Economie nog J aren in slop Werk vaak ongunstige invloed op privéleven Bijdrage vrouw in eigen bedrijf wordt onderschat SER-deskundigen: Michelin in hoger beroep bij EG-hof Rentedaling verwacht VRIJDAG 9 OKTOBER 1981 DEN HAAG (ANP) - Eén op de vier werknemers vindt in het werk omstandigheden, die een ongunstige invloed hebben op het privéleven. Zeven procent meldt omstandigheden buiten het werk die hen zo bezighouden dat het werk er onder lijdt. Dr. A. Dijkstra en mevr. M. Schlat- mann van het Nederlands insti tuut voor preventieve gezond heidszorg TNO in Leiden heb ben dit vastgesteld op grond van het onderzoek naar het functio neren in de arbeidssituatie. Hier bij ging het onder meer om de vraag of spanningen tussen werk en privéleven betrekkelijk vaak voorkomen. Ook werd nagegaan welke factoren erop van invloed zijn- Het onderzoek sluit aan bij het streven dat wel wordt aangege ven met "humanisering van de arbeid" en verbetering van de "kwaliteit van de arbeid". In het onderzoek staat centraal hoe werknemers hun gezondheid, werk en werkomstandigheden ECONOMIE Uit toelichtingen van de werkne mers bij de gestelde vragen komt naar voren, dat problemen van buiten die de werksituatie on gunstig beïnvloeden, overwe gend verband houden met ziekte van naaste familieleden, slechte woonsitutatie en huwelijksmoei lijkheden. Van de kenmerken van het werk, die van invloed zijn op het privé leven. is het soort dienst van groot belang: van de mensen in ploegendienst of in onregelmati ge dienst blijkt 41 procent in hun werk bezwarende omstandighe den te ervaren voor de situatie thuis. Bij de overigen zijn er nog velen, bijna twintig procent, die zeggen in het privéleven last te hebben van gebeurtenissen op het werk. Er zijn meer factoren die een rol spelen. Opmerkelijk vinden Dijkstra en Schlatmann het dat de beloningskwesties van min der betekenis zijn. Ruim 40 pro cent van de werknemers meent evenwel dat het loon niet in over eenstemming is met het werk dat men doet. Deze klacht werkt niet door in de privésfeer. vooral ongunstig lijken te beïn vloeden. betreffen de sociale re laties op et werk. zoals bijvoor beeld ergernissen aan anderen, leidinggevenden en collega's, en in het algemeen een slechte on derlinge sfeer. Ook als de leiding onvoldoende rekening houdt met de mening van de betrokke nen en wanneer men het gevoel heeft onbillijk te worden behan deld, komt het vaak voor. dat men zich dit zo aantrekt, dat het doorwerkt tot buiten de arbeids plaats. Het man of vrouw zijn, de leeftijd en het opleidingsniveau blijken weinig verschil uit te maken. Met het leidinggeven is het evenwel anders gesteld. Een op de drie leidinggevenden ervaart thuis ongunstige kanten van het werk. Onbillijkheden en gebrek aan be langstelling van de leiding kun nen leiden tot ernstige gevoelens van onvrede. Statistische gege vens ondersteunen deze indruk. Op den duur kan zo'n situatie, waarin de reatie tussen werk en privéleven onbevredigend is. lei den tot meer klachten over de ge zondheid en tot stijgend ziekte verzuim. De onderzoekers hebben de resul taten en hun toelichting neerge legd in een discussiestuk voor de conferentie "welzijn in drie be drijven" over welzijnswerk-be drijfsleven die de nationale raad voor maatschappelijk welzijn NRMW heeft georagniseerd. Ze wordt 15 en 16 oktober in Noord- wijkerhout gehouden. Na beschuldiging DEN HAAG (GPD) - Onze economie blijft nog jaren in het slop zitten. Dit concluderen de economische deskundigen van de Sociaal Economische Raad in hun rapport over de economische groei in de jaren tachtig. Zij concluderen bovendien dat be leidsmaatregelen die kunnen bij dragen aan het uit het slop halen van onze economie, niet tegelijk genomen moeten worden. Dat haalt volgens de deskundigen niets uit, omdat dan geen enkele beleidsmaatregel effect zal sorte ren. Met klem dringen zij er in hun rapport op aan maatregelen te nemen om de investeringen op te voeren. Op de lange duur zui len deze investeringen volgens hen vruchten afwerpen in het ge vecht tegen de werkloosheid. De economische groei zal in de ko mende