Heath haalt fors uit naar Thatcher Versoepeling voor IRA-gevangenen igd van FS overtuig gebruik gifgas door Sowiet-Unie Synode veroordeelt uitlatingen ds. De Kleine ©Paarsmerk. Pittig envoordelig. Winst voor radicalen binnen Solidariteit Beleid partijgenote gekraakt Aftreden Kekkonen lijkt nabij Eisen ingewilligd na opgeven hongerstakingen BELFAST (AFP/DPA/UPI/ Reuter) - De Britse rege ring heeft gisteren een versoepeling van het ge vangenisregime in Noord-Ierland aangekon digd. De gedetineerden mogen voortaan hun ei gen kleding dragen en krijgen hun recht op kwijtschelding van hun straf bij goed gedrag tot een maximum van de helft daarvan terug. Hiermee willigt de regering twee van de vijf eisen in die de hon gerstakers van het verboden Ier se Republikeinse Leger (IRA) in de Maze-gevangenis in Belfast hadden gesteld. De Britse minister voor Noord-ler- land, James Prior, kondigde de verzachting van de gevangenis- regels tijdens een persconferen tie aan. Hij had daarover sinds zondag overlegd met de Noord- Ierse autoriteiten nadat een dag eerder de IR A-hongerstakers hun actie opgaven. De IRA-eisen hielden in het recht om eigen kleding te mogen dragen, om werk te mogen weigeren, om el kaar te mogen bezoeken, om elke week post en bezoek te mogen ontvangen en om weer kwijt schelding van straffen te krijgen. De Britse regering heeft nimmer afgeweken van haar standpunt dat zij niet onder druk van de op 1 maart begonnen hongerstakin gen aan de eisen zou voldoen. De dood van tien hongerstakers mocht dan ook niet baten. Minis ter Prior zei dat het tijd was om de diepe wonden te helen en de nieuwe verdeeldheid weg te ne men die binnen en buiten de ge vangenis is ontstaan tengevolge van de acties. Het geweld na de dood van de tien hongerstakers, kostte aan 64 mensen het leven. De protesterende gevangenen krijgen hun recht op strafkwijt- schelding na een periode van drie maanden waarin zij moeten tonen de nieuwe regels te eerbie digen. Dat geldt voor 400 gedeti neerden in Belfast die ook acties hielden om wijziging van de re gels af te dwingen. Wat betreft de andere eisen liet Prior weten dat die niet verenig baar waren met de gevangenisre- gels maar dat er enige ruimte was voor verandering daarvan. Zo kondigde hij mogelijke rege lingen aan voor het vergroten van de bewegingsvrijheid van de gedetineerden, en verbetering van het werk in de gevangenis en van opleidingsregelingen. Prior wees er echter op dat geen spra ke kan zijn van een militair of po litiek systeem of regime of van het weer toekennen van een spe ciale status aan de gevangenen. Een woordvoerder van Sinn Fein, de politieke vleugel van het IRA, zei van mening te zijn dat alle eer voor de hervormingen naar de hongerstakers en hun familie gaat. "Het recht van de gevange nen om hun eigen kleren te mo gen dragen is veroverd dank zij de dood van de tien martelaren van het H-blok en de offers van de gevangenen en hun verwan ten tijdens de langste protestac tie van gevangenen in de ge schiedenis", verklaarde hij. GDANSK/WARSCHAU PARIJS (AFP Reuter DPA) - Het lijkt er op. dat de Nationale Commissie, het beleidvormend orgaan van de vrije Poolse vakbond Solida riteit. vooral zal bestaan uit radi cale leden. Het ontwerp-pro- gramma van de bond is volgens waarnemers van communisti sche partij radicaler dan de tekst die bij het begin van het congres ter tafel lag. De discussies op het congres - dat zijn elfde dag beleefde en waar van nog niet zeker is wanneer het beëindigd wordt - werden giste ren beheerst door de onvrede binnen Solidariteit met de drasti sche prijsverhoging van tabaks- artikelen. Wat veel afgevaardig den hoog zat, is dat de regering geen overleg met Solidariteit heeft gevoerd voor ze besloot, de prijs ongeveer te verdubbelen. Na de tweede stemronde voor de Nationale Commissie zijn 64 van de totaal 69 zetels bezet. Enkele medestanders van Lech Walesa, onder wie diens gematigde advi seur Boleslaw Geremek, slaag den er