RCL en Quick Boys delen leed' IN oord wijk dient NSW eerste verlies toe Rijnsburgse Boys heeft wind mee: FC 0-0 Lisse blijft op steken bii HCSC \r^*r 2-0 Drie doelpunten van Martin van der Plas niet toereikend: 3-3 Theo Guyt bespaart Katwijkers totale afknapper na 3-1 voorsprong MAANDAG 5 OKTOBER SPORT KLAASWAAL - Het in middels door drie ne derlagen geschonden gelaat van Rijnsburgse Boys heeft na de 0-2 winst op SSS weer wat kleur gekregen. Of dit het begin is van een ge zonde blos of slechts een uitvloeisel van het bekende schaamrood zal in de komende we ken duidelijk moeten worden. Het is namelijk twijfel achtig of de formatie van Arie Lagendijk met deze eerste zege ook meteen het zelfvertrou wen teruggewonnen heeft. De uiterst chaoti sche manier waarop de Rijnsburgers zich in Klaaswaal staande hiel den deed wat dat be treft in ieder geval niet erg hoopgevend aan. Met name in het begin en aan het eind van de tweede helft dreigde de ploeg meermalen te be zwijken onder de druk die de thuisclub op het doel van Wijnand Sloos uitoefende en kon slechts met al het geluk van de Hoekse Waard de nul worden vastge houden. Alleen in de eerste fase van de wedstrijd had Rijnsburgse Boys letterlijk en figuurlijk de wind mee. Met Piet Haas noot in de spits en aanvoer der Martin Toet weer in een dominerende rol op het mid denveld speelde het elftal aanvallend voetbal en werd SSS vanaf het eerste fluitsig naal van scheidsrechter Bre- kelmans in de verdediging gedrongen. Nogal wat aan vallen van de Rijnsburgse ploeg stuitten echter op de inmiddels opgetrokken SSS- muur, omdat de Boys conse quent weigerden gebruik te maken van de ruimte die op de vleugels werd geboden. In de tweede helft kreeg SSS binnen tien minuten meer uitgespeelde kansen dan Rijnsburgse Boys in de drie kwartier voor rust. Met een fel aanvallende Klaaswaalse ploeg werd zo eens te meer duide Vreemd genoeg ontstonden toch de meest serieuze moge lijkheden voor Rijnsburgse Boys nadat SSS voor de eer ste maal de aanval had ge zocht. De Lagendijk-formatie kreeg bij enkele aanvallen zeëen van ruimte en in de veertigste minuut was het Jack Manuputty die hier voor de eerste maal van kon profi teren: 0-1. DEN HELDER - FC. Lisse heeft het flitsende optreden van twee weken terug (nog) niet kunnen herhalen. Tegen HCSC bleef de zaterdagtwee deklasser op een 0-0 gelijk spel steken. Anders dan de uitslag doet vermoeden was het toch een levendig duel. met wederzijds aanvallend voetbal. Nico Groeneweg en zijn HCSC-collega waren echter in uitstekende doen en stonden herhaaldelijk een doelpunt in de weg. Voor de rust had de thuisploeg de wind in de rug, met een licht veldoverwicht als gevolg. De beste kans was desalniette min voor de FC. Lisse. Tij dens een scrimmage maakte een HCSC-er in zijn doelge bied hands. Uitblinker Jaap Lingbeek, die op de plaats van de afwezige Piet Boot als libero opereerde, wist in deze 30ste minuut de elfmetertrap echter niet te benutten. Tij dens de tweede helft ging het initiatief naar Lisse, dat nu de wind in de rug had. Wim Diels en Peter Slobbe misten precisie, terwijl invaller Wal ter Schoone de door hem in geschoten bal van de doellijn zag gehaald. Daarmee bleef het bij 0-0. Ter Leede werd simpeltjes met 3-0 ingepakt door Lyra. De Sassenheimers sprongen slordig met de kansen om en liepen achterin flink te knoeien. Ook Lyra kon niet imponeren, maar wist wel de kansen te benutten. Gevolg was dat Ter Leede het nu met een voorlaatste plaats op de ranglijst moet doen. Direkt na het beginsignaal poogde Ter Leede de aanval te zoe ken. De Lyra-defensie on de Brokx-equipe daarmee ech ter niet ontrafelen. Jan van Harskamp was in de 40ste minuut nog het dichtst bij de roos. Hij slaagde erin om de bal vanaf zo'n 2 meter alsnog naast het Lyra-doel te drop pen. Op slag van rust zorgde een fout in de Sassenheimse verdediging voor 1-0. Ter Leede libero Nanne Sluymer schoof de bal in de voeten van in 't Veld, die prompt de op het randje van buitenspel