God niet langer vanzelfsprekend Dr. Houtepen in MerenwijkKerk-zijn een voortdurend leerproces9 Boekje Gideons: 8000 bijbels per jaar ZATERDAG 10 OKTOBER 1981 LEIDEN - "Er is reden tot vreugde omdat het in een Hollandse polder is gelukt, de kerkelijke percelen op nieuw te verkavelen en zo de verdeeldheid van het verleden weg te leven. Maar er is nog meer reden om na te denken over de toekomst van deze gemeenschappe lijke akker. Er is namelijk ook minder geoogst dan de pioniers van de ruilverkaveling hadden gehoopt. Dat zit 'm in het kerkelijke en oecumenische klimaat". Dr. Anton Houtepen - van wie de ze woorden zijn - typeerde van morgen op een 'congresdag' ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de Oecumenische Ge loofsgemeenschap in de Leidse. Merenwijk de kerk als een 'oecu menisch leerproces'. Houtepen is verbonden aan het interuni versitaire Missiologisch Instituut in Utrecht. Het motto van het congres - met zo'n tweehonderd belangstellenden - was: 'Kerk als samenleving onder de Regen boog'. 'De Regenboog' is de naam van het kerkgebouw naast het winkelcentrum 'Kopermo len'. Alle groeperingen in het land die. in welke vorm ook, oe cumenisch willen samenwerken waren voor deze congresdag uit genodigd. Het is de kerken in deze tien jaar niet voor de wind gegaan, con stateerde dr. Houtcpen. Behal ve dan bij de 'conservatieve evangelicals' en in de derde we reld. Maar in het algemeen trek- InstcUltiC ken ze minder mensen. verfijnder liturgie, nog meer ge meenschappelijke verantwoor delijkheid en een grotere inzet voor gerechtigheid in de wereld dan zouden we de crisis van het Godsgeloof toch niet hebben gekeerd" Die vraag mag, volgens dr. Houte pen, niet al te snel worden afge daan met een beroep op Mat- theüs 16, waar wordt gezegd, dat de poorten van het dodenrijk Christus' gemeente niet zullen overweldigen. "De vraag is, of wij erin slagen net kerk-zijn zo gestalte te geven, dat mensen daarin opnieuw God kunnen vinden en ruimte om leerlingen van Jezus te worden. Onze visie op kerk en oecumeni sche beweging zal daartoe danig moeten worden bijgesteld". "God in Nederland gaat lijken op God in Frankrijk". "Godsgeloof en navolging van Jezus zelf zijn in een crisis gekomen, en de cri sis van de kerk is daarvan een symtoom. Ook als we nog meer ons best hadden gedaan - met meer samenwerking, een nog be ter verzorgde prediking, een nog Een van de stellingen van Anton Houtepen was, dat de kerk een gebeuren is onder mensen. Geen instantie, die tot mensen spreekt. "We laten de kerk vaak als iets bui ten en tegenóver ons optreden. Een soort bovenmenselijke in stantie. die zich tot ons of tot de wereld richt en waarover wij uit spraken kunnen doen zonder iets over onszelf te zeggen. Kerk- zijn wordt tot een ideologie, als we het verschijnsel 'kerk' gaan losweken uit de levensgeschie denis van mensen die God zoe ken en Jezus willen volgen". "De eenheid van de kerk is niet een zaak van onderhandelingen tus sen instanties. Niet een gevecht om het grootste gelijk tussen de partementen voor de waarheid. Maar het bondgenootschap van mensen die aan hun zoeken naar God en hun volgen van Jezus ge volgen verbinden voor hun ma nier van samenkomen, samen werken en samen optreden naar buiten". Veel nadruk legde Anton Houte pen op het voortdurend 'leren geloven'. Kerk-zijn is een leer proces van mensen die op zoek gaan naar levensoriëntaties van uit het evangelie van God in Je zus Christus. In dat proces mo gen vragen centraal staan. Zodra aan de geijkte antwoorden geen reële vragen meer ten grondslag liggen, verliest het geloven zijn spankracht. In veel kerken heeft de taal van de gebruiksaanwij zing het echte verlangen naar God gedoofd". DR. HOUTEPEN "God in Ne derland gaat lijken op God in Frankrijk". Daarom zag dr. Houtepen net ais