Viktor Kortsjnoi blundert fl'lilfflilii'ii Feyenoord totaal uitgekeken op 'Oostbloklanden' IOC laat tennis toe Zoetemelk terug op oude nest Karpov wikkelt in openingspartij routineus naar winst af Partij 'Slag bij Arnhem' Lotto/Toto Tahamata op dreef VRIJDAG 2 OKTOBER 1981 SPORT PAGINA 13 BIARRITZ (ANP) - Joop Zoe temelk heeft gisteravond in Biarritz een contract gesloten met zijn 'oude liefde', de Mer- cier-ploeg van ploegleider Jean-Pierre Danguillaume. Zoetemelk reed de afgelopen twee jaar bij Peter Post. In 1980 veroverde hij met de sterke formatie van Post de eerste plaats in de Ronde van Frankrijk. Voordat hij bij Post kwam. maakte Zoetemelk al jaren lang deel uit van de Mercicr- ploeg. Danguillaume heeft het volgend seizoen achttien coureurs onder zijn hoede De Fransman Jean-Francois Rault heeft gisteren de derde etappe in de voor amateurs en profrenners openstaande wielerwedstrijd de 'Ster der Beloften' gewonnen. De rit over 212 kilometer naar Biarritz werd door Rault af gelegd in vijf uur en 23,57 mi nuten. Hij won de sprint van het peloton, waarin René Koppert de zevende plaats greep, als tweede amateur. Gerard Schipper van de ploeg-Gisbers stapte af. Na verlengd verblijf in Polen ROTTERDAM (GPD) - Feyenoord is maar heel weinig bespaard gebleven tijdens de Poolse trip die de afgelopen dagen werd gemaakt. Na de bonkige heenreis in een sto koud Russisch propellor-toestel: het zoveelste conflict rond de trainers en het sportieve dieptepunt tegen Szombierki Bytom, landde de ploeg pas gisteren in de namiddag op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven. Dik 17 uur later dan was gepland kwam de spelersgroep, verge zeld door officials, pers en 18 supporters die noodgedwongen een dag hun werk hadden moe ten verzuimen, in Nederland aan. Volgens schema had Feyenoord in de nacht van woensdag op don derdag moeten vertrekken uit Polen, waar met het schaamrood op de kaken (ook de spelers zelf spraken van een aanfluiting) de Ook tafeltennis voortaan op Spelen BADEN BADEN (ANP) - On danks ernstige bedenkingen van de Westeuropese leden van het Internationaal Olympisch Comi té heeft de olympische beweging besloten tennis vanaf 1988 weer in het olympisch programma op te nemen. Ook tafeltennis wordt vanaf de zomerspelen in Seoel olympisch. Door het i.o.c.-besluit is het aantal olympische takken van sport op 23 gekomen. Tennis heeft al eerder op het pro gramma gestaan: van 1900 tot 1924. Tafeltennis viert over zeven jaar het olympisch debuut. Pas later zal een beslissing worden genomen over de vraag hoeveel onderdelen van beide sporten olympisch zullen worden en hoe groot het aantal deelnemers zal zijn. Aan de opname in het olympisch programma is de voorwaarde verbonden, dat de internationale tennisfederatie (ITF) en de inter nationale tafeltennisfederatie (ITTF) eigen amateurregels zul len maken teneinde de beroeps- sporters van de olympische deel nemers te scheiden. Bij de ten- nisbond is dat het geval. tweede ronde van het UEFA- Cup-toernooi werd bereikt dank zij een 1-1 -gelijkspel. Mist in Warschau, waar het gechar terde toestel was geparkeerd, verhinderde de terugtocht in eer ste instantie. Althans, dat werd uit de Poolse hoofdstad opgege ven als reden waarom het vlieg tuig niet naar Katowice mocht vertrekken. Een technische sto ring aan het toestel, dat daarom terug moest keren toen het dan eindelijk onderweg was om de groep op te halen in Sileziè. ver oorzaakte gisteren nog langer op onthoud. Na vijf en een half uur rondhangen op het vliegveld van Katowice, waar de wildste verha len over de oorzaak van de ver traging de ronde deden, kon rond 15.00 uur de terugreis