Helft kantoren te verhuren £21 Klein Links verdeeld over geld en auto toom lSi£ I?¥ HUTSPOT M □Gemeentesubsi Ale 3 stichting Sterbus Weinig concurrentie bij snelle bebouwing Schuttersveld Hoogleraar bouwrecht Goekoop bezoekt honderd- jarige Leidse stadsrubriek flCHTERGRONDI VAN P/GROS HARING HARING VOOR WUmoocL! haal het bij DIGROS LEIDEN - Om te voorkomen dat de Stichting Sterbus over enkele jaren zonder aangepaste bus Ito* komt te zitten, gaat de gemeente Je de stichting ruim vijfduizend P gulden subsidie per jaar geven. Dat advies zal de commissie 'or maatschappelijke aangelegenhe id den tenminste aan de gemeente raad geven. ;a<De sterbus rijdt al bijna twee jaar voor bejaarden en invalide men- ew sen die niet van het openbaar re< vervoer gebruik kunnen maken. De bus is zodanig aangepast dat ook rolstoelgangers er gebruik ,fvan kunnen maken. Het chauffe ren gebeurt door vrijwilligers, tri evenals het bemannen van de te- 2CH lefoon voor de aanmeldingen. Op ri> het moment maken zo'n 120 mensen gebruik van de sterbus. Dank zij de subsidie wordt de be- m, groting van de Stichting Sterbus v kloppend, zodat aanschaf van een nieuwe bus te zijner tijd geen 't* problemen hoeft op te leveren. Omdat de gemeente tevergeefs bij het rijk aanklopte om voor het benodigde geld te zorgen, zal de subsidie van de Leidse ge meentebegroting moeten ko- men. LEIDEN - Aan de Leidse univer siteit is mr. C.M. Straver be noemd tot bijzonder hoogleraar bouwrecht. Straver is directeur van het Instituut voor bouw recht. Het bouwrecht richt zich op die ge bieden van het publiek- en pri vaatrecht, die van betekenis zijn voor de bouw als maatschappe lijke activiteit en voorwerp van bestuurlijke zorg. LEIDEN - Veel kinderen hebben afgelopen weekeinde op Beestenspul hun kleurplaat ingeleverd voor een gra toegangsbewijs. Voor vijfentwintig kinderen was er nog een extra prijs weggelegd. Zij hadden hun kleurplaat het mooist ingekleurd. Uit alle windstreken ran de regio Leiden kwamen de jonge prijswinnaars gistermiddag naar het Leids Dierenasiel om een cadeautje in ontvangst te nemen. seLEIDEN - Ongeveer de helft van de op het Schuttersveld geplande iv« kantoren kan onmiddellijk worden verhuurd. Bij een snelle bebou- er wing van het Schuttersveld heeft Leiden weinig concurrentie van andere gemeenten te duchten. Tot deze conclusie komt het organisa tiebureau Bakkenist, Spits en co, dat onderzoek heeft verricht naar de behoefte aan kantoorruimte. Het Schuttersveld is volgens het ,n bureau een eerste klas kantoorlo- d« catie met een groot aantal in het n oog springende voordelen. De belangrijkste hiervan noemt men de centrale ligging, de maxi- UJ male bereikbaarheid en 'goede stand'. Het zwaartepunt van de vraag naar kantoren ligt volgens de onder- zoekers in de Haagse regio, waar het aanbod te klein is. Als twee de wordt gedacht aan tot nu toe Schiphol-gebonden bedrijven. "Via snelweg en spoorlijn biedt Leiden een uitstekende moge lijkheid voor het vestigen van een handelskantoor, waarvan de overslag of magazijnfunctie op Schiphol gevestigd blijft", aldus het (tussentijdse) rapport van Bakkenist. Image Vereisten voor het vinden van ge gadigden zijn volgens de onder zoekers dat het huns inziens on juiste negatieve image van Lei- ,e den verandert. De gemeente zal nl gedurende de ontwikkeling van 51 het Schuttersveld grote aan- ei dacht moeten besteden aan haar T; public relations-beleid. gadigden. De verschillende be trokken diensten en afdelingen zullen goed gecoördineerd moe ten worden, met elk een duidelij ke taakafbakening. De gemeente zal zaken moeten doen met een of meer beleggers of projectontwikkelaars, die het