Sadat: pragmatisch en autoritair Moord schokt westerse wereld Onduidelijkheid rond motieven plegers aanslag op Egyptische president Verdwijnt met Sadat de vrede? "We dachten dat het een grap was" Anwar Sadat eerder doelwit aanslagen WOENSDAG 7 OKTOBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 CAIRO - Toen Anwar Sadat elf jaar geleden president Nasser op volgde, wisten maar weinigen wie hij was: een van de 'vrije offi cieren' die met Nasser in 1952 de staatsgreep had uitgevoerd, en die het tot vice-president had ge bracht zonder ooit iets van bete kenis te zeggen. „Mister yes man" werd hij smalend ge noemd. Weinigen in de Egypti sche elite namen hem serieus: een boer, die het Egyptische dia lect van het platteland spreekt Een weinig verfijnd en onbe schaafd type voor de zeer klasse- bewuste Egyptische intelligent sia en hogere klasse. Maar zie, hij had minder dan een jaar nodig om zijn visitekaartje te presenteren. In mei 1971 voerde Sadat zijn eerste grote zuivering uit en zette de naaste medewer kers van zijn vroegere baas Na sser achter slot en grendel. Het heette de 'correcties-revolutie', een correctie op de revolutie van 1952. Een correctie die nodig was omdat - het mocht intussen ge zegd worden - Nasser er met zijn al te ambitieuze hervormings plannen een vreselijke puinhoop van had gemaakt. Ideologisch zat het onder Nasser' prima in elkaar: Arabische een heid, socialisme, onafhankelijk heid, anti-imperialisme en een snelle ontwikkeling van de Egyptische industrie. Maar om die ideologie zuiver te houden, had Nasser een enorm veilig heidsapparaat nodig, dat een waar schrikbewind voerde. Sadat toonde minder belangstel ling voor ideologie, en meer voor praktische oplossingen. Nasser had te veel hooi op zijn vork ge nomen. Als gevolg van ziin na druk op de zware industrie was de infrastructuur 20 jaar stil blij ven staan. Sadat besloot dat te gaan veranderen. Heel voorzich tig, heel geleidelijk. Hij begon te praten over mogelijke vrede met Israël (februari '71), hij gooide in het najaar van '72 de duizenden Russische adviseurs uit Egypte, en verraste Israël op 6 oktober 1973 met een oorlog, die de inleiding vormde van zijn latere vredespolitiek. Vrede met Israël, oriëntatie op het Westen, een vrije economische politiek, en een beperkte vorm van demo cratie. Dat werden de hoekste nen van Sadat. En in de presen tatie van die politieke lijn durfde hij risico's te nemen en had hij gevoel voor theater. De vrede met Israël kwam er na veel vallen en opstaan. De econo mische politiek van de 'open deur' (na de geleide economie van Nasser) ging ondanks het logge Egyptische bestuursappa raat ook zoden aan de dijk zetten. Egypte kreeg de afgelopen jaren meer geld dan het ooit tevoren had, als gevolg van olie-export, toerisme, Suezkanaal en Egypti sche arbeiders die in de Arabi sche landen werken, om vervol gens hun verdiensten naar huis te brengen. Die westerse oriëntatie bracht be halve een vrije economie ook met zich mee dat Sadat een zeke re mate van démocratie wilde doorvoeren. Daarom nam hij zelf het initiatief tot het stichten van een socialistische oppositiepar tij. Maar zoals het met de opposi tie in in wezen totalitaire landen gaat: je kunt ze wel oprichten, maar moeilijk in de hand hou den. Sadat had het van Ataturk kunnen leren, die tot tweemaal toe tevergeefs een 'loyale opposi tie' probeerde op te richten. Er kwam grotere persoonlijke vrij heid in Egypte dan onder Nasser ooit het geval was geweest - ook grotere vrijheid voor de vijanden van Sadats regime, in het bijzon der de fanatieke Moslimbroe ders. Sadat - zelf een gelovig moslim - had sinds 1971 de Mos limbroeders, die de gezworen vij anden van Nasser waren ge weest, meer vrijheid gegeven. Zoals overal in de Arabische we reld traditie is, gebruikte ook hij de Moslimbroeders in de strijd tegen links. Maar met het toene men van het islamitische funda mentalisme, de komst van Cho- meini in Iran en de vrede met Is- Een maand geleden besloot Sadat