staande Van der Wal op maat bediende: 1-0. In de tweede helft drong Ter Leede verder aan. Er kwamen meer doelrij- pe kansen, maar de roodge len wisten daar totaal geen raad mee. In de 65ste minuut zorgde een snelle uitval van Lyra voor de genadeklap. Franssen haalde vanaf zo'n 25 meter doeltreffend uit: 2-0. Een kwartier voor tijd be paalde Voskamp de eind stand via een counter op 3-0. Derdeklasser Katwijk liet een puntje liggen bij het Haagse JAC: 1-1. Trainer Huguenin kan het treffen met koploper Excelsior-Maassluis echter met vertrouwen tegemoet zien. Katwijk had immers het beste van het spel en speelde bovendien een groot deel van de wedstrijd met tien man. Nadat er al twee goede kan sen teloor waren gegaan opende Wim Guyt 2 na een kwartier de score. Hij haalde na voorbereidend werk van Arnold Boers doeltreffend uit: 0-1. Tien minuten later wist de bonkige Polman han dig een vrije trap uit te lok ken. Polman scoorde vervol gens zelf vanaf de rand van het strafschopgebied: 1-1. In de 30ste minuut geraakte Piet Kruit dusdanig geïrri teerd door de plaagstootjes van Polman dat hij t.o.v. de Hagenaar een forse overtre ding beging en het veld moest verlaten. Ondanks het verlies van de voorstopper behield Katwijk ook na de rust het initiatief, zonder ech ter tot scoren te komen. KATWIJK - De knieval die RCL-aanvoerder Dik van der Bijl tien minuten na rust in het duel met Quick Boys voor scheidsrechter Storm maakte, symboliseerde treffend de machteloosheid van zijn ploeg in die fase. Op een (te) nadrukkelijk commando van Storm kroop Van der Bijl op handen en voeten naar 'de baas' om een officiële waar schuwing in ontvangst te nemen. Kort nadat spits Martin van der Plas zijn hattrick had voltooid, 3—1 werd het toen, bracht dit voorval het aangeslagen RCL alleen maar verder van huis. Niets leek Quick Boys nog in de weg te staan om de eerste overwinning van het seizoen met een klinkend eindresultaat te vieren. Totdat de Kat- wijkse libero Johan Jonker die ook aan de eerste tegen treffer schuld had zich opnieuw in het ongeluk stortte... voorsprong helpt. Siera (2), Van Bohemen (half verscholen), Van der Heydenen Haneveld treuren. Arie Haasnoot viert al feest. Nadat de Katwijkse libero in de negentiende minuut van de tweede rondgang René Kam- minga de aansluitingstreffer in de schoenen had geschoven, was het een minuut later de beurt aan vleugelspits Eric van Doeselaar om een rondje thea ter op te voeren. De geforceerde duik binnen de 16-meterlijnen na het duel met Jonker werd be loond met een strafschop. Op het moment dat Pierre van Ge- merden 3-3 langs Theo Guyt vuurde, waren de kansen volle dig gekeerd. RCL was de ergste schrik weer te boven en maakte tot in de laatste seconden aan spraak op de volle winst. Het bleef echter bij de alleszins draaglijke 3-3 score, die de on partijdige publieksman tot vol le tevredenheid stemde. Alleen Fred Eijsberg toonde zich echt ontevreden met de punten- deling. Maar hij had de slotfase dan ook niet meegemaakt. De kleine Katwijkse middenvelder moest met letsel aan de borst voortijdig afhaken. Na een onbe suisde parade van Koos Hane veld verdween Eijsberg elf minu ten voor tijd naar de kleedkamer. Pas later vernam hij dat doelman Theo Guyt zijn teammaten in die laatste periode een fikse afknap per had bespaard. Zo plukte Guyt een lob van Van Gemerden nog juist uit de lucht, hield hij direct daarna (allemaal in blessu retijd) de alleen op hem afstor mende Van Doeselaar van sco ren af en bleef hij ook overeind tijdens het bombardement dat de complete Leiderdorpse aan- valslijn op de Katwijkse veste uitvoerde. Wegens vermeend hands claimde men zelfs nog een penalty. Gelijktijdig klonk het eindsignaal. Eijsberg cijferde die serie afgete kende mogelijkheden van de op ponent weg tegen de scorings kansen die zijn ploeg in het eer ste kwartier na de pauze had. "Tot aan 3-2 heeft RCL vreselijk gemazzeld", oordeelde hij, terug blikkend naar de periode waarin het ontketende Quick