Onbegonnen Werk Personeelsraad AZL bakt ze heel bruin Bureau Maatschappelijk Werk: vooral vraagbaak LEZERS SCHRIJVEN Overlast Viering (2) Na inbraak ook nog natte voeten.. PAGINA 4 AD ST LEIDEN VRIJDAG 9 OKTOBER 1981 De personeelsraad van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden is kennelijk even door narcose aangetast. Anders kan ik het niet verklaren. Mevr. C. Kerhnq-Simons. lid van hel landelijk bestuur van de PvdA. mag van die perso neelsraad niet zitting nemen in het bestuur van het zieken huis, omdat ze naar zijn ge voel "te sterke nadruk op par tij-politieke belangen" zou legtjen. In het ziekenhuisbestuur zitten wel oud-staatssecretaris Hen driks (CDA) en het Tweede- Kamerlid mevr. Ginjaar (VVD). (Het besturen van een dergelijke instelling heeft na tuurlijk veel met politiek te maken). Beiden zijn aarts-politici, an ders zouden ze het nooit tot die hoogte hebben gebracht in de politiek. Hendriks is voorzitter AZL ge worden op een moment dat de personeelsraad nog niet de huidige bevoegdheden had. Mevr. Ginjaar heeft dezelfde weg afgelegd als mevr. Ker- ling. Zij is destijds wel door de personeelsraad geaccep teerd, vermoedelijk omdat ze haar politieke inborst in het kennismakingsgesprek even keurig heeft weggemoffeld. Beter klaarblijkelijk dan mevr. Kerling in dat half uurtje heeft kunnen of willen doen. Hoe dan ook, hel gaat hier louter om uiterlijkheden. Of wil iemand soms beweren dat mevr. Ginjaar een flut- VVD-er is? Nou dan. Het kan natuurlijk ook zijn dat de personeelsraad vindt dat partijgebonden- VVD voor een ziekenhuis minder erg is dan partxjgebonden-PvdA. Maar laat de raad dat dan zéggen en vervolgens uitleg gen. Dat houdt de lucht zui ver. Dan komen we ten minste te wéten waarom socialisten zo verdraaide slecht voor zie kenhuizen zijn. De ironie van de zaak is dat de PvdA altijd de kampioen is geweest van personeels- en ondernemingsraad. Lang le ve de democratie. Joeché. Niet beseffend natuurlijk dat die dingen ooit bevolkt zouden worden door L.Rozewaterfi- guren. Ere-penning Sinds 1967 reikt de gemeente Leiden elk jaar rond 3 okto ber een erepenning uit aan een figuur of instelling die zich verdienstelijk voor de stad heeft gemaakt. Hel klei nood bestaat al sinds 1927 wdren en niet zozeer wat ze hadden gedaan. Als burgemeester kun je het ding kennelijk met mislopen. Van Kinschot. Van der Willi gen en Vis werden er mee uit gerust. Waarom eigenlijk? Omdat ze een aantal jaren hier gewoon hun werk hebben gedaan'.' Ook als voorzitter van de 3 October-Vereeniging wordt die penning je op zeke re dag onverbiddelijk in de hand gedrukt. Verder is de onderscheiding een aantal malen bij jubilea overhandigd, wat de indruk wekt dat het af en toe een ver plicht nummer is. Het Leids Studenten Corps kreeg haar in 1939 bij zijn 100-jarig be- Leidse kroniek door Ruud Paauw schuif met de datum voor de nieuwe gemeenteraadsverga dering. In een lange brief aan de voor zitter van de Leidse raad lie ten Walenkamp (CDA) en Glaubitz (D'66) eind septem ber doorschemeren het maar niets te vinden dat een snoe preisje van de wethouders Waal en Tesselaar (PvdA) naar een congres in België vóór de afwerking van be langrijke Leidse zaken ging. Tesselaar antwoordde daar op, kort en bonkig, dat de he ren weer bij hem terecht kon den op 12 oktober. Punt uit. Zelf ontwierp ik een brief die Tesselaar volgens mij beter had kunnen