Vliegramp: zeventien doden Hittewering in tunnels Ik hoorde geen stem, alleen \n urge knetter Ooggetuige overlijdt na hartaanval Grote schade door windhoos Minister bij opening Gouwe-aquaduct: Politie valt café s binnen op Zeedijk Keukenmeidenromans zijn niet schadelijk Laatste Nederlandse vliegramp vond 27 jaar geleden plaats MOERDIJK (GPD) - ..Ik klom de dijk op in de verwachting men sen aan te treffen. Huilend of ge wond. maar in ieder geval leven de mensen. Op de dijk staand, had ik het binnen een seconde gezien: een compleet kerkhof, met geen enkel teken van leven. Overal vuur en brokstukken". Cor Scheffers, directeur-eigenaar van de jachthaven Roode Vaart in Moerdijk, is nog compleet on dersteboven van wat hij een uur ervoor gehoord en gezien heeft. Hij was bezig in de kantine van de jachthaven, op nog geen 50 meter afstand van de plaats waar het vliegtuig is neergestort, toen hij omstreeks half zes een flui tend geluid hoorde. Hij keek door het raam en zag de Fokker naar beneden vallen. Fluittoon „Ik hoorde een hele hoge fluittoon, keek naar buiten en zag een vliegtuig met een afgebroken vleugel draaiend naar beneden komen. Het was een vreselijk angstaanjagend gezicht. In eer ste instantie dacht ik dat het vliegtuig op de kantine terecht zou komen en rende weg naar de uitgang van de werf. Toen het toestel op de grond terecht kwam. explodeerde het. Een steekvlam van wel 150 m hoog was te zien. Ik was vreselijk bang"._ trek neerdaalden, is Cor Schef fers naar zijn kantoortje gegaan om daar het alarmnummer te bellen. Het duurde even voordat daar werd opgenomen. ..Stuur direct alles wat je hebt: er is een vliegtuig verongelukt, nep ik door de telefoon Toen ik weer naar buiten ging. zag ik dat de berm in brand stond. Wrakstuk ken waren zelfs terechtgekomen in een binnenvaartschip, zo n 500 meter verder op de werf. Met een vlet ben ik toen het water overge stoken om te gaan helpen". Geen stem Wat Scheffers daar zag. zal hij nooit vergeten. ..Toen ik van de dijk afkwam en de wrakstukken zag. wist ik het. Hier kon nie mand levend uitgekomen zijn. Het verschrikkelijkste was dat ik geen stem hoorde Alleen het ge knetter van vuur Ik bleef zoeken naar mensen die het overleefd hadden. Ik kon het niet begrij pen. er was iets vreselijks ge beurd en niemand kon mij er iets over vertellen Het was een kerk hof', zegt Scheffers. BREDA - Archieffoto van een NLM Cityhopper. Een toestel van dit type is gistermiddag tussen Moerdijkhaverl en Shell Chemie neergestort. ZEVENBERGEN (GPD) - Alle zeventien inzittenden zijn gistermiddag om het leven gekomen, toen een Fokker F-28 Fellowship van de NLM bij het Brabantse Zeven bergen neerstortte. Het vliegtuig was om 17.04 van Rot terdam-Zestienhoven vertrokken voor en vlucht via Eindhoven naar Hamburg. Om dertien minuten na vijf had de bemanning voor het laatst radiocontact met de verkeersleiding. Om vijf voor half zes verdween het vliegtuig van het radarscherm van de verkeersleiding, waarna de Rijksluchtvaartdienst de KLM op de hoogte bracht. De bemanning bestond uit vier personen: de 33-jarige gezag voerder J. P. R. Werner uit Zwaanshoek in de Haarlemmer meer, de 28-jarige tweede-vlieger H. R. Schoorl uit Amstelveen, de stewardessen Caroline Swart (21) uit Heerhugowaard en de even oude Saskia van Eyk uit Den Haag. Ook is, volgens de rijkspo litie, een ooggetuige van de ramp, een inwoner van Zeven- -bergen, overleden aan de gevol gen van een hartaanval. Het tweemotorige straalverkeers- vliegtuig, genaamd Eindhoven en sinds 26 maart 1979 in gebruik onder de registratie PH-CHI, maakte een geregelde vlucht. „Het weer was bewolkt en vol gens onze eerste informatie was er alleen sprake van regen", al dus A.J. Leijer, directeur van de NLM. Hoewel de Fokker F-28 een weerradar in de cockpit heeft, is het vliegtuig volgens nog niet bevestigde berichten in onweer terechtgekomen. Daar zou het vliegtuig door de blik sem getroffen kunnen zijn, al hoeft dat nog niet de oorzaak van het ongeluk te zijn geweest. Aan nemelijker is het dat het vlieg tuig getroffen is door de grote