Boys de rammelende Leiderdorpse de fensie uit zijn verband speelde. Quick Boys, dat in de eerste drie wedstrijden van het seizoen tot slechts één doelpunt kwam, trachtte die schade in de regiona le botsing ijlings in te halen. Mar tin van der Plas bleek achteraf de enige speler die zijn doelpunten- honger enigszins wist te stillen. Al na elf minuten had hij succes. RCL-doelwacht Peter van der Heyden bood de zowel verguisde als geroemde puntspeler na een aftastende openingsfase de eer ste treffer aan. In plaats van de bal na de door Fred Eijsberg in gedraaide hoekschop veilig weg te stompen, deed Van der Hey den een poging het leer te klem men. Mede gehinderd door de verraderlijke herfstwind, was de sluitpost gedwongen de Tango los te laten waarop Van der Plas simpel ja-knikte: 1—0. Dankzij Johan Jonker kwam RCL heel snel terug in de race. De on fortuinlijke dienstplichtig mili tair, die grossierde in foutieve passes, verwerkte een bal van Kamminga verkeerd. Van Doe selaar was ter plekke voor de ge lijkmaker. Opnieuw konden de beide ploegen hun behoudende stelling innemen. Quick Boys deed dat voor ruim 1600 toe schouwers graag. Trainer Berry Janse had de met zijn 'tor-in stinct' tobbende Cees Zuyder- duyn buiten de ploeg gelaten. Gert Ouwersloot kreeg in zijn plaats een taak op het midden veld toebedeeld. Hij zou de te rugvallende Dik van der Bijl voor de voeten lopen, zoals Teun van der Plas dat was opgedragen jegens Bob van Bohemen. RCL werd gedwongen de bal achterin rond te spelen. Jaap van Duyn en Mart van der Plas loerden op hun mistasten. Dat spelletje liep ge smeerd. Peter van der Heyden kon in de 25ste minuut dan ook geen kant op met de bal. Scheidsrechter Storm vergeleek zijn getwijfel met spelbederf en presenteerde Quick Boys een indirecte vrije trap op de rand van het doelge bied. Na het tikje in de breedte haalde Mart van der Plas keihard uit. Via het been van een Leider dorpse verdediger sloeg de bal kort onder de lat achter de RCL- goalie in: 2-1. Afwisselend raakten de twee doel wachters nadien in de proble men. Technische hoogstandjes werden aan beide kanten teniet gedaan door foutieve passes. Als gevolg daarvan had noch Quick Boys, noch RCL werkelijk vat op het spel. Behoudens kansen voor Van Gemerden en Van der Plas leverde de eerste helft niet meer op dan een boeking voor Gert Ouwersloot wegens spelbederf. De 2—1 ruststand stelde Quick Boys op zijn gemak. RCL zou met behulp van de rugwind ex tra pressie uit gaan oefenen. Ber ry Janse sommeerde zijn. volge lingen van de weggegeven ruim te te profiteren. Zo geschiedde. René Kamminga toog, bij gebrek aan een directe tegenstander, al direct naar voren. De back zorg de meteen voor gevaar. Maar toen na acht minuten Van Bohe men op het middenveld balver- hes leed en Kees van Rooyen de bal snel langs Haneveld schoof, was er achter niemand meer bij RCL. Mart van der Plas kreeg een vrije loop en kweet zich sim pel van zijn taak: 3-1. Daarna dienden zich echt moge lijkheden aan voor Quick Boys. RCL verloor het hoofd, reageer de onvolwassen op de Katwijkse aanvalsgolf waardoor Kees van Rooyen een uitgelezen scorings kans kreeg. Juist toen echter her stelde Van der Heyden zich van Eric van Doeselaar begroet met een triomfantelijk gebaar de gelijkmaker, hij had de 1-1 Johan Jonker (3) hem de bal in de voeten had geschoven. terende Kamminga (3-2), Van Doeselaar met zijn theater en ar biter Storm die erin trapte, waar na Van Gemerden de penalty be nutte, nog naar een puntendeling zijn missers en voorkwam verder onheil met de voeten. Met die ene actie hield hij RCL overeind waardoor de lijstaanvoerder dankzij Jonker (fout) en de profi- r het intikken nadat kon afwikkelen. RCL-trainer Theo de Waard was er tevreden mee, "maar we hadden meer horen te krijgen". GERARD HAVERKAMP NOORDWIJK Noordwijk deed zater dag wat van de ploeg verwacht werd en won op eigen veld met 2-0 van NSW. Erg overtuigend was het op treden van de mannen van Piet Buter echter niet. Pas