Emotie rond revaluatie valt mee Beursweek 'Gokken met grote kans op winst 4 november: Dag van het aandeel Bolwerk van kapitalisme in ban van hoge rente Economie Extra De komende vier weken staat Economie Extra in het te ken van het aandeel. 'Onbekend maakt onbemind" dat geldt niet in het minst voor het beleggingsbedrijf. Van de tien jaar geleden zo veelbesproken "popularisering" van het aandelenbezit is weinig terecht gekomen. De meeste Nederlanders met spaarcentjes geven de voorkeur aan een renterekening of spaarbrief boven aandelen of obli gaties. Wat zijn aandelen en waar zijn ze te koop? Welke rechten heeft de aandeelhouder en wie komt daar voor op. Wat zijn de verdiensten van aandelenbezit en wat de risico's. Een kijkje achter de schermen van Beursplein 5 aan de vooravond van de dag van het aandeel. TWINTIG GULDEN ZATERDAG 10 OKTOBER 1981 "Op effectenbeurzen gebeurt iets tussen mensen die speculeren leuk vinden en geld te veel heb ben". De vorige week aangetre den nieuwe voorzitter van de Vereniging voor de Effectenhan del. drs. B.F. baron van Ittersum, citeert het "hardnekkige misver stand" dat in de volksmond de ronde doet. De ontvangst van jaarlijks alleen al tienduizend scholieren op de beurs, de uitgif te van steeds kleurrijker folders, de introductie van economie als keuzevak in het middelbaar on derwijs, dat alles ten spijt mag de dagelijkse gang van zaken op de Amsterdamse Beurs nog niet op brede herkenning rekenen. Dominerend blijft het beeld van de effectenbeurs als onmiskenbaar bolwerk van het kapitalisme waar het type snelle jonge mana ger zijn eerste hartinfarct tege moet rent in opdracht van zak- kenvullende grijzende heren, die zich op aandeelhoudersvergade ringen in afwachting van het bor reluur hullen in sigarenrook en stilzwijgen. De glazenwasser, de chirurg en zelfs een niet te verwaarlozen aantal parlementariërs hebben één ding gemeen: het effectenbe drijf zegt hun doorgaans weinig tot niets. Toch is een groot deel van de Nederlandse bevolking aandeelhouder van een onderne ming. Vijftien procent van de Nederlandse gezinnen heeft aan delen in bezit. Maar een veel gro tere groep Nederlanders is veelal zonder het te weten bij het beleg gingsbedrijf betrokken. Werknemers betalen pensioenpre mie als investering voor later. Pensioenfondsen en verzeke ringsmaatschappijen beleggen dat geld in bijvoorbeeld woning bouw, maar ook in aandelen. Le den van de vakbond betalen con tributie voor hun dagelijkse be langenbehartiging, maar ook omdat in geval van actie de sta kingskassen open moeten. In de letterlijke zin bestaan die kassen niet, want de inhoud er van is be legd. Investeren Zonder al dat geld van pensioen fondsen, vakorganisaties en par ticuliere beleggers zou het Ne derlandse bedrijfsleven eenvou digweg niet kunnen draaien. Winsten van bedrijven schieten tekort om al het vermogen te kweken dat nodig is voor inves teringen in de toekomst. Kapi taal vergaren kan door geld te le nen bij de bank, maar ook door de uitgifte van aandelen of obli gaties. Dat laatste was in Neder land al aan de orde bij de oprich ting van de Verenigde Oost-Indi sche Compagnie in 1602 en ge beurt nog steeds. In de huidige samenleving valt de effecten beurs daarom niet weg te den ken. Met het kopen van een aandeel wordt een belegger mede-eige naar van het bedrijf dat het aan deel heeft uitgegegeven. Is de waarde van het aandeel bij uitgif te duizend gulden, dan mag de bezitter zich voor dat bedrag ver antwoordelijk voelen. Op de jaar lijkse aandeelhoudersvergade ringen mag hij vragen stellen over het jaarverslag, dat informa tie geeft over de gang van zaken in een onderneming. Moeten er op zo'n bijeenkomst besluiten worden genomen, dan mag hij stemmen. Hoe meer aandelen hij heeft, hoe zwaarder zijn stem telt. In ruil voor het afstaan van zijn geld, kan de aandeelhouder aanspraak maken op dividend, een uitkering die het bedrijf één of twee keer per jaar doet en waarvan de omvang wordt be paald door de winst. Aan aandelenbezit zijn twee duide lijke risico's verbonden: zowel de hoogte van de dividenduitke ring als de waarde van het aan deel zijn geen vaste gegevens. Gaat