Vernielingen na ontruiming pand Kabinet uit problemen Windhoos oorzaak vliegramp Druk op de Fellowship was ongekend groot Duizenden jongeren teisteren Amsterdam Beveiligingsnormen voor huizen op til "Dubieuze vluchteling gaat direct de cel in Christinas derde kind een dochter Wassenaarse ex-voorzitter Leprafonds voor rechter CRM geeft niet toe aan eis bezetters Sociaal-economisch beleid vrijwel rond VRIJDAG 9 OKTOBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 SCHIPHOL (GPD) - Een windhoos met een voor Ne derland zeer uitzonderlijke kracht blijkt de voornaamste oorzaak te zijn geweest van het verongelukken van de NLM Fellowship, afgelopen dinsdag bij Zevenbergen. De rukwind heeft op het vlieg tuig een druk uitgeoefend die driemaal zo groot was als wat tot dusver voor mogelijk werd gehouden. Dit is de Luchtvaartinspectie van de RLD gisteren geble ken bij het afspoelen van de vluchtrecorder waarop alle gedragingen en gebeurtenis sen van en met het vliegtuig zijn vastgelegd. Bliksemin slag is hiermee als belangrijk ste oorzaak vrijwel uitgeslo ten. Hoewel zwaar beschadigd, is bij het afdraaien van de meta len band van deze vlucht recorder (de 'flight data recorder' in de zwarte doos) gebleken dat de Fokker Fel lowship terecht is gekomen in een zo sterk luchtdrukver- schil. dat op het vliegtuig een abrupte kracht werd uitgeoe fend van zes G. zesmaal zijn eigen volledige gewicht met inbegrip van passagiers en andere inhoud. Volgens weerkundigen is een wind hoos van deze kracht genoeg om gebouwen te gronde te richten. Volgens F. Paymans, bestuurs lid van de Vereniging van Ne derlandse Verkeersvliegers, is in de praktijk over de hele wereld geen groter drukver schil op vliegtuigen waarge nomen dan anderhalf lot twee G. Met dit gegeven, al dus Paymans. wordt van elk verkeersvliegtuig, ook de Boeing-747. een weerstand geëist tegen een druk van buitenaf van 2.5 G. Daarop worden vliegtuigen ook ge certificeerd. Paymans wijst er verder op dat een vlieg tuigpassagier door een kracht van vijf tot zes G ge woonlijk buiten kennis raakt. Een woordvoerder van Fokker heeft meegedeeld dat de F-28 wordt gebouwd op vier G, ruimschoots boven de eis die aan het vliegtuig wordt ge steld. Overigens worden mili taire jachtvliegtuigen, die zeer scherpe bochten moeten kunnen draaien, gebouwd voor het weerstaan van veel meer zwaartekracht. De F-16 straaljager bijvoorbeeld kan maximaal negen G weer staan. Rustig Nog niet beantwoord is de vraag waardoor het vliegtuig, blijkbaar onopgemerkt door de bemanning, in de wind hoos terecht is gekomen. Bij het afluisteren van het twee de registratie-instrument, de doorlopende band van de recorder waarop alle conver satie van het afgelopen half uur wordt vastgelegd (cock pit voice recorder), is het de Luchtvaartinspectie geble ken dat in de cockpit een rus tige conversatie is gevoerd ♦«♦dat de opname werd ge- VNV-bestuurslid Paymans sluit niet uit dat de informa tie op de weerradar, die wel vocht weergeeft maar geen windsnelheden en tempera tuurverschillen (bijvoorbeeld tussen de kolom van de windhoos en de lucht daar omheen), ontoereikend was en dat de bemanning van de Fellowship door de wind hoos is overvallen. „Zodra alle feiten bekend zijn. zullen wij binnen de vereni ging zeker de vraag aan de or de stellen of de weerradar in zijn huidige vorm wel toerei kend is." Paymans wijst er verder op dat dit voorval eens te meer de zin aantoont van de vraag of twee man in de cockpit wel voldoende is. in plaats van dne. Zoeken gestaakt Bij Zevenbergen is het zoeken naar stoffelijke resten van de zeventien slachtoffers gister middag gestaakt. Voor de verdere identificatie is alles overgebracht naar de lucht machtbasis