Zaad van homo nu omstreden? Utrechts ziekenhuis discrimineert Ook defensie bezuinigt mee COC boos op hoogleraar Gasprijs in de tuinbouw snel omhoog? Erfelijkheidskwestie doet niet ter zake VRIJDAG 2 OKTOBER 1981 Door generaal b.d. M.H. von Meijenfeldt Het bedrag waarop de Nederland se krijgsmacht in 1982 kan reke nen. is in de Miljoenennota vast gesteld op ruim 12 miljard gul den. Bijna de helft van dit bedrag (5.1 miljard) gaat naar de land strijdkrachten. De Koninklijke Luchtmacht en Koninklijke Ma rine krijgen elk rond 2.3 miljard gulden. Het restant van de begro ting wordt gebruikt voor de in standhouding van de departe mentale organisatie en de Ko ninklijke Marechaussee en voor de civiele verdedigingsvoorbe reiding. Van de defensiebegroting is 28 pro cent bestemd voor investeringen in onder meer de materieelsec- tor. De malerieelplannen van de krijgsmachtdelen worden in de Memorie van Toelichting bij de begroting nader toegelicht. De Koninklijke Marine schenkt bij zondere aandacht aan onder an dere: de luchtverdediging van de vloot, de marine-patrouillevlieg tuigen en de transportmiddelen voor het korps mariniers. In de plannen voor de Koninklijke Landmacht ligt het zwaartepunt op de verkorting van de tijd die het Eerste Legerkorps nodig heeft om zijn oorlogsopstellin- gen te bereiken en op de invoe ring van nieuwe militaire midde len zoals: anti-tankwapensyste- men. gepantserde personeels- voertuigen en mortieropspo- ringsradar. De Koninklijke Luchtmacht gaat door met de ver vanging van de F-104G „Star- fighter" door de F-16. De bewindsledcn voor defensie wijzen in de Memorie van Toe lichting ook op het belang van een goed georganiseerde territo riale beveiliging. Nederland krijgt een, steeds belangrijker taak in het kader van de opvang van militaire versterkingen van uit Amerika en Engeland. En fi nanciële middelen zijn nodig voor de verbetering van de uit rusting en bewapening van de eenheden die in crisis- of oor logstijd deze versterkingsopera tic moeten beveiligen. Ten opzichte van de defensiebe groting voor het jaar 1981 znn de uitgaven voor '82 gestegen met reëel 3 procent. Wij voldoen daarmee aan een in 1978 gemaak te afspraak in NAVO-verband. Dit betekent echter niet dat de krijgsmacht geen financiële pro blemen heeft. Integendeel, dit jaar (1981) heeft defensie mee moeten doen aan de verschillen de bezuinigingsoperaties. En ook de prijsstijgingen bijvoor beeld van brandstoffen en mili tair materieel zijn niet volledig vergoed. Als ggvolg daarvan zijn de defensie-uitgaven voor 1981 op hetzelfde peil gebleven als die voor 1980; dit jaar dus geen groei Minder personeel De bezuinigingen hebben de krijgsmacht gedwongen tot on der meer een vermindering van de personeelsterkte en van de onderhoudswerkzaamheden aan gebouwen en materieel: een be perking van het munitiegebruik. het aantal vlieguren bij de lucht macht en de vaarschema's voor de marine; en tot een verschui ving naar de toekomst van inves teringen in de materieelsector. Deze maatregelen kunnen bij een stijging van de defensie-uit gaven met 3 procent, slechts in beperkte mate ongedaan worden gemaakt. Terzijde onderstreept wat ik onbegrijpelijk vind. is dat vrijwel altijd de eenheden op het niveau van de uitvoering (onder andere gevechts- en opleidings- eenheden) het slachtoffer van de bezuinigingen zijn en dat de noodzaak om het financieel wat kalmer aan te doen niet wordt aangegrepen om de begelei- dingsorganisatie te stroomlijnen. Daar valt zeker nog geld te ver dienen. Een zorg voor de defensieleiding is ongetwijfeld of. gelet op de eco nomische situatie waarin wij ons bevinden, de m de begroting toe gezegde stijging met 3 procent in het komende jaar wordt gereali seerd. Het i^nict uitgesloten dat Nederland een keus moet maken tussen handhaving van de defen sie-inspanning en handhaving van het steUel van «=nrtalo voor zieningen En hoe zal die keus uitvallen'' De ontwikkelingen in de ons omringende landen stel len niet gerust Belgie heeft zijn defensiebudget verminderd met reëel 4 procent. En de Bondsre publiek komt niet verder dan een jaarlijkse stijging tussen 0.8 en 1.2 procent. In de Memorie van