FNV bereid tot matiging "Helft bierwachten tegen cao Kabelexploitanten boos: 'PTT wil monopolieredden' "Bejaarde moet bezig blijven Straks langer tv kijken Lekkerkerk: geen gifgrond-zwendel Vrachtwagen geeft tunnel nieuw verfje Kok: "Maar alleen onder spijkerharde voorwaarden" ÖB0VA6 "AVRO is geen maffia' Wens Van der Louw (CRM) Man valt conducteur aan Minderheid zou achter acties zitten ZATERDAG 10 OKTOBER 1981 ROTTERDAM (ANP) - Een vrachtwagen met aanhanger heeft gistermiddag in de Botlek- tunnel 17 vaten met elk twintig kilo verschillende kleuren verf verloren, aldus de Rotterdamse politie. Acht auto's die achter de vrachtwagen reden kwamen daardoor onder de verf te zitten. Het wegdek en de wanden van de tunnelbuis raakten over een lengte van 500 meter besmeurd. APELDOORN (ANP) - Ruim een kwart van de boven 65-jarigen wil graag doorwerken. "In dit licht gezien is het uitsluiten van het beoefenen van beroepsar beid na het 65ste jaar uitermate discriminerend in vele opzich ten". Dr. A. Fuldauer. verpleeg huisarts in Almelo, zei dit giste ren in Apeldoorn op het leden- congres van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst. Vergeleken bij vlak na de oorlog is het percentage bejaarden dat nog beroepshalve werkzaam is, tot meer dan tweederde gedaald. In 1947 werkten nog 35,5 procent van de mannen en 6,3 procent van de vrouwen boven de 65. in 1976 (de laatst bekende gege vens) nog respectievelijk 11,1 en 3.6 procent. 1 li" Voor bijna de gehele groep is het plezier in het werk, in het bezig zijn en in de sociale contacten die met beroepsarbeid samen hangen, tegenwoordig de be langrijkste drijfveer. Bij alle re denen aan het werk te blijven noemde 27,1 procent van de mannen en 38.4 procent van de vrouwen ook wel financiële rede nen. maar slechts ééntiende van Ook belastende factoren in het werk lijken geen reden voor de mannen - om er op hun 65ste de brui aan te geven. Als ze door gaan, zijn ze zelfs aanzienlijk minder vaak ziek dan jongeren. al is de ziekteduur "per geval" langer. Fuldauer zei ook. dat een Kwart van de ouderen tot 75 jaar een of andere vorm van onbetaalde be zigheid heeft (bestuurlijke func ties e.d.). Opneming in een tehuis blijkt echter tot een duidelijke vermindering van allerlei in spanningen (ook in de hobby sfeer) te leiden. Gezien de gunsti ge invloed van een zekere belas ting met werk en taken op de ge zondheids- en welzijnstoestand van de ouderen, vindt Fuldauer dat tehuisbewoners moeten wor den gestimuleerd tot "bezighe den" en dat ook de hulpverle ning aan bejaarden die (nog) niet in een verzorgingshuis wonen er op gericht moet zijn, dat ze ge zond "bezig" kunnen blijven, waardoor opneming in een ver zorgingshuis kan worden uitge steld of voorkomen. ARNHEM (ANP) - De nieuwe regering moet maandag in de Tweede Kamer spijkerhard toezeggen dat ze het jaar 1982 ingaat met een taakstellend werkgelegenheids- program. Voorzitter Wim Kok van de Federatie Neder landse Vakbeweging zei dit vandaag in Arnhem op een Gelderse bijeenkomst van de FNV. "Ik zie al dat de nieuwe regering nu voor een testcase start", aldus Kok, "komt het werkgelegen heidsplan er of worden we met een zoethouder het bezuinigings- bos ingestuurd". Naambordjes van progressieven aan de deur van een ministerie zijn voor de FNV niet voldoende. "Het gaat om de daden". De FNV verwacht van de regering een program, dat aangeeft hoe jaarlijks "de kop van de werk loosheid wordt afgehakt" tot het werkloosheidsniveau tot een draaglijk peil is teruggedrongen. Alleen als er een van jaar tot jaar ingevulde werkgelegenheids- taak op tafel komt, is de FNV be reid te discussiëren over "het prijskaartje". Kok voegde hier aan toe, er niet in alle opzichten gerust op te zijn dat het nieuwe kabinet volgende week zo'n bre de aanpak zal presenteren. "Wat er onder de deur van het Cats- huis doorsiepelt geeft mij de in- ADVERTENTIE OCCASIONSHOW op 15,16 en 17 oktober in de Groenoordhallen te Leiden DEN HAAG (GPD) - „Een stra fexpeditie". Zo noemt AVRO-voorzitter M. J. Key- zer het onderzoek dat de vori ge minister van CRM heeft la