"Ik hoop veel voor Leiden te doen in Kamer "Actie Latijns-Amerika succes LEZERS SCHRIJVEN Werkgroep LILA blikt tevreden terug Aat de Jonge nieuw parlementslid WOENSDAG 7 OKTOBER 1981 Viering Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de - redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Nu Leiden 3 oktober heeft "ge vierd" is de vraag gerechtvaar digd of we in de toekomst met de viering door moeten gaan. Een lint van vele tientallen ingegooi de ruiten, vernielde straten, rookbommen, inbraken, weg vluchtende muziekgroepen, ti rannie van enkelen tot angst van velen is niet bepaald een erelint. Er zit geen sfeer meer in het feest want alles is even slordig en rom melig. Een stoet van rondsjok- kende ongeïnteresseerde verkle de mensen (voor het grootste deel ingehuurde Belgen) is nog geen historische optocht, zeker niet wanneer witte, blauwe en bruine trimschoenen onder ver meende historische costuums uit komen. Een groene geschminkte snor en een zwarte baard maakt van een knul van zestien jaar echt geen notabele! Neen, de no tabelen lieten zich in koetsen voortbewegen Een karos van opgefrunnikt bordkarton moest de schijn van adeldom suggere ren. We hebben in Leiden toch een gouden koets0 Of mocht deze van de PSP niet ge bruikt worden? Die party name lijk heeft een stempel op het feest gedrukt dat de "regenten" van de 3 October Vereeniging erg kwalijk kan worden geno men. Op pagina 47 van de feest wijzer staat bij het slotstuk van het vuurwerk het herkenningste ken van de PSP getekend Het komt mij voor dat partijpolitieke invloedsuitingen achterwege dienen te blijven, zéker wanneer dat teken het runenteken is waarmee in wereldoorlog II overlijdensadvertenties van NSB'ers werden gemerkt. Wie zich de tijd gunt om dan bij dat teken even na te denken over Vrijheid en Verdraagzaamheid komt tot griezelige gedachten. In het licht daarvan is de discrimi natie die de 3 Oktober Vereeni ging toepast van geringe om vang, maar niettemin aanwijs baar in de viering van Vrijheid en Verdraagzaamheid. Inschrij ving voor de uitreiking van ha ring en wittebrood is mogelijk met - ik citeer pag. 23 van de feestwijzer - "het onontbeerlijke trouwboekje'\ Waar halen vrijge zellen en samenwonenden dat trouwboekje vandaan? Overigens was de teestwijzer door de vele taal- en drukfouten een vermakelijk leesbaar boekje Minder vermakelijk heb ik het gevonden dat de politie heeft la ten verklaren dat het over het al gemeen genomen een rustig weekend is geweest. Bij de da mes en heren thuis waarschijn lijk; het is mij opgevallen dat er opmerkelijk weinig politie aan wezig was en waar het de op tocht betreft voornamelijk dan ook nog reservisten. Dat was in het verleden anders. Een viering in bezuinigende armoe kun je beter achterwege laten, maar te oordelen aan zo n 18.000 kilo afval die als dank voor het aangenaam verpozen moest wor den opgeruimd, zou je niet aflei den dat de bevolking last van be zuiniging en/of armoe onder vindt. Het lint van vernielingen zal niet door de junkies, de pun kers, de jeugdbende of hoe deze mensen verder mogen heten worden betaald. Anderen zijn dus de dupe van de onbegrijpe lijke feestvreugde van de oproe- relite. Vrijheid in verdraagzaam heid. maar ook aan verdraag zaamheid komt een eind. Het "en leid ons niet in verzoe king" is misschien een suggestie voor de organisatoren voor wan neer zij mochten besluiten om Leiden volgend jaar weer aan vandalisme bloot te stellen. Op 3 oktober 1981 was Leiden eerder een ontzettende stad dan een ontzette stad. J.A.F. Doove Papengracht 34 Leiden Proef(3) De proefneming met het Kort Ra penburg om te kijken wat de ge volgen voor het verkeer kunnen -zijn als dit grachtje weer zou worden opengegraven, is heel wat winkeliers in het verkeerde keelgat geschoten. Ze menen ze ker te weten dat opengraving een ramp wordt en zelfs aan een proef hebben ze geen behoefte. Hoe kortzichtig zo n opstelling kan zijn, leert