jaren door een groot aan tal oorzaken in de geïndustriali seerde landen minder zijn dan in het verleden het geval was. Ne- Energie uit houtwallen DEN HAAG (ANP) - Staatsbosbe heer neemt sinds enkele maan den in ons land praktijkproeven met een houtvergasser, ontwik keld en in opdracht van deze dienst gebouwd door een bedrijf in Twello. Deze onderneming heeft bij het verwerven van nieu we kennis en kunde kunnen voortbouwen op haar reeds in de Tweede Wereldoorlog opgedane ervaring bij de toepassing van dit soort apparaten. Met het in gebruik nemen van deze installatie hoopt staatsbosbeheer een goed werk te hebben gedaan voor het Nederlandse landschap en voor de ontwikkelingslanden. LEIDEN Groenteveiling: Datum 9-10- 1981. Andijvie 0.20-0,44, Pronkbonen 1.20- 2.25. Snijbonen 1.80-4.55. Stambomen 1,30-2.95, Stokbonen 1,50-4,55, Boe renkool 0.43-0.59. Schinese kool 0.15- 0,18, Rode kool 0,21, Spitskool 0,16- 0.19. Prei 0.51-0.79, Rabarber 0,60. Spruiten A 0,63-0,71. Spruiten B 0,58- 0.62, Spruiten C 0,38-0,52, Spruiten D 0,57-1.30, Uien 0.12-0.63, Witlof 3,10- 5,50, Bloemkool 1x6 1,05-1.75. Bloem kool 8 st. 0.75-1.40, Knolselderij 0.13, Sla 0,20-0,36, Bleekselderij 0,14-0,42, Bospeen 0,62-0,72, Peterselie 0.14- 0,41, Raapstelen 0,13-0,23, Selderij 0,11-0,39, Paprika st. 0,21-0,63. derland kent daarboven nog een aantal speciale oorzaken, die ons land doet achterlopen bij de ove rige geïndustrialiseerde landen. Die hebben betrekking op de sa menstelling van onze kapitaal goederenvoorraad. de werking van de arbeidsmarkt en het pro ces van de loonvorming. Volgens de economisch deskundi gen van de SER heeft dit alles tot resultaat, dat er te weinig wordt geinvesteerd. „Door het beleid toe te spitsen op de toename van- de investeringen, kan in de ko mende jaren meer werkgelegen heid worden geschapen", aldus de deskundigen, die zeggen dat om dit te bereiken éérst de win sten van de bedrijven omhoog moeten en er een selectief over heidsbeleid met betrekking tot de bedrijfsinvesteringen gevoerd moet worden. De deskundigen bepleiten ook achterblijven van de arbeidskos ten bij stijging van de produkti- viteit. Hierdoor wordt het moge lijk dat de winsten gaan stijgen. „Een arbeidskostenmatiging zal vermoedelijk een ondersteuning van het investeringsklimaat be tekenen", aldus het rapport. Vol gens de mening van de deskun digen zullen de bedrijven de stij gende winsten de eerste jaren ge bruiken om tot sanering van de bedrijfsfinanciën overgaan, om dat het aantrekkelijk is om eerst grote schulden in verband met de hoge rentestand af te lossen. De SER-economen zijn van me ning dat een bezinning van de opvoering van het woningbouw programma op zijn plaats is. „In de eerste plaats in het licht van de werkloosheidssituatie in de bouw, maar ook in het licht van de bestaande woningtekorten". Bij dit laatste dient dan ook weer het huurbeleid te worden betrok ken. Om de werking van de arbeids markt te bevorderen, stellen de deskundigen een aantal maatre gelen voor, waarvan ze echter verwachten dat die niet direct ef fect zullen sorteren. Zo willen zij o.a. een straffere hantering van het begrip 'passende arbeid', maatregelen ter verbetering van de arbeidsplaatsen en verminde ring van het ziekteverzuim. „Be drijven met een meer dan gemid deld ziekteverzuim en arbeids ongeschiktheid dienen een hoge re premie te betalen, dan gemid deld in de bedrijfstak het geval De deskundigen wijzen er op. dat waar het politiek noodzakelijk zou worden geacht de beleids overwegingen van hun rapport aan te vullen met een extra uit breiding van de werkgelegen heid in de collectieve sector, of met arbeidstijdverkorting, het echt besteedbare looninkomen daarvoor de vereiste aanpassing zal moeten ondergaan. Dit wil zeggen, dat bij invoering van werktijdverkorting een evenre dig deel van het loon moet wor den ingeleverd. AMSTERDAM - In het Amsterdamse RAI-gebouw wordt van maandg 12 tot en met woensdag 14 oktober de eerste Nederlandse Sales Promotion Vakbeurs gehouden. Op de foto: voor een getrouwe kopie van de gevel van het vermaarde Amsterdamse café Hoppe, de robot