Twaalf zondagen cursus sportvissen op de buis Ï31 Kryptogram ZATERDAG 10 OKTOBER 1981 EXTRA PAGINA Voor de hengelsport in ons land breekt morgen avond een historisch ogenblik aan. Voor de eerste maal in de al lange geschiedenis van de sportvisse- rij besteedt de televisie uitgebreid aandacht aan de vrijetijdsbesteding van ruim anderhalf miljoen Ne derlanders. Want afgezien van een paar minuutjes journaalbeelden bij de opening van het nieuwe vis- seizoen is de hengelsport tot dusver door de media maar stiefmoederlijk bedeeld. Daarin wordt nu verandering gebracht door Teleac. Voor afgaand aan "Studio Sport", het programma waarin weke lijks andere sportieve ver richtingen worden belicht, zal de eerstkomende twaalf zondagen een half uur zend tijd worden besteed aan de hengelsport. Het gaat om een cursus waarvoor de afgelo pen weken via het scherm al diverse malen aandacht is ge vraagd en die tot doel heeft belangstellende hengelaars de nodige basiskennis over hun sport te verschaffen. Vorige week werd in het Haag se grand hotel "Central" het officiële startsein voor de hengelcursus gegeven. Te- leac-directeur H.J. van Schalkwijk overhandigde het eerste cursuspakket aan de kersverse minister van land bouw en visserij J. de Ko ning. De bewindsman had bij die gelegenheid een ca deautje in petto voor de ge handicapte sportvissers. Geld voor schip Hij kondigde aan dat zijn de partement een bedrag van 300.000 gulden had uitge trokken om een schip ge schikt te maken voor gehan dicapte sportvissers. Dit schip zal onder meer dag tochten gaan maken op de Waddenzee. Wat de minister bij die gelegenheid niet ver telde was dat de Vereniging van Gehandicapte Sportvis sers al jaren zit te wachten op goedkeuring van dit kre diet. Het bewuste schip is al gerui me tijd geleden aangekocht, maar het wachten was nog op de ontbrekende centjes uit Den Haag. Tijdens de presen tatie onderstreept minister De Koning ook nog eens na drukkelijk de educatieve be tekenis van de cursus, die ve le maanden van voorberei dend werk heeft gevergd, met vele opnamen op locatie. De opzet van de cursus is even simpel als doeltreffend. In el ke televisieles wordt steeds een bepaalde vissoort in het zonnetje gezet. Dat zijn achtereenvolgens de blank voorn, brasem, baars, platvis (schol en schar), rietvoorn, snoekbaars, kabeljauw, snoek, geep en makreel, forel en winde. Die keuze heeft me overigens wat verbaasd. Als het erom gaat de meest popu laire vissoorten te behande len dan hadden forel en win de wel van het lijstje ge- i schrapt kunnen worden. De ze vissen zijn namelijk slechts zeer plaatselijk te vangen. In plaats daarvan waren aal en zeelt meer voor de hand liggend geweest. Viswater De vissoorten zijn gekoppeld aan meer informatie over wa teren waarin deze soorten specifiek zijn. Zo is voor de snoekbaars de keuze op het Sneekermeer gevallen en is de vangst van de brasem ge plaatst tegen de achtergrond van het Brielse Meer. Verder komen onder meer stekken als de Noordhollandse kana len, de polders rond Wilms en het Veerse Meer aan bod. Vast punt in elke Teleac-uit- zending is ook een gesprek met hengelsportwinkelier Frans Knuth die het nodige over de gebruikte materialen te vertellen heeft. Bob Loeven is elke week de presentator van de cursus. Aan de voorbreiding