FNV niet voor Den Uyl opzij Philips wil oudere werknemers kwijt Directie Ford kan niet tot sluiting overgaan Mogelijkheden zonne-energie beperkt Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten Carlo Ponti beschuldigd van zwendel met effecten Botsing rond plan ziektedagen Waarde aandelen gedaald ECONOMIE Haringvangst Nederlandse vissers mogen mor gen weer op haring gaan vissen. Het ministerie van visserij heeft dit bekendgemaakt. Van maan dag 5 oktober af mag negendui zend ton haring worden opge haald in het zuidelijk deel van de noordzee en in het oostelijk deel van het Kanaal. De vis die vanaf zaterdag mag wor den gevangen, is het resterende deel van het ten westen van de Hebriden eerder aan Nederland toegewezen quotum van driedui zend ton. Peugeot-Nefkens Het Franse autoconcern Peugeot wil de Nederlandse importeur van dit merk. de firma Nefkens, overnemen. De besprekingen zijn al enige maanden geleden begonnen. Woordvoerder Litjens van de importeur aan de Utrecht se Atoomweg op het industrie terrein De Lage Weide verwacht dat de onderhandelingen aan het einde van het jaar kunnen wor den afgerond. "Maar", zegt Litjens nadrukkelijk, "het is een verwachting. Over een definitieve overname is nu nog niets met zekerheid te zeg gen. Rond de jaarwisseling komt er meer duidelijkheid". Volgens Litjens heeft de overname te maken met het samenvoegen van de Peugeot- en Talbot-dea- lernetten in Europa. Peugeot heeft Talbot (toen nog Simca) eind 1978 overgenomen van het Amerikaanse autoconcern Chrysler. Rood staan Rood staan bij de banken wordt weer duurder, nadat de afgelo pen tijd wat verlichting was op getreden in de tarieven. De Am- robank voert ditmaal de banken aan door per 2 oktober de toeslag voor debetsaldi in rekcing-cou- rant te verhogen van 2 tot 2.5 pet. In financiële kringen wordt ver wacht, dat de andere banken de ze stap zullen volgen. Boekenmarkt Het halfjaar resultaat van de ver koop van algemene boeken op de particuliere boekenmarkt ligt onder het niveau van 1980. On danks de drie' vier procent infla tie ligt de omzet vijf procent la ger. Het aantal afgezette boeken was het eerste half jaar van '81 zeven procent minder dan in de vergelijkbare periode van '0. Dit heeft het onderzoek aan het licht gebracht dat "speurwerk boeken omnibus" heeft gepubli ceerd. Er zijn signalen die er op duiden, dat de aankopen van boeken met ingang van het twee de half jaar wat aantrekken. Zet dit door, dan zou wellicht een herstel ten opichte van 1980 be reikt kunnen worden aan het ein de van het derde kwartaal. Times De Britse "The Times" en zuster- blad "Sunday Times" gaan weer verschijnen nadat een arbeids conflict tussen eigenaar Rupert Murdoch en 101 technici van de "Sunday Times" onder druk van de bonden was bijgelegd in het voordeel van Murdoch. Hij had de eisen van meer loon en salaris en meer personeel afgewezen en de technici die met een staking dreigden, geschorst samen met al het overige personeel. De tech nici hebben zich verplicht de produktie niet meer te zullen on derbreken en stemden er mee in over de niet gewerkte periode geen loon te krijgen. LEIDEN - Groenteveiling. Datum 1 oktober 1981. Andijvie 23-51. Pronkbonen 140-170, Snijbonen 155-490. Stambonen 120-170. Stokboncn 150-200. Kroten 27. Chinese kool 15-31, Rode kool 27. Spitskool 8-18, Prei 28-76, Spinazie 96-102. Spruiten A 86-94. Spruiten B 92-105. Spruiten C 82- 92. Spruiten D 59-140. Uien 16-61, Witlof 230-540. Bloemkool 1x6 185-195, Bloem kool 8 st. 140. Knolselderij 21-60, Sla 23- 44, Bleekselderij 94-116. Peterselie 10- 29. Selderij 11-31. Paprika kg. 50. st. 27- EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft een plan in ontwikkeling om in de regio Eindhoven werk nemers van 57 en een half jaar en ouder via de ww en de wwv