Sparta heeft Severein fluit Roda-Feyenoord 'klinisch dood' Cosmos eist zekerheid vóór rentree Neeskens PSV-Twente een "logisch" verschil Matige ontmoeting mondt uit in gelijkspel JVeerloos Ajax gekat' door „enige Rotterdamse topper Eredivisie: schot in de roos Relletjes bij zaterdagduels MAANDAG 5 OKTOBER 1981 EINDHOVEN - Het verschil tussen PSV en FC Twente (4-0) is voornamelijk het on derscheid tussen het wel of niet bezitten van een echte centrumspits en een gevaar lijke vleugelspeler. PSV, dat kan investeren, heeft zowel de één (Geels) als de ander (Thoresen). Twente, dat moet verkopen om te overleven, bezit geen van beiden. Rohde en Bleuming zijn gezamen lijk niet half zo gevaarlijk als één van die twee PSV-ers. Ruud Geels maakte zelf maar één doelpunt. Hij miste zelfs in de laatste minuut een straf schop, maar hij droeg zijn aandeel bij in twee andere treffers. De eerste van Huub Stevens en de derde van Hal var Thoresen. De Noor maak te, voornamelijk dankzij Koe man, nog een tweede treffer, toen het duel al was beslist. Twente heeft met Thoresen veel weggegeven, maar dankt aan de verkoop van de Noor, die naar Nederland mocht komen voor het Bureau Ar beidszaken remmend ging werken op de import van bui tenlands talent, herstel van het evenwicht op de staat van baten en lasten. De Twentenaren wisten zich zwakker dan PSV, maar be sloten waar mogelijk het in de aanval te zoeken. "PSV is sterker", stelde trainer Groe ner. "Wanneer je hen angstig tegemoet treedt, ben je bij voorbaat verloren". Twentse bluf, in woorden en in tegenstrijdigheid. Het hield het eerste half uur aan. Met een echte brutale man in de ploeg, Aad Kila bijvoorbeeld, zou het effect gehad kunnen SPORT hebben, zaterdagavond ech ter niet. PSV immers ving de activitei ten van vooral Zondervan en Sanchez Torres gemakkelijk op, omdat er voor de Twentse linksachter en rechtsbuiten te weinig steun was. Gemakkelijk maar ook gemak zuchtig. De elf bekendste Philips-employé's waren be zig met deeltijdarbeid. Met dien verstande dat er een klein gedeelte van de tijd door allen werd gewerkt, hoofdzakelijk echter door en kelen, zoals Geels, Koeman, Stevens en Willy van de Kerkhof. Daarom was de beloning voor de gedeeltelijke inzet, het openingsdoelpunt na een half uur door Stevens, eigen lijk te groot. De treffer kwam na een gemiste kans van Tho resen, uit de lucht vallen. Na een hoekschop van Koeman kopte Geels de bal door, die via de paal voor de voeten van Stevens plofte. De rech- terverdediger greep de (bui- ten)kans gretig. Gritter rook, voor rust, nog even aan de ge lijkmaker. In de tweede helft echter kwam Twente niet meer aan bod. Na vier minuten was het al 3-0 door Geels en Thoresen. Twente wist zich volstrekt kansloos. Die wetenschap werd de inleiding tot een gro te chaos in de verdediging. Het ontketende PSV had veel herinneringen aan de wan prestatie tegen Naestved via een hoge score kunnen weg werken. Maar alleen Thore sen profiteerde nog een keer. Lindsted had zelfs, omdat PSV net zo slordig ging ver dedigen, Twente een heel stuk dichterbij kunnen bren gen. Dat echter voorkwam Doesburg met twee opmer kelijke reddingen in het laat ste kwartier. De enige perio de, waarin hij werkelijk zijn kwaliteiten moest tonen. De spandoeken spraken zater dagavond in Eindhoven duide lijke taal. Een deel van het PSV-publiek bleek nog altijd bevangen door het grote onge noegen, dat is ontstaan door het vertrek van hun idool Willy van der Kuylen naar MVV. Thijs Li- bregts is daar in de ogen van de "De Kuyl-fans" schuldig aan en zo kon het gebeuren dat weer eens het hoofd van een trainer werd geëist. Voor de microfoon van de regionale omroep Bra bant hebben René en Willy van de Kerkhof als afgevaardigden van de spelersraad gisteren af stand genomen van het gedrag van de supporters. "Spandoe ken