Fouten bij installatie c.v. Deetman: middenschool wordt niet opgedrongen PvdA ontevreden over antwoorden emancipatiebeleid Auto gestolen en zwaar beschadigd Herengracht-Zijlsingelweinig warmte voor veel geld V— L. j„- ,1 Islamitisch offerfeest in slachthuis Leidse stadsrubriek WOENSDAG 7 OKTOBER 1981 LEIDEN LEIDEN - Een 45-jarige Leidenaar zag gisteravond van achter de ruiten van zijn woning aan de Morskade dat er een onbekende met zijn auto vandoor ging. Ter wijl zijn vrouw de politie belde, zette de Morskade-bewoner in de auto van zijn buurman de achter volging in terwijl. Korte tijd later trof hij zijn eigen auto zwaar be schadigd op de Morsweg aan. De auto bleek te zijn ontvreemd door een 25-jarige man. Door de bedrading op de juiste manier met elkaar te verbinden had hij de auto, een volkswagen, aan de praat weten te krijgen. Op de Morsweg werd het contact ver broken. De autodief probeerde dat herstellen, verloor de macht over het stuur en knalde via een verkeersbord op een geparkeer de auto, die eveneens zwaar werd beschadigd. De autodief, die ongedeerd bleef, werd met vereende krachten achter het stuur vandaan ge sleept en overgeleverd aan de po litie. Staatssecretaris bij eeuwfeest Staatssecretaris Deetman LEIDEN - De Kleine Havenbrug (tussen Havenplein en Kalver markt) wordt volgende week dinsdag verwijderd. Het draaige- deelte van de brug zal door een grote kraan worden opgepakt en vervolgens met een boot worden afgevoerd. Voorlopig zal de ge meente een noodbrug plaatsen, terwijl wellicht in 1985 met de bouw van een definitieve brug wordt begonnen. Morgen al plaatst de aannemer een aantal hekken rond de Kleine Haven- brug om wat eerste werkzaamhe den te kunnen verrichten. LEIDEN - De middenschool zal niet van bovenaf worden opge legd. In de loop van 1982 zal er uitvoerig overleg zijn met de on derwijswereld over de mogelijk heden van de doorbreking van het categorale onderwijs. Dat zei staatssecretaris Deetman (CDA) gistermiddag bij de opening van de festiviteiten op de honderdja rige Louise de Coligny scholen gemeenschap. Hij zei dat het kabinet het nu tijd geworden vindt om de experi menten binnenkort een wettelij ke basis te geven. Hij kondigde aan dat hiervoor een voorberei- dingswet geïntegreerd voortge zet onderwijs gemaakt zal wor den. "Wij kunnen niet blijven experi menteren", aldus Deetman. Hij wees er op dat het niet alleen om de experimenten met de mid denschool gaat, maar dat er ook vele andere scholen zijn. waar de indeling in verschillende de schoolsoorten is doorbroken of sprake is van samenwerking. De staatssecretaris zei verder te verwachten dat de wet medezeg genschap in het onderwijs dit na jaar in de Eerste Kamer wordt aangenomen. Hij raadde school besturen aan daar niet op te wachten, maar alvast reglemen ten voor de medezeggenschap op te stellen. Dit gold volgens Deet man ook voor de besturen van openbare scholen (de gemeente). Deetman zei dat de nieuwe wet voldoende mogelijkheden aan reikt om de medezeggenschap naar behoren te regelen. Hij zei daarom niet met nog andere be leidsvoornemens op dit gebied te zullen komen. Huisvesting De staatssecretaris ging niet in op de suggestie die burgemeester Goekoop in zijn inleiding deed. Hij nodigde de staatssecretaris daarbij uit om iets te zeggen over de (benarde) huisvesting van de Louise de Coligny scholenge meenschap. met name het ge bouw in Leiderdorp. De Leidse wethouder van onder wijs. Van Dam (PvdA), vroeg de staatssecretaris om over 'deze erfenis van onze voorgangers' binnenkort eens te praten Hij reageerde verder afwijzend op de uitspraak van Deetman over de wet medezeggenschap. Vol gens de wethouder bevat de wet niets nieuws in vergelijking met de al jaren geleden geregelde me dezeggenschap in het Leidse on derwijs. LEIDEN - Het buurtcomité Herengracht/Zijlsingel