dat de maat vol was. Hy arres teerde 1500 van zijn politieke op ponenten, en zette tevens enige leiders van de islamitische fun damentalisten en de koptische kerk achter slot en grendel, na dat het tot steeds meer onlusten was gekomen tussen christenen en moslims. „Nationale eenheid, democratie en discipline" was het motto. De conflicten tussen koptische christenen en moslims brachten de nationale eenheid in gevaar. De linkse oppositie bracht door haar contacten met moslims en met Russische agenten eveneens de nationale eenheid in gevaar En door dat ondisciplinaire ge drag werd de Egyptische demo cratie in gevaar gebracht. Demo cratie: ja, buitenlandse en vreem de invloeden: nee. De grote toevloed van geld heeft er in de loop van de jaren voor ge zorgd dat de Egyptische burger het een tikje beter kreeg, ook de armsten. Maar als gevolg van de economische verbetering ging de Egyptische burger meer eisen stellen. En de kloof tussen de toekomstverwachtingen en dat gene wat gerealiseerd werd was groot, hetgeen tot frustraties en ontevredenheid leidde. Sadat probeerde met het uitschakelen van de oppositie ook de gewone burger tevreden te stellen, door religieus extremisme, politieke oppositie en beaucratische on doeltreffendheid op één hoop te gooien. De deskundigen waren het erover eens dat Sadat zijn laatste zuive ring zeer handig had aangepakt. De leiders van de Moslimbroe ders zaten achter slot en grendel. De koptische kerk was verdeeld over de verbanning van paus Shinuda, en met name de arres tatie van Hasanin Heikal, eens de spreekbuis van Nasser, was een meesterzet. Heikal gold als on aantastbaar omdat hij zoveel ge heimen uit de Nasser-tijd kende. En niettemin, Sadat had de moed om de arrogante Heikal toch aan te pakken. Met dat al wist Sadat dat door zijn maatregelen tegen de oppositie en met name de Moslimbroe ders, het gevaar voor terreur zou toenemen. Hij liet zich de afgelo pen weken daarom steeds beter bewaken. En hij leek de situatie in de hand te hebben, omdat er geen tekenen waren die wezen op ontevredenheid binnen het le ger: de allesbepalende machts factor in Egypte, veel meer dan parlementaire en extra-parle mentaire oppositie. Wie de aanslag gepleegd heeft, is nog niet duidelijk. Niets wijst er op dat er sprake is van een groot scheeps complot binnen het le ger. Het was waarschijnlijk het werk van enkelingen. Daarom zal de politiek van Sadat ook zonder Sadat althans voorlopig worden voortgezet. Mogelijk tot dat de 'mr. yes man' van Sadat zelf zijn eigen weg gaat, de huidi ge vice- president Hosni Moeba rak. (Van correspondenten) CAIRO, DEN HAAG - De Egyptische president Anwar el Sadat is gistermiddag bij een aanslag om het leven gekomen. Hij werd 62 jaar. Tijdens het afnemen van een militaire parade opende een zestal militairen in de stoet die aan de president en zijn gevolg voorbij trok, het vuur. Behalve Sadat werden waarschijn lijk nog negen Egyptenaren ge dood terwijl de vice-president, enkele ministers en een aantal buitenlandse gasten gewond raakten. Over de aard van de or ganisatie die de aanslag heeft ge pleegd, was gisteravond nog niets definitiefs bekend. Pas zeven uur na de aanslag maak te vice-president Hosni Moeba rak het overlijden van het Egyp tische staatshoofd bekend. In heel Egypte is voor een jaar lang de noodtoestand afgekondigd en de functie van president wordt voorlopig uitgeoefend door de voorzitter van het parlement, Su fi Abu Taleb, totdat bij verkiezin gen een nieuwe president van Egypte is aangewezen. Van on geregeldheden in Cairo na de schietpartij is in de loop van de dag geen sprake geweest. De regerende Nationaal Democra tische Partij heeft Moebarak in middels tot haar kandidaat uitge roepen bij de verkiezingen. Tot die tijd blijft Moebarak, die door Sadat als opvolger werd bestem peld, bevelhebber van de strijd krachten en zal hij een sterke in vloed op 's lands regering hou den, zo blijkt na afloop van de eerste spoedzitting van het kabi net. Sadat zal aanstaande