Maatregelen og Zeedijk Werk ombudsman gestart PPR wil progressieve meerderheid realiseren "Witte boorden" apart straffen Amsterdamse burgemeester polst regering over heroineprobleem Luchtmacht en marine samen m meuwe F-27 Prof. Rang begint 1 januari Klacht Molukkers Bij milieucriminaliteit Voedsel jodium-arm DONDERDAG 1 OKTOBER 1981 DEN HAAG (ANP) - De PPR blijft streven naar het tot stand komen van een progressieve meerderheid in het parlement en zal in verband daarmee contac ten onderhouden met alle pro gressieve partijen. Tot die cate gorie rekent de PPR: PvdA, D'66, PSP, CPN en EVP. Ook vindt het partijbestuur van de PPR dat de partij meer dan tot nu toe een actiepartij zou moeten worden. Organisatorisch zou er ook het een en ander binnen de PPR moeten veranderen, want het partijbestuur vindt dat de huidige werkwijze v^n de partij te bureaucratisch dreigt te wor den. Ter versterking van de partij gaat de PPR met kracht nieuwe leden werven, zo mogelijk 2000 nieuwe actieve leden binnen een jaar. BINNENLAND Dit is een aantal belangrijke pun ten uit een notitie van het partij bestuur van de PPR over het functioneren en de politieke plaatsbepaling van de partij. On danks het streven naar een pro gressieve meerderheid kijkt het partijbestuur van de radicalen nogal kritisch aan tegen de part ners met wie dat zou moeten ge beuren. De PvdA is volgens het PPR-bestuur te veel de gevange ne geworden van het huidige systeem van maatschappelijke ordening. De PvdA denkt vrijwel steeds aan economische groei als oplossing voor de problemen. Wat betreft D'66 bestaat er bij de PPR nog onduidelijkheid. Deze regeringsperiode zal volgens hel PPR-bestuur leren of D'66 zichr zal ontwikkelen tot een progres sieve of een behoudende partij Wat betreft PSP en CPN stelt het PPR-bestuur er geen prijs meer op samen met deze twee partijen als "klein links" te worden aan geduid. Er moet in de visie van het bestuur gekozen worden voor een duidelijke afzonderlijke profilering Het PPR-bestuur onderkent in de samenleving naast de bestaande politieke groeperingen en sociale bewegingen zoals de arbeiders beweging een "nieuwe onder stroom" Deze nieuwe onder stroom uit zich volgens de PPR in emancipatiebewegingen, de vredesbeweging, kraakgroepen, de milieubeweging en de anti- kernenergiebeweging. Het PPR-bestuur meent dat het de taak van de PPR is om op poli tiek niveau en in politieke zin steun en vorm te geven aan die sociale bewegingen. Dat bete kent een afwijkende, dwarslig gende stijl van politiek bedrij ven, meedoen en er toch haaks opstaan", meent het PPR-be stuur. AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Polak van Amster dam heeft premier Van Agt gevraagd op korte termijn een gesprek te beleggen tussen een aantal ministers en een delegatie van burgemeester en wethouders over de situatie op de Zeedijk in de hoofdstad. Polak heeft dit gisteren verklaard tijdens een gesprek tussen de Zeedijk bewoners, het wijkcentrum d'Oude Stadt en de raads commissie voor algemene zaken. De Zeedijk wordt, zoals bekend, al geruime tijd geteisterd door een levendige drugshandel en alle daarbij behorende criminaliteit. Vorige week woensdag nog ver stoorden woedende Zeedijkbe woners de raadsvergadering. Zij eisten op korte termijn maatre gelen om aan de onhoudbare toe stand een einde te maken. In het gisteren gehouden gesprek verklaarden de bewoners dat zij van het gemeentebestuur con crete maatregelen verwachten al vorens het vertrouwen in dat be stuur hersteld kan worden. Zij zeiden geconstateerd te hebben dat de situatie op de Zeedijk de laatste tijd verslechterd is on danks een aantal reeds genomen maatregelen zoals sluiting van enkele cafés. Burgemeester Polak deelde mee dat ook hij de situatie op de Zee- Emoties na uitspraak in moordzaak AMSTERDAM (ANP) - Een 19-ja- rige Turk is gisteren door de rechtbank in Amsterdam veroor deeld tot vijf jaar gevangenis straf wegens het doodsteken