wor den aanvaard met een ander, mo derner toestel. Voor Peter Stephan was dat alle maal nog net op tijd. De Feye- noord-directeur kon direct door vliegen naar Zurich, voor het bij wonen van de loting voor de vol gende ronde die vandaag (vrij dag) plaats vindt. Na drie achter eenvolgende trips naar Oost- Meijer bloklanden (Bulgarije en Rus land in het vorige seizoen en nu dus Polen) hoopt hu vurig dat Feyenoord eens niet gekoppeld wordt aan een ploeg van achter het IJzeren Gordijn „Want zowel financieel als sportief gezien heb je daar niets aan. Dat zag je wel tegen Bytom. Thuis trek je maar weinig toeschou wers en uit word je voor het zelf de geld uitgeschakeld". Nielsen De tuchtcommissie van de KNVB heeft Ivan Nielsen van Feye noord voor vijf wedstrijden ge schorst. Zijn clubgenoot Pierre Vermeulen staat twee duels, plus een wedstrijd voorwaardelijk, naast het elftal. Nielsen, die bo vendien bestraft werd met een geldboete van 400 gulden, kreeg zaterdag in de competitiewed strijd tegen FC Utrecht van scheidsrechter Corver de rode kaart voorgehouden. Hetzelfde duel leverde Vermeulen, die ook 400 gulden aan de bondskas moet afdragen, zyn derde geel op. MERANO (AP/ANP) - De vergelijking drong zich onmiddellijk op. Net als in de eerste partij van de vorige tweekamp in 1978 kozen Viktor Kortsjnoi en Anatoli Karpov in het openingsduel van de nieuwe schaakstrijd om de wereldtitel voor de Tartakower-variant van het Damegambiet. En ook nu bereikte de met wit spelende Kortsjnoi niets. Zijn opzet om openingsvoordeel te behalen slaagde niet en toen hij bij zijn 24ste zet beden kelijk in de fout ging, was het voor zijn erfvijand Karpov een kwestie van routine om de partij uit te maken. Na 43 zetten gaf Kortsjnoi mismoedig op. In ijzige stilte begon gisteren de schaaktweekamp. Beide heren keurden elkaar geen blik waar dig, handen werden er niet ge schud. De statenloze Rus, die on der de Zwitserse vlag schaakt, betrad als eerste het podium in de congreszaal van Merano. Even later arriveerde Karpov, klokslag vijf uur deed Kortsjnoi zijn eerste zet: c2-c4. Onder de tafel waren de heren van elkaar gescheiden door een hou ten schot. Op verzoek van Kar pov was die afscheiding aange bracht, hij had zich bij de vorige tweekamp mateloos geërgerd aan Kortsjnoi's voeten die toen voortdurend in beweging waren. De tweekamp is afgelopen, zodra één van de spelers zes overwin ningen op zijn naam heeft staan. Voor de winnaar ligt een bedrag van 500.000 Zwitserse franc klaar, de verliezer mag 300.000 franc in zijn zak steken DEN HAAG (ANP) - De West- duitse pers heeft de ondub belzinnige wijze de ongere geldheden rond de Europa cup-wedstrijd FC Utrecht- Hamburger SV in Arnhem veroordeeld. De pers was eensgezind in haar oordeel: Het was een schandalige vertoning. 'Bild', het boule vard-blad met de grootste oplage van West-Duitsland gebruikte zelfs oorlogster- men. 'De slag bij Arnhem' was de meest opzienbarende kop in dit dagblad, dat de meeste regels wijdde aan de gewelddadigheden van de Utrecht-supporters na de derde goal van HSV. Boven dien bericht 'Bild' van Nazi spreekkoren tijdens de rust. Geringe schade De vernielingen in het voet balstadion van Vitesse tij dens en na de UEFA-beker- wedstrijd FC Utrecht - Hamburger SV blijken ge ringe materiële schade te hebben aangericht. Volgens manager Ketting van Vites se zullen de herstelwerk zaamheden niet meer dan duizend gulden kosten. "Er is wat kippengaas doorge knipt en er zijn reclamebor den vernield". Het bericht dat een hekwerk over een lengte van veertig meter door opdringende voetbal supporters omver werd ge lopen, noemt de manager van de eerstedivisieclub "belachelijk". "Als je een vol huis hebt, dan is er altijd wel wat schade. Op de tele visie leek het allemaal er- Maar meer nog dan het geld staat in Merano het prestige op het spel. Kortsjnoi haat Karpov, om dat die laatste in zijn ogen een modelvoorbeeld van een Rus sisch partijlid is. "Een slaaf van het Sowjet-regime". Karpov daarentegen beschouwt dissi- £*S^£i£l&5. i landverra- 28 Pf3 h4 Dc?