zenden. De te- maar werd soms jarenlang niet toegekend. Zo zijn er tus sen 1954 en 1964 kennelijk geen verdienstelijke Leide- naars of verenigingen tussen de stadsmuren te bekennen geweest, want de penning bleef toen mooi in de slad- huiskluis. De lijst penninghouders, on langs in deze krant gepubli ceerd. bevat nu in totaal 34 namen van personen en in stellingen. Als je ziet wie er op staan dan wint de overtui ging veld dat de penning nog al eens is verstrekt om wat staan, hoewel het corps naar mijn gevoel Leiden meer kwaad dan goed heeft ge daan. De Rijksuniversiteit Leiden werd in 1975 gelau werd. Om wat ze 400 jaar lang heeft nagelaten Maar er slaan gelukkig ook eni ge heel behoorlijke mensen op de lijst. Er is dus nog hoop dat het met de erepenning oöit de goedé kant uitgaat. Dick Tesselaar neur ervan was dat wethou ders best wel eens het trappis tenbier in België mogen keu ren en dat Walenkamp niet moet zeuren want snoepreis jes zijn ten slotte een roomse uitvinding. Daarmee heb ik iets losge- wurmd bij Tesselaar. Geheel verkwikt teruggekeerd uit België, schrijft hij mij een uit voerig epistel. "Geachte R.P. te L.. Er was vreugde alom. Duizenden heeft de gemeente Leiden uitgegeven aan al die anti-parkeerpaaltjes op de stoepen. En het had toch zo veel goedkoper gekund. Gewoon even een vuilnisemmer bij de trot toirband tussen de tegels klemmen. Klaar is Kees. Eindelijk weer "his masters voice". Sidderend wijkt de menigte terug: de calvinistie- se gesel zal het grauw uit hun holen jagen En al wat het daglicht met verdragen kan, zal blakeren in het schelle licht van de publieke belang stelling. En zo gaan miss Lei den, de verenigde sportlieden en zelfs Joop Walenkamp door het stof af door de zij deur. Grijzer dan P. Grijs toont R.P. ons vervolgens het vunze voze van de plaatselij ke politiek. Nauwelijks ge graven grachtjes worden on der het mom van "velen met mij" volgesmakt met mees muilende middenstanders. Menig raadslid trekt dan ook trillend het plaatselijk nieuws uit de bus. Snoepreisjes"Raadsagenda verzet". "Vellen vol vanzelf sprekende vragen". "Niets zeggende antwoordbriefjes". Het dondert en bliksemt. Van achter de rokken van de rooie vrouwen blikt menigeen schichtig naar het onheil dat hij nu weer blijkt te hebben aangericht. Gelukkig is ook deze meester in zijn zeldzame zwakke ogen blikken mild en opvoedkun dig. "Verbetert u en schrijf zo als ik u voorschrijf'. "De tekst is weliswaar lang en nietszeggend doch oogt onte genzeggelijk democraties". Gewillig grijp ik deze helpen de hand. Langzaam door stroomt mij een warm gevoel "Hier meester, in Het Laatste Nieuws van woensdag 30 sep tember 1981": "Trage post" Op 8 september verzond ik 50 brieven als drukwerk. Slechts de brieven die rechtstreeks door de post van Ternat kon den bedeeld worden, kwamen ter bestemming. De andere zijn spoorloos verdwenen. Bij navraag in hel postkantoor gaf men mij de raad een 'klachtenformulier in te vul len, wapt, zo werd mij ge zegd, er was veel kans dat de brieven in Brussel X lagen. Ik deed dit maar 's anderen daags kreeg ik het formulier van de postbode terug met de melding: aangezien het om 50 brieven ging diende ik ook 50 formulieren in te vullen! Wie houdt men hier voor de aap? L.A. uit Ternat". Bonkig kijkt hij mij aan. Dan vraagt hij dreigend: "Wie houdt men hier voor de aap?". Parbleu, parbleu. Dat trappis tenbier werkt