Wassenaar moet ruim gulden één miljoen bezuinigen jUsjnK Weidse agenda Wassenaar: baldadigheid is aanzienlijk afgenomen B en W: Zelfbeheersing opbrengen Nieuwe directeur dienst sociale werkvoorziening Meidoorn straat niet gelukkig met plan gemeente Auto valt op spuiter Laurie Anderson één met haar kunstuiting ZATERDAG 3 OKTOBER 1981 WASSENAAR - De gemeente Wassenaar moet iets meer dan één miljoen gulden gaan bezuinigen om tot een sluitende begroting te komen. Zoals overal in ons land wordt ook Wassenaar geconfronteerd met een verslechtering van de financiële situatie "die vraagt om versobering waarvoor ook bij de gemeenteraad begrip zal bestaan", zo menen en hopen burgemeester en wethouders in hun nu gereedgekomen aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1982. "Juist in het jaar dat een nieuwe raad zal worden gekozen zal de nodige zelfbeheersing moeten worden opgebracht", zo voegen B en W eraan toe. Het ombuigingsbcleid van de regc- ring, dat zich manifesteert in een verlaging van de algemene uitke ringen en de onderwijsuitkerin- gen aan de gemeente en de sterk gestegen rentekosten maken ook de financiële positie van Wasse naar "weinig rooskleurig", zoals B en W letterlijk stellen. Om een deel van het ontstane geld tekort te dekken zal geen ge bruik worden gemaakt van de mogelijkheid om de onroerend goedbelasting te verhogen. Wel kondigt het college aan dat beta lingen voor gemeentelijke dien sten verhoogdworden met de door ministerie toegestane vier procent. Daarnaast zullen de ta rieven van het reinigingsrecht extra worden verhoogd (rond de tien procent), zodat de hogere kosten van vuilafvoer en verwer king zoveel mogelijk worden ge dekt. Uitstel Verder worden een rijtje concrete bezuinigingen voorgesteld, die moeten leiden tot een besparing van 1.113.000 gulden om de be groting sluitend te maken (de in komsten en uitgaven van de ge meente zijn dan gelijk). Het uit- ste.,°n van investeringen en het uitstellen van de vervulling van diverse vacatures bij de gemeen te moet bezuinigingen opleveren van respectievelijk 260.000 gul den en 252.000 gulden, de groot ste financiële hap uit het pakket Momenteel' besparingen. Ook moet zuiniger bezig worden gedaan op onderwijsge bied (168.000 gulden), bij de ge meentelijke technische diensten/ openbare werken (147.000 gul den), bij de politie (137.000 gul den), op de gemeentelijke secre tarie (72.000 gulden) en bij de brandweer (52.000 gulden). Sa men met besparingen op de straatverlichting (25.000 gulden) moeten deze posten het gat in de begroting vullen. Buiten deze getallen blijven B en W in hun huishoudboekje van de gemeente vaag over verdere plannen. Wel wijzen zij erop dat deze voorgestelde plannen slechts incidenteel "en voor een korte termijn aanvaardbaar zijn". Van het totale bezuini gingsbedrag dat voor volgend jaar gehaald kan worden is rond de 700.000 gulden voor de daar opvolgende jaren onzeker. "Om die reden vinden wij het nu meer dan ooit noodzakelijk dat be staande lasten en taken kritisch worden beoordeeld." Ombuigingen Volgens B en W is het nodig om de voorzieningen waar de gemeente financieel bij betrokken is te be kijken om zonodig ombuigingen tot stand te brengen. De rek is namelijk uit de begroting en het college vindt het niet goed om ✓erdei voor de jaren na 1982 de zelfde bezuinigingen door te voe ren, "in een begroting waarin in reite onvoldoende ruimte voor bezuinigingen aanwezig is." Daarom is een dergelijke bezui niging naar de mening van B en W maar voor een korte termijn een aanvaardbare zaak. men al in de gemeen- aandachtspunten op een rijtje te zetten, die mogelijk tot een kostenvermindering kun nen leiden. Een werkgroepje on- de: leiding van de wethouder van financiën zal zijn mening ge ven over die punten die zijn op gesteld door de leden van de raadscommissie voor financiën. Verder zal men