Utrecht Vecht' zich in rood "We hebben mazzel dat Szombierki nog slechter was" Stuntelend PSV mag nog van geluk spreken: 2—1 Wanvertoning van AZ '67: 1-0 Dubbele strop na 3—6 nederlaag 'Fans' van Utrecht vernielen autobus.... DONDERDAG 1 OKTOBER 1981 SPORT PAGINA 15 Feyenoord blijft met moeite overeind BYTOM - Wim van Hanegem keek hoofdschuddend achterom. Na de armoedige return tegen Szombierki Bytom (1-1 ten slotte) kon de routinier maar niet begrijpen waarom Feyenoord het zichzelf zo moeilijk had gemaakt. ARNHEM (GPD) - UEFA-waarnemer Nikolai Johansen gaat drukke dagen tegemoet. Hem trof onlangs het noodlot door zijn bazen aangewezen te worden om bij FC Utrecht- HSV een oogje in het zeil te houden. Wel, de niets vermoedende Noor kwam gister avond handen te kort om aantekeningen te maken van alle rampzaligheden die zich op het veld van Vitesse in Arnhem, FC Utrechts uitwijkhaven, afspeelden. Ernst Happel verplaatst voor de tweede keer in het duel metFC Utrecht zijn zitbankje. Na afloop verklaarde HSV-oefenmeester nog nooit in zijn carrière zoveel rellen te hebben meegemaakt. ALKMAAR (GPD) - De blamage voor het Nederlandse voetbal was compleet. De smalende 1-0 overwinning van landskampioen AZ'67 op Start Kristiansand werd even smalend begroet. Niet alleen door de 3500 toeschou wers, die fluitend hun afkeer van de prestatie van de Alkmaarse landskampioen tot uiting brach ten, maar ook door oefenmeester Georg Kessler. Hij had aange kondigd dat AZ'67 het karwei in Alkmaar slechts hoefde af te ma ken, nadat het 14 dagen eerder in Noorwegen met een 3-1 voor sprong het veld was afgestapt. Het optreden van de 7-mans Little Town Jazz Band in de rust van dit Europa Cup 1-treffen oogstte bij de toeschouwers meer be wondering dan de 22 acteurs voor hun prestatie in de eerste 45 minuten. Van de Noren zou men geen grootse daden verwacht hebben, van AZ'67 des te meer. Vooral na de woorden van oefen meester Georg Kessler amper 48 uur eerder: ,We moeten het spel afdwingen, veel dwingender spelen dan tot dusver in competitieverband is gedaan. Het moet een grote uit slag worden. Elke andere uitslag is een blamage voor het Neder landse voetbal". De aanhang van FC Utrecht, die zijn ploeg binnen 20 minuten de twee weken geleden in Hamburg geboekte winst van 1-0 volledig zag weggeven (het werd uitein delijk 3-6 voor HSV), liet zich niet onbetuigd en bezorgde Jo hansen overuren. De hekken rond het veld van Vites se werden bijkans gesloopt, fles sen suisden over de omheining vanaf het moment dat de Utrechtse hoop op de tweede ronde van het UEFAcup-toer- nooi de bodem was ingeslagen. Voorts moest HSV-trainer Ernst Happel in de tweede helft, toen Georg Kessler moest zich na die eerste 45 minuten beschamend terugtrekken. Aan alle mooie be loften voor de confrontatie met de Noorse landskampioen wen sten de Alkmaarse acteurs zich niet te houden. Jonker niet, maar vooral Tol niet. De Volendammer was evenwel niet de enige die zich weinig ge legen liet liggen aan de woorden van Kessler vooraf. Ook Jonker en Reynders hadden het moeilijk met zichzelf. Tot aan de rand van het strafschopgebied ging het voorspoedig maar daar bleef het dan ook bij. Geen moment kwam het klasse- verschil tussen de Alkmaarse voetbalprofs en de Noorse ama teurs aan het oppervlak. Bij voortduring zocht AZ de aanval door het midden van de Noorse defensie, een plek waar het toch al zo vol was. Het toeval wilde dat AZ uiteinde lijk toch nog scoorde. Vier minu ten voor het einde via Pier Tol, nadat Spelbos de bal had doorge schoven naar John Metgod. De opgerukte libero bracht de bal half hoog in de doelmond waar Kist weliswaar klaarstond om datgene te doen wat de toeschou wers hem in de voorgaande 86 minuten ook hadden zien doen: niets. Tol, die zich bijna liet ver rassen bracht uiteindelijk die winnende treffer op het score bord: 1-0. Het elftal van de Hamburger SV heeft de nacht rustig doorge bracht in het KNVB-centrum te Zeist. Voorzitter dr. Wolfgang Klein en trainer Ernst Happel vreesden aanvankelijk dat sup porters van de FC Utrecht na de wedtrijd ook Zeist als voorlopi ge eindbestemming zouden kie zen, maar toen bleek dat rond de gebouwen van de voetbal bond volstrekte rust heerste, besloot het gezelschap te blij ven. Klein had wel overwogen om van uit Arnhem direct naar een ho tel in Düsseldorf te rijden. „Ik had gehoord dat er in Zeist nog wel eens ongeregeldheden voor komen. De plaatselijke politie, die ons met twee wagens heeft vergezeld, verzekerde ons ech ter dat we ons geen zorgen be hoefden te maken. Zo is het ook beter. We hebben de wedstrijd