heelt een serie vragen gesteld aan het gemeentebestuur over de centrale blokverwarming, "die al jarenlang niet deugt". Fouten van zowel de gemeente als de Amster damse Verwarmings Maatschappij zijn volgens het comi té de oorzaak van de problemen. De reparaties, die nu uiteindelijk door voornoemde maatschappij worden uit gevoerd, karakteriseert het comité met één woord: on voldoende. De AVM geeft bij monde van dl- recteur Smit direct toe dat er in het verleden door zijn maat schappij fouten zijn gemaakt. "Dit had nooit mogen gebeu ren", zegt hij. Maar voegt daar wel direct aan toe: "Het is niet waar dat wij slecht hebben ge repareerd. Dit weekeinde is er alleen een pomp doorgebrand. Dat is alles". Het buurtcomité ontdekte onlangs naar eigen zeggen hoe het komt dat de stookkosten zo gigantisch zijn, terwijl veel huizen tenau- wernood op temperatuur zijn te krijgen. "Daar zijn wij achter gekomen, toen men ontdekte dat de trans portleidingen die van de ketel huizen naar de woningen lopen, niet geïsoleerd zijn en onder het straatoppervlak liggen te rotten en te lekken. Verder heeft men geconstateerd dat zich in veel ra diatoren en leidingen vuil be vindt, dat de toevoer van warm water belemmert". Dat de Amsterdamse Verwar mings Maatschappij inmiddels is begonnen met het uitvoeren van hoognodige reparaties kan vol gens het buurtcomité maar één ding betekenen: de maatschap pij erkent haar fouten tijdens de aanleg. Op zich een goede zaak, redeneert het comité, ware het niet dat "de thans uitgevoerde reparaties volstrekt onvoldoende zijn. Nog steeds is er sprake van een capaciteitstekort". Te goedkoop De ellende met de CV-installaties is volgens het comité al ontstaan nog voordat de AVM met de aan leg was begonnen. "Het advies- buro Deerns heeft indertijd on der druk van de gemeente op mi nimale condities een verwar mingsplan gemaakt. Met andere woorden: toen was al duidelijk dat het plan-Deerns te goed koop was en waren er moeilijk heden te voorzien". Een tijdje later ging de AVM het plan-Deerns uitvoeren. Ze maakten er een potje van vol gens het buurtcomité. Maar ook de gemeente treft volgens de LEIDEN - De PvdA is ontevreden over de beantwoording door B en W van vragen over het eman cipatiebeleid. De raadsleden Van Dongen en Dallinga, die vragen stelden over de resultaten van het beleid, zeiden dat er niet op de vragen is ingegaan. "Er staat gewoon kul. Laten we dat nou toch eens hardop zeggen. Als er een eerlijk antwoord was gegeven, dan had er moeten staan dat er geen beleid is ge voerd", aldus Van Dongen. Zij verweet de PvdA-wethouders in het college dat zij medeverant woordelijk zijn vooreen dergelij ke slechte beantwoording van de vragen. Waar gevraagd werd naar de resul taten van de motie over positieve discriminatie (voorrang geven aan vrouwen bij gelijke geschikt heid), werd het antwoord geba seerd op een heel andere motie. Dat was de motie waarin werd uitgesproken dat bij traditionele mannenfuncties vrouwen voor taan via de personeelsadverten tie met klem moesten worden opgeroepen om te solliciteren. "Een dergelijke foute beantwoor ding van vragen zou je op het ge bied van ruimtelijke ordening toch ook niet laten passeren", zei Henriëtte van Dongen tegen haar partijgenoot Cees Waal. Toen Waal hierop allerlei tegenwerpin gen bedacht, interrumpeerde Marie-Anne Koning met de woorden: "Cees, zit toch niet te sarren. Henriètte heeft gewoon gelijk". De fractie, met uitzondering van de wethouders, was dit ook van me ning. Fractievoorzitter Peters merkte hierbij op. dat men ook van tevoren wel wist dat de beantwoording teleurstellend moest zijn. Hij vroeg zich daar om af, wat er verder te doen stond. Gesuggereerd werd om aan de hand van de verkregen cijfers, nadere vragen te stellen en de kwestie in de commissie personeelszaken te