van de uitzendingen is onder meer meegewerkt door de Organi satie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB) en de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties (NWS), maar ook door een organisatie als de Dierenbe scherming. Bij de presentatie in Den Haag benadrukte Te- leac-directeur Van Schalk wijk dat de cursus vooral aandacht besteedt aan de vis sport als ontspanningsmoge lijkheid in de vrije natuur. Wedstrijdsport Zo ontbreekt bijvoorbeeld de wedstrijdsport geheel, om dat daarbij de nadruk meer ligt op de "buit" dan op het vangen. Dat mag dan zo zijn, het maakt nu eenmaal een integrerend onderdeel uit van de hengelsport en had uit dien hoofde zeker aan bod moeten komen. Al was het maar om de uitwassen die zich in deze sector kun nen voordoen aan de kaak te stellen. Met verzwijgen van iets wat de initiatiefnemers kennelijk niet aanstond kom je er natuurlijk niet. Helemaal rechtlijnig is de opzet in dit verband ook niet. Wie verkondigt alleen het weide- Teleac-directeur Schalkwijk overhandigt minister De Koning het eerste cursuspakket. lijke vissen le willen uitdra gen, zal daarbij geen plaats inruimen voor net schoonma ken en bereiden van vis. Dat hoort eerder thuis in een Te- leac-kookcursus of een culi naire rubriek. Het voornaamste onderdeel van het cursuspakket dat voor een bedrag van f29.50 kan worden besteld via post giro 544232, vormt het ruim 200 pagina's tellende cursus boek. Een fraai boekwerk verluchtigd met talloze zwart-wit- en kleurenfoto's en verduidelijkende tekenin gen. Wie het boek doorleest merkt direct op wie de cursus is afgestemd. Dat zijn zij die pas sinds kort met vissport hebben kennis gemaakt of zij die binnenkort van plan zijn een hengeltje uit te gooien. De tekst is weinig diepgravend en voor een beetje ervaren sportvisser valt er dan ook weinig nieuws in te ontdek ken. Verder bevat het pakket naast een hakcnsteker en vis- petje een stapel al dan niet van merknaam ontdaan re clamemateriaal. De begelei dende televisielessen begin nen steeds om twee minuten voor half zeven op Nederland 1De laatste les van de cursus is op 27 december. Vanaf 24 februari 1982 wordt de cursus nog eens in zijn geheel her haald. Dat gebeurt dan steeds op de woensdagavonden van elf tot half twaalf via Neder land 2. Ook op de radio Aan de televisiecursus zijn ook een twaalftal radiouitzendin- gen gekoppeld. Tijdens de eerste cursus zijn die steeds op maandagavond van half tien tot tien uur te beluiste ren via Hilversum 2. Daarin komen ook zaken aan bod waarvoor in de televisiecur sus geen ruimte meer be schikbaar was. Zo staat on der meer een uitstapje naar een van de kweekcomplexen van de OVB op het program- Teleac hoopt via de radio ook meer op de actualiteit te kun nen inspelen. Zo zullen sport vissers worden uitgenodigd om via de microfoon hun hengelgeheimen prijs te ge ven. Bovendien worden er in het programma vistips gege ven en is er een speciale ru briek "Visserslatijn". Daarin kunnen hengelaars hun meest opmerkelijke vangst- verhaal kwijt. Als ook de herhaling van de cursus achter de rug is zal er voor alle deelnemers een gro te sportvisserijmanifestatie worden georganiseerd. Die wordt op 8 mei gehouden, vermoedelijk in Utrecht. Sportvissers worden daar in de gelegenheid gesteld om hun bijzondere vindingen aan col lega-hengelaars te presente ren, terwijl het tevens een beurs zal worden waar gege vens kunnen worden uitge wisseld. Horizontaal 1 Opkomen voor iets uit Am sterdam. 