De eenzame strijd van N. G. Blonk 'Bezuinigingen zijn onduidelijk' KMBOberoepsonderwijs zonder diploma-drempel Garagehouder op velerlei fronten in de clinch met gemeente Taptade dit jaar geheel Nederlands CDA vindt college van B en W te optimistisch Echtpaar vijftig jaar getrouwd ZATERDAG 10 OKTOBER 1981 Experiment op 22 scholen LEIDEN - Kort Middelbaar Be roepsonderwijs (KMBO). Een nieuwe experimentele richting op 22 scholen in Nederland. Ook Leiden is het nieuwe schooljaar met deze richting begonnen. Het KMBO heeft onderdak gevon den bij een aantal Protestants Christelijke scholen in Leiden en omgeving en is bedoeld voor jon geren van 16 tot 19 jaar. De duur van de opleiding is twee jaar. Staatssecretaris Deetman was gis termiddag op de christelijke technische school aan de Vijf Meilaan uitgenodigd om het proefproject KMBO officieel te openen. Het KMBO is in het leven geroe pen omdat er een gat zat in de Wet op het Voortgezet Onder wijs. Na de invoering van de Mammoetwet in 1968 groeide het aantal tussentijdse schoolverla ters gestaag. Ongeveer 30.000 leerlingen maakten in de loop van de jaren de schoolopleiding waar zij aan begonnen niet af. Het was niet mogelijk om een aankomend vakman te worden in een volledige dagopleiding zonder dat je over de benodigde diploma's beschikte. Daarom het KMBO. Deze oplei ding is in principe drempelloos. Het is één van de weinige vor men van onderwijs, die geen di ploma's van een vorige school vraagt. Wél moet bij de toelating de leerling zestien jaar oud zijn of tien jaar dagonderwijs hebben gevolgd. Ook is de genoten vooropleiding bepalend voor de studieduur. Het verschil ligt dan in het tem po. Leerlingen die van een LTS of mavo komen kunnen de oplei ding sneller doen dan hun colle ga's zonder diploma. Het resul taat is echter hetzelfde. Directeur Brandsma: "Voor iedere leerling wordt juist een individueel werk plan opgesteld. Daarom zal de lengte van de studie en de in houd van de studie per leerling verschillen". Vakman Het KMBO denkt te voorzien in de behoefte van het bedrijfsleven. Directeur Brandsma, die met zijn staf en administratie in het voormalige gebouw van de Ag- nes-mavo aan de Potgieterlaan zit. meent dat de leerling die de school verlaat zich een gekwalifi ceerd vakman mag noemen. "Er is een intensief contact tussen de school en het bedrijfsleven. Op die manier worden stageplaatsen gewaarborgd en nieuwe ontwik kelingen nauwlettend in de ga ten gehouden. Ook buiten de school worden ervaringen opge daan en leert men. Het is een he le praktijkgerichte opleiding". Voorlopig zijn vijf studierichtin gen ondergebracht in het experi ment: tuinbouw, detailhandel, administratie, installatietech niek en metaalbewerken. De les sen worden in verschillende plaatsen gegeven. De tuinbouw- opleiding wordt gegeven op de christelijke lagere tuinbouw school in Rijnsburg, de admini stratieve vakken en detailhandel aan de Chr. LHNO/MHNO- school en de Chr.S.G. "De Vier sprong" in Katwijk, installatie techniek en metaal aan de Chr. technische school te Katwijk en Chr. middelbare technische school in Leiden. Ook aan de Potgieterlaan worden diverse gegeven. Leerlingen van de school aan de Vijf Meilaan bezig met bloemschikken, kort voordat staatssecretaris Deetman het officiële startsein zou geven voor het KMBO-experiment. Briefjes De 129 leerlingen die het eerste jaar zijn begonnen kunnen elk vak afsluiten met een "tentamen briefjes" of deel-certificaten. Zijn er totaal zes behaald dan kan de leerling deze inwisselen tegen een diploma KMBO Staatssecretaris Deetman hoopt dat in 1983 alle jongeren van 16 tot 18 jaar die dat wensen kun nen deelnemen aan het KMBO en niet slechts het beperkte aan tal dat nu