niet in gekozen te worden. Ook Bogdan Lis, die geldt als de derde man van Solidariteit, wist onvoldoende stemmen te ver werven. Mensen die verwant zijn aan het kort geleden opgeheven KOR (comité ter verdediging van de arbeiders) leken het beter ge daan te hebben. In het nieuwe ontwerp-programma komt het begrip socialisme net voor. Het roept op tot de vor ming van een meer-partijen-stel- sel, vrije verkiezingen en contro le van de economie door de sa menleving. Het programma wil, dat een opperste staatsraad de economie controleert, en niet langer de communistische partij die kennelijk een minderheid van het Poolse volk vertegen woordigt. Claude Cheysson. de Franse minis ter van buitenlandse zaken, brengt donderdag en vrijdag een bezoek aan Polen Tijdens het bezoek, dat bewijst hoe goed de betrekkingen tussen Warschau en Parijs zijn en dat naar algeme ne verwachting als opstap nodig heeft een bezoek van premier Mauroy en president Mitterrand aan Polen, ontmoet Cheysson de leiding van de Poolse katholieke kerk. Verder confereert hij met Henryk Jablonski, het hoofd van de staatsraad, premier Jaruzelski en znn colleea Jozef Czvrek Frankrijk verleent nogal wat finan ciële steun aan Polen. In 1980 kreeg Warschau voor 3,5 miljard franc krediet, in 1981 voor 4,5 miljard. (Van onze correspondente Lia van Bekhoven) LONDEN - De Britse oud-premier Edward Heath opende gisteren met zwaar geschut de ernstigste aanval op het economische beleid van zijn partijgenote, premier Margaret Thatcher, sinds zij twee en een half jaar geleden de verkiezingen won. Heath haalde in een redevoering fel uit naar de „dogmatische economische politiek" van de Conserva tieve regering. Hij drong aan op dringende maat regelen om de rentevoet te verla gen en de Britse industrie een helpende hand te reiken. Heath en andere Conservatieve gema tigden vrezen dat de Conserva tieve partij de volgende verkie zingen bij voorbaat al verloren heeft, tenzij premier Thatcher alsnog een gematigder koers gaat varen. Hoewel hij het niet met zoveel woorden zei, raadde Heath de Britten aan niet op de Conserva tieve partij te stemmen zolang Nieuwe Waalse partij wil van België af BRUSSEL Drie gewezen leden van het "rassemblement Wallon" hebben in België een nieuwe partij opgericht, die zich ten doel stelt dat Wallonië zo snel moge lijk onafhankelijk wordt. Het "Rassemblement Populaire Wal lon" stelt in een verkiezingsbro chure dat het de wens van de Wa len is om zo snel mogelijk op ei gen benen te staan. "Onze partij zal zich volledig inzetten voor dit streven en de politieke middelen gebruiken om zo ver te komen", aldus lijstaanvoerder Gende- bien. HELSINKI De Finse regering heeft gisteren besloten het ziek teverlof van het 81-jarige staats hoofd Urho Kekkonen te verlen gen tot 10 november, zo blijkt uit een officiële bekendmaking. Al gemeen wordt uit het nieuws de conclusie getrokken dat Kekko nen binnenkort zal aftreden. Kekkonen is sinds 1956 staats hoofd van Finland. Hij lijdt aan duizeligheid, geheugenverlies en verward denken. monetarisme het toverwoord blijft. Hij verzocht rebellerende Conservatieve kamerleden ech ter, niet naar de nieuwe sociaal democratische partij over te lo pen, maar het gevecht voor een gematigde partij van binnenuit voort te zetten. Afgezien van ae gewone kiezers heeft het regeringsbeleid ook het enthousiasme van de traditione le aanhangers van de Conserva tieve partij sterk bekoeld. De Britse industriële en financiële wereld klaagt steen en been over de rentevoet, die vorige week met 2 procent steeg en naar ver wachting nog hoger zal klim men, en het groeiend aantal fail lissementen. Volgens Heath moeten Engeland en de andere EG-landen niet langer meedoen in de race om de rentevoet, waar bij de Verenigde Staten koploper is. Door Europese samenwer king kan volgens Heath een sys teem gecreëerd worden dat de Europese koersen stabiliseert en hen isoleert van de hevige schommelingen in de rentevoet in de