bedrijfsrisico overnemen, zo concludeert het adviesbureau. Als zwakke punten voor Leiden als vestigingsplaats noemt Bakke nist de geringe beschikbaarheid van goedkope woningen. Verder werd de slechte wegverbinding naar het oosten en het ontbreken van een HEAO in de beoordeling betrokken. Negatief telt ook de grote werk loosheid, het slechte image van gemeentebestuur en de geringe welstand van de stad, de stedelij ke voorzieningen en het image van de mentaliteit van de be roepsbevolking. Verder beoordeelt het bureau de communicatie tussen gemeente bestuur en bedrijfsleven als ne gatief. Daar staan echter vele sterke punten tegenover, zoals de ruime beschikbaarheid van administratief personeel, de aan wezigheid van culturele en re creatieve voorzieningen, een goed winkelbestand en een grote organisatiegraad van het be drijfsleven. LEIDEN Mevrouw Gerdina van der Lof-Geerlings bereik te gisteren de hoge leeftijd van honderd jaar. Ter gele genheid van deze verjaardag werd de honderdjarige in de bloemetjes gezet en toegezon gen door haar medebewoners van het bejaardenhuis Haag- wijk. Ook de familie van mevrouw Van der Lof was bij het feest aanwezig, evenals burge meester Goekoop, die de jari ge namens de gemeente een gehaakte stola overhandigde. Mevrouw Van der Lof is ove rigens een echte Leidse; voor zij in 1973 in Haagwijk kwam wonen, had zij haar adres aan de Maredijk. door René van der Velden Jaap Visser Hot-nieuws Volgende week zaterdag wordt het nieuwe Hot House-sei- zoen geopend. Alleen door flink te swingen op het Be- bop-geluid van het Ron van Bergen Kwartet hoopt het Hot House-team de proble men die de Jazz-zolder be dreigen van zich af kunnen zetten. Het voortbestaan van Jazz-zol der Hot House is in gevaar. Financiële problemen drei gen de stichting waarin dit voormalige studenten-initia tief is gegoten boven het hoofd te groeien. Ruim elf jaar na de oprichting door studenten van Augustinus overwegen de vrijwilligers die de zolder draaiende hou- denhet bijltje er bij neer te gooien. Hot House, momenteel gehuis vest op de zolder van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat, krijgt jaarlijks zesduizend gulden subsidie. Vier 'rooie ruggen' van de ge meente en twee van de pro vincie. Hot House geeft jaar lijks zo'n achttien jazz-avond- en (een vereist minimum, vindt men). Voor een groep wordt gemiddeld negenhon derd gulden uitgegeven. Per jaar is Hot House dus zo'n zestienduizend gulden aan jazz-muzikanter. kwijt. Met aftrek van het subsidiebe drag moet de stichting zelf tien mille opbrengen. Dat blijkt nauwelijks te lukken ondanks dat er een entree prijs van zeven gulden vijftig wordt geheven. Het afgelo pen jaar leverde de begroting een tekort van een kleine vierduizend gulden op. Er moet dus geld bij. Enthou siaste jazz liefhebbers vullen het tekort uit eigen zak bij. Frank Eikhuizen van het Hot House-team: "Dit kan zo niet door gaan. Je kunt moeilijk van particulieren verwachten dat ze zomaar honderden gul dens in Hot House stoppen. Wanneer de gemeente niet bijspringt dan moeten we er maar mee kappen". Jazz-zolder Hot House Andere mogelijkheden, de hulp van het bedrijfsleven in roepen of de muzikanten minder betalen, worden bij voorbaat uitgesloten. Koen Vogel, propagandaman van Hot House: "We hebben ge kozen voor een niet commer ciële koers dus is het prak tisch uitgesloten om met be drijven te gaan werken". En Frank Eikhuizen vult aan: "Vroeger kwamen de muzi kanten tegen reiskostenver goeding. Maar dat is er nu niet meer bij. Die tijden zijn achter de rug". Een aangepast subsidie-bedrag is volgens Frank Eikhuizen het enige reddingsmiddel voor Hot House. "We hebben