kan meedoen aan de proefprojecten. Ook wil hij in de toekomst mensen toe laten die geen baan hebben, zodat zij na de gerichte opleiding met gunsti ger perpectieven een baan kun nen zoeken. LEIDEN - Een Leidse ondernemer die in de knel komt door de stadsvernieuwing en het ontbreken van economisch beleid. Een lastige dwarsligger die elke gelegenheid aangrijpt om bezwaren te maken tegen de gemeentelijke plannen. Twee manieren om garagehouder N.G. Blonk te omschrijven. Dwars ligt Blonk in elk geval wel. In de wijken Pancras west, De Camp en D'Oude Morsch heeft de taxi- en gara gehouder eigendommen waar de gemeente een bege rig oog op heeft laten vallen In de bestemmings- en verbe teringsplannen vooi die wij ken stelt de gemeente zich op het standpunt dat deze gron den en gebouwen aange kocht moeten worden. De gemeente wil in de binnen stad immers het wonen be vorderen, terwijl de eigen dommen van Blonk bestaan uit bedrijfjes. En als wonen en werken botsen, dan delft het werken doorgaans het on derspit. Hetzij omdat de be drijven als milieuhinderlijk worden aangemerkt, hetzij omdat de bestaande bebou wing ontsierend wordt ge noemd. Keer op keer komt Blonk dan ook op het stadhuis om be zwaar te maken tegen de des betreffende plannen. En aan gezien Blonk ook nog eens betrokken is bij de taxicom missie en verkeerscommissie is hij een vaste klant op het stadhuis. In de taxicommis sie is Blonk officjeel verte genwoordigd, maar bij de verkeerscommissie is hij zo vaak aanwezig, dat hij in het stadhuis als permanente toehoorder bekend staat. Zijn kantoor boven het garage bedrijf tegenover de Hoog landse Kerk ligt bezaaid met gemeentelijke nota's, raads voorstellen, verbeterings- en bestemmingsplannen, voor lichtingsbladen en wat dies meer zij. Gemeentepolitiek is een zaak die deze zakenman merkbaar meer dan gemid deld interesseert. Blonk heeft dan ook uitgespro ken ideeën over het gemeen telijk beleid en met name op het economisch gebied. Hij komt er zonder meer voor uit dat het hem om maar één ding gaat: de kassa moet rin kelen. Drie keer De garagehouder ligt al jaren overhoop met het stadsbe stuur. Tot nu toe was hij de gemeente al drie keer te slim af. Als houder van een taxibe drijf kreeg Blonk eens te ho ren dat hij te lage tarieven be rekende. Blonk kreeg daar voor een proces-verbaal. Dat nam hij niet en hij verdedig de zijn standpunt. Uiteinde lijk kreeg hij van de rechter gelijk en werd hem geen straf opgelegd. Een tweede conflict tussen Blonk en B en W betrof zijn benzinepompen op het ter rein voor de Hooglandse Kerk. B en W trokken zijn vergunning in. omdat de pompen ontsierend zouden zijn bij de pas gerestaureerde kerk. De ondernemer ging te gen het B en W-besluit in be roep en kreeg opnieuw gelijk. De derde aanvaring ontstond toen de gemeente een stukje grond aan de Haarlemmer straat verkocht, waarvan Blonk zei dat het zijn eigen dom was. Na wat landmeten en nauwkeurig lezen van het koopcontract bleek Blonk Garagehouder Blonk: "De gemeente heeft geen fatsoensnormen i acht genomen". ten derde male in zijn recht te staan. Een stukje grond van amper een vierkante meter was door de gemeente ten on rechte verkocht. Drie keer kwam Blonk als win- uit de bus. Maar zijn strijd tegen de ge meente gaat op nog drie fron ten door. In de vorm van be zwaarschriften tegen de di verse bestemmingsplannen. Het lijkt er op dat de onder nemer nu aan het kortste eind zal trekken. Zijn bezwa ren worden niet door de ge meenteraad gedeeld en in ho ger beroep gaan betekent vaak niet meer dan uitstel. Maar ook al lijkt het er op dat Blonk nu driemaal het onder spit zal moeten delven in de machtige greep van de wet op de ruimtelijke ordening, zijn aanklacht