Kees Rijvers schrijft historie Kortsjnoi willoze prooi van Karpov "Knie Schrijvers puntgaaf' Liebregts verlengt contract met KNWU Spanning in Tilburg toegenomen Aantal 'buitenlanders' overtreft Nederlandse acteurs Gepikeerd Real Madi id dreigt bond ZATERDAG 10 OKTOBER 1981 SPORT PAGINA 11 GRONINGEN - Piet Liebregts blijft bondscoach van de Neder landse wieleramateurs. De 51-jarige Brabander is het met de KNWU eens geworden over een verlenging van zijn verbinte nis met één jaar, maar in principe wil Liebregts doorgaan tot en met de Olympische Spelen van Los Angeles in '84. Aan het eind van de komende twee seizoenen wil hij echter bekijken of het zin heeft die periode van drie jaar vol te maken. Dat Liebregts bij zou tekenen was te verwachten nu er door het sportcommissielid Henk Westerveld een nieuwe struc tuur van het amateurwielren- nen is ontworpen. Daarin kan Liebregts als de geestelijke vader van alle plannen zich uiteraard erg goed vinden. Liebregts is vooral te spreken over de voortvarendheid waarmee de KNWU de reor ganisatie aanpakt. Liebregts: „Het is een geweldig positief rapport van Wester veld en het bewijst dat ze bij de bond momenteel erg posi tief bezig zijn. Ik had niet ver wacht dat er zo snel zo'n goed plan ter tafel zou komen. Er is hard gewerkt en dat heeft me goed gedaan". Liebregts moet alleen nog wachten op het groene licht van zijn baas Nico de Vries, de gefortuneerde Dordtse olieman. Het ziet er niet naar uit dat De Vries, zelf een hart stochtelijk wielerliefhebber, als spelbreker zal fungeren. Liebregts: „Ik denk dat dat wel goed komt. Hij weet dat ik het graag blijf doen". Intussen heeft de bondscoach al een plan de campagne voor 1981 opgesteld. Zoals ge meld, moet de eerste piek worden bereikt in de traditio nele Vredeskoers, die dit maal van Praag via Warschau naar Oost-Berlijn voert. Ter voorbereiding rijden de ama teurs die voor dit evenement in aanmerking komen de Ronde van Marokko, de Ron de van Niedersachsen, het circuit De la Sarthe, de Giro delle Regioni, de Grote Prijs Faber en de Ruban Granitier Breton. Na de Vredeskoers zal de aan dacht zich vooral richten op het wereldkampioenschap in Brighton. Hiervoor gelden de volgende selectiewedstrij den: de Ronde van Luxem burg, de LBS-Rundfahrt, de Ronde van Joegoslavië, de Ronde van Rheinland-Pfalts, de Ronde van Schotland, de Ronde van Wallonië en de Grote Prijs Wilhelm Teil. Na het WK volgt vrijwel direct daarna het derde hoogtepunt, de Tour de l'Avenir. Ook zal er nog een Oranje-ploeg star ten in de Ster der Beloften. MERANO - De voortekenen hebben Anatoli Karpov niet bedrogen. Tijdens de voortzet ting van de vierde partij in de tweekamp met uitdager Viktor Kortsjnoi inde de Russi sche titelverdediger erg eenvoudig het derde winstpunt. Daarmee voerde hij de score op tot 3—0 in zijn voordeel. Het gelaat van Viktor Kortsjnoi toont geen spoor van emotie. De uitda ger heeft inmiddels drie partijen aan Karpov moeten laten. De regerend wereldkampioen is daarmee op de helft van het benodigd aantal winst punten gekomen. Donderdag werd de vierde ont moeting in verloren stelling voor Kortsjnoi na 41 zetten afgebro ken. Gisteren deed de onder de Zwitserse vlag uitkomende dissi dent nog twaalf zetten. Meer voor de vorm, dan om werkelijk tegenstand te bieden. Karpov kwam spelenderwijs drie pion nen voor en stond op het punt ook nog een toren te veroveren. Toen zag Kortsjnoi het nut van verder spelen ook niet meer in en gaf zich gewonnen. De vijfde partij staat voor vandaag op het programma. De grootmeester die als eerste aan een totaal van zes winstpunten is. mag zich in de naaste toekomst wereldkam pioen r Tilburg MSTERDAM - Ondanks alle sombere voorspellin gen behoeft Piet Schrijvers zijn plaats in het doel van Ajax de komende weken niet af te staan aan Hans Galjé. De knie van Schrijvers, waarvan ge vreesd werd dat de binnenmeniscus kapot zou zijn, is gistermiddag in het Amsterdamse Lucaszieken- huis