ten instellen naar de com merciële banden en activitei ten van de omroepen. In zijn (laatste) jaarrede voor de van daag gehouden algemene vergadering van de AVRO in Utrecht zei hij dat in de me dia de indruk was gewekt als of in omroepland sprake is van „maffiaanse handel en wandel". Dat is volgens Keyzer geens zins het geval. Uit het door de regeringscommissaris voor de omroep uitgevoerde on derzoek naar de naleving door de omroepen van het „winst"-artikel uit de Om roepwet, kwam de AVRO destijds als „goede midden moter" naar voren. Inmid dels heeft de AVRO in een brief aan de (nieuwe) minis ter van CRM, André van der Louw, de meeste beschuldi gingen van de hand gewezen, zo deelde Keyzer mee. druk dat er weer heel wat figuren in de weer zijn om voor het ko mend jaar eens tot in de details op papier te zetten wat de vakbe weging wel en niet aan verlan gens op tafel mag leggen". Een eventuele uitnodiging voor ge sprekken waarin anderen voor de FNV al een schaduw-cao-be- leid hebben ingevuld met pre cies uitgemeten minlijnen, ziet de FNV niet zitten. "Dan praten ze maar zonder ons", aldus Kok. De FNV wil meepraten over een werkgelegenheidsplan en over het behoud van de sociale zeker heid. Ze weet ook, dat dat geld kost. Maar, zei Kok, "we zijn niet van plan die centen af te geven en ons bij de deur weg te laten sturen". Hij waarschuwde nogmaals tegen aantasting van de prijscompen satie. In dit verband noemde hij het een "onthutsende vertoning" als financiële deskundigen en ge zagsdragers het ene moment met de boodschap komen dat een loonkostenontwikkeling van zo om en nabij de acht procent in 1982 ons land definitief in het verderf zou storten terwijl op een ander moment - zoals bij de op waardering van de gulden - "even vrolijk" het bewijs wordt geleverd dat de Nederlandse eco nomie kerngezond is en buiten landse financiers groot vertrou- wen inboezemt. Kok zei bereid te zijn tot het ma ken van pijnlijke keuzen tussen loon, sociale zekerheid en werk, maar dan wel op basis van eerlij ke argumenten en controleer baar beleid met een rechtvaardi ge bijdrage van iedereen. AMSTERDAM (ANPlGPD) - ln een overvolle rechtzaal in Amsterdam is gisteren het kort geding behandeld dat drie stu dentes hebben aangespannen tegen de universiteit van Am sterdam, de sociale academie Karthuizer en de staat der Ne derlanden. Zij eisen inschrijving voor het komende studiejaar tegen de tarieven van vorig jaar. De ver hoging van collegegelden ach ten zij in strijd met de Europese richtlijnen volgens het Euro pees Sociaal Handvest. Dit handvest zou een (te) hoge fi nanciële drempel verbieden. Voor de universiteit is het colle gegeld verhoogd van 700 naar 900 gulden; voor het hoger be roepsonderwijs, dat geen colle gegeld kende, is een inschrijfbe- drag van 650 gulden ingevoerd. HILVERSUM (ANP) - Minister Van der Louw van CRM vindt dat op korte termijn - hij denkt al per 1 april 1982 - de televisie op de late vrijdag- en zaterdag avond anderhalf uur langer in de lucht zal moeten zijn om te con curreren met de piraten. Hij zei dit gisteravond in het politieke VAR A-televisieprogramma "Haagse Bluf'. De minister is van mening dat de Nederlandse televisie in het weekeinde veel te vroeg op houdt. Als het aan hem ligt wordt de zendtijd op de vrijdag en zaterdagavond verlengd tot één uur of half twee 's nachts. Hij zal over deze zaak op korte ter mijn met de betrokkenen - de omroepraad en de zendgemach tigden - gaan praten. Daarnaast wil de minister ook tele visie in de middaguren voor de vele thuiszitters. In dit laatste is overigens al voorzien in het meerjarenplan van de NOS. dat per 1 oktober 1982 een uitbrei ding met acht uur (twee uur per dag op maandag, dinsdag, don derdag en vrijdag) per week in houdt. Volgens Richard Schoonhoven, commissaris televisie van de NOS, moet er over het idee van ZWOLLE (ANP) Een treinpassagier-rteeft gisteravond tussen Deventer en Zwolle een conducteur met een mes gestoken. De conducteur, af komstig uit Nijmegen, liep vijf steekwonden in het gezicht op. Na be handeling in een Zwols ziekenhuis kon hij