Wocnsdrecht. Nog voortgezet wordt het zoeken naar brokstukken van het vliegtuig. Een groot deel van de romp was diep in de grond terechtgekomen Bij het uitgraven van deze stuk ken. dat bemoeilijkt werd door een zware elektriciteits kabel eronder, zijn opnieuw stoffelijke resten van de inzit tenden gevonden. AMSTERDAM (GPD) Een groep van enkele duizenden jongeren, van wie er velen op rellen belust waren, trok gisteravond een spoor van vernielingen door de hoofdstad na de ontruiming 's middags van een" kraakpand aan de Weteringschans en het sinds zondag bezetlfe gemeentelijke opvanghuis Lydia. Daarbij moesten vooral bankgebou wen, reisbureaus, kantoren van luchtvaartmaatschappijen, dure auto's en winkels met luxe goederen het ontgelden. Vele malen kwam het tot een tref- fen met de Mobiele Eenheid. De ze trad op met charges en traan gas. De politie had het erg moei lijk met de demonstranten. Elke keer verspreidden de rellenma- kers zich weer. Bij de politie vie len drie lichtgewonden, bij de demonstranten een onbekend aantal. Er werden elf arrestaties verricht. Vijf aangehoudenen worden voorgeleid wegens open lijke geweldpleging. Twee kinde ren werden door hun ouders af gehaald. Rond middernacht was de ergste onrust voorbij. Na de laatste ongeregeldheden rond het Centraal Station trok de poli tie zich terug. De ongeregeldheden begonnen al vroeg in de middag. Aan de We teringschans zou een kraakpand worden ontruimd, waardoor en kele honderden mensen zich in de omgeving verzamelden en een barricade opwierpen. Terwijl in de lucht een helikopter hing, verscheen een ME-bus met daar in hoofdinspecteur Elout van de Amsterdamse politie, die de lei ding over de ontruiming had. Hij zei via een luidspreker dat de aanwezigheid van de ME in de hoofdstad niet hoefde te beteke nen dat het tot geweld moest ko- Elout vroeg om geweldloosheid. In deze nieuwe strategie van de po litie om geweld te voorkomen paste ook het openbaar maken van het tijdstip van de ontrui ming en het doen van een laatste voorstel aan de krakers om het pand vrijwillig te verlaten. Ook werd toegezegd dat de krakers niet zouden worden gearres teerd. De krakers gingen hier verder niet op in. Bekogeld De bus van hoofdinspecteur Elout werd met stenen en verf beko geld en de banden werden leeg- geprikt. Daarop verschenen er 200 ME'ers van drie verschillen de kanten en dreven de demon- Kosten 500 gulden per woning UTRECHT (ANP) - Er wordt ge werkt aan landelijk geldende normen voor de beviliging van huizen, die te zijner tijd door ge meenten (via bouwvergunnin gen) of verzekeringsmaatschap pijen verplicht kunnen worden gesteld. Deze normen, die worden opge steld door het Nederlands Nor malisatie-Instituut, hebben be trekking op de algemene bouw wijze van huizen en de construc tie van sloten, ramen en deuren in het bijzonder. WEERRAPPORTEN Amsterdam De BUt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Barcelona z Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Locarno Londen Luxemburg z licht bew. half bew. half bew. half bew. half bew. licht bew. waar bew. 13 licht bew. 16 10 0 half bew. 24 14 0 licht bew. 16 11 0 zwaar bew. 17 5 0 half bew 19 6 0 licht bew- 11 2 5 licht bew. 19 5 0 mist 18 8 0 onbewolkt 26 14 0 mist 19 8 0 regen 17 13 2 16 10 1 15 10 1 15 10 04 15 10 2 16 10 02 15 11 3 15 11 3 15 10 02 16 12 1 16 11 0 10 7 4 - 23 - Oslo Split Stockholm Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis zwar bew. half bew. licht bew. licht bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt bew 25 15 0 half bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt Het voldoen aan deze voorschrif ten waarvan het ontwerp waar schijnlijk eind dit jaar gereed komt, zal de