van de Amsterdamse snackbarhou der Willem Verhagen. Tegen hem was vier jaar geëist. Een zèer geëmotioneerde familie van het slachtoffer protesteerde luidkeels tegen deze straf. "De kogel voor dat kreng. In zijn ei gen land had hij levenslang ge kregen. Het stinkt hier", riepen de nabestaanden van Verhagen vanaf de publieke tribune. Eerder al hadden deze familiele den protest aangetekend tegen de rechtsgang rond de dader en de naar hun mening veel te lage straf die geëist was. Dit deden zij via een pamflet dat werd afgele verd bij het politiebureau aan de Warmoesstraat in Amsterdam. Politiemensen van dit bureau co- pieerden dit affiche en reikten het uit aan bezoekers van het bu reau. Dit tot grote ontsteltenis van hun superieuren en het openbaar ministerie, die beide naar het gebeurde een onderzoek instelden. De zaak rond het affiche kwam in het afgelopen weekeinde aan het licht toen de advocaat Korvinus louter toevallig ook zo'n exem plaar in zijn handen gedrukt kreeg. Volgens hem getuigt het pamflet van "een diepgewortel de vreemdelingenhaat en staat het bol van discriminatoire uitla tingen". dijk onaanvaardbaar acht en dat binnenkort maatregelen geno men zullen worden. Deze maat regelen zullen volgens Polak in de allereerste plaats gericht zijn op herstel van de veiligheid van de burgers en de normale ver houdingen op de Zeedijk. Harder optreden De Rotterdamse spoorwegpolitie heeft intussen aangekondigd harder te zullen gaan optreden tegen de heroineverslaafden die zich dagelijks op het eerste per ron van het centraal station in Rotterdam ophouden. De spoor wegagenten gaan vaker surveil leren en overleggen met onder meer de narcoticabrigade van de Rotterdamse gemeentepolitie over verdere maatregelen. J. Witteman, districtschef voor de regio Rotterdam van de NS-poli- tie, wil zo snel mogelijk af van de huidige "onoverzichtelijke situa tie" in de restauratie op het eer ste perron. Volgens cijfers van de Rotterdamse Junkiebond (RJB) zitten daar elke dag ongeveer honderd tot tweehonderd ver slaafden. Witteman wil met het optreden bereiken dat het voor de junkies "onaantrekkelijk" wordt om de restauratie te ge bruiken. "De situatie ontaardt bijna elke dag, er komen agres sieve lieden op af en wij willen dat niet op NS-terrein", aldus de districtschef. Het optreden van de spoorwegpoli tie heeft plaats op grond van on der meer een artikel in de Spoor wegwet die ordeverstoringen op NS-territorium verbiedt. Straks meer spelsoorten in casino's DEN HAAG (ANP) - De Nationale Stichting Casinospelen (NSC), die vandaag vijfjaar bestaat, gaat begin volgend jaar het aantal spelsoorten in de casino's in Scheveningen, Zandvoort en Valkenburg uitbreiden met Amerikaanse roulette (zeven spelers per tafel) en Baccara. De raad voor de casinospelen heeft toestemming voor het invoeren van de nieuwe spelen verleend. Dit staat in het lustrum-nummer van de Nationale Stichting Casi nospelen. In de casino's kan men nu nog slechts Franse roulette en het kaartspel "Black Jack" spe len. Vorig jaar bezochten ruim één mil joen bezoekers de drie Neder landse casino's. De heer Krook (rechts), lid van de raad van bestuur van Fokker, overhandigt de sleutel van de eerste F-27 aan staatssecretaris van defensie Stemerdink. Luitenant-generaal C. Baas (luchtmacht) ziel erop toe dat dat goed gaat. WEERRAPPORTEN licht bew. 18 De Bilt licht bew. 17 Deelen onbewolkt 19 Eelde licht bew. 20 Eindhoven onbewolkt 19 Den Helder half bew. 18 Rotterdam licht bew. 19 Twente onbewolkt 18 Vlissingen licht bew. 18 Zuid Limburg mist 18 Aberdeen geheel bew. 17 Athene zwaar bew. 27 Berlijn geheel bew. 18 Bordeaux zwaar bew. 24 Brussel onbewolkt 17 Frankfort onbewolkt 17 Genève zwaar bew. 15 Innsbruck zwaar bew. 14 Klagenfurt geheel bew. 11 Kopenhagen onbewolkt 16 Lissabon licht bew. 26 Locarno onbewolkt 20 Londen regen 20 Luxemburg onbewolkt 16 Madrid half bew. 27 Malaga half bew. 25 Mallorca half bew. 25 München