4' "Mijn trots en zelfrespect, die heb ik niet verloren.." Marjolein "Ik eet no g liever gras dan mijn ziel v dat ik erkoop" %- &1SÈ x ZATERDAG 3 OKTOBER 1981 PAGINA 17 LEIDEN - 'Overtuigend debuut van Marjolein Brièr', 'On gekend succes voor de dansgroep van Marjolein', 'Brui send balletwerk van Marjolein Brièr', 'Marjolein danst het land door', 'Nieuwe balletten Marjolein Brièr', 'Mar jolein Brièr combineert mode en dans perfect'. Deze krant zal het (voorlopig?) zonder dergelijke koppen moeten doen. Want Marjolein Brièr functioneert niet meer in deze stad, althans niet als danspedagoge. Dat is jammer voor Marjolein en dat is jammer voor Leiden. Voor Marjolein is dat jammer, omdat ze haar ziel en za ligheid aan Leiden heeft verkocht en er liever niet weg wil. Voor Leiden is het jammer, omdat het een dynami sche en inspirerende persoonlijkheid is kwijt geraakt. Als geen ander heeft Marjolein Brièr het ballet in Leiden gepropageerd, er althans in sterke mate belangstelling voor gewekt. Als gediplomeerd danspedagoge, als choreografe en als leidster van een aantal door haar zelf samengestelde dansgroepen heeft ze op het gebied van de danskunst in Leiden geruime tijd de toon aangegeven. Bijna vijftien Jaar lang is ze de 'leading lady' van het zo beweeglijke balletwereldje in deze stad geweest. Heeft ze de artistie» ke leiding gegeven aan héAr Leidse Balletschool, die tot verbijstering van velen nu in andere handen is gevallen. HeeTT ze Oök veelvuldig op de planken gestaan, met haar leerlingen in Leiden en met haar uit deze leerlingen ge selecteerde dansgroepen ook ver daarbuiten. Marjolein Brièr: een populaire pedagoge met een niet te beteugelen passie voor de moderne dans in het algemeen en het jazzballet in het bijzonder. De swing, de soul, de beat van de jazzdans, ze vormen de belangrijkste impul sen voor haar creativiteit. Marjolein Brièr: wie in Lei den kent haar niet, al was het alleen maar van naam? Danseres en docente. Geboren in Oegstgeest, schoolgegaan in Leiden en afgestudeerd aan de Dansacademie in Rot terdam. Niet onbegaafd, wel onberekenbaar en onge breideld. Een emotioneel reagerende vrouw van bijna veertig met een grillig, naar buiten gekeerd karakter, waarvan bescheidenheid niet het belangrijkste ken merk is. Een ambitieuze vrouw ook, die het, gedreven door een moeilijk af te remmen dadendrang, anderen, maar zich zelf vooral, knap lastig kan maken. Een vrouw, wier vriendschapsbetuigingen op sommigen een wat overdreven, zo niet gekunstelde, indruk maken. Een vrouw met gevoel voor theater, die, niet afkerig van pu bliciteit, zich zelf en het ballet voortdurend in de be langstelling heeft willen plaatsen. En dat laatste is voor een stad als Leiden, waar op balletgebied niet zo bar veel gebeurt, zeker van betekenis geweest. Trouwens, ook amateurtoneelverenigingen hebben van haar (bewe- gings)adviezen geprofiteerd en menige modeshow werd dank zij haar artistieke medewerking een swingend spektakel. De show, die Brièr in maart van dit jaar in het kader van de manifestatie 'Leiden Modestad' met een aantal van haar leerlingen maakte, ligt nog vers in het geheugen. Marjolein Brièr: een tofTe meid voor de één, een eigenge reide egotripster voor de ander. Het type van een alleen- heerseres. Laadt wel eens de verdenking op zich behalve perfectie ook eigenbelang na te streven. Zit psychisch soms diep in de put en financieel niet zelden in de puree. Maar is ook zonder geld gul en gastvrij. Heeft immer een vlot filosofietje bij de hand om zich zelf te rechtvaardi gen of om een ander van haar gelijk te overtuigen. Doet voortdurend van zich spreken, in positieve dan wel in negatieve zin. Drijft door haar impulsieve, ongedurige gedrag en haar dwingende manier van doen menigeen tot wanhoop. (Het is deze Marjolein Brièr, die tot grote teleurstelling i van haar fans het Leidse (ballet)bijltje er bij heeft neer gegooid. Ze deed het na een hooglopend conflict met de zakelijk leider van de Leidse Balletschool. De man, aan wie zij zich in 1978 contractueel verbond, heeft ze als vriend voorgoed afgeschreven. De ruzie tussen Marjo lein Brièr en Paul Hoogenboom mondde onder meer uit in een kort geding voor de Haagse rechtbank, waarvan de uitspraak beide partijen niet al te zeer bevredigde. Die uitspraak bood Marjolein Brièr in elk geval