modale huisbezitter op een investering van ongeveer 500 gulden komen te staan. Dit zei dr. E. Wessels, directeur van het technisch schadepreventie bureau van de gezamenlijke ver zekeringsmaatschappijen, giste ren in Utrecht op een persconfe rentie ter gelegenheid van de be- veilingsbeurs "Security '81", die volgende week in de Utrechtse Jaarbeurs wordt gehouden. Als de huisveiligheidsnorm er een maal is, dan heeft de overheid of het verzekeringswezen de moge lijkheid om met deze norm in te hand huiseigenaren te verplich ten beveiligingsmaatregelen te nemen zoals in de norm staan omschreven. Die verplichting kan dwingend worden opgelegd, omdat overheden dit in bouw vergunningen kunnen vastleg gen en verzekeraars het in hun polisvoorwaarden kunnen opne men, zo liet dr. Wessels weten. Volgens Wessels is het gewenst dat een dergelijke beveiligingsver- plichting er komt, net zoals er voorschriften bestaan om brand te voorkomen. Voor het zover is zal er wel ten behoeve van de klant een duidelijk en onbevoor oordeeld overzicht gemaakt die nen te worden van het bevili- gingsmateriaal dat te koop is. Sa menwerking van politie, verze keraars en de beveiligingssector lijkt in dit verband een nuttige zaak. aldus dr. Wessels. Een andere kant van de beveili gingssector. die ook in verband staat met de politie, is het ver schijnsel particuliere bewakings dienst. In deze branche werken in Nederland ongeveer 5000 mensen, wat betekent dat er naast iedere twee politieagenten een particuliere bcwakingsman rondloopt. In andere landen is die verhouding al ver in het voor deel van de particulieren doorge slagen (VS 3:1) en volgens Wes sels zal het in Nederland een po litieke kwestie worden of dit ook gaat gebeuren stranten de Spiegelgracht op. Op die plek voerde de politie enkele charges uit, onder meer met hon den. Ook werd traangas ge bruikt. Ondertussen bracht een hoogwer ker ME'ers op het gebarricadeer de dak van het kraakpand. Een pantserwagen met stormram maakte de versperde deur open. Om vier uur kwamen negen kra kers, onder wie drie vrouwen naar buiten. Volgens afspraak werden ze direct vrijgelaten. Slo pers braken onmiddellijk daarna het dak af. Het pand behoorde tot de eerder ontruimde Grote Wetering. Op de plaats moeten luxe appartementen, kantoren en een parkeergarage verrijzen. Na de ontruiming van het gebouw aan de Weteringschans gingen veel demonstranten naar het Roelof Hartplein, waar een ME- eenheid even tevoren een sinds zondag bezet, maar officieel nog niet in gebruik zijnd pension had ontruimd. De bezetters, Suri naamse gezinnen uit brandge vaarlijke pensions die huize Ly dia zouden gaan bewonen, pro testeerden tegen de huisregels, die de gemeente voor dit pension heeft opgesteld. Bij huize Lydia ontstonden later felle ongeregeldheden. Volgens onbevestigde informatie is hier met molotow-cocktails gegooid en zouden in het nauw gedreven rechercheurs in de lucht hebben geschoten. De politie haalde tien mannen, vier vrouwen en een ba by uit huize Lydia. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Voor zes van hen heeft de gemeente voor onderdak gezorgd. Protest De demonstratie van gisteravond was ook een protest tegen de ont ruiming van huize Lydia. De jon geren trokken dan ook na het Koningsplein, via de Leidse- straat, op naar het Roelof Hart plein. Naarmate de avond vor derde, kreeg de protesttocht een steeds grimmiger karakter. Zo werden er veel brandjes, onder meer bij een gebouw van de Luf thansa, gesticht. Met name bouwketen moesten het ontgel den. Een groot aantal winkeliers ging om die reden over tot be pantsering van hun etalagerui ten. Tot diep in de nacht was het onrus tig in de stad. Her en der werden ruiten van winkels