"Macht veroveren is het doel" PPR verdeeld de toekomst tegemoet Kandidaat-voorzitter Michel van Huiten wil oude koers terug ZATERDAG 10 OKTOBER 1981 EXTRA PAGINA 17 Met de val van het kabinet-Den Uyl in 1977 verloor hij zijn baan als staatsse cretaris van verkeer en waterstaat. Het jaar daarop vertrok hij met zijn gezin naar Mali, een door armoe en honger geteisterd land in Afrika. Hij ging er werken als financiële man voor Euro Action Accord, een over koepeling van particuliere organisa ties op het gebied van ontwikke lingssamenwerking (w.o. Novib) uit negen Europese landen en Canada. In die functie moest hij "nogal achter de centen aanrijden" om hulpprojek- ten en een vijfjarenplan voor de arme bevolking van Mali op poten te zet ten. Bijna drie maanden geleden keerde hij terug naar Nederland. En hij dook onmiddellijk weer in de politiek. Want dr. Michel van Huiten (51) had aan de wieg van de Progressieve Par tij Radikalen gestaan, was voor die partij Tweede- en Eerste-Kamerlid geweest en kon dat nu eenmaal niet makkelijk loslaten. En de PPR heeft het geweten. Mede door zijn toedoen barstte er in de par tij een stevige discussie los over de nieuwe koers die de radicalen zou den moeten varen. Het partijbestuur, met in het voetspoor fractieleidster Ria Beckers, koos aanvankelijk voor een eigen ideologie, een zelfstandige partij, zonder daarbij nadrukkelijk een voorkeur uit te spreken voor sa menwerking met PSP/CPN of PvdA, en desnoods D'66. Wel moest de par tij zich nog meer gaan richten op de actiebeweging, de "basis". het bestuur later de gekozen koers ietwat bij. En inmiddels wordt er ge mikt op een "kritisch-loyale" samen werking met de PvdA en zou de PPR een "brugfunctie"' moeten vervullen tussen alle "linkse" partijen. Een nauwer samengaan met PSP en CPN is daarbij wat op de achtergrond ge raakt. Maar de zelfstandigheid, de ei gen ideologie en het acticmodel staan nog steeds hoog in het vaandel geschreven. Van Huiten is daar niet gelukkig mee. Hij verkiest het instrument van de macht, net als in 1972 toen de PPR een stembusakkoord sloot met PvdA en D'66. Hij gaat ervan uit dat de PPR zich moet opstellen als een gou vernementele partij, een partij dus die haar doelstellingen via het parle ment stukje bij beetje probeert te be reiken. Een actiepartij, vergelijkbaar met PSP en CPN. werkt automatisch concurrentie in de hand. zo rede neert hij, en daar is de samenwerking tussen de linkse partijen niet mee ge diend. Hij vindt dat er via het parlement een forse verschuiving naar links moet optreden om zo een progressieve meerderheid in dat parlement te be werkstelligen. "Links" (geredeneerd vanaf D'66> heeft nu zeventig zetels en "rechts" tachtig. Voor een ver schuiving naar links zijn dus tien ex tra zetels nodig. Die moeten niet van rechts komen, vindt Van Huiten. maar van het midden. De PPR moet haar extra macht dus daar vandaan halen en zich nauwer aansluiten bij de PvdA. de grote centrale partij in het spectrum van de linkse politiek. Vandaag vergadert de kerngroep (par tijraad) van de PPR over de nieuwe koers, waarna in november het woord is aan het congres Tegelijker tijd zal dat congres zich moeten uit spreken over een nieuwe voorzitter, als opvolger van Herman Verbeek. De twee belangrijkste kandidaten voor dat voorzitterschap zijn vice- voorzitter Wim de Boer en Michel van Huiten. Kiest het congres voor Van Huiten. dan kiest het ook voor zijn koers. En dat zou wel eens be langrijke veranderingen teweeg kun nen brengen in een partij die naar het oordeel van Van Huiten al veel te lang de praktische weg van het parle ment uit het oog heeft verloren In Lelystad - een somtijds gure. door lange rechte wegen doorsneden ge meente in de polder - een gesprek met Michel van Huiten. Michel van Huiten En daaruit is uiteindelijk de PPR ontstaan. In die hele lijn van '66 tot '69 zaten wij dus al op de toer van: er moet een