'De Muzenhof gooit haar deuren open Drie weken feest in Leiderdorpse muziekschool en bibliotheek Weidse Cultuurcentrum te danken aan tijdnood War" gaat het maken Leiderdorpse Arie was t feestnummer Philharmonisch Orkest met een grabbelton Subtiel en zorgvuldig PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 10 OKTOBER 1981 leiderdorp - met de opening van het muziekschool- en bibliotheekgebouw 'De Muzenhof aan het Enge- lendaal in Leiderdorp, is gistermiddag ook een uit gebreid feestprogramma van start gegaan dat zich de komende drie weken zal voortzetten in dit nieu we gebouw. Zo is er vandaag open huis voor al le Leiderdorpers. In de streek- muziekschool zal die dag in alle kamers worden gemusiceerd. In de grote zaal treden de ensem bles van de school voor de bezoe kers op. Verder zal een film wor den vertoond en kunnen instru menten worden bekeken. In de bibliotheek zijn twee ten toonstellingen ingericht over het museum en over muziekboeken. Daarnaast zijn er verspreid over het gebouw nog exposities van de vier Leiderdorpse kunste naars Trees Klijn, Rien van der Nat, Alex Hakkaart en Adrienne Hoogenberk. De foto- en film club Daguerre stelt foto's ten toon die gemaakt zijn door de le den. Morgen is er vanaf één uur in het gebouw een koffieconcert door docenten van de streekmuziek- school. Er zal een gevarieerd pro gramma worden gebracht van barok- tot eigentijdse muziek. Het nieuwe klavecimbel van de streekmuziekschool zal een be langrijke rol gaan spelen. Vanaf zeven uur is er een instrumentaal concours door leerlingen van de school. Een dag later, maandag, houdt de plaatselijke foto- en filmclub Daguerre vanaf half acht tot ne gen uur een fototentoonstelling in feestelijke sfeer omdat de club dertig jaar bestaat. De expositie is tot en met 18 oktober te zien. Volgende week dinsdagavond komt de schrijfster Judith Herz- berg naar de Muzenhof (kwart over acht), om te vertellen over haar werk. Zij is vooral bekend door haar poëzie. Daarnaast LEIDERDORP - De eerste muzi kale uitvoering en een gelijktijdi ge uitbeelding van enkele artis tieke beroepen vond gistermid dag plaats in het nieuwe cultuur centrum De Muzenhof in Leider dorp. De opening werd verricht door wethouder Gehner die de Lei derdorpse vlag voor het gebouw hees als openingshandeling. In haar toespraak deed mevrouw Gehner uit de doeken dat vooral de muziekschool in het begin moeite had met de plannen voor Muzenhof. "Iedereen in Neder land wil graag een eigen huisje hebben. En ook de Leiderdorpse bibliotheek stond te springen om een nieuw eigen gebouw. Deze twee instellingen hebben we na veel onderhandelen onder één dak kunnen brengen. Dankzij de enorme tijdnood die we hadden, is het allemaal toch voor elkaar gekomen. Anders hadden we er nooit de centjes voor gehad; vooral nü niet", aldus de wethou der. Uit handen van de voorzitster van de bibliotheek, mevrouw Tich- ler. kreeg zij een sierlijk glas. Dit cadeau, dat ook namens de mu ziekschool werd gegeven, diende als symbool van gratie, helder heid en tederheid. Volgens Tich- ler was dit laatste een advies aan de nieuwe gebruikers. De heer Ligtvoet was als voorzitter van de streekmuziekschool Rijn- akkoord achteraf zeer blij met het nieuwe onderkomen "We kijken niet terug met nostalgie Ons oude gebouw aan de Hoofd- I Iff Wethouder Gehner opende het cultuurcentrum 'De Muzenhof' door de vlag te hijsen. straat was levensgevaarlijk om te de gasten het gebouw Muzenhof Daguerre die met haar prachtige betreden". bekijken. Daar was onder meer fotocreaties veel kijkerspubliek een fototentoonstelling te zien trok. Na de eerste voorstelling konden van de Leiderdorpse fotoclub heeft ze ook toneelstukken, tele visiespelen en filmscripts ge schreven. Dit jaar krijgt zij de Jan Campertprijs voor haar bun del Botshol. Rond negen uur 's