Verliezen RSV blijven beperkt Voordelen revaluatie blijven nog beperkt Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten Werf De Schelde neemt sterke positie in Werkloosheid stijgt weer In Molenaarsvak zit weer brood Massaal ontslag bij Napm Bcursovefzlcht WOENSDAG 7 OKTOBER 1981 Goedkoop vliegen Pan American World Airways wil vanaf 1 november de tarieven voor de vluchten van New York naar Londen met vijftig procent verlagen. De prijs van een ticket, (enkele reis) zou dan uitkomen op 261 dollar. 57 dollar minder dan Laker Airways, de goed koopste op transatlantische vluchten, rekent. Volgens een woordvoerder van Panam geldt de verlaging ook voor de vluch ten vanaf San Francisco, Was hington en Houston naar Lon den. De Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart (CAB) en de Britse regering moeten toestem ming geven voor de verlaging. Bntsh Airways en Laker Air ways zullen er alles aan doen om de lage tarieven tegen te houden. Fotobedrijf Hoewel de bestedingen aan foto- en filmappartuur. accessoires en ontwikkel- en afdrukwerk de af gelopen vijf jaar met gemiddeld negen procent per jaar zijn geste gen, zullen de fotospeciaalzaken de komende jaren toch rekening moeten houden met een gelijk blijvende of dalende winst. Tot die conclusie komt het econo misch instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf in een onderzoek over de fotodetailhandel. De betrekkelijk sombere voorspel lingen voor de fotozaken vinden volgens het EIM hun oorsprong in het feit dat, juist door de gun stige ontwikkeling van de laatste jaren, supermarkten, drogisterij en, postorderbedrijven en derge lijke zich op de fotomarkt heb ben gestort. CNV-jongeren Jongeren die eer. eigen bedrijfje willen beginnen moeten meer steun krijgen. Er bestaat onder jongeren een groeiende belang stelling om voor zichzelf te be ginnen, en daarom moet vooral de overheid in het kader van de bestrijding van de jeugdwerk loosheid komen met daadwerke lijke steunmaatregelen voor jon ge ondernemers in de dop. Dit stelt de jongerenorganisatie van het CNV. WJ-CNV, in een nota over jeugdwerkloosheid. Accountants Om tot betere richtlijnen voor ac countants te komen voor geval len dat jaarstukken van vennoot schappen niet zonder meer voor de betreffende controlerende ac countant zijn te overzien, heeft het Nederlands Instituut van Re gisteraccountants NIVRA een "Ontwerp-Meningsuiting" het licht doen zien over dit onder werp. Meningsuitingen van het NIVRA worden als gezagheb bende uitspraken van de ac countsorganisatie beschouwd. Ontwerpen daarvan moeten nog worden onderworpen aan een procedure van oordeelvorming. De bedoeling van het ontwerp, "Accountantsverklaringen bij jaarrekeningen in situaties van onzekerheid" is de situatie te analyseren waarin een oordee lonthouding in aanmerking kan komen en tot formuleringen te komen in dit soort gevallen, die voor de gebruikers van verkla ringen (bijv. beleggers) zo duide lijk mogelijk is. Veiling Leiden Andijvie 20 43, pronkbonen 1.45 2.15, snijbonen 1.75 - 4.80, stambonen 1.55 - 3.70, stokbonen 1.50 - 2.60, prei 46 - 91, spinazie 78 - 1.66, spruiten A 91 94, spruiten B 96 - 1.02, spruiten C 77 81. spruiten D 47 1.25, witlof 3.10 5.40, meloenen 1.70 - 3.00, knolselderij 46 - 72. sla 23 - 46, bleekselderij 30 - 45, bospeen 57 - 1.21, radijs 48 - 53. KATWIJK AAN DEN RIJN - groente veiling van 6 oktober 1981. Andijvie per kg 0,16, boerekool per kg 0,47-0,55, snijbonen 1,50, sperziebonen 2,81-2,85, rode kool 0,39, groene kool 0,39-0,43, spitskool 0,26-0.28, bospeen II 0,94-1,28, waspeen Al-per kist 3,20-6,00, All 3,20-5,20, BI 4,70-6,40, Cl 2,00-4,10, CII 2,40, prei A per kg 0,61prei B per kg 0,39, schorseneren A 1,87-2,00, sla (na tuur) I 0,35, spruitkool A 0,54, uien per kg 0,31-0,35, peterselie (krul) 0,22-0,36, knolselderij 0,59-0,60, bloemkool 6 per bak 1 1,67-1,75, 6 II 0,83-1.00. 