suggesties doen over de verdere aanpak. Uitein delijk zullen de wethouders hun oordeel daarover geven en kij ken wat op welke termijn te rea liseren is. Daarbij moet dan ook ongeveer gezegd kunnen worden wat de verwachte besparing is. "Een aantal van de hieruit voort vloeiende bezuinigingen en om buigingen zal moeten worden ge realiseerd om in de toekomst een beleid te kunnen voeren, dat er primair op is gericht om de fi nanciële zelfstandigheid van de gemeente te handhaven", aldus Ben W. Veiligheid Zij wijzen er in een bijlage bij de bezuinigingen op dat de gemeen telijke lasten voor politie, brand weer en algemene veiligheids voorzieningen erg hoog zijn in verhouding met andere gemeen ten. Bij de politie zullen met na me de materiële kosten nauwlet tend in het oog gehouden wor den. Alleen door middel van om buigingen en bezuinigingen kan volgens het college daar het gro te tekort worden verminderd. Bij de brandweer zijn de kosten van brandblus- en reddingsmiddelen al aanzienlijk verlaagd. Op on derwijsgebied worden de moge lijkheden onderzocht om de ex ploitatielasten van de gebouwen terug te dringen. Ondanks de minder goede finan ciële situatie is het college van mening dat in de komende jaren nog grote investeringen kunnen worden gedaan. Zo wordt ge dacht aan bouw van het nieuwe gemeentekantoor, uitbreiding van het zwembad en verbouw van boerderij Ter Weer. OEGSTGEEST - De uitbreiding van de Leo Kannerschool in Oegstgeest is gistermiddag be gonnen. Een leerling van de school voor moeilijk opvoedbare kinderen sloeg de eerste paal (zie foto), die tegelijkertijd het begin was van de bouw van een ge bouw met vier lokalen. Drie jaar geleden verhuisde de Leo Kannerschool naar het nieuwe gebouw met acht lokalen naast het kinderpsychiatrisch centrum Eerste paal uitbreiding Kannerschool Curium. In het begin van dit jaar bleek echter al dat de nieuw bouw aan de Endegeesterstraat- wea niet toereikend was. Beslo- WASSENAAR - De baldadigheid in Wassenaar is in vergelijking met een jaar eerder sterk afgeno men. In de periode van 1 juli 1979 tot 30 juni 1980 werden 626 geval len van baldadigheid door de po litie opgenomen. In dezelfde pe riode van 1980 en 1981 waren dat er nog maar 343. Het aantal misdrijven in Wasse naar is in een tijdsbestek van een 'aa*- iets minder geworden dan in ter gelijke tijdsperiode daar voor. Van 1 juli 1980 tot 30 juni 1981 werden er 973 misdrijven gepleegd. In de periode '79/'80 ging het nog om 987 misdrijven. Het aantal diefstallen is in totaal met 40 afgenomen (343 nu tegen braken in woningen, koffieten- ten, bedrijfspanden en scholen zijn wel aanzienlijk toegenomen: 272 nu, 201 het jaar daarvoor. Ook de zedendelichten namen toe. Waren het in de periode '79/'80 nog 11, nu waren het er 15. Ge weldsdelicten, belediging, ver nieling, heling, verduisterine. oplichting, joy-riding en dergelij ke misdrijven namen af van 168 tot 117. In het verkeer vonden in Wasse naar meer aanrijdingen plaats dan in '79/'80. Het aantal zwaar gewonden verdubbelde van 10 tot 20, maar het aantal doden nam af van 9 naar 4. 383 vorig jaar) Wa„n«r JSCfS.ÏÏJ men de diefstallen specificeert dan blijkt dat het aantal rijwiel- bromfietsdiefstallen nage noeg gelijk is gebleven met vorig jaar toen 224 van deze voertuigen werden gestolen (nu 226). De in- LEIDERDORP De bewoners van de Meidoornstraat in Leider dorp-Oost zijn niet erg gelukkig met het plan van de gemeente in hun straat langparkeervakken aan te leggen en het begin en eind van de straat iets te versmal len. Volgens de bewoners zal dat nau welijks voldoende zijn om de problemen op te lossen. De straat is namelijk vrij smal, waar door er voor het rijdende verkeer erg weinig ruimte overblijft. In het verleden zijn daardoor gepar keerde auto's geramd door auto mobilisten. die tevoren een bar aan de Hoofdstraat bezocht had den. Door aan de