avonds begint die dag een optreden van de Big Band van de streekmuziek school. Woensdag 14 oktober is een pop pentheater voor kinderen (twee uur) en een concert door James Parsons op het Engelse orgel (kwart over acht). Een concert door conservatoriumleerlingen volgt een dag later eveneens om kwart over acht. Vrijdag 16 okto ber om acht uur is een concert door het Leiderdorpse kamer koor en om negen uur een volks- dansfestijn. Zaterdag 17 oktober is vanaf twee uur een middag voor oudere in woners van Leiderdorp. Om half acht begint een schaaksimultaan voor volwassenen met Max Eu- we en een jeugdschaaksimultaan met de gebroeders Piket. Zon dag 18 oktober is een middag voor de Turkse inwoners van Leiderdorp. Dinsdag 20 oktober komt weer een schrijver naar de Muzenhof toe. Edgar Cairo komt dan vertellen over zijn werk (romans, poëzie en proza). Zijn werk is gedeelte lijk in het Sranan Tonge (neger- Engels) en deels in het Suri- naams-Nederlands geschreven. Aanvang: kwart over acht. Om negen uur treedt de driemansfor matie 'Bries' op in het nieuwe ge bouw. Zij brengen folkmuziek gecombineerd met barok. Woensdag 21 oktober beginnen om twee uur kinderspelen. Een dag later, is er vanaf acht uur 's avonds een bridge drive. Ballet school Els Joosten treedt vrijdag 23 oktober op. De balletschool van Margriet de Jong komt zater dag 24 oktober aan de beurt met een optreden vanaf half twee. Om kwart over acht brengt de to neelvereniging 'Toverlei' het be kende Hugo Claus-stuk 'Een bruid in de morgen'. Zondag wordt dit stuk vanaf twee uur herhaalt. Maandag 26 oktober komt de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen aan bod met een mode show (acht uur). Een filmavond staat op het programma voor dinsdag 27 oktober. Vertoond worden drie documentaire films van Bert Haanstra. Om negen uur begint een optreden van de percussiegroep Nague. Woensdag 28 oktober vertelt de schrijfster Ankie Peypers vanaf tien uur over haar werk. Zij kreeg in 1962 de Anne Frankprijs voor haar werk 'Geen denken Donderdag 29 oktober presenteert het Nederlands Marionetten theater vanaf kwart over acht de opera Don Giovanni van W.A. Mozart. Een concert van de ora toriumvereniging 'Excelsior' volgt vrijdag 30 oktober om kwart over acht. Cabaret Tover lei treedt vanaf half tien op. De laatste feestdag is zaterdag 31 ok tober. Die dag is er vanaf half twaalf 's ochtends een muziekin- stuif voor Leiderdorpse amateur- Bejaarden en gehandicapten die de festiviteiten willen bezoeken maar niet beschikken over eigen vervoer kunnen gebruik maken van een taxidienst, georgani seerd door de Lions Club in sa menwerking met Leythenrode (minstens twee uur van tevoren bellen met 899242). LEIDEN - In één seizoen van de Kapelzaal van K&O op klimmen naar de Leidse Schouwburg is natuurlijk een indicatie, die voor zich spreekt. Van dertig toeschou wers in de Kapelzaal naar enige honderden in de Leidse Schouwburg. Ook dat is een illustratief gegeven. Voeg daarbij de inbreng van Ivo de Wijs aan het verbale gedeelte van dit cabaretprogramma en de regie van museumdirec- teur/ex-Don Quichocking Pieter van Empelen en je weet, dat 'Zonder Twijfel' van de cabaretgroep "Nar" een goed en evenwichtig theaterprogramma is gewor den. Deze constatering kan pas dan onbestraft blijven, wanneer je onmiddellijk daaraan een opmerking koppelt over de nadrukkelijk centrale plaats, die Youp van 't Hek binnen het cabaretgezelschap in neemt. Waarmee natuurlijk niets af wordt gedaan aan het pianospel van de twintigjan- ge Hans van Gelder of aan de verbale capaciteiten van Aletta de Nes. Tijdens het programma van "Nar" merk je gewoon, dat alles nog hechter doortimmerd in el kaar zit dan bij het vorige programma al het geval was. Waarschijnlijk is dit succes mede voor een belangrijk deel terug te voeren op de uit en belichting