8 I 1,25- 1,54, 8 II 0.71-0,80, 10 I 1,26-1,31, 10 II 0,46, 12 I 1,18-1,26, 15 I 0,96. DEN HAAG (GPD/ANP) - De waardevermindering van de Ita liaanse lire, de Franse en de Bel gische frank zijn van geen enkele invloed op de Nederlandse prij zen van auto's uit, telefoonge sprekken met en vliegtickets naar die landen. Ook winterspor ters zullen weinig van prijsveran- deringen merken. Alleen de Ne derlandse Spoorwegen verlagen hun tarieven in verkeer met de drie landen, met ingang van 1 de cember. Woordvoerders van de Franse au tomerken Renault, Peugeot. Tal bot. en van Fiat en Alfa Romeo uit Itali zeggen dat de prijzen van hun auto's niets zullen worden verlaagd. Direkteur G. Granata van Alfa Romeo in Amsterdam laat duidelijk uitkomen dat de fa briek het voordeel in eigen zak steekt: „U weet toch wel dat Alfa Romeo grote verliezen lijdt?" Ook woordvoerder H. Akersloot van Renault in Amsterdam zegt dat de prijzen van zijn auto's „de finitief niet zullen worden ver laagd. Ik zeg dit met nadruk zo omdat onze dealers op het ogen blik worden bestormd met vra gen van het publiek of de deva luatie van invloed zal zijn op on ze auto's. Maar voor Renault zijn koersveranderingen nooit van invloed geweest op de autoprij- zen". Akersloot wijst wel op de conse quenties voor de verandering in de valuta voor Renault zelf: „Veel staal komt uit Nederland en West-Duitsland. dat voor Re nault nu duurder is geworden. Bovendien zijn nog onlangs in Frankrijk de lonen verhoogd. Aan de andere kant zit een prijs verhoging op korte termijn er niet in, want op 1 september had Renault juist de prijzen ver hoogd." Woordvoerder L.G. Schram van Fiat Nederland, die vanaf 1 ja nuari de import van Fiats over-' neemt van Leonard Lang, zegt dat de meeste autofabrikanten 'e prijzen van hun auto's voor Nederland in guldens fakture- ren: de aantrekkelijkheid van de gulden spreekt meer aan dan een mogelijke vergroting van de om zet in een tijd dat de autoverko pen sterk zijn teruggelopen. In dezelfde bewoordingen luidt het commentaar van Nefkens, de im- Dorteur van Peugeot. Talbot en Citron menen evenwel dat door de devaluatie een prijs verhoging achterwege kan blij ven. Talbot wijst daarbij op het Franse inflatiepercentage van 16 procent als hinderpaal om de prijzen te verlagen. Ook op het gebied van de vakantie reizen zal er vermoedelijk weinig veranderen. Woordvoerder Zandbergen van Holland Inter national. die vorig jaar een ver lies geleden heeft van tien mil joen gulden, verwacht dat er door de devaluaties wel enkele prijsverlagingen voor vakantie reizen naar België, Frankrijk en Italië uit zullen komen, maar „op dit moment is daar nog niets van te zeggen." Een woordvoerder van Arke bena drukt dat de prijzen van de geor ganiseerde wintersportreizen al vastliggen en niet zullen worden aangepast. Vakantiegangers zul len hooguit ter plekke merken dat de prijzen wat lager zijn, al dus de woordvoerder. Telefoongesprekken met België, Frankrijk en Italië blijven op het zelfde niveau, aldus de PTT. Vol gens woordvoerder G. De Voogd wordt het internationale tele foonverkeer