Reinigingsdienst verhuist Wethouder ziet weinig heil in nieuw gesprek Waal praat voorlopig niet met bestuur AZL jgynSB Leidse stadsrubriek Van Noorderstraat naar De Waard VRIJDAG 9 OKTOBER 1981 LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser Slachtpartij Veel messen, veel bloed, veel vreugde. Het islamitische slachtfeest. Turkse en Marok kaanse inwoners van Leiden en omgeving verlieten van daag en gisteren het slacht huis aan de Pasteurstraat met stukken schaap of koe. Man nen en jongenssneden met een smakelijke blik in de ogen hun dier aan mootjes. Vlees, botten, vacht; alles van het dier mee in de plastic vuilniszak. Het zij ons door Allah vergeven maar wij, 'heidenen', kijken toch een beetje vreemd aan tegen het jaarlijkse islamiti sche offerfeest. Zo'n feest is heel wat anders dan een kilo gehakt bij de keurslager ha len. Dabberend door het bloed lie pen we een stukje op met Willem Develing van het sachthuis. Hij vertelt: "Je moet het zien als een stuk dienstverlening van het slachthuis aan de Turkse en Marokkaanse gemeenschap. Doen we het niet, wat krijg je dan? Dan slachten ze de die ren thuis. Dat willen we voor komen". Tussen het 'normale' slachten en het rituele slachten be staat volgens Develing niet eens zoveel verschil: "Nu slacht een erkende islamiti sche slachter de dieren. De veterinaire dienst houdt er toezicht op dat de dieren niet meer pijn lijden dan nor maal". Normaal worden de dieren verdoofd voordat zij door de hersens worden ge schoten; bij het offerfeest worden de dieren zonder ver doving met een flink mes ge keeld. Nederlandse beroeps- slachters werken de dieren af voordat de Turken en Marok kanen het vlees verder in stukken snijden en de panklare hap in hun vuilnis zak droppen. Twee manen en tien dagen na de vastenmaand de Ramadan vieren de islamieten hun vier dagen durende offerfeest. Het slachten moet bij voor keur op dezelfde dag gebeu ren als de Ramadan begon nen is, zo schijnt de koran te willen. Dat was dit jaar voor de meeste Turken en Marok kanen een donderdag "Op de radio hoorden we dat de school aan De Mey van Streefkerkstraat (Burge- meesterswijk) voor om even later weer leeg te vertrekken. Wat is de diepere bedoeling van deze busstop"' Een vry onren dabele lijn, die grote gele lege bus. Geld te veel bij de NZH7 Ouders en kleuterleidsters kla gen over de gevaarlijke situa tie die de NZH-bus bij de school veroorzaakt. De kleu ters schieten voor en achter de bus vandaan de weg op De grote gele lege bus blijkt een extra schoolbus te zyn voor kinderen uit de rivieren buurt en de wijk Meerburg. Speciaal voor deze kinderen rijdt hij langs verschillende scholen zodat de jeugd" niet over de levensgevaarlijke Ho ge Rijndijk hoeft. Enkele ja ren geleden zaten er een paar Meerburgers op de Klimop- school maar dat is allang verleden tijd. De bus rijdt dus geheel overbodig dage lijks bij de Klimopschool Hoofdleidster Laurier noemt dat een levensgevaarlijke en hopeloze situatie Zij zegt: "Het heeft een hele tyd ge duurd voordat de rit er goed inzat. In het begin gebeurde het om de haverklap dat de chauffeurs vergaten om hier te stoppen. Dan kon ik met m'n eigen auto die kinderen wegbrengen. Toen het einde lijk goed ging werd er geen gebruik meer van gemaakt. De vraag is nu hoe we weer van die bus afkomen. Regel matig zeggen we tegen de chauffeurs dat we de bus niet meer nodig hebben, maar dat wordt kennelyk niet doorge geven. Het is om hopeloos van te worden". Volgens de verantwoordelijke man bij de NZH. Van Rhoon. komt er aan die hopeloze si- tutaie snel een eind "Inmid dels hebben alle chauffeurs die op deze extra lijn 31 zitten een aanschrijving tn hun per- soneelskastje gekregen. Dat die bus daar toch nog ver schijnt. komt waarschijnlijk omdat er sommige chauf feurs net van vakantie terug zyn en van deze nieuwe dienStreveURf nog niet op de hoogte zyn Vanaf nu komt die bus nooit meer in De Mey van Streefkerkstraat", zo