KanHarderwijknog buiten Dolfinarium? Reportage FNV: minder premie bij minder ziekte Sluit Zestienhoven' Surinaamse "junkies kondigen acties aan Vrij verstrekken heroïne vindt minister denkbaar VRIJDAG 9 OKTOBER 1981 Fraude bij het Dolfinarium? Links en rechts in Harderwijk verbijstering, ongeloof, afwijzing, vergoelijking. „Het Dolfinarium heeft zich ja ren lang voor ons ingezet, laten wij ons nu voor het Dolfinarium inzetten", roept de res taurateur. „Moreel ondersteunen", beaamt de VW-voorzitter. „Het is intriest", verzucht een familielid. „Er heerst onder het personeel een sfeer van „allen te zamen", benadrukt de pu- blic-relationsman van het Dolfinarium. HARDERWIJK - De geruchtmakende zwendelaffai- re in het Harderwijkse Dolfinarium heeft in de ge meente veel vragen opgeroepen. Was het wel ver standig al die jaren te steunen op deze belangrijke toeristische attractie in het IJsselmeer-stadje? En wat gaat er met het Dolfinarium gebeuren in geval de twee directeuren worden veroordeeld. Daar ziet het wel naar uit, want in deze zaak lijkt het om meer te gaan dan alleen het potje van 40.000 gulden, bestemd voor zwartwerkers. Vrijwel zeker is dat de beide directeuren van het Dolfinarium, een strafvervolging boven het hoofd hangt wegens fraude, verduistering en belastingontduiking op zeer grote schaal. Het onderzoek dat de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings Dienst en de Rijksaccountantsdienst naar deze zaak instellen gaat terug tot 1970. Nadat de periode van voorlopi ge hechtenis van beide direc teuren telkenmale werd ver lengd, werd vorige week vrij dag één directeur op vrije voeten gesteld, omdat het ge tuigenverhoor in zijn geval was afgerond. De financieel directeur blijft de heer Wil- lems vooralsnog in voorlopi ge hechtenis, want de FIOD heeft in de boeken van het Dolfinarium nog niet alles ge vonden. Over die 40 mille zwart geld, die keer op keer opduiken, doet niemand geheimzinnig. Veertigduizend gulden, no dig om werknemers in de weekeinden 's winters, zwart uit te betalen. De interesse van de fiscale rechercheurs gaat nu vooral uit naar de du bieuze rol van enkele BV's in België, Duitsland en Cura cao, die in de zwendelaffaire blijken voor te komen. Uit de controle is ook gebleken dat geregeld de inkomsten van bezoekers voor de omzetbe lasting werden verzwegen. „Op sommige drukke dagen werd er zo'n 20 procent van het kassabedrag uit de offi ciële boekhouding wegge moffeld", aldus officier van justitie in Zwolle, mr. J. R. J. Wijland, die deze zwendelaf faire leidt. Het belastende materiaal, dat zich op een tip van ex-werk- nemer W. Dudok van Heel tussen de papieren moet be vinden, is nog niet boven wa ter. De overbodig geworden bioloog Dudok van Heel, die wellicht wat klaarheid in de zaak kan brengen, houdt zich buiten de publiciteit, zodat het welles-nietes-spelletje tussen aanklager en aange klaagde resteert. Dalend bezoekersaantal Een zware taak rust nu op de schouders van public-rela- tionsman Jaap Nieweg van het Dolfinarium. Kort gele den hadden de begrotingsbe sprekingen voor 1982 moeten plaatsvinden, maar wegens het ontbreken van twee di recteuren en van de admini stratie, is dat nu vertraagd. „We ondervinden er verder nog geen last van. Een zuster van één van hen helpt bij de directie-uitvoering op dit mo ment. Maar we hebben wel een datum in ons hoofd dat we maatregelen moeten gaan nemen". De schreeuw van Jaap Nieweg, dat de dolfijnen hun show ook in deze tumultueuze da gen vertonen, heeft effect ge had. Het publiek blééf de af gelopen dagen komen. Dat moet ook wel, wil men een bezoekersaantal van 450.000 voor 1981 kunnen benaderen. Als het Dolfinarium op 1 no