afgerekend via een rekeneenheid op basis van de dollar, het pond. de mark en de Franse frank. Binnen deze „slang" is de devaluatie van de Franse frank zo gering dat de in vloed ervan op de telefoontarie ven vanuit Nederland moet wor den verwaarloosd. KLM en Air France zien ook geen reden de prijzen van hun tickets te verlagen. Een woordvoerder van Air France is over de vraag zelfs erg verbaasd, maar Marti nair gelooft dat de devaluaties „op den duur een gunstige in vloed op de vliegtaneven zullen hebben". De KLM wijst erop dat de vliegta neven gewoonlijk eens per jaar worden aangepast op grond van een reeks wijzigingen, zoels re en devaluaties, brandstofprijs- verhogingen, lonen enzovoorts. Op 1 september zijn de passa- gierstaneven met vijf procent verhoogd. NS, als enige, verlaagt met ingang van 1 december de treintarieven in verkeer met België. Franknjk en Italië. „De devaluaties wor den doorberekend". aldus woordvoerder H. Meijer, „maar eerder dan 1 décember is dat niet mogelijk". DEN HAAG (GPD) - Het RSV-concem heeft haar verliezen in de eerste 32 weken van dit jaar weten te beperken. Rijn-Schelde-Verolme boekte in deze periode een negatief re sultaat van 11,2 miljoen, minder dan de helft van het verlies uit dezelfde periode in 1980. De vijf projecten die RSV-dochter Thomassen in Algerije realiseert, hangen als een financiële molen steen om de nek van het concern. Ruim 250 miljoeH gulden is er in totaal tot eind '81 gereserveerd om de verliezen te Hunnen dra- gen. Binnen het concern vervult de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen een opval lend sterke rol: de bedrijfsresul taten zijn in de afgelopen periode nog verbeterd en RSV-topman ir. A. Stikker voorziet dat de werf „nog voor jaren marinewerk kan blijven uitvoeren". Bij Thomas sen Holland in De Steeg is de si tuatie minder rooskleurig. Om het bedrijf overlevingskansen te bieden moeten 244 van de bijna 1200 arbeidsplaatsen verdwij nen. Die ontslagen staan los van het Algerije-dbacle, zo bleek gis teren in het Haagse hotel Des In- des waar de RSV-top voor het eerst sinds lange tijd zelf haar tussentijds bericht toelichtte. RSV leed zoals gezegd een verlies van 11,2 miljoen, tegen 23,5 mil joen in de eerste periode van 1980. Volgens financieel topman Van Rijn zou het cdncern voor het eerst in vijf jaar zelfs weer winstgevend zijn geweest, als niet de Algerije-projecten een omvangrijke reservering voor het dekken van de daar onstane verliezen hadden geist. In de eer ste 32 weken is er een bedrag van 60 miljoen weggelegd, tot eind '81 komt daar nog eens 40 mil joen bij, terwijl er in het vorig jaar al 150 miljoen was gereser veerd. In totaal ligt er nu 250 miljoen op tafel om het Algerije-debacle te kunen betalen, een opvallend be drag bij de wetenschap dat het totaal aan Algerijnse orders 470 miljoen is. Volgens de voorzitter van de raad van bestuur, ir. A. Stikker, is het end echter in zicht. Hij heeft nu een „kwalita tief duidelijk beeld" van de „ern stige omvang en het effect" van de vijf Algerijnse projecten, een beeld dat aan het eind van het jaar compleet moet zijn zodat dan beoordeeld kan worden hoe groot de totale reserveringen moeten worden. RSV heeft in de afgelopen periode haar resultaat in feite met 17,3 miljoen verbeterd, aldus finan cieel deskundige Van Rijn. Die verbetering is voornamelijk te danken aaan de marinewerf van De Schelde, aan Verolme-Botlek en aan Wilton-Fyenoord-RDM, die samen voor 15,7 miljoen zor