een heel belangrijke taak voor mensen die willen dat er ook over tien jaar nog van 'kerk-zijn' sprake is, om de actuele vragen te inventariseren en rond die vra gen samen te komen. "En dan natuurlijk niet in de vorm van een soort debatingclub". Diskrediet In verband met het tweede lus trum van de Oecumenische Geloofsgemeenschap in de Merenwijk is onder de titel 'In een lichte boot' een ge denkboekje verschenen waarin de voordracht van dr. Houtepen - vanmorgen ge houden op een congresdag in de Regenboog - al staat. Ver der bevat het boekje bijdra gen over de inrichting van de Merenwijk zelf, de kerkelijke samenwerking, het pastorale plan voor deze wijk, de over eenkomst inzake avondmaal- eucharistie en ambt, de oecu menische wijkraad, het regle ment voor de kerkelijke sa menwerking, het rooms-ka- tholieke vicariaat Merenwijk en het centrum de Regen boog. Het slothoofdstuk geeft de ant woorden van negen mensen die allen by de oecumenische beweging zijn betrokken op een viertal vragen. Die gaan over de praktijk van de oecu mene, de kerkdiensten, de re latie tussen oecumene en de westerse cultuur en de oecu menische catechese. Regels De gereformeerde predikant H. Hortensius vertelt in een van deze bijdragen, dat de 'gelo- fige gemeenschap' in deze nieuwe wijk van Leiden ta melijk lang heeft gewacht met het opstellen van eigen regels. gels. Op zichzelf is het een goede zaak, afspraken en re gelingen op papier te zetten". Maar persoonlijk is Horten sius toch geen voorstander van veel reglementen. "Wan neer alles goed loopt, vraagt eigenlijk niemand ernaar, en als er conflicten zijn, lossen reglementen meestal maar weinig op. Bovendien heb ben reglementen de neiging te groeien. Er kan altijd nog méér worden geregeld". Grondregel is, volgens de gere formeerde deelnemer in het pastorale team, de bereidheid om naar elkaar te luisteren en elkaar tegemoet te komen als er beslissingen moeten wor den genomen. "In onderling overleg is er veel te berei ken". DS. HORTENSIUS ....niet al les regelen.... Als almachtige al-oorzaak is Hij in diskrediet gebracht door weten schap cn holocaust. Hoe te bid den, als je niet meer in wonderen gelooft, tenzij in wonderen van natuur en techniek? Hoe te le ven, als er geen absolute waar den en normen meer zijn? "In de kerkelijke samenkomst zou geleidelijk aan een nieuwe parti tuur geschreven kunnen worden voor het 'lied van verlangen', dat geloven ten diepste is. Zij die ge loven haasten niet. En zij die nog niet kunnen geloven zouden daar een klimaat van ruimte en gastvrijheid moeten vinden. Het is nog maar de vraag, wie voor de toekomst van de kerk het be langrijkst zullen zijn: zij die nu nog volledig kunnen instemmen met de overgeleverde vormen van Godsgeloof en godsdienstig heid, óf zij die dat niet meer zo van harte kunnen". "God is niet langer 'vanzelfspre kend'. Hij is veeleer voorwerp van verlangen, basis van hoop. horizon achter alle menselijke in zet en strijd voor gerechtigheid". In dat leerproces van de kerk heeft ook de ervaring van anderen een plaats. "Dan is de oecumenische opzet van een kerk niet maar een aardigheidje, maar wezenlijk voor de kwaliteit van de gemeen schap der heiligen". Een vergrijzende kerk is, naar An ton Houtepen stellig meent, ten dode opgeschreven. Daarom moet een ware 'leerlingenge meenschap' niet alleen oecume nisch maar ook missionair zijn en - in dienst aan anderen - een rol spelen in wat wij 'geschiede nis' noemen. Zo'n leerproces vraagt om instru menten: beraad, dialoog, ge sprek. "Het verdraagt geen pro cessen tenville van de leer. Een gastvrije kerk veelt geen excom municaties. Een kerk die God wil dienen in de geschiedenis door voor de rechten van mensen op te komen, kan niet tegelijk verdra gen, dat in eigen midden gewe tens worden geschonden, mensen hun