besDreken. buurt blaam, omdat zij onvol doende toezicht heeft gehouden. Ondertussen is in een deel van het complex de verwarming ge maakt. Echter niet tot tevreden heid van de buurt. "Een paar blokken zijn slecht gerepareerd; aan een aantal andere is tot nu toe nog helemaal niets gebeurd Merkwaardig noemt het comité het dat het bij toeval achter een rap port kwam. dat Eurotechniek uit Delft in opdracht van AVM heeft uitgevoerd. Deze firma onder zocht in een deel van het com plex de capaciteit van de CV-in- stallatie. Eén onderzoeksconclusie spreekt voor zich: "De met een ster aan gegeven radiatoren moeten voor een goede warmte en waterba lans zéér sterk ingeregeld wor den; klachten over onvoldoende warm worden van de radiator zijn te verwachten". Onvolkomenheden Van meet af aan is volgens de di recteur van de Leidse Woning stichting, Streefland, duidelijk geweest dat het "fout zat met die verwarming". Streefland: "Zo heeft onze opzichter in het begin al geconstateerd dat de leidingen niet goed werden aangesloten. Daar komt gedonder van, zei hij. Waarom wij niet hebben ingegre pen? De opdrachtgever was de gemeente. En zij hadden ook contact met de AVM. Dat was niet onze taak". Gemeenteambtenaar Kroon be weert dat de gemeente indertijd het adviesbureau Deerns niet heeft ingeschakeld om een zo zuining mogelijk plan te maken voor de verwarming. "Deerns kreeg als opdracht: controleer het plan. dat AVM maakt". Di recteur Smit beaamt dit. Kroon: "Wij hebben dus niet tegen Deerns gezegd, dat ze een zo zui nig mogelijk plan moesten ma ken. Dan hou je jezelf toch voor de gek! Want als de installaties niet voldoen aan de minimu m-eisen, krijg je later natuurlijk moeilijkheden". Die moeilijkheden zijn er dus nu. Maar dat is volgens Kroon te wij ten aan het feit dat AVM fouten heeft gemaakt tijdens de uitvoe ring. "Ze hebben een aantal din gen slordig afgewerkt". De gemeente heeft natuurlijk de fout gemaakt zelf de plannen niet te controleren? Kroon: "Dat kun je achteraf misschien wel stellen, maar daarvoor is het nu te laat". Het onderzoek dat de Delftse firma Eurotechniek onlangs in op dracht van de AVM heeft uitge voerd. heeft Kroon nog niet on der ogen gehad. Dat de AVM en niet de gemeente deze firma in schakelde. vindt Kroon niet vreemd. "Ze zijn onafhankelijk. Mocht nu blijken dat wij dat on derzoek niet te zien krijgen, dan kunnen we natuurlijk alsnog be sluiten zelf een adviesbureau in de te r AVM-directeur Smit zegt, dat hij in principe het plan van Euro techniek niet aan de gemeente zal geven. "Wij hebben toch de opdracht gegeven! Aan de ande re kant: als ze het nu per se wil len hebben De buurt eist in elk geval dat alle plannen uit heden en verleden maar eens op tafel moeten ko men. Of het oorspronkelijke plan nu door Deerns is gemaakt of door de AVM. Tegelijkertijd moet er volgens de bewoners een onafhankelijk bureau worden in gesteld, "dat het warmteverlies over de afgelopen jaren berekent en een dienovereenkomstige schadeloosstelling aan de bewo- LE1DEN - De officiële openings manifestatie vanmorgen op het schoolplein van de Louise de Coligny was groots. Te midden ran de dertienhon derd leerlingen liet rector Steffens een aantal duiven de lucht m vliegen Onmiddel lijk gev>olgd door kleurrijk en knallend vuurwerk, dat aan parachutes door het lucht ruim zweefden. Het Walenburgerorkest orkest van daklozenJ uit Amster dam zorgde daarna voor meer welluidende klanken. Gezeten in een heuse muziek tent. die midden op het schoolplein is geplaats, heb ben zij de taak op zich geno men de stemming erin te hou den. ADVERTENTIE Rath Doodebeefver wand be kleding. U vindt het bij de interieurspecialist Van sfeer tot meer, van gras tot vlas. Insluiper alleen maar op de koffie LEIDEN - Een 60 jange ster van de Sunnamestraat kreeg gistermiddag bezoek van een in