zwaar bew. 11 Nice licht bew. 23 Oslo zwaar bew. 15 Rome onbewolkt 24 Split zwaar bew. 20 Stockholm zwaar bew. 16 Wenen geheel bew. 12 Zurich geheel bew. 16 Istanbul mist 24 Las Palmas onbewolkt 26 Tcl-Aviv licht bew. 28 Tunis onbewolkt 27 Zeehond van Breda zwemt in de fuik BREDA (ANP) - Na een actie van ruim vier uur is de Bre dase brandweer erin ge slaagd de zeehond te vangen die sinds tien dagen in de Bredase singels huisde. Het dier kon gevangen worden dank zij zijn eigen nieuwsgie righeid. Aanvankelijk was het namelijk onder één van de netten door gezwommen die de brand weer dwars in het water had aangebracht en zo verdwe nen. Later kwam het echter achter een motorbootje van de brandweer aan. Die leidde het dier zo over een grondnet heen en het kon toen gemak kelijk worden opgehesen. De twee jaar oude zeehond is vervolgens in een speciale kist per auto naar het zeehon denopvangcentrum in Pieter- buren gebracht. Aan de red dingsactie in Breda is meege werkt door acht man van de brandweer, onder wie enkele duikers, twee deskundigen uit Pieterburen, drie mede werkers van het Rijksinsti tuut voor Natuurbeheer en één van Faunabeheer in de provincie Noord-Brabant. LEIDEN - Luchtmacht en Marine moeten sinds gisteren voor het eerst in de geschiedenis samen één vliegtuig delen. Het gaat om de Fokker F-27 "Maritime", die gisteren in een van de hangars van de vliegtuigfabriek Fokker via staatssecretaris Stemerdink (defensie) aan beide krijgsmach tonderdelen is overgedragen. In totaal zijn er twee toestellen van dit type besteld. De F-27 toestellen moeten drie, sterk verouderde Lockheed SP- 2H Neptune vliegtuigen van de Marine op Curacao gaan vervan gen. Zij zullen, net als de Neptu nes, patrouillevluchten gaan uit voeren boven het Caraibisch ge bied. Dat is ook de reden waar om de kosten van de toestellen, zo'n veertig tot vijftig miljoen gulden, voor rekening komen van de begroting voor Antilliaan se zaken. Alleen de exploitatie - zeven miljoen gulden per jaar voor bemanning, brandstof en onderhoud - wordt betaald door defensie. wordt ingezet. Dat betreft de controle op olielozingen en -ver vuiling, zeeverkeersleiding in het druk bevaren Caraibisch ge bied, opsporing van verdwaalde schepen en verder vluchten ten behoeve van de kustwacht. 3e bemanning van de F-27 bestaat uit twee vliegers en een boord werktuigkundige van de Lucht macht. en een radar-operator en een navigator van de Marine. Het toestel, dat op één vlucht maxi maal 5000 kilometer kan afleg gen, beschikt over zeer geavan ceerde navigatie-apparatuur, die van buitenaf niet is te storen. Voor het opsporen van schepen heeft de F-27 onderaan de romp rondzoekradar hangen met een bereik van ongeveer 200 kilome ter. Met deze apparatuur kan zelfs een roeiboot op een afstand van 80 kilometer worden waarge in november gaat de eerste "Mari time" naar Curacao, de tweede volgt begin volgend jaar. Al eer der is het toestel geleverd aan Peru, Spanje, de Filippijnen en Angola. DEN HAAG (GPD) - Het bureau van de nationale ombudsman begint al vandaag met haar werk. De mensen die met klach ten bij het kantoor aan kloppen, zullen worden geholpen door een aantal medewerkers. De dinsdag benoemde prof. Rang be gint pas op 1 januari 1982 met zijn taak. Met deze aanloopperiode hoopt ROTTERDAM (ANP) - Het Landelijk Actiecomité Zuid-Moluk- ken (LAC) zal bij de onlangs benoemde nationale ombudsman prof. Rang een klacht indienen over het optreden van staatsse cretaris Van Leijenhorst (minderheden) bij de op handen zijnde ontruiming van Molukse barakken in Vaassen (Gld). De staats secretaris heeft niet gereageerd op een verzoek van het LAC om te bemiddelen. Dit heeft een woordvoerder van het LAC gisteravond meegedeeld. De klacht zou vandaag bij de ombudsman worden ingediend. Volgens de woordvoerder neemt de staatssecretaris de problemen bij het Molukse woonoord - dat volgens een gerechtelijk bevel ontruimd moet worden - niet