Yredeswerkgroep dupe van besluit Tjalk blijft dobberen Squashhal aan Kalkovenweg moet volgende maand dicht LEIDSE NACHT '81 RUBBEREN ROBBIE BAND NAMBY PAMBY'S IVY GREEN WHITE RABBIT FUNKAFIED THE SHOES MOONPIEPERS BOURBON STREET-THE OX CABOODLE BAND DONDERDAG 1 OKTOBER 1981 BODEGRAVEN De tjalk van de Bodegraver F.J. Griffioen blijft voorlopig zijn ligplaats houden in de Oude Rijn. De buurman van Griffioen J.C.M. Heemskerk is het hier niet mee eens. De tjalk ligt namelijk voor een groot ge deelte voor zijn tuin. Gistermid dag vroeg Heemskerk wederom aan het provinciebestuur aan de ze situatie een eind te maken. De provincie Zuid-Holland heeft namelijk vier jaar geleden een ontheffing verleend aan Grif fioen voor het meren van zijn tjalk aan beide tuinen. Alleen aanmeren aan de tuin van Grif fioen is niet mogelijk want de tjalk is te lang. Het is niet de eer ste keer dat Heemskerk hierop aanmerkingen maakt. Al eerder probeerde hij bij de provincie ge daan te krijgen dat de ontheffing werd ingetrokken. Enkele maan den geleden is dat verzoek van Heemskerk afgewezen. De uit 1903 daterende tjalk is Heemskerk sinds hij eind vorig jaar aan de Kerkstraat kwam wo nen, een doorn in het oog. De achttien mter lange boot steekt namelijk voor een deel voor zijn tuin uit en Heemskerk vindt dat daardoor zijn uitzicht en privacy ernstig worden aangetast. In februari vroeg hij daarom de provincie de ontheffing van Grif fioen in te trekken, maar het pro vinciebestuur weigerde dat vier maanden later. "We mogen al leen een dergelijke ontheffing in trekken als de belangen van het scheepvaartverkeer in gevaar ko men", schreef de provincie, "en dat is hier niet het geval". Wel gaf het provinciebestuur Heemskerk een andere weg aan. Als de ligplaats van de tjalk een "ernstige inbreuk vormt op de subjectieve rechten van derden" (in dit geval dus de privacy van Heemskerk) kan de rechter be slissen de ontheffing in te trek ken. Heemskerk kaartte de zaak daarop aan bij de Haagse recht bank, maar ving bot. De rechter wilde niet verder gaan dan het voorstel om de boot iets te ver leggen waardoor niet alleen Heemskerk, maar ook Griffioens andere buurman een gedeelte tjalk voor zijn tuin krijgt. Heemskerk deed gisteren bij het provinciebestuur alsnog een po ging om Gedeputeerde Staten de ontheffing te laten intrekken. Hij betoogde dat in dat in het alge meen een vergunning wordt in getrokken als die op basis van vekeerde gegevens is verleend- Dat is volgens Heemskerk in dit geval gebeurd. In tegenstelling tot wat Griffioen bij de aanvraag zei, heeft hij zijn toenmalige bu ren verteld dat de boot er maar tijdelijk - voor een opknapbeurt zou komen te liggen, beweerde Heemskerk voor de commissie. "Als de provincie dat had geweten hadden ze de vergunning nooit kunnen verlenen", voegde hij daaraan toe. Het duurt volgens een woordvoerder van de provin cie ongeveer zes weken voordat de provincie opnieuw een besluit over de ontheffing r SASSENHEIM "Ik heb gewoon tegen dat ik m'n hele beroepsleven onder ambtsgeheim heb gestaan. Eerst als dominee en nu als burge meester". Dit zegt Sassenheims eerste burger Kret als een soort verklaring voor het feit dat zijn manier van besturen op veel mensen nogal gesloten overkomt. Hem wordt zelfs verweten het met de open baarheid niet zo nauw te nemen en zaken liever zelf en in beslo tenheid te regelen. Zo schreven de bewoners van de Oude Poststraat in Sassenheim nog vorige week een brief waarin zij hun burgemeester voorhiel den dat hij eerder met de toe komstplannen voor de naast hun woningen gelegen boerderij Postwijk over de brug had moe ten komen. En deze zomer was er het conflict met het progressieve raadslid Henstra over het wel of niet toe laatbaar zijn van het feit dat zij aan 'buitenstaanders' bepaalde gemeentelijke stukken had laten lezen. "Maar", zo zegt Kret, "ik neem m'n ambtsgeheim zó hoog op, dat ik zelfs onbewust dingen die men sen me in vertrouwen hebben verteld, of waarover ik ambtshal ve