het volgende. Aan het eind van de jaren zestig overwoog het gemeentebestuur of het niet verstandig zou zijn om van de Haarlemmerstraat een voetgangersgebied te maken. De winkeliers waren tegen! De ge meente besloot toen tot een proefneming: op donderdag avond en op zaterdagmiddag zou voor een proeftijd van een jaar de Haarlemmerstraat voor auto's worden afgesloten. Ook hierte gen waren de winkeliers; een de legatie verklaarde in de raads commissie dat dat de absolute ondergang van de middenstand zou zijn. Wie nu de propvolle Haarlemmerstraat bekijkt, kan zich niet voorstellen hoe blind die winkeliers toen waren voor hun eigen belang! En het schijnt wel alsof ze nog steeds niet geleerd hebben waar in de kracht van Leiden als koop centrum moet liggen. Niet in een poging om Leidschenhage te imiteren, dat is bij voorbaat tot mislukken gedoemd. Leiden moet de concurrentieslag aan op de punten waarin het sterk staat. Dat betekent bijvoorbeeld het winkelcentrum zo aantrekkelijk maken dat bezoekers het leuk vinden om een stuk te lopen bij het winkelen. De gemeente kan daar een boel aan doen, maar voor de winkeliers ligt er ook een taak: goede etalages, luifels te gen de regen, een goed assorti ment. op het publiek afgestemde openingstijden, goede service, enzovoorts. Aan deze punten mankeert het bij heel wat Leidse winkels. Hoe vaak zijn bij een zeker groot wa renhuis in het centrum niet aller lei normale artikelen uitverkocht en blijven dat dan wekenlang! De supermarkt van datzelfde wa renhuis is een van de slechtst ge sorteerde van Nederland. De wa renhuizen V&D en P&C zouden best eens wat kunnen doen om de Mandenmakerssteeg, in het verlengde van de Waagbrug, een publieksvriendelijke functie te geven, zodat er een goede dwars verbinding Breestraat-Haarlem- merstraat bij komt. Die steeg is nu een overslag voor oud papier met verkrotte panden. De Leidse winkeliers zouden met z'n allen eens wat kunnen doen aan al die onbenutte verdiepin gen boven hun winkels en die verhuren. Ze bestrijden zo niet alleen een stukje woningnood, maar hebben hun kopers naast de winkeldeur. Maar ja. elke win kelier apart vindt het maar lastig, of vindt de investeringen om de verdieping bewoonbaar te ma ken te kostbaar. Eerlijk is eerlijk: er zijn natuurlijk ook winkeliers die hierin wel goed handelen. De Leidse winkeliers zouden 'ns de handen ineen kunnen slaan om te kijken of er geen gemeen schappelijke oplossingen te vin den zijn voor hun eigen bevoor rading en voor de bezorging van grote aankopen bij hun klanten. Dat zal geld kosten, maar ze dachten toch niet dat een par keergarage niets kost? Als de winkeliers zich op deze, constructieve wijze opstellen, lijkt me daarmee het stadsbe lang, en dus ook het midden- standsbelang, meer gediend dan met het huidige negatieve jam meren dat de gemeente voor meer parkeerplaatsen moet zor gen. Wat dit laatste betreft: een van de hardste klagers is slager Van der Zon uit de Haarlemmer straat. Ik begrijp dat niet; zijn zaak is op vrijdag en zaterdag (de enige dagen dat er parkeerpro blemen zijn) stampvol. Hij levert dan ook goede waar. Menigmaal zijn allerlei fijne vleeswaren al op vrijdagmiddag bij hem uitver kocht. Wat wil hij dan? Dat hij al op vrijdagochtend nee moet ver kopen? Zulk soort voorbeelden zijn met vele uit te breiden. Aan het gemeentebestuur valt mis schien te verwijten dat het te weinig probeert duidelijk te ma ken aan de Leidse middenstand dat allerlei maatregelen ook in het belang van de middenstand zijn, maar de middenstand, zo wel de kleine zaken als de grote warenhuizen, mogen ook wel 'ns de hand in eigen boezem steken. Herman Amptmeijer Oude Singel 78 Leiden Proef (4) Ik heb geen economie gestudeerd, ik ben slechts een gewone huis vrouw. Wat mij echter be vreemdt, is dat - nu de gemeente moet bezuinigen - het Kort Ra penburg open moet en er ook zo nodig een stadhuistrapje moest komen. Enfin dan maar weer al