Karpov dicht bij derde zege Hockeyteam loopt Europees kampioen onder de voet5-1 4414aiïi CRM reageert verdeeld op onderhandelingen met KNVB Best niet langer in Noor dier se selectie Kortsjnoi met 'koffiehuisschaak' geen schijn van kans VRIJDAG 9 OKTOBER 1981 SPORT P\GINA IJ BELFAST (Rtr) - George Best zal uiteindelijk toch niet zijn rentree als international ma ken in het Noordierse elftal. Billy Bingham, de manager van Noord-Ierland, had de veelbesproken voetballer op genomen in zijn voorlopige selectie voor de kwalificatie wedstrijd voor het wk 1982 in Spanje tegen Schotland, die op 14 oktober wordt ge speeld. Best, die voor het laatst vier jaar geleden voor zijn land uitkwam, behoorde niet tot de zeventien spelers, die overbleven na een tweede selectie. Best speelde mee met FC Linfield in een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Noordamerikaanse profclub San Jose Earthqua kes (1-1). Bingham was dui delijk niet geïmponeerd door de prestatie van Best. "Hij is niet fit genoeg voor een der gelijke zware interlandwed strijd", was het summiere commentaar van de teleurge stelde coach. Schrijvers Het doel van Ajax zal de ko mende weken worden verde digd door Hans Galjé in plaats van door Piet Schrij vers. Schrijvers ondervindt nog zoveel last van zijn lin kerknie, dat er rekening mee AMSTELVEEN (GPD) - Pas tweemaal in de 46 wedstrijden tellende historie tussen de hockeyteams van Nederland en West-Duitsland is het voorgekomen dat Oranje vijf goals produceerde, maar het verschil met de twee voorgaande ontmoetingen was een heel opmerkelijk punt. In het Amstelveense Wagnerstadion kwamen vijf velddoelpun- ten op het scorebord. Een unicum, in voetbal vergelijkbaar met een produktie die alleen uit strafschoppen tot stand is gekomen. Aangezien de Duitsers maar eenmaal succes hadden, mag van een historisch momentje worden gesproken. De Munchener Peter Caninenberg vond de nederlaag vanzelfspre- wordt gehouden dat de bin- nenmeniscus kapot is. De knie van Schrijvers zal daar om vandaag opnieuw worden onderzocht. Indien nodig zal direct tot opereren worden overgegaan. Martin Jol van FC Twente heeft van de tuchtcommissie van de KNVB een schorsing op gelegd gekregen van vier wedstrijden onvoorwaarde lijk, naar aanleiding van zijn derde gele kaart. Bovendien kreeg de Twentenaar een boete van 5U0 gulden. Ajax moet Piet Wijnberg voor een zelfde aantal wedstrijden missen. Hij werd daarnaast met 400 gulden beboet. Eagles-speler Koopman is voor twee duels aan de kant gezet en kreeg een boete van 300 gulden. RKC Volgende week donderdag start de Tuchtcommissie van de KNVB in Den Bosch een nieuw onder7r»Alj tegen dc Waalwijkse hoofdklasser RKC. Een maand geleden werd het bestuur van de alge mene landskampioen in het amateurvoetbal al tijdelijk geschorst, wegens fraude in de boekhouding. Recentelijk heeft oud-bestuurslid Cle mens van der Geld toegege ven dat de Waalwijkse club in het verleden heeft gepro beerd door omkoping wed strijduitslagen te beïnvloe den. Verwacht wordt dat het onderzoek lange tijd in be slag zal nemen. MERANO (RTR/ANP) - De vierde partij in de schaaktweekamp tussen Anatoli Kar pov en Viktor Kortsjnoi is na de 41e zet van Karpov (wit) afgebroken. Kortsjnoi gaf zijn 41e zet af aan hoofdscheidsrechter Klein uit Ecuador. De oude Argentijnse grootmeester Miguel Najdorf, in Merano aanwezig, meende dat Kortsjnoi rechtstreeks op zijn derde nederlaag afstevent. Hij zei: "wat Kortsjnoi doet is weinig meer dan koffiehuisschaak en daarmee heeft hij natuurlijk geen schijn van kans tegen Karpov". De partij zal vandaag worden voortge zet. Voor het begin van de vierde partij in de tweekamp tussen wereld kampioen Anatoli Karpov en uit dager Viktor Kortsjnoi toonde het publiek in Merano duidelijk zijn sympathie voor Kortsjnoi. Karpov werd bij zijn binnen komst in de speelzaal door een beschaafd, maar vooral beschei den applaus begeleid. Voor de