weet, helemaal vergeet". Kret, snipverkouden en toch heftig pratend in zijn saaie gemeentelij ke werkkamer, zegt niet tégen openbaarheid te zijn. "Als het maar góéde openbaarheid is". Hij is er namelijk op tegen dat iedereen "maar over alles wil meepraten. Openbaarheid moet niet op straat, maar wel kan het een uitstekend middel zijn tegen ambtelijke bureaucratie of over- heidsoverheersing". Missers Maar openbaarheid mag ook Burgemeester Kret van Sassenheim na opmerkingen over zijn "gebrek aan openheid": "De burgers moeten in de door hen gekozen bestuurders vertrouwen hebben. Anders gaat het nooit". Geen gemeentesubsidie: minder activiteiten KATWIJK De Vredeswerkgroep Katwijk zal de komende tijd minder activiteiten op touw zetten dan aanvankelijk in de bedoeling lag. De Vredeswerkgroep heeft hiertoe moeten besluiten nadat bekend is geworden dat de gemeente definitief afziet van het verstrekken van financiële steun. Lange tijd geleden is het verzoek om geldelijke steun al door de Vredeswerkgroep bij de gemeen tebestuurders van het vissers dorp aangevraagd. Burgemees ter en wethouders waren destijds echter van mening dat de groep zich teveel met de politiek be moeide. Een beroepsprocedure tegen dit besluit leverde uitein delijk niet meer op dan de woor den dat men respect had voor de beweegredenen van de groep. De bezwaren werden van de hand gewezen. Nu omdat de activitei ten zich "op landelijke aangele genheden richten". De Vredeswerkgroep, een groep mensen die zich nauw verwant voelt met groeperingen als Pax Christi, het IKV en Kerk en Vre de, heeft inmiddels bezwaar aan getekend tegen de afwijzing bij de Raad van State. Aanvankelijk vroeg de groep om een zoge naamde spoedzitting. Dit is zon der opgaaf van redenen afgewe- Doelstelling Henny Zandbergen: ...steeds De Vredeswerkgroep maakt met name bezwaar tegen het argu ment dat de gemeente Katwijk in laatste instantie heeft gebruikt om een subsidie-aanvraag te wei geren. De groep ontkent stellig dat de activiteiten geen plaatse lijke aangelegenheid zijn. Zij ver wijzen daarbij naar de doelstel ling van de Vredeswerkgroep. Daarin staat dat zij de vredespro- Cartoon Niettemin heeft de uit 12 man be- blematiek in al haar vormen aan de orde wil stellen en een menta liteitsverandering ten van de bewapening en de daar mee samenhangende vraagstuk ken teweeg wil brengen en bege leiden. Het steeds terugkerende argument van de gemeente dat de Vredes werkgroep politiek gericht te werk zou gaan wordt daarbij door H. Zandbergen, lid van de werkgroep, nog eens weerlegd: "wij zijn totaal niet politiek ge bonden. Dat we ons met politiek bezighouden is logisch. Ook ie mand die niets doet is politiek bezig. Dus dat mag geen reden zijn om ons verzoek af te wijzen. Bovendien bestaan er in Katwijk organisaties die zich veel meer met politiek bezighouden en wel subsidie krijgen". Omdat de uitspraak van de Raad van State zeer lang op zich kan laten wachten heeft de Vredes werkgroep nu een beroep ge daan op particulieren om ten minste een deel van de kosten te kunnen betalen. "Voor allerlei activiteiten moet geld op tafel komen. Boekwerken, het uitno digen van sprekers, alles kost geld. Ontbreekt dat geld dat kun nen wij tal van activiteiten niet meer organiseren", aldus het oudste lid van de werkgroep A. Verhoog. staande werkgroep toch weer een lijstje van activiteiten sa mengesteld. Ondermeer wordt informatie verstrekt aan de schoolkinderen en is dezer da gen een tentoonstelling gehou den van cartoons over oorlog en vrede in de plaatselijke biblio theek. In verband met deze tentoonstel ling organiseert de Vredeswerk groep bovendien voor de jeugd van 13 tot en met 17 jaar en 17 jaar en ouder een cartoonwed strijd over hetzelfde onderwerp. Mogelijk worden te zijner tijd in zendingen tentoongesteld. Ondanks het uitblijven van steun van de gemeente ziet de Vredes werkgroep gedurende de vier jaar dat zij nu bestaat toch ook een positieve ontwikkeling. Zandbergen: "de belangstelling