het een onderneming slecht en wordt er weinig of geen winst gemaakt, dan is het gebruikelijk dat ook weinig of in het geheel geen dividend wordt uitgekeerd. In zo'n periode krijgt de aandeel houder dus geen vergoeding voor zijn bijdrage. Had hij zijn geld op de bank gezet, dan was hij zeker geweest van een vaste rente. Gaat het daarentegen heel goed met een bedrijf, dan kan het dividend hoger zijn. dan de rente die de bank bereid is te be talen. Het tweede risico heeft ook te ma ken met het reilen en zeilen van een onderneming. Aandelen, eenmaal door een bedrijf uitge geven en in handen van beleg gers, worden dagelijks verhan deld op de beurs. De waarde van dat aandeel kan daarom elke dag verschillen. Gaat het een bedrijf goed en wordt bijvoorbeeld een hoog dividend verwacht, dan is er veel vraag naar zo'n aandeel en stijgt de prijs. Blijven de re sultaten beneden verwachting, dan daalt de waarde en kan het gebeuren dat een aandeelhouder bij verkoop van zijn stuk minder terug krijgt dan hij er voor heeft betaald. Beleggers volgen de handel om die reden op de voet. Dreigt het mis te gaan, dan wil len ze bijtijds van hun stukken af, zijn de vooruitzichten in een bepaalde sector goed, dan willen ze daar beleggen. Beleggers die zich goed informeren over dat soort ontwikkelingen, kunnen er ook op vooruit lopen en zo zelf winst maken door de tijdige ver koop van hun bezit Obligaties Obligaties zijn een vorm van beleg ging, waar wat minder risico aan verbonden is. Een obligatie is een lening die een bedrijf uit geeft en waar beleggers op kun nen inschrijven. Tevoren wordt de looptijd vastgesteld (bijvoor beeld tien of twintig jaar) en wordt ook bepaald wanneer obli gaties die via loting zijn aange wezen tussenstijds bij het bedrijf kunnen worden verzilverd. De obligatiehouder krijgt jaarlijks een vast percentage rente. Ook voor die stukken geldt dat ze tussentijds op de beurs worden verhandeld en dat vraag en aan bod de koers dagelijks doen ver anderen. Anders dan bij aande len staat de winst op obligaties (rente) vast, hoewel deze na ver loop van jaren door een verande ring van het algemene rentepeil lager of hoger kan uitvallen dan de winst van een spaarrekening. Obligatiehouders lopen wat min der risico, maar zijn dan ook geen mede-eigenaar van het be drijf. Niet alleen bedrijven geven obligaties uit, de overheid doet mee in de vorm van staatslenin gen. Ook hypotheekbanken ko men via de uitgifte van obligaties aan geld; in die sector wordt een obligatie "pandbrief' genoemd. Noteringen De Amsterdamse effectenbeurs is het financiële centrum van Ne derland waar dagelijks in effec ten wordt gehandeld. Bedrijven die stukken uitgeven kunnen bij de "exploitant" van de beurs, de Vereniging voor de Effectenhan del een "officiële notering" aan vragen. Als aan een reeks voor waarden wordt voldaan wordt die notering verleend en wordt het fonds in de handel genomen. Door Ton van Brussel Kopers en verkopers kunnen niet zelf op de beurs aantreden, zij kunnen hun opdrachten kwijt bij banken of commissionairs die lid zijn van de vereniging. Op de "vloer" van de beurs vinden die leden elkaar en treffen zij ook de zg. hoekmannen. Dat zijn spe- cilaisten in één of meer fondsen die in de handel een bemiddelen de rol spelen en zo bijdragen tot de definitieve prijsstelling van een aandeel. De vastgestelde prijzen (koersen) worden ver meld op het noteringsbord en verschijnen in de Prijscourant die de Vereniging voor de Effec tenhandel dagelijks uitgeeft. De meeste dagbladen publiceren daarvan een uitreksel plus een toelichting op de belangrijkste verschuivingen. Niet alleen de gang van zaken in een bedrijf of een bepaalde sec tor is bepalend voor de hoogte Van de koers. Ook de algemene economische ontwikkelingen hebben hun invloed. Zo wordt de hoge rente al enige tijd op ef fectenbeurzen waar ook ter we reld als een belangrijk knelpunt ervaren. Die rente drukt de ren dementen in het bedrijfsleven, waardoor de dividenden achter blijven. De winst op een beleg ging via een spaarrekening bij de bank wordt dan al gauw hoger. Clubs Vooral nu het tij in de effectenhan del tegen zit, hebben beleggers