Timman verstevigt positie Leiden tweede al zeker in EC-ronde Neeskens durft confrontatie aan AS Soleuvre geen partij Atleten uit VS geschorst Na tweede achtereenvolgende zege in Tilburgs schaaktoernooi Zandvoort bijna failliet Minder subsidie KNSB Wolsink sterk in zesdaagse WOENSDAG 7 OKTOBER 1981 SPORT PAGINA 15 SCHIPHOL (ANP) - Als Johan Neeskens invoerrechten had moeten betalen voor de inspiratie, die hij voor Nederland - België uit New York meebracht, was hij een pak geld kwijt geweest. Neeskens mocht van de verrast opkijkende douaniers op Schiphol zo doorlopen om zich met gezwinde spoed in Zeist bij bondscoach Kees Rijvers te melden. Zonder enige garantie of hij volgende week woensdag tegen België wordt opgesteld en onwetertd van de door zijn club Cosmos opgewor pen verzekeringsperikelen keek Neeskens gretig vooruit naar de wed strijd voor de voorronden van het wereldkampioenschap voetbal. "Ik ben blij weer eens in Nederland te zijn en gelukkig dat ik geselecteerd ben. Het is een nieuwe erkenning vöor mii". Neeskens speelde zijn laatste wedstrijd in Oranje tegen Argentinië in de finale van het wereldkampioenschap in Buenos Aires 1978. Het was meer op grond van zijn in het verleden geleverde prestaties dan op basis van zijn optreden in de Noordamerikaanse competitie van dit jaar, dat Rijvers enkele weken geleden naar New York ging om Nees kens te polsen. Neeskens: "ik heb dit seizoen maar acht of negen wed strijden gespeeld. Ik was er lang uit, maar ik kreeg wel het gevoel dat het van week tot week beter ging. Rijvers heeft me geen enkele toezeg ging gedaan. Hij wilde een week lang voor Nederland - België zelf kijken hoe ik er fysiek en mentaal bij sta. Wel, hier ben ik dan". Neeskens vond het op de luchthaven normaal dat hij geen zekerheid had. "Het is de komende week aan mij om te bewijzen dat ik een plaats in Oranje waard ben. Ik heb er veel vertrouwen in. Zonder inspiratie had ik beter niet kunnen komen. Nederland vecht voor de laatste kans. Tegen België nog wel en die ploeg was altijd een tegenstander die me lag. Iedereen weet dat we persé moeten winnen. De teleurstelling kan erg groot zijn, daarentegen ben ik blij dat ik er bij ben en durf ik de confrontatie best aan". Indien de KNVB de verzekeringskwestie niet kan oplossen heeft Nees kens de lange reis voor niets gemaakt en had hij beter de wereldtoernee met Cosmos niet kunnen onderbreken. "Ik weet niets van die zaak af. Het gaat mij ook niet aan. Als dat een grond wordt om niet te spelen is dat erg jammer en heb ik alleen voet op Nederlandse bodem gezet en hield het daarmee op". Neeskens gaat er van uit dat er inzake de verzekering een oplossing wordt gevonden. "Ik bemoei me er niet mee. Voor mij is alleen belang rijk dat ik optimaal kan presteren en de medespelers leer kennen, want ik ken ze natuurlijk lang niet allemaal meer. Het tegenwoordige Neder landse speltype ken ik alleen uit de kranten, die met toegestuurd wer den". Indien Neeskens woensdag speelt, zal het toch een incidenteel heroptre den in het Nederlandse elftal zijn. Hij is namelijk van plan om, ondanks de problemen tijdens de afgelopen competitie toen hij maandenlang op non-actief werd gehouden, zijn tot 1984 lopende contract bij New York Cosmos af te maken. "Ik had aanbiedingen van verschillende andere clubs, maar Cosmos bevalt me toch het beste. De Amerikaanse compe titie en het Nederlands elftal zijn moeilijk te combineren. Deze ene wedstrijd kan net, omdat onze competitie zojuist afgelopen is. Ik kan echter moeilijk alleen ten behoeve van het Nederlands elftal van club veranderen. SOLEUVRE