met dergelijke leuzen kun nen ze beter thuislaten, Van der Kuylen is uit eigen beweging vertrokken, dus is de aanval op Libregts onrechtvaardig". Overigens zal PSV in het eerste UEFA Cup-duel tegen Rapid Wien, op 20 oktober, in de Oos tenrijkse hoofdstad spelen. Ra pid won zaterdag het uitduel met Innsbruck met 3—0. KERKRADE (GPD) - Scheidsrechter Jan Severein en zijn twee grensrech ters hebben in negatieve zin hun stempel gedrukt op de wedstrijd Roda JC-Feyenoord (2-2). De warrig fluitende arbiter floot de toch al niet groot se ontmoeting klinisch dood en kende bovendien twee dubieuze penal ty's toe. Severein wilde de zaak 'kort' hou den, zoals dat heet in scheids- rechtersterminologie, maar tus sen kort-houden en dood-fluiten ligt een duidelijk verschil. Bij het geringste lichaamscontact tus sen twee spelers floot hij af en gaf de verdedigende partij - want dat is het makkelijkste - altijd het voordeel van de twijfel. De 8000 toeschouwers in Kerkrade zagen voor rust een agressief Ro da JC dat voldoende kansen kreeg om Feyenoord in die eer ste periode al op de knieën te krijgen. Verder dan een razendk- nappe goal van John Eriksen in de negende minuut kwamen de Limburgers niet. De Deen, die het overigens ook enkele keren lelijk liet afweten, soleerde be hendig langs de Rotterdamse de fensie en besloot die actie met een hard schot: 1-0. Straffe wind Het was niet alleen arbiter Jan Se verein die de spelers in hun ac ties beperkte, ook de straffe wind beinvloedde het spel nade lig. Na rust, toen Feyenoord de wind m de zeilen kreeg, was het Jan van Deinsen die vlak na de hervatting voor de gelijkmaker zorgde. De goed spelende linker spits schoot vanaf de 16 meter- lijn zuiver in en zelfs op deze in zet was de goed keepende Smits kansloos: 1-1. ROTTERDAM (GPD) - Opvallend weerloos liet Ajax zich op het door 16.000-tribuneklanten be volkte Rotterdamse Kasteel „katten" door Sparta. De 5-3-uitslag flatteerde de hoofdstede lijke koploper feitelijk nog. Zou Sparta-doel- man Formannoy niet enkele malen bedenkelijk in de fout zijn gegaan en had de thuisclub wat zorgvuldiger met de talrijke scoringsmogelijk- heden omgesprongen, dan was het Amster damse leed gisteren helemaal niet te overzien geweest. De vergelijking met eerdere wed strijden tegen J Tot tenham Hotspur drong zich op Spangen spoedig op; ook tegen Sparta bleek Ajax niet bestand tegen offensieve driften van de opponent. „Maar dat is al een be kend verhaal, daar ga ik niet meer op in", reageerde Ajax-trai- ner Kurt Linder zijn zichtbare te leurstelling af. Het heet dat twee mensen dikwijls meer weten dan één persoon, maar ditmaal blufte de menig maal als een tactische onbenul afgeschilderde Barry Hughes het Ajax-duo Linder-De Mos op stra tegisch gebied volledig af. „Pak ze achterin zo snel mogelijk aan, dan komt Ajax in de proble men", had Hughes zijn voetbal lers voorgehouden. Het advies werd niet in de wind ge slagen door de ogenschijnlijk als een vrijgevochten bende opere rende Rotterdammers, die Ajax wel degelijk met een achterlig gende gedachte aanpakten. In balbezit waaierde Sparta uit naar een 4-2-4-opstelling; in geval Ajax zich over het ronde object had ontfermd, kromp de lokale equipe in naar een wijkend 4-4-2- schema. Saillant detail: de oud-Ajacieden Geert Meijer en Louis van Gaal speelden bij de uitvoering van dat speelplan een belangrijke rol. DEN HAAG (ANP) - Vijftig doel punten in negen eredivisiewed strijden. Dat was sinds mensen heugenis niet meer voorgekomen. De laatste vijftien jaar was 43 doelpunten in één ronde het ma ximum. Nijvere cijferaars von den nog een keer 51 doelpunten op één van de eerste speeldagen in het seizoen '58/'59, zodat de vijftig van dit weekeinde geen nationaal record betekenden. Sparta behoorde tot de drie ploe gen met vijf treffers en deed dat tegen