Sosonko doet winst cadeau Koude oorlog tussen Hillegom en Concordia.. "AZ kan tegen Liverpool naam maken" Leidse zaalteam wint KNVB-beker 95 99 "Zoiets mag op dit niveau niet voorkomen" LUGDUNUM VI0S PAGINA 10 SPORT ZATERDAG 3 OKTOBER 1981 OUDERKERK- Het is het zaalvoetbalteam van De Tegelhandel toch gelukt om de eerste Nederlanse zaalvoetbalbeker mee naar feestvie rend Leiden te nemen. In een spannende wedstrijd, waarin de Zuid hollandse bekerwinnaar eigenlijk geen moment in gevaar is geweest, werd een knappe 6-3 overwinning behaald op Ceverbo. De Leidenaars gingen i start. Dat resulteerde al na twee minuten in de openingstreffer van 'sterzaalvoetballer' Arie Rie- dijk. Die goal schudden de Leid se formatie klaarwakker. Van de aftrap af scoorde Jan van der Reyden met een strak schot 1 1. De Tegelhandel was terug in de race. Frans Sjardijn rondde in de zevende minuut een één-tweetje met Jan van der Reyden netjes af. Ceverbo kwam er op dat mo ment niet aan te pas en zij moch ten van geluk spreken dat John Jansen en Van der Reyden twee maal erg simpel misten. Dat de ploeg van coach Hennie van Put ten niet verder afstand nam, was te danken aan de uitstekende Dordtse doelman Ab Westdijk. Zowaar kwam Ceverbo nog voor rust langszij. Frans Sjardijn maakte een zware overtreding en kon voor 2 minuten naar de bank. De toegekende strafschop werd door Ad Stam verzilverd: 2-2. In de zesde minuut na rust braken Jan van der Reyden en John Jan sen weer goed uit. Laatst ge noemde scoorde beheerst. In middels groeide doelman Wim van As naar grote hoogte en kon den Frans Bouwman en Arie Riedijk telkens weer de bal inle veren bij een onpasseerbare Ben nie de Roo. De Tegelhandel zelf counterde rustig verder. Met suc ces: Frans Sjardiin schoot in de zestiende minuut hard door de benen van Westdijk (4-2). De sporthal, gevuld met zo'n 300 supporters, stond op stelten. Vooral nadat wederom Sjardijn een van zijn spaarzame goede momenten, bekroonde met 5-2. De Leidse ploeg kon op dat mo ment alles. Men profiteerde di rect van de ruimte toen Arie Rie dijk naar de kant moest. Sjardijn en Van der Reyden liepen een voudig door de Dordtse verdedi ging. zodat de bordjes opnieuw konden worden verhangen (6-2). Een goede actie van Arie Riedijk betekende kort voor het einde prompt 6-3, waarna het Leidse publiek kon gaan aftellen. De KNVB-zaalvoetbalbeker ging verdiend naar de Sleutelstad. Frans Bouwman had het dan ook bij het rechte eind toen hij me moreerde: "Van die gasten viel vanavond niet te winnen". WIM VAN DUIVENBODE ADVERTENTIE LDWS-UDO LDWS-terreln - Sportpark "De Vliet" HILLEGOM - Het is voor de meesten even wennen, die plotselinge belangstelling voor Concordia en Hillegom. De dorpsconfrontatie tussen beide zondag vierdeklassers her leeft dan ook na tien jaar. Nota bene een decennium geleden velde Hillegom in een beslissingswedstrijd het Salomonsoordeel over zijn plaatsgenoot. De rollen zijn morgen omgedraaid: Concordia staat boven Hillegom op de eerste plaats. Al dagenlang heerst er in het bol- lendorp een 'koude oorlog' onder de 22 hoofdrolspelers. Jan Ge- leynse. de linksback van Concor dia, zit letterlijk tussen beide kampen ingesloten. Zijn twee buurjongens. Bassie Hartman en Rinus Dekker, spelen bij Hille gom. Als de fotograaf een plaat schiet van Geleynse, komt Rinus Concordia-verdediger Geleynse (r) met zijn buurjongen Rinus Dekker, die bij Hillegom speelt. "Het zal morgen ongetwijfeld bikkelen worden". TILBURG - Gary Kasparov kon zich geen beter begin wensen in het internationale schaaktoernooi van Til burg. Het 18-jarige talent kreeg van zijn twintig jaar oudere voormalige landgenoot Gennadi Sosonko het eerste punt feitelijk cadeau. Tot zijn genoegen zag de steevast in een leren jack gestoken, zwartgelokte Kas parov zijn opponent al in de opening mistasten. Hoofd schuddend zei