les duurder maken. Hebben de burgers geen medezeggenschap? Mevr. H.H.C. Uljé-Plantfeber Tulpenstraat 2 Leiden Zwerf groep Naar aanleiding van een reeks arti kelen over de zwerfgroep zouden wij graag reageren, daar niet al tijd een juiste weergave van onze uitspraken is gegeven. Zo zijn we bijvoorbeeld niet van plan een wervelwind door de tuintjes bij de Willem de Zwijgerlaan te la ten gaan, maar zouden wy in overleg met het bestuur van de tuintjes willen zoeken naar op lossingen. Verder zijn er nogal wat misver standen ontstaan over de foto die vorige week dinsdag werd gepu bliceerd. De meisjes op de foto behoren niet tot de zwerfgroep. Op de foto staan een paar zwerf- groepsleden en verder bezoekers en medewerkers van het Bree- huys. Zwerfgroep en staflid Breehuys pijpleiding loopt op sommige plaatsen, zoals in Voorschoten, dwars door woonwijken. De be windslieden uit het vorige kabi net Van Agt hielden vakkundig de boot af en nu moeten de vra genstellers op hun eigen vragen antwoord gaan geven. Want Van Dam is inmiddels minster van Volkshuisvesting en Stemerdink is staatssecretaris van defensie. Minister Van Dam zei onlangs nog dat hij de vragen op zijn bu reau had zien liggen, maar over het antwoord dat hij er op moet geven was hij erg vaag. CHU Mr. De Jonge is opgegroeid in een milieu waar de Christelijk Histo rische Unie een vooraanstaande plaats in nam. Zijn vader was hoofd van de Koningin Juliana- school aan de Oosterstraat in Leiden. In zijn lagere schooltijd zat De Jonge vaak by hem op de stang van de fiets om mee te rij den naar school. Na de lagere school ging hij naar het Christe lijk Lyceum en vervulde daarna zijn diensplicht. Na de militaire dienst studeerde de broer van de Alphense predikant ds. R H M. de Jonge bij de Leid se universiteit af als jurist en ging bij het ministerie van justi tie werken. Daar deed hij vreem delingenzaken. In die tijd was hij onder meer landelijk voorzitter van de CHU jongerenorganisatie en stond hij als mede-oprichter aan de wieg van de jongerenclub van het CDA. Hij is ouderling kerkvoogd van de Marekerk, de gemeente van ds. De Jong in de Molenwijk. Hij is Nederlands Hervormd en zegt dat hoewel er veel Gereformeer de Bonders in de Marekerk ko men. het per sé geen Gerefor meerde Bondskerk is. Mr. De Jonge zegt deel uit te ma ken van een hele nieuwe genera tie in het parlement. „Met name bij de vaste kamercommissie voor defensie ben ik benieuwd hoe flat gaat uitpakken. Onze ge neratie heeft geen echte emotio nele band met de oorlog". De be doeling is dat De Jonge als lid van vaste kamercommissies „de fensie, binnenlandse zaken en justitie gaat doen". Daarnaast neemt hij ook plaats in „kleine" commissies; Nederlandse Antil len, nationale onbudsman en we tenschapsbeleid. Kloof „Ik hoop hier in de Kamer veel voor Leiden te kunnen doen. Het is een plaats met veel problemen. Er is weinig geid. De stad is een 'Ik wil een spreekuur van de grond krijgen zodat mijn kiezers eens per week met vragen bij-mij artikel twaalf gemeente, dat be tekent dat Leiden onder toezicht van het Rijk staat en je hebt ook altijd nog de kloof tussen de uni versiteit en de burgerbevolking". De Jonge: „Al deze lokale proble men wil ik in mijn kamerlid maatschap laten meewegen, al moet ik niet uit het oog verliezen dat ik volksvertegenwoordiger ben. Ik zal me dan ook niet be perken tot Leiden en zijn bevol king alleen. Maar voorlopig is de stad mijn uitgangspunt. En van de uitgangspunten waarbij Leiden een belangrijke rol speelt in de politieke gedachtenvor- ming bij mr. De Lange is het vreemdelingenbeleid. „Leiden is een stad met veel vreemdelin gen. Loop 's avonds maar eens over de Haarlemmerstraat en kijk maar eens naar die mensen die in het weekeinde aan de mos kee in de Rembrandtstraat aan het knutselen zijn. Wie houdt zich daar in Leiden mee bezig'. Is er een politiek verantwoorde lijk iemand die dat doet?". Crimilaliteit Ook de