„Er deugt helemaal niets van onze dierenbescherming Jurist doet 'n hoekje open over wetgeving in praktijk Kippen in legbatterijen, kalveren die met hor monen worden inge spoten, varkens die geen straaltje licht zien. Kortom: de bio- industrie. Maar het kan nog erger. Wat te denken van een poe lier die bij levende eenden vleugels af hakt. Een hond die wordt opgehangen. Een boer die zelf zijn bok castreert. Ter bescherming van dit alles telt ons land een aantal organisa ties, die elkaar in het gunstigste geval arg wanend bekijken. De georganiseerde dieren liefde aan het bek vechten. Een voorma lig jurist op het minis terie van landbouw schreef er een boekje over. "Dierenbescher ming? Laat me niet la chen want het is om te huilen". Door Carlo Nagel MAANDAG 5 OKTOBER 1981 Huisdier in flat: vaak slechter behandeld dan ergste vijand. Mr. A. J. Jungslager (66) vouwt in zijn nieuwbouwwoning in Papendrecht, het ochtendblad open en tikt met zijn wijsvinger alarmerend op een bericht „Zie je dat nou? Postduivenhouders vragen de minister iets te doen tegen de grote havikenstand op de Veluwe. Terwijl het een nor maal, natuurlijk gegeven is dat er haviken op de Veluwe zijn. Het is abnormaal en onnatuurlijk dat mensen dui ven als speelgoed houden. Logisch dat postduiven op steeds dezelfde vluchtroutes roofvogels aantrekken. Maar dat is nu precies de huidige opvatting van de mens tegenover het dier: wij moeten met postduiven spelen en haviken moeten worden doodgeschoten". Mr. Jungslager heeft 35 jaar bij het ministerie van landbouw ge werkt. Hij had er veel te maken met dierenwetgeving en veteri naire aspecten van volksgezond heid. Nadat hij op wachtgeld was geplaatst, werd hij - pro deo - zeven jaar juridisch adviseur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. In die tijd maakte hij een studie van de wetgeving op dat gebied en de uitwerking ervan in de praktijk. Jungslager weet dus waarover hij het heeft, als hij zijn in eigen be heer onlangs uitgegeven boekje „Dierenbescherming een over heidstaak" begint met de woor den: „Dierenbescherming? Laat me niet lachen..., want het is om te huilen". De jurist thuis: „Beschouw me niet als een gedrevene, ik ben inte gendeel een nuchter mens. Daar om juist. Het publiek mag wel eens de ogen worden geopend. Het leest over wetten en wetswij zigingen op het gebied van die renbescherming, over organisa ties die van zich doen spreken en denkt dan: met de dierenbe scherming zit het wel goed. Maar er deugt werkelijk niets van". Beschamend In zijn voorwoord schrijft mr. Jungslager dan ook: „Onze hou ding tegenover het dier is rond uit beschamend. De georgani seerde dierenliefde heeft in hon derd jaar niet veei meer opgele verd dan honderdtien organisa ties, die elkaar in het gunstigste geval argwanend bekijken en die altijd klaar staan om met een be schuldigende vinger naar een an der te wijzen. De overheid heeft het volkomen laten afweten, zo wel in het wetgevende als in het bestuurlijke vlak". Het Burgerlijk Wetboek be schouwt dieren als gevonden voorwerpen. Jungslager: „Waar de wetgever dieren als gevonden voorwerpen ziet, kan men moei lijk verwachten dat handel en verwerkende industrie zich be perkingen zouden opleggen in het belang van de dieren. Bij het zoeken naar methoden van ar- beids- en kostenbesparing en produktievergroting wordt een voudig geen rekening gehouden met het feit dat het om levende wezens gaat met vrijwel gelijke biologische bouw en zintuigen als de mens, noch dat het dier ook pijn, angst en stress voelt De grondregels van de economi sche bedrijfsvoering worden on verkort toegepast alsof het om een rijwielfabriek gaat". Mr. Jungslager vindt ook. dat er een chaotisch geheel van wetge ving op het gebied van dierenbe scherming bestaat. Hij