Solidariteit wil referendum Einde IRA- hongerstaking succes Thatcher Een vergissing van de bank in uw voordeel? Iran: overweldigende winst voor Chamenei Awacs zetten verhouding VS-Israèl verder opspel +±±rimb vaste termijn spaarrekening at bij^T jaaj^vast NMB Over arbeiderszelfbestuur in Polen Israël: Westoever moet vrij van PLO MAANDAG 5 OKTOBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 Het einde van de hongersta king van de IRA-gevangenen in de Noordierse Maze-ge- vangenis kwam zaterdag niet als een volslagen verrassing. De kentering in de honger staking. die zeven maanden duurde en waaraan tien IRA- leden stierven, viel eind juli toen de moeder van Patrick Quinn de artsen beval zijn le ven te redden. Familieleden van drie andere hongersta kers volgden haar voorbeeld. Drie andere gevangenen ga ven de hongerstaking uit ei gener beweging op. Geen van hen hervatte het vasten. De overige zes hongerstakers zochten naar methodes om Chamenei: nieuwe, president Iran. In plaats daarvan wil de vakcentra le een landelijk referendum om vast te stellen wat de arbeiders zelf willen, waarna onderhande lingen tot wijziging van de wet moeten worden geopend tussen regering en vakcentrale. Vakbondsleider Lech Walesa, die voor twee jaar als voorzitter van Solidariteit is herkozen, heeft na TEHERAN (DPAAFP/UPI) - De iraanse geestelijke hodjatoles- lam Sajed Ah Chameini stevent af op een enorme overwinning in de vrijdag gehouden presidents verkiezingen. Irans revolutionai re leider ajatollah Chomcini heeft dit weekeinde twee oproe pen tot eenheid gedaan en ver klaard dat de verkiezingen van vrijdag hebben laten zien dat Iran "een stabiel land zal blij- Na telling van 14,5 miljoen van de stemmen bleken er 13,8 miljoen te zijn uitgebracht op de 41-jarige Chamenei, dat is 95.6 procent. Dit maakte de kiesleiding in Te heran bekend. De opkomst was, aldus de kiesleiding. enorm hoog, 15 procent meer dan bij de verkiezingen van 24 juli, toen Mohammed Ah Radjai tot presi dent werd gekozen. Deze hoge opkomstcijfers wekten verba zing bij politieke waarnemers in Teheran, die van mening waren de verkiezingen verklaard dat hij niet teleurgesteld is over de 55 procent van de stemmen die hij heeft gekregen. ..Ik zou 90 pro cent gehad kunnen hebben, als ik de goede verkiezingsrede had gehouden", zei hij. ,,In plaats daarvan somde ik alle slechte dingen waarover je zou kunnen denken. Ik beschouw de meer derheid als een absolute vorm van vertrouwen. En laten we nu ophouden met onze tijd te ver knoeien met praten, maar aan het werk gaan". Beschuldiging De Poolse regering heeft de her verkiezing van Walesa met de no dige aarzeling begroet, evenals de Sowjet-Unie. Een uitzonde ring was Tsjechoslowakije, dat in het weekeinde in haar partijor gaan Walesa persoonlijk be schuldigde steekpenningen te hebben aangenomen van een we reldwijd kolenkartel, om ervoor te zorgen dat de Poolse steen- koolproduktie, met kolen van hoge kwaliteit, tot een catastro faal dieptepunt zou dalen. Walesa zelf neemt aan dat het on geveer twee maanden zal duren voordat alles binnen het nieuw gekozen bestuur gesmeerd loopt, en het hele vakbondsmechanis- JERUZALEM (GPD/UPI) - Israël gaat per 1 december het militaire bestuur in de bezette gebieden gedeeltelijk afschaffen. De rege ring heeft een dergelijk plan van minister van defensie Sharon gisteren goedgekeurd. Het bestuur in de bezette gebieden zal worden opgesplitst in een mi litaire en een civiele tak. Het mi litaire bestuur blijft alleen ver antwoordelijk voor veiligheids zaken, alle civiele taken komen onder een burgerbestuur. Het is de bedoeling bij dat