'Tijd voor school' hoopt op meer belangstelling I 66 hekelt bouwbeleid gemeente Weidse agenda Onderscheidingen voor opvallende Zoeterwoudenaren Weinig reacties van scholen en ouders f Bassie en Adriaan later in Leiderdorp Lokaal Voorschotense Nutsschool uitgebrand PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 7 OKTOBER 1981 Oegstgeest moet eigen welstandscommissie hebben' OEGSTGEEST - "Het beleid van de ge meente met betrekking tot het verlenen van bouwvergunningen zal moeten ver anderen". Dat was de strekking van het betoog dat fractievoorzitter van D'66 in Oegstgeest, Gerard Wuisman, gister avond hield in "Het Witte Huis" aan het WilhelminaDark. In deze door D'66 belegde openbare bijeen komst gaf Wuisman uitleg over de ge meentelijke besluitvorming voor bouw beleid en ruimtelijke ordening. "Als u als burger van Oegstgeest een bouwvergun ning aanvraagt loopt de procedure als volgt", vertelde Wuisman. "Eerst wordt uw aanvraag bekeken door gemeente werken, daarna moet de welstandscom missie er een oordeel over vellen. Deze commissie bekijkt vooral of het plan past in de omgeving. Als laatste komt de afde ling Algemene Zaken aan bod, die de aan vraag toetst op de juridische consequen ties. Door al deze afdelingen en commis sies wordt vervolgens een advies uitge bracht aan burgemeester en wethouders die dan uiteindelijk de beslissing moeten nemen of er wel of niet tot het verlenen van een bouwvergunning kan worden overgegaan", aldus Wuisman. "Dat lijkt allemaal heel mooi geregeld, maar er kleven in de praktijk nogal wat problemen aan. Bijvoorbeeld als er geen bestemmingsplan is op het moment van de aanvraag. Ben W kunnen dan vergun ning tot bouwen geven als Gedeputeerde Staten een zogenaamde verklaring van geen bezwaar afgeven. Het probleem is dat dan een bouwvergunning kan wor den afgegeven zonder voorafgaande con trole van de gemeenteraad. En dat is nou niet bepaald democratisch". "Een ander heel belangrijk punt is de on wetendheid bij de burgers over hoe zo'n procedure precies in zijn werk gaat", ver volgde Wuisman. "Volgens mij zou de ge meente op dit punt veel meer voorlich ting moeten geven en ik begrijp dan ook niet dat in de begroting voor het komend jaar gesnoeid wordt op de post voorlich ting. Mijn fractie vindt dat er een brochu re moet komen die uitleg geeft over alle stappen die een burger moet of kan ne men als hij of zij een bouwvergunning wil aanvragen". Verder had Wuisman nog kritiek op de af deling rechtspraak van de Raad van Sta te. "Zij hebben de welstandscommissie een te grote bevoegdheid gegeven. B en W zijn op het ogenblik haast wel verplicht om een bouwvergunning af te geven als deze commissie een positief advies heeft gegeven. En ook vind ik dat de gemeente een eigen welstandscommissie zou moe ten hebben. Op het ogenblik worden de aanvragen beoordeeld door het bureau "Stad en Landschap" in Rotterdam. En als het kleine projecten betreft geeft maar één persoon daarover zijn of haar oordeel en dat is natuurlijk volkomen willekeurig want over smaak valt niet te twisten". gebouw van 'De Ontmoeting' en het gezondheidscentrum in aanbouw. Kerkgebouw Noord-Hofland krijgt gestalte den is worden nog acties onder nomen. Zo is er in het weekeinde van 16 en 17 oktober in het centrum van Voorschoten een bazaar, een rommelmarkt en een kinderker- mis. De spullen voor deze markt zijn voor een groot deel gemaakt door Voorschotenaren zelf. Op vrijdagavond begint deze markt rond zeven uur op het plein rond de gereformeerde kerk in de Schoolstraat. Aan het evenement werken 150 inwoners van Voor schoten mee. Zaterdag is de markt geopend van tien uur tot vijf uur. Verder loopt er een talentenactie in het dorp, waarbij Voorschotena ren elkaar diensten of produkten leveren tegen betaling. De winst die wordt gemaakt is voor 'De Ontmoeting'. De schooljeugd is ook erg actief met de verkoop van bollen. Wuisman (D'66): "Brochure ge wenst over hoe en waarom van bouwvergunning VOORSCHOTEN De werkgroep 'Tijd voor School' in Voorscho ten wacht met spanning de zelf georganiseerde bijeenkomst van