te laten afvloeien. Het plan is giste ren voorgelegd aan de vakbon den. Het gaat om maximaal 1.200 werknemers. Volgens Philips zijn de mogelijk heden om werknemers die zon der werk komen te zitten als ge volg van reorganisatie in de regio Eindhoven te herplaatsen, vrij wel uitgeput. Daarom heeft Phi lips, aldus een woordvoerder naar andere mogelijkheden ge zocht. Als Philips inderdaad ge bruik zou gaan maken van de ww en wwv-regelingen, waar- voor overigens nog overleg moet plaatsvinden met het ministerie van sociale zaken zullen de be trokken werknemers formeel ge dwongen worden ontslagen. Phi lips heeft al eerder bij andere vestigingen gebruik gemaakt van deze mogelijkheid. De Industriebond FNV is in princi pe bereid aan dit plan mee te werken. Bestuurder Guus Fon- teyn verbindt daaraan dan wel de voorwaarde dat een en ander moet plaatsvinden in het kader van en samenhangend industrie plan voor de komende vijf jaar voor de verschillende vestigin gen in de regio. "Een dergelijke maatregel moet niet allee effect hebben op korte termijn. Ook op de wat langere termijn moet er duidelijkheid zijn op welke wijze de belangen van de werknemers het best gediend zijn", aldus Fontein. Hij zegt op dit moment niet te kun nen overzien hoe zo'n industrie- plan er in de praktijk uit zou moeten gaan zien. "Daar zou met Philips over gepraat moeten worden". Een woordvoerder van de onderneming heeft desge vraagd bevestigd dat Philips be reid is die discussie aan te gaan. VRIJDAG 2 OKTOBER 1981 WASHINGTON (UPI/Reuter) - Dc Amerikaanse commissie inzake ef fecten en valuta (SEC) heeft de Italiaanse filmproducer Carlo Ponti» echtgenoot van filmster Sophia Loren, in staat van beschuldiging ge* steld voor het misleiden en bedriegen van investeerders in vijf films. Te zamen met Ponti zijn twee advocaten uit Chicago en door een Ponti geleide zaak in Liechtenstein in staat van beschuldiging gesteld. Vol gens de aanklacht hebben de verdachten sinds 1974 kunstgrepen en intriges gebruikt om investeerders in vijf films voor zeker negen mil joen gulden op te lichten. In elk van de films staken tussen dc 47 en 58 investeerders, voor het merendeel Amerikanen, geld. Hen waren win sten en belastingvoordelen beloofd maar zij hebben nooit hun geld terug gezien. De SEC controleert de handel in effecten en investeringen in de Verenig de Staten. AMSTERDAM (GPD) - De plannen van de regering om werknemers bij ziekte zelf de eerste ziektedag of -dagen voor hun rekening te laten nemen, zullen tot een harde botsing met de Federatie Nederlandse Vakbeweging leiden. Die conclusie kan minister van so ciale zaken en werkgelegenheid. Den Uyl. trekken uit de opstel ling die de verschillende bij de FNV aangesloten vakbonden gisteren kozen op de laatste dag van het congres van hun federa tie. Federatie-voorzitter Wim Kok gooide nog een extra schep ko len op het vuur: „Geen kabinet mag door het instellen van zoiets als wachtdagen hoekstenen weg halen uit het gebouw van de so ciale zekerheid; zeker niet ten koste van zieke mensen". Hij waarschuwde dat de FNV se rieuze plannen heeft ontworpen voor de bestrijding van de econo mische crisis en van de werk loosheid in het bijzonder. „Wij ei sen dat het kabinet onze plannen serieus neemt. Anders zal het aan het FNV een hele kwaaie hebben. Wij zullen het beleid van het kabinet, inclusief dat van mi nister Den Uyl, kritisch en zake lijk beoordelen We hebben er daarbij-geen boodschap aan van welke politieke kleur dat kabinet Lubbers kondigt volgens de Vak bondskrant met zoveel woorden aan dat de vakbeweging voor de keus zet: of werkgelegenheid, of behoud van koopkracht, of handhaving van de sociale zekerheid. „We kun nen in de politiek niet uit de voe ten met het taboe op handhaving van alle koppelingen tussen uit