Labour wil kernwapens lozen Sowjet-lme wil nu harde acties Schijnvrede in Spaanse centrumpartij Twijfel VS over Awacs Vliegramp berooft Iran van legertop Congres wil lidmaatschap NAVO wel handhaven DONDERDAG OKTOBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 WASHINGTON (Reuter/UPI/ DPA) - De Amerikaanse regering heefl gisteren besloten de forme le indiening bij het congres van haar omstreden voorstel tot ver koop van het vliegende radarsys teem (AWACS) aan Saoedi-Ara- bié uit te stellen. Dit heeft een hoge functionaris van het minis terie van buitenlandse zaken in Washington gezegd. Volgens hem zal het uitstel onge veer 36 uur duren en de gelegen heid geven voor "een aantal be paalde aanpassingen" van het voorstel. Het zag ernaar uit dat het voorstel in zijn oorspronkelij ke vorm geen meerderheid zou krijgen. Eerder op de dag had het state de partment gezegd dat het voorstel gisteren bij het congres zou wor den ingediend en geen verrassin gen zou bevatten. De functiona- Egypte voor levering aan Saoedies ris van het ministerie verklaarde echter omstreeks 20.00 uur (Ned. tijd) tegenover het Britse persbu reau Reuter dat er oponthoud was. Niet duidelijk is wat de aan leiding is geweest voor het uit stel. Tegen het voorstel bestaat bij een groot aantal leden van zowel het huis van afgevaardigden als de senaat verzet uit angst voor de veiligheid van Israel en uit vrees dat het technisch hoogstaande ysteem in handen van de Sowjet- Unie komt wanneer de Saoedi- sche regering zou komen te val len. De Egyptische president Anwar Sadat heeft gisteren hartstochte lijk gepleit voor de verkoop van het Amerikaanse vliegende ra darsysteem aan Saoedie-Aabie, dat hij omschreef als "de beste vriend" van de Verenigde Staten in het Midden-Oosten. Vandaag vertrekt de Egyptische vice-president Hosni Mobarak naar Washington met een "be langrijke boodschap" van de Egyptische leider aan president Reagan. Volgens Sadat, die een laatste bijeenkomst van een drie daags congres van de regerende nationale democratische partij toesprak, heeft Saoedi-Arabie zich tegen Egypte gekeerd sinds hij eind 1977 met Israel een po ging tot vrede deed. "Zij zweren nu tegen ons samen en zullen morgen tegen ons samenzwe ren" aldus de president "Maar ik verklaar dat Saoedi-Arabie het volledige recht heeft de AWACS- toestelien te krijgen. Anders zal de zeer grote vraag rijzen hoe Amerika zijn beste vriend behan delt". Saoedi-Arabie heeft, zo ze hij. miljarden liedollars bij Ame nkaanse banken gedeponeerd "Als deze miljarden worden te- ruggehaal zou de Amerikaanse economie, de sterkste in de we reld. getroffen worden" Voor de derde maal in dne dagen waarschuwde Sadat in zijn rede de Libische regering voor een aanval op Soedan. Gaddafi speelt volgens hem een "zeer ge vaarlijk spel" en Egypte zou Soe dan onmiddellijk met alle kracht te hulp komen. LONDEN (GPD/ANP) - De invloed van de snelgroeiende anti-kernwapenbeweging in Engeland was gisteren dui delijk merkbaar op het congres van de Labour-partij. De partij, min of meer broederlijk bijeen in Brighton, stem de met een overtuigende meerderheid voor eenzijdige kernontwapening. Een oproep tot uittreding uit de NA VO werd echter verworpen. Evenals het liberale partijcongres eerder deze maand stemde de Labour-partij tegen de plaatsing van kruisraketten, tegen de mo dernisering van de eigen atoomonderzeeërs, tegen de neu tronenbom en tegen alle kernwa pens in Engeland. Een aantal ge matigde kamerleden noemde de beslissing ongelukkig. Zij herin neren zich nog hoe het kernwa pendebat de Labour-partij 20 jaar geleden bijna verscheurde. Ook nu liepen de emoties weer hoog op toen Labours schaduw- minister voor defensie, Brynmor John, woedend de zaal uitstorm de omdat hij niet werd uitgeno digd de delegatieleden van zijn standpunt te overtuigen. John is tegenstander van eenzijdige kernontwapening. Bijna alle zes tien