vanavond af. Dan zal namelijk duidelijk worden of er scholen zijn of groepen ouders die de ac tie 'Tijd voor School' willen over nemen van de werkgroep en ver der uitwerken. Ruim een jaar is de werkgroep in Voorschoten bezig geweest met voorberei dend werk. Zou geen enkele school vanavond te kennen ge ven dat ze het werk wil voortzet ten, dat betekent dat tevens een mislukking van het project. De werkgroep hoopt echter dat dit niet zal gebeuren. De actie 'Tijd voor School' dateert landelijk gezien al vanaf eind 1974. Vele maatschappelijke en politieke groeperingen verenig den zich toen met als doel de schooltijden anders te regelen. In het begin van deze eeuw zijn in Nederland de huidige school tijden tot stand gekomen. In de loop der jaren is echter het le venspatroon van de mensen ver anderd. Vooral de indeling van schooltijd voor van het kleuter en lager onderwijs werd door veel ouders als naar ervaren. De actie 'Tijd voor School' ontstond. Het doel van de actie was vijfle dig: er moesten overblijfmoge- lijkheden komen op de scholen voor alle kinderen; meer aaneen gesloten schooltijden, zodat de kinderen 's middags vroeger thuis zouden komen; plaatselijk op elkaar afgestemde schooltij den; regionaal op elkaar afge stemde vakanties; geen extra vrije uren en dagen. In Voorschoten kwam de actie pas op gang in september 1980. Van uit de Rooie Vrouwengroep in de Partij van de Arbeid, werd het inititatief ontwikkeld. "Je hoor de nogal vaak dat ouders dat ha len en brengen van kinderen ver velend vinden. Ze vinden het ook jammer dat er geen overblijf- mogelijkheden zijn op school", aldus Annie Feenstra één van de initiatiefneemsters. Vragenlijst Rooie Vrouwen. Nadat de eerst zichzelf goed geïnformeerd had den, besloten ze in oktober van het vorig jaar definitieve plannen te gaan smeden. Er werd bij de gemeente een subsidieverzoek ingediend in het kader van de rijskbijdrageregeling Emancipa tiewerk. "Als er één activiteit op emancipatie gericht is, dan is het deze actie wel. Deze actie kan lei den tot het doorbreken van het rolpatroon van mannen en vrou wen. Daarnaast wordt de maat schappelijk structuur gericht veranderd", aldus Feenstra. Het subsidieverzoek werd echter niet direct ingewilligd, sterker, het subsidieverzoek ligt er nog steeds. Onlangs is het door de commissie voor welzijnszaken voor een gedeelte geaccepteerd. Daarnaast kregen in maart van dit jaar alle kleuter- en lagere scho len in Voorschoten een brief over de actie, informatie en een vra genformulier. Niet alleen de schoolteams, maar ook het schoolbestuur en de ouderver enigingen kregen het informatie pakket van de werkgroep. Het belangrijkste aspect was toen het vragenlijstje. Dit zou een inven tarisatie moeten worden om te kijken welke van de vijf doelstel lingen van de actie 'Tijd voor School' op de Voorschotense scholen al zouden zijn gereali seerd. De werkgroep wachtte geduldig op antwoord van de verschillende scholen. "De respons viel echter best wel tegen", zegt Tonnie Tei- geler, een ander lid van de werk groep. "Vooral van de katholieke en christelijke schoolbesturen hebben we helemaal niets ge hoord. Verhoudingsgewijs heb ben we de meeste reacties gekre gen van de oudercommissies". Ook een tweede oproep om de vragenlijst in te sturen, bleek weinig te helpen. Maar ongeveer de helft van de verstuurde brie ven werd beantwoord. Voor de werkgroep was dit toch wel een teleurstellend resultaat. Overblijfmoeder De binnengekomen antwoorden werden toch verwerkt en een aantal conclusies over de Voor schotense situatie konden ge trokken worden. Zo leverde de inventarisatie op dat er op zes kleuterscholen en zes basisscho len overblijfmogelijkheden zijn. Tussen de middag is er dan een leerkracht aanwezig of een over blijfmoeder. Dat laatste is het ge val bij de Robbedoes en de Speeldoos, beide kleuterscholen. Toch zijn de overblijfmogelijk heden in Voorschoten niet ide aal. "Er zijn scholen waar het kind alleen kan overblijven als de moeder werkt", aldus Teige- ler. Bij andere scholen moet je het weer van te voren melden, en regelmatig