naar huis gaan. De treinpas- sagier, wiens identiteit nog niet vaststaat, viel de conducteur aan nadat was gebleken dat hij geen kaartje had. De man trok hierna aan de noodrem. Nadat hij de trein verlaten had kon hij worden aangehouden Bij Rijswijk zijn gisteren aan het eind van de middag stenen door een ruit van de trein Den Haag-Rotterdam gegooid. Twee reizigsters raakten volgens een woordvoerder van NS licht gewond. De spoorwegpolitie stelt een onderzoek in. (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) - Alle grond uit de gifwijk van Lekker kerk is terecht gekomen bij de Afvalverwerking Rijn mond (AVR) om te worden verbrand. De inhoud van de schepen die voor het transport van de afgegraven grond zorgden, werd zowel bij vertrek uit Lekkerkerk als bij aankomst in Rotterdam gemeten. Daarbij zijn geen ver schillen aan het daglicht gekomen. Hoek van Dijke hebben dit giste ren verklaard naar aanleiding van berichten als zou verontrei nigde grond uit Lekkerkerk on der andere zijn gebruikt voor het bouwrijp maken van de Johan- nahaven in Papendrecht Lek kerkerk was opdrachtgever voor de schoonmaakoperatie van de gifwijk en de provincie Zuid- Holland voerde de directie. Vol- 4 gens de verklaring is alles nauw keurig op papier vastgelegd. Een van de hoofdverdachten in de Uniser-zaak, Gernt Bernouw, heeft tijdens het verhoor door le den van een speciaal onderzoek team van de rijkspolitie, belas tende verklaringen afgelegd over de huidige directeur van Uniser, Willem Renes. Deze zou als di recteur van de inmiddels failliete Anreco International BV illegaal tienduizend ton zwaar verontrei nigde grond hebben gestort op terreinen in Papendrecht en Slie- drecht. Deze grond zou afkom stig zijn uit Lekkerkerk omdat hij daarmee veel overeenkomst vertoont. Uniser is echter in het geheel niet betrokken geweest bij de schoonmaak van Lekkerkerk. Deze operatie, die het rijk 160 miljoen gulden heeft gekost, is geheel in eigen beheer uitge voerd door het bedrijf Van Mau- rik uit Groot-Ammers. de minister voor de weekeinden gesproken kunnen worden. Maar in tegenstelling tot de minister, die vindt dat niet direct bij elke idee een rekening moet worden gepresenteerd, zegt Schoonho ven dat er aan uitbreiding van de televisiezendtijd wel een prijs kaartje hangt. BUNNIK (ANP) - Op een bijeenkomst van bierwachten in Bunnik is gisteren geble ken, dat iets meer dan de helft van de bierwachten die voor de CV Bierwacht werken, niets voelt voor een loondienst- verhouding en een cao. Vorige maand hebben bij de Industriebond FNV aangesloten bierwachten daarvoor acties gevoerd (bezetting van het centraal brouwerijkantoor in Amsterdam en sta kingen) waarna de directie van de CV Bierwacht overleg over een cao heeft toe gezegd. De"bierwachten, die in cafés en andere eta blissementen zorgen voor het schoon houden van de leidingen van de tapinstal laties. werken nu nog als „kleine zelfstan digen" op contract met de CV Bierwacht. Ze werken op tarief en hebben minder vakantie dan het overgrote deel van de ..gewone" werknemers. in Bunnik bleek echter, dat de daar aanwe zige 65 (van de 118) bierwachten best te vreden met hun dienstverband op con tractbasis zijn. Ze willen met de directie van de bierwacht wel over een verbete ring van hun materiële positie praten, maar ze hebben diezelfde directie ook la ten weten, dat ze er niets voor voelen, „zonder overleg en zonder onze goedkeu ring gedwongen te worden een loon dienstverhouding en een cao aan te gaan". „Met verbittering hebben wij moeten gedo gen dat een klein aantal bierwachten tot bezettings- en stakingsacties is overge gaan teneinde hun cao-eisen af te dwin gen", aldus de 65 bierwachten in een „pe titie" voor de directie van de CV Bier wacht. Gedurende de acties van de Industriebond FNV hebben de bierwachten die het daar nu niet mee eens blijken te zijn, niets van zich laten horen. Volgens hun woord voerder Chris van der Kuijl komt dat doordat de niet bij de Industriebond FNV aangesloten bierwachten van elkaar niet wisten hoe ze erover dachten. „Die jon gens zitten over het hele