progressieve meerderheid komen" f'Wij hebben toen als PPR gezegd: dan maar die progressieve meer derheid op basis van onszelf en wie er verder bij wil komen. We vonden een gewillig oor bij de PvdA en bij D'66 en dat heeft een jaar of drie geduurd. We waren toen ook al een heel eind op weg naar die progressieve meerder heid. En ik denk dat dat een van de grote missers van de jaren ze ventig is geweest: dat het CDA wel geslaagd is in de vorming van een blok en de linkse partij en niet". "Eind van de jaren zeventig brak bij de PPR die nieuwe tendens door in de zin van: wij moeten zelfstandige doelen nastreven, want wij zijn een zelfstandige partij. Maar dat is natuurlijk wel iets anders dan te zeggen: we moeten een progressieve meer derheid behalen en daarvoor is gedurende een bepaalde tijd de PPR nuttig en nodig. Op die lijn ben ik altijd blijven zitten. Dus een stembusakkoord met de PvdA. zoals in '71 en 72". Oproep - Bas de Gaay Fortman, de voor malige PPR-leider. heeft ook al een keer opgeroepen tot een "pro gressieve krachten aller partijen verenigt u". Sluit dat aan bij uw koers? 'In wezen i§ dat de praktiscne uit werking ervan. Wil je een linkse meerderheid dan moet je een verschuiving aanbrengen in het parlement. Nu is de verhouding zeventig zetels tegen tachtig. Dat betekent dus een verschuiving van tien zetels. En waar zitten die zetels? Niet bij CPN en PSP. en ook niet bij SGP. GPV en WD. maar in het midden. En in wezen zegt Bas de Gaay Fortman: hoe doe je dat nou". Door Wlm Wlrtz Zijn oproep is destijds overigens niet erg geloofwaardig overgeko men. De politieke grootmeester Jaap Burgers heeft toen nog openlijk zijn twijfel uitgesproken over de haalbaarheid ervan. Want waar haal je in vredes naam al die progressieve krach ten vandaan? 'Ik denk dat je dat op een rustige weloverwogen manier moet doen. Wat dat betreft hebben we een goed voorbeeld vlak naast de deur liggen, namelijk de socialist Mitterrand in Frankrijk Die heeft ook heel rustig in de loop der jaren allerlei contacten opge bouwd. aan een organisatie ge werkt, contacten gelegd met vak bonden, bepaalde issues opge pakt. andere laten liggen, kort om die heeft geleidelijk aan. in acht jaar tijd, een wereld ge- creeerd die op een gegeven mo ment door de dijk barstte" - Maar wel vanuit een wezenlijk andere traditie. "Natuurlijk. Maar als je achteraf de analyses daarover leest, dan moetje zeggen, met het uiteinde lijke doel al helemaal voor ogen. heeft hij het toch maar gedaan. Nou. ik denk dat wij in Neder land iets soortgelijks zullen moe ten doen als we ooit van zeventig naar tachtig zetels willen". Kernwapens "Je zult moeten zeggen de grote issues die hier spelen - de kern wapens» de sociaal-economische problematiek van werkloosheid, tekort aan inkomen, de conse quenties daarvan voor het so ciaal-maatschappelijk leven, de hele relatie met de Derde-We- rcldhulp. Die drie punten, dat zijn de grote issues, en die zal je met de linkse partijen moeten oppakken als je een linkse meer derheid will veroveren Jé moet je dan samen gaan afvragen hoe doe je dat nou. hoe ga je er nou voor zorgen dat een aantal men sen in het midden van de politiek inderdaad het idee krijgen dat wij betere ideecn en oplossingen aandragen dan d. VVD. Schmel- zer. Luns en de rechterkant van het CDA Dat is een pi doen we niet van de winter, dat is een kwestie van jaren". - Maar moet u dan geen /linke con cessies doen ten opzichte van uw partijprogramma? 