LEIDSCH DAGBLAD Koers gulden fors hoger "Aan Rijndijk plek voor de zigeuners Werkgevers beducht voor de gevolgen W- premie nog hoger Van der Stee: opwaardering gunstig voor Nederland VV Walesa eist intrekking prijsverhogingen „Anti-semitische" dominee doikt onder Ontvoerd Duits meisje gestikt MAANDAG 5 OKTOBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36593 OrBdeui G Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R 0 Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor w m m cototon ZOETERMEER (ANP) - De werkloosheidspremie zal het volgende jaar nog ster ker moeten stijgen dan al was geraamd. Het Algemeen Werkloosheidsfonds, dat de premies en uitkeringen re gelt zit met een tekort van 435 miljoen. De reserves zijn uitgeput, omdat het fonds aanzienlijk meer heeft moe ten uitkeren dan er aan pre mies is binnengekomen. Om het tekort in één jaar weg te werken zou de premie vol gend jaar verhoogd moeten worden van 2.5 naar 4.23 procent. Neemt men langer de tijd om het tekort in te lo pen, bijvoorbeeld twee, drie of vier jaar, dan wordt de ww-premie respectievelijk 3.76, 3.6 of 3.53 procent. Het fonds vergadert woensdag over de verhoging. Banken tevreden met revaluatie van gulden DEN HAAG (GPD/ANP) - Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond hebben bezorgd gereageerd op de opwaardering van de gulden. „Ten op zichte van andere EG-landen betekent het een verslechtering van de concurren tiepositie van het bedrijfsleven", aldus een woordvoerder van het NCW. Hij ziet wel een gunstig effect voor de lange ter mijn, doordat de inflatie beperkt wordt. Rust aan het monetaire front kan op de lan ge duur een gunstig effect hebben op de Nederlandse economie, meent het VNO. Het verbond voorziet echter eveneens een achteruitgang, van de concurrentie positie op de korte termijn, hoewel de Nederlandse positie ten opzichte van de belangrijkste handelspartner West-Duits- land gelijk blijft. De Consumentenbond liet gisteravond we ten gematigd optimistisch te zijn over de gevolgen van de herwaardering van de gulden voor het gemiddelde Nederlandse huishoudbudget. De grote vraag is, aldus de bond, of de positie van de Nederland se gulden ten opzichte van bijv. de dollar voldoende aan de Nederlandse consu ment wordt doorgegeven. De bond denkt daarbij vooral aan de benzineprijs, die als gevolg van de revaluatie wat lager zal kunnen uitvallen. Gebleken is dat in het verleden prijsstijgin gen als gevolg van wisseling in de koersen en marktprijzen zeer snel wer den doorgegeven, aldus de Consumen tenbond, maar prijsdalingen kwamen de consumenten zeer vertraagd of helemaal niet ten goede. De bond zal dan ook in tensief de gevolgen van de herwaarde ring voor de Nederlandse consument vol gen. De Nederlandse banken hebben in het al gemeen positief gereageerd op de beslui ten. De Algemene Bank Nederland voor ziet wel wat problemen op het gebied van de handel met Frankriik en Italië, maar ziet als één van de voordelen voor de Ne derlandse consument het goedkoper worden van de buitenlandse vakanties. Belangrijk voordeel vindt de ABN ook dat internationale verschillen nu weer wat gelijk zijn getrokken. Een woordvoeder van de RABO-bank sprak de verwachting uit dat eventuele nadelige gevolgen voor de export binnen redelijk termijn wel weer zullen worden ingelopen. De AMRO-bank ten slotte vond het juist dat gulden en mark zijn gerevalueerd, omdat het inflatiepercenta ge van beide landen nagenoeg gelijk is. DEN HAAG/FRANKFORT/PARIJS (GPD/DPA) - De reva luatie van de Westduitse mark en de Nederlandse gul den heeft vanochtend op de wisselmarkten van Frank fort en Amsterdam tot een forse koersdaling van de Amerikaanse dollar geleid. In Amsterdam werd de gulden in verhouding tot de dollar vijf cent meer waard. Tegen elf uur werd voor een dollar ƒ2,48 betaald tegen ƒ2,53 afgelopen vrijdagmiddag. Ook steeg de gulden licht ten opzich te van de Westduitse mark. In Frankfort was eenzelfde beeld te zien. 24 PAGINA'S I Einde hongerstaking succes Thatcher Strafdossiers via justitie naar \I.S. PAGINA 7 Wassenaarse garagehouder biedt terrein aan LEIDEN - De optocht, traditioneel hoogtepunt van de jaarlijkse 3 oktoberviering in Leiden, trok ditmaal door de binnenstad on der het motto "Vrijheid en ver draagzaamheid". Vooral op de Breestraat was de be langstelling voor de historische stoet bijzonder