VS krijgen strafdossiers Strijd over ziekengeld Kabinet belooft steun bij aanpak van Zeedijk Nederland goed af bij revaluatie rrrrn Oud-medewerker consulaat hekelt justitie Grote paniek na uitzending over effect atoomaanval Actie voor ander beleid "dat belang volk dient" Honderden krakers in Amsterdams pand Vrouw (74) met geweld om het leven gebracht CDA en PvdA lijnrecht tegenover elkaar MAANDAG 5 OKTOBER 1981 DEN HAAG/AMSTERDAM (ANP) - Het kabinet heeft afgelopen za terdag zijn medewerking - "waar mogelijk" toegezegd aan een delegatie van burge meester en wethouders van Am sterdam om tot een oplossing te komen van de problemen op de Zeedijk. Ook is afgesproken dat over enkele weken in het overleg tussen het Rijk en de vier grote gemeenten gesproken zal wor den over de drugsproblematiek. Van Amsterdamse zijde namen burgemeester Polak en de wet houders Heerma, Schaefer en Wolffensperger aan het gesprek deel. Van regeringszijde de mi nisters Van Thijn (binnenlandse zaken). De Ruiter (justitie) en Gardeniers (volksgezonheid) en de staatssecretarissen Scheltema (justitie) en Stuiveling (binnen landse zaken) Ook de hoofdoffi cier van justitie in Amsterdam was bij het gesprek aanwezig Zowel de ministers als de Amster damse delegatie weigerden na af loop te vertellen welke maatrege len binnenkort worden genomen om de onveiligheid op en rond de Zeedijk te verminderen of op te heffen. Binnenlandse zaken wilde ook niet zeggen waaruit de gevraagde medewerking bestaat. Eerder deze week had burgemees ter Polak een gesprek gevraagd met premier Van Agt. Hij maakte dit bekend tijdens overleg met de raadscommissie voor algeme ne zaken. Zeedijk-bewoners en het wijkcentrum d'Oude Stadt. Polak verklaarde de situatie op de Zeedijk onaanvaardbaar te vihden. De toen aangekondigde, niet nader omschreven maatre gelen zijn volgens Polak in de eerste plaats gericht op herstel van de veiligheid van de burgers en de normale verhoudingen op de Zeediik". Volgende week woensdag voert Polak opnieuw overleg met de raadscommissie voor algemene zaken. Vermoedelijk zal hij tij dens deze (wellicht besloten) ver gadering meedelen welke maat regelen genomen zullen worden, aldus een woordvoerder van de gemeente Amsterdam. DEN HAAG (GPD) Het miniserie van justitie in Den Haag speelt al jarenlang "te pas en te onpas" gegevens over Nederlanders met een strafblad door naar het con sulaat-generaal van de Verenigde Staten in Amsterdam. Dat schrijft W. Smit uit Zandvoort, oud-medewerker van het Amerikaanse consulaat, in een brief aan minister De Ruiter van justitie. In zijn brief schrijft Smit dat Ne derlanders die bij het Ameri kaans consulaat-generaal in Am sterdam een toeristenvisum voor de VS aanvragen, op het aan vraagformulier moeten vermel den of zij met de Nederlandse justitie in aanraking zijn ge weest. Is dat het geval, dan wor den de namen van die Nederlan ders doorgegeven aan het Ameri kaans consulaat in Rotterdam, dat onder valse voorwendsels na dere informatie vraagt bij het mi nisterie van justitie. Het ministerie heeft die informatie altijd verstrekt, omdat men in de orguiste veronderstelling ver keerde dat het om emigranten en niet om toeristen ging. Volgens een verdrag tussen de VS en ons land is het mogelijk inlichtingen over Nederlanders te verstrek ken, wanneer deze naar de VS willen emigreren. Die informatie mag echter niet worden ver strekt, wanneer het om toeristen gaat. Volgens Smit heeft justitie nooit geweten dat de gegevens onder valse voorwendsels wer den gevraagd. „Ze zijn gewoon in de maling genomen", aldus Smit. Microfilm Smit heeft zeven jaar gewerkt op de visumafdeling van het consu laat in Amsterdam voordat hij in 1978 op staande voet werd ont slagen. In een toelichting op zijn brief zegt hij dat de uittreksels uit het strafdossier in het Engels worden vertaald en naar Amster dam worden gezonden. Daar worden de gegevens op micro film vastgelegd en gezonden naar het computercentrum van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton. Op het visum van de Neder lander wordt in code aangegeven voor welke zaken hij veroordeeld De Zandvoorter heeft de gang van zaken destijds bij zijn superieu ren op het consulaat aangekaart, maar kreeg daar nul op request. Na zijn ontslag in 1978 heeft hij een advocaat in de arm genomen en de kwestie voorgelegd aan topambtenaar Wefers-Bettink van het ministerie van buiten landse zaken. „Maar daar is de zaak van tafel geveegd. We kre gen te horen dat we de diploma tieke betrekkingen tussen de VS en ons land niet moesten versto ren", aldus Smit. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg licht bew. regenbui bew. 13 8 25 licht bew. half bew. half bew. half bew. half bew. licht bew. regenbui half bew. Oslo Split licht bew. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaktn heeft tegenover het ANP beves tigd. dat er een gesprek tussen Smit en Wefers-Bettink heeft plaatsgehad. Smit zou vervol gens zijn verwezen naar het mi nisterie van justitie. Toen Smit onlangs vernam dat de rijkspolitie van Blaricum inlich tingen over een inwoner van die plaats aan de Filippijnse ambas sade had verstrekt en daarvoor door minister De Ruiter op de vingers was getikt, besloot hij de bewindsman van de handelingen op het Amerikaanse consulaat- generaal op de hoogte te bren gen. Smit verstuurde zijn brief op 23 september, maar minister De Ruiter werd er pas afgelopen za terdag door een publicatie in De Volkskrant op geattendeerd. De bewindsman heeft toegezegd zich diepgaand over de zaak te zullen laten informeren. EINDHOVEN (ANP) Een docu mentaire van de Regionale Om roep Brabant in Eindhoven over wat er in zuidoost-Brabant zou gebeuren als er een atoombom valt, heeft gisteren onder de luis teraars tot grote paniek geleid. Ruim honderd mensen belden naar de plaatselijke politiekorp sen om te vragen of er werkelijk een kernexplosie had plaatsge had. Volgens een woordvoerder van de Eindhovense politie werd zelfs een voetbalwedstrijd on middellijk gestaakt. Andere luis teraars zochten in allerijl de kel der van hun woning op om daar dekking te zoeken tegen de ra dio-activiteit. Bij taxicentrales in Helmond kwamen telefoontjes binnen van mensen die zo snel mogelijk uit het rampgebied ver voerd wilden worden. De documentaire van Omroep Bra bant begon met de mededeling dat er een atoombom met een kracht van één megaton TNT op de vliegbasis De Peel was geval len. Daarna vertelden het hoofd van de BB kring zuidoost Bra bant en een arts wat er in zo'n situatie zou gebeuren. Aan het begin van het programma was uitdrukkelijk gesteld dat het ging om een documentaire. AMSTERDAM (ANP) - Vol gens de politie 1500, volgens de organisatoren tienduizend mensen hebben zaterdag in Amsterdam deelgenomen aan een manifestatie voor een ander sociaal-economisch beleid in Nederland. De ma nifestatie was georganiseerd door het "Initiatief 3 oktober manifestatie", waarin o.a. le den en bestuursleden van de CPN, PvdA, PSP en de vak bond FNV zitting hadden 's Morgens hadden op verschil lende plaatsen bijeenkomsten plaats in heel Amsterdam o.a. van HBO-studenten, WA- O'ers, buurtorganisaties, ambtenaren en vrouwenor ganisaties. In de middag ver zamelden de groepen zich op De Dam voor de slotmanifes tatie (zie foto). Daar werden de deelnemers toegesproken door o.a. Piet Reckman, par tijbestuurder van de PvdA, en Henk van de Kolk, beleids medewerker van de voedings bond FNV. e initiatiefnemers zeggen dat er in brede kring ideëen be staan over een andere aanpak van het sociaal-eco nomisch beleid in Nederland. Daartoe moeten volgens hen de krachten, die de huidige crisis veroorzaken, worden omgebogen en moet de kapi taalstroom worden gestuurd in de richting die het belang van de bevolking dient. Om te beginnen moet daarvoor ver dedigd en verbeterd worden wat niet verder afgebroken kan en mag worden, zoals de werkgelegenheid, de sociale zekerheid en de positie van vrouwen en jongeren en de koopkracht. Woonruimte voor 175 mensen AMSTERDAM (ANP) - Enkele honderden mensen hebben za terdagmiddag rond één uur het Weyerscomplex aan de Amster damse Nieuwe Zijds Voorburg wal gekraakt. Volgens een woordvoerder van de krakers kan het bedrijfspand woonruim te bieden aan ongeveer 175 