tegen het ge meentelijk economisch be leid is niet ongegrond. Blonk verwijt de gemeente ge brek aan overleg en gebrek aan initiatief. Met name het verbeteringsplan voor D' Ou de Morsch is hem rauw op zijn dak gevallen. "In het plan is een bedrag van 4.3 miljoen gulden opgenomen voor de verwerving van de bedrijven. Maar er is met de bedrijven geen enkel contact geweest. Dat cijfer is gewoon uit de lucht gegrepen", aldus de ondernemer Dossier Blonk is zichtbaar boos over de uitlating die het PvdA-raads- lid Koning deed in de verga dering waar de bezwaren te gen het bestemmingsplan voor die wijk werden toege licht. Het verhaal van Blonk deed zij af met "Ach, er ligt inmiddels zo'n dik dossier over Blonk". Volgens Blonk is dat een pertinente onwaar heid. Er is volgens hem - een standaard-briefje daargelaten - geen enkele corresponden tie geweest over zijn eigen dommen in D'Oude Morsch "Er is geen enkel overleg ge weest Men heeft mij niets ge vraagd. De afdeling grondza ken heeft mij niet eenmaal benaderd. Sinds november 1976 heb ik geen enkel con tact gehad met de wethou der", aldus Blonk. Sürake van onzorgvuldigheid en gebrek aan initiatief is er volgens de garagehouder ook wat zijn bedrijf tegenover de Hooglandse kerk betreft. Hij nam zelf het initiatief om naar een bedrijfsgebouw uit te zien. waarnaar hg zou kun nen verhuizen Verplaatsing van zijn bedrijf uit Pancras- west vindt de gemeente zeer gewenst. Zijn oog viel op een leeggeko men pand op het bedrijfster rein De Waard (van het faillie te Arnoldus bv). Toen hij het voorstel aan de gemeente (als eigenaar van de grond) deed, kreeg hij schriftelijk te horen dat men akkoord was. Twee dagen daarvoor had de ge meente het terrein echter al uitgegeven aan een ander be drijf Dit soort ervaringen maakt de uitspraken van de onderne mer begrijpenlijker als hg zegt "Ik ben uiterst voor zichtig geworden Met de transacties in de Haarlem merstraat en de Middelweg zijn door de gemeente toezeg gingen gedaan die niet zijn nagekomen. Daarover ben ik bijzonder gegriefd. Fatsoens- zgn niet in acht ge- De bedrijven worden door de gemeente de doodsteek toe gebracht. oordeelt Blonk. Er is volgens hem geen enkel beleid op het gebied van de garages in de stad. zelfs geen enkel economisch beleid Of het nou wethouder Van Aken (PvdA) of wethouder Fase (WD) was. de afgelopen ja ren heeft het contact tussen gemeente en bedrgven vol gens Blonk ontbroken. Hij wijst er op dat zijn bedrijf in D'Oude Morsch 35 full time werknemers in dienst heeft. "Het personeel", vertelt de ondernemer "heeft gezegd Meneer Blonk, wg staan ach ter LEO MAAT LEIDEN - In de Groenoordhallen wordt dit jaar op 7 november voor de zesde keer de Taptade gehouden. Deze showband hap pening zal dit jaar geheel in het teken staan van Nederlandse orkesten. Geen buitenlandse groepen dit jaar. De Knegt van de Stichting Taptade daarover "Daarvoor zgn twee redenen. Engelse orkesten zijn in verband met Re memberings Sunday niet be schikbaar en bovendien moeten we op de centen gaan letten. Bui tenlandse groepen zgn vaak duur". Om financiële redenen zal overigens ook Willy Dob be niet weerom keren als presentatrice. De Knegt: "Ze maakte vorig jaar bovendien een aantal storende foutjes". De goedkopere Dick van der Werf neemt haar plaats In de Groenoordhallen is tgdens de Taptade plaats voor 5000 men sen. De stichting hoopt op zo'n 4500 bezoekers. De Knegt: "Om rond te komen moeten er ruim 4000 mensen naar de Taptade ko men". Voor het samenstellen van het hoofdprogramma is de stichting uitgegaan van de orkesten die in voorgaande jaren hoog werden gewaardeerd door het publiek. Zo zullen op 7 november te zien zijn: Show- en marchingband Kunst en Genoegen uit