'Achteraf bezien heeft de opstelling van de PPR mis schien toch wel meegespeeld toen ik destijds besloot om een tijdje hier weg te gaan. Ik had het gevoel van: de partij gaat een draai maken die toch de mijne niet is. Zelf - als staatssecretaris en ook als Eerste- en Tweede-Ka merlid - heb ik altijd veel oog gehad voor het gebruiken van de politiek om iets te bereiken. Terwijl ik nu - en ook toen al - de indruk heb dat er in de PPR nogal wat men sen zitten die zeggen: politiek doe je omdat je er als mens beter van wordt en ook andere mensen helpt beter te laten worden" "En dón zeg ik: ja, dat wil ik eigen lijk ook wel, maar daarvoor zijn er nou juist volkshogescholen en emancipatiegezelschappen. Je kunt in Man-Vrouw-Maatschap pij gaan zitten en voor mijn part in de padvinderij. Allemaal keu rige genootschappen, daar niet van. Maar een politieke partij is nou bij uitstek een club die pro beert op het Binnenhof macht te krijgen. Dat is de doelstelling". "In 77 kwam het in de PPR al op, die tendens van: wij moeten de zuiverheid van de radicale begin selen hooghouden. En inmiddels zitten er nogal wat mensen in de partij die dit navolgen en zeggen: dit is ons programma en dat zal dan ook gerealiseerd worden. Terwijl Van Doorn, Trip en ik als bewindslieden in het kabinet- Den Uyl steeds weer bereid wa ren tot het doen van concessies. Wij wilden dat kabinet nu een maal overeind houden omdat wij het beter vonden dat het kabinet- Den Uyl bleef bestaan dan dat het ten onder zou gaan met daar na een flinke kans op een rechts kabinet. In die zin waren wij als PPR-bewindslieden toch steeds bereid dat spel met het CDA mee te spelen" Zou je kunnen zeggen dat het ver schil tussen die twee stromingen ligt in praktische politiek aan de ene kant en ideèle politiek aan de andere kant? "Nou, er is wel een onderscheid. Herman Verbeek, de voorzitter, heeft mij wel eens gezegd: ik vind dat wij eigenlijk een eman cipatieclub zijn. Dan zeg ik: dat "Verschuiving in t midden is nodig voor linkse meerderheid" vind ik een mooi idee, daar ben ik helemaal voor. Als het dan maar in de eerste plaats een poli tieke partij is die zich richt op het winnen van zetels en op het ver krijgen van macht in het cen trum van de politiek. Dan mag zij daarnaast ook nog mensen hel pen om te emanciperen". Een onderscheid dus tussen een actiepartij en een partij die uit is op macht. 'Nou nee, zo mag je dat niet stel len. Ik denk dat wij net zo gevoe lig zijn voor acties als anderen. Maar ik denk dat je je wel bij elk resultaat van een actie moet af vragen: is die actie nou dienstig of niet. Neem nou de actie tegen de kerncentrales in Nederland. Die moeten dicht, daar ben ik he lemaal voor. Maar als je dan zo'n actie bij Dodewaard ziet gebeu ren, dan zegje toch: is deze actie wel het juiste middel om ervoor te zorgen dat een groter deel van de Nederlandse bevolking gaat vinden dat de kerncentrales dicht moeten. Nou, ik denk dat het dat niet geweest is. En dan denk ik dus: dat is een actie waar we niet in hadden moeten zit ten". Dilemma - Dat lijkt toch een beetje op het di lemma waar de PvdA voor stond. Aan de ene kant partijvoorzitter Max van den Berg die met zijn twijfelachtige uitspraken over Dodewaard stukliep op de ge dachte dat hij de actiebeweging in zijn partij te vriend moest houden. En aan de andere kant PvdA-minister Van Thijn die van de actie bij Dodewaard ronduit zeidit kan niet. "Dat is een punt waar ik de laatste weken meermalen aan heb ge dacht - en vooral rond Dode waard werd dat heel helder. Ik heb namelijk de indruk dat de PvdA in een soort proces zit waar de PPR tussen '75 en '79 in zat. Wij hadden toen nogal wat aanhang, we zaten ook nog een tijdje in de regering en waren dus belangrijk. En er waren ge noeg mensen in het actiewezen die daar gevoelig voor waren en dus naar ons toe kwamen om dat gouvernementele van ons, die parlementaire macht, te gebrui ken. Maar doordat ze kwamen, versterkten ze binnen de PPR wel dat actie-element en het bui tenparlementaire element. En daardoor ging de partij steeds meer spanning vertonen tussen de gouvernementelen en de ac tievoerders die niet gouverne menteel waren. Bij de PvdA zie je nu precies hetzelfde gebeuren. En ik vraag me af in hoeverre de PvdA daardoor in moeilijkheden gaat komen. Want dat is met de PPR wel gebeurd". "En daar moeten we nu iets