burger lijk bestuur zoveel mogelijk wat genoemd wordt „gematigde Pa lestijnse ambtenaren" in te scha kelen, dat wil zeggen tegenstan ders van de PLO. Daarmee moet dan de weg geëffend worden voor zelfbestuur, waarover Is raël, Egypte en Amerika aan het onderhandelen zijn. Israël hoopt via het cultiveren van anti-PLO-Palestiinen het huidi- Identiteit ïijk Oswald vastgesteld DALLAS (UPI) - Een groep pa thologen-anatoom heeft aan de hand van resten van het gebit vastgesteld dat het gisteren op gegraven lijk echt dat van Lee Harvey Oswald is. Daarmee zijn de onthullingen van de Britse schrijver Michael Eddowes de grond in geboord dat het lijk van de moordenaar van president Kennedy niet dat van Oswald is maar dat van een Russische agent. Die had de identiteit van Oswald overgenomen nadat deze in 1959 naar de Sowjet-Unie was gegaan. Daardoor was twijfel ge rezen over de ware identiteit van de stoffelijke resten van de na zijn arrestatie ook vermoorde Os wald Om die twijfel weg te nemen be sloot men gisteren het graf in Fort Worth te openen en het lijk op te graven voor onderzoek door deskundigen. Röntgenfo to's van resten van het gebit toonden aan dat het lijk dat van Oswald was. dat de opkomst veel lager was dan op 24 juli. Volgens diplomatieke kringen kan er geen duidelijke conclusie wor den getrokken over de houding van de bevolking tegenover het islamitische bewind naar aanlei ding van de presidentsverkiezin gen. Wel werd in deze kringen gezegd dat vrijdag het bewijs werd geleverd dat het bewind de openbare orde en de rust kan af dwingen. Vrijdag had Chamenei laten weten dat premier Mahdavi Kani en zijn regering zouden aanblijven. Mahdavi Kani en de minister van energie. Gafoeri-Fard, hadden zich teruggetrokken als kandi daat voor het presidentschap De twee overgebleven kandidaten, onderwijsminister Parvaresj en Akbar Zaverei haalden volgens deze laatste tellingen 320.205 en 72.813 stemmen. Afgelopen weekeinde zijn volgens berichten in de pers in totaal 76 me weer functioneert op lande lijk en plaatselijk niveau. Vandaag werden in Polen de prij zen van sigaretten en lucifers verdubbeld. Ook visprodukten zijn duurder geworden. De siga retten zijn gerantsoeneerd: ie dere volwassene krijgt drie pak jes sigaretten per tien dagen, waarbij hij twee doosjes lucifers kan kopen. Op het Solidariteits- congres ontstond enorm tumult over deze prijsverhoging, omdat de regering had verklaard dat de vakbond ermee akkoord was ge gaan. Walesa ontkende dat de onderhan delingsdelegatie ook maar enig akkoord met de regering had be reikt. Hij stuurde een persoonlijk protesttelegram aan minister van financiën Marian Krzak. Deze kwam vandaag persoonlijk naar Gdansk om tekst en uitleg over de prijsverhogingen te geven. Vooraanstaande economen heb ben inmiddels de suggestie ge daan een „crisisbelasting" in te voeren voor de meeste eerste le vensbehoeften. De vakcentrale heeft de regering gewaarschuwd, dat als een dergelijke maatregel zou worden getroffen zonder voorafgaand overleg met de vak centrale, dat tot ernstige moei lijkheden zou kunnen leiden. ge pro-PLO-leiderschap van de burgemeesters uit te schakelen. Teneinde de banden tussen de bezette gebieden en de PLO door te snijden, heeft het militaire be stuur elke vorm van contact met de PLO verboden. Personen uit de bezette gebieden die in de Arabische landen op bezoek gaan, mogen daar geen PLO-le- den ontmoeten, op straffe van verbanning. Egypte heeft de aangekondigde bestuursverandering toegejuicht mensen terechtgesteld wegens "gewapende acties tegen de isla mitische republiek". Ze werden op zeven verschillende plaatsen in het