Toelichting is tevens aandacht voor de kernwa pen problematiek Gewezen wordt op de noodzaak om soli dair te zijn met de bondgenoten op conventioneel en atomair mi litair gebied en ook als het gaat om de modernisering van de NA- VO-kernbewapening. De ge dachten van de nieuwe minister over het kernwapenvraagstuk en in het bijzonder over de plaat sing van 48 Tomahawk kruisra ketten in ons land. zijn in de de fensiebegroting nog niet opgeno men. Er wordt echter gewerkt aan een nieuwe defensienota en daarin zal zijn visie op deze pro blemen zeker terug te vinden zijn. Onderhandelingen Wat mogen wij verwachten'' Mijns inziens wijst de minister in deze defensienota op het grote belang van onderhandelingen tussen Amerika en Rusland over de be perking van kern wapensyste men voor de middellange af stand in Europa. En zolang er geën duidelijkheid is over het re sultaat van deze onderhandelin gen. zal hij een beslissing over de plaatsing van nieuwe raketten in ons land willen uitstellen. Lei den de onderhandelingen echter niet tot een voor de NAVO aan vaardbaar resulaat. dan spreekt de nieuwe bewindsman zich on getwijfeld uit voor de plaatsing van Tomahawk-kruisraketten in ons land. Wel zal hij als voor waarde stellen dat het huidige Nederlandse kernwapentaken- pakketr drastisch wordt vermin derd. Ik verwacht dat deze opvatting door een meerderheid in ons par lement wordt gesteund. D'66 heeft altijd de mogelijkheid tot plaatsing van nieuwe raketten in ons land opengehouden. En in de PvdA en het CDA groeit de bereidheid om in het Nederland se kernwapentakenpakket het accent te verleggen van ge- vechtsveld-atoomwapens (be stemd voor de korte afstand) naar wapens die doelen in de diepte van het achterland van het Warschau-Pact kunnen aan vallen (de zgn. middellange af standwapens i Deze laatste groep van wapens - zo meent men - biedt betere mogelijkhe den om de atoomdrempel op een hoog niveau te handhaven en versterkt de geloofwaardigheid van het westerse defensiesys teem. Ten slotte, in de toelichting op de begroting wordt gewezen op de toenemende militaire dreiging van de zijde van het Warschau- Pact: het overwicht in aantallen blijft, de kwaliteit neemt toe Met de wijze waarop de militaire krachtsverhoudingen geschil derd worden, heb ik nogal wat moeite Zeker, het Warschau- Pact beschikt over een geduchte militaire macht, maar het wor stelt ook met grote problemen. Wij hebben de neiging die te ba gatelliseren. Wij gaan er boven dien te gemakkelijk aan voorbij dat ook de NAVO op militair ge bied sterke punten heeft en dat Nederland beschikt overeen mo derne en goed geoefende krijgs macht Om de betrokkenheid bij het defensiegebeuren op een ver antwoord peil te brengen en te handhaven, lijkt my een meer evenwichtige benadering van het vraagstuk van de militaire krachtsverhoudingen dringend geboden. GRONINGEN - De Groninger hoogleraar prof. dr. J. Kremer weigert homosexuele man nen te accepteren als zaaddonor voor de Utrechtse spermabank. Dat nu heeft bij het COC, de Nederlandse vereniging tot integratie van homosexualiteit, tot grote ontstelte nis geleid. „Wij zijn kwaad, ontzettend kwaad op professor Kremer. Wat die man be weert kan anno 1981 toch niet meer? Wij laten het er niet bij zitten. Misschien is dit een zaak voor het Medisch Tuchtrecht. In elk geval zullen wij de superieuren van professor Kremer benaderen en we overwegen ook om over deze ernstige kwestie vragen te laten stellen in de Tweede Kamer", zegt landelijk COC-bestuurslid Frans Huijnen. Volgens Frans Huijnen blijkt pro fessor Kremer, expert op het ge bied van de menselijke vrucht baarheid en steriliteit, weinig van de erfelijkheidsleer af te we ten. „Er is onderzoek gedaan naar de vraag of homosexualiteit erfelijk is. De resultaten zijn on duidelijk en de geleerden spre ken elkaar tegen. Toch durft pro fessor Kremer zo'n discutabel gegeven als uitgangspunt te ge bruiken voor zijn weigering van homosexuele zaaddonoren", al dus COC-bestuurslid Huijnen. Professor Kremer weigert ook zaaddonoren die aan astma of reuma leiden. „Hij gooit alles op één hoop. Alsof homosexualiteit ook een ziekte is. Het is geen ziekte en je hoeft er ook