afgevaardigden die op het spreekgestoelte werden uitgeno digd, waren voorstanders. John zei zijn positie als Labour-defen- siewoordvoerder te zullen her zien zo gauw hij afgekoeld was. Andere gematigde kamerleden die ten koste van alles willen ver mijden dat eenzijdige kernont wapening in Labours verkie zingsprogramma zal worden op genomen, zeiden niet gebonden te zijn aan de uitspraak van het congres omdat de motie met minder dan tweederde meerder heid werd aangenomen. Die meerderheid is nodig om eenzij dige kernontwapening en andere resoluties tot officieel partij be leid te verheffen. Partij bestuurslid Joan Lester zei dat de Labour-partij nu meer dan ooit verplicht was eenzijdige kernontwapening in haar pro gramma op te nemen. Twintig jaar geleden werd over de bom gesproken als een noodzakelijk wapen dat zo afschrikwekkend was dat het nooit gebruikt zou worden, zei Lester. „Dat argu ment is niet geldig meer sinds naties praten over het voeren van kernoorlogen". „De baby's die we destijds in de kinderwagens meenamen naar de anti-kemwa- pendemonstraties, zijn opge groeid tot jonge mensen die ac tief zijn in de kernontwapenings- campagne en de Labour-partij wantrouwen omdat ze zich niet duidelijk over ontwapening uit spreekt. Eenzijdige kernontwa pening kan de partij herstellen en groter maken omdat ze die jongeren aantrekt die denken de 25 of 30 niet te halen". NAVO Wat het lidmaatschap van de NA VO betreft, sprak aanvankelijk het congres zich in een openbare stemming in grote meerderheid uit voor uittreding. Partijvoorzit ter Alex Kitson aanvaardde deze uitspraak echter niet en bepaal de tegen protesten uit de zaal in dat er een geheime stemming moest worden gehouden. Die had tot resultaat dat vijf miljoen blokstemmen tegen en één mil joen voor uittreding werden uit gebracht. De stemmen tegen de NAVO kwamen vooral van de partij-afdelingen. De vakbonden waren, evenals de partijleiding, voor handhaving van het NAVO- lidmaatschap. MADRID (ANP/UPI) - Meer dan 100.000 Spanjaarden hebben gisteren Spaanse spijsolieschandaal. Consumptie van giftige spijsolie heefl al 140 Madrid hun woede geuit over het het leven gekost. Tegen Solidariteit Italië komt 125 miljard gulden tekort ROME - Na wekenlange onderlin ge discussies kreeg de Italiaanse regering de begroting voor 1982 op tijd rond. Het tekort wordt be rekend op 50.000 miljard lire (125 miljard gulden) tegen de 60.000 miljard die oorspronkelijk ge raamd waren. De besparing van 10.000 miljard wordt verkregen door bezuiniging op de over heidsuitgaven, verhoging van in directe belastingen en accijnzen, verhoging van overheidstarieven (elektriciteit, telefoon, posterij en) en vermindering van de over heidsbijdragen aan de gemeen ten, die daarvoor in de plaats het recht herkrijgen op beperkte schaal eigen belastingen te hef fen. De bezuiniging op de overheidsuit gaven wordt vooral verkregen op het gebied van de volksgezond heid, waar voortaan gedeeltelijke betaling wordt geëist voor dok tersbezoek, medicijnen, zieken- huisverpleging, die tot nu toe gratis werden verstrekt. De post- tarieven gaan al vanaf 1 oktober flink omhoog, elektriciteit en te lefoon worden binnenkort om streeks 16 procent duurder. Voor sigaretten en benzine moeten de Italianen binnen afzienbare tijd ook meer betalen, terwijl ook de wegenbelasting per 1 januari met een nog onbekend percentage wordt verhoogd. Tegelijk doet de regering een be roep op werkgevers en werkne mers om zo spoedig mogelijk een overeenkomst te bereiken ov^r de arbeidskosten, en dat bete kent vooral over de glijdende loonschaal, die de vakbonden met hand en tand blijven verde digen. Hier ligt een van de vele voetangels en klemmen die de regering zal ontmoeten op de weg naar de hoognodige bestrij ding van de inflatie. (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - De Sowjet-Unie heeft de Poolse regerings leiders nadrukkelijk