"De dieren zijn gewoon handel, het is poen" 'IK BEN VROEGER OOK GESLAGEN' Veewagencontrole leidt altijd tot veel boetes Inspecteur Oostrom van de Dierenbescherming: ZATERDAG 10 OKTOBER 1981 EXTRA PAGINA 13 Is het al je toekomst om als karbonade in de toon bank terecht te komen, word je in de nadagen van je bestaan nog eens flink geschopt. Een som ber beeld van de werkelijkheid of zijn de klachten over de behan deling van dieren die op de veemarkt worden geë taleerd overdreven? Zeker is dat er regelmatig controles worden uitge voerd. Maar wat een leek soms als mishandeling kwalificeert, is voor een ingewijde vaak niet meer aanleiding dan tot een schouderophalende reactie. Een bezoek aan de Leidse* veemarkt én een blik in de wagens die de dieren aanvoeren. Door Henny van Egmond LEIDERDORP - Voor de eerste maal wordt in alle vroegte een veewagen door een motoragent opgebracht! Aan het eind van de Leiderdorpse Engelendaal staat een legertje rijkspolitiemensen klaar om aan het werk te gaan. Nog voordat de wagen goed en wel stil staat, duiken zij als mieren op de wagen. Een grootscheepse veewagencon trole is begonnen. Het is maandag, kwart over vier in de ochtend. De komende drieeneenhalf uur worden 45 veewagens van bumper tot bumper bekeken. In totaal worden er 36 processen-verbaal uitge deeld voor uiteenlopende mankementen. In samenwerking met de bereden groep van de rijkspolitie uit Wasse naar, de technische afdeling van de verkeersgroep, een ambtenaar van de veterinaire dienst, twee douanebeambten en twee motorrij ders organiseert de landgroep van de rijkspolitie Leiderdorp twee maal per jaar een dergelijke controle. Tot grote onvrede van de vee- vervoerders. De "opbrengst" van een veewagencontrole is namelijk altijd vrij hoog. Afgelopen maandag kregen 36 van de 45 gecontroleerde veewagen chauffeurs een proces-verbaal. En dat was geen uitschieter. Integen deel, het aantal processen-verbaal voor technische mankementen aan de vrachtwagens was zelfs minder dan voorheen. De meeste bekeuringen worden gegeven op basis van de veewet. Het niet juist vervoeren van runderen komt het meest voor. "Gewoon een vorm van laksheid", meent opperwachtmeester Hogenbirk van de Leiderdorpse rijkspolitie, die belast is met de leiding tijdens de con trole. •Een wachtmeester van de bereden groep van de rijkspolitie bekijkt een veewagen van binnen, (foto Jan Holvast Poen Veel vervoerders "vergeten" voor het rijden dat om de vier koeien een tussenschot of boom moet zitten. Of "ze weten niet" dat koeien en stieren tijdens het ver voer apart moeten staan. Smoes jes, volgens de ambtenaar van de veterinaire dienst Vingerling, die mede-opsteller is van de veewet. "Voor de vervoerders zijn de die ren gewoon handel, het is poen. Ze zien ze niet als dieren. Het is trouwens al jarenlang in de wet geregeld dat dieren gescheiden moeten worden vervoerd", zo meent hij. Opvallend is dat de vrachtwagen schauffeurs veel drukte maken als zij een proces-verbaal krijgen op grond van de veewet. Terwijl de uiteindelijke boete vrij laag is, voor het niet-hebben van tussen- schotten bijvoorbeeld slechts 35 gulden. De reacties zijn fel en onbeheerst. "Jullie denken dat wij boerenlul len zijn, dat wij klootzakken zijn", zo reageerde een vervoer der toen hij een bekeuring kreeg voor het ontbreken van de tus- senschotten. Overigens had hij een paar tellen eerder laten we ten geen verschil te kunnen zien tussen koeien en stieren. Dat bleek ook wel. want ze stonden door elkaar. Enkelen sputteren nog wat tegen, maar berusten uiteindelijk in de boete die ze krijgen. Zoals een veehandelaar uit Lisserbroek, die schapen naar de markt brengt zonder de vereiste tussen- schotten: "Ik vind dit zo kinder achtig. Ik doe verdomme zo m'n best en dat op maandagmorgen". Rustig Anderen proberen een discussie aan te gaan met de rijkspolitie mannen. Een veevervoerder uit Wijngaarden bijvoorbeeld. "De mensen die de wetten maken hebben er geen verstand van. Je moet maar eens een nachtje met me meerijden. Ik heb niks geen last gehad, de dieren zijn de hele ochtend al rustig", zo voegde hij Vingerling toe, op het moment dat hij een bekeuring kreeg voor het niet-gescheiden vervoeren van stieren en koeien. De dieren stonden om en om zonder tus- senschotten. En dat is onaan vaardbaar, zo antwoordde