gen. De drie bedrijven hebben hun winstpositie ten opzichte van het vorig jaar nog versterkt. Ir. Stikker sprak optimistisch over de vooruitzichten voor De Schel de op de langere termijn, dankzij onder meer de levering van twee fregatten aan de Griekse marine. Hij stelde dat zowel bij De Schel de ais bij Wilton-Fyenoord de continuiteit op de langere ter mijn verzekerd is, zeker gezien het bestelprogramma van de Ko ninklijke Marine. De marine zal DEN HAAG (GPD) - Terwijl uit verscheidene delen van het land verder verlies aan arbeidsplaat sen werd gemeld, heeft het mi nisterie van sociale zaken en werkgelegenheid gisteren bere kend dat aan de toeneming van de werkloosheid ook in de maand september geen eind is gekomen. Weliswaar is de groei van het aantal werklozen niet zo sterk meer als zij in andere maanden is geweest, maar er kwamen toch weer 4500 werklo ze mannen en 1600 werkloze vrouwen bij. Eind september stonden bij de gewestelijke ar beidsbureaus 271.300 mannen en 141.800 vrouwen als werkzoe kend ingeschreven. In deze berekeningen zijn mensen die een (deeltijd)baan zoeken voor minder dan 25 uur per week niet meegeteld. Zou dat wel ge beuren, dan komt het aantal werkzoekenden nog veel hoger uit. naar alle waarschijnlijkheid in dit decennium zogenaamde mul ti-purpose schepen bestellen, hoewel die order nog wel enige tijd op zich zal laten wachten. Optimisme was er ook over het ko- lengraafproject in de Verenigde Staten. Er wordt nu iedere week een kolengraafmachine opgele verd, en zowel de prijs van het apparaat als de gunstige stand van de dollar zorgen er voor dat dit project, in tegenstelling tot de verwachtingen, nog dit jaar geld zal gaan opleveren voor RSV. Ketelbouw Tussen de ketelbouwers VMF- Stork uit Hengelo en het Rijn- Scheldeconcern uit Vlissingen en de energieproducerende be drijven is momenteel overleg gaande over het toekomstige or derbestand van de Nederlandse ketelbouwindustrie en de gevol gen daarvan voor de werkgele genheid bij de huidige ketelbou- Bij het overleg is ook de Sean, de stichting energie-apparatuur Ne derland, en het ministerie van economische zaken betrokken. Verwacht wordt dat over enkele maanden meer duidelijkheid over de situatie in de Nederland se ketelbouw zal bestaan, zo blijkt uit mededelingen van de raad van bestuur van RSV. In april bracht de Sean aan toen malig minister Van Aardenne (economische zaken) een advies uit over de toekomstige situatie rond de Nederlandse ketelbouw. Eén van de belangrijkste aanbe velingen in dat rapport was de concentratie van de ketelbouw bij VMF-Stork in Hengelo. In het Sean-rapport werd uitgegaan van een jaarproduktie van ketels tot een gezamenlijke capaciteit van 500 megawatt. In het overleg tussen de ketelbou wers, Sean en de energieprodu cerende bedrijven wordt met na me naar de produktiemogelijk- heden in de komende jaren geke ken. Het is niet uitgesloten dat van april daterende Sean-advies op grond van die gegevens zal moeten worden bijgewerkt, voordat het bij de nieuwe minis ter van economische zaken, Jan Terlouw zal belanden. WAGENINGEN (GPD) - Zeven jonge molenaars hebben gister middag in Wageningen het „meester"-certificaat van het Am bachtelijke Korenmolenaarsgilde gekregen. Het oude ambacht herleeft en dat niet alleen: doordat meer molens gaan malen, zal er meer werk komen voor de molenmaker, de zevenmaker en de zeilmaker. In korenmolen De Vlijt in Wageningen legde de jonge molenaar Batenburg (zie foto) van molen De Vrijheid