of mensen die overwegen aande len te kopen behoefte aan infor matie. Lang niet iedereen heeft de tijd of de zin om alle kennis te vergaren die nodig is om effec tenbezit verantwoord te begelei den. Die groep hoeft niet langs de kant te blijven staan. Banken en commissionairs geven advies en wie dat nog te ingewikkeld vindt kan kiezen voor de aande len van zg. beleggingsfondsen of voor een lidmaatschap van een beleggingsclub. Beleggingsfondsen geven aande len uit en het geld dat die uitgifte oplevert wordt vervolgens op nieuw belegd. Daarbij wordt ge streefd naar een spreiding van het risico door de aankoop van aandelen van verschillende on dernemingen. De kans op een plotselinge ingrijpende waarde vermindering van de belegging wordt op die manier verkleind. Beleggingsclubs winnen snel aan populariteit. In Amerika is dat fenomeen al tamelijk oud. Een aantal spaarders richt een club op, verdeelt de taken en besluit samen in welke fondsen belegd gaat worden. Minder solisme en daardoor een verminderde kans op ongelukken. Het spreekt van zelf dat bij een gespreid risico de kans op grote winsten kleiner is. al was het alleen maar omdat de winst moet worden gedeeld. Elektronica Op de Amsterdamse effectenbeurs werd vorig jaar voor 50 miljard gulden omgezet. Er staan 2.200 fondsen genoteerd waaronder 200 Nederlandse aandelen. Dat worden er aan het eind van het jaar meer. Dan treedt de zg. "pa rallelle markt" in werking en' wordt ook voor kleinere bedrij ven die nog niet aan de norm voor een officiële notering vol doen mogelijk om op de beurs verhandelbare aandelen uit te geven Om dat hele bedrijf draaiende te houden staat binnen de in 1902 door Berlage ontworpen muren een schat aan elektronica. Tot nog toe bestaat van alle aandelen nog een papier, waarvan het ori gineel weliswaar veelal niet in handen van de eigenaar is (deze heeft een ander bezitsbewijs, de soms snelle handel maakt tijdig bezit van het origineel onmoge lijk). In de toekomst zal het aan deel op papier in zijn geheel gaan verdwijnen en wordt de handel volledig "giraal" geregeld. Die ontwikkeling heeft al tot een nieuw soort belegging geleid. De belangstelling voor en de handel in oude waardepapieren bloeit recentelijk als nooit tevoren. Volgende week: de waarde van beleggingsadviezen en belas tingmedewerker Booy over de fiscale aspecten. Hij ziet eruit alsof een met veel ..snippen" gevulde porte feuille in zijn binnenzak zit Een te grote sigaar in znn hoofd, een wat corpulent li chaam en het beeld van de kapitalist staat. Goed. Hans Giezeman beheert zijn spaar centen zorgvuldig en daarom noemen zijn kennissen hem soms wel een patser Maar de Zoetermeerder is slechts een kleine belegger. Hij koopt en verkoopt aandelen in de hoop wat winst te maken. En inderdaad, het valt niet te ontkennen, dat is een kapita listisch beginsel Zo'n tien jaar geleden kocht de nu 35-jarige Giezeman voor het eerst een aandeel. Hij had geld gespaard en hoorde van zijn broer dat hij met beleg gen een hoger rendement kon krijgen. „Je moet beleggen met geld dat je anders op langlopende spaarrekeningen vast zet", doceert hij. ..Geld dat je over een halfjaar nodig hebt. moet je daarvoor niet gebruiken. Anders loop je kans op ver lies". Giezeman kocht aandelen van beleggingsinstituten. Die spreiden het risico. Dat is vei liger voor de kleine man. Daarmee kreeg hij toch al meer rente van zijn geld dan de banken hem via het spaar boekje gaven Van lieverlee ging de hij zich meer in de ef fectenhandel verdiepen. Kreeg in de gaten datje klap pers kunt maken als je een beetje speculeert. Zo ver diende hij in korte tijd fors met aandelen van Koninklij ke Olie De grootste winst boekte hij met aandelen van Holland Sea Search. Giezeman had via-via gehoord dat deze on derneming grote kans had op het verkrijgen van een ver gunning om olie te boren op de Noordzee Hij kocht en zag hoe de waarde van het aandeel met zo'n tien gulden per week omhoog schoot. Hij verkocht in die stijgende koers en hield vijftienhon derd gulden schoon over. Daarmee maakte hij een ver lies goed van duizend gulden, dat hij leed door een vergis sing met aandelen van Phi