"Jos S. de zondebok Nederlands notariaat" Raad van State meer betrekken bij wetgeving' Scannen politieradio strafbaar Elsevier® Advocaat: Toename beroepszaken zorgwekkend U Wetenschap laakt gebruik CS-gassen Procureur-generaal in proefproces: VRIJDAG 2 OKTOBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM (GPD) - „Over trokken hoog" noemde advocaat mr. J. Smallenbroek gistermid dag voor de rechtbank te Am sterdam de eis van officier van justitie mr. J. Piéters tegen ex- notaris mevrouw Jos S. (50). De van valsheid in geschrifte, ver duistering en poging tot oplich ting verdachte notaris zou naar de mening van de officier voor deze misdrijven moeten worden bestraft met 5 jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf en 10 jaar ontzetting uit het notarisambt. Haar raadsman verzette zich daar hevig tegen. „Ik krijg sterk de in druk dat in de motivering van deze eis ook de zuivering van de reputatie van het Nederlandse notariaat is betrokken", aldus mr. Smallenbroek. Hij stelde dat het proces tegen zijn cliënt dit niet als doel zou mogen hebben. „Nu wordt zij de zondebok. Zij is er niet alleen de oorzaaK van aat het notariaat in een kwade reuk is komen te staan. Er zijn daar over in het verleden meer publi- katies geweest", meende de raadsman. Tegenover rechtbankpresident mr. S. Slagter wilde de advocate doen voorkomen als zou Jos S. eerder gedupeerde dan verdach te zijn. „Zij is het slachtoffer van een bijzonder geraffineerde op lichting van W. P. en de als „heer Olivier" bekend staande A. O.". Mr. Smallenbroek wees erop dat de ex-notaris zelf aangifte bij de politie heeft gedaan van het feit dat „heer Olivier" haar voor 3 miljoen gulden zou hebben op gelicht. Ook op andere punten bestreed de advocaat de bewijs voering en vroeg om vrijspraak. „Mijn cliënt is al genoeg gestraft, ze is in staat van faillissement verklaard en uit haar ambt gezet. Een zo hoge gevangenisstraf is verder zinloos en heeft geen re delijk doel", aldus mr. Smallen broek. Bewijsmateriaal Het betoog van de raadsman stak echter sobertjes af tegen het be wijsmateriaal dat officier van justitie mr. Pieters daarvoor in een vol uur durend requisitoir op tafel had gelegd. Aan de hand van uitvoerige bekentenissen van de eveneens gevangen zit tende W. P. en „heer Olivier", ge bruikmakend van door de politie afgeluisterde telefoongesprek ken en zich baserend op het door een rijksaccountant samenge stelde rapport over de financiële activiteiten van de ex-notaris, schetste de officier het beeld van een in enorme moeilijkheden ge raakte notaris, die „daarna op al le mogelijke criminele manieren is blijven proberen gelden aan te trekken". Volgens mr. Pieters was de finan ciële positie van het notariskan toor medio 1979 al slecht Eind 1980 bedroeg het tekort reeds 6 miljoen en begin 1981 was dit aangegroeid tot ruim 10 miljoen gulden. Jos S. had zich deze schulden op de hals gehaald door grote bedragen toe te schui ven aan de Wassenaarse project ontwikkelaar M. L. R. met wie zij volgens rechtbankpresident Slagter „een mystieke verhou ding had". De ex-notaris heeft steeds geweigerd haar financiële banden met R., die inmiddels ook gevangen zit, uit de doeken te doen. Mr. Pieters hield het erop dat voor al de mislukking van R.'s droom- bungalowpark Palm-Mar op Te- nerife Jos S. noodlottig is gewor den. Zij zou er ongeveer 4 mil joen gulden in hebben geïnves teerd, maar het vakantiepark on der de Spaanse zon werd nog niet half afgebouwd en staat mo menteel te verkrotten. De officier bevestigde dat „heer Olivier" de ex-notaris 3 miljoen gulden afhandig had gemaakt. Maar hij legde ook uit dat zij zich dit geld eerst zelf wederrechte lijk had toegeëigend door het niet aan de verkoper van een res taurant over te dragen voor wie zij als notaris was opgetreden. „De 3 miljoen gulden was be doeld als aanbetaling voor 12 miljoen valse dollars, die uit Bra zilië zouden moeten komen", al dus de officier. Hij memoreerde dat het de ex-notaris „geen moer kon schelen" dat het vals geld was, omdat zij daarmee hoopte in een klap uit de zorgen te kun nen komen. Zij had het geld aan een bevriende bankdirecteur willen toespelen, die bereid zou zijn er 70 procent van de waarde in goed geld voor terug te beta len. Dat het feest niet doorging kwam omdat A. O. en W. P. er Hoge nood „Het geheel geeft bijzonder scherp weer hoe hoog de nood gestegen was", aldus