zit de overblijfmoge lijkheid dan vol, zodat het dan weer niet kan. "Het moet een vanzelfsprekendheid zijn dat de schoolkinderen kunnen overblij ven", zegt Teigeler. Twee scholen antwoordden dat er geen mogelijkheden aanwezig waren om over te blijven, terwijl de overige (dertien) scholen niet reageerden. Daarnaast bleek overduidelijk dat de voorzienin gen om over te blijven op geen enkele school optimaal zijn. Een aparte overblijflokaal, voldoende spelmateriaal, een rustig hoekje waar de jongste kinderen even kunnen luieren en aparte over blijfkrachten zijn volgens de werkgroep noodzakelijk om pas te spreken van een echte over blijfmogelijkheid. Volgens Tonnie Teigeler is het in Voorschoten opmerkelijk dat juist de bijzonder-neutrale scholen als de Rudolf Steiner- school en de Nutsschool wel de actiepunten van 'Tijd voor School' gedeeltelijk in het schoolprogramma verwerkt heb ben. "Jammer is wel dat voor het volgen van dit onderwijs school geld betaald moet worden", al dus Teigeler. Het voorwerk van de actiegroep is nu afgerond. Vanavond hebben de vrouwen een afsluitende dis cussie annex informatie-avond belegd in het cultureel centrum. De werkgroep hoopt dat de avond goed bezocht wordt, voor al door de onderwijswereld. Na afloop van de avond moet dan duidelijk worden of enkele actie punten van 'Tijd voor School' op de Voorschotense scholen gerea liseerd worden. "Als er geen scholen zijn die verder meedoen met de actie, dan doen wij ook niets meer", zegt Teigeler reso luut. De werkgroep hoopt dat of de scholen zelf het initiatief ne men tot verwezenlijking, of dat ze dat met hulp van de werk groep gaan doen. Zou dit alle maal mislukken, dan zien ze als enige weg nog de ouders die via de oudercommissie druk kun nen uitoefenen. Maar ook hier voor zal vanavond duidelijkheid moeten worden verschaft. PAUL VAN DER BURG VOORSCHOTEN - Het nieuwe ge bouwtje voor een kerk ('De Ont moeting') en een gezondheids centrum in Noord-Hofland in Voorschoten krijgt langzamer hand vorm. De hervormde en ge reformeerde kerken en de stich ting gezondheidszorg in Voor schoten organiseren verschillen de activiteiten om het resterende geldbedrag, dat noodzakelijk is voor de bouw bij elkaar te krij gen. De financiering verloopt tot nu toe aardig volgens plan. De le den van beide kerken brachten al 170.000 gulden bij elkaar. Om dat het streefbedrag 250.000 gul- ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude is van plan in de toekomst onderscheidingen aan personen en instellingen toe te kennen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de plaatse lijke gemeenschap. Dit voorstel, dat al van geruime tijd geleden dateert, werd op de gis teravond gehouden vergadering van de commissie algemene za ken weer uit de kast gehaald. Bij Progressief Zoeterwoude bleek geen animo voor het plan te be staan. Straver (PZ): "Ik heb nog al problemen met zaken als een ereburgerschap en onderschei dingen. Minder opvallende per sonen die zeker zo verdienstelijk zijn voor de gemeenschap vallen vaak min of meer uit de boot". Het CDA, indiener van het voor stel, maakte bij monde van Ho- genelst bekend dat zij graag een Bouvier gekweld LEIDEN - Bij de politie kwam gis teren een telefonische melding binnen van dierenkwelling aan de Haarlemmerweg. Een bouvier zou onverzorgd bij een boot lig gen. Zijn baas zou slechts één keer in de week langs komen om het dier wat voedsel toe te wer pen. De politie heeft de verwaarloosde bouvier inmiddels overgebracht naar het dierenasiel. Kennelijk is het bouvier-verhaal via de ether opgevangen door 27 MC-ers want kort nadat de hond was weggehaald kreeg een nabu rige bewoner bezoek van twee Hagenaars die hem bedreigden. Toen de politie ter plaatse ver scheen hadden de Hagenaars, bekenden van de hondenbezit ter, echter de benen genomen. Pepaaiae beperking aan nel ver lenen van het ereburgerschap in acht genomen wil zien. Tevens pleitte Hogenelst voor toe kenning van het ereburgerschap op een zeer algemeen terrein. Het WD-commissielid Kremer meende dat de gemeente best kenbaar mag maken dat zij er