ingegooid; vooral om en nabij de Dam de den zich relletjes voor. De politie voerde onder meer een charge uit op de hoek Spuistraat-Kal- verstraat, waar ook een aantal traangasgranaten werd afgescho ten. In Amsterdam zijn gisteren ook ge weldloze acties bij wijze van pro test tegen de ontruiming ge voerd. Zo posteerde een groep van enkele tientallen krakers en sympathisanten zich 's middags voor het stadhuis. De portiers sloten daarop de hekken, zodat niemand erin of uit kon. De poli tie arriveerde ogenblikkelijk maar zag af van verdere acties. Na twee uur werd de blokkade opgegeven. Het college van B en W van Am sterdam gaf gisteren een verkla ring uit waarin werd gesteld dat de gemeente niet aan ontruiming van de Grote Wetering kon ont komen. Dit ondanks het feit dat de gemeente tegen de plannen van projectontwikkelaar Gerard Bakker gekant is voor de bouw van de luxe appartementen en een parkeergarage. Aan de ont ruiming van dit laatste stuk van de Grote Wetering is dan ook een maandenlang juridisch steekspel voorafgegaan i de rellen gisteren in Amsterdam. een relbeluste "Aantal doden bij ramp met kerncentrale is beperkt" GRONINGEN (GPD) - „Een extreme ramp met een kerne nergiecentrale in Nederland zal nooit meer dan enkele tientallen directe slachtoffers kunnen veroorzaken. Het aantal mensen dat als gevolg van de opgelopen straling veel later komt te overlijden, bedraagt bij zo'n extreem on geval. dat naar menselijke maatstaven nooit plaats zal vinden, eveneens enkele tien tallen per jaar". Dat stelt ir. B Th. Eendebak van de NV KEMA in een arti kel in het ECN-blad „Ener giespectrum" op basis van een beschouwing van vroe ger gemaakte veiligheidsstu dies en nieuwe inzichten. Een van die nieuwe inzichten is dat er bij een extreem on geval minder radioactieve stoffen vrijkomen dan in vroegere studies werd aange nomen. of dat een grote hoe veelheid vrijkomende radioactieve stoffen een zo hete wolk zullen vormen, dat deze wolk onmiddellijk naar hogere luchtlagen zal opstij gen, waardoor het gevaar zou verminderen. „Het is onjuist", concludeert ir Eendebak, „dat de maximale gevolgen voor de volksge zondheid van een eventuele ramp met een kernenergie centrale groter zouden zijn dan die van bijvoorbeeld het gebruik van aardgas of olie. Wel komt bij de berekenin gen aan reactorongevallen het belang naar voren van een goede alarmregeling". Beleid justitie aangevochten den haag )gpd) - Vluchtelingen die op Schiphol arriveren om in Neder land asiel te vragen, worden onverwijld opgesloten in een politiecel in Hoofddorp indien het om een twijfelachtig geval gaat. Een dubieuze vluchteling is volgens justitie iemand die al eerder is gevlucht, maar naar Nederland is gekomen uit een land waar hij weliswaar niet is vervolgd, maar evenmin mocht of wilde blijven. Een woordvoerder van het departement heeft toegegeven dat in april dit jaar, in opdracht van de toenmalige staatssecretaris Haars, een instruc tie van die strekking is uitgegaan naar de Koninklijke Marechaussee op Schiphol en de politie van de Haarlemmermeer waarin Hoofddorp ligt. „In feite is er niets veranderd", aldus de woordvoerder. „Vroeger gin gen ze naar de kazerne van de marechaussee in Badhoevedorp en nu naar het politiebureau in Hoofddorp". Dit beleid geldt voor alle vluchtelingen, aldus justitie. „Komen zij hier rechtstreeks aan uit hun thuisland, dan mogen zij zich vrij bewegen al hebben zij wel een meldingsplicht. Is dat niet zo. dan worden de vluch telingen na overleg van de marechaussee met het departement overge bracht naar een cel in Hoofddorp". De woordvoerder vindt niet dat marechaussee en departement hiermee op de stoel van de rechter gaan zitten. Opgesloten vluchtelingen, aldus