geen soelaas om haar vak verder zelfstandig in Leiden of naaste omgeving uit te oefenen. Ook een samenwerking met de in het afgelopen voorjaar in het leven geroepen, maar inmiddels opgeheven Stichting Dans Leiden, die leerlingen van de Leidse Balletschool trachtte te wer ven, behoorde niet tot de mogelijkheden. Marjolein Brièr houdt overigens hardnekkig vol, dat ze met deze stichting geen enkele bemoeienis heeft gehad. Hoe ervaart de nu werkloze danspedagoge het verlies van haar balletschool? We vroegen het haar in haar fleurig ingerichte flat, waar het kostbare antiek als uitvloeisel van de minder florisante omstandigheden plaats heeft moeten maken voor een aanzienlijk minder dure collec tie planten. Markante uitspraak van de meesteres: 'Som migen zeggen al handenwrijvend dat ik plat op mijn bek ben gevallen, maar ik loop in elk geval nog met opgehe ven hoofd door de stad'. Door Pieter C. Rosier en Jaap Visser Foto's Jan Holvast Dat heeft ze kennelijk niet gedaan (Brièr: 'Toen ik m'n handteke ning onder dat contract zette, was ik overspannen") want de overeenkomst van juni '78 zou uiteindelijk niet alleen Brièr's zakelijke maar voor een deel ook haar artistieke ondergang bete kenen. Immers, de prima ballerina zit, zolang er geen ontbin dingsovereenkomst bestaat, zonder inkomen en mag het ko mende decennium niet dansen in de stad waaraan zy zichzelf met hart en ziel heeft verbonden. Een voor de hand liggende vraag is dan ook waarom Brièr niet uit eigen belang en uit belang van haar leerlingen zakelijk is door gegaan met Hoogeboom. Brièr: "Ik heb nooit van myn contract afgewild. Alleen van de heer Hoogeboom. Wanneer de zaken by de heer Hoogeboom in goede handen waren zou het voor my geen probleem zyn geweest om door te gaan. Maar het ging niet goed, dus was het ook niet goed om door te gaan Ik wil optimaal creatief kunnen functioneren. En onder de heer Hoogeboom was dat absoluut niet mogclyk. Natuurlyk had ik door kunnen gaan maar ik wilde van mijzelf geen ruine maken. De essentie van mijn bestaan is myn zyn, weet je. In myn creatief beleven moet ik geven zodat ik ook iets terug kan krygen. Als dat geven wordt ondermynd dan kan ik ook niets meer terugkrijgen. En daarom moest ik ermee stoppen want ik wil geen paria van me zelf zyn". Accu opladen Ook de 'beschuldiging' dat zy haar gezicht de laatste jaren steeds minder in de balletschool aan de Oude Vest het zien en haar lessen steeds vaker liet waarnemen, wyst zy met klem van de hand. "Het kwam maar zelden voor dat ik er niet was. En als ik dan een keertje het waarnemen, was ik naar het buitenland om myn ervaring en balletkennis te vemjken of zat ik een avondje thuis om tot rust te komen en de accu weer op te laden. Myn gastdocentschappen vervulde ik altyd in de weekeinden en in m'n vakanties. Ik heb altyd alles voor myn school overgehad. Matt Mattox, een van de allerbeste jazz-dansers. wilde my in 1975 in zijn 'company' hebben en Luigi. ook zo'n grote naam, wilde me meenemen naar New York Maar deze fantastische aanbiedingen heb ik laten lopen. Waarom'' Omdat ik hier myn school had. Het grote geld is voor my nooit belangryk geweest Ik durf zelfs rustig te stellen dat ik nooit voor het geld ben gaan dansen. Zo heb ik heel wat gratis dansavondjes gegeven Dan was ik gewoon vergeten om geld te vragen. En je zal ze de kost moeten geven, de leerlingen die ik voor niets extra uurtjes les heb gegeven. Alleen maar omdat ik zag dat ze begaafd waren en omdat ik wist dat ze die extra uurtjes niet konden betalen". Liefdadigheid Terwijl heel ballet-minnend Leiden en omgeving aan haar voeten lag en haar regionale roem onaantastbaar leek. kletterde Brièr keihard van de hoogste sport van de ladder In de ogen van menigeen is zij nog altyd een heldin. Maar dan wel een heldin die van de liefdadigheid leeft. "Al m'n antiek heb ik noodgedwongen moeten verkopen. Eten doe ik bij de bovenbuurvrouw en af en toe is er iemand zo hef om me een tientje of een briefje van 25 te geven of om de benzi netank van m'n auto by te vullen". Mag zy dan in materieel opzicht aan de grond zitten, geestelyk zegt Marjolein Bner zich sterker dan ooit te voelen "Ik ben innerlyk gesterkt uit de strijd gekomen Daar kan geen bulldo zer tegenop Ik heb de afgelopen maanden een heleboel geleerd En wat ik niet heb verloren is myn