keringen en loon op alle ni- voegd dat 65 procent van de werkgelegenheid afhankelijk is reeerine de van de binnenlandse markt. keus 7et: nf Binnen de FN V bonden zal de ko mende maanden in de afdelin- gen worden besproken wat voor 1982 het arbeidsvoorwaardenbe leid zal zijn. Bestrijding van de jeugdwerkloosheid zal daarin in ieder geval centraal staan. Vice-voorzitter Wim Spit nam gisteren afscheid van de FNV. Hij gaat voor de Novib in Indonesië ontwikke lingsprojecten opzetten. Voorzitter Wim Kok reikte hem de gouden FNV-speld uit en gaf de zichtbaar ontroerde oud-NKV-er een schouderklopje. De roomskatholieke bisschoppen prezen Spit gisteren bij monde van bisschop i Spit dat ook de FNV open staat Ambtenaren Van alle kanten binnen de FNV werd de regering gewaarschuwd niet met maatregelen te komen die de onderhandelingsvrijheid van de vakbeweging zou beknot ten. Van de prijscompensatie zal men moeten afblijven en loon maatregelen zouden helemaal uit den boze zijn. De bouwbond: „Het wantrouwen binnen de vakbeweging ten aanzien van de politiek is diep ingevreten. Het krediet van de werknemers is be hoorlijk verprutst; de nieuwe re gering zal daar de wrange vruch ten nog van plukken". De industriebond: „Wij zijn niet gerust op het beleid van de nieu we regering; er zal een wondertje moeten gebeuren, wil er nog iets moois uitgroeien. En een loon maatregel zal elk spoor van ver trouwen in de parlementaire de mocratie wegnemen; en dat zal zijn gevolgen hebben". Koopkracht Ook met betrekking tot de ambte narensalarissen lijkt een conflict tussen de FNV en het kabinet niet uitgesloten. Uitgangspunt in de FNV blijft dat er niet mag worden getornd aan de manier waarop de hoogte van sociale uit keringen wordt afgestemd op die van de lonen in het bedrijfsleven, en aan de wijze waarop datzelfde (het trendbeleid) gebeurt met de ambtenarensalarissen. Een van de bestuurders van de ambtcnarenorganisatie ABVA KABO berekende dat ambtena ren er door de verschillende maatregelen die het vorige kabi net al heeft genomen, er in de voorbije jaren al 8 procent in in komen op achteruit zijn gegaan. „Dat is geen pakken meer. dat is treiteren". Hij botste niettemin enigszins op de Industriebond FNV. Die gooide een kleine knuppel in het hoenderhok door te vragen om een onderzoek naar de voor- en nadelen van het trendbeleid. In een interview met de Vakbonds krant. het weekblad van de FNV, heeft CDA-fractieleider in de Tweede Kamer, Lubbers, onder- tussen al de vrees uitgesproken UTRECHT (ANP) Het federatiebestuur blijft onder tussen vrezen dat niemand aan een daling van zijn koopkracht zal ontkomen. Het kwam in elk geval niet op de lijn van de voe dingsbond en van de vervoers- bond, die meer heil zien in ver groting van de koopkracht. „Minder koopkracht, is minder afzet", zo is daar de redenering. „Minder afzet is minder produk tie; en minder produktie is min der werkgelegenheid. Meer werklozen betekent meer kosten voor de sociale zekerheid en dat is dan weer aanleiding om aan de koopkracht te knabbelen". Waar aan de opmerking wordt toege- AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse directie van Ford Ne derland is niet bevoegd zelfstan dig een beslissing tot sluiting van het bedrijf te nemen. Aange toond is dat zij zelfs voor de bouw van een portiersloge voor af toestemming moet vragen aan de directie van Ford Europa. Dit stelde gisteravond mr. M. Steen- berghe, advocaat namens de In dustriebonden FNV en CNV, de Unie BLHP en de onderne mingsraad van Ford Nederland tijdens de behandeling van het hoger beroep dat door de directie van Ford Nederland was aange spannen. De zaak richtte zich tegen de uit spraak van de president van de rechtbank mr. Borgerhoff-Mul- der op 7 juli van dit jaar waarin bepaald werd dat het automo bielbedrijf