-e5,29 Ksl-hl Kg7-g8,3Cr Pd4-f3 De5xg3, 31. Td2xd8 schaak Le7xd8, 32. Da4-b4 Lb7-e4, 33. Lblxt-4 De relatie tussen beide heren staat Pf6xe4. 34 Tdl-d4 Pe4-f2 schaak. 35. Wit. Kortsjnoi Zwart: Karpov 1 c2-c4 e7-e6, 2 Pbl-c3 d7-d5. 3. d2-d4 LfB-e7. 4. Pgl-f3 Pg8-fl5, 5. Lcl-g5 h7-h6. 6. Lg5-h4 0-0. 7 e2-e3 b7-b6. 8. Tal-cl Lc8-b7, 9. Lfl-e2 Pb8-d7. 10. c4xd5 c6x- d5. 11. 0-0 c7-c5, 12. d4xc5 b6xc5, 13. Ddl-c2 Ta8-c8. 14. Tfl-dl Dd8-b6. 15 Dc2-bl Tf8-d8. 16. Tcl-c2 Db6-e6. 17 Lh4-g3 Pf6-h5, 18. Tc2-d2 Ph5xg3. 19. h2xg3 Pd7-f6, 20. Dbl-c2 g7-g6, 21. Dc2- a4 a7-a6, 22. Le2-d3 Kg8-g7, 23. Ld3-bl De6-b6, 24. a2-a3 d5-d4, 25. Pc3-c2 d4- Daar zitten ze dan weer, Karpov (links) en Kortsjnoi. Niet alleen de wederzijdse haat scheidt ze nu. maar zen houten afscheiding onder de tafel. Karpov won de eerste partij van de tweekamp, ditmaal zonder hulp i dus borg voor een aantal conflicten, zeg maar ordinaire ru zies. Maar de indertijd op de Phi- lippijnen te pas en te onpas op duikende goeroe's, gedachtenle- zers, paragnosten en andere geestbezweerders werden voor alsnog niet gesignaleerd in Mera- Kortsjnoi werd gisteren dus niet verslagen door "bovenaardse krachten", zoals drie jaar gele den. Althans dat beweerde hij toen. Nu versloeg de in Zwitser land wonende ex-Rus zichzelf op het moment dat hij op de 24ste zet pion a2 naar a3 opschoof. Karpov, die met een actief loper- paar toch al beter stond, kreeg de gelegenheid te bouwen aan een beslissende doorbraak. Hoewel in tijdnood wist Karpov steeds de juiste voortzetting te vinden en pionwinst te boeken. De witte stelling vertoonde daarna geen enkele samenhang meer en met een pion en een kwaliteit achter stand moest Kortsjnoi zich na de 43ste zet gewonnen geven. DEN HAAG - De cijfers van de sport- prijsvragen: uitslag lotto no. 39 Eerste prijs: geen winnaars. Tweede prijs: 6 winnaars, ieder bruto 40.238,10. Derde prijs: 184 winnaars, ieder bruto f 1.698,-. Vierde prijs: 9.084 winnaars, ieder 42,20. Vijfde prijs: 18.438 winnaars, ieder 20,70. Uitslag toto no. 39 Eerste prijs 22 winnaars, ieder bruto 2.827,50. Tweede prijs 507 winnaars, ieder 81,70 Derde prijs 6.376 win naars. ieder 1 16.20. Uitslag toto gelijk nn 39 Eerste prijs geen winnaars Tweede prijs: 2 winnaars, ieder bruto 1.847.10 Derde prijs 59 winnaars, ie der 147,30. Vierde prijs: 1.254 win naars. ieder 9.90 Khl-gl Pf2-d3, 36. Db4-b7 Tc8-b8, 37. Db7-d7 Ld8-c7, 38. Kgl-hl Tb8xb2. 39. Td4xd3 c4xd3. 40. Dd7xd3 Dg3-d6, 41. Dd3-e4 Dd6-dl schaak, 42. Pf3-gl Ddl- d6, 43. Ph4-f3 Tb2-b5, wit geeft het op. Tilburg Tilburg is in elk geval nog driejaar verzekerd van een sterk bezet in ternationaal schaaktoernooi, de ze garantie kon drs. Berndsen, voorzitter van de hoofddirectie van de sponsor Interpolis, gister middag tijdens de opening van het vijfde evenement in het ge meentehuis van Tilburg geven. Wel overweegt het organisatieco mité voor de komende jaren een andere opzet te kiezen. Jan Timman zal vandaag in de eer ste ronde met wit uitkomen te gen de ex-wereldkampioen uit de Sowjet-Unie, Tigran Petros jan. De tweede nederlandse deel nemer, Gennadi Sosonko, start met zwart tegen de achttienjari ge Rus Gary Kasparov. LUIK (ANP) - In het Europese bekertoernooi voor beker winnaars heeft