Trio goeroes kan Kortsjnoi niet helpen.. Timman moet opnieuw 'nablijven' in Tilburg 1 Beste bandenkeus levert Moritz kampioenschap toerwagens op Weer winst voor Karpov De Wit verbetert record op tienkamp MAANDAG 5 OKTOBER 1981 PAGINA 17 SPORT TILBURG (ANP) - Ulf Andersson mag dan klein van stuk zijn, zijn schaakdaden in Tilburg zijn tot nu toe groot. Onder de bewonde rende blikken van zijn donkere Cubaanse echtgenote Lourdes voerde hij gisteravond in de tweede zitting van de derde ron de het toreneindspel tegen Lajos Portisch tot winst. Daardoor nam de Zweed met 2,5 punt al leen de leiding in het toernooi met louter sterren. Hij liep een half punt uit op het achtervol gende trio Kasparov, Ljubojevic en Beijavski. Andersson beschikt over een soort sluipende stijl. Op kousevoeten weet hij vaak een welhaast on zichtbaar voordeel te bereiken als hij zijn favoriete eindspel na dert. Ook Portisch, toch zeker niet de eerste ae beste, had geen antwoord op de wurgende ma noeuvres van Andersson. Jan Timman was in het afgelopen weekeinde het langst in touw. Beide dagen moest hij ook in de avonduren voor de tweede zit ting "nablijven". In de tweede ronde kreeg hij met Boris Spass ki te maken. Timman kwam na een Pirc-opening overwegend te staan. Na bijna zeven uur scha ken verzuimde hij echter een pion in te palmen. Ook in de op nieuw afgebroken stelling staat Timman evenwel nog beter. Of dit voldoende is voor winst moet vanmiddag blijken als de oppo nenten voor de derde keer tegen over elkaar zitten. Ook tegen de Westduitser Robert Hübner, begonnen met twee maal verlies, werd het een moei zame affaire. In een Nimzo-In- diër, notabene de specialiteit van Hübner. kreeg Tim man een goe de stelling. Hij leverde de kwali teit in voor twee pionnen. Na da- meruil werd de situatie echter onduidelijk. Langzaam maar ze ker kreeg Hübner zelfs de beste kansen. Vlak voor de eerste tijds- controle wees de Westduitser een remiseaanbod van Timman TILBURG (ANP) - De Hon gaar L«0os Portisch behoort doorgaans niet tot de schaak grootmeesters, die er een spe cialiteit van maken protesten in te dienen en klaagzangen te houden over de speelom- standigheden. Zaterdag werd het hem tijdens het interna tionale toernooi in Tilburg echter te gortig. Portisch er gerde zich zo aan het gefluis ter van de concurrenten om hem heen dat hij zich boos tot de wedstrijdleiders Fol- kers en Orbaan wendde. De Oosteuropeaan wees er op dat het volgens de reglemen ten verboden is onderling van gedachten te wisselen over het verloop van de par tijen. Portisch vond gehoor voor zijn klacht en alle deel nemers werden nog eens schriftelijk gewezen op de te volgen gedragslijnen. af. Ook hier kon de tweede zit ting geen beslissing brengen. In de afgebroken stand, met Tim man een paard en twee pionnen tegen Hübner een toren en twee pionnen, is de winst van Hübner nog steeds niet duidelijk. Tim man moet nu vandaag de rustdag twee kliekjes afwerken. Gebrek aan vechtlust kan de deel nemers aan het vijfde internatio nale schaaktoernooi in Tilburg niet worden ontzegd. Het aantal snelle remisepartijen i tentie was tot en met de derde ronde tenminste tot slechts twee beperkt: Sosonko-Andersson van zaterdag en Spasski-Petros- jan van gisteren in vrijwel alle andere gevallen was er sprake van langdurig vechtschaak. Na de nederlaag in de eerste ronde tegen Ljubojevic liet