daarom ook een vlammende brief geschreven aan de ge meenteraad. We hebben na melijk vernomen dat onze ge meentelijke subsidie zelfs he lemaal ter discussie staat. En dat terwijl er zojuist een so- de sociëteit van Augustinus. ciaal cultureel plan is ver schenen waarin staat dat kunst bewustwordend en emanciperend moet zijn en moet bijdragen aan de ont wikkeling van achterstands groepen. Nou. aan dat uit gangspunt voldoen wij hele maal met onze avant-garde Dus moet de gemeente met geld over de brug ko Speelstraat (2) De driejarige peuter van de fa milie Van Haastrecht uit de Spreeuwenplaats (Meren- wijk) mag voorlopig niet bui ten spelen. Zolang de ge meente niets wil doen aan de volgens de familie Van Haa strecht gevaarlijke verkeers situatie in de Spreeuwen- plaats wordt het kroost in huis gehouden. Bromfietsers en fietsers wor den via de Spreeuwenplaats naar winkelcentrum De Ko permolen gestuurd. Een on veilige situatie vinden de be woners. Een bromfietser heeft al eens een spelend kind ondersteboven gereden. Bewoners hebben de ge meente gevraagd om in te grijpen voordat er ergere din gen gebeuren. Zij willen dat de (brom)fietsers via de Zwartemeerlaan worden om geleid en dat de Spreeuwen- plaats de status van woonerf krijgt. Mevrouw Van Haastrecht kaartte de kwestie deze zo mer bij de gemeente aan. Ge meentemensen kwamen een kijkje nemen, maar scheep ten mevrouw Van Haastrecht af met de dooddoener dat er wel meer onveilige plaatsen in de Merenwijk zijn en dat er niet aan te beginnen valt. Me vrouw Van Haastrecht: "En dat terwijl ze ons notabene vijf jaar geleden al hadden beloofd dat er wat aan die ge vaarlijke situatie zou worden gedaan". Meneer Van Haastrecht sprong vervolgens in het geweer. Hij schreef een kwaaie brief aan de gemeenteraad die de zaak op haar beurt doorverwees naar de verkeerscommissie. Deze commissie, aangevoerd door wethouder Cees Waal, deed een Spreeuwenplaats- delegatie van een koude ker mis thuiskomen. In een vergadering van deze commissie kregen de klagen de bewoners te horen dat er in het kader van de bezuini gingen geen geld was om de Spreeuwenplaats als woonerf in te richten. Waal voegde daar nog aan toe dat op grond van de nieuwe beleidslijn nog uitsluitend geld zal wor den uitgetrokken om onveili ge verkeerssituaties in de binnenstad aan te pakken. Buiten de binnenstad hoeft niemand op gemeentegeld te rekenen. De Spreeuwenplaats-bewoners mogen van Cees Waal hun buurt best verkeersveiliger maken. Maar dan zullen ze de kosten uit hun eigen porte monnee moeten betalen. Een woedende mevrouw Van Haastrecht wist tijdens de vergadering van de verkeers commissie alleen te bereiken dat Waal nog eens zou beku- ken of het verkeersveilig ma ken van de Spreeuwenplaats binnen zyn beleid past We derom een dooddoener dus. De Spreeuwenplaats-bewoners wachten nu af waar de ge meente mee gaat komen. Me neer Van Haastrecht: "Ik heb vorige week maar weer een briefje naar de gemeente ge stuurd om ze aan hun toezeg gingen te herinneren". Zelf hun portemonnaie trekken daar hebben de bewoners weinig zin in. Harde acties hoeven we ook niet te ver wachten. Meneer van Haa strecht: "Dit is een vrij rusti ge buurt. Een blokkade of zoiets zit er niet in". Wat zijn eigenlijk kernpunten, strijdpunten, speerpunten, een minimum-programma of hoe het ook allemaal moge heten? De begrippen zijn om schrijvingen van een beperkt aantal, inhoudelijk belangrij ke politieke standpunten over omstreden kwesties. Om een voorbeeld te noe men: "De hele binnenstad moet worden afgesloten voor personenauto's", zou zo'n kernpunt kunnen zijn. De term kernpunt geeft aan dat het om een belangrijke zaak