de ambtenaar van de veterinaire dienst. "De dieren zijn toch al uit hun gewone doen. Als dan de stieren en koeien door elkaar staan, kunnen ze elkaar gaan trappen". Veel vervoerders zijn een andere mening toegedaan. "Als je de dieren tegen elkaar zet en weinig tussenruimte laat kunnen ze niet bewegen. Je hebt dan helemaal geen last", zo zegt één van hen. Maar het gevolg daarvan is dat de koeien bijna platgedrukt wor den. Vingerling: "Als een veewa gen remt, komen de achterste koeien met hun volle gewicht naar voren. Dat betekent dat er een enorm gewicht komt op de koeien die helemaal vooraan staan. En hun ribbekast wordt dan ingedrukt". Schokken Dat het hebben van tussenschot- ten niet zaligmakend is bleek wel in de wagen van een andere vee vervoerder. De tussenschotten waren niet deugdelijk vastge maakt. Het gevolg was dat de kalveren in de wagen elkaar bij na verpletterden. Drie kalveren waren al zodanig toegetakeld dat ze niet meer op konden staan. Zelfs elektrische schokken kon den de dieren niet overeind krij gen. Uiteindelijk bleek bij het Leidse slachthuis, waar de dieren naar toe moesten, dat de kalveren na de nodige aansporingen toch op hun poten konden komen. De vee vervoerd er, wiens wagen er verder goed uitzag, kreeg toch een proces-verbaal voor het niet goed bevestigen van de tussen- schoten. Iets wat hij zonder meer accepteerde. Hij was namelijk van mening dat het gescheiden vervoeren van runderen een goe de zaak is. "Het is ook in ons ei genbelang dat de dieren goed op de markt of in het slachthuis aan komen", zo zei hij. De meeste vervoerders delen zijn mening echter niet. Van de 36 bekeuringen werden er nog altijd 15 uitgedeeld op grond van technische mankementen, het niet kunnen tonen van de be nodigde papieren of het overtre den van het zogenaamde rijtij denbesluit. Die processen-ver baal worden meestal zonder enig protest door de bestuurders geaccepteerd. Het aantal proces sen-verbaal voor een technisch gebrek was deze keer erg laag. Dat komt volgens opperwacht meester Hogenbirk door de pe riodieke keuringen van de vee wagens. De meeste wagens zijn net gekeurd of moeten binnen kort verschijnen. Vlak voor een dergelijke keuring willen de verv voerders de wagen nog wel eens in goede staat brengen. Toch konden er boetes worden uitge deeld voor het rijden op gladde banden, een doorgezakte blad- veer die op de achteras "leunde" en het niet goed functioneren van de remmen. Niet perfect Leiderdorp gaat voorlopig door met het regelmatig controleren van de veewagens. Het kan slechts twee keer per jaar, omdat de controle zo grootscheeps is opgezet. Het is altijd een pro bleem om alle verschillende rijkspolitiediensten bij elkaar te krijgen. Ondanks de groot scheepse opzet is de controle nog niet perfect. Zo klagen de techni ci van de verkeersgroep dat ze ei genlijk een mobiele weegbrug moeten hebben om hun werk naar behoren uit te voeren. Een man die 28 schapen in een kleine aanhangwagen achter zgn perso nenauto vervoerde mocht bij voorbeeld door rijden. Het is niet te bepalen hoeveel de lading to taal weegt, alhoewel het vermoe den aanwezig is dat het gewicht het toegelaten maximum over schrijdt. Een man die later in de ochtend werd aangehouden met een gro te vrachtwagen inclusief aan hangwagen moest wel naar een weegbrug. Dat kon inmiddels omdat het al bgna acht uur was. Zijn aanhanger was volgeladen met twee lagen kalveren. Na weging bg de touwfabnek aan de Zgldijk bleken de twee lagen kalveren in de aanhanger echter het toegestane gewicht niet te overschrijden. Ook leeft bij de rijkspolitiemannen de wens om de personenwagens van de veehandelaren te contro leren. Boeren en veehandelaren gebruiken namelijk zogenaamde rode dieselolie voor het aandrij ven van aggregraten en andere machinerién. Ze willen die diese lolie ook nog wel eens gebruiken als brandstof voor de auto's. Een liter rode dieselolie kost slechts twee kwartjes, terwijl ze voor normale dieselolie bij de benzi nepomp ruim 1,10 moeten beta len Tijdens de controle werd een boer gepakt omdat hg rode die selolie in zijn tank had zitten. Vaker De wens om vaker een veewagen controle te houden stuit op aar dig wat problemen. Het al eerder genoemde bgeen krijgen van de verschillende njkspolitemensen is slechts een klein probleem De wachtmeesters van