Standard Luik zich gisteren geplaatst voor de tweede ronde door een monster-overwinning in het tweede treffen met Floriana La Valetta van Mal ta: 9-0. Standard had de eer ste wedstrijd, op Malta, al met 3-1 gewonnen. De rust was al 4-0. Tahamata en Haan scoorden ieder één keer. Ta hamata was de beste man van het veld. Hij bereidde acht treffers voor en zette de kroon op zijn werk door eveneens zelf doel te treffen uit een strafschop. Atletico Madrid werd in de eer- i het UEFA-be- kertoernooi uitgeschakeld door Boavista Porto. Porto verloor wel met 1-3. de Portu gese ploeg had thuis met 4 1 gewonnen. waardoor de tweede ronde met één doel punt verschil werd bereikt Teacher haakt geblesseerd af HAARLEM (ANP) - Noodge dwongen heeft de organisatie van het Steden-tennistoernooi gisteren besloten het evenement voort te zetten met vier spelers. Brian Teacher, die woensdag na twee games door de linkerenkcl ging, kon niet meer in actie ko- Daarom kon het gebeuren dat Ilie Nastase zijn vrije dag moest "op- offeran" om togen John Kriek aan te treden. Achteraf was hij er bepaald niet rouwig om Via een drie sets-zege verzekerde "Na sty" zich van een finaleplaats: 6-4. 4-6, 6-2 De tweede partij van de avond tus sen Gene Mayer en Thierry Tu- lasne was in feite een vrijblijven de vertoning. Het "enige" wat op het spel stond was een bonus van 6000 dollar (zo'n 15.000 gulden). Mayer won met 6 4 en 6-2 Geert Meijer blijft bij Sparta. Gis teravond sloeg de linkerspits een aanbieding van FC Twente af. Bij de Enschedese voetbalstich- ting kon hij met onmiddellijke ingang een full-profcontract van anderhalfjaar tekenen, de trans fersom (een ton) werd in Twent se klingen niet als een beletsel Maar na een gesprek met het be stuur van Sparta besloot Meyer toch tot verlenging van zijn lo pende semi-profcontract by de Rotterdamse club. „Omdat de bestuursleden mij aan het begin van dit seizoen een minimaal contract aanboden, heb ik tot voor kort mijn vuist in hun rich ting gebald", aldus Meijer ,,Dc relatie is nu weer goed". In beweging gebracht door de Twentse interesse voor de voet baller nam Sparta donderdag in derhaast het initiatief tot een on derhoud. „We hebben zyn semi- profcontract aangepast en er be staat goede hoop dat Geert by de gemeente Rotterdam een deel- tydfunctie als personeelsconsu lent kan krygen", gaf Sparta-be- stuurslid Floor Bouwer plots ge hoor aan Meyers hang naar maat schappelijke zekerheid Meyer draait nu prima, vorig jaar heeft hy niets gepresteerd Vandaar dat we zyn salaris hadden inge kort. Tot nu toe voetbalt hy goed, voor ons was dat aanleiding zyn semi profverbintenis te herzien Ik hoop nu maar dat hij goed blfjft spelen". Geert Meyer: „Ik ben nu tevreden, ik kan weer met een gerust hart gaan voetballen Ik zat in een moeilijk parket by Sparta, nu kan ik voetballen zonder de pest in m'n lyf te hebben. Een full- prof-avontuur by Twente lokte my niet zo. ik ben al dertig en dan wordt hét tyd om aan je maatschappelyke carrière te gaan denken In elk geval hoefik nu geen aanvragen meer in te dienen voor een aanvullende ww-uitkering" Trainingskamp guy Thijs, de bondscoach van "dé Belgische nationale voetbal ploeg. zal zyn selectie voor de be- i.incrijkr interland U gen Nadar- land vyf dagen byeen hebben Op de zaterdag voor de wed strijd. die op woensdag 14 okto ber in het Feyenoord-stadion in Rotterdam wordt gespeeld, ko men de spelers in Machclen by Brussel by elkaar. In de periode voorafgaande aan de interland heeft Thys twee oefenwedstry- den gepland. Als tegenstanders fungeren de jeugdploeg en het militaire elftal

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13