eregrootmeester Vlastimil Hort later: "Sosonko nam een als minderwaardig bekend staande variant. Zoiets mag op dit niveau feitelijk niet voorko men". De Nizowitsjverdediging, die So sonko op het bord zette, leidde inderdaad regelrecht tot verlies. Zwart won wel een kwaliteit maar hield een volkomen onder ontwikkelde stelling met een wel heel erg tochtende koningsvleu gel over. Met de moed der wan hoop bleef Sosonko nog probe ren het onheil af te wenden. Maar hoewel Kasparov niet altijd de sterkste voortzetting koos gaf hij de winst niet meer uit handen. Na de 29e zet van wit gaf Soson ko zijn verzet op. Ook Jan timman kwam al in de eerste zitting tot een beslissing. Hij kreeg de oude vos Tigran Pe trosjan tegenover zich. Timman had sinds het internationale toer nooi te Rio de Janeiro (1979) niet meer tegen Petrosjan gespeeld. Het duel eindigde toen vrij snel in remise, zoals trouwens ook de twee voorgaande partijen tussen beide spelers. Het vierde treffen maakte geen uitzondering op de reeks puntdelingen. In een Fran se partij kon Timman nimmer voordeel bereiken. Integendeel. Als iemand een licht surplus had op het moment dat er tot remise werd besloten, was het wel Pe trosjan, die bij het organisatieco mité in Tilburg overigens niet op het verlanglijstje had gestaan. "We wilden aanvankelijk het liefst naast Kasparov en Beljavski ook Poloeg^jevski naar Tilburg ha len", aldus Martin Vael, ecretaris van het toernooicomité. "Maar de Russen hadden lieven dat Pe trosjan mee ging in plaats Poloe. Daar hadden moeite mee toen zeker i de andere twee spelers i geval zouden komen". geen dat was die tussen Boris Spasski en Aleksander Beljavski. Het was tevens het minst interessante duel uit de over het algemeen le vendige eerste ronde. Na een opening bleef de situatie volko men in evenwicht. Met nog vijf pionnen en elk een toren op het bord werd tot remise besloten. In de avonduren schaarden zich nog drie grootmeesters naast Kasparov met de volle winst uit de eerste ronde. Het waren Por- tisch, Andersson en Ljubojevic. Voor Portisch was het een bij zondere overwinning. Hij han teerde tegen Hübner de zwarte stukken. In een hoofdvariant van de Spaanse opening kwam Hüb ner op de elfde zet met een wat ongebruikelijke voortzetting (a4). Er ontstond een gecompli ceerd. maar uiterst boeiend mid denspel. Hübner of en de een stuk en kreeg daar drie pionnen en een fraaie aanvalsstand voor terug. In de tijdnoodfase deed de Hongaar het op het oog niet best, maar nadere analyse leerde dat juist Hübner steken had laten vallen. De Westduitse Egypto loog moest daar in tweede zitting voor boeten. Andersson verwierf met subtiel spel tegen Miles enig voordeel. Hij verdubbelde de to rens en verwierf zich een sterke c-lijn. Dat leidde tot winst van een pion. In de voortzetting loste de eerste ronde van het schaaktoernooi in Tilburg, Andersson ook de resterende technische problemen fraai op. Ljubojevic drukte Larsen in een Caro-kann, die in een Pirc-op- stelling veranderde, snel in het nadeel. De Deen-speelde tegen zijn gewoonte in zeer snel. Het nadeel kwam zijn stelling niet ten goede. Bij het afbreken had de Joegoslavische grootmeester twee pionnen meer en hij won zonder veel moeite. IOC-zilver voor Paulen BADEN BADEN - Bij de on- derscheidenen door het inter nationaal olympisch comité, die op de laatste dag van de 84c zitting in Baden-Baden bekend werden gemaakt, be vindt zich ook de Nederlan der ir. Adriaan Paulen. Deze heeft zich niet alleen in de in ternationale atlctiekwereld gemanifesteerd, maar ook in de olympische beweging. Paulen is zowel bestuurslid als directeur van het Neder lands olympisch comité ge weest. Hij werd onderschei den met de zilveren medaille van het IOC. ZURICH (ANP/GPD) - De teleur stellende paringen van het vori ge Europa-Cupscizoen waren terstond vergeten, toen AZ'67 