vember de deuren sluit en de winterslaap ingaat, zal blij ken of de tendens van het da lende bezoekersaantal struc tureel genoemd mag worden. Vorig jaar bezochten 525.000 mensen de zeedieren (opgave Nationaal Bureau voor Toe risme), in 1979 waren dat er nog 680.000. Die cijfers ste ken schril af tegen het mil joen dat in het begin van de jaren zeventig de Harder wijkse attractie bezocht. Jaap Nieweg (sinds februari in dienst): „Ik heb daar een aan tal verklaringen voor, dat het bezoek steeds minder wordt. Ten eerste is er sprake van een verzadigingspunt bij de mensen. Ten tweede zijn er talloze andere toeristische at tracties bijgekomen, talloze andere dolfijnenshows ook. En daar hoort bij dat al die andere attracties televisiere clame maken. Iets wat wij eerst alléén deden. Dan speelt de economische achteruitgang uiteraard een rol, dat zie je ook bij andere toeristenparken. Verder denk ik dat de vakantiesprei ding ons wat opbreekt. Vol gens mij is het namelijk zo dat drukte, drukte aantrekt". Dat de tv-dolfijn 'Flipper' van betekenis is geweest in de be ginjaren van het Dolfinarium staat voor Jaap Nieweg als een paal boven water. Wankele basis De Harderwijkse horeca wijd de vorige week een bespre king aan de zwendel-affaire. Ton Meijer, voorzitter van Horeca Nederland in Harder wijk. „Kijk, het Dolfinarium is natuurlijk geassocieerd met de horeca. Die mensen zijn daar drie kwartier, en de rest van de dag gaan ze Har derwijk in. Maar het is voor de horeca eigenlijk maar een wankele basis: één zo'n at- tractiepunt". Het bestuur van de horeca sloeg aan het 'brainstormen'. Een wandel- pier, een vrij strand, betere stalletjes langs de boulevard, een mooiere boulevard voor al, een casino misschien? Zolang het bij brainstormen blijft, is er niets aan de hand. Want Ton Meyer geeft het grif toe: „Natuurlijk, het is al leen maar filosoferen. Als het erop aan komt. kijkt iedereen in z'n eigen beurs". De gemeente Harderwijk wordt financieel niet zo veel rijker van het recreatieve be drijf Dolfinarium. De burge meester: „Aan pacht komt er 200.000 gulden binnen, aan toeristenbelasting een dub beltje per bezoeker en dan resteert nog het parkeergeld. Maar daar staat tegenover de infrastructuur (wegenaanleg, parkeerterreinen enz.). Als je dat tegenover elkaar zet, is het nog maar de vraag of we er aan verdienen". Echter, al dus de heer Van Boeijen, het Dolfinarium dient een doel en de gemeente moet een bij drage leveren. Onderzoek Rond dat doel liet de directie van het Dolfinarium ruim on derzoek verrichten. Het on derzoek. ook alweer vijf jaar oud, toonde onder meer aan' dat Harderwijk direct en in direct twee procent van haar werkgelegenheid aan het Dolfinarium dankte. Het is dan ook dat rapport dat VW- voorzitter H. Kleermaker ge bruikt om de betekenis van de attractie aan te tonen. He laas heeft hij het niet in zijn bezit, doch aangezien een van de directieleden van het Dol finarium niet alleen „een zeer fijne contribuant" is maar bo vendien een der bestuursle den van de VW, heeft hij het ooit eens mogen inzien. „De betekenis van het Dolfina rium voor Harderwijk is niet in cijfers uit te drukken", merkt de heer Kleermaker dan ook op. „Het Dolfinarium is wat onder schat in Harderwijk. Natuur lijk, als het Dolfinarium zou verdwijnen, zullen er best nog wel toeristen komen. Maar het zal zeker van in vloed zijn op de dagrecreatie. En de dagrecreantcn zijn van grote invloed op Harderwijk. Daar plukken de horeca en de middenstand de vruchten Harderwijk en het Dolfinarium zijn één. By het VW-kantoor gaan 80 tot 85 procent van de inlichtingen over de dolfy- nenshows. Maar de kentering in het bezoek is ook de VW- voorzitter