geen last van te krijgen of ongelukkig door te worden. Professor Kre mer weigert ook vrouwen te in- semineren die beslist geen vader voor hun kind wensen. Ook hier overschrijdt hij de grenzen van zijn vakgebied. Hij moet zich al leen maar dienstbaar opstellen, verder niets". "Lange tenen" Door ons geconfronteerd met de harde kritiek van het COC zegt professor Kremer: „Ach, het COC is erg gauw gepikeerd. Die mensen hebben erg lange tenen. Het is waar dat ik liever geen ho mofiele donoren wil. maar ik dis crimineer niet. Dat doen de ma kers van krantekoppen. De kop pen zijn veel te zwart wit. „Sper mabank weert homo's", staat er. Maar als er „Homofiele mannen lijken minder geschikt" had ge staan, waren de reacties ook min der fel geweest. Het is namelijk beslist niet waar dat ik in alle ge vallen homofiele donoren wei ger. Als een echtpaar erop staat dat de donor een homo is en ze hebben daar goede argumenten voor, dan insemineer ik homo zaad. Hetzelfde geldt voor het sperma van negers. Als een echt paar perse een donker kindje wil en het draagt daar goede argu menten voor aan, dan kan dat", aldus prof. Kremer. Ook prof. Kremer zegt dat het nog steeds onduidelijk is of homose xualiteit erfelijk is. „Maar het is voor veel wetenschapsmensen al wel duidelijk dat homosexuali teit niet in de eerste plaats door maatschappelijke factoren wordt veroorzaakt. Dus denken ze toch eerder aan erfelijke factoren. Ik blijf erbij dat homofilie een han dicap is waarvan je ongelukkig kunt worden. Je kunt geen nor maal huwelijk sluiten, je kunt veel moeilijker vaste relaties krij gen, je wisselt vaker van partner. Ik ben het met het COC eens dat homofilie geen ziekte is. Maar het is wel een afwijking, het wijkt af van de norm. Daar komt natuurlijk nog bij dat homo's ge discrimineerd worden. Dat wil je geen enkel kind aandoen". „Als je al die factoren i king neemt en je hebt in de sper mabank de keuze tussen zaad van hetero's en van homo's, dan ligt het toch voor de hand dat je voor een heierosexuele donor kiest? Bovendien, wij vragen dat meestal, wil 90 procent van de echtparen geen sperma van ho mo's. Die echtparen hebben toch ook een stem die meetelt? Het is dus niet zozeer om ideologische dan wel om praktische redenen dat wij liever geen homosexuele donoren hebben. En als we hele maal geen sperma van hetero's zouden hebben zou het zaad van homo's wel degelijk in aanmer king kunnen komen", zegt pro fessor Kremer. Geslachtsziekten De Groninger hoogleraar Kremer heeft nog een andere bedenking tegen homosexsuele spermado noren. „Het kost me erg veel moeite om dit te zeggen, maar het COC dwingt me er toe door die harde opstelling. Geslachts ziekten komen vaker by homo fielen voor dan bij heterofielen. Geslachtsziekten zijn via het sperma overdraagbaar en hun aanwezigheid in het zaad is heel moeilijk aan te tonen. Als je zoiets zegt. maar ik móet het zeg gen. denkt het publiek mis schien: zie je wel, die vieze ho mo's. Maar zo is het niet. dan ge neraliseer je teveel. Trouwens, ik heb veel homofiele vrienden". Met name in kringen van BOM- moeders (Bewust Ongehuwde Moeders) wordt het professor Kremer vast niet in dank afgeno men dat hij weigert vrouwen te insemineren die geen vaste man nelijke partner hebben. „Ik doe dat inderdaad niet. Kinderen die helemaal zonder vader op groeien blijken in hun puberteit vaak problemen te krijgen. Niet altijd, maar vaak. Het is meer re gel dan uitzondering. Daar wil ik niet aan meewerken, want het belang van het kind staat bij mij voorop. Als het COC mij verwijt dat ik de grenzen van miin vak gebied overschrijd, ontken ik dat. Ik voel mij verantwoordelijk voor mijn daden. Ik ben geen in seminatiemachine, maar ik wil inspraak en medebeslissings recht hebben in mijn eigen han delen en de gevolgen van dat handelen". De ethicus prof. dr. P. J. Roscam Abbing, oud-hoogle raar in de christelijke ethiek in Groningen, is het in grote lijnen met de opvattingen van profes- Prof. Roscam Abbing: van optimale condities uitgaan. sor Kremer eens. „Ik moet begin nen met te zeggen, dat ik insemi natie van sperma van een onbe kende donor verwerpelijk vind. Zelfs al vinden de onvruchtbare