uitdager was het welkom veel enthousiaster, ongeveer drie kwart van de aanwezigen bracht Kortsjnoi een staande ovatie. Fridrik Olafsson, voorzitter van de internationale schaakfederatie, verwacht dat de echtgenote en zoon van Viktor Kortsjnoi bin nenkort de Sowjet-Unie zullen mogen verlaten. De voorzitter var zjjn verwachting uit tegenov verslaggevers vlak voor het be gin van de vierde partij tussen Karpov en Kortsjnoi. Olafsson zei dat Isabella Kortsjnoi en haar 21-jarige zoon Igor, die op dit moment in een Siberisch werkkamp zit in verband met dienstweigering, in de naaste toekomst de Sowjet-Unie zullen kunnen verlaten. P Tilburg Het aantrekkelijke premiestelsel restten er twee hangpartijen. Na de eerste toernooihelft zijn er in feite pas drie spelers (Hüb- ner, Sosonko en Miles) kansloos voor de eindzege. Na de zesde speeldag is het drin gen aan de top met op gelijke hoogte. Timman, r se tegen Ljubojevic, Petrosjan, winst op Sosonko, Andersson, remises tegen Spasski en Bel- javski. en Beljavski zelf die gis termiddag de Deen Larsen over blufte, hebben vier punten. Het kwartet kan voorbij gestreefd worden door Portisch, die winst kansen - zij het lastig te verwe zenlijken - heeft in zijn hangpar- tij tegen Miles. Bij winst komt de Hongaar op 4'/2 punt. Jan Timman kwam er tegen Ljubo- mir Ljubojevic bekaaid af. Met wit kwam de Amsterdammer zeer gezond uit de Engelse ope ning. Hij pareerde het onstuimi ge antwoord van de 30-jarige Jougoslaaf met een subtiele combinatie, die de zwartspeler weinig tegenspel bood. Niets leek de derde zege van Timman in de weg te staan. De technische afwikkeling was bij hem in ver trouwde handen. De nationale kampioen maakte evenwel op de 27e zet een rekenfout. Met dame c5 in plaats van het sterkere dl liet hij de witte loper van zwart zijn centrum binnensluipen en daardoor werden de overwin ningskansen nihil. Drie zetten la ter berustte Timman in het on vermijdelijke en accepteerde hij de puntenverdeling. Genna Sosonko incasseerde zijn derde nederlaag. De nummer twee van Nederland draait stroef in Tilburg en maakt een bijzon der kwetsbare indruk. Tegen Ti- gran Petrosjan ontwikkelde So sonko met zwart een aangenaam ogende druk op de koningsvleu gel. De slimme tegenstander zag het gevaar op tijd in. Eerst dwong hij zijn opponent tot een onvoordelige dameruil. een paar zetten later offerde hij een kwali teit, die hem zoveel positioneel voordeel opleverde, dat hij drie pionnen winst boekte. Tegen die overmacht was Sosonko niet be stand. Andersson en Spasski de den het kalmpjes aan: remise binnen het uur. De spectaculairste partij kwam op naam van Aleksander Beljavski. De 28-jarige Rus wordt wat on dergewaardeerd door de op komst van het enorme talent Anatoli Karpov stevent op zijn derde c Kasparov Dat er met Beljavski wel degelijk rekening moet wor den gehouden, bewees hij tegen Larsen. Hij pakte de Deen nota- bene aan op diens specialiteit, de Caro-kann. Beljavski bracht een staaltje creatieve huisvlijt op het bord door de door Larsen zelf ontwikkelde variant te versplin- vmning af. Kortsjn teren. Op de 15e zet bracht hij een paardoffer op g6 dat de wer king van een blikseminslag had. Onmiddellijk mat dreigde daar na met het dirigeren van het tweede paard naar f5. De ontred derde Larsen voelde de bui han gen, bood voor de vorm nog wel tegenstand, maar stond volko- r op zijn gemak bij. hu. i verloren Na de 23e zet gaf een ervaring njker. op. De stand na zes ronden is 1 Timman, Petrosjan. Beljavski en An dersson 4 pnt 5 Portisch 3'i pnt 1 afg partij. 