twee minuten voor tijd kreeg Ruud Bróring via het scoren van de tweede goal de Numansdor- pers definitief op de knieën. Bröring was overigens ook de maker van het eerste doelpunt, al kwam daar weinig vakmanschap aan te pas. Zelfs de spits van Noordwijks twaalfde had de voorzet van de hardwerkende, maar mogelijk door die werklust nog wat te onstuimige John Marijt wel in het doel gewerkt. NSW-doelman Leon Beider namelijk was een kwar tier voor rust geheel ten onrechte me ters uit zijn doel gekomen, waardoor Bröring met een leeg doel voor zich maar voor het inknikken had. Deze goal volgde op een periode in de wedstrijd, waarin Noordwijk wanho pig naar enige vorm zocht. Kennelijk onder de indruk van een filmploeg van de NCRV hielden de roodwitten er een povere aanvalsopzet op na, die gekenmerkt werd door ontzettend veel balverlies. Tal van onzuivere pas ses kwamen uit de voeten van de Noordwijkers, die pas na het doelpunt van Bröring tot gevarieerd aanvals- spel in staat bleken. Het tot dan toe morrende publiek werd het zwijgen opgelegd en kreeg zelfs pure sensatie voorgeschoteld toen na uitstekend voorbereidend werk van John Manu putty achtereenvolgens Ruud Brö ring, Sjaak Sluys en Jan Willem Bo- gers het vijandelijke doel onder Tot drie keer toe stuitten de inzetten van de Noordwijkers af op een muur van NSW-benen, alvorens doelman Bei der zich uiteindelijk meester maakte van de bal. Kort voor rust dook boven dien Ruud Bróring nog een keer ge heel vrij voor Beider op, maar zijn in zet ging net naast de paal. NSW, tot zaterdag met vijf punten uit drie wed strijden nog een ongeslagen ploeg, had in de eerste helft ook enkele sco- ringsmogelijkheden maar afwerken bleek met het sterkste punt van de N umansdorpers. NSW, getraind door oud Excelsior- doelman Van de Wekke, stapte na de pauze af van het concept met twee spitsen en posteerde er brutaalweg drie in de frontlinie. Al in de eerste mi nuut leverde die speelwijze gevaar op, toen een inzet van René Blauwkamp de lat boven Dick Dortmundt trof. Merkwaardig genoeg kon Noordwijk weer erg moeilijk op gang komen, al raakte een hoge, door John Marijt half gemiste bal nog wel de lat van het NSW-doel. Feit was echter dat NSW zeker een kwartier lang de la kens uitdeelde en ook erg dicht bij de gelijkmaker was. Noordwijk-doelman Dick Dortmundt heerste toen ook geenszins in zijn doelgebied en had al le geluk van de wereld dat door hem onberoerd gelaten voorzetten en cor ners niet door NSW-ers van een be slissend laatste tikje werden voorzien. Naarmate de tweede helft vorderde wist Noordwijk zich onder de druk uit te wringen, waardoor er ook weer aan aanvallen kon worden gedacht. Met name John Manuputty, overigens gekoppeld aan NSVV's zwakste stee in de verdediging, Kees Boender, kreeg twee riante mogelijkheden om zijn ploeg op 2-0 te brengen. Hij faal de evenwel, waarop NSVV in de laat ste tien minuten va banque ging spe len door laatsté man Peter Knoop als vierde spits te laten fungeren. Hoewel Noordwijk, dat inmiddels John Marijt had gewisseld voor Ed Strijk, tot twee keer toe door het spreekwoordelijke oog van de naald kroop, kwam de Nu- mansdorpse gelijkmaker er niet van. Ruud Bröring tekende zelfs 2-0 aan. waarmee aan alle onzekerheid een ein de kwam. Noordwijk-trainer Piet Buter was uiter aard dik tevreden met de twee punten. "Ook over het vertoonde spel ben ik niet ontevreden", voegde hij daaraan toe. "Vergeet niet dat er een paar jon ge spelers zijn ingepast, die nog moe ten wennen. Daardoor spelen we wat wisselvallig. Vorige week bijvoor beeld hebben we erg slecht gespeeld. Nu ging het een stuk beter. Het slech te spel in het begin van de eerste helft wijt ik aan de vele dieptepasses, waar toe veel te snel werd overgegaan. Er zat in die periode te weinig rust in ons spel. Maar ach, zoiets klasseer ik on der de categorie schoonheidsfoutjes. De organisatie in het team was in elk geval goed". CHRIS HARTMAN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15