ver zekert Van Rhoon. Ritueel slachten: dienstverlening van het slachthuis. nieuwe maan het eerst in Sa- oedie-Arabié gesignaleerd was", vertelt de Marokkaanse slager Kcbdani van de Apo- thekersdijk. "Hier in Neder land is het weer te mistig om de maan goed te kunnen zien, daarom houden wij ons aan berichten uit de Arabische wereld. Sommige Marokka nen houden zich strikt aan berichten uit Marokko over de opkomende maan. En daar hadden ze de maan dit jaar een dag later gezien, op vrijdag". Het spreekt voor zich dat Kcb dani er niet mee in zijn sas was dat het Slachthuis het slachten over twee dagen ver deelde: de donderdag voor de Turken en de vrijdag voor de Marokkanen. Vorig jaar slachtten Turken en Marok kanen samen op één en de zelfde dag. een zondag. Keb- dani "Er is geen verschil tus sen de Turken en de Marok kanen. Een hulpje van mij sneed vorig jaar ook voor de Turken. De Leidse Marokka nen zyn de Ramadan bijna al lemaal op de donderdag be gonnen. Het had gemakkelijk op één en dezelfde dag ge kund. Een goede vakman kan 140 schapen in een uur aan". De Marokkaan Amrani heeft nog een protest inge diend by het slachthuis maar dat heeft niets uitgehaald. "Het was voor ons een compro mis", vertelt Develing van het slachthuis. "We kregen zo'n grote opgave te slachten dieren van de Turken dat we onmogelijk op een en dezelf de dag de Marokkanen erby konden hebben. We zitten immers ook nog met onze ei gen slachtingen voor de ex port". Overigens is voor enkele Ma rokkanen, ook gisteren al. ge slacht op de Turkse slacht dag. De Marokkaanse slager Amdals uit de Groenesteeg was aanwezig om te slachter, Andere Marokkanen zijn gis teren uitgeweken naar het slachthuis in Alphen. A. Memisoglu. de voorzitter van de Turks-Islamitische ge meenschap voor Leiden en omgeving bleek zich gisteren behoorlijk in zijn opgave ver gist te hebben. Hij had een schatting gemaakt van 400 te slachten diecen voor het Turkse offermaal. Het bleken er gisteren 'slechts' 100 te zyn. Voor de Turken wal vur uur ritueel slachten' uitge trokken maar na ruim ander half waren de meeste Turken al weer op weg naar huis met hun vuilniszak onder de arm. Marokkanen en Turken had den dus achteraf gezien ge makkelijk op één dag ge kund. Voor de politie moet de drukte gisteren ook ontzettend mee gevallen zyn. Het slachthuis had de hulp van enkele poli- tie-agenten ingeroepen om een oogje in het zeil te hou den in verband met de te ver wachten drukte Die agenten kwamen donderdag naar het slachthuis in de vaste over tuiging dat er die dag maar liefst 2000 dieren geslacht zouden worden. Memisoglu veronderstelt dat de politie het aantal dieren van de laat ste jaren by elkaar heeft op geteld. Busstop Elke dag weer rydt er een lege NZH-bus by de Klimoo- Over pijpleiding Stevenshof LEIDEN - In het opnieuw onderhandelen met de regionale inspecteur van de volksgezondheid over een veilige afstand tussen de olie-pijplei ding in de Stevenshof en de toekomstige woningbouw, ziet wethouder Tesselaar van volkshuisvesting weinig heil. "Maar we zullen wel moe ten; er zit niet veel anders op", aldus Tesselaar gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor volkshuisvesting. Minister Van Mierlo van defensie gaf deze week het antwoord op vragen over de pijpleiding, die aan het vorige kabinet al waren gesteld Hij zei de drie meter afstand die de gemeente in gedachten heeft af te wijzen. Verder moest volgens hem overleg tussen het Leidse gemeentebestuur en de regionale inspecteur, die enkele honderden meters afstand wenst, de problemen uit de wereld helpen. Wethouder Tesselaar gaf echter gisteravond te kennen dat hij er niet bepaald om zat te springen om weer te overleggen met de regionale inspecteur. "Bij die man is het nooit ver genoeg". CDA-raadslid Ham sprak er zijn verbazing over uit dat de minister van defensie deze ant woorden had gegeven. "Waarom deed de minister van ruimtelijke orde ning (Van Dam) het niet? Het