Groen licht parkeergarage Waal voor nog een functie in de race D'66 vreest nieuwe grote bezuinigingen PvdA-vragen over 'discriminatie' directeur Rijnland Alleen verzet PPR en PSP tegen plan Langegraeht LEIDEN - Directeur Brooshooft van het streekenergiebedrijf Rijnland heeft zich over woon wagenbewoners "zeer discrimi nerend en beledigend" uitgela ten. Dat vinden de Leidse PvdA- raadsleden Van der Pluijm en Koning. In schriftelijke vragen aan het col lege van beheer van het regiona le gas- en elektriciteitsbedrijf ui ten zij deze beschuldiging en zet ten daarmee de discussie voort die zij vorige maand als leden van de algemene raad van het energiebedrijf zelf aanzwengel den. De PvdA-raadsleden vroe gen toen in de vergadering van deze raad waarom het niet moge lijk was om iedere bewoner van het woonwagencentrum aan de Haarlemmertrekvaart apart op het gas- en lichtnet aan te sluiten. Nu geschiedt de betaling voor de levering via het woonwagen schap, dat de rekening vervol gens op de bewoners verhaalt. Directeur Brooshooft merkte toen in zijn antwoord onder meer op dat er door de woonwagenbewo ners "op een vreselijke manier" fraude werd gepleegd en dat per soneelsleden van het energiebe drijf niet op het terrein van het centrum durfden te komen, om dat zij met hun leven bedreigd zouden zijn. Van der Pluijm en Koning willen nu dat het college van beheer aangeeft hoe en wanneer perso neelsleden van Rijnland op het centrum zijn bedreigd en, als de bedreiging heeft plaatsgevon den, welke maatregelen het be drijf ter bescherming van het personeel vervolgens heeft geno men. De Leidse gemeenteraadsleden blijven van mening dat het ener giebedrijf bij de levering en afre kening van gas en elektriciteit woonwagenbewoners niet an ders moet behandelen dan ande re burgers en vragen of het colle ge van beheer er ook zo over denkt. Waal: "Klaarblijkelijk word ik buiten Leiden nogal hoog LEIDEN - Wethouder Waal van ruimtelijke ordening staat niet alleen op de nominatie om voor zitter te worden van de gewest raad Gooi- en Vechtstreek: hij is ook nog in de race voor een ande re functie. Welke, dat wil de wet houder niet kwijt. Maar ik denk overigens wel dat het de gewest raad wordt". Deze week s.. pelde in deze krant het nieuws door dat wethouder Waal hoogstwaarschijnlijk voor zitter wordt van voornoemde ge westraad. De benoeming wordt binnen een maand verwacht. Als belangrijkste reden dat hij ging solliciteren noemt Waal het feit dat zijn partij, de PvdA. met een plan op tafel kwam. waarin o.a. stond dat wethouders maximaal twaalf jaar in de raad zouden mo gen blijven zitten. "Het bestuur is weliswaar ondui delijk over dit standpunt, maar toen ik het hoorde, hoefde het voor mij niet meer. Voor hetzelf de geld beginnen ze er tenslotte over een maand weer over". Wethouder Waal zegt dat hij alleen was gebleven als hem dat uit drukkelijk was gevraagd "Er zijn drie mogelijkheden. Een kras maar op, twee: kan ons niets schelen en drie blijf maar Slechts in het laatste geval was ik met gegaan". dat ik ook de portefeuille van Verboom waarnam (volkshuis vesting) was zeer zwaar Daar denken mensen wel eens te licht Slordig vaarop Waal te horen kreeg dat zijn partij van plan was een twaalf jaar-termijn in te voe ren. noemt hij slordig. "Ik las het in de krant. Onbegrijpelijk, had den ze niet eerst even naar ons toe kunnen komen. De redene ring die ze gebruikten is natuur lijk zeer vreemd Je doet het goed, maar ga toch maar weg. Als het bedrijfsleven dat soort ar gumentaties gebruikt, staat de PvdA als eerste klaar om daar te gen te protesteren En terecht na- tuurluk". Waal zegt dat hij deze zomer ook naar een andere baan is gaan uit zien. omdat hij soms merkt in routine te vervallen. "Ja, ik denk dat ik wel kan vastellen dat het werk voor mij soms een beetje routinematig is geworden. Je kent het klappen van de zweep wel na verloop van tijd". Aan de andere kant moet niet worden vergeten dat ik een slo pende baan heb. Vooral de tijd LEIDEN - Supermarkteigenaar Van den Broek kan tevre den zijn. Want het voorstel om naast Digros aan de Lan gegraeht een parkeergarage te bouwen zal in de gemeen teraad weinig tegenstand ontmoeten. Alleen PSP en PPR gaven