Leiderdorp zijn niet verplicht om op maan dagmorgen een dergelijke con trole uit te voeren. In hun cao staat namelijk dat na een vrij weekeinde of vrije dag (en alleen die politiemensen komen in principe in aanmerking om mee te doen aan de controle) de dienst niet eerder mag beginnen dan acht uur. "Alle mensen die meedoen, doen dit op vrijwillige basis. Anders zouden we last krijgen met de vakbond", zo ver telt de organisator van de contro les. opperwachtmeester Porreg. Toch probeert hg het komende jaar meer controles in het pro gramma op te nemen. Porreg: "Maar je moet wel oppassen want anders gaat de animo er bg de mensen vanaf'. Van de noodzaak van dergelgke contoles zgn de rgkspolitiemen- sen wel overtuigd 'Toen we twee jaar geleden voor het eerst controle hielden, konden we blij ven schrijven. Nu zijn er veel minder erge overtredingen dan vroeger", zo zegt Porreg De ambtenaar van de veterinaire dienst. Vingerling, is het met hem eens Vingerling "Het wordt steeds beter. Er worden nog wel veel bekeuringen uitge deeld. maar we komen nu ten minste geen gevallen meer tegen van dierenmishandeling of kwel ling. Want ik vind het best dat de dieren geslacht worden, maar niet in de veewagen". die Inspecteur Oostrom: "Ji hebt wel var wijven, die zich overal druk over maken maar rustig dieren overvoeren met koolbladeren en oud brood". foto Roland de Bruin LEIDEN - Er hangt een scherpe, .alles doordringende lucht in de Leidse Groenoordhallen. In een kort tijdsbestek hebben de nog niet eens in groten getale aan wezige runderen deze enorme stank teweeg gebracht. Het is stuitend met welk een genoegen het beestenspul de darmen laat leeglopen. Maar wie durft het hun kwalijk te nemen. Het is wellicht de laatste keer dat ze nog eens even lekker kunnen afgaan. Immers, reeds vanmiddag hangen ze omge keerd aan de lopende band. Mor gen worden ze verkocht als goed doorregen lappen en biefstuk van een zuinige ons. Het neemt niet weg .dat de beton nen vloer in de hallen spekglad is. Ondanks hun rubber laarzen schijnen de veedrijvers er nau welijks last van te hebben. De koeien die ze nu nog binnen brengen, ondervinden des te meer hinder van de door hun lot genoten geproduceerde stront. Dikwijls gaan ze onderuit op een manier die doet denken aan Hil- bert van der Duim tijdens een beslissende schaatswedstrijd. Op zo'n moment kan de ongelukki ge Greetje 27 of Coby 3 weer een flinke pats met de stok verwach ten. Want als ze iets graag doen. die veedrijvers, dan is het wel de wandelstok gebruiken. Nooit doet het koeiebeest het goed. Wil het harder dan de drijver, dan is een klap op de kop een beloning. Vindt het dier iets langzamer snel genoeg, dan wacht het een fikse tik op de rug of een knik in de staart. Behalve de drijvers en het vee be volken allerlei andere lieden zo rond zes uur in de morgen de hal len: de verkopers De meesten zien er vrijwel allemaal hetzelfde uit: vilten hoed, blauwe nylon jas, een dikke sigaar in het hoofd en een onafscheidelijke wandel stok. Met dat hout mogen ze de drijvers graag een beetje helpen. ,Ze kunnen geen koeiekont zien, of ze moeten er op slaan", zegt inspecteur B. G. Oostrom van de Nederlandse Vereniging tot Be-, scherming van Dieren. Niet dat Oostrom altijd de veemarkt in Leiden bezoekt om de veehande laren beleefd te verzoeken dat slaan als 't hun blieft te laten. Oostrom heeft wel andere din gen aan zijn hoofd. Hij is niet het type van de zeurderige dierenbe schermer. Oostrom gelooft daarentegen zelfs dat het af en toe nodig is het vee te slaan. „Die beesten zijn vaak nerveus. Dan willen ze geen stap verzetten of ze worden wild. Dan helpt het niet om ze met een stukje brood mee te lokken". Volgens de inspecteur zal men wel uitkijken om de dieren te hard te slaan. „Na het slachten is op het vlees de striem te zien. Het vlees wordt dan minder waard of afge keurd. Als dat vaak voorkomt, heeft dat invloed op de markt prijs. De heren kijken dus wel uit". „Het is wat anders", vervolgt hg, „als ze met de stokken een oog uitsteken. Dan nemen we direct maatregelen. Dat is dierenkwel ling. Daar kan ik als onbezoldigd ambtenaar van de Rijkspolitie te gen optreden. Maar zoiets ge beurt zelden. Voor de rest moet je niet teveel kniezen". Niet iedereen begrijpt die opstel ling. „Vrouwen met kinderen, vooral tijdens