talenten niet kwijt kunnen of vrouwen worden weggeschoven". Verlangen Dr. Houtepen beschreef 'oecume ne' als 'het verlangen van allen die het Rijk van God zoeken in de wereld der i "Er is geen oecumene mogelijk, als mensen van de kerk zich afslui ten voor mensen buiten de kerk. Ook geen oecumene zonder per soonlijke geloofsontmoeting en zonder tastbare solidariteit van ■mensen onder elkaar. Dogma, li turgie, ambt, organisatie zijn uit zichzelf, los van mensen, niet in staat Gods Rijk te dienen". "Oecumene vraagt ook om keuze, een duidelijk appèl, een zoeken naar Gods eigen criteria, naar Zijn plan, beleid en wil. Geen moralistische recepten, maar wa re navolging. Voor Anton Houtepen zijn ook ae deemoed en het uitzien-naar- God voorwaarden voor oecume ne. "Machtsstreven en gelijkheb- berij passen niet in Gods beleid". Hij acht het waarschijnlijk, dat de nieuwe oecumenische kerk zal worden geboren zoals de mens zelf. "Niet plotseling, niet van zelf. Niet door God op één dag ge maakt. Maar langzaam. In een voortdurend proces van selectie, van het opdoen van ervaringen in kleine groepen. Na eindeloos veel mislukkingen. Maar vooral door de volgehouden drift om te overleven". S. J. de Groot. De Amerikaanse evangelist Billy Graham staat welwillend tegen over een uitnodiging uit Neder landse evangelische kringen om in juli 1983 een evangelisatie campagne in ons land te houden- Vanavond om 7 uur werkt het jongerenkoor van 'De Menswor ding' (Leiderdorp) mee aan een viering in de kerk 'Maria Presen tatie' te Roelofarendsveen. De Leidse baptistengemeente houdt morgenavond half 8 weer een bij zondere dienst in de Lusthof- laanschool (Herensingel). Het Leger des Heils werkt muzikaal mee. Na afloop is er koffie. Op uitnodiging van 'Tear Fund', de diakonale arm van de Evangeli sche Zendingsalliantie, komt de Egyptische predikant Boushra Assaad dinsdagavond om 8 uur in 't Bruggehoofd, Steenschuur 9 Leiden, vertellen over het leven van 10.000 mensen temidden van vuilnishopen rond Cairo. Assaad is daar begonnen met een ge meenschapscentrum. 'Tear Fund' steunt dit projekt - en an dere - financieel. De Leidse werkgroep (Jan Hugo Lugthart, Witte Rozenstraat 50a) wil daar bij niet achterblijven. Her vormde Kerk: beroepen te 's Gravenzande J. Dee Welsrijp (Fr.), te Voorburg H. J. Bos Wog- num; aangenomen naaqr 't Har de (bijstand) J. van Winterswijk Bennebroek, naar Sleen R. Hoen Coevorden; bedankt voor Roc- kanje D. Heikoop IJmuiden. Ge reformeerde Kerken: aangeno men de benoeming tot vlootpre- dikant A. Plaatzer Heerenveen. Nederlands Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Ede W. J. van der Linde Heerenveen. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Rotter dam-W. J. Westerink Urk. Gere formeerde Gemeenten: bedankt voor Berkenwoude en Zwijn- drecht R. Boogaard Leiden, voor Hoogvliet J. van der Net Utrecht. Ds. R. Su Elgersma (Noord- wijk): "De wereld is een saai dorp geworden, waar de vensters naar de toekomst zijn dichtge plakt met het papier van de rod delbladen". DE NEDERLANDSE GIDEONS 'De Nederlandse Gideons' hebben vorig jaar in hotels, ziekenhuizen en verpleeginrichtingen een kleine 8000 bijbels uitgereikt, hetzij voor het eerst, hetzij ter vervanging van kapotte bijbels. De doelstelling van de Gideons is: 'In iedere hotel- en ziekenhuiskamer een bijbel'. Door de aanschaffing van 40.000 nieuwe testamenten en psalmen (1979) en van 15.000 exemplaren van het evangelie van Lucas in het Duits, Engels, Frans en Nederlands (1980) is de pot voor de aankoop van nieu-' we bijbels bijna leeg. Toch zullen de Gideons - die hun geld krijgen van kerken en particulieren - binnen enkele jaren weer een partij bij bels moeten kopen. De voorraad is nu nog voldoende, maar vermindert met bijna 8000 per jaar. De heer J. H. van Dam, medewerker van de vereniging, heeft nu het hele land, met uitzondering van Den Haag en Rotterdam, doorgereisd om te proberen, de bijbel een vaste plaats in bedoelde inrichtingen te geven. Van 36 directies moet het definitieve antwoord nog binnenkomen. In 16 hotels werden vorig jaar voor het eerst bijbels geplaatst. -■ NOORDW1JKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Bouma; De Zilk 10 hr. Hoffenaar, Voorhout. Rk Kerk: Victork. za. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7. zo. 8.30 en 10. OEGSTGEEST: Herv.Gem. Groene of Will.kerk 11 ds. Bons en dr. Cramer; Pauluskerk 9.30 hr. Verbeek; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Sterringa, 7 ds. Vegter. Geref. K.: 10 ds. Vegter. Geref. K. Vrijg.: 8.45 ds. v. Kalkeren, 4.30 dienst. Ned. Geref. K. (Gem.centrum): 8.45 ds. Biewenga, 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth: 4 dr. Cramer. Endegeest: zie Leiden. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 11.30; Bonaventurakapel zat. 6.30, zo. 9 en 11. Geref. K.: 9.30 ds. Jaspers Focks, 6.30 ds. Boswijk, Lisse. Rk Kerk: zat. 7. zo. 8, 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7. zo. 8, 9.30 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RWNSBURCi Herv. Gem. Grote of Laurentiuskerk 8.45 ds. Romein, 10.30 ds. v. Niel, 5 ds. v.d. Bogerd. Rhoon, eer ste diensten na de restauratie, geen diensten deze zondag in de Bethelkerk. Geref. K.: Petrak. 9.30 en 5 ds. Snel, av.; Imm.kerk 8.45,10.30 en 5 dr. v. Oeveren, Mar.kerk 9.30 en 5 ds. Damsma, av. Geref. K. Vrijg.: 10 en 5.15. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 ds. SASSENHEIM Hen. Gem 9 en 10 30 ds. v.d. Meer. 7 ds. Kattenberg. Nieuwe Tonge. opendeurdienst. Geref. K.: 10 ds. Baas. 7 zie herv. gem. Chr. Geref. K.: 10 dienst, 7 ds. Den Her tog. Leiden. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. K. 9.30 hr. v. Duin, Noordwyk, 6.30 hr. Stam. Nieuwkoop. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12. kerk Langeraar zat. 7. zo. 8.30, 9.30 en VALKENBURG Herv Gem 10 hr Bakker. Katwijk, 6.30 zie geref.kerk. Geref. K 9.30 ds. De Raadt. 6.30 ds. Ge LEIDEN: Herv Gem Hoogl kerk 10 prof. dr. De Jonge. 11.45 oecum. dienst. Marekerk 10 dr. Meyers, 5 prof. dr Graafland; Maranathakerk (L. Morsweg) 10 ds. Kra- De Regenboog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 ds. Hortensius en pastoor Van Well (lustrumviering); Bethlehemk.(Dnftstr.) 10 ds. Dronkers, opendeurdienst; Bevrydingsk.(Montgomerystr 9 en 10.30 dr. Jongeneel, 5 ds. v. Loenen, Vredesk.(Burggravenl-) 10 dr. Lamping; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs, Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bovenberg; Diakonessenhuis 10.30 ds. Hemmes en ds. Van 't Hof, av., Endegeest-9.30 pater Boshouwers. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 ds. v.d. Berg, Bodegraven; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Bakker, O.geest; Maranathak.(L. Morsw.) 10 ds. Kramer; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) zie herv. gemeente; bejaardenhuis Groenhoven 10 dr. Riet veld, Den Haag; zie ook herv. gem. Dolerende Geref. Kerk (Lokhorstk 8.30 dr. Zeegers, 5 ds. Vreugdenhil, av Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 dienst, 3 ds. Gratz. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref Gem. in Ned. (Bethl.kerk Drifistr) 11 30 en 5 30 Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr): 10.15 ds. Happee. Remonstr.-Doopsgez. Gem (Lok horstk.): 10.30 ds. Kassens, Olst. Baptistengcrn. (O. Rijn 3): 10 dienst, 7.30 evang.dienst in Lusthof!.school. Evang. Christengem. (Middelstegr. 3) 10 hr Dikkes Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw singel 21) in okt geen dienst Evangeliecentrum Zylsingel 2: 10 hr. Zylstra, di. 8 film. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 ds. v. Twil- lert. dienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J Chr. v.d Heiligen der L. Da gen (Brahmsl): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath K (Zoeterw.singel) 10. Rooms-Kath K Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10 45. Herensingel zat. 7, zo. 8.30, 9 30 en 11; Ryndyk iLeiden-V.schoten) zat. 7, zo. Geref. K.. 10 ds. Vree. 6.30 ds. Oldemans H.sum. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, av.; Kruisk. 10 ds. De Jonge, av.; Ópst.kerk 10 ds. v.d. Heiden, av., 6.30 ds. De Jonge, av.; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 9 en 6.30 ds. Mulder, av.; De Bron 9, 10.30 en 6.30 ds. Verheul, av.; Ashram (Marsdiep) 10.30 ds. Mulder, av.; Driehoorne 7 nam. ds. Oort; Albanianae (Diamantstr.) 10 ds Moll, av.; Onderweg (Lijsterl.) 10 ds. Oort en pastoor Seijsener; Sionskerk (Planetens.) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendyk. Geref. K.: Mar.kerk 10 prof. dr. Honig, Kampen. 6.30 ds. Boomsma, Drieber gen, opendeurdienst; Salv.kerk 10 ds. Oldemans, Hilversum, 6.30 ds. Vree. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg.(Rijnstroom): 10 ds. Veefkind, 3 ds. De Niet. Ned. Geref. K. (school Willemstr.): 9.30 ds Waagmeester, 4.30 br. v.d. Tooien. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 evang. Bouhof, 6.30 ds. Koekkoek, in aula chr. lyceum. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. i 6 30. Pinkstergem. (chr school 'De Wegwij zer'. Batenstein) 10 hr. v.d. Laan. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 streekdienst in Zw.dam. Rk Kerk. Bonifaciusk. zat. 7. zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat 7. zo 9.30 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. S.heim; Salv.kerk 10 ds. Richter, evang.dienst. 6 30 ds. De Vreugd. Bethl.kerk 10 ds De Vreugd, 6.30 ds. Monster. Vccnendaal. Geref. K 10 ds. Elderman, 6.30 ds. Treurniet. Geref. K. Vryg 9 30 en 4 30 ds. Hordyk. BOSKOOP Herv Gem Dorpskerk 9.30 ds. Stelwagen. 5 jeugddienst in geref. De Stek 9 3Q ds. Bouw Geref. K 9 30 ds. Omta. 5 ds. Van 't Hoff, jeugddienst Chr. Geref. K 9.30 en 5 ds. v. Langevel- de Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zo. 9.30 HAZERSWOUDE Herv Gem. 9 30 ds. De Graaf, 6.30 ds. Van Doorn, Alphen. Geref. K.: 9.30 ds. Bruyn, Gouda, 5 ds. Welbedacht. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 8.45 ds. v.d Wal. av., 10.15 ds. Rothfusz, av., 3 beves tiging kand. Krispijn door ds Rothfusz en ds. Verheule en intrede ds. Krispijn. Geref. K.: zie herv. gemeente. Chr. Geref. K.. 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Hoek. av Rk Kerk zat. 7. zn in Ontm.kerk 10 ds. Aarents, 6 30 dr. Meij- ers. Leiden; wykgeb. De Wiek' 10 ds. Kret. S.heim. opendeurdienst Geref. K.: 9.30 kand. Dijkhuizen, 5 ds. KATWIJK AAN ZEE Herv Gem. N. Kerk 10 ds. De Jong. 6 ds. v. Roon. O. Kerk 10 ds. Schuurman. 6 ds Vroe- gindewey; Ichthusk. 10 ds. Vink, 5 kand. Visser: Pnielk. 9.30 ds. Vroegindewey, 6 ds. Schuurman; Gr. v Pi school 10 ds. Driebergen; Overduin 2 ds. Baas. Geref K Vr.kerk 10 ds. Koster. 5 ds. Geesink; Triumfatork. 10 ds. Kersten. 5 ds. Dek ker, Rucphen. opendeurdienst. Geref. K. Vryg.: 10.15 en 3.30. Ned. Geref. K.: 8.45 ds. Brink, 7 ds. De Lange. Chr. Geref. K.: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Herv Gem. 9.45 zang. 10 ds. Spanjer, Voor burg, jeugddienst, 7 ds. Moll, Alphen Geref. K.: 10 ds. Baas, Leusden, 7 dr. Ba- de. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. K. Dorpsk. 10 ds. Knorth. mmv Hart en Stem, 3 ds. Bovenberg, dienst met ver standelijk gehandicapten. 6.30 mevr. ds. Westera, Hoofdstr. 10 ds. Eekhof, Leiden; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Van Loe- Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 10.30 ds. Hartkamp. Bapt.gem. (wijkgeb.Zijlkw): 10. Rk Kerk zat. 7. zo. 9. 