Bent Lar- sen zich dit weekeinde van zijn beste zijden zien. Zaterdag pro beerde hij in een Nimzo-Indier de 52-jarige Petrosjan op de knieën te krijgen. De oud-we- reldkampioen wist echter van geen wijken en koerste m twee zittingen naar een gedegen remi sestand. Toen waren er inmid dels 72 zetten gedaan. Beide he ren moesten er nog een nachtje over slapen alvorens het punt ook daadwerkelijk te delen. In de derde ronde was Larsen met wit tegen Miles ouderwets op dreef. Tegen zijn gewoonte in hield de gezette Deen, die vanuit Tilburg ook nog zijn sehaakjour- nalistieke arbeid moet bedrijven voor kranten in het vaderland. Zweden en Argentinië, zich in de opening (Dames-Indisch) in In vlot tempo kwamen de eerste twintig zetten op het bord. Miles, die weer kampt met een chroni sche verkoudheid, had toen een kwaliteit veroverd tegen twee pionnen en mocht op volle winst hopen. In degelijke stellingen is Larsen echter op zijn best. Al combinerend dwong hij de Brit veel bedenktijd op te souperen. Te veel, naar later bleek. Met nog een zet uitte voeren ging Miles door zijn vlag Zyn voordeel was inmiddels verkeerd in vermoe delijk beslissend nadeel. Het hoog geprezen talent Gary Kasparov (18) liet zijn tegenstan ders Portisch en Beljevski beide keren naar remise ontsnappen. De partij voor de tweede ronden tegen Portisch werd nog wel af gebroken, maar later zonder ver der spelen onbeslist gegeven. Kasparov had eerder na de Ben- Oni opening beter gestaan. De experts waren het er echter niet over eens waar hy precies de winst had gemist. Zoals tegen zal zijn landgenoten had Kasparov gisteren wit in het duel met Bei javski. Na de Slavische verdedi ging ontwikkelde zich een ge weldig gevecht in het centrum, dat beide spelers veel hoofdbre kens kostte. In opperste tijdnood ontstond grote verwarring toen Kasparov c-n Beijavski elkaar plotseling een hand gaven. De meeste aanwezigen, collega- grootmeesters incluis, meenden dat Beijavski de stryd had ge staakt Verbaasd keek men op toen bleek dat men remise was overeengekomen. Uitslagen van de tweede ronde Miles (Eng.) - Ljubojevic (Joe 'V'i. Sosonko (Ned - Andersson (Zwe Beliavs- ki (Sow - Hübner (W Dl.) 1-0. Petrosjan (Sow) - Larsen (Den '•j-'-j. Portisch (Hon - Kasparov (Sow V*-V*. Timman (Ned Spasski (Sow afg Uitslagen derde ronde Spasski - Petrosjan 'A-Mi. Hübner - Tim man afg Kasparov - Beijavski V*-1 i. An dersson - Portisch 1-0. Ljubojevic - So sonko Larsen - Miles 1-0. De stand 1 Kasparov. Ljubojevic, Beijavski 2 punten 4. Andersson. Portisch IV* 1 afg 6 Larsen. Petrosjan 14-1,8 Spass ki 1 4- 1. 9 Sosonko 1, 10 Timman V* 2. 11 Miles V*, 12. Hübner 0*2. De stand: 1. Andersson 2.5.. 2. Kasparov. Lju bojevic. Beijavski 2., 5 Portisch. Larsen. Petrosjan 1.5 8 Spasski 1 1., 9 Sosonko 1 10 Timman 0.5 2 ,11. Miles 0.5.. 12. Hübner 0+1. MERANO - De voortvarende start van Anatoli Karpov in de schaaktwee kamp om de wereldtitel met Viktor Kortsjnoi heeft de Russische schaak- officials mild gestemd. Geen woord van protest lieten de beschermelin gen van Karpov horen, toen de in Sowjet-kringen toch gehate uitdager in gezelschap van drie Indische goeroes de speelzaal betrad. De in oranje sari's gehulde geestbezweerders werden ditmaal goedmoedig bekeken. Hun protégé Karpov, wisten ze, zou over voldoende kracht beschikken om de zinnelijke contacten van het drietal met Kortsjnoi