temperatuurverschillen die met onweer gepaard gaan en die tot turbulentie (hevige trillingen) leiden. Door te heftige turbulen tie zou het vliegtuig een deel van zijn vleugel hebben verloren en vanaf bijna 700 meter vlieghoog te onbestuurbaar omlaag zijn ge cirkeld. Turbulentie is een vrijwel dage lijks gebeuren in de luchtvaart, zeker in dit deel van Europa. Het afbreken van een vleugel als ge volg daarvan is volgens plaats vervangend KLM-president mr. J. F. de Soet echter „een zeer zeldzame zaak". Zwarte doos Volgens gezagvoerder Frits van Vianen, voorzitter van de Vereni ging van Nederlandse Verkeers vliegers, kan heftige turbulentie niet worden afgelezen van de weerradar. De zogenaamde zwar te doos, een recorder die alle vluchtgegevens van het laatste halfuur registreert, zal moeten uitwijzen wat precies de oorzaak van het ongeluk is geweest. Deze doos werd gisteravond laat ge- vondöi. Het NLM-toestel is. nadat het was neergestort, totaal versplinterd. De wrakstukken lagen verspreid over een gebied van meer dan een kilometer. Een deel van de afgebroken vleugel is terecht ge komen in de vlakbij gelegen ha ven. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Zevenbergen is West-Brabant aan een ramp ont snapt. Het NLM-toestel stortte MOERDIJK - De wrakstukken van de verongelukte Fellowship zijn terechtgekomen in de gemeente Klundert en liggen verspreid over een gebied van zeker een kilometer. Het toestel is totaal versplinterd. Een deel van de afgebroken vleugel is terecht gekomen in de vlakbij gelegen haven. op slechts 500 meter afstand van Shell Chemie Moerdijk en het bedrijf Drisolco, dat onderdeel is van het chemisch afvalverwer kingsbedrijf Uniser. neer. Het rampgebied werd door de poli tie ogenblikkelijk afgezet. Vijftig tot zestig manschappen van de rijkspolitie en de brandweer wa ren gisteravond betrokken bij de hulpverlening. Het onderzoek, dat gisteravond meteen begon. werd bemoeilijkt door de inval lende duisternis en de bijzonder slechte weersomstandigheden. Eerste keer Direct nadat de Rijksluchtvaart dienst de vluchtleiding van KLM en NLM op de hoogte had ge bracht van het ongeluk, trok een onderzoeksteam van deze drie instanties naar Zevenbergen om de oorzaak te achterhalen. Voor de in 1966 opgerichte NLM. een volle dochter van de KLM. is dit de eerste keer dat er een vliegtuig ia verongelukt De NLM voert binnenlandse vluch ten uit alsmede buitenlandse over niet te grote afstanden, zo als naar Hamburg, Stuttgart. Pa rijs en Londen De NLM be schikt over Fokker Friendships en had tot gistermiddag vier F-28 Fellowships In gebruik TERNEUZEN (ANP) - Een wind hoos in Zeeuws-Vlaanderen heeft gistermiddag omstreeks half vijf aanzienlijke schade gericht. Blikseminslag bescha digde een deel van een zeven tiende-eeuwse boerderij in Heile gemeente Aardenburg. 150 kens kwamen om. Voorts gingen hooi en landbouwwerktuigen verloren. Het schadebedrag loopt in de tonnen. In Terneuzen begaven van de nieu we sociale werkplaats dak en omheining het, waardoor een schade van 80.000 gulden ont stond. Ook in het Zuidhollandse Putters- hoek heeft aan het eind van de middag een windhoos gewoed. Volgens burgemeester L. Vleg- geert zijn enkele tientallen wo ningen licht tot zwaar bescha digd. Van sommige huizen waai den alle dakpannen af en verbrij zelden alle ruiten. Ook is een groot aantal bomen ontworteld. Weerrapporten Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genéve Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Munchen Oslo Split Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv Tunis half bew. onbewqlkt licht bew. half bew. half bew. onbewolkt half bew. onbewolkt licht bew. half bew. zwaar bew. regenbui onbewolkt licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. geheel bew. 16 0 12 18 9 5 14 12 13 - 10 - 15 10 4 17 11 23 18 10 17 11 1 1 30 21 26 15 0 21 15 0 24 12 0 18 9 9 19 13 01 24 14 7 24 12 01 23 9 0 14 12 02 21 12 0 16 15 5 26 17 - 14 26 13 24 17 onbewolkt onbewolkt zwaar bew. regen licht bew. onbewolkt onbewolkt GOUDA (ANP) - Het is de bedoeling dat in