man en zijn vrouw het allebei goed. Maar goed, als er dan toch geinsemineerd moet worden, dan vind ik het een juist uit gangspunt dat er uitsluitend sperma wordt gebruikt van do nors die niet erfelijk zijn belast. Je moet van optimale condities uitgaan en dat hoeft niet het ge val te zijn bij sperma van homo- sexuelen". Erfelijkheid „Je kunt je natuurlijk afvragen wat dat is: erfelijk belast zijn. De erfelijkheidsleer is al wel zover gevorderd, dat het van sommige ziekten bekend is of ze erfelijk zijn of niet. Bij homosexualiteit is dat nog niet bekend. Daarom vind ik het juist dat professor Kremer het zekere voor het onze kere heemt. Dit is een kwestie die op dit moment nog is voorbe houden aan de wetenschap. Het is nog veel te vroeg voor actie groepen. Die hoeven zich in dit stadium nog niet beledigd te voe len", aldus de ethicus prof. Ros cam Abbing. Prof. Roscam Abbing is het „hart grondig" met prof. Kremer eens dat vrouwen zonder een vaste mannelijke partner niet kunst matig zwanger gemaakt mogen worden. „Kinderen verwekken is de grootste verantwoordelijk heid die een mens in zijn leven te dragen krygtzegt prol Koscam Abbing. „Het is niet goed dat een kind helemaal zonder vader op groeit. De dubbele geaardheid Van een echtpaar, het samenspel van vader en moeder, dat geeft nog altijd de beste condities voor een harmonieuze opvoeding. Nou weet ik heus wel dat er zich binnen een echt gezin allerlei af schuwelijke toestanden kunnen afspelen die slecht zyn voor het kind. Maar dat is geen algemeen gegeven, het zijn gelukkig nog steeds uitzonderingen". DEN HAAG - Vierhonderd bo ze tuinders uit een aantal EG- landen hebben afgelopen maandag in Brussel gepro testeerd tegen het ..goedko pe" aardgas voor de Neder landse glastuinbouw Zn ais- ten dat die prijs op korte ter mijn zou worden opgetrok- Door Jaap van der Veen ken tot het vergelijkbare in dustrieprijsniveau. Via de Europese commissie en de Nederlandse minister van landbouw zal onze tuinbouw de komende weken ongetwij feld onder een zekere druk komen te Staaf) Hoe moeten wij daarop reageren0 De Nederlandse organisaties hebben al meermalen onder handeld met de Gasunie over het niveau van de gasprijs Uitgangspunt was daarbij steeds dat men bereid is op den duur een met andere ver gelijkbare prijs te betalen. Om de glastuinbouw en de markt voor de produkten de kans te geven zich aan te pas sen, werd steeds geleidelijk heid bepleit Behoud van werkgelegenheid en export stond daarbij voorop. Op dit moment betaalt de Ne derlandse glastuinder onge veer vijf keer de prijs van 1970. Bovendien is in de laat ste afspraak tussen Land bouwschap en Gasunie vast gelegd dat op 1 april 1984 het prijsniveau voor de industrie bereikt zal zijn. Voor de tuin ders betekent deze afspraak een enorme opgave. De ener giebesparing van rond 25 procent op dit moment zal te gen die tijd via grote investe ringen bijna verdubbeld moeten zijn. Elke cent prijs verhoging van een kubieke meter gas betekent voor een gemiddeld bedrijf een extra kostenpost van f 5500. Als op korte termijn een extra prijs verhoging van een dubbeltje doorgevoerd zou worden, dan zal een inkomensderving van zo'n f50 000 per bedrijf niet te vermijden zijn. Duidelijk is dan ook dat de tuinders en hun organisaties geen enkele ruimte hebben om naast de snelle verhoging die al is afgesproken over een nieuwe extra verhoging te praten. Wij vinden bovendien de argumentatie van onze collega's wel begrijpelijk, maar niet sterk. Zo lang er geen Europees energiebeleid bestaat, kan in de lidstaten een eigen beleid worden ge voerd Dat gebeurt dan ook. er bestaat op dit punt een veelheid van situaties. Bo vendien gaat het niet aan om één factor uit het scala van entiefactoren te har- n de andere on gemoeid te laten. In Engeland betaalt men de helft van onze lonen, in West- Duitsland veel minder belas ting en sociale lasten en ga zo maar door. Een extra snelle verhoging zal bovendien on ze buitenlandse collega's niet helpen De kans is groot dat de Nederlandse tuinder dan zijn teelten gaat opschryven na perioden waarin zy aan de markt zyn. Met als gevolg een slechtere prys voor ieders produkten. Het