te storen. En inderdaad, de 'diepte-psycholo gische' steun van de goeroes bleek onvoldoende om Kortsjnoi van dienst te zijn. Net als in de eerste zitting maakte de dissi dent op cruciale momenten ern stige denkfouten, zodat Karpov gisteren zonder veel moeite de zaterdag afgebroken tweede par tij in winst kon omzetten. In een stelling die toch al moei lijk te houden was, gaf hij op de 34ste zet geheel onnodig een pion weg. Kortsjnoi verdedigde zich met de oude Berlijnse va riant van het Spaans. Dat mocht Voordeel verrassend heten, omdat hfj zich normaal gesproken nooit van die opening bedient. Allengs voelde de ex-Rus zich dan ook onbe haaglijk bij het zien van zijn vrij solide, maar passieve verdedi ging. Carla Beurskens: vijfde titel BLANKENBERGE - Robert de Wit (PSVj heeft gisteren tijdens de meerkamp-inter landwedstrijd België-Neder- land in Blankenberge het Ne derlands record op de tien kamp voor senioren verbe terd. De 19-jarige junior kwam tot een totaal van 7722 punten. Het oude seniorre cord stond met 7700 punten sedert 9 mei 1976 (Papendal) op naam van Eltjo Schutter (Nijmegen). De Wit is houder van het jeugd record met een totaal van 7790 punten. Het jeugdrecord werd echter met lichter materiaal gemaakt. De gedetailleerde resultaten van de Wit (met tussen haak jes de prestaties van Schut ter) zijn: 100 m: 11.0 (10.7). ver: 6.60 m (7,37), kogel: 12,44 m (12,20 m), hoog: 1,98 m (1,92 m). 400 m: 49.2 (48.7), 110 m horden: 14.6 (15.1), discus: 50.54 m (36, 34 m). polshoog: 4.20 m (4,60 m), speer: 59,40 m (49,84 m), 1500 m: 4.18.5 (4.25.0). Nederland won de tienkamp te gen België met 27.293 tegen 26.263 punten. De Belg Sous- sis werd tweede met 6896 punten. Chris Leeuwen- burgh (Sparta) en Ben Vroom (Jahn 2) bezetten resp. de derde en vierde plaats. De zevenkamp van de meisjes leverde een drievoudige Ne derlandse overwinning op. Marjon Wijnsma (Lionitas) zegevierde met 4975 punten voor Bianca Citteur (PEC) en Barbara ter Beek (FIT). De Nederlandse meisjes wonnen met 19.502 punten voor Bel gië, dal 18.664 punten ver gaarde. Carla Beurskens behaalde gis teren in Schoonhoven haar vijfde nationale atletiektitel van dit jaar. De atlete van Festina, die eerder dit sei zoen nationaal kampioene op de 3000, 5000 en 10.000 meter en aan het begin van het sei zoen veldloopkampioene werd, zegevierde in Schoon hoven op de vijftien kilome ter. Carla Beurskens legde de afstand in de stromende re gen af in 53 minuten en 9.6 seconden. Zij had ruim drie minuten voorsprong op An nie van Stiphout (HAC), die in 56.15.8 tweede werd, Cori- na van de Berg van de Bata ven werd derde in 59.43.8. Wim de Koning werd nationaal kampioen op de vijftien kilo meter bij de jongens a. De Utrechter noteerde een tijd van 49.41.5. De tweede plaats ging naar Rob de Brouwer (Unitas) in 50.24.7. Vollebregts ^ACHWFGEISTER: 'C 1cf in zeilwedstrijd Na de eerste zetten ontstond een stelling die als een kolfje naar Karpovs hand mocht worden be stempeld. Al vrij snel boekte Karpov een klein, maar nuttig voordeel, dat zijn erfvijand tot af wachten noopte. Tot zijn onge noegen moest Kortsjnoi consta teren dat Karpov steeds beter kwam te staan en nadat de voor zijn laatste titelkans strijdende Viktor zijn blunder had gemaakt, was hij gedoemd verder te moe ten werken met een belabberde stelling. Tegen beter weten in weigerde Kortsjnoi zaterdag op