gister avond tijdens de gezamenlijke vergadering van de raadscom missies voor ruimtelijke orde ning, volkshuisvesting, econo mische aangelegenheden en fi nanciën te kennen tegen te zul len stemmen. Het plan van Digros - totale bouw kosten ruim 4.5 miljoen omvat: een parkeergarage met 375 plaat sen, de aanleg van een expeditie straat en de bouw van negen wo ningen aan de Oude Singel. Van den Broek hoopt begin volgend jaar te kunnen beginnen met de bouw; de garage is dan volgens zijn planning in '84 klaar. Ondergang Ten aanzien van het parkeren in en om de garage heeft het gemeen tebestuur tijdens de onderhan delingen met Digros een aantal afspraken gemaakt. Zo zal in de wijken Noordvest en de Camp een aantal parkeerplaatsen wor den opgeheven, zodra de garage klaar is. Een streven waarmee de gemeente volgens winkelier Van der Zon uit de Haarlemmerstraat maar één ding bereikt: de onder gang van een aantal middenstan ders uit de binnenstad. De gemeente heeft ook bedongen dat de garage dag en nacht open is, zodat de mogelijkheid bestaat dat buurtbewoners hun auto 's nachts kunnen stallen. Verder zullen de parkeertarieven, die in de garage gelden, door het ge meentebestuur moeten worden goedgekeurd. Met betrekking tot dit onderwerp sprak een aantal raadsleden de vrees uit dat kopers in de toe komst wellicht zouden worden bevoordeeld ten aanzien van niet-kopers. Vanwege de contro le volgens wethouder Tesselaar van volkshuisvesting een onge gronde vrees. De meeste tegenstand kwam van PPR-raadslid Van Oosten. Hij verklaarde in principe niet tegen een garage aan de Langegraeht te zijn, maar vond het huidige voorstel slecht. "Er zijn natuur lijk grote risico's verbonden aan een garage die in handen is van Digros. Gaat het bedrijf failliet, dan zit de gemeente met een ga rage die niet is te exploiteren". "Failliet gaan; dat zou voor ons toch het beste zijn", antwoordde wethouder Waal van ruimtelijke ordening hierop. Dat hij in aanmerking komt voor het voorzitterschap van een ge westraad. noemt Waal "tegen de verwachting in"Zo makkelijk is het toch niet voor een wethou der om een andere baan te vin den. Maar klaarblijkelijk word ik buiten Leiden nogal hoog aange slagen". "Werken bij de gewestraad is ove rigens zeer aantrekkelijk Van zelfsprekend is het geheel ander werk dan ik nu doe In die func tie ben je niet zoveel bezig met concrete projecten; kun je niet van dag tot dag veranderingen Maar ook dat heeft voordelen". Opvolger Op de foto commissaris Van Voorden in gesprek met tante Sien. Tante Sien bij 'haar jongens'' LEIDEN - Voor tante Sien uit het Sionshof ging gisteren een lang gekoesterde wens in vervulling Sien, inmiddels dik in de tachtig, mocht op bezoek bij 'haar jon gens' op het politiebureau aan de Zonneveldstraat. Mevrouw Sien Dekens, zoals zij vol uit heet. woont tegenwoordig m het Elisabeth Gashuishof In de lange periode dal zij in het Sions hof woonde, heeft Sien een nauwe band gekregen met de Leidse ge zagsdragers. Mevrouw Dekens is de laatste jaren ernstig ziek geweest maar inmid dels zo ver opgeknapt dat zij ein delijk de deur weer eens uit mag. Gisteren was zij temidden van 'haar jongens' getuige van de beëdiging van drie nieuwe agen ten en de huldiging van drie ju bilarissen die dertig jaar bij de Leidse politie in dienst zijn. Te weten, adjudant Hulsbos, adju dant De Jong en brigadier Peet. Als mogelijke opvolger van Waal zijn al genoemd fractievoorzitter Jit Peters en raadslid mevrouw M A. Koning, beiden lid van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Waal meent daarente gen dat het in dit stadium weinig zin heeft om te speculeren over zijn opvolging. "Ik kan zelf ook nog wel een paar mogelijkheden bedenken. Je zou bijvoorbeeld iemand kunnen ne- men die al ervaring heeft als wet houder. Ik zal me zelf vanzelf sprekend ook bemoeien met de opvolging. Ik zal o.a. zorgen dat een aantal belangrijke dingen nog op papier komt. De reorgani satie bij de afdeling Wonen moet bijvoorbeeld goed afgerond wor den". Tasjesroof- nieuwe-stijl LEIDEN - De Leidse politie werd gisteren geconfronteerd met een nieuwe vorm van tasjesroof, na melijk vanuit de auto. Een 25-ja- nge vrouw uit Koudekerk kwam gistermiddag