Leiden pas na rust op dreef Mayer rekent in drie sets af met Nastase Zorgelijke" nederlaag Pernix bij Excelsior Uitsmijters kennen geen pardon met de Leidse Trotters Amsterdam weer royaal geklopt Umpire prikkelt McEnroe MAANDAG 5 OKTOBER 1981 PAGINA 19 SPORT SPORT LEIDEN. Door de hevige regenval moest het korfbalprogramma vooral in de Leidse regio danig worden ingekort. Voor vele mis schien met 3 Oktoberkaters rondlopende korfballers een pri ma oplossing om weer op ver haal te komen, voor de competi tieleider echter een angstig voor teken. Want vooral in Leiden zijn de sportvelden al na één regen bui onbespeelbaar, met alle ge volgen van dien voor de betrok kenen. Pernix kwam als enige promo- tieklasser toch nog binnen de lij nen. De Leidenaars duelleerden tegen Excelsior en liet de punten in Delft. TOP Sassenhcim ver keert na de winst op KOAG bo venaan de ranglijst in de eer- steklasse. EXCELSIOR PERNIX 4-3 (2-1). Door de nederlaag tegen Excel sior is Pernix aangekomen op een punt dat vechten voor lijfs behoud een 'must' geworden is. De eerst komende twee competi tiewedstrijden tegen De Vinken en VBO zullen dan ook op z'n minst drie punten moeten ople veren, wil Pernix met een gerust hart aan de microcompetitie star ten. Excelsior en Pernix hadden lange tijd nodig om tot scoren te Korfballers TOP aan kop komen. Pas in de 32ste minuut slaagden de Delftenaren erin de score te openen. Een door een wissel beter draaiend eerste aan- valsvak van Pernix slaagde erin om de gelijkmaker te scoren, maar een gelukstreffer van Ex celsior zorgde ervoor dat Pernix met een 2-1 achterstand aan de tweede helft begon. Die achter stand werd in de 65ste minuut vergroot tot 3-1. Pernix's derde aanvalsvak gaf de Leidenaars de goede richting aan. Twee doelpunten van Peter Kuipers en Kees Brokaar bete kende in de 70ste minuut 3-3. Het overwicht wat Pernix daarna in de schaal legde, had eigenlijk een doelpunt moeten opleveren. Het lukte Pernix echter niet en toen Excelsior tegen de veldver- houding in toch weer op 4-3 kwam was het pleit beslist. Ove rig. Doelpunten: Janko Breed- veld KOAG-TOP 4-7 (2-2). Tegen het zeer stugge en weinig technische KOAG had TOP in de eerste helft veel moeite om in haar spel te komen, maar toen in de twee de helft het tempo aanzienlijk omhoog ging, waren de Sassen- heimers hun tegenstanders veel vuldig te snel af. De doelpunten bleven dan ook niet uit. Via een 2-2 ruststand liep TOP uit naar 3-6, en besliste daarmee de wed strijd. De doelpunten werden ge scoord, door: Wim van Kerkum 2x. Bert Staal. Gerko Wester beek. Hans Oudshoorn en Stella vd Zaag. FIKS-ELKV 6-4 (5-2). De Oegst- geestse ploeg had vooral in de eerste helft met haar aanvallende acties veel succes. Een constante druk bezorgde Fiks een gerust stellende 5-2 ruststand, die in de tweede helft geen moment meer in gevaar geweest is. Fiks won met 6-4 door doelpunten van: Dirk Jan Elzenga. Jeroen Hui zing 2x. Diedenck van Veen en Jacqueline Anholts. Crescendo - HSV 7-7. Crescendo beschikt over het enige veld in Leiden dat redelijk snel bespeel baar is als het eenmaal droog ge worden is. Dat niet iedereen daarin geloofde, was er de oor zaak van dat de wedstrijd nog la ter moest beginnen dan gepro grammeerd stond. Sommige spe lers van HSV verkeerden in de veronderstelling dat ook het Crescendoveld wel zou worden afgekeurd. Onder toch redelijke soms zonnige weersomstandig heden bestreden beide ploegen elkaar op gelijke voet. HSV had gedurende de gehele wedstrijd steeds een doelpunt voorsprong. Daaraan kwam een eind toen twee minuten voor tijd Louis Kok nog werd ingezet. Dit ver oorzaakte zoveel verwarring bij HSV, dat Ria Baak in de laatste minuut toch nog