te geven, maar ook hij moet heb ben beseft dat het einde een kwestie van tijd was. De tweede zitting stond voor Kar pov dan ook in het teken van puinruimen. Eerst slaagde hij er in de zwarte stukken geheel aan de verdediging te binden en ver volgens liet hij zijn vrije a-pion onvervaard naar de overkant marcheren. Kortsjnoi moest toen iets doen, noodgedwongen on dernam hij een actie die evenwel een vereenvouding van Karpovs tocht naar de winst in de hand werkte. Wits extra a-pion besliste de partij op de 57ste zet en aldus mag Kortsjnoi tegen een schier hopeloze achterstand van 2-0 aankijken. Persconferenties Meer nog dan met schaken lijkt Kortsjnoi bezig met het organise ren van persconferenties, hier in Merano. Zijn delegatie nep de in ternationale pers op niet uitslui tend over schaken te berichten, maar vooral over de "tragische situatie waarin het gezin Kortsj noi verkeert". De tweekamp met Karpov, die hij geen blik waardig keurt, zou voor de in Zwitserland wonende schaker het laatste pressiemiddel zijn om zijn vrouw en zijn wegens dienstweigering in de gevangenis verblijvende zoon naar het westen te krijgen. Een woordvoerder van Kortsjnoi benadrukte gisteren nog maar eens dat zijn favoriet titelhouder Karpov zal negeren, zolang zijn vrouw en zoon gedwongen zijn in de Sowjet-Unie te blijven. Wit: Karpov Zwart Kortsjnoj Spaanse verdediging. Berlijnse variant. I e2-e4 e7-e5 2. Pgl-O Pb8-c6 3. Lfl-b5 Pg8-f6 4. 0-0 Pf6xe4 5 d2-d4 LfB-e7 6 Ddl-e2 Pe4-d6 7 Lb5xc6 b7xc6 8 d4xe5 Pd6-b7 9 Pbl-c3 0-0 10 TO-el Pb7-c5 ll. Lcl-e3 Pc5-e6 12 Tal-dl d7-d5 13 e5xd6 e p c7xd6 14 P(3-d4 Lc8-d7 15 Pd4-f5 d6-d5 16. Pf5xe7 schaak Dd8xe7 17 De2-d2 De twee partijen van de tweekamp met Anatoli Karpov is verloren; Viktor Kortsjnoi kan wel gaan De7-h4 18. Pc3-e2 TfB-e8 19. b2-b3 Ta8-c8 32. b3-b4 Dd7-d8 33. Te5-a5 Te8-e7 20. Pe2-g3 Dh4-f6 21. f2—f3 Dd8-d7 34 h2-h3 (7-f6 35 ta5xa7 Ld7-e8 22. Pg3-e2 h7-h6 23. Le3-f2 Dd7-d5 36. Ta7-a5 Dd5-d7 37 Ta5-a7 Df6-g6 24 Pe2-cl d5-d4 25. Pcl-d3 Dd7-d5 38. Ta7-a5 Dd5-d7 39. Del-e4 Dg6-f6 26. Lf2-g3 Te7-d7 27. Tel-e5 Le8-f7 40. De4-f5 Te8-e8 41 Kgl-h2 Df6-d8 28. Tdl-el Td7-d5 29. Te5xd5 Dd7-b7 42. a2-a3 Te8-d8 43 h3-h4 Dd8xd5 30. Tel-e5 Dd5-d7 31. Dd2-el h6-h5 44 Pd3-f2 Db7-d7 45. Ta5-a6 Dd7-e8 46 Df5-a5 Lf7-g6 47 PR-d3 Kg8-h7 48 Da5-b6 Tc8-c8 49 a3-a4 Lg6-f5 50 a4-a5 c6-c5 51 b4xc5 Lfüx- d3 52. c2xd3 Pe6xc5 53 Ta6-a7 de8-g6 54 Ta7-c7 Tc8xc7 55 Lg3xc7 Pc5xd3 56. Db6xd4 Pd3-e5 57 Lc7xe5 zwart geeft op. De a-pion beslist eenvoudig. PALAMOS - Voor de tweede maal sinds 1978 hebben de Westduitse broers Albert en Rudolf Batzill de wereldtitel zeilen in de Flying Dutchmanklasse veroverd Bij de Spaanse plaats Palamos ble ven zij hun neven, de broers Jorg en Eckart Diesch, voor Tot en met de zevende en laatste race was de afloop onzeker Dat kwam door de 29ste plaats, die de Batzills bezetten in de zesde wedstrijd. Daar de zevende race wegens de sterk draaiende wind moest worden afgebroken kon den de broers Batzill hun inzin king als slechtste resultaat schrappen en zo de leiding be houden. Enk en Sjoerd Vollebregts eindig den op de achtste plaats In de zesde en laatste race, die eerst door gebrek aan wind niet zou worden gehouden, maar later na drie valse starts en een verleg ging van de baan door het draai en van de wind toch doorging, bereikten ze de achtste positie. Beerepoot stapt op.. ZANDVOORT