rest van de wereld. Heath is de aanvoerder van een se rie aanvallen op Thatchers beleid die bijzonder zorgvuldig zijn voorbereid. Zo zal de oud-pre mier in een televisiedebat ver schijnen aan de vooravaond van het jaarlijkse Conservatieve-par- tijcongres. Met andere Tory-re- bellen zal hij voor en tijdens het congres verschillende bespre kingen houden, die moeten aan tonen dat niet alle Conservatie ven hardvochtige monetaristen zijn. Hoewel het regeringsbeleid regel matig van binnenuit bekritiseerd wordt, is een regelrechte opstand tegen de leider de Conservatieve partij vreemd. Ernstige menings verschillen en dreigende split singen worden binnenskamers gehouden en snel gedoofd. Maar voor een groeiend aantal Lager huisleden is de maat vol. De re cente kabinetswijziging, waarbij Thatcher zich op kunstige wijze ontdeed van alle gematigden, heeft veel kwaad bloed gezet. Meer en meer kamerleden zijn bereid openlijk te rebelleren te gen Thatchers regime. Heath zei gisteren „misschien wel te lang" gezwegen te hebben, maar zich nu uit te spreken om wijdere bekendheid te geven aan de „gruwelijke gevolgen van het dogmatische regeringsbeleid". „Hoe durven zij die verantwoor delijk zijn voor het grootste gat in de begroting, anderen te ver wijten dat het bijdrukken van geld een afschuwelijke misdaad is?", vroeg Heath, die vaak ge noeg heeft moeten luisteren naar Thatchers verwijt dat hij als pre mier geld bijdrukte om de staats uitgaven te verhogen. In de ogen van de havikken beging hij daar mee de onvergeeflijke zonde de inflatie te verhogen. „Als het meer dan drie miljoen werklozen kost om de inflatie op een niveau te brengen dat hoger is dan twee en een half jaar geleden, hoeveel meer miljoenen werklozen zul len nodig zijn om het inflatiepeil naar beneden te halen? En hoe veel miljoenen werklozen zijn nodig om het dan op dat niveau te houden?", vroeg Heath zich af. Impotentie in Japan door 'druk maatschappij' TOKIO (AP) - Het aantal Japan se mannen dat lijdt aan impo tentie is groter dan ooit, aldus sex-onderzoekers. De oor zaak hiervan wordt geweten aan de (te) hoge eisen die ge paard gaan met deelneming aan het maatschappelijk le- Artsen van de universiteit van Tokio onderzochten gedu rende drie jaar in totaal 470 patiënten die klachten had den over hun (im)potentie. Ruim 29,6 procent van hen leed aan "wittebroodsweken- impotentie". Veel jonge mannen, gewoonlijk tussen de 20 en 30 jaar oud, bleken impotent omdat zij overbezorgd waren over hun sexuele prestatie. In bepaal de gevallen werd de bezorgd heid van de man vergroot door toedoen van de bruid, die kritiek uitoefende bij een teleurstellende gang van za ken. DEN HAAG - Er zijn voldoende bewijzen om met zekerheid te kunnen stellen dat de Sowjet- Unie de afgelopen vijf jaar be trokken is geweest bij het ge bruik van gifgas tegen verzets strijders en de burgerbevolking in Laos, Cambodja en Afghanis tan. Met die boodschap reist een Amerikaanse missie langs ver schillende NAVO-hoofdsteden. Gisteren sprak de vijf man sterke delegatie in Den Haag met verte genwoordigers van de regering en de pers. De Nederlandse rege ring sprak al eerder haar be zorgdheid uit oVer de berichten. De laatste jaren waren er aanhou dende meldingen over myste rieuze sterfgevallen in pro-Sow- jet landen waar verzetsbewegin gen actief zijn, aanvankelijk uit Laos, later ook uit Kampuchea (Cambodja) en Afghanistan. Vluchtelingen uit die gebieden meldden met grote regelmaat het gebruik van giftige stoffen, die vanuit vliegtuigjes over dorpen en rijstvelden worden gesproeid. Schattingen van het aantal dode lijke slachtoffers lopen uiteen van de 3.500 tot enkele tiendui zenden. Een van de leden van de bezoeken de Amerikaanse missie, die zeil in vluchtelingenkampen met overlevenden heeft gesproken, noemt de grote overeenkomst tussen al die verhalen uit ver scheidene bronnen het belang rijkste bewijs voor chemische oorlogsvoering. Uit getuigen verklaringen stelt hij