justitie, zouden de mogelijkheid hebben contact op te nemen met het piket van de advocatuur in Hoofddorp. Bovendien zouden Koerdische vluchtelingen, al voordat zij uit Syrië ver trekken. op de hoogte zijn van rechtskundige hulpinstanties in Neder land. zoals de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland. „Dat weten ze daar allemaal", meent justitie. Toch zyn vorige maand vijf Koerdische vluchtelingen vanuit de Hoofd- dorpse cellen Nederland uitgegaan zonder dat zij overleg met een advo- kaat hebben gehad. Volgens de Hoofddorpse politie zou dit vijftal „uit eigen vrije wil" Nederland hebben verlaten. De Vereniging van vluchtelingen in Nederland (WN) is echter van oor deel dat het opsluiten van vreemdelingen die in Nederland aankomen om hier asiel te krijgen, in strijd is met de richtlijnen van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties Aan de vaste Tweede-Kamercommissie voor justitie is gevraagd deze gang van zaken op de agenda te plaatsen. De Amsterdamse advocaat mr. W J. van Bennekom zegt dat de werkelijkheid anders is dan justitie haar tracht voor te stellen. „In de eerste plaats mag justitie op grond van het Verdrag van Genève in het geheel geen onderscheid maken tussen vluchtelingen die direct of indi rect in Nederland aankomen. „In de tweede plaats zijn er enkele frappante voorbeelden van wat het departement van justitie heeft geleverd om vluchtelingen als dubieus aan te merken". Daarbij moet volgens Van Bennekom worden bedacht dat vrijwel geen enkele vluchteling vanuit zijn thuisland direct naar Nederland komt, maar altijd via sluip- en omwegen. UTRECHT (ANP) - Prinses Chris tina heeft gisteravond om negen over negen in het academisch ziekenhuis in Utrecht het leven geschonken aan een dochter. De baby woog bij de geboorte 3.240 gram en is vijftig centimeter lang De toestand van moeder en dochter is uitstekend. Het parti culier secretariaat van prinses Juliana heeft dit meegedeeld Het medisch team dat bij de beval ling heeft geassisteerd bestond uit prof dr A.A. Haspels, hoogle raar verloskunde en gynaecolo gie in Utrecht, mevrouw I. van Ertbruggcn, kinderarts. me vrouw C. Smit Koppert. verlos kundige. zr. L M. van Dykhui- zen-De Gier en zr. De Bree, ver pleegkundige". De dochter van prinses Christina is het derde kind van haar en Jorge Guillermo. Uit dit huwelijk zijn twee zoons geboren: Bernardo Federico Tomas (4 jaar) en Nico las Daniel Mauncio Guillermo (2 jaar). Do gisterenavond geboren Oranjetelg is het veertiende kleinkind van prinses Juliana en prins Bernhard. Het is de derde kleindochter. DEN HAAG (ANP) - De ex-voor- zitter van het Nederlandse Lepra Fonds, een hoogleraar uit Wasse naar. die ervan verdacht wordt gelden van het fonds te hebben verduisterd, moet half december voor de rechtbank in Den Haag verschijnen. Dit heeft de Haagse officier van justitie, mr. H.A. Holthuis, meegedeeld. De ex-voorzitter werd in oktober 1979 aangehouden, nadat oud- medewerkers van het fonds hem van malversaties hadden be schuldigd. Niet lang daarna werd hij in afwachting van zijn proces vrijgelaten. Behalve verduiste ring is de gewezen voorzitter ook valsheid in geschrifte ten laste gelegd Hij zou een bedrag van ruim 160.000 gulden hebben verduis terd en een driemaandelijkse toelage van een vriend hebben aangenomen, terwijl dit geld om fiscale redenen zogenaamd als schenking voor de missie by hem terecht kwam Hy wordt er verder van verdacht te hebben geknoeid in een accountantsrap port. De rechtszaak tegen de professor werd in januari van het vorig jaar uitgesteld voor heropening van het gerechtelijk vooronderzoek. Daarna diende hy een bezwaar schrift in tegen de dagvaarding. In juli van dit jaar