Een hal afgeladen met schoolkinderen, de wanden versierd met vlag getjes en kleurplaten, en een compleet dorp dat de thuisclub bij elk gescoord punt beloonde met een staande ovatie. Luxemburgs basketbal, een minister en burgemees ter op de tribune; het is allemaal weer even wennen. Moetje dit nu serieus nemen of niet, was de vraag die na afloop kwam bovendrijven, wanneer je dit feest stelt tegenover het gebodene binnen de lijnen. Emill Hagens: gisteravond de beste rebounder bij Leiden. En eigenlijk wel. Het deed zo aar dig aan. de jeugdige toeschou wers stapten zo gemakkelijk over zaken als winst en verlies heen dat het bijna aandoenlijk was om aan te zien. Hoop trou wens voor de toekomst, want die kleine Luxemburgertjes van vandaag zijn per slot van reke ning de "groten" van morgen. Over de reeds volgroeide Lu xemburgers, die daadwerkelijk al aan het spelletje meededen, valt evenwel nog weinig positiefs INDIANAPOLIS (ANP) - De Ame rikaanse atletiekunie heeft acht atleten voor onbepaalde tijd ge schorst. Ze werden gestraft om dat ze hebben deelgenomen aan een stratenloop in Portland, waar geldprijzen en startgelden werden uitgekeerd. De acht ge schorste atleten zijn twee vrou wen, Patty Catalano en Cindy Dalrymple, en zes mannen: Benji Durden, John Glidewell, Ed Mendoza, Greg Meyer, Pete Pfit- zinger en Rio Rojas. Vier ande ren, waaronder de bekende ma rathonloper Bill Rodgers, wer den vrijgesproken. te melden. Ze doen hun best, dat zeker, maar hoger reiken dan het niveau van een Nederlandse eer ste divisieclub zit er voorlopig nog niet in. Je thuiswedstrijd in de eerste ronde van de Europa Cup II met 57-94 (28-48) verlie zen, geeft dat wel aan. Sr was voor Parker Leiden in dit gehucht van het Groothertog dom gisteren simpelweg geen sportieve eer te behalen tijdens deze verplichte opwarmronde. De enige speler die het duel als "nuttig en leerzaam" kon erva ren was Everett Fopma. Hij maakte, toen invaller-coach Hen- nie Blom (Ton Boot kan geen vrij van werk krijgen) de kust al vei lig genoeg vond, na 8 minuten en 24 seconden bij de stand 12-22, zijn entree. En mocht van de Am sterdammer zo'n beetje de rest van de speeltijd heen en weer rennen, onder het motto van "laat maar wat kilootjes in Soleu vre achter en zorg dat je inge speeld raakt op dit team. Het spel moest dan ook volgens op dracht met name over hem gaan en behalve dat dat nogal wat tijd vergde kostte dat daarom ook nogal wat Leidse punten, anders was het verschil nog veel groter geweest. In elk geval kwam Fop ma flink bezweet en met 6 pun ten en 8 rebounds achter zijn naam uit 'de strijd' voren. Een oordeel over zijn prestatie en zijn mogelijkheden is niet te vellen. TILBURG (ANP) - Jan Timman heeft zijn kansen op zijn tweede achtereenvolgende overwinning in een groot internationaal schaaktoernooi in Nederland aanmerkelijk verstevigd. Won de Amsterdammer afgelopen zomer het evenement in Amsterdam (voor wereldkampioen Karpov), in Tilburg versloeg hij in de vierde ronde favoriet Kas parov uit de Sowjet-Unie, waardoor Timman alleen de leiding heeft met drie punten. Wie dacht dat Timman in de vierde ronde wel even een adempauze zou inlassen werd aangenaam verrast. Tegen 'wereldwonder' Gary Kasparov ging hij er met UTRECHT (ANP) - De Cenav, de stichting die het circuit van Zandvoort exploiteert, heeft op korte termijn ten minste één miljoen gulden nodig om een faillissement te voorkomen. Tenzij de Cana dees Hordo alsnog met de Ce nav tot overeenstemming zal komen met betrekking tot de overneming van het circuit. Aldus heeft voorzitter Hans Kok van de