onderzocht en bleek volledig in orde te zijn. Schrijvers zal daarom aanstaande maandag de trai ning bij Ajax al weer hervatten. Fysiotherapeut Rob Nolet: „De knie is puntgaaf. Na een paar dagen rust kan Schrijvers volgende week weer rustig begin nen". De spanning aan de top van het klassement van het internationa le schaaktoernooi in Tilburg is gisteren verhevigd. Op de twee de rustdag van het evenement moesten nog twee restanten wor den afgewerkt, de afgebroken partijen Kasparov-Spasski (vijf de ronde) en Portisch-Miles (zesde ronde). Door de remise van Portisch kwam het aantal leiders op maar liefst vijf Tim man, Petrosjan. Beljavski, An- dersson en Portisch. Deze spe lers hebben allen vier punten Portisch probeerde in het spelers hotel te Oisterwijk nog lange tijd Miles te verslaan. De Hongaar had in het eindspel een dame en een pion tegen de Brit een toren en een paard. Maar hoe Portisch ook probeerde een winstweg te vinden, hij slaagde daarin met. Na drie en een half uur vergeefs zoeken bood de Oosteuropeaan tenslotte zelf maar remise aan. Hierdoor vond Miles aan de start van de rangschikking aanslui ting bij Hubner en Sosonko (1,5 punt). Kasparov leed andermaal een ne derlaag. Hij had de partij tegen zijn landgenoot Spasski eigenlijk woensdag al in de eerste seance bedorven. De 18-jarige speler uit Bakoe ging er nog een half uurtje voor zitten om te kijken of Spass ki de stelling in de analyse goed had doorgrond. Toen dat het ge val bleek gaf Kasparov na 66 zet ten op. ZEIST - De terugkeer van Johan Neeskens in het Nederlands elftal heeft gezorgd voor een unieke gebeurtenis: van het Oranje dat woensdag in Rotterdam de confrontatie met de Belgen uitvecht, verdient meer dan de helft zijn dik belegde boterham in het buitenland. Dat is in de geschiedenis van het Nederlandse voetbal niet eerder voor gekomen. Rijvers' vreemdelingenlegioen telt twee Britten (Thijssen en Muhren), twee Italianen (Van de Korput en Krol), een Fransman (Rep) en een Amerikaan (Neeskens). Ex-bondscoach dr. Fadlironc (67) overleden NICOSIA (ANP) - Op 67-jarige leeftijd is gisteren de vroegere bondscoach van het Nederlands elftal, dr. Frantisek Fadhronc, overleden. Fadhronc bezweek aan een hartaanval. Hij werkte de laatste maanden als trainer van de eerste divisieclub Kerav- nos Strovolos in Cyprus. Fadhronc werd in Tsjechoslowa- kije geboren en week in 1949 uit naar Nederland. In 1966 kreeg hij de Nederlandse nationaliteit. Fadhronc was bondscoach van 1970 tot en met 1974. Vlak voor het eindtoernooi om het wereld kampioenschap in West-Duits- land werd hij als eerste man ver vangen door Rinus Michels. La ter dat jaar vertrok Fadhronc te leurgesteld naar AEK in Grie kenland. Deze zomer tekende hij een contract voor Keravnos in Nicosia. Frantisek Fadhronc werkte voor dat hij als bondscoach de naar Sparta vertrekkende Georg Kessler opvolgde bij drie Neder landse voetbalclubs. Willem II, Sportclub Enschede en Go Ahead waren de clubs, die hij technisch begeleidde. De meeste naam maakte hij bij Go Ahead, dat tijdens de Fadhronc-periode een bloeitijd meemaakte. Fadhronc was als bondscoach ver antwoordelijk voor de plaatsing van het Nederlands elftal voor de wereldkampioenschappen van 1974 in West-Duitsland. In de laatste periode van de voorberei ding kreeg hij Cor van der Hart naast zich. Tijdens het wereldti- teltoernooi fungeerde Rinus Mi chels als supervisor boven Fadh- De op 8 december 1914 geboren Fadhronc was een emotioneel doch vooral beminnelijk mens. Zijn bijzonder enthousiaste en menselijke werkwijze werd ge waardeerd, maar bracht hem vaak pijnlijk in aanraking met andere elementen binnen de voetbalwereld. Resteren vijf plaatsen voor acteurs uit de Nederlandse eredivisie: doelman Hans van Breukelen van FC Utrecht, Hugo Hoven- kamp en John Metgod als verte genwoordiger van de landskam pioen, Kees van Kooten van de Eagles en Tscheu la-Ling als eni ge representant van de voormali ge