wèl. zeg. Schit- te-rend. Ik houd van proza dat als een gemeentebestuur der op je afkomt. Ach, Dick, ik wist wel'dat je het in je had. En laat nooit meer iemand snoepreisjes als tijd- en geld verspilling aanmerken. Want we houden er in dit geval toch maar eeit aardig citaat uit een echte Belgische krant aan Het plaatsen van brieven vj^n lezers betekent niet dat de redactie de daarin, weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort.' Speurtocht Voor kinderen van 7 tot 11 jaar en hun ouders is er morgen een speurtocht vanaf de Pot gieterlaan. De start van de tocht, die is georganiseerd door de Leonardushorde. is tussen tien uur en half twaalf. Speeltuin Het nieuwe clubhuis van speel tuin "Morschkwartier" wordt morgen officieel geopend door de heer Steinbach, voor malig medewerker van de L.J.A. ledereen die ooit met de speeltuin te maken heft ge had wordt uitgenodigd op een receptie van 11.30 tot 13.30. Flavium De Nederlandse bluesgroep Fla vium speelt morgenavond in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat. Zaal open om negen uur. Strandloop De atletiekvereniging A.V. Hol land houdt zondag een strandloop aan de Wasse- naarse Slag. De start in om 11.00 uur en de te lopen af standen zijn twee. vier, acht of twaalf kilometer Opgravingen In de kapelzaal van K&O geeft mevrouw dr. T.S. Constand- se—Westermann maandag avond een lezing met dia's over de opgravingen bij het dorpje Swifterbant in Ooste lijk Flevoland. Dit dorpje werd in 1961 bekend doordat er toen resten van bewoning werden gevonden van 5825 voor Christus. De lezing be gint om 20.15. Opgeven bij K&O aan de Oude Vest. E.H.B.O. De Eerste Leidse EHBO en Lo tus Brigade Beginnen volgen de week donderdag weer met een cursus ter opleiding voor het eenheidsdiploma voor Eerste Hulp Bij Ongelukken. De cursus wordt geven in de Bevrijdingskerk aan de Montgomerystraat in Leiden Zuid-West. Inlichtingen Tur- kooislaan 98, tel. 763141. Hot House Het Ron van den Bergen Kwar tet luidt morgenavond het nieuwe Jazzzolder Hot Hou- se-seizoen in. Aanvang tien uur in het LVC aan de Bree straat. Er volgen nog twee concerten op de zaterdagen 24 en 31 oktober. Indianen In verband met de tentoonstel ling "Indianen van Mexico" is de filmvoorstelling in het Rijksmuseum voor Volken kunde zondagmiddag gewijd aan twee kleurenfilms over de Indiaanse weefster Dona Alberta en over de zogenaam de Voladores. Dat zijn man nen die met een touw om hun middel van een dertig meter hoge paal "afvliegen". Aan vang drie uur. Ook is de ten toonstelling nog te bekijken. Eerste expositie Leidse kunst stichting LEIDEN - Burgemeester Goekoop heeft gisteravond in een druk be zochte Waag de eerste expositie van de Eerste Leidse Kunststich ting geopend. Aanvankelijk, zo zei hij, had hij nog even geaar zeld om aan de uitnodiging ge hoor te geven, omdat de Stich ting niet door iedereen zonder meer erkend wordt. Toch was hij uiteindelijk met ple zier gekomen, omdat het organi seren van deze tentoonstelling van doorzettingsvermogen en durf getuigde, hetgeen zijn libe rale hart goed deed, aldus burge meester Goekoop. Om de opening luister bij te zetten verzorgde het majorettekorps Pauline een korte show. Daarna zong Toni Vreeswijk door haar zelf geschreven liedjes met gi- taarbegeleiding. De expositie, die 8 tot 18 oktober duurt, biedt een scala van kunst uitingen in verschillende graden van vakmanschap. Er wordt door