criminaliteit in de Leiden, met name van de jeugd, is een stokpaardje van mr. De Jonge. Op weg van een vriend aan de Mare naar zijn woning in het Jean Persijnhof werd het kamer lid onlangs op de Haarlemmer straat geconfronteerd met straat geweld. „Zoiets is natuurlijk niet op te lossen door meer agenten de straat op te sturen, maar ik hoop wel uit de stad signalen over dergelijke problemen bin- krygen, zodat ik daarmee inde vaste kamercommissie van justitie aan het werk kan gaan". Naast de jeugdcriminaliteit is ook het bekladden van gebouwen in met name de Leidse binnenstad in doorn in het oog van het kers verse kamerlid. „Het eigendoms recht in dit soort gevallen wil ik in de toekomst zeker als het van pas komt ter sprake brengen. Ik vind het helemaal niet erg als ie mand wat op een muur schrijft, maar laat hij dan wel van ander mans spullen afblijven". „Kijk maar eens naar de pas opge knapte gevel van V en D aan de Breestraat. Daar zat vroeger de Vergulde Turk. Het was hele maal ondergeklad". Ook de Koornbeurs, de brug achter het stadhuis, is helemaal beklad. „Daar zullen we ons toch eens over moeten beraden, want wat wordt er niet een hoop geld aan gespandeerd. Het is werkelijk verschrikkelijk. En het gaat al tijd altijd ten koste van ande- Over een paar weken hoopt mr. De Jonge zijn kleine kamertje aan het Binnenhof te hebben inge richt. „Ik ben me nog aan het oriënteren, maar ik hoop snel wegwijs te kunnen worden in de chaos". THIJS JANSEN groep Beroerd, die een vorm van politiek-muzikaal theater brengt over Latijns-Amerika, de muziekgroepen Yaravi en de Eenheid en de Chileense groep Lautaro. Als uitsmijter wordt de eveneens Chileense groep- Ma- chitün uit Brussel beschouwd. Als sprekers op de manifestatie ko men M. Bonilla, vertegenwoordi ger van El Salvador in Brussel, en een vertegenwoordiger uit Cuba. Daarnaast is er zaterdag avond in de Stadsgehoorzaal een uitgebreide informatiemarkt, een tentoonstelling en zijn er, om in de sfeer te blijven, Latijns-A- merikaanse hapjes verkrijgbaar. Van de gemeente Leiden kreeg de LILA tienduizend gulden subsi die om de campagne "Leiden te gen onderdrukking in Latijn s-Amerika" op te zetten. Bedoe ling van de gemeente was daarbij de Leidse bevolking te informe ren over ontwikkelingen in de Derde Wereld en solidariteit op te wekken met de bevolking al daar. Voorwaarde was wel dat de i de slotavond in de Stadsgehoorzaal wordt de Chileense subsidie ten goede zou komen aan de hele Leidse bevolking: re den voor de LILA om vooral acti viteiten op te zetten in buurt- en _clubhuizen. scholen en kerken. Behoorlijk En de belangstelling voor het werk van de LILA blijkt heel behoor lijk. De scholengroep heeft al tot november een vol programma met het vullen van lessen maat schappijleer op middelbare scholen en ook de clubhuizen be staat een levendige belangstel ling voor activiteiten in het kader van "Leiden tegen onderdruk king in Latijns-Amerika". Hele maal mooi vindt de LILA dat sommige organisaties en mensen zelf initiatieven ondernemen. Zo houden Leidse groepen deze maand in het LVC een concert waarvan de opbrengst voor El Salvador is bestemd. Bewustwording van de problemen in landen El Salvador en Nicara gua is belangrijk, zo stelt de LI LA. Op die manier wordt de pu blieke opinie gemobiliseerd en wanneer zoveel mogelijk landen zich solidair opstellen met de volkeren in onderdrukte landen, wordt het voor de regimes steeds moeilijker zich te handhaven. Het mobiliseren van de publieke opinie neemt echter wel wat tijd in beslag. Meer direct wordt de bevolking in Latijns-Amerika geholpen door bijvoorbeeld de collecte die deze week in Leiden wordt gehouden voor de bevrij dingsbeweging in El Salvador. Ook wordt er een zogenaamde koffie-actie georganiseerd die mensen aanspoort om koffie uit Latijns-Amerika te kopen. Brochures Hoewel de campagne "Leiden te gen onderdrukking in Latijn s-Amerika" zaterdag dus offi cieel