zater dag worden begraven. Onzekerheid De hele westerse wereld, inclusief Israël, toonde zich gisteren ge^ schokt door het nieuws uit Cairo. In het commentaar van de Ne derlandse minister van buiten landse zaken, Max van der Stoel, klonk duidelijk de onzekerheid door na het verdwijnen van de man die voor een aanzienlijk deel persoonlijk verantwoorde lijk was voor de ondertekening van de vrede met Israël in 1978. De onzekerheid over de komen de ontwikkelingen in het Mid den-Oosten leidde er onder meer toe dat op de internationale han dels- en geldbeurzen de prijs van het goud enorm en die van de dollar behoorlijk steeg. De gevolgen van het wegvallen van Sadót zijn volgens minister Van der Stoel nog moeilijk te voor spellen. „Het vredesverdrag tus sen Israël en Egypte is nog teer en broos. Wij kunnen hem niet missen bij de versteviging van dat verdrag", aldus Van der Stoel. Zijn partijgenoot Relus ter Beek, buitenlandspecialist van de Tweede Kamerfractie van de PvdA, ging een stapje verder door te verklaren dat „hij zeker niet met stelligheid kon beweren dat de politiek van Sadat blij vend zal worden doorgevoerd". Het WD-Tweede-Kamerlid Bol- kesteyn was het in grote lijnen eens met de opmerkingen van minister Van der Stoel. Alle commentaren van westerse re geringen houden zich echter op merkelijk op de vlakte waar het de mogelijke politieke conse quenties van de dood van Sadat betreft. De Amerikaanse presi dent Reagan betuigde weliswaar zijn bijzondere waardering voor zijn Egyptische collega en noem de hem een man „die niet bang was vrede te stichten", maar ver meed bijvoorbeeld de in dergelij ke gevallen gebruikelijke waar schuwing aan andere landen geen misbruik te maken van de ontstane situatie. Ook Van der Stoel ging niet verder dan onge rustheid uit te spreken. Hetzelf de geldt in meer of mindere mate voor andere westerse regerings leiders. In Oosteuropese commentaren was daarentegen weinig van spijt om het overlijden van de opmer kelijke Egyptische staatsman te herkennen. Volgens Radio Mos kou moet er een direct verband bestaan tussen de aanslag en de onvrede onder het Egyptische volk over de politieke lijn van sa menwerking met de Verenigde Staten en Israel. In de Arabische wereld varieerden de reacties van terughoudend heid tot dolle vreugde in met na me buurland Libië en de Syri sche hoofdstad Damascus. Ook in Beiroet trokken linkse milities de straten op om uit vreugde hun geweren in de lucht leeg te schie ten. In de Jordaanse hoofdstad Amman daarentegen bleef het rustig en luisterden de mensen op straat naar radioberichten over de moordaanslag. De secretaris-generaal van de Ara bische Liga, Chedli Klibi, ging niet verder dan zijn gevoelens van broederschap met het Egyp tische volk uit te spreken. Hij zei te hopen dat Egypte zich nu weer zou gaan richten op een terug keer binnen de Arabische fami lie. Na het sluiten van de Camp David-akkoorden tussen Egypte, Israël en de Verenigde Staten raakte Egypte geïsoleerd binnen de Arabische wereld en werd het ook onder meer uit de Arabische Liga gestoten. De Israëlische premier Menachem Begin zei niet alleen een vre- despartner maar ook een goede vriend te hebben verloren. Vol gens Begin deelt het Israëlische volk in het verdriet van de Egyp tenaren. Begin zei verder te ho pen dat het moeizaam tot stand gebrachte vredesproces tussen de beide landen voortgang zal vinden, „zoals wij weten dat pre sident Sadat met zijn hele hart gewenst zou hebben", aldus Be gin. De Egyptische vice-presi dent Moebarak had eerder al ge zegd „een gesloten front te vor men rond alle verworvenheden van de vermoorde president". Motieven In de Egyptische hoofdstad is nog niets bekend geworden over de motieven en de identiteit van de (waarschijnlijk) zes man in mili tair uniform die de aanslag heb- Een Egyptische veiligheidsagent schreeuwt o president Sadat een militaire parade afnam. i ambulance, terwijl paniek heerst op de tribune, vanwaar (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - „Sadat