sluiper die alleen maar op de kof fie kwam De vrouw ging rond twee uur naar boven om te rusten en toen zij een kleine twee uur later weer beneden kwam, bleek er iemand op visite te zijn geweest. Hoewel er geld voor het grijpen lag, werd er niets vermist Wel heeft de insluiper, die via de niet afgesloten achterdeur is bin nengekomen. op z'n gemak kof fie zitten drinken in de woonka mer. De koffiekan, een flesje melk, suiker, en een kop en scho tel werden daartoe uit de keuken gehaald. Ook heeft de insluiper zich. alvorens te verdwijnen, te goed gedaan aan een pak toast. LEIDEN I Volgens Waal zouden nadere vra gen weer dezelfde onvrede ople veren. Alleen het voorschrijven per gemeentelijke dienst om bin nen een bepaalde termijn een ze ker percentage van het perso neelsbestand uit vrouwen te la ten bestaan, zou effectief zijn. Een dergelijke harde lijn zou vol gens de wethouder ook gevoerd moeten worden, als men deel tijdarbeid wil bevorderen. Vice- voorzitter Dallinga van de fractie zegde toe een plan te zullen uit werken, waarin concrete maatre gelen staan waarmee een krach tig emancipatiebeleid gevoerd kan worden. Dit plan moet uit monden in een initiatief-voorstel van de PvdA, dat nog voor het begrotingsdebat in november wordt ingediend. LEIDEN - Voor de Turken en Ma rokkanen is het donderdag weer offerfeest, een belangrijk gebeu ren in de Islamitische gemeen schap. Belangrijk onderdeel van het feest is de rituele slachting, die ook dit jaar weer in het Leid se slachthuis plaats vindt. Turken kunnen donderdag in het slachthuis terecht om op rituele wijze - met een offermes - scha pen. geiten of lammeren te laten slachten. Marokkanen kunnen pas vrijdag in het slachthuis te recht. Hoewel er veel moeite is gedaan ook hen op donderdag in het slachthuis toe te laten, is het in verband met de drukte niet mogelijk zowel het vee van de Turken als dat van de Marokka nen op donderdag in het slacht huis te laten slachten. Fietsen foetsie De werknemers van het stad huis voeren actie voor een be waakte fietsenstalling. Vori ge week werden uit de fiet- senloods van het stadhuis twee fietsen gestolen. En af gelopen maandag moest al weer een ambtenaar lopend naar huis. Ambtenaar Van Schie van Bur gerzaken greep in. Hij stelde een petitie op voor burge meester en wethouders. Een groot aantal ambtenaren on dertekende de petitie: "De enige juiste oplossing om de fietsendiefstal tegen te gaan is volgens ons dat de stalling ontoegankelijk wordt ge maakt voor niet-personeels- leden. Dit is tevens een veilig idee voor vrouwelijke werk nemers die overgewerkt heb ben en 's avonds laat hun fiets ophalen". De ambtenaren van het stad huis stellen voor om de toe gang tot de fietsenstalling te beperken tot houders van een kaart. Een elektronisch systeem waarbij door het in steken van de kaart de deur opengaat. "Sesam open u". Het Hoogheemraadschap Rijnland heeft al zo'n sys teem. De werknemers op het stads- bouwhuis aan de Lange- gracht vrezen niet minder voor hun karretje dan hun collega's van het stadhuis. Onderdirecteur Logtenberg wist een opstand enkele maanden geleden ternauwer nood de kop in te drukken door een schrijven aan burge meester en wethouders. Het feit dat ambtenaren fietsen en bromfietsen het stads- bouwhuis insjouwden. noemde hij "geen smoel". B W beloofden dat de fietsen stalling op het stadsbouw- huis beveiligd zou worden met een ketting en het bord "stallen op eigen risico"... De fietsenloods bij het stadhuis bezit al een ketting, maar die helpt blijkbaar niets. De ket ting in de stalling van het stadsbouwhuis is nog steeds niet geplaatst, maar verkeers- ambtenaar Kuijper laat vanaf zijn bureau op het stads bouwhuis alvast weten dat door René van der Velden Jaap Visser Koffiehuisbaas Gé Hof enk Zelfs de pakken suiker zijn weg hij zo'n ketting beslist