Leiden. Beatrixband uit Hilversum, de korpsen Constantia uit Etten— Leur, Rgnmondband uit Schie dam en Pasveerkorps uit Leeu warden. Voor het eerst te zien Juliana uit Amersfoort en het Rotterdams Mjgoretten Peleton. Het hoofdprogramma begint om acht uur Een uur eerder zal het voorpro gramma beginnen, waarvoor een keuze is gemaakt uit de Leidse verenigingen en clubs uit de re gio. Dit resulteerde in de volgen de samenstelling: de Leidse ma- joretten groepen Pauline, The Kooigirls, de Toekomst. The Gol den Green Stars, Keyton Stars, Ons Buiten, The Little Stars. The Flaming Stars. Juwelen, Wester kwartier Girls, De Andora's en The Angels, afgewisseld door Tamboer- en Trompetterkorps uit Hazerswoude en de Rgntam- boers uit Zoeterwoude. Dit jaar zal voor het eerst gebruik worden gemaakt van de pas geinstalleerde regiekamer op de galerij. De verlichting zal ook an ders zijn. De Knegt: "De lichten komen boven het showterrein, zodat het publiek geen last meer heeft van hinderlijk licht" Wie dit jaar onwel wordt zal op steun kunnen rekenen van een team medewerkers van het Rode Kruis, dit jaar tevens voor het eerst aanwezig. Boerhaavelaan gedeeltelijk afgesloten LEIDEN - Een deel van de Boer haavelaan is volgende week van maandag tot en met vrgdag afge sloten. Het stuk tussen Oegst geesterweg tot het kruispunt met de Zweilandlaan wordt herbe- straat en geasfalteerd De bereik baarheid van de Leidse zieken huizen wordt hierdoor bemoei lijkt, maar door middel van bor den zal de omleiding voor auto's worden aangegeven. Rozekruisers LEIDEN - Het Rozekruisers Ge nootschap houdt dinsdag in 't Parlement aan de Nieuwe Rgn m 1 INObm Mag met als on derwerp "Gnosis, het universele geneesmiddel". De aanvang is om acht uur Beenvissen Dr. P.A.M. Gaemers houdt dins dagavond een tweede lezing in een serie van vier die dit het Duivensport De strijd om de diverse kam pioenschappen heeft bij post duivenvereniging LPC tot de volgende resultaten geleid. Vitesse: 1 N. de Groot; fond: 1 J. Staffeleujonge duiven: 1 G. Jongbloed; midfond 1 N. de Groot en zn.; oude duiven: IJ. Staffeleu; navluchten: 1 N. de Groot en zn.; generaal aange wezen: 1 P. de Haas, generaal onaangewezen: l N. de Groot Baha'i Will Bijloo houdt dinsdag avond een inleiding over het Baha'i geloof in relatie met andere godsdiensten. Hij doet geologie en mineralogie aan de Hooglandsekerkgracht wordt gewijd aan de evolutie van heerwissen. Hierover is in het museum tot en met 31 januari een tentoonstelling gaande. De lezing van Gae mers, tussen acht en tien uur, zal handelen over de evolutie van de kabeljouwen aan de hand van gehoorbeentjes. Estafette De gemeentelijke schoolsport commissie heeft gistermiddag in de Leidse Hout een estafet te voor scholieren gehouden. Gelopen werd 4 x 400 meter. De uitslagen: jongens 12-13 jaar: 1 Visser 't Hooft in 4.41.8; meisjes 12-13 jaar: 1 Visser 't Hooft 4.54.0; jongens 14-15 jaar: 1 Agnes 4.10.4; meisjes 14-15 jaar: 1 Agnes 4.48.8; jongens 16 jaar en ou der: 1 MTS MSG 3.47.3, meis jes 16 jaar en ouder 1 Stede lijk Gymnasium 4.22.4. Ook werd er een bosloop gehou den, waaraan 140 scholieren deelnamen. LEIDEN - Het college van B en W heeft niet duidelijk gemaakt wel ke argumenten een rol hebben gespeeld bij hun bezuinigings voorstellen. Dat is de voornaam ste kritiek van het CDA op de voorgestelde bezuinigingsopera tie. Het CDA heeft zijn stand punt neergelegd in de nota 'Be zuinigen zonder heroverwegen9' Verder vindt het CDA dat het col lege te optimistisch is met de ra mingen van inkomsten en uitga ven in 1982. De grootte van de bezuinigingsoperatie (12,5 mil joen gulden) zou verkregen zijn door een niet realistische schat ting van de rijksbijdrage aan Lei den