een beeld samen van een gemiddelde aan val: op klaarlichte dag komt een klein vliegtuigje overvliegen, en sproeit een meestal geelachtige stof over het dorp uit. De neerko mende giftige stofdeeltjes ko men neer met het geluid van re gendruppels: vandaar de naam „gele regen". Het mag dan vaststaan dat een be paalde giftige stof is aangetrof fen in Laos of Kampuchea er zelfs dat die stof is gebruikt te gen verzetsbewegingen, het is dan nog een hele stap naar hel vaststellen van de Sowjet-be trokkenheid. Toen minister var buitenlandse zaken Alexandei Haig half september in Berlijn dt zaak naar buiten bracht, was hi, erg voorzichtig in zijn woord keus. Moskou heeft de beschuldiginger fel van de hand gewezen, en ver wijst naar de Amerikaanse toe passing van chemische middeler in de Vietnamese oorlog, met na me het 'Agent Orange'. Volgens de VS-vertegenwoordigers zijn de door Amerika gebruikte che mische strijdmiddelen van eer totaal ander karakter: dat waren ontbladeringsmiddelen, die pas later op lange termijn schadelij ke effecten op mensen bleken te hebben De „gele regen" is daar entegen direct tegen r richt en dodelijk. Het moderamen (dagelijks be stuur) van de hervormde synode zegt in een verklaring 'uiterst pijnlijk' te zijn getroffen door de manier waarop ds. A. de Kleine te Harich (Fr.) in zijn kerkbode over het joodse volk heeft geschreven. Weliswaar wilde de predikant erop wijzen, dat zowel jood als christen on bekwaam is tot enig goed en is aangewezen op de Gods genade, maar daarbij zijn, naar het oor deel van het synodebestuur, volstrekt ontoelaatbare en on houdbare kwalificaties ge bruikt. Het moderamen be treurt ze diep en keurt ze ten sterkste af. "De theologische misvatting die het joodse volk aanwijst als 'da der' van de 'koelbloedige ver moording van de Messias' heeft in het verleden helaas ruimte ge geven aan jodenhaat. Die is ten slotte uitgelopen op de vernieti ging van miljoenen. Terecht heeft de kerk ingezien, dat zij hierin schuld op zich heeft gela den". Het verdriet het moderamen, dat door deze publikatie zeer velen zijn geraakt en gekrenkt en dat de schrijver ongewild voedsel heeft gegeven aan het steeds weer oplaaiende anti-semitisme. Vrouw Synode. Bepalingen in de ker korde van de Gereformeerde Kerken in Nederland die bij be roepingen 'discriminerend' zijn voor de vrouwelijke predikant zullen worden veranderd en zon odig geschrapt. Hiertoe besloot de synode gisteren in Lunteren tijdens een bespreking van het verslag van de commissie voor de theologische opleidingen. Uit een onderzoek aan de Vrije Uni versiteit bleek, dat vrouwelijke studenten later minder kansen hebben om als predikant te die- Overigens vond de synode de term 'discriminerend' te sterk. Er werd op gewezen, dat het niet zo zeer aan de kerkorde ligt dat vrouwelijke predikanten niet worden beroepen, maar aan het verwachtingspatroon van de plaatselijke gemeente aangaande de vrouwelijke predikant. De gereformeerde synode kon het verzoek van dertig vrouwelijke studenten uit Kampen en Am sterdam om deeltijdbanen voor predikanten bij de gemeenten aan te bevelen en bepalingen op te stellen voor zwangerschaps- en ouderschapsverlof niet inwil- ligèn. Wat de theologische faculteit van de Vrije Universiteit aangaat, deelde de decaan prof. dr. D. C. Mulder mee, dat ook deze facul teit niet aan de bezuinigingen zal ontkomen. Waarschijnlijk moet het aantal hoogleraar- sposten (14) met twee verminde- meerde Kerken een speciaal or gaan dat zich met vragen aan gaande het Midden-Oosten en de verhouding tussen joden en Ara bieren gaat bezighouden. Daarin komen mensen van de synode commissies ('deputaatschap- pen') oecumene buitenland, we- relddiakonaat, zending en 'Kerk en Israël'. Statistiek Terugloop. Uit een voorlopige statistiek van de Gereformeerde Kerken in Nederland over 1980 blijkt, dat vorig jaar 6327 mensen zich aan dit kerkverband hebben onttrokken Een groot aantal, 1687, is naar de Hervormde