in Schiedam gister middag symbolisch de meesterproef af. Eerder hadden hij en de andere meester-molenaars dat in hun eigen molens voor een ballotagecommissie gedaan. Molenstenen malen dank zij de groeven die erin zijn gehakt. Het scherpen of „billen" van de molensteen, dat kan alleen de meester zelf. Tien jaar geleden leek het erop. dat het korenmolenaarsambacht op het punt stond te verdwijnen. De gemiddelde leeftijd van de paar vakmolenaars lag al een stuk boven de vijftig jaar. Van een aanwas van jonge molenaars was helemaal geen sprake. Het leek droevig, maar onafwendbaar: met de laatste molenaars zou den kennis en kunde van een eens onontbeerlijk geacht am bacht verdwijnen. Maar nu eten Nederlanders tegen elke vier witte zes bruine volko ren-boterhammen. Voor de korenmolen en zijn toekomst is het tij gekeerd. De langzame neergang van het korenmolenaarsbe drijf. ingezet met de opkomst van de meelfabrieken aan het be gin van de eeuw, is gestopt en zelfs omgebogen naar een schuch tere groei. Dat is niet in de laatste plaats te danken aan het Ambachtelijk Korenmolenaarsgilde, opgericht in februari '76. Het helpt de deelnemende molenaars met vaktechnische en bedrijfsecono mische adviezen, heeft een keuringsregeling opgezet, waaraan het instituut voor graan, meel en brood van TNO meewerkt, helpt dé molenaars hun produkten te propageren en geeft maan delijks een blad uit. Van de ongeveer zestig korenmolens in ons land die geregeld draaien, zijn er twintig volledig in bedrijf. Bij het gilde hebben zich al dertig meestermolenaars aangesloten, tien gezellen en vijftien leerlingen. VLISSINGEN (GPD) - By de Ne derlands-Amerikaanse Pijplei ding Maatschappij (NAPM) in Vlissingen-Oost staan met in gang van vandaag 320 werkne mers op straat. Het bedrijf gaat dicht, de vooruitzichten voor de NAPM zijn nihil De twee be windvoerders hebben de recht bank in Middelburg verzocht het faillissement over het bedrijf uit tè spreken. Begin november vorig jaar kreeg de NAPM uitstel van betaling van de schulden die een totaal van 60 miljoen gulden belopen Een laatste reddingspoging by het ministerie van economische zaken vorige week, toen om fi nanciële steun ter waarde van f 11 miljoen werd gevraagd, mis lukte. Men was van die kant niet bereid geld in de NAPM te ste ken. Vandaag wordt by het Ge- westelyk Arbeidsbureau in Goes een collectieve ontslagvergun ning voor het personeel aange vraagd. Bewindvoerder mr. den Hollander zei dat het definitieve einde zich al sinds 1978 aankondigde omdat toen de ernstige problemen be gonnen. „Wij zien geen mogelijk heden meer om het bedrijf voort te zetten Het geld is op", aldus mr. Den Hollander. Het uitstel van betaling werd in no vember voor een periode van an derhalf jaar verleend. Hoewel er sinds november verschillende opdrachten zyn afgekomen, is de orderportefeuille onvoldoende om de schulden ook maar enigs zins te kunnen vereffenen; de vorderingen van zestig miljoen komen van zo'n 300 schuldeisers. Tot gisteren waren twee opdrach ten bij het bedryf in uitvoering, waardoor 150 man van het pro- duktiepersoneel aan het werk kon worden gehouden. Dat de aanvraag voor het faillisse ment nu wordt gedaan, hangt volgens directeur Van Panhuy- zen ook samen met de proble men die de NAPM heeft over een vordering van 42 miljoen van een Deens offshore-bedryf, waarover een arbitrageprocedure aan de gang. „Als deze vordering toege kend zou zijn, zou de NAPM niet dichtgaan", aldus mr. Den Hol