belang van open grenzen voor onze tuinbouwproduk- ten is overduidelyk De Ne derlandse tuinbouw expor teert 80 procent naar de EG- landcn Het behoud van deze export is voor ons land en voor de tuinbouw van het grootste belang De organisa ties zullen deze kant van de zaak niet uit het oog verlie zen Maar het is niet redelyk om van onze tuinbouw te ver wachten dat dit belang ver taald kan worden in een extra gasprysstryging die veel be drijven in levensgevaar zal brengen. Jaap n der Veen is voorzit- a de Christelijke Boe- i Tuinderbond). Door Rob Tielmans UTRECHT - De Werkgroep Ho- mostudies van de Rijksuniversi teit Utrecht heeft met veront- waardiging kennis genomen van het feit dat het Academisch Zie kenhuis Utrecht homosexuele mannen weigert als zaaddonor en homosexuele vrouwen die met een vriendin samen leven niet toelaat voor kunstmatige in seminatie. Het AZU handelt daarmee in strijd rnet de ontwor pen Wet Gelijke Behandeling, die discriminatie tegengaat van vrouwen, homosexuelen en on- gehuwden. Het argument dat men niet nog meer homosexuelen op de we reld wil zetten omdat zij zo gedis crimineerd zouden worden, is zonder meer schijnheilig. Is het AZU soms ook van plan om de voortplanting van Surinamers en Turken in Nederland tegen te gaan omdat zij gediscrimineerd worden? Waar het om gaat is dat niet het AZU maar de te insemi neren vrouw zélf mag uitmaken met wat voor zaad zij geinsemi neerd wil worden. Het blijkt dat steeds meer vriendinnenparen graag door zaad van homosexue le mannen kunstmatig geinsemi neerd willen worden. Het AZU wil wel gehuwde met kinderen toelaten. Kennelijk is men daar niet op de hoogte van onderzoek (zoals Seks in Ne derland uit 1968) waaruit blijkt dat er daarvan zo'n 40.000 homo- sexueel zijn. De ervaring leert telkens weer dat het niet lukt om homosexuelen te weren, omdat de overgrote meerderheid van hen niet voldoet aan de nog steeds bestaande vooroordelen. Het AZU vindt dat kinderen die opgroeien zonder vader neuroti scher zouden zijn. Misschien zou men toch eens enige echte op voedingsdeskundigen moeten raadplegen. Dan zou men weten dat de loutere aanwezigheid van een vader niet voldoende is voor een goede opvoeding. Als een kind maar voldoende identifica tiemogelijkheden heeft in zijn of haar omgeving, dat is veel be langrijker dan het biologische gegeven of iemand een man of een vrouw is. In feite discrimi neert het AZU met deze opvat ting niet alleen homosexuelen. maar ook heterosexuele alleen staande vaders en moeders. Vooroordelen Het is opmerkelijk dat er kennelyk nog zoveel vooroordelen en on wetendheid bestaat by het AZU over homosexualiteit, terwyl die zelfde Utrechtse universiteit een Wenkgroep Homostudies m huis heeft met de nodige deskundig heid daaromtrent. Deze werk groep bestaat uit verschillende stafleden met een medische, juri dische. psychologische. ge schiedkundige en sociologische achtergrond De werkgroep doet onderzoek en geeft onderwijs op het gebied van de homosexuali teit. Ook worden adviezen gege ven aan derden die inlichtingen willen, byvoorbeeld by het ma ken van voorlichtingsprogram ma's. Het werpt een schnl licht op het wetenschappelyk karak ter van het AZU. dat men kenne lijk lieVer afgaat op de eigen vooroordelen in plaats van zich goed te laten informeren door collega's. Het ontstaan van homo- of hetero sexuele gerichtheid is veel inge wikkelder dan de vraag of het erfelijk is of niet Maar we hoe ven niet te weten hoe een donke re huidskleur tot stand komt om te beseffen dat discriminatie vanwege huidskleur menson waardig is. Hoe wetenschappe lyk de argumenten van het AZU ook mogen lyken. het draait er in feite om dat men homosexuele mannen en vrouwen als minder waardig beschouwt En daarmee handelt het AZU in stnjd met de grondwet, die discriminatie op welke grond dan ook verbiedt. (Drv Rob Tielman Is als weten schappelijk hoofdmedewerker verhonden aan het Sociologisch Instituut te l trrchl Hij bereidt een proefschrift voor over de ge schiedenis van de homosexual!- t< it in Nederland Daarnaast Is hij Algemeen Voonltter s aa bel Humanistisch Verbond).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17