werd dit be roep door de Hoge Raad afgewe- RIJSWIJK AMSTERDAM (ANP) Minister Van der Louw (cul tuur, recreatie en maatschappe lijk werk) is niet bereid in te gaan op de eisen van de bezetters van de Rijksacademie voor Beelden de Kunsten in Amsterdam. Dat is gebleken in een gisteren ge houden overleg tussen de bezet ters en de plaatsvervangend se cretaris-generaal van het minis terie B C H. Verdoes. De bezet ters hebben aangekondigd dat ze hun bezettingsactie tot nader or der zullen voortzetten De rijksacademie werd maandag bezet door studenten die tegen stroomlijning van de academie zyn op grond van an onlangs uitgebracht rapport door een stuurgroep. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft gister avond overeenstemming bereikt over de hoofdlijnen van het sociaal-economisch be leid voor het komend jaar. De ministers wer den het met name eens over het financiële kader voor de begroting 1982. Daarmee is de weg vrijgemaakt voor het opstellen van de regeringsverklaring, die premier Van Agt maandagmiddag in de Tweede Kamer zal af leggen. Het vaststellen van de financiële ruimte voor het komend jaar vormde de afgelopen dagen het voornaamste struikelblok binnen het ka binet. Uiteindelijk hebben de ministers gis teravond compromissen bereikt over de ma ximaal toelaatbare omvang van het financie ringstekort in 1982, en over het werkgele genheidsplan van minister Den Uyl (sociale zaken). Overeenkomstig de afspraken uit het regeer akkoord zal de belasting- en premiedruk in 1982 niet verder stijgen Dat betekent dat de nieuwe plannen van de verschillende minis teries betaald zullen worden door verschui vingen binnen de begroting Ge/:. U gende tekorten van de overheid zyn forse bezuinigingen eveneens waarschijnlijk. Eisen Het kabinet zou zich vandaag bezighouden met de overgebleven problemen Dat betreft de beoordeling van de vele eisen van de mi nisters. Het gaat daarby om een totaal be drag van enkele miljarden, die voor een groot gedeelte - zoals elk jaar - worden afge wezen Echte problemen zal dit niet meer opleveren. In kringen rond de ministerraad viel gister avond te beluisteren dat met de financiële afspraken de kou uit de lucht is. Hoewel vandaag nog fors gediscussieerd zou wor den op het Catshuis, zyn nieuwe problemen onwaarschijnlijk. Bij de vele eisen, die ter tafel liggen, gaat het onder meer om de wens van minister De Ruiter (justiUe) dat hij voldoende geld krygt voor rykspolitie en de rechlerlyke macht Ook moet het kabinet nog geld beschikbaar stellen voor emancipatiezaken, dat als nieuw staatssecretariaat verbonden is aan het ministerie van sociale zaken. Kernwapens Behalve deze financiële aangelegenheden zou vandaag ook nog een aantal andere twist punten aan de orde komen. Zo zou de minis terraad vanmiddag praten over het defensie beleid. en dan vooral over de Nederlandse opstelling ten aanzien van de plaatsing van nieuwe kernwapens Op voorstel van de fractie van D'66 lykt een compromis hierover binnen bereik. Zowel CDA als PvdA lykt zich voorlopig neer te leggen by het voorstel dat minister Van Micrlo (defensie) zich in het komende NA- VO-beraad over de modernisering van kern wapens volledig op de vlakte moet houden Op deze basis is de I*vdA het ermee eens dat Nederland het eerder genomen besluit tot plaatsing van de raketten niet bevestigt. Voor het CDA geeft de doorslag dat Neder land niet onomwonden „nee" tegen dat be sluit zegt Uit opmerkingen van de defen siespecialisten van de dne fracties blykt dat zy het erover eens zyn dat de bondgenoten moeten accepteren dat de Nederlandse rege ring zich voorlopig diepgaand wil beraden over het gehele veiligheidsbeleid.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7