koploper Ajax: 5-3. De Amsterdammers moesten daar door de leidende positie overdoen aan PSV. Meijer, omdat hij eerst Keje Mo lenaar en later diens opvolger Edo Ophof in alle opzichten de baas was en Van Gaal, omdat hij naast David Loggie als tweede spits Dick Schoenaker in de ach terste lijn dwong en met zijn balvaardigheid tevens libero Wim Jansen bond. Gekoppeld aan de arbeidslust van de middenvelders Roelof Jan Tiktak, die Gerald Vanenburg wegbuffelde en Dick Advocaat, die met Sören Lerby menig rob bertje uitvocht, stonden vooral Geert Meijer en Louis van Gaal garant voor het uiteindelijke Sparta-succes. Al na tien minu ten klikte de samenwerking tus sen het ooit door de tegenpartij afgedankte tweetal. Het werk van aangever Meijer werd door Van Gaal uiterst knap afgewerkt: 1-0. „We werden vastgezet en boven dien zaten we zelf ook vast", schetste naderhand Ajax-spits Wim Kieft ietwat plastisch de veldverhoudingen. „Sparta was gewoon beter, die ploeg deed aan klantenbinding". De energieke Roelof Jan Tiktak liet na 28 minuten met een gesne den corner David Loggie de woorden van Kieft nog eens doeltreffend onderstrepen. De Britse spits ondervond op dat moment weinig oppositie van Piet Wijnberg en die trend werd ook in het verdere verloop van het duel voortgezet. De zich als een uitbener gedragende Wijn berg smeedde een ketting van overtredingen aaneen, zag zich net als Spartaan Van Gaal de ge le kaart door arbiter Weerink voorgehouden, maar Loggie bleef er geheel stoicijns onder. Een vergrijp van Wijnberg werd met gelijke munt teruggebetaald en voetballend toonde Loggie zich superieur. Vooral in de tweede helft bleek dat, nadat de blunderende Jan Formannoy dertien minuten voor rust Ling de gelegenheid had gegeven Kieft koppend in stelling te brengen: 2-1. De rust stand vertekende de wedstrijd- beelden, Sparta had voor de pau ze immers gedomineerd terwijl Ajax met uitzondering van de door Robinson onvoldoende be waakte Kieft weinig te bieden had gehad. Tscheu-la Ling werd kundig ingekapseld door Van Tiggelen, de opvallend sterke Bert Jansen speelde Jesper 01- sen uit de wedstrijd. De 4-2 van Sparta in de boeiende topper met Ajax in de maak. David Loggie (9), die driemaal trefzeker. Doelman Piet Schrijvers en Ajax-libero Wim Jansen (2) hebben het nakijken. Andermaal sprak Van Gaal drie minuten na de doelwisseling al zijn vernuft aan om Van der Gijp zijn enige prestatie van beteke nis te laten verrichten. De 3-1 had gevolgd kunnen worden door nog meer goals, maar Log gie en Meijer misten unieke mo gelijkheden. Zodoende bleef het matige Ajax in de wedstrijd door Kieft, die met een sublieme om haal 3-2 aantekende. Loggie toonde zich na 63 minuten wel trefzeker, maar zag vervolgens zijn doelman Formannoy weer eens mistasten op een voorzet van Lerby, die Kieft dankbaar liet inkoppen. Met die nieuwe foutieve parade be zorgde Formannoy zijn ploeg on gewild een „hectisch" laatste kwartier, Hughes dirigeerde zelfs Van Gaal naar de achter hoede. Maar met een door inval ler Ronald Lengkeek geleide counter haalde Loggie Sparta uit de Amsterdamse omklemming. „Ik heb altijd gezegd dat er in Rotterdam ruimte is voor twee topclubs", vierde Barry Hughes de 5-3. „Maar helaas, door de re sultaten van Feyenoord zijn we deze stad nog de enige top- toont zich weer eens Feyenoord. dat zeer matig speelde en in de Bulgaar Jcliazkov de zwakste man had (al hield Jezek hem na afloop flink de hand bo ven het hoofd) kon door het windvoordeel aardig wat druk uitoefenen op het doel van de Kerkraadse ploeg. Maar de Rot terdammers kwamen niet toe aan uitgespeelde kansen Roda zocht het in die fase in de coun ter en dat leverde zowaar een treffer op, zy het dat Severein een handje hielp. In buitenspel positie mocht de opgerukte Erik sen doorgaan en vlak voor het strafschopgebied