land verspreid". Na „koortsachtige activiteiten" in de af gelopen veertien dagen kwamen ze giste ren in Bunnik voor het eerst bijeen Op die bijeenkomst was ook directeur me vrouw J. Hoorneman van de CV Bier wacht op verzoek van de 65 bierwachten aanwezig. Zij zit nu in een moeilijk par ket, omdat de CV de Industriebond al cao-overleg heeft toegezegd, terwijl een meerderheid van de bierwachten daaraan nu helemaal geen behoefte blijkt te heb-- ben. „Na de acties van de Industriebond FNV hebben we noodgedwongen een af spraak met de bond gemaakt, maar deze groep is veel groter Er zal dus een com promis moeten worden gevonden", aldus mevrouw Hoorneman. die nog niet kon zeggen wat er nu verder gaat gebeuren. Ze gaat er wel van uit, dat het overleg met de bond dat nog niet is begonnen doorgaat. Volgens dc Industriebond deden vorige maand 66 bierwachten mee aan de acties. Volgens Van der Kuijl zijn maar 42 bier wachten lid van de bond en hebben ook niet alle leden aan de acties meegedaan. Bestuurder Henk Koning van de Industrie bond FNV zei gisteravond dat hij de in druk heeft dat de directie van de CV Bier wacht zelf het „optreden" van de bier wachten in Bunnik min of meer heeft georganiseerd. Hij ontkende dat het cao- overleg slechts met een klein aantal bier wachten is afgedwongen: aan dc sta kingsacties hebben 40 tot 50 mensen meegedaan, terwijl ongeveer vijftien an deren er volgens Koning wel achter ston den maar niet mee konden wegens ziekte e.d. Van de bierwachten zijn er. zei hy, 65 lid van de bond. Satelliettelevisie staat te dringen voor de Nederlandse buis. De PTT en minister Van der Louw willen er echter nog niets van weten. En dat terwijl de ontvangst van zo'n dikke veertig satel lietprogramma's nu al mogelijk is. Als het aan de Nederlandse kabelnetexploitanten ligt, kijkt half Nederland begin volgend jaar al naar buitenlandse televisiebeelden. Volgens de PTT zal de kijker echter nog tot eind 1986 moeten wachten. De strijd om wat wel en wat niet mag op de Nederlandse kabelnetten, is deze week in alle hevigheid losgebarsten. Het verbod van minister Van der Louw (CRM) afgelopen maandag op het doorgeven van tv-beelden van satellie ten via kabelnetten was de knuppel in het hoenderhok, die voor de nodige opschud ding op dat toch al roerige terrein heeft gezorgd. Ruwweg zijn de partijen in het kabelconflict in twee kam pen verdeeld. Aan de ene kant de PTT (nu dus ge steund door de minister), die alles in het werk stelt om par ticuliere initiatieven op ka- beltelevisiegebied kramp achtig tegen te houden Im mers: de PTT wil zelf buiten landse televisiebeelden gaan verspreiden. Met een duur plan heeft de PIT het zo geregeld, dat het staatspostbedrijf straks be paalt waar de kabelnetkijkers naar mogen kijken en hoe die beelden door het land ver spreid worden. Het plan (pas over enige jaren operatio neel) gaat de kijker gemid deld 25 gulden extra per jaar kosten en mogelijk meer. Kosten die boven de normale abonnementsgelden komen die nu al voor kabelnetaan- sluitingen moeten worden betaald. Maar: naar buitenlandse televi sie kijken kan vandaag ook. In Nederland kan op dit mo ment al naar ruim 40 televi siesignalen worden gekeken. Dus móést er wel een onder nemer opstaan die de daar voor benodigde apparatuur op de markt ging brengen. Dat werd het Arnhemse be drijf Huoma, dat nu al com plete ontvangstinstallaties voor satelliettelevisie kan le veren. Voor kabelsystemen en voor de particulier, al wacht Huoma nog even met het op de markt brengen van dit laatste apparaat. Eerder al slaagde de stichling Kabeltelevisie Amsterdam (KTA) er in om beelden van de Franse tv-satelliet OTS-2 op te vangen en te versprei den via het hoofdstedelijk ka belnet. De PTT waarschuwde de KTA. liet in samenwer king met de Franse PTT en vermoedelijk de NOS. het signaal coderen (scramble) waarna de KTA het nu onin teressant geworden televisie beeld afkoppelde. Dit tot groot verdriet van veel Am sterdamse kijkers. De koek was daarmee echter nog niet op. Het Arnhemse bedrijf Huoma leverde kort daarop een primeur door de haarscherpe