Nederlandse au- torensport vereniging (NAV) gisteravond tijdens de alge mene vergadering van deze organisatie in Utrecht be kend gemaakt. "Als dat niet lukt", zo zei hij, "is het voor het eind van dit jaar met de Cenav gebeurd." Hij voegde eraan toe dat hij ernstige twij fel had of Hordo het circuit Het bestuur van de NAV wil, indien deze overeenstem ming uitblijft, een nieuwe stichting op bredere basis in het leven roepen. Samen met de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging en onder meer. de plaatselijke VW zou dan het circuit moe ten worden geëxploiteerd. Informeel heeft de Gemeente Zandvoort laten weten ermee akkoord te zullen gaan als een dergelijke stichting hei Circuit zou exploiteren. Zij het onder heel wat strengere voorwaarden dan thans het geval is. Zo zou er geen Grand-Prix voor het wereld kampioenschap meer mogen worden gereden, en geen Formule 2 en 3 races op Zandvoort. Er zouden ook veel stringentere eisen met betrekking tot het maximaal toegestane geluidsniveau worden gesteld. Tol een con tract met een looptijd van ve le jaren, zoals nu het geval is, zou de gemeente niet meer willen komen. wit opnieuw keihard tegenaan. Na een Koningsindische oppe- ning besloot Kasparov, die eer der een keer in Moskou tegen Timman remise speelde, op de zestiende zet een kwaliteitsoffer uit te voeren dat er kansrijk uit zag. Twee zetten later bedierf hij zijn voordeel door Lf5 en Tim man kreeg tegenkansen. Het noopte Kasparov, zoals altijd ge huld in een leren jas, tot langdu rige denkarbeid. Toen hij in tijd nood blunderde en zijn b-pion van het bord verdween zag Kas parov geen uitweg meer. Met uit eindelijk zelfs drie pionnen min der kon de 18-jarige speler uit Bakoe de verlossende zet niet meer vinden: verlies door tijds overschrijding. 'Als hij die b-pion niet had weg ge geven zou het nog zeer moeilijk zijn geweest de partij te winnen', aldus een tevreden Timman na afloop. Bent Larsen was op zijn hoede te gen Gennadi Sosonko. De Deen had in het verleden wel eens de kracht van de Nederlander on dervonden en besloot nu de par tij degelijk op te zetten en geen experimenten - waar hij nu een maal een voorliefde voor heeft - uit te voeren. Het werd een par tij, waarin Larsen zich verdedig de met oud-Indisch. Daarover heeft de Deen zelfs een boek be schreven. getiteld 'solide verde digingen'. Hij bleek het bij het rechte eind te hebben. De onrus tig op zijn stoel schuifelende So sonko werkte echter wel erg mee aan zijn eigen ondergang. Hij raakte tweede pionnen achter en moest ook nog voor torenverlies vrezen. Juist nadat de ervaren Petrosjan achter de rug van So sonko het geval hoofdschud dend had aangezien staakte de Nederlander de strijd. Hij wend de zich onmiddellijk met afgrij zen van het bord af en ging zelfs niet meer na-analyseren. Spasski-Hübner was een op zich zelf interessante Siciliaan met 6. Ie 3 i.p.v. pdb5. Nadat de witspe- ler met zijn dame op d7 had 'in gebroken' kozen beide spelers door herhaling van zetten voor remise. Hübner en Spasski ble ven daardoor in de onderste helft van de ranglijst. Opnieuw ontbrak het niet aan strijdlust. Drie van de zes partij en werden afgebroken en in de tweede zitting voerde alleen Por- tisch zijn duel met Ljubojevic tot winst. Daardoor kwam de Hon gaar weer in de kopgroep te recht. Hij deelt de derde plaats Timman en Kaspa met Larsen, die Sosonko zwak Timman zijn leiderspositie verbeterde. op dreef - versloeg., Petrosjan - tussen beide concurrenten, die vandaag in de vijfde ronde wordt gespeeld. Timman heeft dan zwart. Opvallend is in Tilburg overigens het