6 Kasparov 3 pnt -f 1 afg 7 ljubojevic 3 pnt 8 Larsen 2'pnt 9 Spasski 2 pnt -f 1 afg 10 Hubncr en Sosonko pni 12 MUM 1 pnt 1 af het vijfde internationale DEN HAAG (GPD) - Het ministerie schaaktoernooi in Tilburg heeft een zeer gezonde uitwerking op de strijdlust van de grootmees ters. In elke ronde wordt driftig jacht gemaakt op de duizend gulden, die voor een overwin ning wordt uitgekeerd. In de tot nu toe 36 gespeelde partijen was er zestien keer Patrese na dodelijk ongeval voor rechter MILAAN (SID) - Op 28 novem ber zullen formule 1-coureur Riccardo Patrese en wed strijdleider Giovanni Reslelli in Milaan terecht moeten staan voor een aan klacht wegens doodslag. Beide Italianen worden me de schuldig geacht aan het ongeval, dat bij de start van de grote prijs van Italië 1978 op het circuit van Monza de Zweedse formule 1-coureur Ronnie Peterson het leven kostte. Restclli zou volgens de open bare aanklager te vroeg het startsein hebben gegeven. Patrese, die ook dit jaar weer actief is in de formule 1-racerij, wordt van een te riskante manoeuvre be schuldigd, die de voor Peter son fatale botsing veroor zaakte. De wagen van de Zweed vatte na het ongeluk vlam, waarna dc zwaar ge wonde Peterson een dag la ter aan zijn verwondingen overleed. CRM is momenteel ernstig verdeeld over de toenadering die de KNVB met enkele topambte naren van het departement heeft gezocht om over een versoepeling van de per 1 augustus jl. van kracht geworden regeling sluik reclame op televisie te komen praten. Gisteren vond dat ge sprek ook inderdaad plaats op het ministerie, waar afgevaar digden van CRM, de KNVB en de NOS bij aanwezig waren. De KNVB en vooral de clubs lijken dus bereid toch af te wijken van hun eerder in Utrecht unaniem ingenomen standpunt - „wij kie zen voor reclame en niet voor de tv" - maar die minder harde op stelling wordt niet. zoals het toe stemmen in een gesprek wel doet vermoeden, door iedereen op het ministerie in dank afgenomen. Ing. J W. Remold, hoofd directie radio, televisie en pers van CRM. liet woensdag namelijk al weten dat voor februari volgend jaar zeker geen bijstelling van het CRM-beleid inzake voetbalflitsen Besprekingen nog zonder resultaat op tv is te verwachten. „De rege ling is na lang wikken en wegen op 1 augustus ingegaan: een compromis. Dan is het een beetje flauw van de omroepen om te gaan jammeren. Laten we de zaak nu maar voorlopig eens een half jaartje aanzien" En daarmee lijkt de tweespalt bin nen de top van CRM gezaaid. Want ook bij het gesprek met de KNVB gisteren waren topambte naren van CRM aanwezig de he ren De Vries fsportzakenMan nen (sportzaken, afdeling belast met de financierinas- en arbeids- aangelegenheden in de sport als mede financieringsmethoden in de sportsector). Klein (hoofd sec tor zendtijd) en Ronteltap (plaatsvervangend hoofd i>a»i laatstgenoemde sectori. Namens de NOS nam Cees Boerhout. chef sportredactie Studio Sport, de honneurs waar, terwijl sectiebe stuursleden Jaap van Praag en Dé Stoop de KNVB vertegen woordigden. Besproken werd de al eerder door CRM voorgestelde overgangsre geling voor het betaald voetbal Die regeling houdt in dat twee rijen reclameborden, mits niet achter elkaar op de grond ge plaatst. wel toelaatbaar geacht wordt om tv-opnamen in dat sta dion te kunnen verzorgen Dit tussenvoorstel dat al eerder door oud-minister Gardeniers was voorgesteld, werd destijds reso luut door de clubs van de hand gewezen. Het mag daarom ver rassend heten dat de KNVB juist dit voorstel weer aangrijpt om de onderhandelingen te heropenen. Ook de KNVB beseft in welke wan kele onderhandelingspositie zij momenteel verkeert. De klachten van de adverteerders in de sta dions die hun borden niet meer op tv konden aanschouwen en het grote ongenoegen pan veel clubs dat er vrijwel geen Nederlands voetbal meer op de buis werd ver toond, heeft de voetbalbond toch doen besluiten die wankele posi tie in te nemen. Met de nodige voorzichtigheid, dat wel Dé Stoop derhalve over de uitkomst van hef gesprek met CRM en de NOS „Er is niets uitgekomen, al thans niets voor de publiciteit. We betreuren het al dat het plaatsvinden van dit gesprek naar buiten is uitgelekt". Op de vraag of het onderhoud nog een vervolg zal kennen, wilde Stoop ook geen antwoord geven. En ge let deze uitlatingen