stelt dat de wetenschap zwaar in gebreke is gebleven bij de economische zowel als bij de veterinaire bege leiding van vee- en pluimveehou derij. „De enige vragen die men zich stel de waren: hoeveel melk en vlees kan ik maximaal per kilo voer krijgen, hoe houd ik de dieren met minimale kosten in maxima le conditie, hoe huisvest ik zo veel mogelijk dieren met zo wei nig mogelijk investering, hoe verlaag ik de arbeidsintensiviteit zonder dat het ten koste van de produktie gaat". Uitwassen Opgehangen doende te kunnen produceren voor al die miljoenen Westeuro peanen? Jungslager: „Ach welnee. We heb ben zoveel koeien dat we ons geen raad weten met de melk en dat we roomboter voor een kwar tje per pakje aan Rusland verko pen. Op de veilingen worden groente en fruit in grote hoeveel heden doorgedraaid. We telen veel te veel. Begrijp goed: bio-in- dustrie mag voor mij blijven be staan, maar aan de uitwassen moet wat worden gedaan. Bio-in- dustrie is niets anders dan het op industriële wijze bedrijven van landbouw en veeteelt, maar daar voor hoef je kalveren niet met hormonen in te spuiten, varkens niet dag en nacht in het donker te houden en kippen met in leg batterijen te stoppen". Mr. Jungslager noemt het „ern stig" dat het met de controle op de naleving van de dierenbe schermingswetgeving „ronduit slecht" is gesteld. Slechts een zeer gering percentage lager dan bij elk ander delict - van ge pleegde dierenkwelling wordt opgespoord en ter vervolging aangebracht. Een van de hoofd oorzaken is volgens hem het ge brek aan mankracht. - Ligt dat niet aan het feit dat net als bij kindermishandeling - kwelling van dieren zich zo niet binnenskamers, dan toch op ei gen erf afspeelt „Jawel", zegt de jurist, „de politie moet het hebben van aangiften van buren die iets merken. Maar het moet wel heel erg de spuiga ten uitlopen willen de mensen aangifte doen. En als er dan ge vallen bekend zijn. dan zijn wel iswaar de maximumstraffen als regel hoog genoeg, maar de eisen en vonnissen weer veel te laag. Staande en zittende magistra tuur bij de rechterlijke macht zijn onvoldoende doordrongen van de noodzaak het dier beter in bescherming te nemen door veel zwaardere straffen te eisen en op te leggen dan tot nu toe gebrui kelijk was". Hon den moord met vergif m Leidse Merenuijk uit breiding van het aantal opsporingsambtenaren gewenst, (foto Holvast Kippen ii alsof het c i legbatterij 'De grondregels i en rijwielfabriek gaat". i de economische bedrijfsvoering worden onverkort toegepast Hij noemt voorbeelden: twee ge vallen van dierenmishandeling, waarbij de op te leggen boete duizend gulden had kunnen zijn. De Haagse politierechter veroor deelde in '74 een poelier, die een den een vleugel had afgehakt en ze in eeh vijver had losgelaten om ze later te kunnen slachten, tot 400 gulden boete. En de poli tierechter in Groningen veroor deelde in '75 een man tot 250 gul den boete, die zijn hond had ge dood door het dier op te hangen. In twee andere zaken van dieren mishandeling was de maximale boete 600 gulden. De kanton rechter in Leiden veroordeelde een boer. die in '75 een koe met een grote, etterende wond had aangevoerd, tot 75 gulden boete en de kantonrechter in Gouda veroordeelde in datzelfde jaar een boer die een bok zelf op-erg pijnlijke manier had gecastreerd, tot 150 gulden boete. De kantonrechter in Hilversum sprak in '77 zelfs een veehouder vrij. die zijn koeien de staart had afgehakt, omdat hij niet bewezen vond dat zonder noodzaak was gehandeld. Jungslager „De koeien hadden de boer bij het melken met de staarten in de ogen geslagen. Als deze trend doorzet, zullen op een veehoude rij in de toekomst staart- en poot- loze runderen op stellingen lig gen, waar aan de voorzijde hooi wordt ingepropt en die