Leiden, 3 oktober 1981 J Y0 Een ongewone stad FOTO'S JAN HOLVAST MAANDAG 5 OKTOBER 1981 LEIDEN vréft 4- V i dertig old-timers en twintig legervoertuigen, die In het kostuum dat een bestuurslid van de 3-October Vereemgmg dient te dragen tracht notaris Karstens het Van der Werfpark te bereiken. Dat lukte hem uiteindelijk. Zwemmend. De historische optocht "Vrijheid en Verdraagzaamheid" met op de praalwagen een van de vele molens die Simon Stevin in dienst van Prins Maurits ontwierp in de periode 1584-1620. Een goed uitzicht, dank zij de armen van moe. Talloos waren de haringen en palingen, die werelddierendag niet hadden gehaald. Doordringend was de geur van peen en uien, die slechts in het centrum concurrentie had van bakluchtjes Hoog waren de hoeden die de regenten van de 3-October-Vereeni- ging droegen, routine suggererend Krioelend was de meute op de kermis Opgetogen was het gezicht van de directeur van de reinigings dienst die zich bewust moet zijn geweest van de voordelen die een bureaufunctie hem biedt. Tot een natte pandjesjas gedoemd was de poging van mr. J Kar stens jr. om bij het polsstokverspringen van de Steenschuur naar het Van der Werfpark te geraken Wel poetste hu het ge schonden blazoen van het notariaat op een niet mogeluk geach te wijze op. Verbroederend was de volle Pieterskerk met een dienst voor pro testanten en rooms-katholieken. Milieu verontreinigend in geur en geluid waren de oude stoom walsen in een mate die slechts op feestdagen getolereerd kan worden. Verbaasd lachend was het gezicht van de Poolse ambassadeur bg het aanschouwen van zoveel overvloed. Onmeetbaar was de omzet van de Leidse horeca. In strijd met de rellen van de avond tevoren was het motto van de historische optocht: "Vrede en Verdraagzaamheid". Een ongewone stad, elk jaar weer De Stoomwalsenclub Nederland liet zien en horen dat originele stoom walsen nog kunnen werken. Het gefluit was soms oorverdovend, zoals de kinderen op de inzet links demonstreren. De Zijlpoort, vroeger vergaderruimte voor de Leidse Rederijkerskamer, uitgebeeld in de historische optocht. Een van de onvermijdelijke straatmuzikanten. van^iem^^611 ^ouzastraal' Links commentator Theo Koomen. Voorzover de deelnemers niet nerveus waren, werden ze het wel Burgemeester Goekoop moet nog wennen aan 3 oktober Hij arrnverde pas op het laatste nippertje bij de gratis uitdeling van haring en wittebrood m de Waag. En nam toen alsnog een gulzige hap

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3