niet ontgaan. „Ik heb de hele grote wens, de stille hoop, dat onder de be zielende leiding van de twee heren de zaak weer een grote aantrekkingskracht krijgt. Als WV zullen we meeden ken, jazeker. maar we hebben natuurlijk niet het recht ons te bemoeien met de privé- aangelegenheden van de he- Evolutie Middenstander R. Marree spreekt soortgelijke lovende woorden uit. „Die familie daar heeft Harderwyk veel aan te danken. Ze hadden durf en lef. Ze hadden een zienswijze". PR-man van het Dolfinarium Ja3p Nieweg: „Uit een onder zoek van de Landbouwhoge school te Wageningen is ge bleken dat 100 procent van de Nederlanders 'Harder wijk' zegt als het Dolfinarium wordt genoemd, en omge keerd". Tom Meijer en burge meester Van Boeijen beamen dat. Laatstgenoemde: „Het is gezichtsbepalend voor Har derwijk. De Vispoort en Dol finarium daarvan kent men Harderwijk". De burgemees ter laat zich dan ook niet zo bang maken door de laatste ontwikkelingen: „Kijk. als er meer bezoekers geweest zou den zijn als de exploitanten ons doen geloven, dan is het Dolfinarium exploitabel. Na tuurlijk. als dat met 700.000 bezoekers kan dan is er nog geen reden om bij 500.000 de rode vlag buiten te hangen. En zelfs al zouden deze ex ploitanten het niet meer red den, dan is het maar de vraag of deze exploitanten de juiste zijn ten opzichte van een an dere exploitant. Nee. ik zie het niet zo somber in". In deze dagen is in Harderwijk het vertrouwen in het Dolfi narium, nog groot. Nog wel. Jaap Nieweg kan nog steeds spreken van hartverwarmen de reacties van publiek en kennissen. Advocaat Dom- merholt twijfelt geen mo ment aan de onschuld van zijn cliënt Hoewel deze he ren een positieve stelhngna- me nog enigszins aan hun respectievelijke functies ver plicht zijn, kan ook elders in Harderwyk geen begrip voor de actie van FIOD en justitie opgebracht worden. „Een donderslag bij heldere he mel". De VW'er noemt het allemaal heel erg („het spreekt me erg aan"). Er heerst een sfeer van „stilte voor de storm". Was de donderslag dan niet by zo'n heldere hemel? AMSTERDAM (ANP) - Ziektever zuim moet niet worden terugge drongen door het geven van ex tra vrije dagen of premies aan werknemers die weinig ziek zijn. Bedrijven moeten met een echt verzuimbeleid komen dat de werkelijke oorzaken wegneemt. Een goed éociaal beleid kan dan beloond worden met een lagere ziektewetpremie voor een be drijf. Nu moeten alle bedrijven evenveel ziektewetpremie per werknemer betalen, of er nu veel zieken zijn of niet. Dit voorstel gaat de FNV doen in de Sociaal-Economische Raad (SER). De SER is bezig met het opstellen van een rapport over het sociaal beleid in de on derneming, dat eind dit jaar klaar moet zijn. De FNV is ongerust over de pogin gen die van werkgeverszijde worden gedaan om minder ziek teverzuim te gaan belonen met vrije dagen of premies. Onlangs bleek bij DSM dat ook een kleine meerderheid van de achterban van de Industriebond FNV (55 procent) wel voor een dergelijk systeem voelt. De FNV vreest dat een doorbraak bij DSM landelijke gevolgen kan hebben. Veel bedrijven zullen zo'n regeling ook willen, en dat kan ernstige gevolgen hebben voor het sociale klimaat. De vak centrale voorziet een "prestatie slag van de sterken tegen de zwakken", zo stelt FNV-beleids- medewerker B. Poiesz in de FN V-vakbondskrant. De FNV vindt ook dat een sys teem, waarbij de werkgevers het loonrisico van bijvoorbeeld de eerste veertien ziektedagen zelf dragen, overwogen dient te wor den. De ziektewetpremie wordt bijna helemaal door de werkge ver betaald, en bedrijven waar ziektedagen weinig voorkomen verdienen er dan op, terwijl het andere meer kost. Ook met dit systeem wordt