R.2D2 uit de film Star WarsSpiderman. Poppeye en Obelix. Plattelandsvrouwen AMSTERDAM (ANP) - Michelin is van plan in hoger beroep te gaan by het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschappen tegen de beslissing van de Euro pese Commissie om de banden fabrikant een boete van 700.000 dollar op te leggen wegens on eerlijke handelspraktijken in Ne derland. Dat heeft Michelin Ne derland woensdag meegedeeld De Europese Commissie verwijt onder andere Michelin dat zij door middel van hoge kortingen de markt afsluit voor nieuwe concurrenten. Volgens Michelin is deze beschul diging niet in overeenstemming met de feitelijke toestand op de ^irirlc ^7Q Nederlandse markt. De handel- wijze van Michelin zou niet af wijken van wat algemeen gebrui kelijk is in het zakenleven. De beslissing van de Commissie brengt nu één producent flink in het nauw. en is daarom in wezen zelf concurrentievervalsend, al dus Michelin. Frans Andnessen de (Nederland se) Europese concurrentiecom- missans. vindt dat de Nederland se bandenindustrie Michelin "duidelijk misbruik gemaakt heeft van haar positie". Dat heeft hij gisteren in Brussel meege deeld op een persconferentie waar hij het besluit van de EG- commissie om dat bedrijf een boete op te leggen, toelichtte waarbij er tussen de wederverko pers werd gediscrimineerd De bedoeling daarvan was de we derverkopers ervan te weerhou den zich bij andere fabneken te bevoorraden. De bandenfabnkant wijst er ten slotte op dat de boete wordt ge geven op een hoogst ongelegen moment "De Europese Commis sie is zich kennelijk niet bewust van het feit dat de Europese au to-industrie in een zware ensis verkeert en dat de concurrentie vooral tussen de bandenfabri kanten nog nooit zo hevig is ge weest als nu". Verlies van 8.750 banen in autobranche UTRECHT (ANP) - De bijdrage die de meewerkende vrouw in het gezinsbedrijf, vooral in de land- en tuinbouw, levert aan de economie van ons land en die van Europa, wordt onvoldoende gewaardeerd. Dat stelde me vrouw H. May-Weggen. lid van de christen-democratische frac tie in het Europese Parlement, gisteren op het jubileumcongres van de Katholieke Plattelands vrouwen (KPN in Utrecht. Volgens mevrouw May vraagt het een actieve opstelling van de be trokken groep en van de vrou wenorganisaties aan die situatie iets te veranderen. Vrouwen die meewerken in het bedrijf van hun echtgenoot hebben vaak een gebrekkige sociale positie. Bij echtscheiding of bij overlijden van de man zijn zij bijzonder kwetsbaar. In Europa kennen al leen West-Duitsland en Frank rijk speciale wetten voor zulke situaties. Beroepsorganisaties als de KPN kunnen druk uitoefenen om te komen tot een beroepsstatus voor de meewerkende vrouw, zo zei mevrouw May. als die erken ning er is zal het mogelijk zijn een redelijk stelsel van sociale voorzieningen en een regeling van arbeidstijden in te voeren voor boerinnen en andere mee werkende vrouwen in het mid den- en kleinbedrijf. In Neder land zijn er volgens de laatste tel ling van het landbouw econo misch instituut 60.000 vrouwen die meewerken op de boerderij van hun man. In de hele EG zijn dat er bijna 5,5 miljoen. De KPN congresseerde over "vrouw, tra ditie en veranderen" ter gelegen- DEN HAAG (ANP) - Zowel als de economische politiek van de Amerikaanse president Reagan slaat, als wanneer deze faalt ligt er voor Nederland volgend jaar een forse rentedaling in het ver schiet, aldus prof. dr. M P. Gans van de Delfse interfaculteit be drijfskunde gisteren op een bij eenkomst van het Nederlands Centrum van Directeuren in Den Haag. Prof. dr. C.A. van den Beid. direc teur van het Centraal Planbu reau. zag voor volgend jaar ook wel enige mogelijkheden tot ren tedaling. Hij sprak vooral over de binnenlandse factoren die het rentepeil beïnvloeden. Met name het forse overschot op de beta lingsbalans (voor '82 geraamd op 10 miljard) zal de rente drukken. Op bijne verontschuldigende toon deelde Andnessen in Brussel mee dat dit de eerste maal is, sinds hij Europees concurrentie- commissaris is, dat aan een be drijf in Europa een boete wordt opgelegd wegens