'Zorgen voor harde handen en billen' - Politie-opleidiiig toe aan herziening "Fan Agt vertraagde formatie E mme naar graaft schat op Waalse staal- arbeiders staakten VRIJDAG 2 OKTOBER 1981 VARIA PAGINA 11 Door Jan Westerlaken Twee Nieuwkopers, één Nieuwvener, één Boskoper en een man uit het Brabantse Gilze-Rijen, gaan met z'n vijven proberen om met een roeiboot het Kanaal over te steken. Ze starten in het Franse Calais en hopen in minder dan vier uur in Dover te zijn. Lukt hun dit, dan 'verdienen' ze een plaatsje in het Guinness book of records. Zeker, er zijn al meer mensen roeiend het Kanaal overge gaan, maar nog nóóit in een wedstrijdboot. In een speciaal voor deze tocht gemaakte boot ste ken ze over. Het vijftal (Huib Brouwer, Theo de Jong, Kees Bakkenist, Boud Vogelesang en Frits van Hooy) heeft het schip zélf met de hand, in de schaarse vrije uurtjes, gefabriceerd. Ongeveer honderd uur hebben ze eraan gewerkt. Materiaal gebruikt, dat, onder meer, in vleugels van vlieg tuigen wordt aangetroffen, de zogenaamde arami- devezels. De boot hebben zij de naam ARROW (een afkorting van ARamide ROWingboot) gege ven. De roeiers willen bewijzen, dat deze boot niet alleen op kalm water tot prestaties in staat is, maar ook, zoals nu het geval, op water waar het behoorlijk kan spoken. En dan niet breekt of zinkt. De ontwerpers en bouwers denken zelfs, dat dit (proto)type alle mogelijkheden in zich heeft om op de internationale markt te concurreren. Zwit sers hebben al belangstelling getoond. Boordevol zelfvertrouwen zijn ze. Alle vijf. Niet één denkt eraan, dat de oversteek óók wel eens zou kunnen falen. Het standpunt: de boot is pri ma, de conditie is op peil en er wordt de eerste dagen geen al te zwaar weer ver wacht. Het KNMI heeft dit laten weten. Dus wat kan er dan nog mis gaan? "Ach", bedenkt Boud Vogele sang zich, "met het weer weet je het natuurlijk nooit, 't Kan slecht zijn. Nou, dan gaan we gewoon niet weg. Stellen we de tocht een paar dagen uit. Maar binnen vier uur is het heus wel behoorlijk te over zien wat voor weer je kunt verwachten. We gaan er niét vanuit, dat we in de proble men komen. Gebeurt dit toch? Desnoods steken we dan zwemmend over", lacht hij. "Aan de overkant komen we. Dat kan ik je op een brief je geven." Het idee om het Kanaal met een roeiboot (wedstrijd-type) te bedwingen, leeft al een he le poos bij 'de vijf. Allen zijn geroutineerde roeiers, zijn ook lid van een vereniging. Drie jaar terug begon het als een grap. Een grap die later gestalte kreeg. Want stuk voor stuk voelden ze er wel wat voor om die grote tocht eens te maken. Toen dit besluit was gevallen, besloten ze om zélf een boot te bouwen. Die nu dus kant en klaar ligt om de strijd met het woelige Kanaal-water aan te gaan. "Ik denk", vertelt Boud Vogelesang, "dat deze boot, als hij inderdaad in pro- duktie zou worden genomen, nog veel beter uit de verf zal komen. Dat er, bijvoorbeeld, een stuk sneller mee kan worden gevaren dan nu. Je kunt, verwacht ik, de Arrow zien als een voorloper van een nieuwe generatie boten. Waarmee de Nederlandse roeiwereld zijn historische faam opnieuw kan bevesti gen. Ze hebben ons al eens gezegd, stuur een exemplaar naar Oost-Duitsland. Mis schien worden zij er wel we reldkampioen mee Familie De reacties van de naaste fami lieleden liepen nogal uiteen. De één z'n vrouw had er to taal geen moeite mee (omdat zij zelf ook roeit), terwijl een tweede haar man voor 'roei- gek' verklaarde. Andere echt genoten (mannen) lieten hun vrouwen weten zélf wel uit te maken wat ze in dit geval zouden doen. Donderdag (8 oktober), om pre cies twee minuten over tien, stappen de mannen in de boot. Of ze vertrekken uit de haven van Calais of ze stap pen het strand op en begin nen vanuit de branding met het bedwingen van het Ka naal. Dat ze dan met natte voeten aan de strijd begin nen, deert hun niet. leder lid, dat meevaart, ziet de strijd anders: de één als een test voor de roeiboot, een an der wil zo snel mogelijk aan de overkant zien te komen. Een race tegen de klok dus. "We hebben er allemaal onze eigen gedachte over", ver woordt Boud de meningen. Duidelijk is wel, dat de Bos koper Huib Brouwer extra hard aan de riemen zal trek ken. Hem is het er vooral om te doen zo gauw mogelijk voet op de Engelse kust te zetten. Navigeren doet Boud. "Daar droeien. hebben aan condi tietraining gedaan enz. Daar zal het niet aan liggen "Voor zo n lange wedstrijd train jc wél specifiek". licht Huib Brouwer toe. "Zo moet je er voor zorgen, dat je handen en billen harder worden Anders knjg je absoluut problemen met zo'n lange zit. En je dieet is erg belangrijk. Een week vantevoren mogen we geen spijzen eten die in het li chaam worden omgezet in suiker. Slechts vis. sla en zo. Alle suiker-reserves moeten worden verbruikt. Betekent dus hard trainen. Is de ener gie op. dan gaat het lichaam de overtollige vetten aanspre ken. Dan ben je snel moe. Een dag of drie vóór we aan de wedstrijd beginnen, eten we veel suiker. Dat wordt in de strijd snel afgebroken en omgezet m energie. Na tien uur is het op. Dit zorgt er wel voor, dat je achter elkaar kunt blijven roeien en niet een keer hoeft te stoppen om wat te eten. Verlies je snel heid, moeten we dus niet hebben. Er staat een wereld record van een roeiboot die het Kanaal is overgestoken. Staat op 3 uur en 55 minuten. Is nooit verbroken. Maar dat is in 1911 al gevestigd. Nog maals, dit was géén wed strijd boot' Volgboot 'De vijf hebben de marine ge vraagd of zij voor een volg boot met volledige uitrustig kan zorgen. Antwoord heb ben ze nog niet gehad. Gaat het om een wetenschappelij ke zaak, dan is dit geen punt Maar wordt de stryd louter en alleen gevoerd om een plaatsje te bemachtigen in het boek van Guinness, dan laat de manne het afweten. Zelf hebben de roeiers ook voor een volgbootje gezorgd. Zodat ze niet volledig afhan kelijk van de marine zijn. De marine kan de mannen ech ter sneller ergens doorheen loodsen dan wie dan ook. Bo vendien zijn de schepen be ter uitgerust met communi catiemiddelen. Het definitie ve antwoord moet van de ad miraal komen. "Hij mag ze ker niet denken, dat wij zo maar een clubje zijn, dat een recordpoging gaat doen. We zijn, wat dat betreft, met een serieuze zaak bezig. Tenslotte varen we met een roeiboot, die van nieuw materiaal is ge maakt", stelt Boud Vogele sang. De mannen hebben het zekere voor het onzekere genomen. In hun volgboot zit ook een arts, een hartspecialist uit Leiden. De medicus bood zélf aan om mee te gaan. "En daar hebben we graag ja te gen gezegd", vertelt Huib Brouwer "Bovendien spreekt hij vloeiend Frans en Engels. Daar kun je, als er wat moeilijkheden opdoe men, alleen maar profijt van hebben. Daarnaast, hu heeft ook de kosten van de volg boot voor zun rekening geno men ontbreekt op de foto. heb ik een diploma van op zak", vertelt hij. "Had ik no dig. omdat ik ook aan kust- zeilen doe. Dus als mist ons zou overvallen en we de volg boot uit het oog zouden ver liezen, is er zeker geen man overboord. We zullen be paald niet blijven ronddob beren tot iemand ons oppikt. Aan de wal komen we zonder meer. Al zal iedereen", voor spelt 'ie, "er erg hard