te verstaan gegeven dat zij de politie en militairen moet inschakelen om een eind te maken aan de activiteiten van de Poolse onafhan kelijke vakcentrale Solidariteit. Terwijl de vakcentrale woensdag op de vijfde dag van het congres in Gdanks verder ging met de discus sies over het programma van Solidariteit in de ko mende twee jaar, publiceerde het Russische pers agentschap Tass een hoofdartikel uit het Tsjecho- slowaakse partijorgaan Tribuna. Het artikel handelt over „de nederlaag van de contra-revolutionairen" in Tsjechoslowakije in 1968, toen de strijdkrachten van de Warschau-pact-landen het land zijn binnen gevallen. „Wij hebben toen geleerd dat contra revolutie niet kan worden onderdrukt door debatten en discussies. Om dat te bereiken moet een land alle krachten ge bruiken die het tot zijn beschikking heeft", zo wordt in het artikel gezegd en waarin verder de nadruk op wordt gelegd dat Solidariteit een contra-revolutio naire kracht is, dat zo snel mogelijk een halt moet worden toegeroepen. De Poolse regering heeft intussen bevestigd dat er op het ogenblik meer dan gebruikelijk soldaten op straat zijn en er meer politie in de voornaamste ste den patrouilleren. „Dit is een deel van ons plan om de criminaliteit en de anarchie tegen te gaan", zo wordt van de zijde van de regering gezegd. Een van de nevenverschijnselen van de economische crisis in Polen is inderdaad dat de criminaliteit sterk is toegenomen. Het stelen uit geparkeerde auto's heeft spectaculaire vormen aangenomen en in de nieuwe woonwijken worden de kelderruimten re gelmatig geplunderd door mensen die zoeken naar artikelen, die op de zwarte markt kunnen worden geruild of tegen harde valuta wordt. De zuiveringsactie van de regering onder de zwarte handelaren heeft de situatie van de bevoorrading trouwens alleen maar moeilijker gemaakt Eige naars van particuliere restaurants kunnen bijvoor beeld niet eens een varken kopen van een boer op het platteland omdat het in beslag kan worden ge nomen tijdens de regelmatige controles door de po litie van auto's die in de richting van de stad rijden. Pil minst populair in Italië ROME (DPI) - Slechts vijf procent van de vrouwen in Italië ge bruikt de pil als iK>orbehoedsmid- del tegen zwangerschap. Dit is gebleken uit gegevens van de we reldgezondheidsorganisatie (WHO) die gisteren op een con gres in Rome werden aange haald. Dit percentage is lager dan in enig land in Europa behalve Grieken land en Turkije, zo bleek tijdens de bijeenkomst over anticoncep tie. Volgens de gegevens van de WHO gebruikt m Nederland 36 procent van de vrouwen de pil, tn België 34 procent en geeft in West-Duitsland 31 procent de voorkeur aan de pil boven ande re voorbehoedmiddelen. Ita liaanse vrouwen passen liever natuurlijke methoden van ge boortebeperking toe als de coitus interruptus en door de kerk aan bevolen methodes, aldus Luigi Carenza, hoofd van de afdeling gynaecologie van de universiteit van Rome. Het geringe gebruik van de pil door Italiaanse vrou wen schreef hij toe aan "slechte informatie en een reeks vooroor delen en overdreven verhalen over de negatieve kanten van de pil". De strydbijl is voorlopig even begraven binnen de door in terne twisten gekwelde Spaande regeringspartij Unie van het Democratisch Cen trum (UCD) Begin deze week nam het politieke comi té van de partij met grote meerderheid een document aan, het zogenaamde docu ment van de integratie", be doeld om de interne rust te herstellen. Belangrijkste punt van document is dat alle ieden van de partij zich ver plichten om de interne con flicten binnen de partij via een intern debat op te lossen Een noodverband bedoeld om met het oog op de komen de regionale verkiezingen in Galicie van 20 oktober daar buiten althans niet de indruk te wekken van een hopeloos verdeelde partij. Maar of die interne (schijn)vrede lang zal duren valt te bezien. „Kanker kun je niet genezen