aan doen. Want als ik onze vice-voor- zitter Wim de Boer ergens in een interviewtje zie zeggen dat hij te vreden is met drie zetels in de Kamer, dan betekent dat dat je het parlement eigenlijk alleen nog maar beschouwt als een uit laatklep. Het is dan niet belang rijk meer wat je doet. het is dan alleen nog maar een forum om te kunnen praten. Nou, dat vind ik fataal. Misschien gaat de partij wel naar één zetel als ik partijlei der zou worden, maar ik zal altijd blijven zeggen: het doel is tien. En dat is, denk ik, een heel prin cipieel onderscheid". Meerderheid - Waarmee we zijn aangeland bij de door u gewenste koers voor de PPR. Een hecht bondgenootschap met gouvernementele partijen als PvdA en D'66 en mikken op een progressieve meerderheid in het parlement dooreen verschui ving in het midden naar links. "Ik ben al haast vijftien jaar lang met niets anders bezig. Dat is de hoofdlijn van mijn politieke den ken. Dat is in '66 binnen de KVP begonnen, waar ik met een aan tal andere mensen vond dat er ei genlijk twee dingen nodig waren in Nederland: een progressieve politiek en een meerderheid in het parlement om die progressie ve politiek gestalte te geven. Dat zijn de twee dingen waar het om gaat". "Wij - dat wil zeggen Eric Jurgens. Alting von Geusau en ik. en.een hoop anderen - zijn voor dat doel toen actie gaan voeren. Eerst bin nen de KVP, dat is mislukt. Ver volgens hebben wc vrienden ge vonden in de ARP en de CHU. Daar is een werkgroep van chris ten-radicalen uit voortgekomen. We hebben ons toen nog op de ARP gericht, dat is ook mislukt. 'Ik dacht van niet. Wij met onze groep gaan uit van een radicaal programmatische aanpak in de Nederlandse politiek, gebaseerd op het PPR-verkiezmgsprogram- ma 1981 We zeggen er alleen bij - en daar zit dan het verschil - we zoeken aansluiting op die onder werpen die ook leven onder de kiezers die het meest open lijken te staan voor de overstap van centrum r.aar links. Wij zeggen dus: er zijn keuzes te maken die ons meer kans geven om mensen in het midden ervan te overtui gen dat ze met hun stem best naar links kunnen komen. Ter wijl je ook een andere keus zou kunnen maken die mensen doet afschrikken". "Derde weg" - Nou zegt het partijbestuur van de PPR de partijen in Nederland zitten als vanouds op de toer van het kapitalisme, zoals toch eigen lijk ook nog bij de PvdA het geval is. wij willen ook geen staatsso cialisme, dus moeten wij zoeken naar "een derde weg", wat dat dan ook moge betekenen. Hoe breng je al die linksepartijen op dat punt dan bij elkaar "Inhoudelijk heb ik op dit punt geen problemen met het bestuur Maar de vraag is wel. hoe kun je nou zorgen dat de PvdA in die richting groeit. De lijn die het be stuur nu volgt is: door afstand te houden en de eigen identiteit te beklemtonen. En wij zeggen: door zo dicht mogelijk bij ze te gaan zitten, voortdurend met ze in gesprek te zijn, te zorgen dat we steeds ons alternatief naast het hunne hebben liggen zodat ze niet kunnen ontsnappen Dat is een verschil in tactiek. En ik denk dat de PPR de PvdA aan zienlijk meer heeft beïnvloed tij dens het kabinet-Den Uyl. toen er ook een paar PPR-ministers in zaten, dan in de jaren daarna toen beide clubs niet in de rege ring zaten". "De vraag is alleen hoe dicht moet je bij de PvdA gaan zitten Ik denk wel eens bij de verkiezin gen van mef81 had de PvdA 44 zetels, de Evangelische Volks partij bijna een zetel en wij drie. stel nou dat er een stembusak koord was geweest tussen die partijen, dan «ras de hele kabi netsformatie al van een ander startpunt begonnen. Dan had na melijk Den Uyl tegenover Van Agt gestaan met 48 tegen 48 ze tels En dan was ook de situatie op dit moment anders geweest. Alleen doordat wij zo stom wa ren - de linkerkant - om onze krachten niet te bundelen door zoiets simpels als een lijstverbin- ding, kwam Den Uyl met 44 ze tels tegenover de 48 zetels van Van Agt te