een groot aantal kunste naars uit alle delen van het land aan de tentoonstelling deelgeno men. Zo vindt men er keramiek Een paar keer per jaar. als er een popconcert in de Groenoordhal- len wordt georganiseerd, wordt de wijk Groenoord overstelpt door geparkeerde auto's. "De be woners kunnen dan nog nauwe lijks hun woning uit. conccrtbe zoerkers lallen het hoogste lied en Groenoord wordt als een groot openbaar toilet gebruikt", zo lazen we afgelopen dinsdag in de rubriek Steeds van deze krant. "Groenoord is woedend". De situatie in de wijk is levensge vaarlijk. want een brandweer- of ziekenauto had sommige straten nooit ingekund". roepen de be woners. Deze bewoners van Groenoord hebben gelijk Den elk-nde is onaanvaardbaar Wij kunnen daar over meepraten. De bewo ners van D'Oude Morsch hebben bijna elke avond en nacht dezelf de ervaring. Bezoekers van de Koetsotheek, sociëteit LISC, JAM en de tien kafees in Steen straat, Beestenmarkt en Nieuwe Beestenmarkt veroorzaken voor al in de weekends tot 2 uur 's nachts (en in de zomr dank zij CDA'er Walenkamp en burge meester Goekoop tot 3 uur) grote overlast: auto's voor de deuren, gelal, urineren tegen de huizen, vernielingen, motorenlawaai en vechtpartijen. 'Toch vindt ook de politie dat het zo niet verdor kan nu t de over last in Groenoord". meldt het LD Inderdaad. Er moet wat aan gedaan worden, vinden wij. Maar ook aan de Groenoord-toestan- dén, dié sich in D'Oude Morsch ELKE DAG en vooral ELKE Bestuur bezint zich op toekomst VRIJDAG. ZATERDAG en ZONDAG in alle hevigheid voor doen, moet wat gedaan worden. De overlart in onze buurt komt niet elk weekend in de krant. Maar voor de bewoners is het ie dere keer weer heel slecht nieuws, waar je niet aan went. Namens Buurtvereniging D'Oude Morsch V. Guillén Morsweg 2 Leiden Na het lezen van de ingezonden brief van de heer Doove. kan ik het niet laten even te reageren Als niet-geboren Leidenaars gaan mijn man en ik toch elk jaar naar de optocht kijken. Vooral dit jaar omdat onze dochter mee mocht lopen van de Louise de Coligny-scholengemeenschap en met haar veel mede-leerlingen en leraren Van "ingehuurde Bel gen" weet ik niets, maar wel weet ik dat de kinderen 's mor gens al vroeg op school moesten zijn om geschminkt, gekleed en naar de Stadsgehoorzaal ge bracht te worden. Toen ik de op tocht voorbij zag gaan. vond ik dat alles er juist zo fris en schoon uitzag. En die trimschoencn. wat zou dat? 't Is een heel eind lopen. Nee. meneer Doove. ik vind dit niet aardig tegenover iedereen die zo z'n best heeft gedaan. Vooral niet tefeMv* de jeu^d die meeliep en voorzover ik weet. met veel plezier. Mevr. T. Terpstra-Oosterwold Adegeeét 19 Leiderdorp Mei dit affiche bedankt cafèeigenaar Dick Polderman zijn nachtelijke bezoeker. LEIDEN - Natte voeten, dat lijkt Dick Polderman van café "De Snor" aan het Noordeindc de in brekers het meest kwalijk te ne men. Zijn café was het doelwit van nachtelijke insluipers die in totaal voor meer dan 3000 gulden hebben gestolen. De daders zijn via een bovenlicht in de douchecel binnneneeko- men. maar hebben bij hun ver trek dat raam niet dichtgedaan. Als gevolg van hevige regenval, gisternacht, werd eigenaar Pol derman gewekt door in de dou checel kletterende, dikke regen druppels. Slaapdronken ging hij vervolgens zijn badruimte bin nen alwaar hij barrevoets in het water stapte. Dat was om half zes in de ochtend. Na