lips. „Het is gokken met een vrij grote kans op winst", zegt hij, „dat is het verschil met gok ken in een casino. Aandelen kun je altijd weer verkopen Je blijft er nooit mee zitten. Tenzij een bedrijf failliet gaat. natuurlijk". Hans Giezeman Toch kan de belegger onver wacht behoorlek spijt krij gen van zijn aandelen Gieze man: ..Je zoekt zoveel mogej lijk betrouwbare bedrijven uit. Maar neem nu de Ogem. De koers stond op dertig gul den per aandeel. Die koers donderde in recordtijd in el kaar naar zes gulden Daar blijven ze op staan voorlopig. Zit je mooi in het schip. Door wanbeleid van de directie". Heel recent verloren duizenden grote en kleine aandeelhou ders geld doordat de Neder landse cruisevaart maat schappij Bestevaer failliet ging Onlangs werd bekend dal ze geen cent uit het faillis sement hoeven te verwach ten. Giezeman: ..Daar is dus niets tegen te doen Maar als de koers alleen maar keldert, hoef je nog niets te verhezen Het verlies heb je pas als je dan toch verkoopt Het kan wel heel lang duren voordat de koers weer tot het oude ni- vcm stijgt" Het volgen van de beursberich ten en de economiepagina in de krant is daarom aan te be velen ..Maar eigenlijk ben je dan al te laat", vertelt Gieze- inan, „het beste is inside-in- formation. Om klappers te kunnen maken, moet je ken nissen in de effectenwereld hebben. Maar dat is voor de kleine belegger helemaal moeilijk". Grote beleggers kunnen het verloop van de koers van hun aandelen vaak wel beïnvloe den. Daar zijn wel staaltjes van bekend. De kleine man staat machteloos. Er bestaan wel verenigingen van aan deelhouders. maar'Giezeman heeft niet de indruk dat die zo sterk staan Hoewel hu met zijn aandeel mede-eige naar is van de onderneming, bezoekt hij nooit de aandeel houdersvergaderingen. „Het is zonde van je tnd Hij laat zich dikwijls adviseren door zijn bank. Die koopt en verkoopt ook zijn aandelen. Het is zo simpel als thuisban kieren. Men belt de bank en zegt ik wil graag honderd aandelen Philips met de aan tekening dat ze niet duurder mogen Zijn dan 25 gulden Verkopen gaat andersom, maar dan limiteert men naar beneden. Volgens Giezeman gaat de klei ne belegger over het alge meen niet boven de 10 000 gulden. Zelf had hij ooit eens in totaal 12.000 gulden aande len in zijn bezit" Het is zo'n beetje een hobby van hem geworden. Op ver jaardagen praat hij met zgn broers en zwagers bijna ner gens anders meer over. Colle ga's heeft hij ook al enthou siast weten te maken In kor te tijd maakten die allen me de dank zu hem een leuke winst. Het aantrekkelijke van die winst is dat die niet, zoals rente, aan de belasting hoeft te worden opgegeven Daar staat tegenover dat men het writes nn't lean aftrekken Over het dividend moet wel belasting worden betaald. Giezeman vindt het vreem'd, dat het beleggen in Neder land niet wordt gepropa geerd. De economie kan er door verbeteren, meent hu, omdat bedrgven dan minder geld hoeven te lenen. „Hier word je meteen meteen in de hoek van de kapitalist ge stopt. Maar in Franknjk heb- ben we het beter door Daar krggen de kleine beleggers fiscale voordelen". WEERT SCHENK Voor de Amsterdamse beurs was het opnieuw een week waarin de emoties hoogtij vierden. Want nauwelijks was het rumoer om de Ameri kaanse koersprofeet Granvil le verstomd, of de in het Eu ropese Monetaire Systeem verbonden landen van de EG maakten een drastische wijzi ging van de onderlinge valu taverhoudingen bekend. De gulden werd met de West- duitse mark ruim 5 procent duurder. De Franse franc en de lire werden zo'n 4 procent goedkoper waardoor het ver schil met onze gulden zelfs tot circa 9 procent is opgelo pen. Maar in tegenstelling tot een week geleden, toen Granvil le's rampenboodschap over Wall Streets gedrag een enor me koersravage uitlokte, nam het Damrak deze waar- dewijzigingen kalm op. Ook Wall Street bleef deze vzeek bijzonder rustig. Nadat deze beurs de vorige week gelan- ceeide verwachting van een koersdaling tot 500 van mr. Granville ook al naast zich neergelegd had en zelfs beantwoordde met een stij ging van 840 op 860. En voor de Newyorkse effectenbeurs was er ditmaal toch reden ge noeg om emotioneel