was dc man die afrekende met drie dogma's van de Arabische wereld: geen vrede met Is raël, geen onderhandelingen met Israel, geen erkenning van Israël", zei de Israëlische president Navon in een toe spraak tot het Israëlische volk. En na de dood van Sa dat vragen de Israeli's: heb ben wij vrede met Egypte of hadden wij alleen een vrede met Sadat9 Gaat het om een nationaal belang van Egypte en Israël, of is het afhankelijk van de grillen van de leider. Wie is de volgende leider van Egypte9 Het antwoord is. dat Hosni Moebarak, de huidige vice-president, ongetwijfeld de opvolger wordt van Egyp te. Op korte termijn zijn er ze ker geen schokkende veran deringen te verwachten, al was het maar omdat Moeba rak zeker niet de Israëlische terugtrekking uit de Sinai in gevaar wil brengen. Hosni Moebarak, voormalig chef van de inlichtingen dienst van de luchtmacht, heeft zich de afgelopen jaren een onaantastbare positie op gebouwd als nummer twee in Egypte na Sadat, zonder veel op de voorgrond te treden, en zonder ook maar iets van een eigen politiek gezicht te to nen. Hij heeft president Sa dat consequent gesteund in zijn vredespolitiek met Is raël. Een kleurloze figuur wordt Moebarak genoemd - maar dat heette Sadat ook toen hij vice-president was onder Nasser. Een domme man, heette Moebarak ver der. Maar de manier waarop hij zijn macht aan de top heeft verzekerd, direct onder Sadat. bewijst dat hy eerder sluw dan dom is. Voor Israël is de vraag, wat zich binnen de Egyptische strijd krachten afspeelt, van groot belang Want dc stabiliteit van ieder regime in Egypte is afhankelijk van de steun die de president heeft van h. t le ger. Moebarak is op dit mo ment de zaak meester, dat lijdt geen twijfel Hij heeft in zijn toespraak tot het Egypti sche volk verzekerd dat hy de vredespolitiek met Israël zal voortzetten. Desalniette min zyn de Israëli's toch niet helemaal gerust op de per soon van Moebarak. Zelf is hij nooit in Israël geweest, en hij heeft zyn contacten met Israëli's tot het nodige mini mum beperkt. Om voor later zijn handen niet te branden als het op een nieuwe toena dering tot de Arabische we reld aankomt? Vrede tussen volken of tussen leiders. Sadat was voor de Is raëli's de personificatie van de vrede. Maar juist zijn dood zal misschien de ware toets steen zijn of het een vrede is die van n persoon afhangt, of dat ook zonder Sadat Israël en Egypte in vrede kunnen samenleven. Luitenant-generaal Saad Eddin el-Shazli zou de leider zijn van de Onafhankelijke Organisatie tot Be vrijding van Egypte, die de verant woordelijkheid voor de aanslag op eist. CAIRO (GPD) - Voor Henriëtte Leyten (31), de nieuwe derde se- •cretaris van de Nederlandse ambassade in Cairo, was het bijwo nen van de militaire parade een van haar eerste diplomatieke activiteiten. Zij verving ambassadeur Buvalda, die op vakantie was in Israël. „Plotseling kwam er een man. een majoor, op ons af in de richting van de publieke tribune. We dachten dat het een grap was, of een opvoering Maar dat was het niet. Hij begon te schieten. Dat schieten heb ik niet gezien, want vlak daarvoor werd er een handgranaat gegooid, en toen zijn wij direct allemaal plat op de grond gaan liggen. Ik zou die majoor uit duizenden herkennen". „Sadat was een heel makkelijk doelwit, want hij stond, en hij was de eerste op wie werd geschoten. De rest is bekend. Toen we weer overeind kwamen, was het een enorme chaos". ben gepleegd. Volgens enkele ooggetuigen werden drie van hen door delijfwacht van Sadat gedood nadat ze een drietal handgranaten naar de tribune hadden gegooid en met machine geweren het vuur op de presi dent hadden geopend. De andere drie, onder wie één in het uni form van officier, zouden gevan gen zijn genomen. De militaire parade was georganiseerd ter herdenking van het uitbreken van de laatste oorlog tegen Is raël, vandaag acht jaar geleden Van de aanwezigen op de eretribu ne werden behalve Sadat nog elf mensen dodelijk getroffen, on der wie drie