mr. Pieters. „Een no taris is bereid te zamen met een al eesder in kranten afgeschilder de meester-opbchter vals geld uit te geven, illegale drukpersen te laten draaien en een bank op te lichten". Er waren meer van dit soort manipulaties. De nota ris liet op haar kantoor allerlei vorderingen in een la üggen. ze probeerde de Fnesch-Gromng- sche Hypotheekbank voor 1 mil joen gulden op te lichten, ze schreef valse hypotheekakten uit, stuurde valse telexberichten naar banken om de indruk te wekken dat ze binnenkort aan zienlijke sommen geld zou ont vangen en nam van „heer Oli vier" smeergeld aan. Treurig vond de officier het dat in dit spel van bedrog zelfs bevrien de collega-notarissen zonder hun medeweten werden betrokken. „Vele misdrijven veroorzaken een rimpeling aan de oppervlak te. meneer de president, maar hier is sprake van schokgolven", meende mr. Pieters. Hij zei er zwaar aan te tillen dat het hof de notaris medio 1979 een kans tot financieel herstel had aangebo den. „Maar ondanks de daarin verpakte waarschuwing is elke daad van sanering achterwege gebleven. De feiten hebben zelfs een meer criminele inslag gekre gen". Mevrouw S.. die tijdens het proces vrijwel niets heeft losgelaten over de achtergronden van haar handelingen, deed er ook don derdagmiddag verder het zwij gen toe. „Wie zwijgt verbetert", verklaarde zij. De rechtbank doet donderdag 15 oktober uit spraak. Ronselen van stemmen in Limburg neemt grote vlucht SITTARD - Voor de gemeente raadsverkiezingen in Zuid-Lim burg op woensdag 21 oktober, als gevolg van de gemeentelijke herindeling in dit gebied worden momenteel druk volmachtstem- men geronseld. Van de mogelijk heid die de nieuwe kieswet biedt dat elke kiezer zonder opgaaf van reden een ander kan laten stemmen maken vele honderden gebruik. Volgens burgemeester, Jan Ton- naer van Sittard schrikbarend veel. Honderd aanvragen per dag is geen zeldzaamheid, zo ver klaarde hij gistermiddag. In an dere gemeenten in Zuid-Lim burg is de toestand precies zo, met uitzondering van Maas tricht, Geleen en Vaals. In deze drie gemeenten vinden namelijk geen verkiezingen plaats omdat zij bij de herindeling vrijwel on gewijzigd blijven. Het komt voor, zo zegt burgemees ter Tonnaar, dat kandidaten van bepaalde groeperingen huis aan huis volmachtstemmen probe ren te verwerven. "Daar is helaas niets tegen te doen, omdat de nieuwe kieswet de mogelijkhe den om bij volmacht te stemmen ernom heeft verruimd. Daarmee ben ik bepaald niet gelukkig". Optreden is wel mogelijk wanneer er sprake is van bijvoorbeeld be taling van volmachtstemmen. "Ik heb de indruk dat dit inder daad gebeurd is, maar bewijs het maar eens. Worden die praktij ken gesignaleerd dan zullen wij overigens niet aarzelen harde maatregelen te treffen". Hij spreekt van een oneigenlijk ge bruik van de kieswet, vooral om dat eenvoudige kiezers onjuist worden vqorgelicht. Het laten stemmen bij volmacht moet tot veertien dagen voor de verkiezingen zijn aangevraagd. De gevolmachtigde krijgt dan de oproepingskaart van de kiezer die hem gemachtigd heeft thuis gestuurd. De tweede mogelijkheid om ie mand anders te laten stemmen is die om de omroepingskaart op de dag zelf aan iemand anders, mist uit hetzelfde kiesdistrict - over te dragen. Burgemeester Tonnaer verwacht dat ook van deze mogelijkheid een royaal ge bruik zal worden gemaakt. Weerrapporten Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt onbewolkt geheel bew. zwaar bew. half bew. licht bew. licht bew. geheel bew. regenbui mist half bew. Locarno Londen Luxemburg Mallorca Munchen Oslo Split Stockholm Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv Tunis licht bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. licht bew. geheel bew. licht bew. onbewolkt DEN HAAG (GPD/ANP) - Conflicten tussen burgers en de overheid worden als gevolg van een ondeugdelijke wet geving té gemakkelijk afgeschoven naar de rechter. Dat is één van de belangrijkste oorzaken achter de 'zorgwek kende' stijging van het aantal beroepszaken bij de Raad van State. rechtsbescherming die de AROB-wet aan enkelen van hen biedt", aldus Borrie. Het vinden van een oplossing is een probleem van de eerste orde geworden, zowel voor de burger als voor de rechterlijke instan ties. Dat zei minister-president A.A.M. van Agt gisteren ter gelegeheid van de 450ste verjaardag van de Raad van State tijdens een bui tengewone