kant van de even huis nummers een stuk van het trot toir en een aantal boompjes op te offeren, wordt de rijweg iets bre der. In combinatie met éénrich tingsverkeer (vanaf het Burge meester Brugplein via de Mei- doornstraat en de Berkenkade naar de hoek van de Kastanje laan) hoopt de gemeente de toe stand te verbeteren. De bewoners zetten daar vraagte kens bij. Zij hadden liever ge zien. dat er halverwege de straat ook een perk werd aangelegd, waardoor een knik in de weg ont staat. Snelheidsremmende maat regel zijn naar hun mening tesa- men met éénrichtingsverkeer de enige oplossing. LEIDEN - Een 21-jarige spuiter werkzaam bij Perquin M L. sta tion aan de Haagweg is gister middag met een beenbreuk en wonden aan hoofd en lichaam overgebracht naa het AZL. De jongeman was bezig met spuit- werkzaamheden aan een auto. De auto stond op een hefbrug. Toen hij na de behandeling de auto weer op de begane grond wilde brengen schoot deze ervan af. Het slachtoffer werd door de vallende auto geraakt. uit dat de Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorziening een nieuwe directeur krijgt. Uit 89 sollicitaties naar deze functie in de heer drs. J. Kalisvaart uit Krommenie gekozen. De ge meenteraad zal maandag in de eerstvolgende vergadering be- De dienst sociale werkvoorziening zit al sinds april vorig.iaar zonder eigen directeur. De heer Scheep bouwer, directeur van de sociale dienst, nam de functie geduren de die tijd waar. Met de benoe ming van Kalisvaart komt er een eind aan deze dubbele belasting voor Scheepbouwer. Wanneer Kalisvaart precies begint als directeur is nog niet bekerjd. Burgemeester en wethouders moeten die datum nog bepalen. LEIDERDORP - Een aantal we gen in Leiderdorp wordt voor rangswegen. Het gaat om de Voorhofiaan, de Vronckenlaan en de Van Poelgeestlaan, de Hoogmadeseweg (tussen de Si mon Smitweg en zwembad De Does en de Splinterlaan. Komen de vanaf de Bosdreef en de Leid- sedreef zal er binnenkort voor rang moeten worden verleend aan verkeer dat op de Rietschans rijdt. Duizendste lezer in de Mors LEIDEN - Het nieuwe filiaal van de bibliotheek in de Mors heeft gisteren de duizendste le zer ingeschreven. De gelukkige was de heer Van der Noordaa, een negentigjarige bewoner van het bejaardenhuis Robijn- zicht. Omdat hij het duizendste lid van de Morsbibliotheek is, werd hij in de bloemen gezet en mag hij vijf jaar lang gratis boeken lenen. Cp de foto laat hij de leidster van het filiaal, Son- ja v.d. Waart, zijn eerste boek inschrijven. De belangstelling voor het fi liaal in de Mors blijkt heel be hoorlijk. Twee weken na de ope ning kon zoals gezegd reeds de duizendste lezer worden bin nengehaald en bovendien wer den er maar liefst 8000 boeken uitgeleend. LEIDEN - In mensa 'De Bak' aan do Kaïscrstraat is gisternacht in gebroken. Door het forceren van een toegangsdeur zijn de inbre kers binnengekomen. Negen honderd pakjes sigaretten en shag zijn er meegenomen Daar naast wordt er een nog onbekend bedrag uit de kassa vermist en zijn alle automaten leeggehaald. Pop In de Lindehoeve treedt van avond de Utrechtse groep Blaze op. Blaze speelt muziek die in sommige nummers doet denken aan Nina Hagen. De zaal van de Lindehoeve in Voorschoten gaat om half tien open en blijft dat tot twee uur 's nachts. De muzikale omlijsting staat ge heel in het teken van de nieuwe stromingen, zoals ska, avant- garde, new-wave en punk. Cursussen Bij de stichting jeugd- en jonge renwerk in Oegstgeest zijn nog enkele cursussen niet volge boekt. De meeste cursussen zijn al begonnen, maar voor jonge ren die alsnog mee willen doen zijn er nog plaatsen. Zo is er nog ruimte bij de cursussen volks dansen (leeftijd van zeven tot dertien jaar, iedere maandag middag om vier uur), creatief met klei (van twaalf tot zestien jaar, vrijdagmiddag om kwart over vier), muzikaal theater (van elf tot dertien en