wordt uitgeluid, is de actie beslist nog niet ten einde. De lan dencomités zijn vast van plan door te gaan. waarschijnlijk met een blijvende onderlinge samen werking in de LILA. Wanneer zij door de gemeentelijke subsidie van 10.000 gulden heen zijn, ho pen de landencomités hun in komsten op peil te houden via het verkopen van brochures. Zo kwam er deze week een informa- tiekrantje uit over El Salvador, dat bij de projecten op scholen gebruikt kan worden. Kinderboekenweek De Leidse openbare bibliotheek organiseert ter gelegenheid van de boekenweek, van 7 tot en met 17 oktober, verschillen de activiteiten. In de jeugdaf delingen van de bibliotheken aan de Nieuwstraat, Mors- kwartier, 't Spoortje en Zuid- West wordt voorgelzen uit de bekroonde kinderboeken van dit jaar, er worden kran ten en klokken gemaakt, en er is een feestmiddag. Munk In The Jam aan de Tweede Bin nenvestgracht treedt van avond de popgroep Munk op. Ook de komende woensdag avonden zullen Leidse bands opteden in The Jam. Voor de volgende drie weken staan achtereenvolgens gepland S.L.F., Qranq en W.E. Aan vang half tien. Bodine In het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat treedt vrij dagavond de Haagse beton- groep Bodine op.de zaal gaat open om negen uur. Rommelmarkt De Hervormde Wijkgemeente "Morskwartier" houdt vrij dag en zaterdag weer haar kaarlijkse rommelmarkt. De markt wordt gehouden in de Maranathakerk en is ge opend op vrijdag van 19.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. DEN HAAG/LEIDEN - „Ik verbeeld mij niets, ik heb weinig ervaring, maar ik zal toch niet over mij laten lopen Leidenaar mr. A(at). B. L. de Jonge heeft plannen genoeg. Als jongste Tweede-Kamerlid voor het CDA is hij vorige maand op 28-jarige leeftijd op Prinsjesdag beëdigd. Zijn „witte-broodsweken" zitten er inmiddels op en half oktober begint ook voor hem het echte parlementaire werk als de begroting in de Kamer wordt behandeld. LEIDEN De campagne "Leiden tegen onderdruk king in Latijns-Amerika" mag geslaagd worden ge noemd. In de maand na de officiële opening van de campagne in de Waag werden heel wat activitei ten georganiseerd die de Leidse bevolking beken der maakten met de toe stand in landen als El Sal vador en Nicaragua. Een bewustwording die, vol gens de in de LILA sa menwerkende landenco mités, ook na de slotmani festatie van zaterdag avond doorgezet moet worden. Van een slotmanifestatie willen René Liem, Cees Volwater en Jan Tuit van de werkgroep LILA dan ook nauwelijks spreken. Lie ver zien zij de de manifestatie als een cultureel en muzikaal hoog tepunt van de campagne. Heel wat muziekgroepen zullen zater dagavond dan ook hun opwach ting maken in de Leidse Stadsge hoorzaal. Zo komt de zanger Jo sé Armyo uit El Salvador, de De Benjamin bij de christen-demo craten in het parlement is samen met Herman Schaper van D'66 de enige Leidenaar in de Tweede Kamer. Hij bruist van energie en zit vol met plannen. Naast het evangelie is de stad waar hij is geboren en opgegroeid voorlopig uitgangspunt bij zijn werk in de Residentie. „Ik wil een spreekuur van de grond krijgen, zodat mijn kiezers eens per week met vragen by mij terecht kunnen", zegt hij. Op dit moment buigt hij zich over de gang van zaken in de Stevens- hofjespolder. Hij onderzoekt nu de mogelijkheid of hij vragen kan stellen aan de bewindslieden van defensie, volkshuisvesting en volksgezondheid om meer duidelijkheid te krijgen over een kerosine-pijpleiding in dat ge bied. Vorig jaar september vroegen Ste merdink, Van Dam en Epema- Brugman (allen PvdA) schrifte lijk aan de bewindslieden van de drie departementen binnen wel ke afstand van de kerosinepijp- leiding woningen mogen worden gebouwd. Dat zou volgens de re gionale inspecteur voor de volks gezondheid „niet binnen een af stand van enkele honderden me ters" mogen zijn. Het waren lastige vragen, want de

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4