kentelijk is voor de diensten van een bepaalde ingezetene of in stelling. De kosten van de uitgifte van ge meentelijke onderscheidingen zullen globaal neerkomen op 2500 gulden voor vijf penningen. Van dit bedrag is ongeveer de helft éénmalig doordat het ge moeid is met de ontwerpkosten en de vervaardiging van het stempel. Gisteravond werd voorts bekend dat de woningbouw in het plan "Hoge Rijndijk West II" aanzien lijke wijzigingen zal ondergaan. Door de huidige economische si- tituatie waarin de vrije sector woningen moeilijk te slijten zijn, zal de gemeente de voorgeno men bouw van deze huizen laten vervallen. Er zullen daardoor in plaats van de geplande 225 wo ningen nu 285 huizen op het ter rein van het voormalige klooster 'De Goede Herder' verrijzen. Het commissielid Hogenelst (CDA) stelde vragen over de parkeer problemen zoals die zich ook in Westeinde II voordoen. Hoge nelst: "Laat de makers van het bestemmingsplan goed letten op de parkeersituatie. Nu er zestig woningen meer komen dan ge dacht was brengt dit vanzelfspre kend de komst van meer auto's met zich mee. De leefbaarheid van de wijk moet voorop staan". Met de bouw, die zo'n vijfenhalf jaar zal duren, wordt wanneer al les volgens schema loopt eind 1982 begonnen. Wanneer tijdens de bouw alsnog een vraag naar vrije sector woningen optreedt, kan hieraan eventueel worden voldaan. Burgerlijke stand Ondertrouwd: S. Chadee en J.H. Ma- theijsen, J.B.H. van der Kwaak en T. van Tol, J.H. Nieuwenhuysen en D.G.W. Flink, A.Th.M. van der Meer en J.M. van Alphen, M. Gijsman en J.B.M. Turk, W.P de Goede en H.C.H.R. Holvast. R. Eradus en P.J. Keijzer, P.J. Bernard en G.W. Franken. Getrouwd: A.S. Kanhai en M.C.M. Wen- ders, M.J. Zaalberg en S.M.L. van den Berg, L.F. Krispijn en M.J Pronk, R E. Doerga en A.S. Gobardhan, J.B.E. Ey- sink Smeets en B. van Zwieten, J.P.C. de Wekker en C. Verhoog, F. Kuijer en S.M. Distelvelt, N. Disseveld en A. Traj- kovska, J. Koome en M. de Boer, J.H. Gertenaar en W.C.A.M. Witteman, L. Marquenie en G.J.E. Platteel, D.Th. van Kints en Y. Vermeer. Overleden: A.C. van der Meer, (1906) vrl., C.J. Zuijderduijn, (1904) man, G.J. Scheeland, (1914) man, H.B. van Ben ten, (1896) man, J. Hoppenbrouwer, (1904) vrl. echtg. van D. Boehlee, A. Kok. (1912) vrl. geh.gew. met C. de Bruin, J. Kwakernaak, (1930) vrl. geh .gew. met J.B. van der Waal, P. Beek man, (1905) man, C. Schrama, (1927) man, C.J.J. van Paassen, (1905) man, J. Bostelaar, (1897) man, J.D. den Hengst, (1905) man, J.P.J. Grooten. (1981) man. C G J. Bik. (1923) man, L van Broek. (1901) man, P.S. Heerema. (1908) man, K. Laterveer, (1920) vrl. geh.gew. met T. Peet, P. Brooijmans, (1918) man, C.H. Bakker, (1907) vrl. geh.gew. met H.Th. Juffermans, A. Nasveld, (1893) vrl. geh .gew. met M. Frankhuizen. VOORSCHOTEN - Een lokaal van de Nutsschool in de Elstlaan in Voorschoten is vannacht ge heel uitgebrand. De brand is ver moedelijk aangestoken. De scha de loopt zeker in de tienduizen den guldens. Vanochtend kwam een onderwij zeres de school binnen en zag een enorme hoeveelheid rook. De brand was toen al gedoofd. Volgens de rijkspolitie is het vuur uitgegaan door een tekort aan zuurstof. Het uitgebrande lo kaal zat potdicht, zo zei een poli tiewoordvoerder. Als dat niet het WOENSDAG Leiden - Rembrandt Scholengemeen schap, Vijf Meilaan: informatieavond over verkeersmaatregelen Vijf Meilaan e.o 20 uur. Stadhuis - raadscommissie onderwijs en samenlevingsopbouw, 20 uur. The Jam - 2e Binnenvestgracht: pop groep Munk, 21.30 uur. Gemeertearchiei - öoisot.kade: deel- commissie gemeentearchief, do 16 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. cursus stijldansen; don soos met films en informatie-programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum (JAL) - Cae- ciliastraat 67, meisjes-telefoon, 16-22 Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490 Warmond - gemeentehuis, commissie fi nancien. 