staan. En dan denk ik sommige dingen kunnen pas over tien jaar, maar als we geen blunders begaan, dan kunnen een aantal dingen nu al". "En dat is toch wel een van de klachten die ik heb Op dit mo ment wordt ook in het partijbe stuur van de PPR gezegd het oud zeer tussen de PPR en de Evangelische Volkspartij maar die partij bestaat pas. dus wat is oud zeer - moet maar eens op houden. Dan denk ik dat is'na- tuurlijk niet het wezenlijke pro bleem van de afgelopen driejaar geweest. Het grote probleem is ft |t dat de PPR d. pen jaren dusdanig van beeld is veranderd dat de nieuwe groep van mensen die het CDA ging verlaten - denk aan Goudzwaard (destijds de geestelijke vader van het CDA-program i en de mensen die de EVP hebben gemaakt - niet automatisch naar de PPR toekwam, zoals dat vroeger ge beurde. maar iets nieuws ging stichten. Dat is de grote fout ge weest". - U wilt nu dus alsnog van de uit tocht in het CDA gaan profite- ''Kijk. dat CDA is wel duidelijk. Wij zijn daar in '68 al vertrokken Bas de Gaay Fortman in '70. er zyn er in 71 vertrokken, in 73. in '80. dat blijft gewoon doorgaan. Elk jaar opnieuw zullen er uit het CDA mensen vertrekken En wij hebben ervoor te zorgen dat wij de club worden die al die mi granten gaat opvangen". Afbraak - Maar hoe moet dat dan'' Er is nog al wat veranderd Bijvoorbeeld: D'66 neemt inrnuld, een hele duidelijke middenpositie in. Goudzu aard heeft inderdaad ge weigerd met de PPR samen te werken en er is een nieuwe EVP gekomen. "De afbraak van het CDA is nog niet afgelopen. Die club is al ge zakt van indertijd drie partijen samen met bijna 80 zetels naar 48. Van Agt heeft dat zakken vier jaar lang even kunnen afrem men Maar als hij van zyn fiets stapt, dan glijdt de zaak verder door" 'Kijk, zowel de PvdA als D'66 en wij - en in geringere mate PSP en CPN - hebben geprofiteerd van het feit dat mensen in toenemen de mate losraken van traditione le bindingen en beweeglijker worden De CPN heeft dat vooral gehad in intellectuele knng, de PSP vooral met pacifistische christenen die los wilden raken van de kerk TOMMT wd pacifilt wilden blijven. En ik denk dat wij dat vooral hebben gehad met mensen die behoefte hadden aan - wat Ene Jurgens dan noemt - nestgeur". "D'66 trekt vooral de mensen van het middenkader, het hogere be- drijfskader Dat zijn men en die de WD gewoon te hebberig vin den, dat niet willen, maar in geen geval dat confessionalisme wen sen. En de PvdA mikt nog duide lijk op de arbeidende kl.i M 6H trekt daar nog heel wat mensen aan. zeker ook na de fusie tussen NYY n NKV". "Wat onze party betreft hoeft het natuurlijk helemaal niet zo te zijn dat wij alleen CDA-leden gaan aantrekken. Ikzelf denk met name aan de tien tot twintig procent nieuwe kiezers die elke nieuwe verkiezingen op de markt komen en die uit een rand- kerkelyk milieu komen. Mensen "Wij waren zo stom om links niet eerder te bundelen" van wie de ouders wellicht nog naar dc kerk gaan of niet meer, maar die toch nog ergens die aanraking met het confessiona lisme hebben. Die kiezcrsgroep zwelt elke verkiezing aan en die valt voor een groot deel toe aan de linkse partyen". Maar wat doet u denken dat de PPR daarbij nog een rol van be tekenis kan gaan spelen 'Wij zyn een gouvernementele va riant van het radicale denken en PSP en CPN zyn dat heel duide lijk niet Die wij/en dat gouver nementele af Wij kunnen er dus voor zorgen dat er via het parle ment vanuit de PvdA een brug wordt geslagen naar een progres sieve meerderheid, bijvoorbeeld met gedoogsteun van PSP en CPN. een Staphorster variant ter Unkerzydt- Want het is uit de na oorlogse historie toch wel duide lijk geworden dat het socialisme in Nederland nooit de absolute meerderheid zal bereiken. Wel nu. dan is er dus een brug nodig van het socialisme naar een bre dere constructie. En dan kan je alsnog links gaan regeren".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17