de verdiende gelijkmaker kon scoren. De ove rige doelpunten werden ge scoord door: Marlies Brouwer 2x. Wilfred Cornelisse 2x en John Huigsloot 2x. GERTGRESSIE LEIDEN - Basketballend Leiden had dit weekeinde niet veel te doen. Alleen de Trotters moesten naar Almelo om daar schlemielig te verliezen met 74—72. De heren van MSV wonnen van Midland, terwijl de dames van MSV in Den Helder ten onder gingen: 72-59. Lisse trok tegen Wilskracht de stijgende lijn door: 76-55. Uitsmijters-Spaarbank Trotters Coach Michiel van der Meer, die 74-72. Het door blessures en schorsingen uitgedunde Trotters speelde in Almelo een behoorlij ke wedstrijd, maar kon vooral door toedoen van jury en scheidsrechters de verdiende ze ge niet naar het feestende Leiden meenemen De Trotters startten uitstekend De Leidenaars speel den keurig de aanvalspelletjes en namen goede schoten. Tony Lamping en Will Moerer schoten de Trotters naar een voorsprong die bij dc rust zeven punten be droeg: 32-39 AMSTERDAM - Het rustsignaal markeerde bij de wedstrijd Black Velvet Parker Leiden het keerpunt in het spel van de vice—landskampioen. Twintig minuten koesterden de Amsterdammers de illusie dat zij zouden gaan profiteren van het slordige spel van Leiden. Maar tot 'ontzetting' van de hoofdstedelingen startten de pupillen van Boot herboren aan het tweede bedrijf. Waardoor de 30—28 pauzestand in de resterende twintig minuten kon worden omgebogen naar 55-77. Lendl wint, maar verliest zijn kalmte.. MADRID (AFP) - De Tsjechoslo- waak Ivan Lendl heeft gisteren het internationale toernooi van Madrid gewonnen. In de finale versloeg hij de Peruaan Pablo Arraya in drie sets. 6-3,6-2 en 6-2. Moeilijk heeft Lendl het tegen Ar raya niet gehad. De 21-jarige Tsjechoslowaak, die de Grand- Prixlijst aanvoert vóór de Ameri kaan John McEnroe, hoefde zich geen moment echt in te spannen om de partij naar zijn hand te zet ten. Pas toen hij zes wedstrijd- punten had verzameld om de partij uit te maken, kwam Lendl in de problemen. Hij verloor zijn kalmte, waardoor hij er vijf ver speelde. Arraya kreeg onderwijl de lachers op zijn hand door te roepen: 'Je hoeft niet bang te zijn dat ik Madrid gauw verlaat'. Lendl maakte zich daar nogal boos over en miste het vijfde wedstrijdpunt. Bij het laatste kreeg hij echter alle hulp van Ar raya, die de bal met een fore handslag over de achterlijn sloeg. Titelhoudster indoorkampioene Tracy Austin bereikte zaterdag de finale van het 125.000 dollar- toernooi door een overwinning met 6-2, 4-6, 6-0 op de niet-ge- plaatste Candy Reynolds.. In de finale ontmoet zijn Martina Na- vratilova, die met 6-1, 7-6 won van de als vierde geplaatste Au stralische Wendy Turnbull. Voor Austin was het de 28ste achter eenvolgende overwinning. Navratilova bereikte ook de finale van het dames dubbelspel. ARNHEM (GPD) - Terwijl vrijwel overal moet wor den bezuinigd, heeft Gene Mayer zijn toch al impone rende bankrekening in de afgelopen zes dagen met f 160.000 kunnen aanvul len. Dat komt neer op een uurloon van ruim f 1100, de uren die slapend wer den doorgebracht meege rekend. Jongens als Mayer merken er dan ook niets van dat er sprake is van een economische cri sis. In de finale van het Nederlands Stedentennis- toernooi in de Rijnhal in Arnhem versloeg hij gis termiddag Ilie Nastase met 6-3, 2-6, 6-4. Deze week vervolgt de Ameri kaan zijn dollarjacht in Australië. Voor Nastase betekende het ver lies in zekere zin een rehabilitatie voor de door hem verloren eind strijd in 1980, toen hij op dezelf de plaats door Mayer met drie ga mes werd afgescheept. Nastase die in de officiële Grand Prix- toernooien nauwelijks nog iets voorstelt (hij is naar de 60 ste plaats gezakt), hield