is bovendien een wonderlijk verhaal". Tesselaar verklaarde gisteravond overigens ook dat de raadsleden bin nenkort een voorstel met betrekking tot de woningbouw in de Stevens hof kunnen verwachten. Volgend jaar zou er volgens hem theoretisch gesproken kunnen worden begonnen met de bouw van ruim zevenhon derd woningen. "En die liggen niet in het gebied van die pijpleiding. Dus daar hoeven we geen rekening mee te houden". Over de andere maatregelen (zoals wegenaanleg) die in het gebied moe ten worden getroffen zei Tesselaar: 'We gaar. dat in fasen aanpakken. Concreet betekent dat bijvoorbeeld dat we de dreef (de hoofdweg in de Stevenshof) niet meteen helemaal aanleggen, maar voor de helft. Dat scheelt enorm in de rentelasten". De kosten van die eerste fase bedra gen twintig miljoen. Leerlingen Louise Na ajfaire-Kerling' Een bloemstukje van een Louise-leerling voor een Diaconesse-patient. LEIDEN - Wethouder Waal heeft de onderhandelingen (waarin lo pende zaken aan de orde komen) met het bestuur van het Acade misch Ziekenhuis Leiden voor lopig opgeschort. Dit naar aanlei ding van het niet voordragen van zijn partijgenote mevrouw C Kerling-Simons als bestuurslid van dit ziekenhuis. 'Trouwens de bestuurders van het AZL komen hier nooit zelf als er iets moet worden besproken. Zij sturen altijd hun ambtenaren. Dat gaat voorlopig dus niet meer door", aldus Waal. Mevrouw Kerling (lid van het lan delijk partijbestuur van de PvdA vergasten zieken op bloeinstukjes LEIDEN - Vijftig vrouwelijke leer lingen van de Louise de Colingy hebben gistermiddag bloem- stukjes gebracht aan patiénten in het Diaconessehuis. Gisteren speelden zich in de school ter ge legenheid van het honderdjarig bestaan van de Louise naast bloemschiken nog meer activi teiten af. Van batikken, muur- schilderen, tafeltennis tot het maken van vervoersmiddelen voor de Thailandloop. Deze laatste activiteit voor Thai land is vanochtend vroeg al be gonnen. Op allerlei ludieke ver voersmiddelen begaven de leer lingen zich door de stad om zo veel mogelijk geld te verzamelen voor een weeshuis in Thailand, waar zo'n zestig kinderen uit Vietnam, Thailand en Cambodja zitten. Bouwplannen Mirakelsteeg en Kooipark op lange baan LEIDEN - De plannen voor de bouw van zestien woningen in het Kooi park en drieentwintig woningen aan de Mirakelsteeg zyn door de pro vincie opgeschort tot volgend jaar. De reden de gemeentes in het dis trict Bollenstreek (o.a. Noordwyk, Sassenheim en Lisse) hebben dit jaar teveel plannen ingediend. Wethouder Tesselaar van volkshuisvesting deelde dit gisteravond mee aan de leden van de raadscommissie voor volkshuisvesting. Tesselaar: "Achthonderd woningen waren er te vergeven; plannen werden er in gediend voor 1500. Wij hebben er 389 gekregen, terwijl we 575 wonin gen hadden willen hebben. Je kunt daar niets tegen doen: woningwet wordt tegenwoordig bij het leven aangevraagd". De wethouder vreest nu wel een opeenhoping voor '82. "We zullen krach tig moeten pleiten voor een uitzonderingspositie, want anders kunnen we een en ander niet uitvoeren". en ex-raadslid van de gemeente Leiden) werd door de perso- neelsraad van het AZL teveel een 'echte partijpoliticus' gevon den en derhalve niet geschikt Treinenloop Schiphollijn weer normaal na storing UTRECHT (ANP) - De treinen op de Schiphollijn tussen Leiden en Amsterdam-RAI rijden vanaf vanochtend weer volgens hun normale dienstregeling, nadat het verkeer gistermiddag om streeks twaalf uur door een ka belbreuk ernstige vertraging on dervond. Door een breuk in een kabel trad er een storing op bij de centrale verkeersleiding, waardoor de wisseis. seininstal latie en telefoonverbinding niet meer functioneerden. Volgens een woordvoerder van de Neder landse Spoorwegen, werd de ka bel vernacht geheel hersteld. Tijdens de storing werden door de NS bussen ingezet. Het reizigers- vervoer van en naar de vliegtui gen heeft naar het zich in eerste instantie laat