land geexecuteerd door re volutionaire tribunalen. Oorlog Iran heeft in een reactie op een Iraaks voorstel de oorlog tussen beide landen te beeindigen ge zegd dat het blijft bij zijn eis tot "onvoorwaardelijke terugtrek king" van de Iraakse troepen van het grondgebied van de islamiti sche republiek. President Sad dam Hoessein (van Irak) zou wel gelukkig kunnen zijn als de vij andelijkheden ophielden, zo ver klaarde Ahmad Azizi. de Iraanse minister van binnenlandse za ken. maar deze eis is een "essen tiële voorwaarde". Hiermee reageerde Azizi op het voorstel dat Saddam deed ter ge legenheid van de opening van een internationale expositie in als een stap in de goede richting. Egypte verwacht nog verdere Is raëlische maatregelen die de Pa- lestijnen zullen aanmoedigen de autonomie te aanvaarden als een eerste stap op weg naar zelfbe schikking. Sinai Volgens het in Cairo verschijnende dagblad Al Gomhouria is Israël begonnen met het weghalen van zijn militaire materieel uit de Si nai, die vóór april 1982 aan Egyp te moet zijn teruggeven. de Iraakse hoofdstad Bagdad Radio-Teheran zond Azizi's reac tie uit. Saddam Hoessein ver klaarde dat irak zonder voor waarden een eind wilde maken aan de oorlog, maar dan moesten wel Iraks territoriale integriteit en "prestige" in acht worden ge- Azizi zei dat Saddams voorstel waarschijnlijk propaganda was, maar dat hij het zich kon voor stellen na de "enorme overwin ningen van de verdedigers van de islamitische revolutie en de grote zwakheid van de Iraakse strijdkrachten". Hij doelde hier tevens op Irans succes van begin vorige week toen het de omsin geling bij de zuidwestelijke olie- stad Abadan doorbrak Iran ontkende gisteren opnieuw met klem dat zijn luchtmacht de olieopslagplaats donderdag ten noorden van Koeweit bombar deerde. Koeweit riep zijn ambas sadeur uit Teheran terug nadat de Verenigde Staten hadden ver klaard dat hun vliegende radar in Saoedi-Arabiè had vastgesteld dat de vliegtuigen Iraans waren. Volgens de Iraanse defensietop, in een verklaring gisteren, waren de vliegtuigen Iraaks. Ze zouden over Iraans grondgebied naar Koeweit zijn gevlogen. Iran bood na twee eerdere bombardemen ten in Koeweit steeds zijn ver ontschuldigingen aan de rege ring van de oliestaat. 't J De Egyptische minister van bui tenlandse zaken, Kamal Hassan Ali, zei zaterdag dat Egypte me dio oktober zou beginnen met het inspecteren van installaties en vliegvelden in het resterende deel van het schiereiland. Hij deelde voorts mee dat hij de Egyptische delegatie zou leiden naar de vergadering van het Egyptisch-Israelische gemengde militaire comité dat op 25 okto ber bijeenkomt in Tel Aviv. Israel heeft 80 procent van de Si nai, dat het in de zesdaagse oor log van juni '67 bezette, aan Egypte teruggegeven krachtens het Egyptisch-Israelische vre desverdrag van 1979. Het dagblad Al Achram in Cairo schreef dat een gemengde Egyp- tisch-Israëlische militaire com missie binnenkort zou beginnen met het markeren van de defini tieve grens van Egypte waarach ter Israel zich tegen 25 april 1982 zal hebben teruggetrokken ADVERTENTIE familie-interventie tegen te gaan. maar zonder succes. Vorige week besloot de familie van de zes overige hongersta kers de autoriteiten opdracht te geven hun leven te redden zodra zij het bewustzijn zou den verliezen. Alle zes hon gerstakers staakten onder de ze druk zaterdag hun actie. In een beknopte verklaring zei den de gevangenen dat hun familieleden en de katholieke hiërarchie hen van het krach tigste pressiemiddel beroofd hadden. De hongerstaking die 1 maart begon, kwam voort uit een hongerstaking die vorig jaar