De cijfermatige onderbou wing van het college-voorstel noemt het CDA te onzeker en on voldoende. Volgens de christen-democraten moet bij de bezuinigingen voor lopig slechts een streefgetal wor den aangehouden, dat de ernst van de situatie weergeeft. Hoe hoog dat streefbedrag moet zijn vermeldt de nota niet. Wat de verdeling van de bezuini gingen betreft, vinden de chris ten-democraten dat het niet dui delijk is welke punten het colle ge het belangrijkst vindt. Alleen het ontzien van de maatschappe lijke dienstverlening vormt hier op een uitzondering, aldus het CDA Bij het bezuinigen op personeel zou het college een rekenfout ge maakt hebben. Het openstaan van vacatures is in de begroting al als een vaste meevaller opge nomen voor een bedrag van 1.1 miljoen gulden. Bezuinigen door vacatures niet te vervullen zou deze financiële 'meevaller* doen verminderen, zo redeneert het CDA. De christen-democraten zeggen voorts de indruk te heb ben dat het college bg de bezui nigingen op het personeelsbe stand niet zozeer heeft gekeken waar uit oogpunt van doelmatig heid het beste kan worden inger- krompen. maar zich veel meer heeft laten leiden door bestaande vacatures. Het CDA stelt als uitgangspunt dat de samenstelling van het ambte lijk apparaat moet worden ge toetst aan de stringente eis van doelmatigheid. De partg stelt zich echter eveneens op het standpunt dat er geen gedwon gen ontslagen mogen vallen. Vrijwilligers Het CDA zegt het te betreuren dat voor bepaalde voorzieningen op het terrein van het sociaal-cultu reel werk een voelbare versobe ring zal optreden Het betreft hier veelal voorzieningen die in het verleden met veel tijd en energie van de grond zgn geko men. aldus de nota De christen-democraten vinden niettemin dat het evenwicht tus sen uitgaven voor en resultaten van het welzijnswerk niet uit het oog moet worden verloren Het aantal betaalde vaste krachten in de welzgnssector zou kritisch be studeerd moeten worden. Daar bij moet bekeken worden of er niet meer gewerkt kan worden met het steeds toenemende aan tal mensen die om velerlei rede nen buiten het arbeidsproces zijn komen te staan en op vrgwil- lige basis bereid zijn ingescha keld te worden, aldus het CDA Een ander uitgangspunt voor de partg is het beperken van de ne gatieve gevolgen van de bezuini gingen voor de werkgelegen heid. Het beperken van de op drachten aan bedrgven noemt het CDA een zeer ongewenste aantasting van de werkgelegen heid in de Leidse regio. Elke besteding moet getoetst wor den aan het beginsel van de ver sterking van de sociaal-economi sche structuur De pgn die in de ze sector wordt gevoeld doet eens te meer het gemis aan een krachtig sociaal-economisch be leid beseffen, zo schrgft het CDA Ten slotte verzet de partg zich te gen belangrijke inkomstenver hogingen voor de gemeente Ge waakt moet worden, aldus de christen-democraten, tegen ta riefsverhoging boven het niveau dat uit oogpunt van billgkheid en noodzakelgke financiering verantwoord is. LEIDEN - Het echtpaar Bekke ring-Kramp uit de Driftstraat hoopt over enkele weken het vijftigjarig huwelijksfeest te vie ren Om precies te zgn is het 4 november precies vgftig jaar ge leden dat ze elkaar in het Leidse stadhuis het jawoord gaven De heer en mevrouw Bekkenng. beiden 77 jaar. zgn rasechte Lei- denaars Zo'n 35 jaar woonden ze aan de Javastraat. waar hun twee kinderen werden geboren. In middels heeft het echtpaar ook nog zes kleinkinderen De heer Bekkenng was voor zgn diensttgd werkzaam in de scheepsbouw Daarna maakte hg de dertig jaar vol als onder houdsmonteur bg een bedrgf in Warmond Verder geniet hg gro te bekendheid in de Leidse sportwereld.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3