4 De eerste dagelijk se ergernis, 6 Als^zij alles op eet hoort dit bij haar, 7 Dit zit nogal eens op de vorige, 9 Plaats eerst een 1 en zie dan hoe kostbaar hij wordt. 10 24 uur kwijtraken aan hem. 13 Een jongen achter de berg ruimte heeft volmacht. 15 Een hoop lol en met veel strij- ages, 17 Een keer in het eten brengen, 18 Vervelend is A niet, eerder gek, 19 Hoog kunnen we ze opwerpen, 20 Je gaat te ver met het snoer tje, 22 Een dode Franse Euro peaan uit de oorlog, 24 En is het verschil tussen wel en geen persoon, 27 Een rat at het lekkers op, 29 Zie ik een schaap in een hok? 30 Dat ben je als je het begrijpt, 31 Hij zei het onder de streep. 32 Hierin kost de schepen veel geld. Verticaal 1 Middelen tegen koorts direct bezorgen. 2 En dat kan ik niet missen, je bent welkom. 3 Loog hij toen hij zei dat de C| i. 1 I1- 5 T 0 E PBApiEffo R,C E L |A1M'A"I> OLIM 8 R 0 E R-HMBHA LIAS tra F AKWURC E N'T| TBeIR|0|E|O|E|A gc E M B E njl I K E U B| A L L E EHHhHA R R E N Ogri I E UW JA A R|C| CEL! J>M I |A|L 0 HET ILBCBKL OMPBfBUI woning te klein was? 4 Kom niet terug, kerel, met je vor- spellingcn, 5 Jammer voor de noot. dat uitstel, 6 Gewas om de tuin. 8 Als het je vies in de oren klinkt! 11 Men graaft er veel. 12 Dunneren lekkerder. 13 Als we hem prijzen op de wateren. 14 De lekkere melk was een utopie. 16 Loop naar de thee. Dat zie ik er niet in, 20 Ginds raas ik met plezier. De prijs van 25 werd toege kend aan G van Weerlee. Munnikenstraat 48. 2315 KZ De prijs wordt de winnaar toe gezonden. Oplossingen met vermelding "Kruiswoor draadsel" voor donderdag op briefkaart of in enveloppe zenden aan Redactie Leidsch Dagblad. Witte Singel 1, 2311 BG Leiden. 21 Soort strozak als dekking. 22 Gekke voorbeelden. 23 Zo is het als je de roos door boort. 25 Voorouders? 26 Kijk daar uit en wees voor zichtig. 28 Eerste klas speel goed komt van een eiland NEDERLAND Met vier bij zondere zegels, die op 20 ok tober zullen verschijnen, zal de PTT de aandacht vestigen op de industriële en agrari sche export. De zegels zijn ontworpen door de Amster dammer Charles A Jonge- jans. die hiermee debuteert Op de zegels heeft Jongejans zowel exportprodukten ver beeld. als objecten, die een belangrijke rol spelen, zelfs onmisbare schakel vor men in het goederenverkeer. De zegels hebben de volgen de waarden, dragen de vol gende voorstellingen en zijn aangemaakt in oplagen van 45 cent. spoorwegrangeerter- rein. graafmachine en scheepsschroef (10 miljoen». 55 cent, havengezicht, giet- stuk en weegwerktuig (10 miljoen); 60 cent. luchthaven, tomaat en sla (6 mihoen) en 65 cent. klaverblad, ei en kaas (12 miljoen). De zegels zijn uitgevoerd in de kleuren, geel. rood. blauw en zwart; papier: fosforescerend. zon der watermerk We willen er nog oven extra op attenderen dat de oplage van de zegel van 60 cent is be paald op 6 miljoen Gezien het feit dat deze zegel alleen kan worden gebruikt voor drukwerk naar het buiten land is deze oplage zeker ruim voldoende Maar uit het oogpunt van de filatelhe is het een "gevaarlijke" zegel, omdat je hem weinig zult te genkomen. Zorg er