van Steven Pe kelharing. Youp van 't Hek is, samen met Aletta en Hans, terechtgeko men in het gebied, dat de overgangsfase vormt van de volstrekte, absolute anonimi teit naar landelijke bekend heid. Wanneer we af kunnen gaan op hun artistieke presta ties van gisteravond, dat kun nen we zonder enig risico, stellen, dat de landelijke er kenning al binnen handbe reik ligt. Een sterk punt is de omstan digheid. dat er betrekkelijk weinig tijdens de voorstelling wordt geïmproviseerd, het geen de cadans van de voor stelling zeer zeker ten goede komt. Het heeft daarom geen enkele zin het typetje van 'Meneer van Dam' nog eens uitéén te rafelen. Een ieder was het er gisteravond over eens, dat juist dit geestelijk gestoorde mannetje het meest geloofwaardig over kwam. Jammer is overigens, dat de pauzes bij theatervoorstellin gen van cabaret Nar zo onver wacht snel intreden. Een zichzelf respecterend caba retgezelschap. waarvoor 'Nar' zonder moeite door kan gaan, zal er toch immer naar blijven streven een volwas sen, avondvullend program- ma te maken. Daarom zou het programma (vooral voor de pauze) iets langer mogen zijn. BERT KOEKEBAKKER Tdrfcwndistrict Den Haag LEIDEN - De samenstelling van het programma dat het Rotterdams Philharmonisch Orkest gisteravond in de Stadsgehoorzaal ten gehore bracht, vertoonde een tref fende gelijkenis met een mu zikale grabbelton: veel kan sen maar weinig prijzen. Dat geldt niet alleen voor de keu ze van de schijnbaar blinde lings op één programma te recht gekomen werken, maar ook voor de uitvoering ervan. Onder leiding van David Zin man musiceerde het orkest niet op het niveau dat wij ge wend zijn van hen te horen. Veel bleef steken in goede bedoelingen zonder afge werkt te worden. Rommelig en ongelijk spel was te vaak te horen, en de klankverhou- ding tussen lage en hoge strij kers liet te wensen over. Een niemendalletje als de ou verture 11 signor Bruschino van Rossini moet het hebben van een ragfijne uitvoering om niet goedkoop te worden. Het grapje van het tikken met de stok op de lessenaar is alleen leuk wanneer het ge lijk gebeurt. De Serenade voor strijkers van Elgar kwam beter tot zijn recht al waren ook hier de al genoem de bezwaren duiuelijk hoor baar. Ook de vioolsolist Sergiu Luca had te kampen met proble men: een niet ingespeelde en daardoor slecht aanspreken de snaar en een kleine geheu genstoornis, die hem overi gens weinig van zijn stuk le ken te brengen. Het werd een wat onevenwichtige uitvoe ring van Mozart's Vioolcon cert in G k.v. 216, zonder pre tenties en nodeloze mooidoe nerij, maar ook zonder de wél noodzakelijke diepte en in tensiteit die met name het tweede deel vraagt. De ver schillende wisselingen van stemming in het derde deel werden daarentegen uitste kend getroffen. Een lichtgewicht werk, maar dan superieur uitgevoerd, bleek het hoboconcert van de 19e eeuwse Tsjechische com ponist Kalliwoda. Geen com positie die overloopt van ori ginaliteit, maar die in de meesterlijke vertolking van Heinz Friesen tot een hart- veroverend speelstuk werd. In het Scherzo capriccioso van Dvorak benutte het Rot terdams Philharmonisch Or kest de kans zich te rehabili teren. MIES ALBARDA LEIDEN - Het Penta theater, dat gisteravond in het LAK- theater zijn tweede program ma "Vouw op Vouw" speel de, is een van de mcestbelo- vende groepen in hét grens gebied tussen dans. toneel en Penta gebruikt elementen uit elk van die uitingsvormen zo danig dat een geheel ontstaat met een heel eigen sfeer. Doordat "Vouw op Vouw" door de vijf Penta-leden zelf is gemaakt, hoeven de spe lers nooit verder te reiken dan de grenzen van hun mo gelijkheden. De rollen wek ken echt de indruk voor het lijf van elk van de spelers ge maakt te zijn. De grote kracht van Penta is de zorgvuldigheid waarmee de subtiele handelingen worden