en vooral de verdeeldheid binnen het ministe rie over een eventuele versoepe ling van de regeling sluikrecla me. zal het dus nog wel even du ren voordat Studio Sport werkelijk die voetbalwedstrij den, ongeacht de tijdsduur daar van. uit kan zenden die men zelf schrikkelijk goed en Ties Kruize schoot zo mogelijk nog harder dan voorheen, waardoor een lo gische uitslag ontstond. Ander zijds hoop ik dat deze enorme ne derlaag de ogen van de Duitse clubbestuurders eens opent. Van enige voorbereiding op hot We reldkampioenschap dat in de cember in India begint, is bu ons geen sprake We krijgen er de Ujd niet voor, want de clubs staan er op dat de zaalcompetitie. die bij ons duizenden toeschouwers trekt, niet wordt onderbroken. By uitzondering mochten we een dagje eerder naar Amstelveen. Het resultaat is er niet naar" „Dat is het grote verschil met Ne derland. waar de clubs rustig hun competitie onderbreken als het nationale elftal moet spelen. Ook de internationals werken mee. want die spelen helemaal niet in de zaal. Bij ons is dat on mogelijk, want als wij nu t in clubverband meedoen, komen er geen entreegelden binnen en daar moeten onze clubs het van hebben. Het zaalseizoen moet geld opleveren om de dure reizen die we voor de veld com petitie moeten maken, te bekostigen. Zelfs ons geplande trainings kamp in Spapje schiet er bij in. We gaan een weekje naar Italië, maar daar heb je geen tegen stand". In Nederland ligt dat totaal anders. De geringe afstanden maken twee centrale trainingen per week mogtlijk. in november wordt een trip gemaakt door Pa kistan en de overtuiging van coach Wim van Heumen, dat uit sluitend op deze manier succes op de wereldkampioenschappen kan worden afgedwongen, houdt de motivatie erin Dat bleek gis teravond duidelijk, want met na me Arno den Hartog en Tics Kruize legden de zwakke plek ken aan Duitse zgde pijnlijk bloot. Het duo was gekoppeld aan het lie- vehngspaar van coach Klaus Kleiter Stefan Blocher en Ek- hard Schmidt. In balbezit gaven ze de Nederlanders handenvol werk, eenmaal gedwongen tot verdedigen gaven ze niet thuis, waardoor Oranje een permanent overwicht creëerde Zeker als ook voorstopper Ewout van As- beck zijn man ook nog liet staan of Paul Latjens van zijn hberopo- sitic naar voren opschoof Zun collega Michael Peter kon dat overwicht niet aan. waardoor Litjens en Steens de kansen schiepen voor Kruize Die haalde tweemaal vernietigend uit Peter mocht uit een corner de aan- sluittrcffer op zijn naam bren gen, Tom van 't Hek vergrootte de marge tot 3-1. waarna Rodenk Bouwman eindeluk zun belo ning kreeg voor het vele loop- en stoorwerk dat hu altijd vcmcht. Met twee enorme uithalen verne derde hu de Europees kampioen: 5 1 Daar waar het herenteam zich in tensief voorbereid op het toer nooi om dc wereldbeker, sloot de nationale damesselectie het in ternationale seizoen op ontspan nen wuze af met een 5-1 triomf over wereldkampioen West Duitsland. Een opmerkelijk royale zege. waarmee 98 voudig international Anneke Bax waar dig uitgeleide werd gedaan. Naar verwachting zullen meer speel sters hun ïnterlandcarnère voor het wereldtoernooi van 1983 in Maleisië beëindigen Aanvoer ster Lisette Stevens is overigens al op een dergehjk besluit terug gekomen. Nederland had in Amstelveen geen enkele moeite met een zeer jeug dig Duits team. waarin diverse gerenommeerde krachten ont braken. De Oranje-produktie kwam op naam van Sophie von Weiier (3 maal). Sandra le Pool en Fieke Boekhorst. DEN HAAG - Lotto 40 van het af- gelopen weekeinde heeft geen i dc eerste prus opge- f2.120,5 8.554 w ontvangen. 5e prijs 18 964 win- die elk f21.10 ontvangen. Toto Voor de ruim 13.000 to 40 was er een pnjzenbedrag beschikbaar van f201 458.43 le prijs 28 winnaars, die elk bruto f2 158,40 ontvangen. 2e prus: elk f31,50 ont vangen, 3e prus 11 928 win naars, die elk f 8,40 ontvangen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13