daarom voor. in vergelijking met de andere zegels, een evenredig aantal in huis te halen en met het oog op de toekomst zou een extra zegeltje van 60 cent helemaal geen kwaad kun- NOORWEGEN De Noorse PTT heeft op 9 oktober twee zegels toegevoegd aan de reeks "klassieke Noorse schilderkunst". Op een 150 orezegel (oplage 12 miljoen) is het schilderij "Interieur in blauw" van Harriet Backer (1845-1932) afgebeeld en op een zegel van 170 óre (oplage 7 miljoen) het schilderij "Turfmoeras bij Jaeren" van Kitty Lange Kiclland (1843 1914) Deze schilderijenreeks werd in 1974 ingezet De Noorse PTT laat weten dat er sinds kort een nieuwe dienstzegd van het type "Off- .sak" in de waarde van 15 óre (bruin) in omloop is. Het simpel luisteren bieding kan soms devolle aanwijzing oplev t.a.v. het te volgen speelplan. Plaatst u zich b.v. eens op de weststoel in het volgende spel: West Oost A3 H754 O - s> A742 O HVB9743 O ]082 HV104 B7 U hoorde zuid openen met 1 Sch. waarop u 3 Ru bood. Uw partner bood 3 SA. u 4 KI. waarna u belandde in een eindcontract van 5 Ru. Noord start met Sch 2. kennelijk een singleton. Hoe speelt u? In het volgende spel is de bie ding nietvan belang, maar het te volgen speelplan des te meer: West Oost 613 A952 O AB3 O 85 O AH5 O 87 HV98 A7654 U speelt als west 3 SA en noord komt uit met Sch H. Hoe speelt u9 In het eerste spel dreigen er drie verliesslagen als Sch 2 inderdaad een singletort is.' De tegenpartij komt aan slag met troef aas. waarna een schopperaftroever en KI A uw lot bezogelen. De oplós- 2 B98653 O 65 «f A986 A3 H754 C? - O A74! O HVB9743 O 10821 HV104 B7 Vb 10986 O HV10 O A 532 MP sing is even origineel als van zelfsprekend. u neemt Sch H en speelt nu eerst Ha A. waar op u Sch A afgooit. Nu trekt u troef en er kan u niets meer gebeuren. Dit was het spel Het tweede spel lijkt simpeler dan het Is Men Is geneigd 9 slagen te tellen, maar dat is schijn. De klaverkleur blok keert en de 5e klaveren is ver volgens onbereikbaar Wat u moet doen is drie ronden schoppen weigeren en pas de vierde schoppen winnen, waarop u in west een klave ren wegdoet. Dit was het spel: HVB108 O 1176 O BI064 3 643 A952 AB3 5? 85 O AH5 87 c HV98 A7654 7 O V10942 O V932 B102 Na de zo kort op elkaar volgen de dood van Andns Andreiko en Baba Sy, is de internatio nale damwcreld een nieuw<^ Internationale Grootmeester ontvallen. Reinier Cornells Keller. Na een korte ziekte stierf deze markante damfi guur op 10 september op 75- jange leeftijd in Amsterdam Keiler werd 14 september 1905 te Emmerik geboren. Al op jeugdige leeftijd deed hij van zich spreken Zijn debuut in het nationale kampioenschap sloot hij met een tweede plaats, gedeeld met Vos, ach ter de kampioen Herman de Jongh. Twee jaar later in 1926 veroverde hij zijn eerste Ne derlandse titel, wat hem nog eens twaalf keer zou lukken Keller is hiermee "record houder" wat nationale titels betreft. Vier maal nam hij deel aan een WK-toernooi, twee keer tweede, twee keer derde. Bovendien verloor hij vier matches om de wereldti tel: in 1934 en 1938 van Rai- chenbach met respectievelijk 13-7 en 17-15. in 1947 tegen Ghestem met 17-11 en in 1951 tegen Roozenburg met 19-17. Naast zijn actieve damcarnere hield Keiler zich graag bezig met de organisatorische en bestuurlijke kanten: van 1937 tot 1940 