voetbalgiganten Ajax, Feye- Knoord en PSV, drie clubs die in het verleden hofleverancier wa in een periode dat de toeschou wers het betaalde voetbal mas saal de rug toekeren en een forse terugval in honorering onvermij delijk lijkt, is het allerminst uit gesloten dat de nu voor de eerste keer geschapen situatie zich her haalt. Voor een bondscoach een weinig vreugdevol vooruitzicht. Hoe graag had Rijvers zijn man nen voor deze belangrijke kwali ficatiewedstrijd niet een hele week in de Zeister bossen gehad. Het ging niet, omdat de buiten landse inbreng verplichtingen had. Zelfs vier dagen voor de in terland moet hij met zijn opstel ling slagen om de arm houden, omdat vier van de zes vreemde lingen nog de wei in moeten. Frans Thijssen en Ruud Krol doen dat bovendien met blessu res. De middenvelder van Ips wich speelde woensdag en was optimistisch, Krol testte zichzelf nog niet. Door de onzekerheden rond dit tweetal bracht de technisch lei der van de voetbalbond zijn se lectie niet terug van 22 naar 16, maar maakte slechts vier afval lers bekend. Drie PSV'ers en derde doelman Edward Metgod, die dinsdagavond het doel van het B-elftal verdedigt. Rijvers over het afvallen van zijn drie vroegere discipelen Willy van de Kerkhof, Jan Poortvliet en Ernie Brandts. „Willy wil niet meer voetballen zoals hij dat tot en met de wereldkampioen schappen in '78 deed. Toon een uitstekende hangende midden velder, nu wil hij anders, en in die rol kan ik hem niet gebrui ken". Hetzelfde geldt volgens de coach voor Poortvliet, eens een meesterlijke waterdrager, nu een voetballer die zelf wil manifeste ren. Brandts is uit vorm. Rijvers geeft toe dat zijn opstelling tegen de Ieren een miskleun is ge weest. „Ik heb hem gekozen om dat hij voor het vijandelijke doel nog wel eens gevaarlijk kan zijn. Nu, daar heb ik die avond niets van gemerkt. En verdedigend speelde hij ook matig". Jan Peters en Bennie Wijnstekers zijn twaalfde en dertiende man. De AZ-speler mag opdraven als Thijssen niet fit is. Mocht Ruud Krol niet in staat zijn te voetbal len, dan wordt Metgod laatste man en bekijkt Rijvers of hij Pe ters dan wel Wijnstekers op het middenveld zet. Een aantal andere problemen is' voor Rijvers opgelost. De verze kering van Neeskens is tot tevre denheid afgewikkeld en de AZ- spelers hebben laten weten dat zij de belangen van het Neder lands elftal hoger inschalen dan de vriendschappelijke wedstrijd van hun club tegen Volendam. Rijvers: „Houden zij zich daar niet aan, dan gaat de situatie er weer anders uit zien. Kieft heb ik het niet kwalijk genomen dat hij woensdag gespeeld heeft. Hij is door de technische leiding van Ajax onder druk gezet. Zo'n jon ge voetballer is niet in een positie om dan nee te zeggen. Ling kon dat wel, de AZ-spelers kunnen dat ook". Verloopt het weekeinde voor Rij vers zonder rampberichten (bles sures van de buitenlanders), dan treedt Metgod op als vierde mid denvelder. Dat kan, omdat de Belgen maar zelden met drie aanvallers opereren. Rijvers kun je over het Belgische voetbal niets nieuws vertellen, hij weet alles door zijn dienstverband bij Beringen en de talrijke bezoeken die hij de afgelopen weken bij onze zuiderburen afgelegd heeft. Volgens de nieuwsmedia daar lo pen hij en zijn assistent Rob Baan nu met een „ei in de broek", waarmee men duidelijk wil maken dat de angst voor de vrijuit spelende Belgen groot is. Rijvers en Baan hebben de Belgi sche klasse gezien en hebben ook gemerkt dat de internatio nals zich woensdag in de compe titie liepen te sparen voor deze interland. „Geen club die daar over gemopperd heeft", zegt Rij vers. „Het bewijst dat de nationa le ploeg nummer één staat. De kameraadschap komt bij hen voorop, ze hebben alles voor el kaar over. En als een vrienden club willen ze ons pakken". De elf die dat moeten voorkomen, werden door Rijvers verrassend vroeg prijsgegeven. Tegen Ier- Bondscoach Kees Rijvers heeft de namer verslaggevers vragen om nadere