aan de de monstratiewedstrijden nog altijd f95.000 over. In die bedragen is overigens het „handgeld" niet verwerkt. Voor de deelnemers aan deze tenniszesdaagse zouden die extraatjes vijf- a twintigdui zend gulden hebben bedragen. Met die zege werd het klassever- schil tussen Amsterdam en Lei den voor de tweede keer in een tijdsbestek van vier dagen in cij fers uitgedrukt. Vorige week woensdagavond waren de volge lingen van speler/coach Edwin van der Hart kansloos. In de Vijf Meihal werden zij toen met 93-57 naar huis gestuurd. Zater dagavond leek de revelatie van het afgelopen basketbalseizoen al hersteld van de forse neder laag. De Leidenaars bespoedig den dal herstellingsproces door het sterkste wapen van de ploeg (het reboundoverwicht) niet op timaal te gebruiken. De concen tratie liet blijkbaar te wensen over, nu de spelers de simpele ze ge van woensdagavond nog vers in het geheugen lag. Amsterdam kon die instelling niet volledig afstraffen. En dat was ei genlijk de verdienste van Bert Kragtwijk die tegen zijn oude club wel de gehele wedstrijd goed op dreef was. De Amstelve- ner kweet zich uitstekend van zijn taak om Hank Smith te ver dedigen. De Amerikaan scoorde tegen een schotpercentage van 19 slechts zes punten. En aan gezien ook de score van Amster dam grotendeels afhangt van de buitenlandse inbreng speelde de ploeg min of meer op halve kracht. Dit werd echter goed deels gecompenseerd door een reboundoverwicht in de eerste helft en door het feit dat weinig balverlies werd geleden. Nadat Leiden na vijf minuten nog met 8-10 had voorgestaan, sloeg de balans na een kwartier spelen in het voordeel van Amsterdam uit: 24—20. Bij de basketwisse ling was die marge genivelleerd tot twee punten: 30-28. In de pauze kreeg Boot de tijd om zijn spelers duidelijk te maken dat er geconcentreerder ge speeld diende te worden om de derde nederlaag in het nog prille Scores Amsterdam: O'Connor 18 (38%), Van de Lagemaat 14 (50%), Rijks 10 (42%), Smith 6 (19%), Van Doorn 5 (25%) en Poelstra 2 (50%) punten. Schotpercentage team: 35. Leiden: Plaat 20 (67%), Puido- kas 16 (80% en 5 rebounds), Downey 16 (58% en 11 re bounds), Bruinsma 11 (63%), Hagens 6 (38%) en Kragtwijk 6 (43%) punten. Schotper centage team: 61. seizoen te ontlopen. De scou- tingscijfers die zijn volgelingen in de tweede rondgang lieten no teren onderstreepten de accura tesse in het spel. Van de 33 re boundmogelijkheden pakte Lei den er 22 en het balverlies werd sterk teruggedrongen (6x). Maar wat van meer doorslaggevende betekenis was: de Leidse kanon nen stonden zuiver afgesteld. Al le vrije worpen werden benut, terwijl drie van de vier schotpo gingen een score opleverde. De 'herboren' Leidenaars overbluf ten de thuisbrigade hiermee. Het duurde maar liefst zes minuten voordat Amsterdam een geslaag de tegenstoot kon plaatsen. In die fase was de ploeg van Van der Hart al knock out gegaan. Na 30-44 kon Leiden zich al veilig wanen. En omdat ook Amster dams tweede Amerikaan, Brian O'Connor, het in die fase liet af weten maakte de Boot-équipe spelenderwijs het duel uit. In de slotfase moest Van der Hart het ook zonder Ben van Doorn stel len. De spelverdeler veroorzaak te vijf persoonlijke fouten. Een fout waaraan geen enkele Leide- naar zich bezondigde. Het enige minpunt voor de Vijf Meihalbe- woners was dat zij Amsterdam twintig minuten de illusie gun den dat Leiden te kloppen zou zijn. reboundduel met Amsterdam- Roffel die het evenement met Steur voor de achtste maal heeft georganiseerd, zegt daarover: „Het is bekend dat er in het inter nationale tennis bedragen van 10 tot 150.000 dollar worden neerge legd om spelers alleen maar aan de start te krijgen. John McEn roe