was hij 2e secretaris van de NDB en van 1965 tot 1967 wedstrijdleider Ruim 16 jaar was hij voorzitter van- het district Amsterdam. Van uit die tijd stamt de voorbe reiding voor het Prisma Damboek want vooral de jeugd hield hem bezig. Om dat hij over de gave beschikte de beginselen en de uitbouw van het damspel helder over te kunnen brengen, bleek zijn in 1963 uitgebrachte boekwerkje als een van de weinige damboeken uitste kend te verkopen. Verder was hij als schrijver bij diverse dambladen. nationaal zowel als internationaal, be trokken. Zijn onbezoldigde analyses in het bondsorgaan Het Damspel zijn nog steeds beroemd. Als verslaggever bij het Vrije Volk bezocht hy vrywel elk toernooi Als orga nisator zat hy achter het Sui- kerdamtoernooi. dat maar liefst 9 jaar werd gehouden vanaf 1969 De ruimte ont breekt om de andere be kwaamheden en prestaties, die hij voor de damwercld verrichtte, uit de doeken te doen Met het heengaan van Cees Keiler verliest de dam- wereld een van de toonaange vende mensen van deze Van de verwachte hoofdrolspe lers in het vierde Interpolis- Schaaktoernooi is de start van de Westduitse groot meester Robert Hübner het meest in het oog springend. Als hoogst genoteerde op de Elo-lyst. is de druk van het moeten presteren hem te zwaar. Zo verloor hu in de eerste ronde wel heel onge lukkig van Portisch. na een schitterende partij van de kant van de schuchtere Duit ser. In de tweede ronde werd hu vergast op een variant van Beljavski en wel die variant van het Siciliaans die vorige week in deze krant stond Dat Timman in de derde ronde niet van Hübner kon winnen, bespaarde een 0 uit 3 ramp start. De glamourboy van dit toernooi. Harry Kasparov, startte wel zeer overtuigend, ten koste van Sosonko. zie hieronder. Overigens zyn de verwachtingen wat hem be treft nogal overspannen. Een vlotte en snelle toernooiover- winning mag niet uitgesloten worden, maar een plaats 3 of 4 is meer overeenkomstig zyn speelsterkte d7 18. Dal-c3 Pd7 e5 19 Pd4- b5 DdH c7 20 Pb5-d6+ Kf7-fB (DIAGRAM) (zwart moet de KASPAROV SOSONKO 1 d2- d4 Pg8 f6 2. d i Pgl-fi d7-d5 4 Pbl-c3 LfB-b4 5 c4xd5 e6xd5 6 Lcl-g5 h7- h6 7 Lg5-h4 c7-c5 8 e2-c3 g7- g5 9. Lh4-g3 P16-e4 (Om deze stand gaat het. Zwart dreigt een kwaliteit te,winnen, maar heeft daarvoor zijn stelling verzwakt Met 10Pd2 kan wit materiaalverlics voorkomen, maar het initiatief is dan aan zwart. Kasparov kiest voor het kwaliteitsofTer). 10. Lfl- b5+ Ke8-fB (bekend is Ld7 van Estrin, dit is misschien te scherp, hoewel Sosonko dat thuis wel onderzocht zal heb ben). 11 d4xc5 PetacS 12. b2xc3 Lb4xc3+ 13 Kel-e2 Lc3xal 14 Ddlxal 17-16 (voor de kwaliteit heeft wit aan valskansen. maar hu moet snel zijn. voordat zwart tot ontwikkeling is gekomen). 15. h2-h4 g5-g4 (om de stel ling gesloten te houden) 16 P- 13-d4 Kf3-n 17. Lb5-d3 Pb8- gaten f5 g6 e6 en c7 blyven dekken en kan nu niets meer ondernemen) 21 Thl-dl b7- b6 22 Ld3-c2 Lc8-a6+ 23 Ke2-el La6-c4 24 Pd6xc4 d5xc4 25 Tdl-d6 (wit exploi teert het veld d6 optimaal, na een kort verbluf van het paard en een andere onrust stoker) Ta8-e8 26 Lg3xeS f6 xc5 (op Dxc5 volgt Txf6+!) 27 Dc3xc4 Dc7-f7 28 Dc4-e4 (dreigt Dc6) g4-g3 29. (2xg3 tegen Lb3 valt niets meer te doen, en zwart gaf dus op 1-0

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23