men sen. Dat zou van het Weyerscom plex het grootste kraakpand in Amsterdam maken. Het pand is eigendom van de be- heersmaatschappij "Ik waak", die alle panden van de woning- textielgroothandel Weyers in be heer heeft. De politie heeft zaterdagmiddag meteen een bezoek gebracht aan het pand. De advocaat van de ROOSENDAAL (ANP) - De 74-ja- rige weduwe M.E. Melisse, die vrijdagochtend in haar woning in Roosendaal dood werd aange troffen. is met geweld om het le ven gebracht. Een moordwapen is echter nog niet gevonden, al dus de Roosendaalse politie gis teravond. De politie sluit niet uit dat de dood van mevrouw Melisse in verband staat met de dood van een 70-jari- ge man uit Roosendaal. Hij kwam de dag ervoor om het le ven toen hij met zijn fiets onder een trein terecht kwam. Beiden hebben geruime tijd een relatie met elkaar gehad. De man was donderdagmiddag nog bij de vrouw op visite geweest, zo bleek uit een buurtonderzoek. krakers, Phon van der Biesen, heeft de politie rondgeleid. Vol gens de krakers heeft men daar bij kunnen constateren dat het pand leeg was en niet werd ge bruikt. Een politiewoordvoerder merkte daarover op dat dit nog niet betekent dat het pand ook op het moment van de kraak leeg was. De kraak van het Weyerscomplex is zeer zorgvuldig voorbereid. De krakers zijn maandenlang bezig geweest met de voorbereidingen en hebben naar hun zeggen alles uitgezocht wat er uit te zoeken viel. Op een bijeenkomst na afloop van de succesvolle actie zaterdag middag zeiden de krakers dat al les perfect was verlopen. Vanaf vier verzamelpunten waren on geveer vierhonderd mensen naar het complex getrokken en via een deur in de Armsteeg naar binnen gegaan. Het in totaal 16.000 vierkante me ter vloeroppervlakte metende complex bestond oorspronkelijk uit ongeveer zeventien panden. Deze werden door de firma Weyers gedeeltelijk bijeenge voegd. Nadat Weyers het com plex had verlaten droeg zij dat over aan haar eigen bouw- en ex- ploitatiemaatschappij "Ik waak". Deze heeft volgens de krakers via de Hollandse Betongroep al dne maal - in 1978, 1979 en in mei 1981 - geprobeerd van de ge meente Amsterdam een vergun ning te krijgen voor verbouw en gedeeltelijke sloop van het com plex om er o.a. luxe appartemen ten, een hotel en een parkeerga rage te bouwen. De eerste twee aanvragen werden afgewezen, over de laatste is nog niet beslist. Een woordvoerder van de ge meente bevestigde dit. Casa Blanca Istanbul Las Palmas DEN HAAG (GPD/ANP) - Bezuini ging op de ziekengelduitkerin gen belooft een van de politieke twistpunten te worden in het so ciaal-economisch beleid voor de komende jaren. PvdA-loonspe- cialist Poppe zei dit weekeinde dat zijn partij een „onaanvaard baar" zal uitspreken over voor stellen om zieken zelf te laten be talen. CDA-kamerlid en oud staatssecretaris van sociale za ken De Graaf wil wel een bijdra ge aan de zieken vragen Uitbreiding van het aantal zoge naamde wachtdagen van twee tot vijf. zoals minister van sociale zaken Den Uyl overweegt, is voor Poppe niet onaanvaard baar. mits de werkgevers de re kening krijgen gepresenteerd en niet de werknemers. Het zou de werkgevers stimuleren de ar beidsomstandigheden te verbe teren en daardoor het ziektever zuim terug te dringen, zei hij voor de VARA-radio. „Uitermate veel bezwaar" heeft hij echter tegen een tweede voorstel rond de ziekengelden: de heffing van sociale premies over de uit keringen. Langdurig zieken die niet onder een cao vallen waarin compensatie is voorzien, zouden met een inkomensdaling van 10 procent kunnen worden gecon- froneerd, aldus Poppe. Premie heffing noemde hij wel be spreekbaar. maar alleen als die vergezeld gaat van maatregelen om de sociaal nadelige gevolgen te voorkomen. Voormalig staatssecretaris De Graaf bepleitte zowel uitbreiding van het aantal wachtdagen (da gen die nog niet uit de ziektewet- kas worden betaald, maar door gaans door de werkgever), als premieheffing over de uitkerin gen. Uitbreiding van het aantal wachtdagen levert tenminste 1,2 miljard gulden op. een bedrag dat op zou kunnen lopen tot 1.9 wanneer de maatregel zou leiden tot daling