Ford Nederland open moet blijven totdat de onderne mingskamer van het gerechtshof een onderzoek heft afgerond naar de overlevingskansen van het bedrijf. Mr. Steenberghe gaf duidelijk te kennen dat de Amsterdamse di rectie niet zelfstandig financieel grote beslissingen mocht nemen. Algemeen directeur G. Laurent heeft slechts tekenbevoegdheid tot een bedrag van 20.000 gulden, zo bleek op de zitting. „Hieruit blijkt dat de beslissing tot slui ting is genomen door andere he ren, die nog steeds op de achter grond zijn gebleven", aldus Henk Vos van de Industriebond FNV. De Amsterdamse directie heeft dit feit voortdurend ont kend. De president van de rechtbank mr. Van Slooten wilde hier het fijne van weten en uiteindelijk gaf de raadsman van de directie mr. Van der Hoek toe dat voor de portiersloge toestemming van Ford Europa nodig was: „Maar dat ging toen ook om een inves tering van 170.000 gulden", aldus mr. Van der Hoek. Een groot aantal grieven over het kort geding van Borgerhoff-Mul- der werden tijdens de zitting door mr. Van der Hoek naar bui ten gebracht. Zoals het feit dat mr. Borgerhoff-Mulder in het kort geding gesteld had dat bij de directie nauwelijks de wil aanwezig was om met de OR en de bonden te overleggen. Mr. Van der Hoek betoogde dat dit niet waar was, omdat vanaf okto ber 1980 volgens hem regelmatig maandelijks was overlegd. Mr. Van der Hoek schetste de positie van directie van Ford als die van een underdog. Hij citeerde hier bij uit een recent artikel van mr. Duk over sluiting van grote be drijven in het maandblad Arbeid waarin deze zegt: „Er wordt nu jacht gemaakt op multinational s' Bovendin vond hij dat mr. Borger hoff-Mulder lichtvaardig had ge handeld en het vonnis naïef was. Mr. M. Steenberghe en mr. De Laat herhaalden hun pleidooien die zij hadden gehouden tijdens hel kort geding bij mr. Borger hoff-Mulder. Zij gingen weer in op het slechte overleg tussen di rectie, de bonden en de OR en het feit dat volgens hen de direc tie altijd maar een doel voor ogen heeft gehad, namelijk sluiting van het bedrijf. Mr. Steenberghe zei nog dat de directie van Ford nu bezig was diverse procedure fouten glad te strijken. Zo be schouwde hij dan ook het aan bod over nieuw overleg tussen directie, bonden en OR na het vonnis van mr. Borgerhoff-Mul der. President Van Slooten zei na af loop van de zitting, die drie uur duurde, dat de uitspraak in het hoger beroep uiterlijk over acht weken bekend zou worden. Die datum, 30 november, is ook de laatste dag dat Ford Amerika de verliezen van Ford Nederland zal dekken. Ook dit werd door mr. Van der Hoek naar voren ge bracht. Volgens hem zat een fail lissement er dan wellicht in. dat de regering met de vakbewe ging in botsing zal komen. „Niet op het punt van de werkgelegen heid. En ook niet op het punt van de inkomensmatiging. Maar van wege de eis dat alle koppelingen tussen minimum-uitkering en minimumloon in stand moeten blijven, en vanwege de ambtena rensalarissen". De prognose die het in 1977 opgerichte natio nale onderzoekprogramma zon ne-energie (NOZ) destijds maak te ten aanzien van het aandeel van de zon in de energievoorzie ning van ons land tegen het jaar 2000 is te voorbarig gebleken. goede ontwikkeling kunnen ko- De oorzaken van deze trage ont wikkeling zijn de vele technische en financiële problemen bij de uitvoering van proefprojecten, die langzamer verlopen dan men had gehoopt. Ook het sociaal maatschappelijk klimaat is nog niet ingesteld op zonne-energie. uitbreiding van steun van de overheid in nauwe samenwer king met het bedrijfsleven en de onderzoekcentra kan er toe bij dragen de introductie van zonne- energie te bespoedigen. Dit was gisteren van verschillende kanten te horen op een conferen tie over zonne-energie in het jaar beurs