serieus. De staatssecretaris heeft het LAC gevraagd om medewerking bij de ontruiming. prof. Rang dat de kinderziekten van de nieuwe instelling nog dit jaar worden opgelost, zodat hij zelf meteen goed aan de slag kan gaan. Bovendien kan in deze eer ste periode een beeld worden verkregen van de zaken die bij de ombudsman terecht komen De hoogleraar zei dit gisteren tij dens een eerste ontmoeting met de pers. Daarvoor had hy uit handen van Tweede-Kamervoor zitter Dolman zijn aanstellings- brief ontvangen. Prof. Rang heeft voordat hij door de Tweede Kamer werd be noemd, slechts één interview af gegeven en wel aan onze krant en een aantal andere GPD-bla- den. Dit gesprek heeft hem bijna zijn benoeming gekost. De vaste kamercommissie was gepikeerd omdat de hoogleraar nog voordat zijn benoeming zeker was al de pers te woord heeft gestaan. Uit eindelijk is de commissie toch over dit bezwaar heen gestapt. De nationale ombudsman heeft geen bevoegdheden oir. als een rechter maatregelen af te dwin gen. Volgens prof Rang zal hij gezag moeten opbouwen door overredingskracht en de hard heid van zijn argumenten. Ver der zal hij over elke zaak rapport uitbrengen aan het parlement, die altijd de regering ter verant woording kan roepen. Boven dien kan een rol spelen dat de na tionale ombudsman zoveel mo gelijk in de openbaarheid zal werken. Het is volgens Rang belangrijk dat er geen barrières worden opge worpen voor mensen met klach ten. Iedereen moet zich vrij voe len bij de nationale ombudsman aan te kloppen. Medewerkers van de ombudsman zullen daar om mogelijk huisbezoeken gaan afleggen bij mensen die een klacht hebben ingediend. Hij verwacht overigens per jaar zo'n vijfduizend klachten in be handeling te krijgen. Hy baseert zich daarby op ervaringen van buitenlandse ombudslieden. Het kantoor van de nationale om budsman is gevestigd aan de Pnnsegracht 63-65 te Den Haag. Het postbusnummer is 30200. 2500 GE Den Haag. Staatssecretaris Lambers-Hac- quebard (milieuhygiëne) voelt er weinig voor bestuur ders persoonlijk verantwoor delijk te stellen voor milieu verontreinigingen. Het is vol gens haar te simpel „ambte naren als bliksemafleiders" te gebruiken als een vergifti gingszaak wordt ontdekt. Directe veroorzakers van verontreinigingen, zoals on dernemers. kunnen volgens haar ook niet zomaar straf rechtelijk worden aangepakt. „Daarvoor is wel verande rend normbesef nodig", al dus de staatssecretaris. Me vrouw Lambers reageerde daarmee kort op het boek „Witte-boordencnminaliteit dat haar gisteren door de schrijver, prof. G. P Hoefna gels werd overhandigd. In dat boek stelt Hoefnagels voor niet voor de eerste keer overigens, bestuurders per soonlijk te vervolgen als zij meewerken aan milieuvergif- tigende activiteiten. Als ma ximale straf zou een gevange nisstraf van tien jaar of een geldboete van tien miljoen gulden nodig zijn. Meer in het algemeen wil de hoogle raar aan de Rotterdamse Er asmus Universiteit dat mi lieuverontreiniging vaker als crimineel gedrag wordt er kend en vervolgd, net zo als dat gebeurd bij 'klassieke' misdaden als diefstal en mis handeling Hij wil uitdrukkelijk dat de nieuwe criminelen net zo be handeld worden als de klas sieke criminelen. Niet de mi- lieuverontrciniger net zo goed als de inbreker de cel in. maar de inbreker net als de milieuverontreiniger de scha de van zijn onwettige acties laten betalen De maatschappij is volgens de hoogleraar niet voldoende doordrongen van het besef Prof. Hoefnagels: macht en misdaad. dat verontreiniging crimineel is. Hij noemt in zijn bock als voorbeeld mishandeling dat strafbaar wordt gesteld in art. 300 van het Wetboek van Strafrecht. De gemiddelde Nederlander kijkt niet ver baasd bij een veroordeling wegens mishandeling van een verdachte die een ander de keel dichtkneep en bijna bet stikken. Men zou wel moeite hebben met het ver volgen van een fabnkant die een halve wijk naar frisse adem doet snakken omdat