toelichting. de basiself voor het duel met België bekendgemaakt. Vele land, vorige maand, werden de spelers pas enkele uren voor de wedstrijd ingeseind. Nu kiest hij voor een omgekeerde werkwijze. Rijvers: „Van Breukelen, Met god en Neeskens wilde ik zeker heid geven, de spelers kunnen in dit weekeinde naar de wedstrijd van woensdag toegroeien". De kleine Brabander hoopt dat hij met Neeskens op het midden veld meer evenwicht in de ploeg heeft en dat Frans Thijssen en Arnold Muhren daarvan kunnen profiteren. In de spits kreeg Kees van Kooten de voorkeur boven Geels en de jonge Willem Kieft, omdat hij het beste opgewassen lijkt tegen de hardheid van het Belgische centrale duo Meeuws- Millecamps. Guy Thijs, de Belgische bonds coach heeft gisteren op het veld in het Heizel-stadion van Brus sel, het eerste onderzoek van zijn 'ziekenboeg' gehouden. Van de 22 geselecteerde spelers voor de wedstrijd van woensdag avond te Rotterdam, waren er 21 aanwezig. Slechts René Vande- reyeken, die in het weekeinde verplichtingen heeft bij zyn Ita liaanse club Genua, ontbrak. Hij zal zich maandag bij de ploeg voegen. Drie geblesseerden, Dardenne, Vandenbergh en Ceulemans kwamen niet op het veld. Drie man van Anderlecht, Munaron, De Groote en Vercauteren, die in de ochtend hard bij hun club hadden moeten werken, behoef den zich ook niet in tespannen. Portisch mede-koploper De stand na zes ronden is: 1. Tim man (Ned), Petrosjan (Sow), Bel javski (Sow), andersson (Zwc) en Portisch (Hon) 4 punten; 6. Kas parov (Sow), Spasski (Sow) en Ejubojevic (Jsl) 3; 9. Larsen (Den) 2.5. 10. Hubner (Wdl). So sonko (Ned) en Miles (Gbr) 1,5. Toeristen: "Niet naar Doetinchem als De Graafschap thuis speelt" DOETINCHEM (GPD) - De VVV- directeur van Doetinchem wil toeristen en recreanten gaan af raden om Doetinchem te bezoe ken als De Graafschap thuis- speelt. Ook heeft hij in een brief aan zijn collega's in plaatsen die een eredivisieclub hebben, om een reactie gevraagd op zijn idee. De VW-directeur, Miel Kaiser spreekt van minimaal 18 onver koopbare dagen per jaar veroor zaakt door uit de hand lopende supportersrellen. Miel Kaiser: „Als de voetbalclub thuisspeelt, kan je als toerist beter wegble ven om niet in trein of horecabe drijf betrokken te worden bij si tuaties waarvoor je niet bent ge komen". De Doetinchemse VW-directeur wil op de komende vergadering van VW's in Nederland komen tot de oprichtingvan een ge spreksgroep over het onderwerp „toerisme en voetbalrellen". Vol gens de heer Kaiser zijn er ver schillende plaatsen in Nederland die minder toeristen trekken op dagen dat hun eredivisieclubs thuisspelen. MADRID (ANP/DPA) - De jaarvergadering van de Spaanse voetbalbond is gis teren begonnen in afwezig heid van de twintigvoudige Spaanse kampioen Real Ma drid. Luis de Carlos, de voor zitter van Real, heeft woens dag aangekondigd dat zijn vereniging zich uit de bond zal terugtrekken. Tegelijker tijd werd bekend, dat Real voornemens is een concurre rende organisatie van kapi taalkrachtige verenigingen op te zetten. Indien die stap inderdaad wordt gezet, bete kent dat dat de "koninklijke" niet meer aan de wedstrijden om de Europese bekers zal deelnemen. Het bestuur van Real Madrid is geïrriteerd door de kritiek van verschil lende clubs, als zou Real scheidsrechters omkopen. Met name de uitlatingen van Eugenio Montes Cabeza, die naast voorzitter van FC Sevil- la ook bestuurslid is van de nationale voetbalbond, de den voor Real Madrid de deur dicht. B B B B fl.fl.P.B.B.B.B.B fl Bezoek zondag a s. de bekerwedstnjd V.T.L. - HERMES DVS Aanvang 14.30 uur. Toegang 1.50, kinderen en 65+ f 0 75. Deze advertentie werd aangeboden door SNACKBAR "PETER" Hoek Sophiastraat - lusthoflaan Leidt TfrmiTrmmmiiiiB rmmTirn s iitriinrnT WAAI? CaAAT-O-l- Y DAT ZIË U OOEÊN6 3D- I dÊXö-l 6NE L NAAR A NAAR M'N TC£, MENEER X KLE/NÊ 1^9/V PEUTER, A /ri/téZïy/A&V -TA-) V&iï 3- J.:

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11