dan kun nen worden gemolken: melkro- bots". Toch noemt de oud-ambtenaar ook vijf voorbeelden van straffen we gens dierenmishandeling die wel gevoelig aankwamen, zoals twee weken onvoorwaardelijke ge vangenisstraf bij de politierech ter in Assen voor het doodslaan van een hond met bijl en schop. Mentaliteit Jungslager: „Jawel, maar ik noem geen percentages. Bij die acht gevallen, waarin naar mijn me ning volstrekt onvoldoende straffen zijn opgelegd, kan ik zo nog duizend voorbeelden doen. Die vijf andere heb ik met moeite bijeen geschraapt. Het is overi gens een zeer persoonlijke me ning. Er zullen wel mensen zijn die zeggen: twintig gulden boete voor het ophangen van een hond is hoog genoeg. Nu. ik vind van niet". Mr Jungslager vindt dat er veel ontbreekt aan de mentaliteit van Nederlanders, die naar zijn me ning het dier slechter behande len dan hun ergste vijand „Vo gels verdelgen massa's schadelij ke insekten, maar wij zien alleen het fruit dat ze aanpikken; fruit dat er zonder vogels waarschijn lijk in het geheel niet zou zijn". Hij citeert met instemming De Vo- gelgids: „Geen boer maakt er een geheim van dat hij kwistig met de vrij in de handel zijnde land bouwvergiften omspringt. Boe ren geven grif toe dat de kosten hiervan aardig worden gecom penseerd door de verkoop van dode vogels aan opkopers, die ze thuis in grote diepvrieskisten op slaan en ze door clandestiene preparateurs laten opzetten voor de verkoop aan particulieren. Veel boerinnen hebben een spe ciaal „gifpotje" op de schoor steen staan De centen voor de vergiftigde vogels erin en de cen ten voor parathion en strychnine er weer uit Het is onbegrijpelijk dat in dit land. waar elke apothe ker zijn gifkastje als een bank kluis afsluit, onverantwoordelijk strooiende boeren zomaar vrij over al dat smerige tuig kunnen beschikken Castraties streren van voor de slacht be stemde mannetjesvarkens (be ren). „Aangezien sommige EG- landen de invoer van vlees en vleeswaren van niet-gecastreer- de beren weigert, is de export van dit vlees verboden. Mannelij ke varkens die voor de export- slacht worden gehouden, moe ten dus worden gecastreerd om niet wegens „beregeur" te wor den afgekeurd Dit is echter een volkomen achterhaalde zaak De „beregeur" treedt pas op na het geslachtsrijp worden van het varken. Door de moderne mest- methodeh valt de slacht voor de geslachtsrijpheid in plaats van erna. Volkomen nodeloos wor den zo jaarlijks honderdduizen den biggen gecastreerd, door le ken en onverdoofd". In Papendrecht herhaalt Jungsla ger nog eens ..Schandalig, niet waar? Ik ben bang dat Neder land op de bewuste EG partners te weinig druk uitoefent". Veel dierenleed wordt volgens hem veroorzaakt. Niet alleen in de bio-industrie. maar ook bij het verkeerd fokken van rasdieren, het couperen van lichaamsdelen, het drogeren van renpaarden en het zelf slachten van gevogel te. „Ten slotte zijn er nog de indirecte dierenmishandelingen door het kopen van produktcn die met dierenmishandeling zijn verkre gen, zoals zeehondenslachting, pelsjagen en walvisvangst. Te genover schadelijke dieren kent de mens helemaal geen scrupu les. Hierbij wordt geen enkel middel geschuwd. Vergif, klem men, vallen, onderwatervallen, middelen die besmettelijke ziek ten veroorzaken of organen de genereren zijn heel gewoon". Slachthuizen Fel haalt hij uit naar artikelen in het Wetboek van Strafrecht, waarin gevallen van dierenkwel ling strafbaar worden gesteld, omdat zij in de praktijk onhan teerbaar zijn. „Een dier mag je geen arbeid doen verrichten, die kennelijk zijn krachten te boven gaat Maar dat houdt een subjectieve beoorde ling in en nergens staat geschre ven wiens oordeel beslissend is. Je mag geen koe met overvolle uiers vervoeren Maar hoe vol is „overvol" dan