10.30 en 12. Mvy. Houten, Geref. K. 9.30 ds. Los, 7 ds. Davidse. Zevenhuizen. Rk Kerk: zat 7. zo. 8.30. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft: Pauluskerk 10 ds. De Gelder, av.. 7 ds. De Gelder. Geref. K 10 ds. Boswijk, 7 ds. Jaspers Focks, O. en N. Wetering. Geref K. Vryg. 10 30 en 4.30 ds. v. Kal keren. Ned. Geref K. (Salvatori) 10.45 ds. Schuurman. 5 ds. Waagmeester. Chr Geref. K 10 en 4 30 ds. v. Dijken Geref. Gem 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. Poelpolder zat. 7. zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat 7. zo. 8.30, 10 en 11.45, Engelbew. zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Bronsgeest, av. Geref. K 9.30 dr. Bouma, Utrecht, 6.30 ds. Den Heeten, Hoofddorp. Remonstr. Gem.: 10 streekdienst Zw.dam. Rk Kerk zat. 7.30, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9 30 ds. Mo lenaar, 6.30 ds. De Jong, Leiden. Geref. K.: 9.30 kand. v. Leeuwen, 7 ds. Steenstra, Watergraafsmeer. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9 en 11. NIEUW-VENN EP Herv Gem. 9.30 en 7 ds. Goverts. av. Geref K 9 30 en 4.30 ds. Wijngaarden. Geref. K.(W. Verlaat): 10 en 7 ds. Noote- Rk Kerk zat. 7.30. zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK Herv Gem Voorstr- (Binncn) 10 ds. v.d. Lee. 5 ds. Bultman, Schoonhoven. 7 ds. v.d. Lee, Hoofdstr. (Zee) 10 dr. Henkei, Den Haag, gez. dienst. 5 ds. Ferwerda, S heim. gez. iienst; Buurtkerk (geref.) 10 ds. Heinen. Utrecht, gez. jeugddienst; De Rank (Grlfbaan; 10 ds. v. Eyk, Gou da. Geref K.: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Heinen, Utrecht, jeugddienst; herv kerk Hoofd str. 5 ds. Ferwerda. S.heim. gez. dienst: Vinkenl. (Binnen) 9.30 kand. Bos. 5 ds. Hanenburg, Voorburg; Stichtingskcrk 11 ds Slofstra; Sole Mio Rk Kerk Zee zat. 7. zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7. zo. 8. 10 en 11.30. braad. Katwijk a.d. Ryn, opendeur- Geref. K. Vryg.: 9.3Q ds. Kamphuis, 5 VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. Bro kerhof. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9. 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 hr. v. Hou welingen, Leiden, 5 in geref k. ds. v.d. Schoot; aula Noord-Hofl. 9.30 ds. v.d. Schoot; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver heule. Geref. K.: 10 ds. De Zeeuw, 5 ds. v.d. Schoot. Geref. K. Vrijg.: 10 en 5 ds. Blokland. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; aula Noord-Hofl. zo. 11. WADDINXVEEN: Herv.Gem. Brugk. 9.30 en 5 ds. Maasland; Hoeksteen 9.30 en 6.30 ds. Roetman; Bethelk. 9.30 en 5 ds. Verboom; Imm.kerk 10 ds. Hulst, 5 ds. Holwerda. Geref. Kerk: Kruisk. 10 ds. v. Dijk, 5 ds. Meijers; Ontm.kerk 10 ds. v.d. Berg. WARMOND: Herv.Gem. 10 ds. Den Tonkelaar. Rk Kerk: zat. 7. zo. 8 30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Wolters, 7 ds. v. Waasbergen; Kievietk. 10 ds. v. Bruggen, av.; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 kand. Smelt. Geref. K.: Zijllaan 10 en 5 ds. v.d. Meu- len; Zuid 10 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Werner. Rk Kerk: Will, zat 7. zo. 10 en 11.30; Jozefk. zat. 7, zo. 9.30 en 11 G Herderk. zat. 5. zo. 9.30 en 11. WOUBRUGGE Herv. Gem. 9.30 en 6 30 ds. Koelewijn. av. Geref. K. 9.30 en 6 30 dr. v.d. Zwaan, av. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN Herv. Gem. 9.30 ds. Haakman. Zw.dam. Geref K 9.30 ds. Femhout, 7 kand. v. Leeuwen. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE: Herv.Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk: St. Jan 9.30 en 11 Chr Dienaark. zat. 7. zo. 10; H. Rijndyk zat. 7, zo. 10 en 11.30. Geref K 10 hr. Knotters, Oudewater, 6.30 ds. Haakman, gez. evang.dienst. Remonstr. Gem.: 11 streekdienst, ds.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4