vakanties, lopen de hele dag om ons te schreeu wen. Die vinden alles zielig. Wil len dat wij de stokken afnemen. Dan zeg ik meestal: „lk ben vroe ger ook wel geslagen, mevrouw, en ik denk niet dat ik er slechter van ben geworden". Een dergelijk antwoord staat stijf van de ergernis. Oostrom erkent dat: „Dat soort dierenliefde is zo betrekkelgk. Het komt van het soort dierenbeschermers dat wel een vlieg dpodslaat of een val letje voor een muis zet. Ik ben er niet kapot van". Maar zijn de antecedenten van Oostrom zelf dan wel in orde? Denkelgk wel. Tenminste, dat mag men toch wel aannemen wanneer iemand het er voor over heeft om een paar maal per week tegen één salaris van een gulden veertig per uur om vier uur in de nacht het warme bed te verlaten, teneinde het aangevoerde rund vee te controleren. Toen Oostrom zes jaar geleden de Marechaussee verliet voelde hg zich nog gezond van lgf en leden. Hg wilde met zgi. vijfenvijftigste niet thuis achter de kachel zitten, maar zich nuttig maken. Zo kwam hij terecht bij de Dieren bescherming „Ik ben altijd in dieren geintereseerd geweest. Maar niet emotioneel. Nonutl Dat is ook nodig. Je kan niet bij een officier van justitie gaan zit ten huilen". Oostrom is één van de 27 landelijke inspecteurs van de Dierenbe scherming. Het betreffen hier over het algemeen oud-politie agenten. De Dierenbescherming heeft die mensen graag, omdat ze niets meer hoeven te leren over bgvoorbeeld het maken van een proces-verbaal. Vrijwel altgd is er iemand van de Dierenbescherming op veemark ten aanwezig. In Leiden heeft dat geholpen. Volgens Oostrom valt er tegenwoordig weinig meer te beleven. Toen hij pas begon werd veel vaker ziek of wrak vee aangevoerd. Door steeds in te grijpen, zijn de aanvoerders op hem gaan letten. Want niet de ei genaar, maar zij zijn strafbaar en een bekeuring van 100 tot 150 gulden is toch een fors bedrag. Preventie, door aanwezig te zgn, is heel belangrijk, vertelt de in specteur. En daarom loopt hg al tijd kortgeknipt en met pgp langs de rgen koeien en stieren, attent op uitgezworen ogen. uier ontsteking, niet bekapte poten, ingegroeide hoorns en meer van dat soort tekenen van slechte verzorging. Maar ook attent op wat er voor en achter hem ge beurt. want het zal niet de eerste keer zgn dat hij voor zgn leven heeft moeten rennen vanwege een losgeslagen stier. Oostrom heeft de indruk dat de boeren beter voor hun dieren zorgen. Er is sprake van een ver beterde mentaliteit, zegt hg. „Maar er blijven wel slechte jon gens tussen. Er zgn er die te be roerd zgn om hun beesten goed te verzorgen Of ze kunnen het gewoon niet meer. zoals ouderen die teveel om handen hebhe-t' Sommige boeren snappen niet waar Oostrom zich op de markt soms druk om maakt „Die zeg gen dan tegen me: wat bezielt je toch? Als je weet dat je morgen doodgaat, ga je vanmiddag toch ook niet naar de tandarts'* Maar zo'n beest heeft al weken pgn ge had Daar moet je naar kgken. Dat mag niet vóórkomen". Toch is hef moeilijk om mensen te bekeuren, laat Oostrom weten „De aanvoerders mogen geen ziek of wrak vee aanvoeren Dus je moet bg de veewagens staan. Maar als ze je zien. laten ze een slecht beest gewoon in de wagen En daarbg. die jongens zgn zo glad als de bliksem. Wanneer een zieke koe in de hallen staat, ben je vaak al te laat Je moet consta teren uit welke wagen het dier kwam. dat is het beste". De controle op de dieren is op de Leidse veemarkt overigens vrg goed. Behalve de inspecteur van de Dierenbescherming lopen er mensen van de Algemene In spectiedienst voor de gezond heidsverklaringen van het vee, politiemensen en een dierenarts Hun taken overlappen elkaar Er is een goede verstandhouding meldt Oostrom, hoewel hg wel eens mot heeft met de dierenarts als deze een bepaalde kwaal niet wil vaststellen, omdat hg aan zgn financiéle belangen bg zgn agra rische klanten denkt „Maar anderszgds overdrijven is ook niets", besluit Oostrom „Je hebt wel van die wijven die zich overal druk om maken, maar rus tig dieren overvoeren met kool bladeren en droog oud brood En als je daar wat van zegt. nemen ze je het kwalgk. En begrgpen ze niet dat ik inspecteur van de Die renbescherming ben. want dan heb ik volgens hen toch maar verrekte weinig met beesten op". WEERT SCHENK

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13