van het ziekteverzuim. De premieheffing zou 700 miljoen gulden opleveren Die extra op brengst zou het mogelijk maken de premiedruk over de gehele li nie laag te houden ..Ik vind dat dit zeker door moet gaan", zei De Graaf. Werkgevers De cao-bepalingen die regelen dat werknemers bij ziekte hetzelfde nettoloon krijgen als wanneer ij werken, moeten worden ge schrapt. Dit schrijft Wouter Per quin, voorzitter van het Konink lijk Nederlands Ondernemers- verbond, aan premier Van Agt. De brief is zaterdag gepubli ceerd. Volgens Perquin zijn plannen om een eigen risico voor werkgevers en werknemers in te bouwen in het kader van de bestrijding van het ziekteverzuim alleen aan vaardbaar als die bepalingen ko men te vervallen. Perquin wil ook dat de verplichting van werkgevers om bij kort ziekte verzuim door te betalen, vervalt In menige Nederlandse huiska mer zal gisteren met stijgen de verbazing geluisterd zijn naar de toelichting van mi nister Van der Stee (Finan ciën) op de Brusselse beslui ten over de herziening van de koersverhoudingen van een serie Europese munten. De Duitse mark en de Neder landse gulden zijn met in gang van vanmorgen 5,5 pro cent duurder geworden in verhouding tot de Deense Kroon, het Ierse pond. en de Belgische en Luxemburgse frank. De Franse frank en de Italiaanse lire werden met drie procent in waarde ver minderd. zodat de gulden en de mark in verhouding tot de Franse frank en de lire 8.5 percent duurder werden. Een maatregel waartoe de Euro pese monetaire autoriteiten volgens Van der Stee over gingen, omdat de economie van zowel West-Duitsland als Nederland zoveel sterker is dan die van de andere Euro pese landen. Dat is nog eens een ander ge luid dan de afgelopen vier jaar in knngen van de Neder landse regering te beluiste ren viel. Het ging hier ronduit slecht en pas wanneer forse matiging werd betracht, zou er hoop op verbetering zijn. En dan niet op korte termijn, maar pas over een reeks van jaren. Tegenstrijdig Hoe tegenstrijdig dat ook klinkt, voor beide uitspraken valt het een en ander te zeg gen. In een land met 400.000 werklozen op een beroepsbe volking van een kleine vier miljoen, met een tekort op de overheidsbegroting van bijna negentien miljoen, met een rente van dertien procent en een ecnomische groei van 0 tot 0,5%, in zo'n land gaat het niet goed. Nederland maakt echter met negen andere lan den deel uit van de Europese Gemeenschap en een cijfer matige vergelijking met die landen leert, dat er in de EG als geheel economisch gezien een terugslag is, maar dat West-Duitsland en Neder land het van de tien het minst slecht doen. Dat gegeven is allerminst nieuw. Als prof. Zijlstra het in zijn jaarverslag van de Ne- derlandsche Bank heeft over de sterke positie van de gul den (en dat doet hij jaar in jaar uit) doen doelt hij op de tweede postie die Nederland al enige jaren op de EG-rang- lijst inneemt. De EG-landen, met uitzonde ring van Groot-Brittannie en Griekenland, werken sinds 1 januari 1980 samen in het Eu ropees Monetair stelsel (EMS). Uitgangspunt van die regeling is. dat de waarden van de aangesloten valuta in een vaste verhouding tot el kaar staan en dat afwijkingen naar boven en beneden mo gelijk zijn tot 2.25% Zo'n af spraak is nuttig omdat de EG-landen onderling veel handelsbetrekkingen heb ben. Grote koersverschillen (zoals enige tijd rond de dol lar het geval is) bemoeilijken die betrekkingen. Voorwaarde voor een goed functioneren van dat EMS is wel dat de economische ont wikkelingen. die bepalend zijn voor de waarde van een munt, elkaar in de aangeslo ten landen niet al te sterk ont lopen. Dat is vooral de laatste maanden aan de orde. De ver schillende landen houden er nogal uiteenlopende menin gen op na waar het de bestrij ding van de economische cri sis betreft. West-Duitsland en Nederland stellen verlaging van de overheidstekorten en de inflatie centraal. In West- Duitsland werden vorige maand de ingrijpendste be zuinigingsmaatregelen sinds de oorlog bekend gemaakt. De inflatie (geldontwarding) bedraagt daar nu 5.H' I Nt derland kent een soortgelijk inflatiepercentage en ook hier