heeft bijvoorbeeld in Tokio gespeeld alleen omdat hij 80.000 dollar extra kreeg voor het sho wen van een horloge. We hébben ons net als de internationale ten- nisfederatie altijd tegen deze ont wikkeling verzet. Wij werken al leen maar met onkostenvergoe dingen en die zijn bescheiden". Alle bedragen (150.000 dollar aan officieel prijzengeld) ten spijt, is het Stedentennistoernooi ook dit seizoen bepaald geen overweldi gend succes geworden. Op de eerste plaats kwam dat door het wegvallen van Vitas Gerulaitis die zich al voor de start met een blessure afmeldde, en door het afhaken van Brian Teacher, wiens aandeel beperkt bleef tot zegge en schrijve twee games. Met gescheurde enkelbanden kon hij toen alweer de Verenigde Staten opzoeken. Roffel „Dat is natuurlijk overmacht. Aan de voorbereiding van Teacher heeft het niet gelegen. Voor elke wed strijd doet hij anderhalf Uit handen van een van de sponsors krijgt de Amerikaan Mayer de hoofdprijs uitgereikt. hem". Van de andere kant was daar ech ter het gebrek aan interesse in vele partijen. Vooral invaller Jo- han Kriek maakte duidelijk dat financiële prikkels (in elke partij stond een bedrag van 6000 dollar op het spel) hun uitwerking mis sen als morele prikkels ontbre ken. Kriek liet zich steeds weg spelen en maakte pas gistermid dag een einde aan de lethargie In het duel om de derde en vier de plaats kleineerde hij met 6-1, 6-0 het Franse talent Thierry Tu lasne. Door dat resultaat legde Kriek beslag op de derde plaats hoewel hij 12 000 dollar minder heeft verdiend dan Tulasne, die in dc ogen van dc organisatie zo goed heeft gespeeld dat hu voor het negende toernooi in 1982 als enige al is gecontracteerd De speelstijl van Tulasne is zelfs aantrekkelijker dan die van win naar Mayer, die bovendien meestal erg ingetogen is en de humor mist die bijvoorbeeld bij Nastase overvloedig aanwezig is. Zaterdag drong Mayer tot dc fi nale door. door de ene ontbre kende set binnen te halen tegen Tulasne 6-1 Daarna geloofde hij het wel en liet hu zich met 6-4,6-2 aan de kant zetten. In de door 2000 toeschouwers ge volgde finale (zij brachten het to taal aantal kijkers op 10 500) leek Maver evenals vorig jaar gemak kelijk afstand te ."Jlh-n nemen van Nastase. Via de tussenstan den 3-1 en 5-2 won de Amerikaan de openingsset met 6-3. Daarna begon Nastase het spel van zijn tegenstander, die veel werkte met dropshots en dropvolleys, zodanig te imiteren, dat Mayer tegen zijn gewoonte in geïrri teerd raakte Dat was dan ook de voornaamste reden dat de 35-ja- rige Roemeen de tweede set met 6-2 wist te winnen en zich pas bij 4-4 in de beslissende reeks ge i gaf 6-4. Met zijn overwinning maakte Mayer duidelijk dat hij de pro blemen waarmee HQ eerder In het seizoen werd geconfron teerd. heeft opgelost. Als gevolg van een polsblessure moest Mayer onder meer de open Fran se kampioenschappen laten schieten en tijdens de open Ame rikaanse titelstrud op Flushing Meadow moest de nummer ze ven van de wereldranglijst al in de tweede ronde wegens kramp opgeven. BOKSEN - Pedro van Raams- donk. de 21-jarige Amsterdamse amateurbokser, die bij de Euro pese kampioenschappen in Tam pere het zilver veroverde bij de middengewichten, heeft gisteren in het Amsterdamse Zonnehuis zijn 81ste overwinning in 90 par tijen geboekt De Amsterdam mer won op punten van de West- duitse nummer één. Dieter Wci- nand uit Dortmund s spelers tot zijn beschik king had. gaf in de pauze op dracht wel fel te blijven verdedi gen. maar vooral geen persoonlij ke fouten te maken. Dat zou aar dig gelukt zijn. ware het niet dat de scheidsrechters er anders over dachten. Zij floten bijzon der zwak en ook de jury deelde in dc malaise. Het gevolg