gaat. om de kern van de zaak. In dit geval het verkeersbe leid in de stad. Over een lijst van kernpunten zijn PPR. PSP en CPN druk bezig tot overeenstemming te komen. Lukt dat, dan stappen de drie partijen, in de wandel aange duid met Klem Links, naar PvdA en D'66. Deze partijen worden dan gevraagd om (voor de verkiezingen) een uitspraak te doen over deze kernpunten. Liever nog dan een uitspraak heeft Klein Links een afspraak over deze punten. De bedoeling van de kernpun ten is om aan te sturen op een links college. Alleen als links het op belangrijke punten eens wordt is de vorming van zo'n college immers moge lijk. Want het huidige college is niet alleen tot stand geko men door een vlaag van onaf hankelijkheid van D 66, maar ook door het diepgewortelde onderlinge wantrouwen tus sen PvdA en PSP en de vaak eigenzinnige standpunten van de CPN. Extreem Maar de kernpunten zijn vooral ook bedoeld om de PvdA en D'66 naar links te trekken. De punten mogen daarom ook niet bij voorbaat onaanvaard baar zijn voor de grote pro gressieve partijen. Extreem zullen de kernpunten daarom niet worden. Het in het begin van dit artikel genoemde voorbeeld, waarvoor in de PSP veel aanhang bestaat, zal het daarom niet halen. Het gaat dus om kleine stapjes van Klein Links, maar die stapjes zijn net weer iets gro ter dan de smalle marges van de sociaal-democratie. PSP. PPR en CPN willen zo vooral de PvdA op sleeptouw ne men. Of dat lukt valt nog niet te overzien. Voorlopig staan de partijen voor de opgave om gedrieen tot overeen stemming te komen. Dat zal al niet eenvoudig zijn. Met name op het gebied van het verkeers- en parkeerbe leid lijken de meningen ver uiteen te liggen. Het gaat daarbij vooral om verschillen van mening tussen PSP en PPR enerzijds en CPN ander zijds. De CPN-raadsleden hebben in de loop der tijd altijd veel meer willen toegeven aan de i het autoverkeer dan PSP en PPR Of het nu ging om de aanleg van rijks weg 11. tweerichtingsverkeer op de Valkbrug, de bouw van parkeergarages of om paal tjes. de CPN was altijd meer autogezind. Het economisch belang woog voor de CPN vaak het zwaarst, waar PSP en PPR de leefbaarheid van de binnenstad of de bescher ming van het milieu voorop stelden. Natuurlijk zijn er op verkeers gebied ook belangrijke pun ten waarover de partijen het eens zijn. Over de bevorde ring van het openbaar ver voer en scheiden van de ver- keerssoorten (aparte fietspa den) denken zij min of meer eensluidend. Toetssteen Er zijn nog wel meer onderwer pen waarover Klein Links het niet licht eens zal worden. De bebouwing van het Schuttersveld is bijvoorbeeld nog zo'n twistpunt. De CPN hecht ook hier meer dan de andere twee partijen aan het aspect van de werkgelegen heid. Alleen maar woningen op het Schuttersveld, zoals de PSP wil, zou in de ogen van de CPN geen genade vin den. Belangrijk is ook dat de partij en zichanders opstellen te genover de bezuinigingsope ratie, die volgens het PvdA/ WD-college noodzakelijk is. De PSP en de PPR hebben die noodzaak erkend De CPN wijst elke 'medeverant woordelijkheid voor een fa lend regeringsbeleid' af. Het komende debat (in novem ber) over de begroting voor 1982 kan daarom wel eens de belangrijkste toetssteen voor de mogelijkheid van linkse samenwerking worden. Verder is het van belang wat het interne beraad over het verkeersbeleid, dat de CPN naar verluidt komend week einde houdt, tot resultaat heeft. Want het geld en de au to houden op dit moment Klein Links nog verdeeld. LEO MAAT ADVERTENTIE PAN/OAAfZ 500QHAM OM ZELF SCHOON TEMAKEN PER STUK HELEMAAL SCHOON s koopcentrum Lindegracht Leiden

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3