voor onze activiteiten is duide lijk groeiende. Dat bleek vooral tijdens de toeristen- en vereni- gingsmarkt. Ook door ons geor ganiseerde bijeenkomsten wor den steeds drukker bezocht zo wel door jong als door oud". De samenwerking met de kerken beperkt zich vooralsnog tot de katholieke en de gereformeerde kerk Open Hof aan de Rijnstraat in Katwijk. Toch constateert ook hier de werkgroep een verbete ring en iets meer begrip. "Er is sprake van een verschuiving. Die moet langzaam groeien. En dat lukt niet in een jaar Al zou je dat natuurlijk wel willen", meent Verhoog. niet tot gevolg hebben dat be stuurlijke zaken niet meer goed kunnen worden voorbereid. "Het in alle rust studeren op be paalde voorstellen moet moge lijk blijvenaldus de voormalige Leidse wethouder en daarbij wil hij niet over de schouder worden gekeken. Ook het openbaar zijn van raads commissievergaderingen kent volgens hem meer nadelen dan voordelen. De burgemeester van de gemeente waarvan de raad heeft besloten geen openbaar heid van commissievergaderin gen in te stellen: "je moet eens gaan kijken in gemeenten die er zo prat op gaan alles in het open baar te besprekeh. dóór juist zijn de besloten extra vergaderingen niet van de lucht". En hij vervolgt, diepzinnig: "open heid is iets anders dan openbaar heid. juist in dót soort gemeen ten kun je de bestuurders elkaar horen waarschuwen: dót kun je daar niet zeggen hoor, want het is openbaar". Echter, iets minder negatief vindt hij dat openbaarheid ook be stuurlijke missers kan voorko men. "Je kunt maar niet alles maken" en "de bevolking kan dan bijsturen". af nog voordat ze is gebeten". Dat zou volgens hem zijn oor zaak vinden in de ouderwetse opvatting dat de overheid "het op de mensen heeft gemunt". Hetgeen tegenwoordig niet meer zo zou zijn en tevens hebben de burgers, naar zijn mening, in de ze tijd voldoende mogelijkheden om tegen overheidsbeslissingen in verweer te komen. "Openbaar heid neemt het wantrouwen dat mensen in bestuurders hebben niet weg. het verplaatst het al leen maar". Hij zegt overigens altijd de moge lijkheid te willen open laten om met burgers over bestuurlijke voornemens te overleggen, maar: "het is zinloos om over an dere oplossingen voor bepaalde zaken te praten die tóch te duur zijn". Wantrouwen Ontaardt de democratie in een georganiseerd wantrouwen te gen de bestuurders dan is er vol gens de burgemeester niets meer mogelijk. "De burgers móeten in de door hen gekozen bestuur ders vertrouwen hebben, anders gaat het niet. Doet de gekozene het niet goed dan is er om de 4 jaar de stembus om hem of haar naar huis te sturen". Misschien is het wel daarom dat Kret (als burgemeester natuur lijk niet gekozen maar benoemd, op wie dus dit naar huis sturen via de stembus niet van toepas sing is) het zo moeilijk heeft met zijn politiek gevoelige portefeuil le van ruimtelijke ordening. Dit was in elk geval wel de oorzaak van het conflict met het progres sieve raadslid Henstra. Hij gaf haar als commissielid inzage in stukken die nog zó in stadium van voorbereiding waren, legt hij uit, dat zelfs de collega's in het college van B en W nog van niets wisten "Alleen maar om als niet politiek verantwoordelijke zo veel mogelijk openheid te geven aan hen die dat wél zijn", luidt zijn verklaring. Niet dat hij meent dat hij die porte feuille daarom niet zou kunnen beheren "Want het is onzin om aan part-time wethouders al het werk over te laten Als het niet meer zou kunnen dat een burge meester zoiets doet dan moeten ze de wethouders maar een full time baan geven en mij ander werk laten doen". Overigens heeft Kret geen goed woord over voor de "zogenaamd democratische" besluitvorming van de partij van raadslid Hen stra (Progressief Sassenheim). Hij vindt het zelfs ongrondwette lijk dat zij alles eerst aan haar achterban voorlegt "Dat is niet overeenkomstig de eed van raadsleden waarin zij beloven dat zij zonder last of ruggespraak de gemeente zullen besturen". En Kret vindt dat het zó ook