aanzien, geen noe menswaardige hinder ondervon den. aldus de woordvoerder. geacht voor de functie van be stuurslid. Het bestuur, dat zelf mevrouw Kerling wel bekwaam achtte, zag toen van de voor dracht af. Wethouder Waal wil eerst de ant woorden afwachten die komen op de vragen van kamerlid Van den Anker (PvdA). Van den An ker heeft zich over deze zaak ge wend tot minister Van Kemena- de (onderwijs en wetenschap pen). Hij wil preies weten op wel ke gronden mevrouw Kerling is afgewezen en hoe de medezeg genschap in een Academisch Ziekenhuis is geregeld. In het bestuur zitten o.a. ex-staatssecre- taris Hendriks (CDA) cn kamer lid mevrouw Ginjaar-Maas (WD). Een woordvoerder van het Acade misch Ziekenhuis verklaarde of ficieel nog van niets van het op schorten van de onderhandelin gen met het bestuur te weten. Peuter geschept LEIDEN - Een tweejarig Leids jongetje liep gistermiddag enke le kneuzingen op by een aanry- ding op de Aloèlaan. Het jongetje stak onverwacht tussen gepar keerde auto's door de weg over. zodat een bestuurder van een personenauto hem niet meer kon ontwijken. De peuter werd ge schept en nog een eindje meege sleept. LEIDEN - De nu zeer slecht behuisde reinigingsdienst aan de Noorderstraat gaat verhuizen naar het indus trieterrein in de IVaard. Er is al een adviesbureau inge schakeld, dat een zogenaamd programma van eisen moet gaan maken voor de nieuwbouw. Wethouder Tesselaar deelde dit gisteravond mee tijdens een ver gadering van de raadscommissie voor volkshuisvesting en sport. De commissieleden gingen er mee akkoord dat het organisa tie-bureau Twijnstra Gudde N.V. deze opdracht uitvoert voor de somma van 48.000. PPR-raadslid Van Oosten ver baasde zich er gisteravond overi gens over dat dit bureau al was ingeschakeld voordat "ook maar één raadscommissie" een uit spraak had gedaan. Hoe dat kon, vroeg hij aan wethouder Tesse laar. Deze antwoordde: "Het is hele maal niet vreemd dat wij al een besluit hebben genomen. Het Bus rijdt over vrouw: slechts kneuzingen LEIDEN Als door een wonder liep een Leidse vrouw gistermid dag alleen een paar gekneusde benen op toen ze door een bus werd overreden. De 47-jarige vrouw rende haastig de Stations weg over omdat ze de bus moest halen. Door de haast merkte ze een naderende bus niet op en kwam met haar benen onder de achterwielen terecht. De vrouw werd met kneuzingen aan de be nen opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis Leiden. gaat tenslotte om een voorfase. Zonder een goed programma van eisen valt er niet te praten". Door wie die nieuwbouw wordt ontworpen is overigens nog niet bekend. Het gemeentebestuur zal een keuze moeten maken tus sen óf de afdeling bouwkunde éan de dienst gemeentewerken óf een particulier architect. Wanneer? Volgens voorlichter Tol van de dienst Reiniging, Havens en Wa renmarkten is het de bedoeling dat Twijnstra binnen drie maan den een programma van eisen klaar heeft. "Zeg maar zo tegen het eind van dit jaar. Daarna zal dit bureau waarschijnlijk samen met de ar chitect een voorlopig plan gaan maken. Daarover is echter nog geen besluit genomen. Nu al gaan voorspellen wanneer er een eerste paal de grond in gaat heeft dus in dit stadium helemaal geen zin", aldus Tol. Dat de verhuizing echter zo snel mogelijk moet geschieden, be hoeft volgens Tol weinig toelich ting. Hij verklaart: "Het is toch zo langzamerhand wel bekend hoe slecht wij daar aan de Noor derstraat zitten. We zijn uit ons jasje geknapt, zoals dat heet. Al les is te krap, werkelijk". "Voorbeelden? Er zijn twee dou ches voor ongeveer 100 man. Dat moeten er uit hygiënisch oog punt natuurlijk veel meer zijn. De kantine is vijftig vierkante meter. Zo'n tachtig mensen moe ten daar in. Kijk, ik wil nou niet direct beweren dat de stad een stuk schoner zal worden als wij een nieuw gebouw krijgen, maar voor het personeel is het natuur lijk wel noodzakelijk".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3