grote aantal zetten in de eer duel tijdens het Interpolistoernooi. Door tijdgebrek moest de Rus opgeven waardoor Miles en Beljavski - Andersson werden 's avonds laat wederom verdaagd. De 52-jarige Petrosjan speelde voor zijn doen een in een Nimzo-Indier opvallend aanval lend. Hij heeft met loperpaar te gen toren en twee pionnen de beste winstmogelijkheden. Lange tijd leed het of Andersson opnieuw een winstpartij zou gaan boeken. Hij groef zich aan vankelijk na de Pannovariant van de Caro-kann op de onderste drie rijen in. Toen de Zweed ech ter de gelegenheid kreeg het ini tiatief te nemen aarzelde hij geen moment. Net als een ronde eer der tegen Portisch stevende hij regelrecht op een gunstig eind spel af. In de tweede zitting koos de frêle Zweed dit keer echter niet de beste voorzetting. Bel javski verdedigde zich bijzonder kundig en remise is het meest waarschijnlijke resultaat. In dat geval komt Andersson net als Timman op drie punten. Van groot belang is dan ook de partij ste vier ronden: in totaal 2089, en dan zijn twee partijen nog afge broken. Dat is een gemiddelde van meer dan veertig zetten per partij. Timman is veruit topsco- rerer met 250 zetten. Sosonko is DEN HAAG (ANP) - In het jaar dat de KNSB haar eeuwfeest gaat vieren zal de bond zuiniger moeten worden. De subsidie is na melijk teruggebracht en zal ongeveer zes procent minder zijn dan vorig seizoen. Voornamelijk een gevolg van het interna tionaal gezien - zwakke presteren van alle nationale coryfeeën bij de toernooien om Wereld- en Europese titels. De begrotingen die reeds waren vastgesteld zullen dus moeten worden aange past, hetgeen inhoudt dat de programma's mogelijk hier en daar gewijzigd moeten worden. "Maar de landenwedstrijden tegen Zweden en Noren gaan zonder meer door'," aldus bondsdirec- teur Wim Comello. "De vraag is nu wat prioriteit gaat genieten. Tenslotte hebben we drie ISU-kampioenschappen in eigen land (W.K. all-rounders en sprinters en E.K. dames) plus nog eens onze jubileumwedstrijden. Er zijn dus maar twee grote kam pioenschappen buiten ons land (E.K.-heren en W.K.-dames) zo dat wat dat betreft de kosten gedrukt kunnen worden, aldus Comello. met 96 zetten de minst bedrijvige speler tot nu toe. Dc stand na de vierde ronde Is: 1. Tim man 3 pnt., 2. Andersson 2H pnt 1 afg partij, 3. Larsen en Portisch Vh. pnt.. 5. Beljavski 2 pnt 1 afg. partij, 6. Kaspa rov en Ljubojevic 2 pnt-, 8. Petrosjan 1 Vj pnt 1 afg. partij, 9. Spasski lVi pnt10 Sosonko en Hübner 1 pnt., 12. Miles Vj pnt 1 afg. partij. 1. d2-d4 Pg8-fB, 2. c2-c4 g? g6. 3 g2-g3 LIB-g7. 4. Lfl-g2 0-0, 5 Pgl-f3 d7-d6. 6. 0-0 c7-c5. 7 Pbl-c3 Pb8-c6. 8. d4-d5 Pc6- aS. 9 Pn-d2a7-a6, 10 Ddl-c2Ta8 b8. 11 b2-b3 b7-b5, 12 Lcl b2 b5xc4. 13 b3xc4 Lg7-h6. 14 Pc3-bl e7-e5. 15 Lb2-c3 Lc8 dT. 16 Pbl-a3 Tb8-b4, 17 Lc3xb4 c5xb4. 18 Pa3-bl Dd8-c7. 19 e2-e3 Ld7-(5. 20 Pd2-e4 Lf5xe4. 21 Lg2xe4 Pa5 b7. 22. Pbl-d2 Pb7-c5. 23 Le4 g2 T(B-b8. 24 Tfl-bl a6-a5, 25. a2-a3 e5-e4, 26. a3xb4 a5xb4, 27 Lg2-h3 Lh7-g7. 28 Tal-a2 h7- h5. 29. Pd2-b3 Pc5 d3. 30. Tbl-dl Pd3- «•5. 31 c4-c5 Pc5-d3. 32 c5xd6 Dc7xd6. 33 LM-fl Pd3-e5. 34 Ta2-a6 Dd6-d7, 35 Ta6xfS Lg7xfB. 36 Dc2xe4 Tb8-c8, 37. De4xb4 h5-h4. 