de Leidse politie te hebben gebeld kon Polderman met em mer en dweil zyn douchecel schoonmaken. Om de inbrekers erop te wijzen dat zij bij regen voortaan de ramen weer dicht doen als zij vertrekken heeft hij een groot affiche op zijn raam ge plakt waarop hij zich beklaagt over de wateroverlast. Poppen van Hans Schrumpf, te zien op de tentoonstelling in De Waag. en poppen, plakkaatverfschilde- rijen van Hans Schrumpf. teke ningen van J.H. van Dieren- donck, fotocollages van Wim La- boo. Tegenover het abstracte werk van Daniéll Filippo en K. Fluitman staan de portretten van C. Dolieslager en de boerderij- en landschapstaferelen van Cor Barning en de ososterse 'Sidd- harta' en dodendanseres-afbeel- dingen van Aswintha Comman deur. De expositie waaraan ook de voor malige Leidse danspedagoge Marjolien Briér met een aantal schilderijen deelneemt, is op werkdagen en zaterdags van 11 tot 17 uur geopend: zondags van 14 tot 17 uur en donderdagavond van 19 tot 21 uur. LEIDEN - Bijna 1500 Leidenaars hebben het vorig jaar aangeklopt voor hulp van het Bureau voor Maatschappelijk Werk aan de Oude Rijn. Opvallend is daarbij dat het meer dan de helft van de hulpvragers slechts ging om een enkel advies of wat informatie. Een teken dat het bureau een aanzienlijke functie heeft als in formatiebaak. zo meldt het jaarverslag dat de stichting maakte voor 1980. De andere hulpvragers, de mees ten waren twintigers en derti gers, kwamen vooral met proble men over de relatie met hun part ner Andere eruit springende problemen waren die met de ver werking van bepaalde omstan digheden. de relatie tussen ou ders en kinderen of met huisves ting. In de meeste gevallen ver leende het bureau voor maat schappelijk werk zo'n half jaar hulp aan de cliënten. Over die cliënten valt verder te ver tellen dat ze steeds vaker op ei gen initiatief naar het bureau aan de Oude Rijn of in de Merenwijk stapten. De hulpvragers waren bovendien afkomstig uit bepaal de wijken; vooral de Merenwijk. het Haagwegkwartier' en Zuid- West, het centrum en Groenoord, Noord en de Kooi scoorden hoog. Voor het bureau een bevestiging van de standpunten die in een vorig jaar uitgegeven visienota stonden; het maatschappelijk werk moet meer wijkgericht worden. Decentralisatie van het bureau zou echter te duur wor den. Vorige week begon het bu reau wel met het in vieren delen van Leiden. Elk van de vier wij ken krijgen dan twee eigen maat schappelijk werkers toegewezen. Verheugend is het. aldus het jaarverslag, dat het bureau voor maatschappelijk werk in 1980 voor het eerst volledig bezet was wat betreft het aantal werk krachten. Bovendien ging het rijk ermee akkoord dat er twee extra maatschappelijk werkers werden aangenomen speciaal voor buitenlanders. Deze twee werkers kunnen eind dit jaar bij het bureau beginnen. Een reden voor de stichting om zich in 1980 te bezinnen op de toekomst. Een van de vragen daarbij was, en is nog steeds, in hoeverre godsdienstige opvattin gen meespelen in het maatschap pelijk werk. Het maatschappe lijk werk is jaren geleden ont staan vanuit de kerken, en ook nu nog zitten verschillende ver tegenwoordigers van kerkelijke gemeenten in het stichtingsbe stuur. Het bestuur hoopt nog dit jaar een antwoord te vinden op de vraag of er verschil moet zijn tussen kerkelijk en niet-kerke- lijk gebonden maatschappelijk werk.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4