geen afdoende maatregel vindt. Daarom stalt hij zijn fiets op eigen risico bij zijn bureau. Elke werkdag sleept Kuijper "blijmoedig" zijn race-fiets naar zijn bureau, op de twee de verdieping van het stads bouwhuis. Eind april werd zijn afgesloten fiets gestolen uit de onbewaakte fietskel- der onder het stadsbouw huis. Sindsdien neemt Kuij per (ambtenaar verkeersza ken) zijn verderlichte nieuwe karretje mee naar zijn kamer. Dat zal hij blijven doen totdat zijn bazen (burgemeester en wethouders dus) "afdoende maatregelen" treffen zoals ook zijn collega's van het stadhuis voorstellen. Dirk ("Ik denk dus ik fiets") Kuijper: "Als B W in aller lei nota's het woon-werkver- keer per fiets willen stimule ren. dan moet je ook de con sequenties hiervan aanvaar den en zorgen voor bewaakte fietsenstallingen, tenminste in eigen huis". Bijvoorbeeld met een kaartsysteem of met een magnetische sleutel voor de stallingen van het stad huis en het stadsbouwhuis. Maar bewaakte fietsenstallin gen. elders in de stad. bij voorbeeld voor het winke lend fietspubliek zijn natuur lijk ook nooit weg in een tijd waarin zoveel gezegd wordt over peperdure parkeergara ges voor auto's. Behalve bij het station kun je nergens in de stad je karretje veilig kwijt. Verkeersambtenaar Kuijper heeft er een hard hoofd in om een bewaakte fietsenstallin gen in de stad financieel rond te krijgen, maar met een fietswerkplaats erbij zijn er wel degelijk mogelijkheden, verwacht hij. Het zal nog wel een tijdje duren voordat dit soort ideeen uitgevoerd wor den als burgemeester en wet houders nog niet eens hun "eigen" zaakjes 'bewaakt' krggen. De fietsenloods op het stadhuis was gisteren een stuk leger dan normaal. Niet alleen om dat er dne fietsen gestolen zijn. maar ook omdat ver schillende ambtenaren het veilige voor het onveilige na men en hun fiets op de bin nenplaats van het stadhuis parkeerden. Aldoende kon den zij hun fiets vanaf de werkkamer in de gaten hou den. Sportdief 'De Sport' ligt wéér plat. Voor Ria, Sari. Gé en Jan is de lol er onderhand af Voor de tweede keer binnen een maand is hun koffietent aan de Zoetcrwoudse Singel he lemaal leeggehaald Schade: tien mille Vandaar dat naast de zondag nacht opengebroken toe gangsdeur een stuk karton hangt met de tekst "Er is wéér ingebroken, dus zijn we weer dicht. De aardigheid is er voor ons een beetje af. Mis schien tot ziens en anders be dankt voor uw klandizie. Ria- Sari-Ge-J.mt h Eigenaar van de leeggeroofde koffietent 'Sport', dat naast het korfbalveld van Fides Pacta ligt, is Gé Hofenk, de bekende platenboer van de Haarlemmerstraat Samen met 'Jan de lampenman', ook van de Haarlemmerstraat, is hij deze zomer de houten keet aan de Zoeterwoudse Singel gaan runnen. Met de hulp van hun echtgenotes Ria en San wist het tweetal er een goed lopende koffieshop van te maken Totdat vier weken terug de hele tent werd leeggeroofd Gé Hofenk "Niet alleen het kof fiezetapparaat en de snn ma chine maar alle blikwerk, ge haktballen en frikadellen wa ren weg. Zefs de lampekap- pen hadden ze meegenomen. Gelukkig hebben wc in korte tijd een vaste klantenkring weten op te bouwen. Veel 27 MC-ers Die hebt.cn onder ling een inzameling gehou den zodat we eigenlijk een dag later alweer konden d dm Maar het afgelopen weekeinde was het dus opnieuw raak. Gé Hofenk "Deze keer was het nog erger. Ze hebben zelfs de alarminstallatie ge roofd Daaruit blijkt dat het bekenden moeten zyn die de boel hier hebben leegge haald Ze hebben namelijk eerst keung het alarmsignaal ontweken en zijn toen vrolijk hun gang gegaan Dit keer hebben ze werkelijk niets achtergelaten Zelfs de pak ken suiker zijn weg" Terwijl zijn overige dne com pagnons alweer grotendeels over de klap heen zijn. denkt Gé Hofenk er hard over om

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3