de toe komst tunnels in het Ne derlandse wegennet wor den voorzien van een hit- tewerende isolatielaag. Dit om meer mogelijkhe den te scheppen voor het vervoer van gevaarlijke stoffen door tunnels. Dit heeft minister mr. H.J. Zeeval- king (verkeer en waterstaat) gis teren gezegd bij de opening van het Gouwe-aquaduct in de A-12. Het Gouwe-aquaduct is het eer ste weg-onderdeel in Nederland dat van zo'n hittewerende isola tielaag is voorzien. Rijkswaterstaat heeft in de afgelo pen jaren gezocht naar mogelijk heden om tunnels en aquaduc ten zodanig aan te passen dat er meer en grotere hoeveelheden brandgevaarlijke stoffen (zoals benzine) door mogen worden Zes overtredingen Opiumwet 22 12 0 23 13 15 - 18 - AMSTERDAM (ANP) - Bij een politie-actie op de Zeedijk in Amsterdam zijn gistermiddag 39 mensen gearresteerd. Dit heeft een politiewoordvoerder be kendgemaakt. De actie, waarbij twintig politiemensen in burger van het bureau Warmoesstraat, bijgestaan door agenten in uni form, vier café's op de Zeedijk binnenvielen, is rustig verlopen. Er werd volgens de politie een ge ringe hoeveelheid verdovende middelen, te weten veertig shots heroine in beslag genomen. Van de 39 arrestanten konden er 33 vrijwel meteen weer naar huis. De overige zes hadden zich schuldig gemaakt aan overtre ding van de Opiumwet of ston den bij de politie gesignaleerd, aldus de politiewoordvoerder. De actie op de Zeedijk duurde van vier uur tot half zes. In de afgelopen weken is de politie geregeld tot actie op de Zeedijk overgegaan. Een groep buurtbe woners en wijkcentrum d'Oude Stadt hebben de afgelopen week sterke aandrang op de gemeente uitgeoefend om actie te onderne men tegen de heroinewereld op de Zeedijk omdat de handel daar de criminaliteit in de hand werkt. Van de kant van Surinaamse orga nisaties is heftig geprotesteerd tegen het politie-optreden. Deze organisaties zijn van oordeel dat met het inzetten van de politie het heroine-probleem niet wordt opgelost. Zij verlangen daarom een duidelijk gemeentelijk drugsbeleid, dat zich onder meer zou moeten richten op het opzet en van opvangcentra voor ver slaafden. Verontwaardigd Buurtbewoners van de Van Baerle- straat en omgeving in Amster dam zijn intussen zeer veront waardigd over de plannen van de gemeente om in een pand in die straat methadon te gaan ver strekken aan drugsverslaafden. De verstrekking van dit vervan gende middel zou half oktober moeten beginnen. Tijdens een vergadering, waarbij gisteravond ook artsen van de GG en GD aanwezig waren, uit ten buurtbewoners hun veront waardiging over de gang van za ken. Ze vinden het onverant woord een methadonpost te ves tigen ip een buurt waar ruim vierduizend kinderen zijn ver spreid over vijftien scholen. Ze vrezen dat de herionehandel en de daarmee samenhangende cri minaliteit zich naar dergelijke verstrekkingspunten zal ver plaatsen. zeker nu die handel op de Zeedijk aangepakt zal wor den. vervoerd. Zo kan worden voor komen. aldus Zeevalking. dat ge vaarlijke stoffen langs alternatie ve transportroutes worden ver voerd. die niet door tunnels lei den. "Dat is niet in het belang van degenen die er langs wonen en niet in het belang van de ver voerders", aldus de minister. Het onderzoek van Rijkswaterstaat heeft uitgewezen dat aanpassing van tunnels en aquaducten mo gelijk is door het aanbrengen van een hittewerende isolatielaag op plafonds en een deel van de wan den. In het Gouwe-aquaduct is dat te zien aan de bruine kleur van de wanden en het plafond. Volgens zeevalking zal deze nieu we voorziening in nieuw te bou wen tunnels standaard worden aangebracht. In bestaande tun nels zal dat gebeuren in combi natie met grote onderhouds- en verbeteringswerken. Tegelijker tijd zal op het ministerie van ver keer en waterstaat worden ge werkt aan een voorstel voor aan passing van de wegenverkeers- wetgeving, zodat het vervoer van brandgevaarlijke stoffen door tunnels kan worden uitgebreid zodra een hittewerende isolatie laag is aangebracht. Grote betekenis Zeevalking zei in zijn toespraak dat de opening van het Gouwe aquaduct