wel? Je mag de oorschelpen van een hond niet verkleinen. Maar in landen om ons heen als Duitsland en Belgie is dat niet verboden, dus iedere gecoupeerde hond komt daar vandaan". Een erg kwalijke zaak vindt Jung slager het doden van zoveel huis dieren in Nederland: volgens globale schattingen wel 50.000 honden en 50.000 katten per jaar „Terwijl asiels geen slachthuizen moeten zijn. Het is een slechte zaak dat aan de voordeur zwerf dieren worden opgenomen, waarvoor plaats wordt gemaakt door al langer aanwezige zwerf dieren, voor wie geen tehuis kon worden gevonden, af te maken en af te voeren door de achter deur" Jungslager stelt dan ook „Het heeft weinig zin om de voortdu rende stroom van deze ongeluk kige dieren naar hun ondergang te leiden zonder te proberen de aanwas tegen te gaan Als de overheid er door wettelijke maat regelen in slaagt de geboorte van honden en katten te beperken, zal de stroom „kandidaten voor de dood" vanzelf verminderen en zouden deze slachthuizen op den duur zelfs overbodig wor den". zegt hij. Wegwerpartikel Maar dan zou de overheid de in dividuele vrijheid van de mensen om een huisdier te nemen moeten beperken. Mr Jungslager Is dat zo gek nu het dier in de huidige samenle ving tot een wegwerpartikel is gedegradeerd'» Het probleem van de wegwerpverpakking kan misschien worden opgelost door terugkeer naar een systeem van mecrmalige verpakking, waarop statiegeld wordt geheven Ik denk aan een vergunning tegen- betaling om een huisdier te mo gen houden - „statiegeld" dat wordt terugbetaald na de dood van het dier - het aantal zwerf dieren zou kunnen vcrminde- Soms gaat zijn zorg voor het dier misschien wat al te ver. Zo schrijft Jungslager in zijn boekje dat ook in de zeevisserij moet worden nagegaan hoe de gevan gen vis snel te doden. „Nu ster ven ze een langzame verstik kingsdood onder het gewicht van hun gevangen soortgenoten en bij gebrek aan water" Toch waarschuwt hij ook voor overdreven sentiment „Dieren- bescher mmg wil niet zeggen dat je elk dier tot elke- prys zo lang mogelijk in leven moet houden Je kan dierenbeschermer zijn zonder vegetariër te zijn. zonder totaal anti-vivisectie te zgn en zonder in demonstraties mee te lopen". In het slot van zijn boekje „Dieren bescherming en overheidstaak" stelt Jungslager aller wets wijzigingen voor. die erop neer komen dat e^n al te ruime inter pretatie van (on)menselijk ge drag onmogelijk- wordt Daartoe schrapt hij uit de bestaande wet ten termen als .nodeloos" of „niet zonder redelijk doel". Asiels Hij doet allerlei aanbevelingen, zo als het instellen van een du nst ter bevordering van het welzijn van dieren Jungslager wil uit breiding van het aantal politie ambtenaren, belast met de con trole op het gebied van dierenbe scherming. Hij stelt voor om die- ronboai harming op acholan voor voortgezet onderwijs aan het bio- logie-onderwys toe te voegen. En Jungslager wil geld gestopt zien in gemeentelijke asiels in al le gemeenten met meer dan 25 000 inmora vraagt om ov mama door het rijk van vogelopvang centra. zeehondencrechcs en die renasiels Ergens noemt u zelfs het doen vervangen van hoogspanntngs- leidingen door ondergrondse ka bels voor de vogels Maar zijn al die aanbevelingen nu wel reeel in een tijd van bezuinigingen'' Mr Jungslager lacht een beetje verlegen Hij /egt „Ik vind nu tmmaal dat de overheid niet al gen. maar ook voor de dieren. Ook geloof ik dat er voor elk pro bleem een oplossing bestaat Maar ik ben geen financieel eco noom. slechts een junstje Al zou ik alleen maar bereiken dat sportvissers geen haken met weerhaken meer mogen gebrui ken. maar uitsluitend gladde ha ken. dan is de tien mille die ik in m'n boek heb gestopt, al goed besteed".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11