20 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, commis sie financiën, 20 uur. Voorschoten - gemeentehuis, commis sie welzijn, 20 uur. DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie volkshuisvesting, bouwzaken, sport en recreatie, 20 uur. Antonius Clubhuis - Lange Mare. infor matieavond gemeente procedureveror dening maatschappelijke dienstverle ning. 20 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. ArchUektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies. 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, van 20-21.30 uur, tel. 216180. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur.- Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie cultuur, 20 uur. Voorschoten - gemeentehuis, commis sie openbare werken, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 2 okt tot 9 okt door Apotheek v. Breest Smal- lenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000; apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482; apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500 Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Botsing op Hoge Rijndijk ZOETERWOUDE - Bij een fronta le botsing tussen twee auto's op de Zoeterwoudse Hoge Rijndijk zijn gisteravond rond zes uur drie mensen gewond geraakt. Een automobilist uit Voorscho ten had een wond aan zijn hoofd. De inzittenden van de andere au to, de Nijmegeese bestuurder en zijn vrouw raakte eveneens ge wond. De man verkeerde na het ongeval in een shock-toestand. Zijn vrouw had een ernstige beenwond en een gekneusde rugwervel. Alle drie zijn ze over gebracht naar het Diaconesse ziekenhuis in Leiden. Over de toedracht van het ongeluk is nog niets bekend. Het slechte weer kan één van de corzaken zijn. geval was geweest, had de brand waarschijnlijk de hele school verwoest. De oorzaak is nog niet bekend. De rijkspolitie vermoedt echter dat voor de brand ontstond, er inge broken is en de de inbrekers daarna de brand hebben aange stoken. Door de brand is er enorm veel rookschade ontstaan. Ook is een waterleiding door de hitte ge sprongen, zodat een groot deel van de school onder water stond. De technische recherche stelt naar de toedracht van de brand een onderzoek in. i a. In: C«(- Bassie met een van zijn artiesten. Volgende week is hij in Leiderdorp. LEIDERDORP - Het circus Bassie en Adriaan komt twee dagen later naar Leiderdorp dan aanvankelijk in het toemeeprogramma was ge pland. In plaats van 13 oktober doet het circus nu 15 oktober Leider dorp aan De nieuwe herfsttoernee van de circuskaravaan, die deze dagen is begonnen, komt als een vervolg op de toernce die Bassie en Adriaan, de afgelopen maanden door zo'n honderd Nederlandse ge meenten hebben gevoerd. Het was de bedoeling dat het nieuwe programma vanaf 1 oktober zou. worden afgewerkt. Een valpartij van Bassie uit de trapeze betekende echter een noodzakelijk verblijf in het ziekenhuis waardoor het begin van de toernce iets moest worden verschoven. Het u t er naar uit dat Bassie weer volledig hersteld is. Samen met Adriaan, kamelen en giraffen, paarden, evenwichtskunstenaars, acro baten. olifanten en tijgers en uiteraard ook apen komt hij volgende week donderdag dan ook naar Leiderdorp. lEIDSCH .ft dagblad DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN UttQAVA: Ultgeveramaetachepplj Leldach Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Poatbua 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tuaaen 18.00-19 30 uur (nabezor- glng na 19.30 uur), zater- AbonnementegekJen bl| vooruitbetaling te vol- Bij automatiache overachrfjvlng geen admlnlatratle- en Incaaaokoaten. Voor betaling van abonnementagelden ultalultend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f 53,45 per po at f 75,80 Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmana Adjunct-hoofdredacteur: A. van Leeuwen. Plv. Alg. redoctlechef: J.M.J. Poat. J.P.M. van der Meer (re- glo) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Bruaael (aoclole economie) P.J. Tombe (aport) P C. Roaler (radio en tele- vl ale, kunat) Bonn, Bruaael, Lon Parlja, Waahlngton ro. Rome, Madrid, i holm en Djakarta. Redactie a tad en randgemeenten Te» 071-125260 of 071-144941 tot. 222

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2