december na 53 dagen eindigde. De republi keinse gevangenen zeiden toen echter hun actie te her vatten omdat de Britse rege ring haar belofte voor hervor mingen niet was nagekomen. De eerste gevangene die aan de nieuwe hongerstaking over leed, was Bobby Sands. Zijn dood na 66 dagen zonder voedsel maakte van hem op slag een Republikeinse held. De Britse regering weigerde stelselmatig met de honger stakers over hun eisen te on derhandelen. De protesteren de gevangenen eisten met hun actie politieke status. De Britse regering hield echter vol dat alle gevangenen in Noord-Ierland gewone mis- dadigérs zijn. Premier That cher maakte herhaaldelijk duidelijk geen onderscheid te maken tussen een misdaad die uit criminele motieven gepleegd was en een waaraan politieke motieven ten grondslag lagen. „Een mis daad is een misdaad is een misdaad", zei de Britse pre mier desgevraagd. Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) zegt echter recht te hebben op politieke status omdat haar gevangenen door een speciale rechtbank wor den veroordeeld. De minister voor Noord-Ierland, Jim Prior, heeft herhaaldelijk ge zegd hervormingen in het ge vangenissysteem door te zul len voeren, zodra de gevange nen de druk op de regering in de vorm van de hongersta king. zouden beëindigen. Thatcher die in Australië ver blijft, zei verrukt te zijn met het nieuws dat de hongersta king ten einde was. De Ierse premier Garret Fitzge rald prees de familieleden van de hongerstakers voor hun moed het protest tot een einde te brongen. Hij zei te hopen dat de Britse regering de hervormingen in het ge vangenisregime door zou voeren. Maar de leider van de Noordierse protestanten, Ian Paisley, waarschuwde on middellijk dat elke poging de IRA met concessies te belo nen. onverdraaglijk zou zijn. Een woordvoerder voor Sinn Fein, de politieke vleugel van het Ierse Republikeinse Le ger, zei dat de Britse regering het einde van de hongersta king niet als een overwinning moest beschouwen De woordvoerder zei dat de posi tie van de IRA nu sterker was dan tien jaar lang het geval was geweest. De IRA beweert alleen al in Belfast minstens honderd^ nieuwe lede gerecruteerd te* hebben sinds het begin van de hongerstaking. In een BBC-doeumentaire die twee weken geleden werd uitge zonden. zei de IRA dat dit aantal slechts een vijfde was van alle aanvragen die ze ont vangen hadden voor lidmaat schap van do IRA in Belfast De meeste gegadigden waren op verschillende gronden af gewezen In hetzelfde pro gramma zei de vice-president van provisional Sinn Fein dat hongerstakingen tevoren door de legerraad goedge keurd moeten worden, maar dat de druk van de IRA-ge vangenen zo groot was ge weest dat de raad zich ge dwongen voelde haar fiat aan de hongerstaking te geven die in maart begon. Autoriteiten in Noord-Ierland vrezen dat het falen van de hongerstaking een nieuwe periode van ge weld zal inluiden. Het aantal bombardementen en schiet partijen door de IRA en het Ierse Nationale Bevrijdings leger. de INLA, is de laatste weken weer toegenomen. Britse soldaten en de Noord ierse politie vormden het doelwit van deze aanslagen LIA VAN BEKHOVEN JERUZALEM (DPA) - De con frontatie tussen Israël en de Verenigde Staten over de voorgenomen levering van Amerikaanse radarvliegtui gen (Awacs) aan Saoedi-Ara- bië is gisteren verscherpt door een kritische verklaring van de Israëlische regering. Deze vestigde na een kabinets beraad over deze kwestie de aandacht op een Saoedi-Ara- bische bekendmaking waar in is gezegd dat een gezamen lijke bediening van de elek tronische apparatuur van de ze vliegende radarstations door Saoediërs en