met een aspenentje", ver klaarde onlangs de sociaal democratische minister van justitie Fernandez Ordonez, doelend op het „vredesdocu- mentDat kankergezwel is de zich al maanden voortsle pende machtstrijd binnen de partij. De strijd is in feite aan gebonden door de conserva tieve christen-democraten, die hun kans schoon zagen om uit de algemene schrik en apathie na de mislukte staats greep van 23 februari politie ke munt te slaan door aan te dringen op een verbond met de conservatieve democrati sche coalitie van Fraga In- barne. De zogenaamde „blauwen", de tot democraat bekeerde kop stukken uit Franco's voorma lige nationale beweging en de coöperatieve studentenvak bond onder het leiderschap van de huidige minister van autonomiezaken. Martin Vil la. doen verwoede pogingen om hun deel van de macht sfeer binnen de partij uit te breiden. Vooral via het net van civiele gouverneurs (de hoogste instanties in de pro vincies en sleutelposten bij verkiezingen) dat door Mar tin Villa met zoveel zorg was opgebouwd toen hij nog mi nister van binnenlandse za ken was. Renaissance Ook de liberalen, tot dusver slechts verwezen naar het tweede plan en kalm gehou den met nietszeggende porte- fuilles, roeren zich naar har telust. Grote motor achter die liberale „renaissance" in Spanje is de Duitse minister van buitenlandse zaken. Hans Dietrich Genscher. te vens voorman van de Duitse liberale FDP. Samen met de voorzitter van de liberale in ternationale. de Luxembur ger Gaston Thorn, is Gen scher de laatste maanden met een ongebruikelijke frequen tie in Spanje neergestreken Hoewel Adolfo Soarez na zijn aftreden als premier in janua ri aankondigde de politiek definitief de rug toe te keren, is hij druk bezig aan een op merkelijke politieke come back. „De hertog", zoals zijn troetelnaam luidt sinds hij na zijn altreden door koning Juan Carlos in de adelstand werd verheven, is weer terug van weggeweest om „de par tij te redden van een voort schrijdende verrechtsing en de reformistische, progres sieve doctrine van de cen trumpartij veilig te stellen' Belangrijkste slachtoffer van die interne machtstrijd, (naast de sociaal-democraten van Fernandez Ordonez, die op het punt staan de hand doek in de ring te werpen en de partij te verlaten) dreigt premier Calvo Sotelo te wor den. De altijd als een wijze sphinx kijkende premier had aanvankelijk de illusie dat hu in staat zou zijn de eenheid binnen de partij te bewaren door zich als neutrale arbiter boven de stnjdende partijen te plaatsen. Uitholling Die poging is vorige week jam- merüjk gestrand toen Calvo Sotelo zich genoodzaakt zag om een pact met Soarez af te sluiten om het offensief van de ex-premier nog enigzins in te kunnen dammen. Maar het pakt heeft zijn onpartijdige imago grote schade berok kend. Een verdere uitholling van Calvo Sotelo's positie binnen de partij en ook bin nen de regering zal het defini tieve startsein betekenen voor de strud om de macht. Als voor die tijd de partij ten- miste niet uit elkaar geploft is als gevolg van een eventuele afgang bij de regionale ver kiezingen in Galicie GERRIT JAN HOEK Luns vindt VS "tactloos" inet besluit neutronenbom LONDEN (Reuter/DPA/UPI) - De secretaris-generaal van de NAVO. mr Joseph Luns, heeft gisteren kritiek uitgeoefend op de Amerikaanse regering. Haar recente besluit tot produktie van de omstreden neutro nenbom is volgens hem "niet bepaald een staaltje van tact geweest in het voeren van een buitenlandse politiek" Luns. die sprak in Londen op een bueenkomst van de Britse Atlantische Commissie, verweet Washington verder dat het "laks" is geweest bij het overtuigen van de publieke opinie van zun "positieve" belangstel ling in wapenbeheersing. De Verenigde Staten heben toegestaan dat in West-Europa de indruk heeft post gevat dat zij slechts geïnteresseerd zijn in het verkrijgen van militaire superioriteit, aldus Luns Hij doelde met