trots en myn zelfrespect Maar ik eet nog liever gras dan dat ik myn ziel verkoop En dat was gebeurd als ik met de balletschool was doorgegaan". Ondanks haar innerlyke sterkte durft Bnér nauwclyks aan de toe komst te denken. "Vooruit denken doe ik niet meer Geen dag Vroeger wilde ik nog wel eens een jaar vooruit denken maar dat is er niet meer by Eerst moeten de financiële zaken worden afgehandeld". Gelukkig In de put zitten doet de 'verbannen ballerina' geenszins, zegt ze. "Voorlopig voel ik me best gelukkig Ik heb een dak boven m'n hoofd, ik heb m'n balkonnetje, ik kan de zon zien schynen en ik weet dat ik begenadigd ben met artistieke talenten Wat wil ik nog meer", roept zy met een theatraal armgebaar nonchalant uit. "Over de toekomst maak ik me voorlopig niet druk. Slechts èèn ding is zeker: overal waar ik kom zal ik dansen" De tegenpartij niet nog meer argumenten in handen geven. Het is duidelijk, de affaire met haar vroegere vriend, die zij nu conse quent "De heer Hoogeboom" noemt, behoort voor de prima bal lerina van het Leidse ballet nog bij lange na niet tot het verleden. Er schijnt nog altijd geen ontbindingsovereenkomst te bestaan. Brièr heeft op dit moment slechts èèn zekerheid: ze mag de komende tier» jaar geen balletles geven in een straal van twintig kilometer rond Leiden. Brièr zegt, terwijl de tranen in haar ogen springen, geschokt te zyn door de berichtgeving over de affaire rond de Leidse Ballet school. Na jarenlang steevast de hemel te zijn ingeprezen klon ken er opeens negatieve geluiden over de geboren Oegstgeestse. Vragen als: "Waar is het geld gebleven dat aan 'Leiden Modestad' is verdiend?" en "Hoe is het mogelijk dat een zó florerende bal letschool als die van Marjolein Brièr zo'n schuldlast kent?" heb ben haar naam in diskrediet gebracht. Zakelijk genie Volgens Brièr volkomen ten onrechte. Wie er ook zakelijk wanbe heer heeft gevoerd, zij niet. "Wat het geld van 'Leiden Modestad' betreft. Dat is allemaal op de juiste plaats terecht gekomen. In elk geval niet bij mij want ik heb zelfs nog tweehonderd gulden uit eigen zak moeten toeleggen om een etentje met alle mede werkers van de modeshow te kunnen betalen. Ook heb ik nooit geld van de balletschool over de balk gesmeten. Er zijn nooit kasopnamen door mij gedaan want daar was ik niet eens voor gemachtigd". Algemeen bekend is dat Brièr alles behalve een zakelijk genie is. Dat geeft zij zelf ook openlijk toe: "Ik dans, ik ben een kunste naar. Van zaken doen heb ik erg weinig verstand". Maar wan neer de term 'financieel wanbeheer' ter sprake komt gaat de beschuldigende vinger in de richting van haar voormalige com pagnon Paul Hoogeboom. "Voordat meneer Hoogeboom op het toneel verscheen werden mijn zaken behartigd door het boekhoud bureau Zirkzee. Dat ging erg goed. Door de invoering van de BTW en doordat ik zesduizend gulden 'goodwill' moest betalen voor overname van de balletschool van mevrouw Jacobs in Leiderdorp, was ik fi nancieel moeilijk komen te zitten. Zirkzee had me er financieel weer byna helemaal bovenop geholpen toen de heer Hooge boom op het toneel verscheen". Ondergang In juni '78 tekenden Brier en Hoogeboom een contract dat hen zakelijk aan elkaar vastketende. Volgens Paul Hoogeboom is Brièr degene geweest die heeft aangedrongen op zijn aanstelling als zakelijk leider van de Leidse Balletschool. Terwijl Hooge boom zegt dat hij destijds genoegen wilde nemen met twintig tot dertig procent van de netto jaaropbrengst van de ballet- school zou Brièr hebben aangedrongen op een Tifty-filty-over- eenkomst'. Hoogeboom beweert Brier zelfs herhaaldelijk op het hart te hebben gedrukt dat ze vooral goed moest nadenken over de consequenties van een dergelijk contract. Ze trekt een pedant gezicht en wenst aanvankelijk slechts puur zakelijk op onze vragen te antwoor den. Haar advocaat, Léon Sprenger van het advoca- tencollectief, moest en zou bij het gesprek aanwe zig zijn. Briër: "Ik wil geen verkeerde uitlatingen doen. Ik ken mezelf en ik weet dat ik erg snel geë motioneerd ben. Ik moet oppassen zodat ik de te genpartij niet nog meer argumenten in handen geef. Bovendien is Léon een hele goeie vriend van me geworden. Hij begeleidt me uitstekend. Ik heb op dit moment echt een heleboel steun aan hem".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17