was dat halverwege de tweede helft dc Leidse Amerikaan Luther Reid door een fout van de jury met vijf fouten het veld moest verlaten. Dc Uitsmijters kwamen langszij en de Trotters kregen het be nauwd. De Leidenaars deden er nog van alles aan, maar in de slotfase gingen de moegestreden Trotters kopje onder. Midland-MSV 63-85. In de eerste klasse rayon behaalde MSV een gemakkelijke overwinning op het Utrechtse Midland. Zonder coach Krouwel en met maar ze ven spelers werd Midland geen kans gegeven. Ondanks slecht aanvallend spel kwamen de Noordwijkers geen moment in gevaar Rob Beekhuis speelde een goede partij en MSV kwam alleen in problemen doordat Jan Peter Wiersema met een hoofd wond moest uitvallen. Lisse-Wilskracht 76-55. Lisse blijft het verrassend goed doen. Ook het sterker geachte Wils kracht werd simpel verslagen Bij de rust leidde Lisse met 36-33, maar in de tweede helft had de thuisploeg geen enkele moeite meer met de Amsterdam mers. Ondanks de foutenlast van de Lissenaren werd het een rui me zege Noordkop-MSV 72-59. In de eer- ste divisie dames was MSV de mindere van kampioenskandi daat Noordkop. De dames uit Den Helder waren wat langer en hadden meer ervaring De Noordwykse meisjes keken hier te veel tegen op en geloofden nooit echt in de overwinnning. MSV bleef wel bij, maar kon nooit voorkomen. Een alles of niets press mislukte en Noorkop bleef verdiend overeind. DEN HAAG (ANP) - Argentinié heeft zich voor de eerste keer ge plaatst voor de finale van het Da- viscuptoernooi. De ontmoeting tegen de Verenigde Staten zal op 11. 12 en 13 december plaatsvin den in New York of Cincinnati. Engeland, dat een ronde eerder verrassend had gewonnen van Italiè. haalde in Buenos Aires geen set. Guillermo Vilas en Jose Luis Clerc legden hun persoonlijke onenig heden en hun gezamenlijke aver sie tegen het Argentunse official voor enkele dagen opzij en speel den voor wat ze waard waren Na de eerste dag was het al 2-0. Sa men wonnen ze zaterdag voor 7.000 toeschouwers ook het dub belspel (8-6, 8-6, 6-2) tegen And rew Jarrett en Jonathan Smith De Britten namen als het maar BWB kon de netpositie in, maar werden minstens een keer of tien teruggedreven door de topspin- lobs van Vilas. In de tweede set kwamen ze met 5-2 voor door een doorbraak op de service van Vi las Maar de Argentijnen trokken de stand gelijk en pakten ook de ze set door een tweede break op de service van Jarrett. Het Amerikaanse team plaatste zich in Portland voor de derde Daviscupfinale in vier jaar door tegen Australië een beslissende voorsprong te nemen van 3-0 De overwinning van John McEnroe en Peter Fleming in het dubbel spel op Peter McNamara en Pil Dent (8-6, 6-4, 8-6) was een routi ne-affaire Met uitzondering van de verbale uitbarsting van de beide Amerikanen in de derde set over de leiding van de Cana dese umpire In de vierde game van die set liet McEnroe een bal gaan in de ver onderstelling dat deze uit was. De Australiërs kregen de game. waarop McEnroe verhaal ging halen bij de umpire Dat leverde hem twee waarschuwingen op. Het twistgesprek werd in de vol gende game hervat, toen de um pire de beslissing van een lijn rechter herriep. Vervolgens raakte Fleming bij een service van Dent de bal half. waarop McNamara smashte Opnieuw deed McEnroe zijn mond open Ditmaal om de umpire er op attent te maken dat de lijn rechter de service had uitgege ven Fleming en aanvoerder Ar thur Ashe steunden hem bij het protest Dat kwam het Amen kaanso team op een hernieuwde waarschuwing te staan Merk waardigerwijs inspireerde dit het Amerikaanse dubbel zo. dat het einde kwam met een schitterend vuurwerk van smashes.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19