lander. Vertegenwoordigers van de Indus triebonden reageerden dinsdag met teleurstelling over „de klap die de werkgelegenheid wordt toegebracht", hoewel zij erop wezen dat deze afloop allang te voorzien was. „De mensen leef den by de NAPM in feite by de maand", aldus een CNV.bestuur- der. De vakbonden willen nader wor den geinformeerd over de vraag wat er gebeurt met het werk dat nog onder handen was. Daarbij zou men graag zien dat dit werk in Vlissingen-Oost wordt vol tooid. Maandag worden de bon den daarover nader geïnfor meerd. Woede horeca om hoge BTW ROOSENDAAL (GPD) - Voorzit ter D. Osse van Horeca Neder land voorziet een catastrofe als de Tweede Kamer akkoord gaat met het voorstel van de staatsse cretaris van financiën om het BTW-tanef voor alle takken van de horeca te verhogen van 4 naar 17 procent Dat zei hij gistermid dag op een persconferentie in Roosendaal, waar hy aankondig de dat de algemene ledenverga dering van zyn bond vandaag ty- dens het jaarcongres in het Turf schip in Breda duidelyk stelling zal nemen tegen het voorstel Nederland kan zich. aldus de heer Osse. deze BTW-verhoging niet permitteren. Met name de hotel- lerie en de restaurantbranche zouden er de dupe van worden. Horeca Nederland verwacht pa de eventuele verhoging een ge voelige daling in de omzet, te meer omdat de toeristen-han delsbalans door de revaluatie van de gulden en de devaluatie van andere Europese munteen heden toch al onder grote druk komt te staan. 151,60 151,30 Sctüumberfer 210,00 205,50 106.00e 106.20 WOENSDAG 7 OKTOBER 1981 ACTIEVE AANDELEN DorUcbe Petr. DordUcbc Petr. EI»evler-NDU Glit Brocades Helnekrn Helneken Holding Pakhoed Holding BINNENLANDSE AANDELEN Asd. Rubber Asd. Rijtuig Ant. Brouw. Ant. Verf Aaa. St. R'dam Audet Aut. Ind. Rt. Ballast Nedam 120,00 124.00 79,00 79.00 28,00 27.50 Ind. Maatsch. IBB Kondor 58.00 55.00e Ned. Crediet Nu trie la GB 130,00 130.00 12.50 lt» 168,00 160.00 Slavenb. Bnk. Ver. Glas nb. VMF Verto Vthamtj Bult VRG Bee Wegener C Wjrer» Wijk en Her. BELEGGINGS INSTITUTEN 106,00 107.00 Blnn.Belf.VG 119.00 119 00 B.O.G. 140.50 140 00 Ear Pr. In*. Cy 141.50 142.00 Goldmine* 1135.00 1140.00 Holland F 105.00 105.00 KA Belegg Lnterboods 497.00 499 00 - veraged 224.00 225 00 Japan Fund Lehman Corp Madlaon F Technologie F. GOUD EN ZILVER Goud onbew 34800 35500 Zilver onbew 680- BUITENLANDS GELD 42 50 45.50 128 75 IJl 75 Belgtacbe tr (1801 Dultae Mark <IM| 43 25 48Z5 40 75 43 75 •ckilling (1801 15 62 «nca-UMi 2 43 Griet* drachme i|80t _4 io 32 50 35 50 AMSTERDAM - De Amsterdam se effentenbeurs heeft woensdag een licht verdeelde stemming vertoond. De vry forse schom melingen op de Amerikaanse markt drukten de belangstelling om zaken te doen Enig aanbod vloeide voort uit de vrees dat Wall Street woensdagavond met lagere noteringen zal komen Op de obhgaticmarkt trokken de Eryzen wat aan en werd het ver- es dat dinsdag werd geleden vrijwel ingehaald. De koerswin sten liepen uiteen tot omstreeks een halve gulden. Van de inter nationale aandelen moest Kon. Olie 20 cent terug tot 76.80 en eenzelfde verhes was weggelegd voor Unilever op 138.80 Phi lips was 20 cent hoger op 19.20 en Akzo bleef 21.40. Hoogovens startte met een achteruitgang van 20 cent op 15,10 Dc bank aandelen waren onveranderd tot wat lager. De verzekehngsfond- sen startten met iets hogere note ringen. In die sector werden win sten geboekt uiteenlopend tot een halve gulden. 54.25 57 35

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23