moet omdat onze democratie geen volksdemocratie is. maar één waarbij het de bestuurders zijn die moeten reeéren. ALPHEN AAN DEN RIJN - De squashhal van de firma Koppes aan de Kalkovenweg in Alphen aan den Rijn moet volgende maand dicht. Dat hebben burgemeester en wethouders van Alphen de eigenaar Koppes Recrea- tiebedrijven BV, per brief laten weten. Op de brief is nog geen antwoord bij de gemeente binnengekomen. aanzien, half oktober geopend. Op die datum moet de squashhal van Koppes dicht zijn, vinden B. en W. Het tenniscomplex Nieuwe Sloot is opgezet door de stichting Al phens Tennispark waarin ver schillende tennisverenigingen samenwerken. De gemeente Al phen staat garant voor eventuele tekorten op de exploitatie van het centrum. Volgens burgemeester M. Paats van Alphen krijgt Koppes voor dat antwoord nog een week de tijd. Blijft een reactie uit, dan zal de hal, desnoods met hulp van de politie, worden gesloten. Reden voor de sluiting is dat de hal is gevestigd in een gebied met een industriële bestemming. Een squashhal hoort daar niet thuis, zo vindt de gemeente. Koppes exploiteert (aan de Steekterweg) overigens ook een tennishal in een dergelijk gebied. Voor deze hal heeft het bedrijf van de ge meente echter een ontheffing ge kregen die pas op 15 oktober 1983 afloopt. En jaar geleden al, zo deelde burgemeester Paats gistermorgen mee, heeft de ge meente op het punt gestaan de squashhal onder politiedwang te sluiten. Daar is toen na overleg met de eigenaar vanaf gezien, on dermeer omdat op dat moment elders in Alphen geen gelegen heid was om squash te spelen. Volgens de burgemeester is tij dens dat overleg door Koppes toegezegd de hal te zullen sluiten wanneer het tenniscomplex Nieuwe Sloot aan de President Kennedylaan klaar zou zijn. Dat complex wordt, naar het zich laat Burgemeester Paats zei zich niet te kunnen voorstellen dat Koppes zich tegen sluiting van de squashhal zou verzetten: "Rede lijkerwijs verwachten wij geen problemen", aldus de burge meester. Geen brief Woordvoerder mr. W.G. van der Ziel van Koppes Recreatiebedrij- ven is zeer verbaasd over de me dedeling van burgemeester Paats. "Wij hebben nog geen brief van de gemeente ontvan gen, dus daar kunnen we ook niet op antwoorden", zegt hij. Volgens Van der Ziel heeft zijn bedrijf vorig jaar een brief over de kwestie geschreven, waarop door de gemeente nog niet is ge reageerd. In die brief vroeg Kop pes begrip voor de situatie: "Ten slotte is de squashhal aan de Kal kovenweg tweeënhalf jaar door de gemeente gedoogd", aldus een verontwaardigde Van der Ziel, die geen goed woord over heeft voor het beleid van de ge meente in deze kwestie. "Dit lijkt nergens op Na de Zeeman-alTai; re is het beleid ineens gewyzigd. Daar worden wij nu de dupe Van der Ziel ontkent bovendien dat door hem ooit is toegezegd de squashhal te zullen sluiten als het tenniscomplex Nieuwe Sloot, in gebruik zou worden genomen. "Ik heb dat zelf eens aan de ge meente voorgesteld, maar die heeft daar nooit op gereageerd". Tijd nodig Volgens Van der Ziel verloopt het overleg in het college van burge meester en wethouders erg slecht. "Ik heb destijds over de zaak gepraat met wethouder Haanstra (inmiddels vertrokken en nu burgemeester van De Lier. red Burgemeester Paats was daarbij niet aanwezig. Hoe kan hij dan nu beweren dat ik heb toegezegd de squashhal te slui ten?" Overigens is Van der Ziel, naar hy zegt, "best bereid een heel eind met de gemeente mee te gaan". "Maar we prakkizeren er niet over om op stel en sprong dicht te gaan. Ik wil best een andere bestemming voor het pand zoe ken, maar daarvoor heb ik in de eerste plaats tijd nodig". ADVERTENTIE ZATERDAG 3 OKTOBER STADSGEHOORZAAL AANVANG: 20.00 UUR Visual shows: ELMONDO roller skate act MARIANI AGAR krissendans Presentatie: TEUN DE REEDE VOORVERKOOP: 17,50 LEIDSCH DAGBLAD WITTE SINGEL GÉ HOFENK HAARLEMMERSTRAAT Organisatie: LEIDSCH DAGBLAD i.S.m. POPS MOVEMENT

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21