giftige stoffen door de schoorsteen zyn geloosd Ook als dat opzettelijk ge beurt, omdat een andere me thode te duur is en de werk gelegenheid anders in gevaar komt. Machtsmisbruik Volgens Hoefnagels is dergely- ke milieuverontreiniging een van de ernstige vormen van 'witteboordencriminaliteit'. In zijn boek, dat hij ah een eerste aanzet beschouwt tot een uitgebreidere studie over het onderwerp, definieert hy de wittc-boordcncnminali- teit anders dan zyn collega- criminologen dat tot nu toe deden. Zyn definitie: „On wettige gedragingen, ge pleegd door politieke en overheidsfunctionarissen en zakenmensen met hoge sta tus. in de sfeer van functie of beroep, tot politiek of finan cieel gewin, door middel van bestuurlyke of economische dubbele machtsuitoefening of administratieve manipula ties in de ruimste zin of door geweld" Witte-boordencriminelen zyn dus voor hem geen netgekle de, ryke mensen. Het zyn mensen die zoveel macht hebben dat ze hun misdaden kunnen verdoezelen of hun misdaden zodanig presente ren dat ze „niet als misdaad herkend worden of vallen on der de aanvaarde gebruiken van de grote zakenwereld Kenmerk is ook dat vaak geen afzonderlyke personen de misdaden plegen maar rechtspersonen: een bedryf of een staatsorgaan. Zo wil Hoefnagels een koppel baas, al tilt hy de belasting dienst voor miljoenen, niet als witte-boordcnmineel zien omdat justitie die wel wil aanpakken als er bewijs is. Maar prins Bernhard valt wel onder de definitie. Zyn status was zo hoog dat zyn gedra gingen in de Lockheed-affai re werden afgedaan als „laak bare handelingen" door de toenmalige regering terwyl volgens Hoefnagels best ge sproken kan worden van „strafbare handelingen". Witte jassen Zo bezien is het niet verwon derlijk dat Hoefnagels mi lieuverontreiniging als hèt voorbeeld van witte boorden criminaliteit presenteert. Rond zyn woonplaats Rotter dam zyn de laatste jaren staaltjes van giflozingen ver toont die alle kenmerken van machtsmisbruik en met me dewerking van de overheid verdoezeling van strafbare feiten vertonen. Maar witte- jassencnnunalteit (mishan deling en diefstal van psy-' chiatrische of andere patiën ten) valt er net zo goed onder evenals misdaden van bou wers of de internationale door overheid gestimuleerde wapenhandel. „Handel die tienduizenden of miljoenen doden, dat hangt van het jaar af. kost' Ondanks het feit dat Hoefna gels bestuurders en andere individuen direct pcrsoonlyk verantwoordelijk wil stellen, erk. nt hij dat bij echte witte boordencriminaliteit die per sonen onderdeel zyn van een machtssysteem. De crimino logie als wetenschap moet zich, vindt Hoefnagels, niet richten op de dryfveren van een individueel persoon, maar meer op de machtssys temen Een bedrijf dat met vermogen manipuleert, is net zo schuldig, zo niet meer. als een boekhouder die frau deert Datzelfde geldt voor het staatsorgaan of syndicaat achter de heroinedealer of de internationale wapenhande laar die niet minder schuldig is dan de gewelddadige agent. JOSÉ SMITS UTRECHT (ANP) - Er moet meer jodium worden toegevoegd aan het zout dat wordt gebruikt in de broodbereiding Het is bovendien wense lyk het in 1974 afgeschafte jodiumhoudende keukenzout opnieuw op de markt te brengen. In verband met de dalende broodconsumptie bestaat er terecht ongerustheid dat de voor een goede stofwisseling onmisbare jodiumvoorziemng niet op het gewenste peil blyft Dat adviseert een commissie van de Gezondheidsraad aan de minster van volksgezondheid naar aanleiding van haar onderzoek naar de dalende broodconsumptie, waardoor de mensen minder jodium binnenkrygen dan ze nodig hebben. Het onderzoek toonde aan dat er minder jodium voorkomt in de unne van verschillende bevolkingsgroepen terwyl in een gebied, waar vroe ger veel door jodium-tekort veroorzaakt struma (schildklierafwyking) voorkwam, onder groepen jongeren opnieuw struma voorkomt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7