ontvangst van de Russische televisiesatel- liet Horizon (Russische naam Gonzont) voor elkaar te krij gen. Amsterdam sprong er in en ook de gemeente Hellen- doorn. waar Huoma al eerder het Franse OTS-beeld op het net had gebracht, toonde enorme belangstelling. De Rus Voor Hellendoorn kwam afge lopen maandag de kink in de kabel door het verbod van de minister. Een lokale overheid is immers ondergeschikt aan de landelijke overheid. Voor de wat vrijer opererende KTA echter was het verbod geen probleem: het wordt simpelweg genegeerd en de KTA gaat gewoon door met de voorbereidingen voor de komst van de Rus in Amster dam. „Want", zo liet woord voerder De Bont van de KTA deze week weten, „het ver bod van Van der Louw slaat nergens op en mist elke juri dische grond". Wat zegt de minister over ae Russische satelliet: „Het is een telecommunicatiesatcl- liet en geen omroepsatelliet. Verspreiding mag dus niet door derden en zeker niet via kabelnetten. Dat is zo in in ternationale regelingen vast gelegd". „Nee", zeggen de kabelexploi tanten. „Dat argument slaat nergens op. Dc Horizon werkt in internationaal vast gestelde omroepbanden en mag dus wel worden ontvan gen en verspreid Zeker wan neer dc programmamaker daar geen bezwaar tegen maakt". De kabelnetexploitanten heb ben de indruk dat de PTT - met de rug tegen de muur en bevreesd voor het verlies van haar monopolie op kabelnet- gebied - minister Van der Louw te hulp heeft geroepen. „En die is daar met open ogen ingetrapt", zo stellen de exploitanten. Bovendien - zo meent men in kringen van exploitanten - slaat het argu ment wat betreft de Honzon nergens op. De Russen heb ben zelfs de samenstelling van de programma's zo ge daan dat in de westerse we reld naar de satelliet kan wor den gekeken. Er worden pro gramma's in de Spaanse. Por tugese, Duitse en binnenkort ook de Engelse taal doorge geven. Britse televisie Eutelsat, de organisatie waarin alle Europese PTT's geza menlijk de exploitatie van sa tellieten regelen, eet volgens de kabelnetexploitanton van twee ruiven tegelijk. Aan de ene kant verbiedt Eutelsat het doorseinen van Franse tv- beelden van de OTS via ka belnetten. Aan de andere kant geeft diezelfde Eutelsat wel toestemming aan het Britse consortium Satellite Television Ltd. Dit Britse consortium begint begin de cember met het uitzenden van commerciële televisie programma's die gericht zijn op het Westeuropese vaste land. De PTTs hebben al aangekondigd dat de Engelse programma's voor ontvangst op het Europese vasteland zullen worden gecodeerd en dus onmogelijk gemaakt. Weinig kosten Satelliettelevisie begint zich dus van alle kanten massaal aan te dienen. Als het aan de PTT ligt. krijgt Nederland pas in dc loop van de jaren tachtig satellietbeeldcn op de buis. En dat terwijl dat nu al voor betrekkelijk weinig geld mogelijk is Kirjd van de re kening: de televisiekijker, voor wie de PTT thans aan het bepalen is wat hy wel en wat hy niet mag zien. De kabelnetexploitanten gaan op 18 oktober om de tafel zit ten De exploitanten zyn ver enigd in de landelyke vereni ging Vecai. een vereniging waarin alle problemen op ka- belnetgebied op landelijk ni veau worden doorgesproken. Het verbod van de minister wordt dan ter discussie ge steld. Het conflict spitst zich steeds meer toe. De KTA gaat door ondanks het verbod. Het Ne derlands juristencomité voor de mensenrechten vindt het verbod van de minister „ver gezocht". Immers, zo meent het comité, de tv-kijker moet krachtens het Verdrag van Rome in alle vryheid zelf kunnen bepalen waarnaar hy kijkt De Arnhemse ontvanger-ma ker Huoma wacht met inte resse de ontwikkelingen af. „Blijven overheid en PTT moeilijk doen, dan gooien wy onze particuliere satellietont vanger op de markt. En dan is het gedaan met dc kabel plannen van de PTT. Tegen de tyd dat het PTT plan uit voerbaar en operationeel is. staat half Nederland vol met particuliere schotelantennes en heeft de particuliere kykcr de PTT niet meer nodig", al dus directeur W J. van Hu- nen van het Arnhemse be- dryf.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7