voor moeten werken." De roeiers schatten hun kansen zelf behoorlijk hoog in. Als het weer inderdaad goed blijft. Theo de Jong (veertig jaar oud): "Ja. we hebben al eens zo'n vijftig kilometer binnen vier uur afgelegd. Ko men we aan de overkant, dan vestigen we een wereldre cord Omdat nog nooit en te nimmer een wedstrijd boot deze tocht heeft volbracht." De voorbereiding voor deze ra ce is. beweren ze alle vjjf, vol doende geweest. Allen heb ben ervaring met wedstrij- HEERLEN (ANP) - De pri- maire politie-opleiding dient hoog nodig herzien EMMEN - De Emmenaar H. Dijk stra heeft bij de aanleg van zijn tuin ongeveer 70 oude gouden en zilveren munten gevonden wel ke dateren uit de jaren tussen 1604 en 1654. Experts schatten de vondst op een waarde van ruim een miljoen gulden. Dijkstra: 'Over de waarde kan ik nog niets zeggen. Dat zal de taxa tie van het munten- en pennin genkabinet in Assen moeten uit maken'. Bij nader onderzoek in de tuin zijn geen verdere vondsten gedaan. Dijkstra heeft de hulp ingeroe pen van een expert die ook aan wezig was bij de vondst enige tijd geleden in het Zeeuwse Se- rooskerke. Of de vinder de mun ten als verzameling houdt of ver koopt dat weet hij nog niet. te worden en aangepast aan de zich snel ontwikke lende maatschappij die steeds hogere eisen stelt aan de taakuitoefening van de politieambtenaar. Tot die conclusie zijn gisteren de chefs van de korpsen gemeente politie en rijkspolitie in Limburg gekomen in een gesprek met het bestuur van de grootste politie bond van Nederland, de Alge meen Christelijke Politiebond (ACP). Dit gebeurde tijdens een discussiebijeenkomst in het Zuidnederlands opleidingsinsti tuut voor de gemeentepolitie in Heerlen. Volgens de deelnemers aan de dis cussie moet de opleiding ver lengd worden met zeven maan den van twaalf nu tot negentien maanden in de toekomst. Boven dien zou de minimumleeftijd van 17 tot 19 jaar moeten worden.op- getrokken en dient de nieuwe opleiding nog volgend jaar te starten. Voorts werd aangedrongen op een stelsel van voortgezette oplei ding en vorming van de oudere generatie politiepersoneel. De nieuwe opleidingen zullen uit extra middelen gefinancierd moeten worden en dienen hoge prioriteit te krijgen. De gelden hieraan besteed worden aange merkt als dieptepuntinvesterin gen. Als belangrijkste redenen voor een betere en langere politie-oplei ding werden aangevoerd de steeds kritischer beoordeling van de politieambtenaar als handhaver van de openbare orde en de grotere nadruk die gelegd wordt op de bescherming van de rechten van de burger. Gijzelingszaak Den Haag: eis van 2V2 jaar DEN HAAG (ANP) - De 21-jari- ge Hagenaar P.M., die in de nacht van 25 juni dit jaar een portier van het Haagse Leyenburg-ziekenhuis enige tijd heeft gegijzeld, hoorde gisteren voor de rechtbank in Den Haag 2,5 jaar gevange nisstraf tegen zich eisen. De officier van justitie, mr. H A Holthuis, eiste tegen zijn broer W.M., die aan de gijze lingsactie meedeed, één jaar cel. De broers drongen het zieken huis binnen omdat zij op zoek waren naar de 29-jarige H.T., die daar was opgeno men met een schotwond. Zij wilden de Datiènt "spreken" over de dood van hun broer Gerard, die door T. met een geweerschot om het leven was gebracht. Zij kwamen het ziekenhuis bin nen bij de EHBO-ingang. Daar vroegen zü aan de por tier waar T. lag. Toen deze dat niet onmiddellijk zei, werd hij onder bedreiging van een mes meegenomen naar de tiende etage van het zieken huis, waar het tweetal T. hoopte te vinden. De gezoch te patient vluchtte echter naar een andere afdeling toen hij