betekent regeren al eni ge jaren bezuinigen. Verdubbeld In Frankrijk echter, waar de so ciaal-democraat Francois Mitterand in juni de presi dentiële fakkel overnam van de conservatief Valéry Gis- card d' Estaing. geldt een in flatiepercentage van 13.3** en leiden oude rekeningen en het nieuwe regeerprogram ma samen tot een verdubbe ling van de staatsschuld dit jaar En in Italië is de over heidshouding door een tradi tioneel zwakke landbouw en industrieën jaar in jaar uit ho ge uitgaven nog veel meer in het ongerede geraakt. In de middenmoot zitten dan lanen als Ierland, Belgié en Dene marken Door die grote verschillen stond het Europees Monetair Stelsel onder zware druk Zo heeft Frankrijk veel geld moeten uitgeven om franks op te kopen, om zo de vraag en de waarde kunstmatig op peil te houden en te voldoen aan de afspraak dat de waar de met niet meer dan 2,25% daalt. Zo'n politiek is alleen vol te houden als het om druk van tijdelijke aard gaat. Afge lopen zomer echter namen de geruchten over aanpassingen in het EMS al toe. Italië en Frankrijk konden het niet meer bu houden. De besluiten van dit weekeinde hebben de stoom voorlopig van de ketel gehaald. Het is aan de regeringen van de zwakke landen om begelei dende maatregelen te nemen, waarmee binnenslands orde op zaken wordt gesteld en de Europese economische sa menwerking meer recht wordt gedaan. Over dat laat ste past gezien het verleden overigens niet al te veel opti misme. Export Het duurder worden van de gulden en de mark heeft vooral gevolgen voor de han del Nederland krugt in het buitenland meer waar voor hetzelfde geld. Maar ander som moet het buitenland voor Nederlandse produkten sinds vandaag ook meer beta len Wat handel betreft is West-Duitsland onze belang rijkste partner (35% van onze export gaat naar de Bondsre publiek). Omdat de valuta's van deze twee landen allebei met 5.5% zijn verhoogd, vcr- an.iert er in het OMMnilMW handelsverkeer vermoedelijk weinig. Belangrijke han delspartner is echter ook de Verenigde Staten. In dat ver keer zouden zich problemen kunnen voordoen, ware het niet dat de koers van de dol lar zó schommelt, dat de re valuatie van de gulden voor de betrekkingen met de VS niet veel gevolg zal hebben. Dat geldt ook voor energie Nederland importeert olie en betaalt deze in dollars. Die olie wordt wat goedkoper Maar Nederland voert aard gas uit en laat zich daarvoor ook m dollars betalen, dus ontvangt wat minder. Ingrij pende effecten zal het alle maal niet hebben. Een knelpunt zou de handel in landbouwproducten kunnen zijn. Nederland wordt nu wat duurder dan de matte mdt re EG-landen en dat zou met name op de Westduitse markt problemen kunnen ge ven De instelling van het EMS is destijds echter veel later een feit geworden dan de bedoeling was. omdat er conflicten waren over de zg Monetair Compenserende Bijdragen (MCB's) Dat zijn subsidies die een land kan krijgen als door revaluatie van de munt op het gebied van handel schade wordt op gelopen. Achteraf is het gun stig dat voor de oplossing van het conflict over de MCB's goed de tyd is genomen. Ne derland kan er nu van profl teren De besluiten van het afgelopen weekeinde nemen zoals ge- v. it (in;k an di k< tri Voor zover nu valt te over zien, is er voor Nederland maar één belangrijke conse quentie De Nederlandse eco nomie is in Brussel, ondanks alle problemen die regering en parlement hier onderken nen, als een sterke economie erkend. Het vertrouwen in de gulden is verstevigd. Dal is niet zonder gewicht gezien de voor onze schouders te grote last van de staatsschuld Een schuld die voor een belang rijk deel met buitenlands geld moet worden opgevan gen en zonder vertrouwen in de gulden, zou minister Van der Stee naar dat buitenland se geld kunnen fluiten. Voor suggesties over een verlaging van de rente als gevolg van de revaluatie is dan ook wei nig grond De schaarste aan Nederlands kapitaal wordt er niet mee weggenomen en een rentedaling zou daarom al leen maar oen vertekend beeld geven en de kans op in- flatievcrhoging vergroten TON VAN BRUSSEL

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7