aangifte doen van diefstal van haar tas waarin een portemonnaie met wat kleingeld en enkele waardevolle papieren zaten. De vrouw reed met haar bromfiets over de Rfynaburgersintfel toen een blauwe personenauto vlak naast haar kwam rijden. De bij rijder greep plotseling de tas uit het mandje voorop de bromfiets waarop de auto pijlsnel ver dween. LEIDEN Wethouder teleurgesteld in eigen pcirtij B en W te optimistisch LEIDEN - D'66 vreest dat de ge meente volgend jaar een bezuini gingsoperatie zal moeten door voeren die bijna net zo groot is als de huidige. Volgens het raadslid Witteveen overschatten B en W de bijdrage die de ge meente de komende jaren van het rijk zal krijgen. De bezuinigingsoperatie die de ge meente nu heeft doorgevoerd be loopt in twee fasen 10,8 miljoen gulden en betekent een verlies van tachtig arbeidsplaatsen. B en W hadden zelf al aangekondigd dat er volgend jaar nog eens be zuinigd zou moeten worden, zon der aan te geven hoeveel. Wel zei wethouder Bordewijk (finan ciën) bij de presentatie van de bezuinigingsvoorstellen vorige maand dat mocht de tweede ope ratie van dezelfde omvang zijn, gedwongen ontslagen bij de ge meente niet te vermijden zullen zijn. Uit schriftelijke vragen die hij aan het college van B en W heeft ge steld. blijkt dat raadslid Witte veen veel pessimistischer is over de bijdrage die de gemeente van het rijk hoopt te krijgen. B en W verwachten dat het rijk Leiden naast de normale bijdrage een aanvullende uitkering van elf miljoen per jaar zal geven. Dat lijkt Witteveen een te rooskleuri ge verwachting en hij baseert zich daarbij op rapporten van ge meenteambtenaren "De aanvul lende uitkering of bijdrage is bij mijn weten de 5. 5 miljoen nog nooit gepaseerd". aldus het D'66- raadslid. Hij wil van B en W weten in hoe verre zijn vrees dat de tweede be- zuiningsoperatie nagenoeg de zelfde omvang zal moeten heb ben als de huidige reëel is. Boskoper rijdt Katwijker aan LEIDEN - Een 19-jarige motorrij der uit Katwijk is gisteravond rond negen uur gewond geraakt bij een aanrijding op het kruis punt Valkenburgerweg-Haagse Schouweg-Rijndijk. Hij moest met een gebroken been en een gebroken voet worden overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis. De motorrijder werd op het kruis punt geschept door een perso nenauto die werd bestuurd door een 55-jarige inwoner van Bos koop. Deze zou hebben ver zuimd om de motorrijder voor rang te verlenen omdat hij op de wegwijzenng lette. Rond twee uur vannacht kwamen een fietsster en bromfietser, die naast elkaar reden, door nog on bekende oorzaak op de Broek- weg te vallen. Dc bromfietser, een 27-jange Leidenaar, liep daarbij een gebroken sleutel been en een hersenschudding op. Hij is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De fietsster. een 19-jarige vrouw uit Oegstgeest, liep geen verwondin gen op. Cornelisz (2) We staan dus toch voor emmer met dat standbeeld van Cor nells Joppensz. bij het Lam menschans-station. We schreven eergisteren dat in de uitgave 'Hutspot, haring en wittebrood' een geweldige blunder stond. Uitgever W.J.G.M. Waanders schreef in zijn voorwoord dat ene Ghijsbrecht Cornelisz. Schaeck in 1574 de hutspot in de verlaten Lammenschans vond. En wij al die eeuwen maar denken dat Cornelis Joppensz. de gelukkige is ge weest. Maar eindredacteur Dick de Boer gaf toe dat Waanders het bij het verkeer de eind had. Dus toch Corne lis Joppensz. Maar wie is nu die Cornelisz. Schaeck?. zo vroegen wij ons af. Lakenhal-conservatrice Ingrid Moerman, gemeente archivaris Rudie van Maanen en archivaris Zwanenburg van de 3 October-Vereeni- ging zijn onmiddellijk in hun archief gedoken. Drie October-archivaris Zwa nenburg ontdekte dat de op perbevelhebber van de Leid se schutterij, ene Gerrit van der Laan. enkele burgers had opgedragen om een kijkje te gaan nemen in dc volgens Joppensz. verlaten Lammen schans. Een van die burgers was Ghijsbrecht Cornelisz. Van Schaeck, die moest gaan uitzoeken of Joppensz niet door de Spanjolen was omge kocht en de kluit belazerde. Ingrid Moerman en Rudie van Maanen komen echter met een andere lezing Volgens hen was Cornelis Joppensz. inderdaad de eerste beleger de Leidenaar die ontdekte dat de