van der tien tot zestien jaar, donderdag middag na schooltijd), jazzbal- let (van vijf tot zeven en van ze ven tot negen jaar, zaterdag middag), jazzballet (zestien jaar en ouder, maandagavond acht uur), schaken (beginners en gevorderden, van acht tot veer tien jaar, maandagmiddag), zeefdrukken (zestien jaar en ou der, vrijdagavond) en bridge (zestien jaar en ouder, zaterdag morgen). Voor verdere inlichtingen en op gave moet men de SJJO bellen, telefoon 154773. In Januari star ten er nog een aantal nieuwe cursussen. LEIDEN - Laurie Anderson: het synoniem voor een kunstuiting, die zich nauwelijks laat recenseren. Laurie Anderson werd gisteravond in een afgeladen LAK-theater, terwijl een voorbijtrekkend muziekkorps er niet in slaagde haar concentratie te verstoren, één met haar kunstui ting. In de theateraankondiging en de LAK-agendatoelichting is al nadrukke lijk melding gemaakt van Laurie's gebruik van een elektronisch gepre pareerde metalen viool, waarbij de snaren zijn vervangen door een draaitafel of een opnameknop van een bandrecorder. Het is dus nauwe lijks relevant haar beheersing van de diverse elektronische instrumen ten te accentueren. Ze zegt sterk onder de invloed te hebben gestaan van Captain Beefheart, maar voor het overige er toch naar te streven een volstrekt "unieke" performance te brengen. Daarin slaagde ze gisteravond zonder enige twijfel. Zonder pauze, inci denteel terzijde gestaan door saxofonist Perry Hoberman, was ze bijna twee uur bezig. "Superman" (for Massenet) maakte, evenals "Ha-Ha- Ha" en "Walk The Dog" veel indruk. Deze composities van Laurie wer den oorspronkelijk op E.P. uitgebracht bij 110-Records, maar later op nieuw (ook in Nederland) uitgebracht door Warner Brothers. In dit geval is het een schande, dat nummers als "Let X X" en "Classified" (411, 911) nergens op een album staan geregistreerd. Hetzelfde geldt voor "Dr. Miller", geschreven door Laurie Anderson, in samenwerking met de eerder genoemde saxofonist Perry Hoberman. In tegenstelling tot wat eerder was vermeld in de theaterintroductie, zal Laurie Anderson na gisteravond nog twèè concerten in Nederland ge ven. Eén daarvan zal plaatsvinden in het Amsterdarpse "Paradiso". Ze bedient zich van een "vocoder", alsmede van een fluit, de saxofoon van Perry en tape (van een recorder). Haar grote kracht is waarschijnlijk de haast perfecte muzikale beheersing van de synthesizer, welke op de zelfde toonhoogte gekoppeld wordt aan een steeds van klankkleur wis selende stem. Wanneer we een (overigens gewaagde) scheiding aanbrengen tussen mu ziek en tekst, moet ons van het hart, dat de door Laurie Anderson voortgebrachte muziek veel meer indruk maakt dan de doorgaans wat te voorspelbare teksten. "I was Ronald Reagan's Lover" was daar wel een zeer nadrukkelijk voorbeeld van Maar haar interpretatie van het gebruik van het muziekinstrument "viool", gekoppeld aan een zeer persoonlijke presentatie, zorgde er gisteravond voor, dat honderden toeschouwers ademloos zaten te luisteren. Vrijwel twee uur onafgebro ken. BERT KOEKEBAKKER ten werd een nieuw gebouwtje neer te zetten. Gisteren is daar mee dus begonnen. In de nieuwbouw komt de ruimte voor het voortgezet onderwijs. Zo komen er een afdeling voor het MAVO-onderwijs, een huishoud schoolklas en een brugklas voor het lager beroepsonderwijs. De Leo Kannerschool maakt nu nog gebruik van lokalen in het kin derpsychiatrisch centrum Cu- ZATERDAG Leiden - Stadsgehoorzaal, Leidse nacht beat- en popgroepen, 20-3 uur. Groenoordhallen - optreden Genesis, 20 Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt. 9.30-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. ZONDAG Leiden - Groenoordhallen, optreden Ge- 125802. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. MAANDAG Leiden - Agaatlaan 407, lezing trancen- bestuurlijke aangelegenheden tiezaken, 20 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Werklozen Belangen Vereniging - Bree straat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73, klachtenspreekuur voor bui tenlandse jongeren, 19-21 uur. Stats jongerencentrum - speelfilm. Ver. Ouders van Drugsverslaafden - Lanee Mare 45, tel. 130547, 20 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za om 0 uur en eindigt zo om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoörd, Kooi, Merenwijk: za, J. Crul-Kelderhuis, Noordeindsplein 8a, tel. 142888; zo, H.J. Klaassen, Witte Sin gel 69. tel 123089 Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28, tel. 122538; zo. A. van Luijk, Wasstraat 2a, tel. 122522. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, E.H. Nieuwenhuis-Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918; zo, A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Zwijnenburg, Verhage: IJ. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 133834; spreekuur van 11-11.30 uur in Gezondheidscen trum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - O. Du Ry v. Beest Holle; R.W.M. v. Velzen, Vlaskamp 16, tel. 891100; za en zo spreekuur van 12.30-13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - za, H.A. Reterink, Terwee- weg 152, tel. 150394, zo, E. van Walch- ren, Oranjelaan 29, tel. 152130. Voorschoten - Vrijenhoek, Bachlaan la, tel. 01717-2356; Van Beusekom, J.W. Frisolaan 1. teL 01717-2520. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 2 okt tot 9 okt door Apotheek v. Breest Smal- lenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000; apotheek Beker, Lytweg 4, Oegstgeest, tel. 155482; apotheek Voor schoten,*" Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525 DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijn- vlinder 36, tel. 146686. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy laan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Fietsen toestaan op bepaalde wandelpaden LEIDERDORP - Sta fietsen toe op bepaalde plaatsen in Leider dorp, waar het op dit moment verboden is. Laat de politie wel streng optreden tegen bromfiet sen op die plekken. Met deze aanbeveling besluit CDA- raadslid Den Boeft een notitie, waarin hij het probleem van (brom)fietsen op Leiderdorpse wandelpaden beschrijft. Hij con stateert, dat een allesomvattende oplossing niet mogelijk is. Voet paden, waarop door middel van een fietsstrook alleen fietsers kunnen worden toegestaan, zijn volgens Den Boeft onder meer de Statendaalder, (dat is het voetpad naast Winkelhof, aan de kant van het gemeentehuis), het Staringpad (de verbinding tus sen Winkelhof en Binnenhof) en het Heelblaadjespad in de wijk Voorhof Park De Houtkamp moet in elk geval domein voor de voetganger blijven. De toekom stige wegeninrichting van Bui tenhof-Oost moet nu al worden bekeken op de mogelijkheid, te (brom)fietsen op voetpaden. leidsch dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tuaeen 18.00-19.30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); zater- U It gave: Ultgeveramaatachappl) Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG vooruitbetaling LEIDEN doen. Poatbua 54, 2300 AB Bij automatische i 16.00-18.00 u Abonnementsgelden bij overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV t Haarlem. Kwartaalabonnement 1 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement f 202,30 per post f 291.70 Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A-A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- vl sle, kunst) W.C.H. Schrama (nieuws- Redactie stad en dienst en feature) randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tal 222 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten oji. In: Bonn, Brussel, Londen, Psrljs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. S.J. de Groot (geestellj

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2