Papandreou, maar hy kan met de dorpelin gen uit zyn geboortestreek net zo goed praten over de plaatselyke problemen: de weg die maar niet wordt geasfalteerd, ondanks jaar- lykse beloften, de elementai re medische voorzieningen en het belabberde staatszie- kenhuis in Jannina („Ik weet het want myn moeder is er ook verpleegd"); de yzeren machtspositie van tussen handelaren en de regerings begunstiging van plaatselijke kopstukken. Of hij nu bij een snel stromende vliet aan de forellenmaaltijd zit, of bij een kopje koffie in het plaatsely ke café van Fourka. zowat het hoogst gelegen dorp van Griekenland, bereikbaar langs een abominabele weg, hij voelt zich overal op zyn gemak Uitvoerig licht hy in het café de socialisatieplannen van zyn partij toe. die alleen de aller grootste bedryven zullen be helzen, en zeker niet de grond „Geloven jullie toch niet wat ze zeggen dat de Pa sok jullie ezel zal afnemen of jullie kippen; wat we zullen doen is het stimuleren van landbouw- en veeteeltcoope- ratics, maar volstrekt op ba sis van vry willigheid". Er wordt in Fourka na afloop maar één vraag gesteld: „Wie zegt ons dat jullie ons niet ook vergeten zoals de rechtse reginngin studs deden1' Papoulias „Een goede vraag. Wy zullen niet na vier jaar, maar elk jaar verantwoording afleggen van wat we doen en zullen doen. Precies zeggen bijvoorbeeld hoeveel kilome ters geasfalteerde weg er vol gend jaar by komeh". Als we Fourka weer uit rijden, blykt een kenner van de plaat seiijko iphoudlnpa reeds precies op de hoogte te zijn van de uitslag in het dorp Vorige keer kreeg de Pasok tien van de 130 stem men. deze keer zullen het er veertig zyn lin het café luis terden zo'n 15 mannen) Averofs bastion staat hier nog overeind, maar het is aangetast. Een flinke greep blykt hy ook nog te hebben op een kleine stad als Konitsa. ten noorden van Jannina. waar we 's avonds aankomen omdat alle zeven Pasok kandidaten er het woord zullen voeren. Dat wordt een weinig meeslepen de aangelegenheid, mede omdat het grootste deel van de bevolking demonstratief rentelt op een plein ter zyde van de bijeenkomst, waar een soort lunapark wordt gehou den „Wacht tot Averof hier spreekt", zegt me een plaat- selyk aanhanger van de rege ringsparty „De mensen die daar staan te luisteren zyn al lemaal Moskou-mensen En Pasok-lid verklaart later de slechte opkomst in Konit sa met de mededeling dat „de politic hier altyd nog oplet. Er worden nog dossiers by gehouden In Konitsa is de burgeroorlog nog niet hele maal afgelopen' FRANS VAN HASSELT

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9