Spanjolen de rit had den genomen. Maar Ghijs brecht Cornelisz. Schaeck zou degene zijn geweest die de hutspot ontdekte. Die we tenschap halen Moerman en Van Maanen uit oude Leidse jaarboekjes en J.J. Orlus Be- schrijvinge der stadt Leyden (1641). Van Maanen heeft zelfs nog een kroniek van Fruitiers op de kop weten te tikken. Ter gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van Cornells Joppensz. krijgt burgemeester Van Kinschot uil handen van deze historische figuur een hutspot overhandigd Deze foto dateert uit 1961 Het wachten is op de overhandiging van nog een hutspot door Ghijsbrecht Cornelisz. Schaeck aan burge meester Goekoop in 1986. Deze kroniek, die vlak na Lei- dens ontzet moet zijn ge schreven, verhaalt van een jongen Schaeck die voor zes gulden ging kijken of de Lammenschans inderdaad was verlaten. Over een hut spot wordt in deze kroniek, evenals in de 'beschrijvinge' van J.J. Orlus, met geen woord gerept. Van Maanen is tijdens zijn speurwerk ook nog gestuit op een brief die ene Cornells Joppensz. in 1588 aan het Leidse gemeentebestuur richtte. In deze brief sollici teert Joppensz. naar een baantje als schippersknecht en stelt hij zichzelf voor als "de jonggezel die als eerste in de Schans te Lamme is ge- Uit andere publicaties blijkt dat Ghijsbrecht Cornelisz Schaeck toch op een hutspot is gestuit toen hij een kijkje in 'de Schans te Lamme' ging nemen De bewuste hutspot is tot 1702 in handen geweest van de familie Schaeck en op de pot scheen in dichtvorm te staan dat Ghijsbrecht Corne lisz. het kleinood had gevon den. De conclusie die volgens Rudie van Maanen uit deze publica ties kan worden getrokken is dat het zeer aannemelijk is dat Cornells Joppensz als eerste in de verlaten schans was en dat Ghijsbrecht Cor nelisz. daar later de hutspot vond. Beide 'volkshelden' zijn in elk geval geen wees jongens geweest Maar wat moeten we nu met dat beeld bij de 'Schans te Lamme"' Volgens Van Maa- een tweede beeld ernaast. "Het beeld van Cornelisz. Joppens is bij het 75-jarig be slaan van de 3 October-Ver- eeniging onthuld Over vijf jaar bestaat die vereniging honderd jaar. Een mooie ge legenheid om Schaeck er naast te zetten, dacht ik zo". Door de vingers Uitgever Waanders is dus ge deeltelijk gerehabiliteerd. Maar bladerend in 'Hutspot, Haring en Wittebrood', stuit ten wc op nog een fout Op bladzij elf lezen we namelijk dat op de hoek van het Ra penburg en de Langegraeht het Prinsenhof moet hebben gelegen, het enige paleis dat Leiden ooit njk was Dat moet dan een flink paleis zijn geweest wanneer het zich van het Rapenburg tot aan de Langegraeht uitstrekte. Op de volgende bladzij wordt de fout echter hersteld. Het moet hoek Rapenburg-Lan- gebrug zijn. Volgens eindre dacteur Dick de Boer is hier sprake van een zetfout. Telt dus niet mee. Buis-censuur Mogen er op de Leidse beeld buis Amsterdamse taferelen plaatsvinden. Amsterdamse maatregelen hoeven we voor lopig niet te verwachten. Noodgedwongen heeft de Am sterdamse kabelexploitant (KTA) een bewakingsdienst ingesteld die in het geweer springt zodra een tv-piraat il legaal een speelfilm uitzendt Dan wordt resoluut de mast op de honderdvijftig meter hoge toren van de Hemweg- ccntrale bij de Coentunnel ui- geschakeld. Zolang de pira ten eigen produkties brengen kunnen /c hun gang gaan Deze maatregel is een gevolg van een kort geding dat elf grote filmmaatschappijen aanspanden om de auteurs rechten voor speelfilms veilig te stellen. De vele tv-piraten zorgden er namelijk voor dat de bioscopen in de hoofdstad 's avonds leeg bleven. De filmmaatschappijen won nen het geding en de KTA moest een bcwakmgsteam instellen Dat kost zo n twee ton per jaar en de KTA wil dat bedrag doorverrekenen in de abonnementsprijzen zo dat de tv-kijkers uiteindelijk zelf de censuur moeten beta len In Leiden, waar de piraterij Amsterdamse vormen heeft aangenomen, zal het Amster damse voorbeeld voorlopig niet worden opgevolgd. Stadskabelman Oudenes Uit geen enkele hoek heb ik geluiden in die richting ver- Maar misschien heeft hel Am sterdamse voorbeeld de Leidse bioscoop-exploitant Van Praag en zijn collega's op een idee gebracht..?

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3