zitting in Den Haag, die ook door koningin Beatrix en prinses Juliana werd bijge woond. In zijn toespraak ging Van Agt, voormalig minister van justitie, vooral in op de verhouding tus sen de wetgevende regering en de rechtsprekende Raad van Sta te. Hij vroeg zich af of het niet wenselijk zou zijn dat de Raad van State zijn adviezen over wetsontwerpen en algemene maatregelen van bestuur uit brengt voordat de ministerraad de voorstellen definitief be krachtigt. Nu krijgt de minister raad de adviezen meestal pas te zien nadat de besluiten al geno men zijn en dat vormt volgens Van Agt één van de grote oorza ken van klachten van de Raad van State over het feit dat de re gering te weinig gevolg geeft aan zijn adviezen. Een belangrijk fa cet van de voorstellen tot herzie ning van de grondwet zijn daar om de voorstellen tot toekenning van de bevoegdheid aan het par lement om de Raad van State om advies te vragen. Dat kan de grondslag vormen voor een ont wikkeling waarin de Raad van State zou kunnen optreden als belangrijkste adviescollege van het parlement, aldus de premier. Koningin Beatrix, die de buitenge wone zitting van de Raad van State bijwoonde in haar functie van voorzitter, benadrukte in haar op$eningstoespraak dat het aanzien van de Raad sterk is toe genomen. Zij concludeerde dat de Raad tegemoet is gekomen aan de behoefte aan rechtsbe scherming van de burger tegen over de overheid. Twee andere sprekers tijdens de buitengewone zitting van de Raad waren de Groninger com missaris H. J. L. Vonhoff en de Eindhovense burgemeester dr. G. W. B. Borrie. Zij zetten beide nogal wat kanttekeningen bij het functioneren van de Raad van State. Volgens commissaris Vonhoff tref fen burgers en Raad van State el kaar op het terrein van de Ruim telijke Ordening. Het gaat daar bij vooral over de doelmatigheid- en de rechtmatigheidtoetsing. Dat de Raad steeds meer zaken te behandelen krijgt, is een ge volg van de veranderde samenle ving, waarin de overheid het ei gendomsrecht van de burgers moet beperken en waartegen de mondige burgers zich met kracht verzetten. Toch blijft de Raad van State kiezen voor de traditio nele rechtszekerheid van de bur ger boven de bewegelijkheid van het overheidsbeleid, ondanks de zeer veranderde taak die de Raad heeft gekregen, zo redeneerde Vonhoff. Burgemeester Borrie uitte voor zichtige kritiek op de Raad als administratief rechter. De Raad kan volgens hem een jaar na een bestuurshandeling eenvoudig concluderen dat de handeling te gen de wet was, maar de gemeen te wilde de wet helemaal niet overtreden maar zat in het dilem ma van het afwegen van verschil lende belangen. De wetten zijn er wel om nageleefd te worden, maar dat kan in de praktijk wel eens anders uitko men, meent de burgemeester. Om de knoop door te hakken, wordt wel eens een maatregel ge nomen die niet helemaal in over eenstemming is met de regels, maar volgens het gemeentebe stuur wel het beste voor de ge meente. Wanneer n burger daar tegen beroep aantekent bij de Raad van State, gaat die ene te vreden naar huis maar blijven duizenden anderen teleurgesteld achter, meent Borrie. Daar kan echter de afdeling Recht spraak van de Raad van State geen rekening mee houden, om dat het immers onafhankelijke rechters betreft. „De vraag die ik dan voorzichtig waag te stellen is of alle burgers in alle gevallen wel zo blij moeten zijn met de Koningin Beatrix ontving gisteren uit handen t»an staatssecretaris Van der Doef van Verkeer en Waterstaat de herdenkingszegel die ter gelegen heid van het 450-jang bestaan van de Raad van State wordt uitgegeven Prins Claus, prinses Juliana en prins Bemhard woonden de plechtigheid eveneens bij. Rechts mr. Scholten, vice-tworzitter van de Raad van State. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) - De Vereni ging van Wetenschappelijke Werkers (VWW) vindt dat er mo menteel sprake is van een toene mend misbruik van wetenschap en techniek door de overheid, wanneer deze haar gezag wil handhaven. Met name het ge bruik van CS-gas door de ME bij Dodewaard tegen de demon stranten, wordt door de VWW af gekeurd. "De overheid heeft CS-gas geko zen vanwege de veronderstelde grotere veiligheidsmarge. Die keuze is gemaakt op basis van gebrekkige wetenschappelijke informatie, want de eigenschap pen van het gas zijn onvoldoende bekend", aldus de VWW. Vol gens de vereniging zijn met na me de lange-termijn-effecten nog niet bekend. Bovendien meent de VWW. dat het CS-gas in tegenstelling tot eerde re verklaringen van de overheid onbeheerst is gebruikt. Zo zou volgens de vereniging gericht met spuitbussen zijn gespoten. "Een methode waarvan bekend is, dat ze kan leiden tot huid- en oogbeschadigingen", aldus de VWW. Het bestuur van de vereniging eist van de overheid, dat het gebruik van dergelijke middelen bij de monstraties wordt stopgezet en dat er een controle op het ge bruik van technische middelen door de politie wordt ingesteld. Bovendien pleit de VWW voor een onafhankelijk onderzoek naar de medische effecten van het gebruik van het CS-gas in Dodewaard. "Geen gifwijn in Nederland" DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse landbouwattaché in Madrid zal om meer informatie worden gevraagd naar aanleiding van de berichten dat er in goedkope Spaanse wijnen in Spanje de giftige stof cloropicnne is aangetroffen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne laten weten. Volgens hem is er nog te weinig bekend om nu al actie te ondernemen. Volgens importeur Kerstens in Tilburg zal de stof niet in de Spaanse wijnen in Nederland worden aangetroffen. Volgens hem gaat het hier om zulke goedkope wijntjes dat Spanje ze niet exporteert. Deze wijnen worden gedronken door de onderste laag van de bevolking. En deze wordt dus weer de dupe, aldus de importeur. Hij wijst in dit verband op het olijfolieschandaal in Spanje. Wijnimporteur Wijn Etten uit Etten Leur is van plan in zijn laboratorium voortaan de goedkopere Spaanse wijnen voor de zekerheid te testen op aanwezigheid van de stof cloropicrine. Cloropicrine zou in Spanje ge bruikt zijn om reservoirs te ontsmetten. Sommige producenten zouden de stoffen aan de wijn toegevoegd om de houdbaarheid te verhogen. De Consumentenbond zal, zolang de stof niet in de in Nederland aanwezi ge Spaanse wijnen is aangetroffen, geen onderzoek verrichten. Een woordvoerder van het bedrijfschap Horeca wijst erop dat de kans een glas wijn waarin de stof zit. geserveerd te krijgen uiterst gering is om dat er nauwelijks Spaanse wijnen in cafes en restaurants worden ver kocht. ARNHEM (GPD) - Het gebruik van scanners om er de politieradio mee af te luisteren is een misdrijf tegen de openbare orde. Het tast de privacy aan van politieambte naren en verdachten. Het is wel degelijk strafbaar. Tot die slot som kwam gistermiddag de pro cureur-generaal in het Arnhemse gerechtshof, mr. F. Vrijlandt, tij dens een proefproces in hoger beroep tegen de 34-jarige Apel- doornse brigadier van de ge meentepolitie, W J. ten B.. die zich als burger had laten betrap pen bij het gebruik van de scan- Ons land telt ongeveer een half miljoen scanners, apparaten waarmee ondermeer portofoons en mobilifoons van politie, brandweer, taxicentrales. GG en GD en douane zijn af te luisteren. Het uitgelokte proefproces is in feite een initiatief van de Apel- doornse hoofdinspecteur van po litie, mr. G. N. M. Blonk, die don derdagmiddag als getuige-des- kundige bleef bij zijn eerder voor de rechtbank in Zuthpen afge legde verklaringen. De Zutphen- se meervoudige kamer had con form de eis van de officier van justitie de verdachte ontslagen van rechtsvervolging omdat men scannergebruik niet strafbaar achtte. Zowel de verdachte als de officier van justitie gingen toen na die uitspraak in hoger beroep. De procureur-generaal echter vroeg donderdag vernietiging van het vonnis van de Zutphense rechtbank en eist tegen de ver dachte de symbolische boete van een gulden of een dag hechtenis. Bij het hof drong hij arn op cle mentie ..omdat de verdachte geen advocaat heeft meegeno men. zijn strafbaarheid zeer ge ring is en hij het feit niet geheel uit eigen beweging heeft ge pleegd". De procureur paste zich aan bij het oordeel van getuige- deskundige mr. Blonk: „Het ge bruik van scanners tast de priva cy aan van degenen die het ge sprek via de mobilofoon voeren en ook van degene over wie (meestal verdachten) wordt ge sproken. Bovendien achtte de procureur de politiemobilofoon niet „ten algemene nutte", niet bestemd voor het gebruik door het publiek. Het hof zal op 15 ok tober vonnis wijzen. Toon Hermans' andere succesboeken (méér dan 750.000 exemplaren verkocht!): 1U0N1U.HMA.VN IUM11 KM.VM Mi nidi ib«i IctAiikaiiL TUH K1H WANS WAAR BEN JE? Bii rk bnrkhmdr!

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7