medewerkers van de Egyptische president. Zowel uit Beiroet als uit Algerije kwamen in de loop van de avond berich ten over de mogelijke berokken- heid bij de aanslag van de voor malige stafchef van het Egypti sche leger, generaal Saadeddin Shazli. Via de Algerijnse staats televisie riep Shazli het Egypti sche leger op ogenblikkelijk in opstand te komen tegen „het ver raad en het verbond met zionis ten (Israël) en imperialisten (de Verenigde Staten)In Beiroet meldde het ..Afwijzingsfront voor de bevrijding van Arabisch Egypte", de militaire vleugel van de groep ballingen rond Shazli, verantwoordelijk te zijn voor de aanslag. Ex-generaal Shazli feliciteerde de daders in Cairo via de Algerijnse televisie en nep de Egyptische strijdkrachten op nu snel te han delen om een einde te maken aan „het verraad van Sadat". Shazli verliet in 1977 het land na de his torische reis van Sadat naar Is raël en staat aan het hoofd van een coalitie van oppositiegroepe ringen in het buitenland Óf deze groepering inderdaad verant- woordelyk is voor de aanslag staat echter helemaal niet vast Gisteravond was niets bekend over onrust binnen het leger in Egypte. De Egyptische ambassadeur in Washington heeft verzekerd dat de aanslag geen onderdeel vorm de van een poging tot staats greep. Hoewel eenheden van de oproeppolitie intensief door Cai ro begonnen te patrouilleren, wa ren er geen militaire bewegingen voor buitenstaanders waarneem baar. In Egypte wordt erop ge wezen dat extra straatpatrouilles niet ongewoon zijn na aanslagen op de president. De Amerikaan se troepenmacht in en nabij het Midden-Oosten is alleen gewaar schuwd om alert te blijven op de gebeurtenissen, maar volgens een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van defensie niet in verhoogde staat van pa raatheid gebracht. Soufi Abu Taleb. voorzitter van het Egyptische parlement, treedt voorlopig op als waarnemend pre sident. PARIJS (AFP) - President Anwar el-Sadat van Egypte is meer dan eens doelwit van samenzwerin gen geweest. Op 12 oktober 1972 mislukte vol gens een Libanese krjnt een staatsgreeppoging die door de Egyptische regering zelf werd te gengesproken Er zou een schiet partij zyn geweest bij de moskee "Al Hoessein'' in de moderne buitenwijken van Cairo, maar er waren geen slachtoffers In april 1980 werd het vliegtuig waarmee president Sadat naar de Verenigde Staten werd ge bracht, omgeleid omdat geruch ten over de voorbereiding van een aanslag waren bekend ge worden. In plaats van een tus senlanding te maken op de Por tugese luchtmachtbasis Lajes op de Azoren, landde het vliegtuig in Mildenhall in Groot-Brittan- nié. Het Egyptische presidentie le vliegtuig zou zyn opgewacht door een commando dat in Libië was uitgerust Ook deze geruch ten werden tegengesproken. Op 30 april dit jaar maakte de pers in Cairo de aanhouding op het vliegveld van Cairo bekend van een Palestijn uit Gaza die in het bezit was van negen kilo dyna miet. Hy zou daarmee een aan slag op Sadat hebben willen ple gen tijdens dc rede die deze ter gelegenheid van 1 mei zou hou den. In augustus jongstleden tenslotte annuleerde president Sadat zon der opgaaf van redenen zyn voorgenomen bezoek aan Oos tenrijk. Het Amerikaanse nieuwsmagazine 'Time" schreef dat de reden voor de annulering de mogelijkheid van een aanslag Senator wil uitstel Awacs WASHINGTON (AP) - De leider van de Democratische minder heid in de Amerikaanse Senaat, Robert Byrd, heeft er gisteren by het Congres op aangedrongen een beslissing over het plan van de regenng-Reagan om vliegende radarposten aan Saoe- di-Arabië te leveren uit te stellen in verband met de aanslag op het leven van de Egyptische presi dent Anwar Sadat "Er zyn enkelen onder ons die vin den dat dit enig effect zal hebben op de verkoop van AWW H I Byrd. Byrd stelde voor een beslissing uit te stellen "totdat wy kunnen zien hoe de stukken op hun plaats vallen". Zie voor verder buitenlands nieu pagina 19

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9