congrescentrum in Utiecht. De bijeenkomst was georganiseerd door het Energie Onderzoekcentrum Nederland (ECN) in samenwerking met de Nederlandse Vereniging voor Zonne-energie (ISES), het ko ninklijk instituut van ingenieurs, de stichting toekomstbeeld der techniek en de Nederlandse technische vereniging voor ver warming en luchtbehandeling. AMSTERDAM (ANP) - De koerswaarde van alle Neder landse aandelen op de Am sterdamse effectenbeurs is vorige maand fors omlaag ge gaan van 62.303 min. tot 54,197 min. De daling deed zich in alle sec toren van de markt voor. De gemiddelde koers zakte van 422 naar 367. De beurswaar de-index gleed weg van 104,8 tot 90,7 (1970 is 100). zo blijkt uit cijfers van het CBS. De activiteit op de beurs was in september flink groter dan in de vakantiemaand augustus. De omzet steeg van 3.672,3 min. tot 4.465,1 min. Hier van had 2.659,8 min. betrek king op obligaties en 1.805,3 min. op aandelen. De Vereniging voor de Effec tenhandel stelt vast dat de fi nancieringstekorten van de overheden een steeds zwaar dere maatschappelijke druk beginnen uit te oefenen. De hoge rente die hier mede het gevolg 'van is, wgs ook in sep tember de dominerende fac tor op de effectenbeurzen. Beleggers namen een af wachtende houding aan en werden moedeloos. De on heilsprofetieën van de Ame rikaan Graville zorgden op 28 september voor een zware koersval op de Europese beurzen. Een lichtpuntje was dat de om zet beperkt bleef tot 239,9 min. een gemiddelde dagom zet, waarvan 115,3 min. in aandelen. Op 29 september trad een fórs herstel in. De obligatiekoersen gaven per saldo een lichte stijging te zien. maar sloten beneden het hoogste niveau van de maand. VRIJDAG 2 OKTOBER 1981 ACTIEVE AANDELEN Ahold 60.50 60.51 AKZO 20.60 20.91 ABN 287.50 286.! AMEV 87.30 87.71 Amro Buk 52.70 52.6< DorUcbe Petr. 187,70 186.' Dordtscbe Petr. pref. 183,70 182. ElMvltr-NDU 118.00 121. Koala 119.00 119. Kr. Gron. Hyp 42.10 43 0 GUt Brofidrs 54 00 54.0 Hclnrkrn 47.50 46.6 Helorkro Holding 42.50 41.7 Holl. Br Ion Groep 70.00 70.0 15.30 15.4 KLM l Olie Nedlloyd Groep NMB Ofrm Holding Pakhoed Holding Pakhoed H eert Philip* Rod am co Rorenlo BINNENLANDSE AANDELEN 279.00e 281.00 235.00e 240,00 110.60 110.20 133.50 135.01 1290.00 1300.00 278.00 280.00c 230.00 230.00 Rotbe It Jiak 165.00 167.00 265.50 265.50 Telegraaf Textiel Tw. Tllb. Hyp. Bk. Tw. Kabel H Twijn»tra en G Ubblnk l'nlkap Ver Glas nb. BELEGGINGS INSTITUTEN 80,30 79,80 an Corp ion F lologle F. GOUD EN ZILVER 35770 - 36470 vorige 35250 - r 700 - 803 vorige 667 - 770. BUITENLANDS GELD Duitse Mark (160) Hal. lire (16.900) Portugese esc. (100) Deense kroon (100) Oostenr. schilling (100) Spaanse pes. (100) Griekse drachme (100) Joegoal. dinar (100) AMSTERDAM (ANP) - De Am- sterdamse effectenbeurs heeft de week met over het algemeen ho gere noteringen afgesloten. Zo wel in de aandelensector als op de obligatiemarkt trokken de prijzen aan. Vast in de markt la gen onder meer Unilever en KLM. De noteringen van Unilever ging bij het begin van de officiële han del met 4 naar boven tot pre cies 140 en tijdens de beurs trok de notering nog wat aan. KLM begon met een winst van 2,50 op 87,50 en tijdens de handel liep de notering op tot omstreeks 89. Kon. Olie was bijna 2 in herstel op 77,70. Deze stijging kwam tot stand ondanks een daling van de prijs van de Amerikaanse dol lar. Philips was 30 cent in herstel op 19,60 en de koers van Akzo bleef 21,20. Berichten over werktijdverkorting bij Hoogo vens hadden tot gevolg dat de koers 50 cent daalde tot 15,30. De prijzen van de banken gingen wat naar boven, waarbij NMB ruim een gulden won op 157,50. De verzekeringsfond sen waren licht verdeeld, waarbij Nationale Nederlanden opliep tot circa 110.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 22