voorkomen dat goede ondernemers betalen voor het hoge ziekteverzuim in bedrij ven met een slecht werkklimaat, zo stelt Poiesz. ROTTERDAM (GPD) - Het vlieg veld Zestienhoven moet zo snel mogelijk worden gesloten cn er mogen geen nieuwe vliegvelden in het Rijnmondgebied worden aangelegd die aan- en afvliegfou- tes boven het industriegebied noodzakelijk maken. In ieder ge val moet het Openbaar Lichaam Rijnmond er nu al bij de Rijks- overneid op aandringen dat aan vliegroutes boven het kwestbare Rijnmond-industriegebied wor den verlegd. Het Rijnmondraadslid mevrouw H.A. Edzes-Van Loon (PvdA) stelt dit in schriftelijke vragen aan het Dagelijks Bestuur van het Openbaar Lichaam Rijn mond. AMSTERDAM (ANP) - De werk- groe van Surinaamse drugsver slaafden. het Collectief, heeft aangekondigd de komende we ken acties te zullen voeren tegen het gemeentelijk drugsbeleid. De verslaafden zijn van mening dat het gemeentebestuur via offi ciële verklaringen en het politie optreden op de Zeedijk een on aanvaardbare druk uitoefent op Surinaamse hcroineverslaafden en daarmee ook op de Zeedijk. Vergeten wordt hierij echter dat de Zeedijk van oudsher een ei gen criminele geschiedenis heeft. Het beleid van de gemeen te Amsterdam is er dus op ge richt de Surinamers als veroorza kers van het heroinevraagstuk in Amsterdam aan te wijzen", aldus een verklaring van de werk groep, die dit een racistische po litiek noemt. De verklaring stelt verder dat niet de Surinamers dc heroine m Ne derland of Amsterdam hebben geïntroduceerd De Surinamers vormen oen minderheid binnen de heroïnegebruikers in de hoofdstad. Verder beklagen de verslaafden zich erover dat het gemeentebestuur zou bezwijken onder de druk van de voorstan ders van de vrye heroïnever strekking. Niet het genezen van de verslaafden maar het in stand houden met dc verslaving zou centraal staan in het beleid. "Wij drugsverslaafden wijzen dit beleid met kracht van de hand en zullen ons er met alle kracht te gen verzetten. Het beleid moet gericht zyn op onze vorming en scholing, aan het creëren van ba nen. aan het ontwennen, een me- thadonverstrekking onder dui delijke voorwaarden en controle, dus op onze vooruitgang en emancipatie", aldus de werk groep WASHINGTON (AP AFP- Drie voormaligs en de huidige president van de Verenigde Staten waren gis teren bij elkaar op het Witte Huis. President Reagan (links) ontving Gerald Ford. Jimmy Carter en Richard Nucon alvorens deze drie laatsten naar Egypte ver trokken om de begrafenis van president Sadat bij te wonen. Oud-president Carter wordt op het ogenblik door tuee Amerikaanse kranten door de mangel gehaald. De New York Times meldde gisteren dat Carter en zijn Deze krant heeft in haar roddelrubriek beweerd dat toenmalige ambtgenoot van Frankrijk Giscard d'Es- hij Ronald en Nancy Reagan liet afluisteren toen zij m richt tegen de Libische leider kolonel Gaddafi. In een artikel over pogingen die dc Verenigde Staten de afgelopen jaren in het werk hebben gesteld om de positie van president Sadat van Egypte te versterken en zijn persoonlijke veiligheid te vergroten, maakt het blad melding van dit plan. Het baseert zich op "officie- Ie bronnen van de regermg-Reagan". LEIDSCHENDAM (ANP) - Minister Gardeniers-Berend sen (volksgezondheid) is tegen algemene vrije verstrekking van he roïne aan verslaafden, maar ze wyst heroïneverstrekking niet onder alle omstandigheden af. Op een bijeenkomst met dc pers op haar ministerie in Leidschendam zei ze gisteren dat een arts iemand die al jarenlang verslaafd is cn die in dc criminele sfeer terecht is gekomen, als laatste redmiddel heroine kan geven.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17