te reage ren op de afschuwelijke moord op president Sadat van Egypte. De verwachting dat de nieuwe president het vredestichten de beleid van zijn voorganger zal voortzetten, herstelde in Wall Street al snel de rust waardoor er kon worden overgegaan tot de orde van de dag. En die hield het pret tige nieuws in van een ver dere rentedaling. Zo gingen alle banken over tot een rente van 19 procent gevolgd door enige die zelfs tot 18.5 pro cent terugvielen. Vooral de rente op effectenbeleningen werd belangrijk verlaagd en kwam zelfs op 16 procent. Meestal is dit een voorbode van nog verdere rentedalin gen van de grote banken. Het klimaat tot rentedaling is in de Verenigde Staten mo menteel veel gunstiger dan een tijd geleden zodat voor spellingen van regeringszij de, afgelopen zomer verricht, dat eind van dit jaar percen tages van 15 procent niet uit gesloten zijn, wel eens be waarheid zouden kunnen worden. De Amerikaanse conjunctuur is na een krach tige economische groei in de eerste drie maanden van dit jaar. nadien aanmerkelijk af gekoeld en hel bruto natio naal produkt liet in het twee de kwartaal zelfs een daling zien. De inflatie bleef beperkt en de geldtoename bleef be neden de normen door de monetaire autoriteiten ge steld. Allemaal feiten die een soepe ler kredietbeleid, de basis van de rentedaling, mogelgk maken. Alleen de ontwikke ling van de komende begro tingstekorten is nog erg on duidelijk nu vrees is ontstaan dat de uitgaven voor defen sieve doeleinden veel te groot en de bezuinigingen veel te klein zijn. Voorlopig echter ziet het er voor een zekere rentedaling in Amerika niet ongunstig uit wat voor de rest van de wereld, en vooral West-Europa, een erg goede zaak zou zgn. De dollar bleef dan ook behoor lek onder druk en kwam de ze week in Amsterdam zelfs op f 2,45. Maar hiertoe werkte ook de revaluatie van de gul den mee die onmiddellijk een flinke koersdaling van de dollar ten opzichte van onze munt tot gevolg had. De beurs reageerde vrij positief op de revaluatie. Vooral de obligatiemarkt steeg in eerste instantie aanzienlijk om daar na enkele dagen tot rust te komen. Want. zoals reeds op gemerkt, veel hangt af van de renteontwikkeling in Amen- ka. Toen later in de week flinke renteverlagingen in de Duit se Bondsrepubliek bekend door C. Wagenaar werden, begonnen de obbga- tiekoersen ook hier weer te stijgen. De emissie van de 12,5 procent lening van de Bank voor Nederlandse Ge meenten werd zelfs tegen 101 procent een groot succes. De aandelenmarkt had echter meer moeite met het bepalen van zijn standpunt. Hier zgn de meningen dan ook ver deeld. Want al is men het er over de kans op een renteda ling in ons land vrijwel eens, hoe de waarder'.gging van onze gulden voor de indus trie zal uitpakken, is nog een onu-tgemaakte zaak. Het be drijfsleven is bezorgd De po litieke partgen ter linkerzgde ns. Maar het ministe- i financin is verheued. want de zakkende rente maakt goedkoper lenen mo- gelijk. En dat is wel nodig ook Want minister Van der Stee rekende deze week de Kamer voor dat volgend jaar de rente op onze staatsschuld het lieve sommetje van 11,5 miljard gulden zal bedragen. Het mistige verschiet voor ons bedrijfsleven met de nieuwe munt nep, na een eerste posi tieve reactie, toch enige te rughoudendheid voor de aan delenmarkt in het leven. Al leen de vaste stemming die Wall Street door de hoop op verdere rentedaling liet zien. kon ook onze beurs licht mee omhoog trekken. Maar de flauwe dollar was een rem op de koersstgging van Konink- Igke Petroleum en Urulevcr die daardoor weinig bewe ging beten zien KLM die nu met lagere dollarkosten te maken krggt, l^on echter zo'n f5 stijgen Opvallend goed lag deze week de verzekering in de markt met kocrsstggin- gen van f 5 voor Amov en En- nia Een herstel van f3 boek ten NMB, Gist Brocades en Nedlloyd Daarentegen ver loor Fokker door de vliegtui gramp f 4 en moest Bog f 3 te rug door de lagere waarde van zgn Amerikaanse bezit tingen De slechte resultaten van Gela tine Delft met werktgdver- kortmg zoals bg de Twentse Kabel kostten beide aande len zo'n f 20.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19