deze woorden onder meer op het sterke verzet vanuit de bevolking in sommige Westeuropese landen, zoals Nederland en West Duitsland, tegen de voortgaande kernwapenwedloop. Maar al is Luns van oordeel dat de VS in het licht van dat verzet niet tactisch zun opgetreden. Voor de houding van de Westeuropese bondgenoten van de VS heeft hij overigens evenmin veel goede woorden over Taiwan verwerpt Chinees voorstel TAIPEH (AFP) - De voorstellen die de Chinese maarschalk Ye Jianying gisteren deed voor een onmiddellijke her eniging van Taiwan en China, zijn nog dezelfde dag verwor pen door de Taiwanese auto riteiten. Ye Jianying. voorzitter van het permanente comité van de Chinese nationale volksver gadering, had voorgesteld be sprekingen te beginnen over een onmiddellijke en vreed zame hereniging van Taiwan en de Chinese volksrepu bliek. Maar James Soong, directeur- generaal van het informatie bureau van de regering in Taipeh, verklaarde in een reactie dat alleen het afzwe ren door Peking van het com munistisch systeem kan lei den tot een hereniging. Het communisme wordt door het Chinese volk afgewezen, al dus Soong, die voorts stelde dat na het afschaffen van het communistisch systeem "in antwoord op de wensen van het volk een constitutionele volksregering moet worden gevormd. TEHERAN/BEIROET/AN- KARA (Reuter/UPI DPA) - Een belangrijk deel van de Iraanse militaire top, onder wie de minister van defensie en de chefstaf van het leger, is dinsdag omgekomen bij een vlieg tuigongeluk ten zuiden van Teheran. Dit heeft ra dio Teheran gisteren be kendgemaakt. Niet be kend is wat de oorzaak van de vliegramp is ge weest noch wat de gevol gen ervan zullen zijn voor de oorlog met Irak. Volgens radio Teheran is het Her cules C-130 transportvliegtuig, waarmee de hoge militairen en enkele tientallen oorlogsslacht offers terugkeerden van het front, neergestort bij het plaatsje Kahrizak. tien kilometer ten zuiden van de hoofdstad Onder de doden bevinden zich minister van defensie kolonel Seyed Moe- sa Namjoe. de chefstaf van het le ger generaal Valiollah Fallahi, het plaatsvervangend hoofd van de revolutionaire garde generaal Kolahdoez en een hoge militaire adviseur generaal Javad Fakoeri. Gevreesd wordt dat ook de be manning van het toestel en vier artsen die de oorlogsgewonden verzorgden, zijn omgekomen. Kranten in Teheran publiceer den gisteren foto's van het veron gelukte vliegtuig waarop bleek dat de staart van het toestel ver dwenen was en de romp zwaar was beschadigd. Niets is bekend over de oorzaak van het ongeluk Vollens radio Teheran heeft de presidentiële raad drie dagen nationale rouw afgekondigd. De begrafenissen zullen vandaag plaatsvinden. Uit regeringsbronnen in Teheran is vernomen dat een bijeenkomst is belegd van de geestehjk leider Chomeini met enkele hoge Iraanse leiders. In Iran zun de voorbereidingen in volle gang voor de presidentsverkiezingen die morgen plaatsvinden. Een woordvoerder van de strijd krachten maakte bekend dat bin nen enkele dagen opvolgers voor de overleden leiders worden be noemd Hu voegde eraan toe dat het Iraanse leger zun positie in de oorlog met Irak consolideert Zondag meldde Iran. wat later werd bevestigd door Irak. dat het de omsingeling van de belangru- ke oliestad Abadan had doorbro- ken. waarmee weer beweging in do al ruim een jaar durende strud was gekomen De hoge militairen die b(j de vlieg ramp omkwamen hebben een zeer belangrijke rol gespeeld bu de wederopbouw van het Iraanse leger na de val van de sjah in 1979. Het zun alleen veteranen cn hebben gediend onder de voor malige Iraanse vorst Generaal Fallahi. de strateeg van de Iraan se strijdkrachten in de oorlog met Irak en generaal Fakoen reorganiseerden de troepen zo goed dat zij stand hielden tegen het Iraakse leger dat als veel ster ker werd beschouwd in het be gin van het conflict.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9