r6y6n00rd gistermiddag drievoudig Euro pa Cup I-winnaar Liverpool als tegenstander uit de champagne- koeler tevoorschijn zag ge toverd. De aanwezige AZ-dele- gatie, voorzitter Arie Ligthart en trainer-coach George Kess- ler, konden hun gevoelens van tevredenheid de vrije loop la- ADVERTENTIE HUISVENTILATIE L.F.C. CELERITAS Aanv.: 14.00 u. 01736-6540-6340. ten. Ligthart zag in gedachten al een tot de rand gevuld Olympisch sta dion, waardoor de financiële pe rikelen, waarin tegenwoordig el ke Nederlandse eredivisieclub lijkt te verkeren, weer naar de achtergrond gedrongen worden. De recette, die 60.000 kijkers in Amsterdam in het AZ-laatje zul len brengen, zal rond de één mil joen gulden bedragen: een hele ruggesteun in deze moeilijke tij den. Coach George Kessler zag meer in de sportieve achtergrond van het treffen tussen de Alkmaarse for matie en de gerenommeerde "cupfighter" uit Liverpool. "We kunnen nu eindelijk hoe sterk we zijn. Vorig seizoen hebben we behalve tegen Ips wich Town weinig sportief aan trekkelijke tegenstanders geloot. Liverpool is in het hedendaagse voetbal een kanjer. Wc wilden een klapper, nou, die hebben we dan gekregen. AZ kan tegen deze ploeg naam maken", aldus de ambitieuze oefenmeester. De kansen van zijn ploeg tegen de routineuze formatie van mana ger Bob Paisley zag Kessler niet als minimaal. "Natuurlijk, Liver pool beschikt over een uitgeba lanceerd elftal, maar ik zal er voor zorgen, dat mijn team niet Feyenoord wordt de laatste tijd op Europees niveau "achtervolgd" door tegenstanders uit de Oost bloklanden. Na Slavia Sofia en Dynamo Tiflis, die eind vorig sei zoen in het Europa Cup Il-toer- nooi werden getroffen en het Poolse Szombierki in de eerste ronde van de lopende UEFA Cup-reeks, werden de Rotter dammers gisteren door het lot opnieuw aan een Oostcuropese ploeg gekoppeld. Hoewel de kans slechts 1:3,5 was (zeven van de overgebleven 32 teams komen uit die contreien), speelt Feye noord in de tweede ronde tegen Dynamo Dresden. De wedstrij den worden gespeeld op 21 okto ber en 4 november. Zowel in financieel als in sportief opzicht bepaald weer geen aan trekkelijke tegenstander. Niet erg aansprekend voor het pu bliek; maar wel sterk, want de Oostduitsers (zes keer kampioen van hun land, drie keer beker winnaar) hebben een lange staat van dienst in Europese toernooi en en staan bekend als een ijzer- sterk collectief en leverancier voor het nationale elftal. Vorig seizoen nog schakelden ze FC Twente uit in de tweede ronde van het UEFA Cup-gebeuren, voordat Standard Luik de op mars stopte. Sindsdien zou Dynamo verzwakt moeten zijn. Drie leden van de ploeg werden geschorst voor een lange tijd, na een mislukte vluchtpoging naar het westen tijdens een trip met het nationale elftal. Gerd Weber, die werd ge zien als het brein achter de po ging, zit om die reden op dit ment een gevangenisstraf uit enige jaren. Peter Kotte en Mat thias Muller werden vrijgespro ken. De vervangers stonden ech ter klaar, want Dynamo lijkt nog i kracht te hebben inge- In de eerste ronde van het lopende toernooi werd Zenith Leningrad via twee overwinningen (2-1, 4-1) moeiteloos gepasseerd. Vandaar dat Vaclav Jezek beducht is voor de Oostduitsers. "In de tijd dat ik bondscoach was in Tsjechoslo- wakije hebben we een paar keer tegen de DDR gespeeld", aldus de Feyenoord-trainer. "In die wedstrijden vielen me steeds de spelers van Dynamo op. Dat wa ren mijn favorieten. Dynamo is een zeer goede ploeg. Die hoort echt bij de kanjers in de UEFA Cup, met die vier internationals die er nu nog zijn" (doelman Ja- kubowski, de bekende Hans-Jur- gen Dorner en verder Schade en Heidler). Jezek en Westerhof hebben giste ren overigens informatief met het bestuur gesproken over de nieuwe taakverdeling. Jezek: "Westerhof en ik moeten onder ling de taken verdelen. Het orga niseren en leiden