Amerika nen niet aanvaardbaar is. "De Saoedische verklaring is een nieuwe bewijs dat Riad deze toestellen eerder tegen Israël wil gebruiken dan voor de verdediging van zijn olievel den en zij laat zien welk ge vaar een dergelijke situatie voor de veiligheid van Israël inhoudt", aldus de Israëli sche regering. Saocdi-Arabië heeft beloofd dat de vliegende-radarsta tions slechts binnen het ko ninkrijk zullen worden ge bruikt. Dit heeft een woord voerder van het Saoedische ministerie van buitenlandse zaken zaterdag meegedeeld. Hij zei ook dat Saoedi-Arabië "geen enkele deelneming in deze toestellen" zal aanvaar- den. Hij wilde hier niet ver der op ingaan. Enkele leden van het Ameri kaanse Congres die zich te gen de verkoop van de toe stellen verzetten, eisten dat de toestellen onder gezamen lijk Amerikaans-Saoedisch bevel zouden staan. De Saoedische woordvoerder zei dat de minister van bui tenlandse zaken van Saoedi- Arabië, prins Saoed al-Faisal, vrijdag met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Alexander Haig. in New York het Saoedische standpunt besprak. De prins deelde Haig mee dat zijn land geen bezwaar zou hebben te gen het uitwisselen van vei ligheidsinlichtingen van we derzijds belang die door de toestellen zouden worden verkregen. Tass beschuldigt Witte Huis MOSKOU (AFP) - Het Witte Huis "sleept de mensheid mee naar een nieuwe oorlog", zo heeft het officiële Russische persbureau Tass zater dag gezegd in een commentaar op het vrijdag door president Ronald Reagan bekendgemaakte plan tot modernisering van de strategische strijdkrachten "Voor dit ogenblik is de Sowjet-Unie slechts bezorgd over haar veiligheid en die van haar bondgenoten, maar als dat nodig is, zou het Sowjct- leger zich ook kunnen voorzien van belangrijk materieel". Volgens Tass heeft het Amerikaanse ministerie van defensie niet de hoop verlo ren "het eerst aan te vallen" De verklaringen van Ronald Reagan over het zogenaamde militaire overwicht van de Sowjet-Unie zijn "slechts een propaganda-dekmantel. bedoeld om de plannen van de Ameri kaanse regering te verbergen". De machtspositie die president Reagan heeft verkozen, riskeert ook het succes van de komende besprekingen in Genève over wapenbeperking in gevaar te brengen, aldus Tass Niets bewijst trouwens dat de Ver enigde Staten werkelijk besloten zyn deze op een serieuze basis te beginnen, zo vervolgt het persbureau "Het enige middel voor de Verenigde Staten hun veiligheid te waarbor gen is voor alles de bewapening te verminderen en niet deze uit te breiden". Vroeger moest u uw spaargeld wel vijf of zes jaar vastzeilen om de hoogste rente te krijgen. Bij de NMB is dat nu anders. Nu krijgt u de hoogste rente al op een NMB VasteTermijn Spaarrekening met een loop tijd van 2 jaar. Langer mag, maar het hoeft niet. De eerste storting moet minimaal fl.ooo,- bedragen en u kunt tussentijds niet over uw tegoed beschikken. Praat er eens over bij uw NMB-kantoor.ofstuurdebonopvoormeer informatie. Doe het nu, want de rente is aantrekke lijker dan ooit tevoren! NEDERIANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Coupon De heer i ;,n fX T* TX 11 Dc NMB denkt met u mee. correspondent Anton Koene) WENEN - De Poolse onafhankelijke vakcentrale Solidariteit heeft van de regering geëist een nationaal referendum te houden over de nieuwe wet voor arbeiderszelfbestuur. Op het congres in Gdansk, dat gisteren met twee dagen is verlengd, hebben de leden van Solidariteit een resolutie aangenomen die de tien dagen geleden door het Poolse parle ment aangenomen wet aanvaardt noch verwerpt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9