concurrentie- bepalingen. De boete die de EG-commissie Mi chelin in Nederland heeft opge legd heeft dat bedrijf gekregen omdat het zijn machtspositie op de Nederlandse markt voor zwa re banden (een aandeel van zes tig procent) heeft misbruikt en ongeoorloofde kortingen heeft toegestaan De commissie vindt dat in strijd met de Europese concurrentieregels Het marktoverwicht van Michelin, aldus de redenering van de EG- commissie. is mede het gevolg van het zeer uitgebreide assorti ment banden dat het bedrijf voert en van de intensieve ver- kooppohtiek. Wederverkopers kunnen hun commerciële activi teiten vrijwel niet voortzetten zonder Michelin-banden aan te bieden, aldus de commissie. Michelin heeft bovendien in Ne derland een geheim systeem van selectieve kortingen toegepast APELDOORN (ANP) - Het aantal arbeidsplaatsen in de motorvoer- tuigenbranche is sedert 1979. toen er nog 2.500 vacatures wa ren. met 8.750 teruggelopen Voor het einde van dit jaar moet voor nog eens ongeveer 2.300 ar beidsplaatsen worden gevreesd. Voorzitter M. van Ramshorst van de afdeling auto van de Bovag (garage- en aanverwante bedrij ven) zei dit gisteren in Apeldoorn tijdens de jaarvergadering van deze afdeling. Het leerlingenbe- stand in de motorvoertuigen- branche is met 35 procent terug gelopen Het gaat blijkens deze cijfers nog altijd niet best met de autohan del. Van Ramshorst raadde de autobedrijven aan zich het ko mende jaar te concentreren op de consolidatie van hun positie. Kostenbeheersing en rende mentsbewaking moeten voorop blijven staan, aldus de voorzitter. Hij noemde nog enige cijfers: de geldomzct van de autowerk plaats is "naar de laatst bekende gegevens" met ongeveer vijf pro cent gedaald De geldomzet in auto-onderdelen bleef gelijk. De handel in tweedehands auto's zal zich blijkens de omschrijvingen van de delen 2 van personenwa gens op ongeveer hetzelfde ni veau bewegen als vorig jaar en in 1979. Dit jaar worden opnieuw veel min der nieuwe personenauto's en bedrijfsauto's verkocht. De ken tekenregistraties personenauto's tuimelden vorig jaar ten opzichte van 1979 met bijna 22 procent. De daling dit jaar tot nu toe is 12 procent, aldus Van Ramshorst. Hypotheekrente per oktober 1981 rentepercentages Naam bank: rente vast gedurende afsluit- provisie in met Gem. garantie zonder Gem. garantie opgave bank werkelijk opg bank werkelijk Annuiteiten- hypotheken ABN 1 jaar 1.5 12,5 13.33 12,75 13.61 3/5 jaar 1,5 12.5 13.33 12.75 13,61 Amrobank variabel 1.5 12,5 13,11 12,75 13.38 5 jaar 1.5 12.5 13.11 12.75 13.38 Bouwfonds Ned. Gem. 5 jaar 1.5 13.4 14.58 13.6 14.81 Leidsche Spaarbank 5 jaar 1,25 12.5 13.07 12,5 13.07 Nationale Nederlanden 10 jaar 1.5 12.2 13.38 12.5 13.73 Postgiro en Rijkspostspaarbank 5 jaar 1.0 12.2 13.06 12.2 13.06 Rabobank Leiden variabel 1,25 11.75 12.31 11.75 12,31 Westland Utrecht standaard 5/10 jaar 2.0 12,9 14.28 13.1 14.45 Leven hypotheken Centraal Beheer 10 jaar 12.3 12,88 12.3 12.88 Ennia 10 jaar 12.3 12.88 12.3 12,88 Levensverz. aangesl 5/10 jaar bij N.V.L. 12,3 12.88 12,3 12,88 Nationale Nederlanden 5i 10 jaar 12.3 12.88 12.3 12,88 Copyright 'vereniging eigen huis' te Amersfoort Beufsoverzicht Leidscbc Wol Mu« Pctr. Tokyo PH Ual-lnvnt Vtklnf Lrhmaa Cory Modi too F Tecbsoloft* f Ned. Scbeepthyp 195.50 4100.00b 4100.00b Ver. Glu nb VMF Verto v'h.m., Ruil VUG Bee We«ener C WesMnew c WUb ea Her 39.40 7500 66:00 94.00 36.00 GOUD EN ZILVER AMSTERDAM Op de Amster damse effectenbeurs was het vrijdag vooral de obligatiesector, die een grote activiteit aan de dag legde In een heftige en zeer drukke rommelige markt trok ken de koersen van de staats fondsen (link aan. waarbij de verschillen nogal uiteen liepen Goud onbewerkt 34560 BELEGGINGS- INSTITUTEN BUITENLANDS GELD werd nog eens weerspiegeld de koers van jongste BNG-le- ning. die tot het maximum van 125 min is geplaatst. Er werd een koers gen< 103 tegen een uitgifte 101. Verder wordt cr eerst sinds tijden a»a« gatielening uitgegi financiële ins saw doorSHN Debelan handelaren op de be ze lening was niet g;

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23