blijf ik doen, Westerhof gaat alleen meer veld- trainingen geven. Daar is hij het volledig mee eens". PSV PSV is niet ontevreden over het re sultaat van de loting voor de vol gende ronde van de UEFA Cup competitie, waarin het te maken krijgt met Rapid Wien. De Eind- hovense ploeg ziet Rapid Wien als een lastige doch aantrekkelij ke tegenstander. "Rapid is in ie der geval een tegenstander, die inspireert. Ze hebben nu een paar aardige voetballers rondlo pen, onder wie Hans Krankl en Antonin Panenka", aldus Thijs Libregts, die zo snel mogelijk een spionagereis naar Oostenrijk wenst te maken. Dekker nieuwsgierig naar buiten om vervolgens mee te delen dat er beter zondag na afloop van de wedstrijd een foto gemaakt kan worden. „Want dan zal Jan wel huilen". Geleynse: „Zo gaat het nou al de hele week. Het is echt een presti- ge-kwestie. Het is niet te gelo ven hoe vaak over die wedstrijd wordt gesproken. Normaal wor den er nooit affiches opgehan gen. Maar nu heeft één op de drie zaken in de Hoofdstraat een aan plakbiljet". De hartslag van de 21-jarige slager is de afgelopen dagen dan ook flink toegenomen. Al was het al leen al vanwege de interesse voor hemzelf. Nog voor het ge sprek is begonnen, zegt hij: „Vast bedankt voor het inter view hé". En: „Zaterdagochtend sta ik al bij de sigarenboer om deze krant te kopen". De opmer king van een ploeggenoot: „hij is het Miskende Talent van Concor dia" is in dit geval dan ook tref fend. Geleynse heeft in feite pas sinds kort met' dat syndroom afgere kend. Nadat hij twee jaar bij de jeugd van Hillegom had ge speeld, hield hij het voetballen voorgezien. „Het lag me gewoon niet". Het fietsen ging hem beter af, althans hij streed vaak voorin het peloton. Niettemin leverde de pechpremies Geleynse het meeste geld op. „Geregeld zat ik ip goede positie, maar moest ik afhaken omdat ik lek reed. Die sport heeft mij echt gen aan banden gekost. Boven dien ging er veel vrije tijd inzit ten. Elke avond zat je toch gauv twee uur op die fiets". Toen twee jaar geleden zijn vadei hem uitdaagde 'Jij komt nooit in het eerste van Concordia" ging Geleynse weer voetballen. „Ik begon vorig jaar in het negende. Want ik kon echt niet voetballen Maar langzamerhand klom ik op Sinds de laatste vijf wedstrijden van het vorige seizoen sta ik vast in het eerste. Dat zal wel komen door mijn inzet. Ik«vind zelf dat ik een goede mentaliteit heb overgehouden aan het wielren Waarmee zijn vader de wedden schap verloor en tot de conclusie kwam dat je beter niet met Jan kan wedden over voetbal. „In zijn pupillentijd bij Hillegom be loofde een oom van hem eens een gulden voor elk doelpunt dat. Jan zou maken. Hij was die dag elf piek kwijt". Een piek in de sportieve sfeer be reikt Geleynse ook geregeld tij dens de conditie-trainingen. E^n handvol medailles heeft hij reeds met prestatielopen gewon nen. „Op de trainingen ben ik al tijd de snelste. Pas geleden liep ik de vier kilometer op een trai ning in elf minuten". Geleynse is dan ook niet alleen door zijn rode haardos een opvallende verschij ning, maar ook door zijn snel heid. In feite speelde hij vorige week bij Archipel al een thuis wedstrijd. De opmerkingen „Hekken open" waren dan ook niet van de lucht bij de club die bij de renbaan van Duindigt is gehuisvest. Maar ook bij Concordia voelt Ge leynse zich thuis. „Ik vind de sfeer beter dan bij Hillegom. Bij ons is het leeftijdverschil aan merkelijk minder groot. Wij heb ben voornamelijk jonge spelers". Morgen zal de 'koude oorlog-- sfeer' tot een gevecht leiden op de grasmat van Concordia. Ge leynse: „Mooi voetbal zal je niet te zien krijgen. Het wordt onge twijfeld bikkelen". HERMAN POOS ADVERTENTIE NOG EVEN GEDULD... TOT A.S. ZONDAG 14.00 UUR ^iKMceriei? CGËM.. IETS eeKS,. IÉTS Deze /zaexxfö cfiatic ZPL AREIDEN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10