de broers in de gang zijn naam hoorden roepen. Met het mes op de keel werd de portier in de doodlopende gang op de tiende etage onge veer 2,5 uur vastgehouden. Kort na het begin van de gij zelingsactie was de poltie met 25 man ter plaatse. Uitspraak 15 oktober. CDA-kamerlid hekelt opstelling partij bij formatie DEN HAAG (GPD) - Een mis-taxa- tie van Van Agt heeft de formatie van het kabinet verlengd. CDA- Tweede-Kamerlid W. de Kwaad- steniet schrijft dit in de jongste aflevering van het partijblad CDActueel. Hij stelt ook vast dat Van Agt zich heeft verkeken op de visie van zijn fractie. Van een mis-taxatie is volgens De Kwaadsteniet sprake, omdat Van Agt niet had verwacht dat de PvdA hem het premierschap zou gunnen en dat Den Uyl on der zijn leiding tot het kabinet zou toetreden. De premier zei dit onlangs in een interview met Vrij-Nederland. dat door De Kwaadsteniet ..uitermate onthul lend" wordt genoemd Dat Van Agt zich heeft verkeken op de mening van de fractie, blijkt eveneens uit het weekblad interview, stelt De Kwaadsteniet vast Daarin geeft de minister president toe dat hij in de laatste fase van de formatie niet had ver wacht dat de CDA-fractie met het onderhandelingsresultaat zou instemmen. Daarbij speelt een rol, aldus De Kwaadsteniet. dat Van Agt wel premier, lijsttrekker, fractievoor zitter en onderhandelaar is ge weest. maar geen of nauwelijks fractie-ervaring heeft. ..De posi tie van een fractievoorzitter is stellig sterk, maar het is en bluft wel zo. dat de fractie-opvatting beslissend is" In zijn terugblik op de formatie schruft De Kwaadsteniet dat „het wat krampachtig klonk" dat het CDA meteen na de verkie zingsuitslag de leiding van de formatie claimde. Voorts be strijdt hij dat het een vanzelf- sprekendheid zou zun dat de grootste partu de premier levert, omdat dat alleen kan indien de anderen dat accepteren. Tudens. de formatie heeft Van Agt steeds volgehouden dat zun kandida tuur voor het premierschap een vanzelfsprekendheid was waar over eigenlek niet viel te prate- n. De Kwaadsteniet wijst er op dat het kabinet er gekomen is dank zij CDA-prominenten die op dat moment niet de steun van Van Agt hadden. „De niet-beoogde informateur (De Gaay Fortman) en de met-beoogde fractievoor zitter (Lubbers) bleken essentie- Ie krachten voor het totstand- brengen van het beoogde kabi net", schrijft hu- BRUSSEL (ANP) - In alle staalbe drijven in het Waalse landsge deelte van Belgié hebben de ar beiders gisteren gestaakt. Het ging om een 24-uurs staking die 's ochtends om zes uur was be gonnen. Met de staking wilden de arbeiders de aandacht van de regering vestigen op de volgende eisen: de plannen voor het Waal se staal zoals die enkele maan den geleden werden overeenge komen dienen integraal te wor den uitgevoerd, de beloofde in vesteringen moeten er komen en de jaarlukse produktie mag niet teruggebracht worden onder de overeengekomen 8.5 miljoen ton per jaar. De staking in de Waalse staaiindua- trie is zonder incidenten verlo pen. Maar een poging om ook het personeel uit de metaalverwer kende industrieén erbu te be trekken is voor het grootste deel misgelopen In Luik en omge ving reed men met luidspreker- wagens rond om de bevolking van het doel van de staking op de hoogte te brengen Van tevoren was aangekondigd dat men met een vijftiental autobus sen met stakers gisteren naar Brussel zou komen om daar bij het gebouw van de EG commis- sie te demonstreren Maar daar is kenneluk niets van gekomen, want m Brussel is geen Waalse staaistaker waargenomen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11