van grote betekenis is voor de verbetering van de ver binding van de Randstad met het oosten van Nederland en voor de verbindingen van Midden-Ne derland met de rest van het land. Hij wees erop dat het resultaat van acht jaar onafgebroken werken belangrijke gevolgen heeft voor de veiligheid van het weggedeelte bij Gouda en voor de doorstroming van het ver keer. Het is de gewoonte dat na de offi ciële openstelling van een weg deze direct voor verkeer wordt vrijgegeven. Bij het Gouweaqua duct en de aansluitende wegge deelten is dat niet het geval. Tot en met het komende weekeinde moet nog veel werk worden ver richt. Om de A-20 op de nieuwe A 12 te kunnen aansluiten zal er dwars door de hoog liggende baan van de A-12 een nieuwe, la ger liggende weg moeten worden gebaand. Daarom zal het verkeer van vrijdag 9 oktober tot en met zondag in de loop van de dag re kening moeten houden met om leidingen. AMSTERDAM (ANP) - De zo genaamde flutboeken. waar in liefdesverhalen voor vrou wen en misdaad- en avontu renromans voor mannen cen traal staan, zjjn niet schade lijk voor het maatschappelijk gedrag en zij beïnvloeden dat gedrag evenmin. Het is dan ook onjuist deze comsump- tielectuur aan te duiden als rechts of conservatief, zoals de gangbare mening wil. Dit zijn conclusies van drs. V. Bina, neergelegd in het proef schrift "over liefde en avon tuur", waarop hij morgen zal promoveren tot doctor in de sociale wetenschappen aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. Op grond van zijn eigen erva ringen - hij is in 1969 uit zijn geboorteland Tsjechoslowa- kijc naar Nederland gevlucht - en op grond van zijn onder zoekingen komt hij tot de Promovendus bestrijdt algemeen oordeel conclusie dat de benoeite aan sonsumptielectuur in "socia listischelanden geen .:n geringer lijkt dan in "kapita listische" landen Bina geeft wel toe dat het lezen van keukenmeiden-, avontu ren- en misdaadromans als een vlucht uit de werkelijk heid beschouwd kan worden, maar dat vindt hij niet erg. Dat is het lezen van "echte li teratuur", de belletrie. soms ook. De werkelijkheid in een literair werk als "oorlog en vrede" van Tolstoj is ook een andere dan onze werkelgk- heid, zo voegt hg er aan toe. De promovendus gelooft even min dat geweld in televisiese ries agressie zou oproepen bg de kgker. Leeuwendeel Het leeuwendeel van het proza dat in Nederland en andere westerse landen op de markt verschijnt, maakt geen deel uit van de belletrie (schone letteren) maar kan als con- sumptielectuur worden om schreven. aldus Bina. Jaar- Igks gaan in Nederland onge veer 5U miljoen exemplaren van deze lectuur over de toonbank. Ter vergelijking per jaar worden 5 miljoen li teraire werken verkocht De verspreiding van de dokters romans. detectiveverhalen en dergelijke vindt plaats via het net van "secundaire verkoop punten". zoals supermarkten en sigarenwinkels. Bij zgn onderzoek heeft drs Bi na vastgesteld dat 40 procent van de mensen helemaal geen boeken leest Jonge mensen van alle opleidingen lezen alles, op latere leeftijd komt er een splitsing Men sen met een lagere opleiding (beneden het niveau van ha vo) geven dan de voorkeur aan de consumptielectuur Mensen met hogere oplei ding lezen selectiever en ge ven de voorkeur aan literair werk De bemanningsleden van de neergestorte NLM City Hopper: boven links L.J.P.R. Werner (33) en rechts H.L. Schoorl (28); onder links S. van Eyk en rechts C. Swart (21). Het laatste ongeluk met een lijndienstvliegtuig in Nederland waarbij do den vielen te betreuren vond 27 jaar geleden plaats. Op 23 augustus 1954 stortte de Douglas DC 6 "Willem Bontekoe" van de KLM in zee vlakbij de kust ten noorden van IJmuiden. Door dit ongeluk kwamen 21 mensen om het leven. De Fokker Fellowship, die gisteren verongelukte, is een twee-motorig straalverkeersvliegtuig, dat maximaal plaats kan bieden aan 85 passa giers. De Fellowship F 28 is de modernste versie van de machine, die driejaar geleden in produktie werd genomen. Van dit type zijn er onge veer 25 afgeleverd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7