groot. Op de foto de rijend ikke menigte bij het stadhuis en de praalwa gen "Hugo de Groot in de boeken kist". (van e r verslaggevers) LEIDEN - De Wassenaarse gara gehouder Van der Pouw Kraan heeft de ongeveer honderd zi geuners, die momenteel aan de grens bij Ginneken verblijven, aangeboden om nun caravans op een terrein aan de Rijndijk neer te zetten. De rechter moet nog beslissen of zij de grens over moeten of in Nederland mogen blijven. De gemeente Leiden heeft inmiddels al laten weten dat Van der Pouw Kraan in strijd met het bestemmingsplan han delt. Van der Pouw Kraan nam naar ei gen zeggen vorige week contact op met de zigeunerkoning Peta io, omdat hij had begrepen dat de zigeuners in Nederland zou den mogen blijven als ze een Af en toe regen Veel bewolking en van het zuidwesten uit af en toe regen. Minimumtempe ratuur ongeveer 10 graden. Middag- temperatuur onmstrecks 15 graden. Matige zuidwestelijke wind. 6 oktober 1981 Die grond zou hij wel kunnen leve ren, vertelde Van der Pouw Kraan, omdat hij met de 1500 vierkante meter die hij aan de Rijndijk tussen overweg De Vink en het Haagsche Schouw heeft voorlopig toch niets kan doen. De gemeente heeft het ge biedje de bestemming groen ge geven, terwijl de garagehoude woningen wil bouwen. Twee ken geleden nog liet de gemeen te het terrein, waarop Van dei Pouw zolang o.a. een frietkraam had neergezet, ontruimen. Of Van der Pouw Kraan wel grond over heeft betwijfelt gemeente ambtenaar Schaap van de afde ling grondzaken. "Hij heeft de grond indertijd voor de woning bouw verkocht aan de Delfts— Schielandse aannemerscombi natie. Die zijn failliet gegaan. Nu is het maar de vraag of hij het recht van terugkoop heeft". Eén ding is in elk geval duidelijk volgens Schaap: caravans op het terrein is hoe dan ook in strijd met het bestemmingsplan. "We hebben niet voor niets onlangs die illegale bouwsels van Van der Pouw Kraan weggehaald". Dierendag APELDOORN (GPD) - Een iet wat al te vrije opvatting van de viering van Dierendag door haar hond, heeft een Apeldoornse vrouw gisteren danig uit haar evenwicht ge bracht. Dc vrouw belde 's middags de politie dat haar kunstbeen weg was. Omdat ze door dit gemis geen kans zag op het politiebureau hiervan aangifte te komen doen, spoedden twee recher cheurs zich naar de woning van dc gedupeerde vrouw. De speurneuzen hoefden ech ter niet in actie te komen want inmiddels had de vrouw haar kunstbeen te ruggevonden. Haar hond had in de tuin op „beestach tige wijze" Dierendag ge vierd. De Europese ministers van finan ciën besloten het afgelopen weekeinde tot een „herschik king" van de valuta binnen het Europese Monetaire Systeem. Onze gulden en de Duitse mark zijn met ingang van vandaag 5,5 procent meer waard; de Belgi sche en Luxemburgse frank, de Deense kroon en het Ierse pond blijven gelijk; de Franse frank en de Italiaanse lire zakken in waar de met 3,5 procent. De beslissing was vooral nodig door de zwakke positie van de Franse en Italiaan se munt. Doordat de gulden gelijk blijft ten opzichte van de Duitse mark, zal onze economie van de opwaarde ring weinig schade ondervinden, verwacht Van der Stee. De Bondsrepubliek is immers onze belangrijkste handelspartner. Bovendien wordt de koers van de Europese munten ten opzich te van de dollar, de yen en het pond sterling hoofdzakelijk be paald door de waarde van de mark. De gulden blijft ten op zichte van die valuta dus even sterk. Daardoor wordt de Neder landse „olierekening" niet nade lig beinvloed. Van der Stee verklaarde dat de „herschikking" heeft aange toond dat Nederland binnen Eu ropa een sterke economie heeft. Hij gelooft ook dat het goed is voor de beperking van de inflatie in Nederland. Het gevolg van de Brusselse opera tie is, dat export naar België. Lu xemburg, Denemarken, Ierland, Frankrijk en Italië duurder wordt. De import vanuit die lan den zal goedkoper worden. Het ministerie van financiën ver wacht dat dit een tijdelijk effect zal zijn, gezien de de forsere prijsstijgingen in die landen. Na delige gevolgen van de opwaar dering van de gulden zou vooral de Nederlandse landbouw kun nen ondervinden. Na de devaluatie van de frank spra ken in Frankrijk zowel voor- als tegenstanders van de regering Mitterrand van een mislukking Minister van economische zaken Delors - de architect van de deva luatie - deed in een radio-inter- view echter zijn