Kerk gegaan. De pinkstergroepen na men 317 gereformeerden op. de christelijke gereformeerden 383 en de vrijgemaakte gereformeer den 236. Rooms-katholiek wer den 187 gereformeerden en naar de bapisten gingen er 159 In 1979 onttrokken zich 5805 aan de Gereformeerde Kerken Er zit dus een toeneming van het ver trek in. Hiertegenover slaat, dat 3331 men sen zich bij deze kerken lieten in schrijven. Dat was in 1979 nog 3401. Uit de Hervormde Kerk kwamen er 1716. uit christelijke gereformeerde kring 311 en uil de vrijgemaakte kerken 307. Een kleine 300 rooms-katholieken werden vorig jaar gereformeerd. Hervormde Kerk: beroepen te Twijzelerheide (Fr.) P. Tolhoek Everdingen, te Sleen R. Hoen Coevorden, te Oud-Beijerland P. Molenaar Groot-Ammers;aangc- nomen naar Roden J. Valk Apel doorn Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te IJ- muiden H. Geertsma Nijverdal; bedankt voor Amersfoort P. Groenenberg Stadskanaal Ne derlands Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Maas tricht kandidaat J D Smit Drie bergen. Christelijke Gerefor meerde Kerken: bedankt voor de Wcerd FRANKFORT (DPAlAFPlUPI) Verscheidene duizenden Westduitse politieagenten hebben gisteren een begin ge maakt met de ontruiming van een stuk grond, waarop de uitbreiding van het vlieg veld van Frankfort haar be slag moet krijgen. Ongeveer 5.000 mensen hadden het ter rein bezet, omdat ze er be zwaar tegen maken dat voor de vergroting van het vlieg veld een bos moet worden ge kapt. De politie hield waterkanonnen en gepantserde voertuigen achter de hand. Het is niet duidelijk, of de politie wil volstaan met het vrijmaken van het stuk grond, waar een tunnel met een lengte van 600 meter geprojecteerd is. Verder het bos in hebben de de monstranten een huttendorp gebouwd. Ook hebben ze slo ten gegraven om de politie op een afstand te houden, en barricaden opgetrokken. Al maandenlang verzetten de "groenen" zich tegen de be slissing van de sociaal-demo cratische regering van de deelstaat Hessen, het vlieg veld Rhein-Main te vergroten. „Grotere sluis bij Terneuzen noodzaak voor Gent" BRUSSEL (ANP) - "Gent en zijn zeehaven zijn volledig afhanke lijk van de Nederlandse autori teiten. Maar omdat deze in de zeesluis van Terneuzen geen schepen toelaten die langer zijn dan 255 meter, dreigt de econo mie van Gent op een fiasco uit te draaien. Vele bedrijven wofden zwaar gedupeerd en lijden ern stige schade Teneinde Gent te kunnen handhaven in de concur rentiestrijd met Antwerpen en Zeebrugge en zich tevens te kun nen meten met andere wereldha vens. zoals Rotterdam, is het noodzakelijk dat Gent ook voor grotere schepen bereikbaar wordt. Het is daarom dat pent aandringt op uitbreiding van het kanaal Gent - Terneuzen en de bouw van een tweede grotere zeesluis. Het rapport van prof.dr. Anselift telt bijna honderd pagina's. Een lijvig boekwerk, waarin de^op- komst en de mogelijke terugval van Gent haarscherp worden geanalyseerd. Prof. Marcel Anse- lin, die doceert aan de universi teit van Gent, heeft een jaar, sa men met een aantal medewer kers, aan zijn rapport gewerkt. Enige maanden geleden werd dit rapport aangeboden aan het mo menteel demissionaire kabinet- Eyskens Toen kort daarop van uit Nederland het nieuws los kwam dat in het "structuursche ma zeehavens voor Nederland" geen enkel gewag werd gemaakt van een uitbreiding van de sluis in Terneuzen, voorzag men in Gent dat de kans groot was dat nog in de jaren tachtig de zeeha ven zou "verzanden" en 23.000 arbeidsplaatsen verloren zouden gaan Prof. Anselin: "Daarom organi seert de stad Gent nog deze week een manifestatie voor scheep vaart, handel en industrie in zo wel de Belgische als de Neder landse kanaalzone, met Sas van Gent als het middelpunt. ADVERTENTIE Noordeloos A. van uc "WIU -W-* I /v\ 111 1 /ÏO geno^n^*pn!far "faui^w o k°zttid - L/ouwe Egberts kome.... lekkere kome. laren evangelist E. L. Verhaagen Lemmer.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19