38 Db4 f4 Kg8-g7, 39. f3xh4 Dd7-d6, 40 Pb3-d2. wart verliest door tijdsoverschrijding. fVPPULLUPPBBMENEE1? //£P- ffl/V U&V MJXS&V'n&s K-ÊW-NËB NIKS VVJ U ÖEIEZEN OVER ONZE -BA-noöPL MflZKU£lAB(X3£ 6TRJP TB3EN (AC Rom CfcT KLOPT, IK MOEST M'N kt>PP£Rè fciKKErJ MN KIEINE JON6Ö0 M'N STAtStKOOtt ZIT IN AM£ RIK» EN WÉfT E0ÖEE IS Daarvoor namelijk was de tegen stander veel te zwak. Wél zal hij weer tot woensdag 14 oktober moeten wachten eer hij, die tot 1 januari 1982 immers slechts speelgerechtigd is voor de Euro pa Cup. weer een keertje mag rennen en draven. Voor de overige Leidenaars (overi gens toch nog maar zes omdat de licht geblesseerde Puidokas maar 2 minuten speelde) gold dit duel met de Luxemburgers slechts als een veredelde training waarbij sommige spelers, en dan met name Dave Downey, nogal moeite hadden de concentratie te bewaren. Mede door het aan zienlijke lengteverschil en het ongecompliceerde 'gooi-maar- van-ver-spel' van de tegenstan der werd het een merkwaardige botsing tussen gecontroleerd en freelance basketbal, een ongelijk duel tussen profs en amateurs, lussen de Reus en Klein Duimpje. Alleen dit keer kwam laatstgenoemde er dus niet aan te pas. Qua niveau bevinden de Luxem burgers (die bij de FIBA om een 'zwakke tegenstander hadden gevraagd, aldus één van de spe lers) zich op de hoogte van Lei den Trotters, een eerste divisie club dus. AS Soleuvre heeft mis schien iets meer in huis omdat het beschikt over een hard werkende Amerikaan, die aardig kan rebounden en passen, maar voor het overige kan de vergelij king het daglicht zeker wel ve len. Soleuvre speelt met een enorme inzet, er wordt heel erg hard gelopen, er wordt zeer veel enthousiasme opgebracht, maar daarmee houdt het ook ongeveer wel op. Geen georganiseerde ver dediging, geen aanvalspatroon- tjes waarmee je tegen de Leidse defensie potten kan breken.'De enige, die af en toe binnen de bucket redelijk doorkwam was genoemde Amerikaan, Ralph McClelland, de enige die zich ook letterlijk kon meten met de Leidenaars omdat hij meer dan twee meter mat. Wat valt er verder nog meer te mei den over deze zeer eenzijdige pot dan dat Mitch Plaat de beste man van het veld was, Emill Hagens toprebounder werd en het jeugdige Luxemburgse publiek ook bij het 57ste en laatste punt van Soleuvre op de banken stond en met enthousiaste spreekkoren en luide aanmoedi gingen het feest tot het einde toe vierde. O ja, dat Leiden zich nu zeker plaatste voor de tweede ronde en AS Soleuvre nog een jaartje of wat in de schoolbanken moet blijven. AD VAN KAAM Scores Leiden: Plaat 22, Havens 17 (12), Puido kas 2. Downey 26 (5). Kraftwijk 6 (61. Bruinsma 15 (8) en Fopma 6 (8) Schot- percentage: 59 ELBA (ANP) - Gerrit Wolsink heeft gisteren de tweede dag van internationale motorzesdaagse op het eiland Elba beheerst. De Nederlander nam niet alleen de leiding m het individuele klasse ment in de zwaarste klasse (bo ven 500cc), maar speelde ook een rol in het ploegenklassement in de Trophy-klassc. Wolsink drong zich namelijk vóór de rijders van het Westduitse Trophy-team, dat daardoor de achterstand op de Italiaanse leiders zag groeien. De inzet van Wolstnk in de Trophy- strijd, die geldt als het officiële wereldkampioenschap, veran derde ook niet na Westduitse protesten Wolsink rijdt voor het zelfde motorfietsen merk als de Westduitse afvaardiging, maar ging niet op compromitterende voorstellen in. Ook Duitse pogin gen om Wolsink. een van de top pers van dc zesdaagse op Elba, op het parkoers af te stoppen, hadden geen succes De inbreng van Wolsink en Gerard Rond (sterk rijdend) heeft op de posities van de Nederlandse teams in de Trophy- en Vaas- strijd nog weinig uitwerking. Bij de Trophy-teams staat de Neder landse afvaardiging op de zeven de plaats. Bij de Vaas-ploegen is de klassering van de Nederland se motorrijders iets beter, zesde. De achterstand op de Westduitse leiders in dit klassement be draagt echter slechts negentig seconden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15