best de maatre gel voor te stellen als „de conse quentie van het beleid van de vo rige regering". Deze opvatting wordt echter door bijna niemand gedeeld In de ochtendpers valt te lezen dat binnen de Westeuropese ge meenschap deze standsverschil len tussen de Fransen en de Duitsers een schier ondragelijke vorm hebben aangenomen „De frankhecfl zich klein gqmaakt te genover dc mark", merkt in dit verband de linkse „Liberation" op en de liberale „Quotidien" meldt vol gekwetste trots: „Eu ropa redt de frank". De rechtse „Figaro" meent dat de „economi sche kanker" in Frankryk is uit gebroken. In Italië verklaarde premier Span- dohni dat de devaluatie van de Ure in feite niet nodig was, maar dat de druk van West-Duitsland en Frankrijk zo groot was. dat geen andere keus meer open lag. Hij zei echter dat zijn pogingen om de waardedaling te beperken wel zijn geslaagd. Sparla legt zweep over "weerloos" Ajax Karpov wint weer in schaaktweekamp GDANSK (Reuter, UPI) - Solidariteit-voorzitter Walesa heeft gister avond op het congres van de Poolse vakbond geëist dat prijsverhogin gen op sigaretten en drank worden ingetrokken Hy deed dat nadat groot rumoer was ontstaan door de komst van twee Poolse ministers naar de vergadering. Zij kwamen de verhogingen verdedigen De ministers hadden betoogd dat de verhoging noodzakelijk waren om de gezondheidszorg in Polen in stand te houden. De Poolse regering heeft inmiddels de vakbondseisen naast zich neerge legd en aangekondigd dat zij uitvoering zal geven aan door haar aange kondigde prijsmaatregelen die onder meer betrekking hebben op siga retten. LEEUWARDEN (GPD) - De 66 ja rige dominee A. de Kleine uit Ha- rich is met zijn vrouw onderge doken nadat hij van diverse kan ten was bedreigd. Dat gebeurde nadat hij een plaatselijk kerk blad het Joodse volk "onkruid" en "ontuig" had genoemd. Vanuit zijn onderduikadres liet de predikant gisteren via de IKON- radio weten dat hy dingen had gezegd die beter achterwege hadden kunnen blijven. De ver ontwaardiging schrijft de emen- tus-dominee toe aan het feit dat het kerkblaadje ditmaal ook bui ten Gaasterland is gelezen. "Hier kent men mij tO weet M op welke manier ik my uitdruk", aldus De Kleine, die toegaf in de kaart te hebben gespeeld van het anti-scmitisme De preekbeurt die dominee De Kleine gisteren te vervullen had in Hanch werd overgenomen door een ander. Bovendien waren door het kerk bestuur extra veiligheidsmaatre gelen genomen. LEIDSCH L- DAGBLAD Waterstanden 8.07 en 20.27 i 15.46 uur. Toch is de gemeente dwars zitten geen motief geweest om zyn grond aan te bieden, zegt de ga ragehouder. "Natuurlijk niet. Mijn zaak loopt nog steeds bij de provincie en ik verwacht alsnog gelijk te krijgen. Ik ga de ge meente dus geen hak zetten". "Nee, ik heb dit aanbod uit pure menselijkheid gedaan. Ik ben wezen kijken aan de grens Die mensen zitten daar werkelijk be roerd. Er zijn ondertussen al vrij veel zieken. Wat doe je dan? Hel pen natuurlijk. Want kijk, als ik kleren over heb ga ik naar het Leger des Heils. Nu heb ik grond over, waar voorlopig toch niets mee gebeurt". MÜNCHEN (DPA) - Een ontvoe ringszaak in de Westduitse deel staat Beieren heeft een tragi sche afloop gekregen met dc dood van het elfjarige slachtof fertje. De politie van 't plaatsje Eching- am Ammersee maakte gisteren bekend dat blijkens een sectie van het gevonden lijk het kind al zes uur na haar ontvoering op 15 september door verstikking het leven kwam in de kist dc ontvoerders haar hadden begraven. De politie vond het lichaam giste ren in een bos dichtbij het ou derlijk huis van het schoolmeis- Je- Het meisje werd na haar ontvoe ring in een kist van 1,10 meter diep ondergronds begraven. In de van ventilatie voorziene kist vond de politie onder meer cho cola, een radio en leesboekjes. De politie sluit niet uit dat de onbekende daders in paniek de luchttoevoer hebben afgesloten waardoor het kind stikte. Na de ontvoering werd van de ou ders een losgeld van twee mil joen mark gecist. Het kind zou zes uur na betaling van de som worden vrijgelaten. Een aange kondigd telefoontje bleef echter uil. Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S.v.p. bon ingevuld in een open enveloppe ronoer post/eycl opsturen neerLeidschDegb/ed. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL m de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1