haalde Wijn stekers hem onderuit. Toch een penalty, besliste Severein en Enksen faalde niet: 2-1. Hands Vijf minuten later deed Severein er nog een schepje bovenop door Feyenoord eveneens een penalty toe te kennen omdat Manjnisscn invaller Groenendijk opzij zette. Maar dat Groenendijk zyn hand gebruikte bij die actie bestrafte Severein gemakshalve niet, en zo kon Jan van Deinsen via deze strafschop zijn tweede goal sco ren: 2-2. De enige 'echte' penalty (Eriksen werd neergelegd) gaf Severein niet en daarmee kwam hij in aanmerking voor een dikke onvoldoende. Dat hij tijdens het protest tegen de penalty de goed spelende Marijmssen de gele kaart gaf, was overigens wel een juiste beslissing. Roda-coach Piet de Visser die het „voor het publiek een attractieve wedstrijd vond" (al dachten vele kij kers zelf daar duidelijk an ders over), had met zijn ploeg iets meer verdiend dan dit gelijkspel. Feye noord, met negen punten uit negen duels een keuri ge middenmoter maar ook zeker niet meer, was al lang blij dat het aan het Limburgse uitstapje één punt overhield. PERNIS WERKENDAM (ANP) - Zowel by de wedstryd DO- TO-PPSC (tweede klasse) als bij Kozakken Boys-Spijkemsse (eerste klasse a) zyn zaterdag problemen ontstaan. In Pernis moest het duel tussen DOTO en PPSC by de stand 0—1 zelfs 22 minuten voor tyd wor den gestaakt door scheidsrechter HcijImmt De reden was een voortdurend vijandelijke hou ding tussen de spelers van beide teams waardoor de arbiter ver der spelen niet méér raadzaam achtte. In Werkendam kwam het na Ko zakken Boys-Spijkemsse (1-1) tot relletjes rond het veld. Sup porters van de thuisclub waren zo teleurgesteld dat zij het na af loop op de spelers van Spykenis- se hadden gemunt. Een enkeling liep rake klappen op. Uiteinde lijk werden de gemoederen weer gesust. Scheidsrechter Van Oe- velen had overigens Cor van der Meer van Spykenisse uit het veld gestuurd wegens een zware over treding tegen Jan van Vuuren. per Sparta versloeg Ajax op alle fronten en dat wilden Louis van Gaal tachter) en Dovid Loggie (voorgrond) best weten. Beiden hadden een groot aandeel in de Rotterdamse triomf. ROTTERDAM - Hoewel Johan Neeskens dinsdag hoe dan ook naar Zeist komt om zich te laten testen door bonds coach Kees Rijvers, is het nog onzeker dat hij van zijn werkgever New York Cos- mos toestemming krijgt zijn eventuele rentree in het Ne derlands elftal te vieren. en verzekeringskwestie be moeilijkt de mogelijke te rugkeer van Neeskens in de Oranje-selectie voor de be langrijke YVK-kwalificatie- wedstrijd tegen Belgie op 14 oktober. New York Cosmos wil Neeskens pas laten voet ballen als de KNVB bereid is Neeskens tegen een bedrag van vier miljoen gulden te verzekeren. De KNVB heeft bij monde van bestuurslid Jaap van Praag een tegen bod van twee miljoen gul den gedaan. Bondscoach Kees Rijvers: „Maandag (vandaag) neemt Van Praag opnieuw contact op met de leiding van New York Cosmos, dan wordt verder onderhandeld. In elk geval traint Neeskens deze week op het KNVB-sport- centrum". Ook Ajax-doelman Piet Schrijvers zal daar nog deze week verschijnen. Rijvers, aanwezig bij de wedstrijd Sparta-Ajax. achtte Schrij vers gisteren allesbehalve fit. „Hij maakte op mij een geblesseerde indruk. !k wil hem nog wel eens aan het werk zien", aldus Rijvers, die zich op korte termijn ook nog op de hoogte wil gaan stellen van de lichamelijke gesteldheid van het „buiten landse trio" Rep, Thijssen en Krol. „Ook zij zouden kampen met blessures, heb ik begrepen". Ten aanzien van Ajacied Tscheu-la Ling kent de bondscoach geen twijfels meer. „Het optreden van Ling tegen Sparta leerde mij dat hij weer blessurevrij is". In de loop van vandaag zal Kees Rijvers zijn selectie van 22 spelers voor de inter land tegen Belgie bekend maken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13