uitgevoerd. Elk detail krijgt de nadruk en aandacht die het nodig heeft, kleine geba ren zijn voldoende om de suggestie van grote daden te wekken. Voor "Vouw op Vouw" heeft Penta zich laten inspireren Penta-theater: door het werk van de Ameri kaanse tekenaar Saul Stein berg. in wiens tekeningen kleine details een verrassend licht op het grote geheel wer pen. Het thema vouw op vouw wordt in het begin let terlijk uitgewerkt. Het decor bestaat uit een witte harmo- nicawand die in alle mogelij ke posities kan worden gezet. Tegen die achtergrond wordt met aan elkaar geplakte kran ten een soort vouwdans uit gevoerd. Datzelfde vouwen komt terug in een dans waar bij de rokken van de mannen aan elkaar vastgemaakt zijn. Langzaam maar zeker ont vouwt zich dan de lijn van het stuk. Tussen de mannen cn vrouwen groeien sluime rende hartstochten, die zich op speelse of smachtende wijze ontladen, steeds weet Penta de aandacht vast te houden door op de juiste mo menten met verrassende vondsten te komen. Schim men plegen schijnbaar alle daagse handelingen achter een doorzichtige wand. zoals het roken van een sigaret. De rook blijkt van ijzerdraad. het hoofd van de roker een bal lon. De nostalgische muziek en de kostuums sluiten nauwkeu rig aan bij de intense sfeer, die misschien nog het meest wordt gedragen door de mar kante hoofden van ieder van de spelers. De gezichtsuit drukkingen leggen in "Vouw op Vouw" de relatie tussen de rollen vast. Uit de beheer sing daarvan blijkt ook de aandacht voor details, die bij Penta bestaat. Ook in de lengte van de voor stelling, die maar een uur duurde, toont Penta een zui ver oog te hebben voor de ei gen beperkingen en die van het genre. Hun afgewogen aanpak doet nog veel voor de toekomst verwachten. ARIEJAN KORTEWEG Burgemeester Van der Have (midden) bewondert het t computersysteem van de PTT. LEIDERDORP - "Zeg ben jij de zoon van Arie", zo vroeg burge meester Van der Have gistermid dag aan de 100.000ste te lefoonabonnee, die werd aange sloten op het nieuwe computer systeem in het district Den Haag van de PTT. "Ja", zei de nieuwe abonnee. Van Poelgeest oftewel Arie junior uit Leiderdorp. De PTT is in de Leiderdorpse tele fooncentrale bezig met het invoe ren van het nieuwe computersys teem. In het gehele district Den Haag zijn er nu precies 100.000 telefoonaansluitingen op de com puter. Rond het jaar 2000 moeten alle abonnees op de zogenaamde PRX-computer zijn aangesloten. Met de invoering van de compu ter krijgen de abonnees meer mo gelijkheden. In het land worden nu testen gedaan met bijvoor beeld het 's ochtends wekken door de telefoon. Ook is het mogelijk om bij een visite alle gesprekken van thuis over te laten zetten naar het nummer van het huis waar men op bezoek is. WARMOND - De Warmondse jeugdsociëteit "Ut Sloepie" heeft voor vanavond de popformatie Vi tesse uitgenodigd. De Arnhemse formatie treedt vanaf acht uur op in het Trefpunt aan de Herenweg in Warmond. ZOETERWOUDE - Zondag wordt in het Don Bosco aan de Zuid- buurtseweg een kinderdisco ge houden. Kinderen tot 14 jaar heb ben vanaf 14.30 uur de kans van de muziek van American Sound dri- ve-in-discotheek te genieten. ZOETERWOUDE - Maandag 12 oktober wordt ter gelegenheid van de Kinderboekenweek in de aula van de Sjaloomschool aan de Veld zichtstraat een boekenbeurs ge houden. ZATERDAG Leiden - Stadsgehoorzaal, slotmanifes tatie 'Leiden tegen onderdrukking in Latijs-Amerika'. 20 uur Filmhuis LVC - Breestraat 66, film Straydog-Kurosawa. 23 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat, optreden bluesgroep Flavium, 21 uur. Jazzzolder Hot House - optreden Ron vanden Bergen Kwartet, 22 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - antiek en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualteit - Caeciliastraat 18, disco vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79. café avond, 21-1 uur. Zoeterwoude - Ons Huis, eenakterfesti val. 20.30 uur. ZONDAG Leiden - Middelweg 19c, kindervoor- steling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel 125802. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Wassenaarse Slag - strandloop, A.V. Muziekkamer Café Aniba - Herenstraat, optreden de groep 'Ouwejan en mak kers', 14 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Rijksmuseum voor Volkenkunde - film voorstelling, 15 uur. Leiderdorp - Muzenhof, koffieconcert, ARTSEN Leiden - De Weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord. Groenoord, Kooi. Merenwijk: za, J. Crul-Kelderhuis. Noordeindsplein 8a. tel. 142888; zo, J. Stolk, Burggravenlaan 16. tel. 125820. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard, za, E.K. Fo- gelberg. de Sitterlaan 18. tel. 132877; zo. H.C. Jasperse. Witte Singel 72. tel. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijenburg, Verhage: J. Reinders, Gerard Brandtstraat 29, tel. 760947, spreekuur van 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - za. H. van Wijk, v.d. Valk- boumanweg 198, tel. 890529, spreekuur van 12.30 tot 13 uur in Gezondheidscen trum, Florijn 10, Leiderdorp, tel. 891000; zo, J. van der Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539, spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - E.J. Roelants, Frans Hals laan 10, tel. 153747. Voorschoten - za, S.M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417; zo, F. Koopmans, R. Wagnerlaan 69, tel. 6352. Wassenaar - noord: za, E. Op 't Landt, Middelweg 21, tel. 13056; zo, J. Huls, He renweg 19, tel. 13027; Zuid: K.T. de Wit, Kerkstraat 42, tel. 12460. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags- dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van: vr 9 okt ot 16 okt door: Doeza Apotheek, Doeza- straat31, tel. 121313; Apotheek v. Breest Smallenburg,.Loevestein 6, tel. 890000. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy- laan 260, tel. 153266. Voorschoten - C, Westgeest, Leidseweg i noorden van de Rijn: 134604, tel. 1 zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond- Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Brand in kraakpand VOORSCHOTEN - Een korte brand heeft gistermiddag ge woed in het kraakpand School straat acht in Voorschoten, waar van nog één kamer bewoond was. De rijkspolitie vermoedt dat de brand moedwillig is aangesto ken. De brand was niet hevig, maar zorgde voor een sterke rookont wikkeling. Het wonen in het pand is verleden tijd. De politie timmerde gistermiddag het pand dicht. Het aantal bewoners van de ge kraakte panden Schoolstraat zes en acht was al flink afgenomen nadat enkele weken geleden een slopersploeg van de firma Al- brecht de woning Schoolstraat zes onbewoonbaar had gemaakt. Na de sloopaktie is het de bewo ners niet meer gelukt om de deu ren van de beide panden weer sluitend te maken. Een ieder kon gemakkelijk in de woningen ko- Ruim anderhalf jaar hebben de twee woningen onderdak ver schaft aan veel woningzoeken den in Voorschoten. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uiige veremaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Wille Singel 1. 2311 BG LEIDEN Poetbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezor- glng na 19.30 uur); zater- Bij sutomatlache overschrijving geen administratie- an Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f 53.45 per post f 75,80 Jaarabonnement 1 202,30 per post 1291,70 a nummer 0,75 Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: J.P.M. van der Meer (re- glo) W. Wlrtt (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sporl) P.O. Rosier (radio en tele- vl sle, kunst) Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. - Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2