Johan Beere poot, directeur van de CENAV, de exploitanten van het Zand voortse circuit, verleende giste ren voor de laatste keer zijn me dewerking aan een race Beere poot is na twaalf jaar, het vech ten tegen de voor autosport wei nig gunstige omstandigheden in Zandvoort beu en heeft zijn ont slag ingediend. De onzekerheid over het voortbestaan van het circuit, het eventueel binnenko men van een nieuwe eigenaar (de Canadees Michael Hordo) en de teruglopende publieke belang stelling in Zandvoort hebben Beerepoot tot zijn besluit aange zet. Beerepoot werd in 1973 op volger van Hans Hugenholtz en diende het circuit eerder als se cretaris van de NAV (Nederland se Autorensport Vereniging). ZANDVOORT - De finaleraces op het circuit van Zandvoort deelden in de malaise, die het autosportseizoen 1981 overheerst heeft Regenbuien vooraf, een handjevol toeschouwers op de tribune en races, die door het reeds bekend zijn van vele nieuwe titelhouders het grote gedeelte van de spanning ontnomen waren. Slechts één race was volop de moeite waard. In de eerste wedstrijd van de dag moesten de zwaardere toerwagenrijders nog uitmaken wie het kampioenschaep van 1981 achter de naam mocht schrijven Bij de toer wagens boven 2500 cc deed Bert Mortiz de beste bandenkeus voor het natte circuit en dat betekende voor hem de titel. In de klasse 1600-2500 cc raakte ranglijstaanvoerdcr De Jager halverwege de wedstrijd zijn enige concurrent. Berend Oebenus Kaptein. kwijt Het Nederlands kampioenschap kon hem door de pech van zijn oppo nent toen niet meer ontgaan. Torenhoge favoriet in de zwaarste toerwagenklasse. Loek Vermeulen, had de pechdag van het seizoen. Vermeulen leidde in het tussenklassc- ment om het Nederlands kampioenschap en had de beste trainingstijd achter zijn naam staan. Toen de 's morgens keihard neervallende regen echter vlak voor de race ophield en plaats maakte voor zon en wind. gokte Vermeulen, evenals concurrent Fred Frankenhout. op droog- weerbanden De derde man in het spel. Bert Montz, zette zijn Chevrolet echter op "intermediates", geprofileerde slicks. Het bleek in de wed strijd de beste keuze te zijn. De baan droogde niet zo snel op als Vermeulen en Frankenhout berekend hadden en dat gaf Moritz de kans om zijn op goed "schoeisel" staande Chevrolet Camaro naar een straatlengte voorsprong te sturen Fresco en Cleutjens reden hun wagens naar de tweede en derde plaats Ver meulen viel uit met een opgeblazen motor en Frankenhout stelde zwaar teleur met de vierde plaats. Van de andere klassen moest alleen in de Formule Ford 2000 nog een beslissing om het Nederlands kampioenschap vallen Basil Mann, een Nederlander met een Zuidafrikaans paspoort, hoefde daarvoor slechts de race uit te rijden. Dat lukte. Mann stuurde op zeker naar de derde positie achter winnaar Leeuwenburgh en de laatste coureur die Mann theoretisch nog bedreigen kon. Ron Kluit. De sports 2000-strijd werd gewonnen door Huub Vermeulen Ros de Gia- xa de Salvi, vorige week in Zolder kampioen geworden, deed het zeer rustig aan: de tiende plaats. De Renault 5-race ging naar John Vos Kees Kroescmeijer en Wim van Leeuwen wonnen de lichte toerwagen races, terwijl de ontdekking van het seizoen. Cor Euscr. zijn zoveelste overwinning in de Formule Ford 1600 boekte Ben Montz goede gok leverde champagne op

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17