op de tv nog een keer gezien, daarna lekker gegeten en mor gen reizen we terug". zijn ploeg bij een voorsprong van 0-4 op fluweel zat, de reserve bank verlaten en zijn heil op een andere plaats langs de zijlijn zoe ken. De Oostenrijker vluchtte voor de voorwerpen die vanaf de tribunes naar zijn hoofd werden gegooid. Schandelijk Johansen, zo mag worden ver wacht, zal in het rapport dat hij over de westrijd moet maken voor het schandelijke gedrag van de FC Utrecht-supporters geen verzachtende omstandigheden aanvoeren. De Utrechtse eredivi- sieploeg kan over enige tijd der halve rekenen op een boete van tussen de 20.000 en 30.000 gul den, een financiële aderlating die hard zal aankomen bij de club, wiens kas net genoeg middelen bevat voor een retourtje Utrecht- Den Haag. Gedroeg het FC Utrecht-legioen zich op de met 20.000 man be volkte tribunes als een idioot, op het veld was de strijd tussen de thuisclub en de Westduitse te genstander weinig verheffender. De Engelse scheidsrechter Ri chardson liep zich het vuur uit de schenen om de schermutse lingen binnen de lijnen te be straffen. Hij liet het gehak op het veld niet over zijn kant gaan. Utrechter Jan Wouters zag de ro de kaart na twee forse overtre dingen en hetzelfde gebeurde met HSV-speler Ditmar Jakobs, die Carbo een kopstoot wilde toedienen. Gele prenten waren Cr voor Bastrup en Hartwig. Wonder Tussen de bedrijven door werd er ook nog tegen een bal getrapt. Het leek er verdacht veel op dat FC Utrecht zich bij voorbaat had neergelegd bij het enorme klas- severschil met de Hamburgers. Niemand in het Utrechtse kamp dorst immers te ontkennen dat het wonder van 14 dagen terug vooral toe te schrijven was aan een onwaarschijnlijke hoeveel heid voorspoed. „Ik geloof niet, dat we nog op zo veel geluk mogen rekenen", sprak Han Berger, de FC-trainer, daags voor de return. „Vandaar dat ik per se nu niet hetzelfde spelletje wil spelen als in Ham burg". Daar, 600 km oostwaarts, offerde de jonge leermeester Wim Flight op aan Kaltz, pinde hij het West duitse middenkwartet via een straffe mandekking muurvast en hoopte aldus het strafschopge bied van zijn doelman Van Breu- kelen te vrijwaren van een op eenhoping van tegenstanders. Dat laatste lukte nauwelijks, om dat voetbal zich niet verloochent. De Utrechters bleven nochtans overeind door voortreffelijk stomp- en plukwerk van Van Breukelen en niet in de laatste plaats door de avances van vrou we Fortuna. In Arnhem werd voor een tussen weg gekozen. Een voorsprong verdedigen met puur offensief voetbal was te gevaarlijk; louter defensief spelen niet aan te ra den gezien de kwaliteiten van HSV. Op deze twee gedachten hinkte de formatie, hetgeen niet alleen de mist in ging door wan kelmoedigheid, maar vooral door de verlammende angst die de spelers vanaf het beginsignaal in de benen sloeg. HSV, zonder speerpunt Hrubesch, profiteerde bedachtzaam van het Utrechtse onvermogen. Bewe ging en balbeheersing waren de formules die de Happel-formatie al voor rust een comfortabele 3-0- voorsprong verschafte. Milews- ki, Wehmeyer en Hartwig dien den als scherprechters. „De ver wachtingen waren te hoog ge spannen", verklaarde Berger na afloop. „De spelers is aangepraat dat ze het best zouden redden en dat vertaalde zich in nervositeit. Pas toen we in een kansloze posi tie waren gemanoeuvreerd, be speurde ik wel lef'. Berger doelde daarmee op de twee de helft, waarin zijn elftal het HSV zowaar nog lastig maakte en de wedstrijd een meeslepend karakter kreeg. Weliswaar liepen de Westduitsers door Bastrup uit naar 0-4 en tilde Von Heesen na een tegentreffer van de in dubbel opzicht vervelende Utrechtse spits Willy Carbo de marge op nieuw naar vier treffers, maar De Kruijk (strafschop) en Van Veen hielden de moed er in het hek- senkamp in. De Kruijk, zaterdagavond in de Rotterdamse Kuip nog kermend van het veld gedragen met een rugwervelblessure, verzuimde zes minuten voor tijd met het hoofd de bal voor de vierde maal „Als je ook maar een beetje overleg in je spel houdt, win je hier met 4-0", constateerde hij ironisch. „Want dit was een ideale ploeg om dol te draaien. Maar dan moet je niet gaan lopen draaien, dan moet je rustig positiespel spelen en wachten op de kans op een dieptepass. Hadden we dat gedaan, dan waren we er zo door heen gelopen". Van Hanegem had in het veld ech ter kunnen schreeuwen wat hij wilde, Feyenoord was er niet in geslaagd de rust te bewaren. In tegendeel, na een nogal grove blunder van Joop Hiele die Szombierki vlak na de pauze op 1-0 bracht, brak de paniek weer uit in de Rotterdamse gelederen. Alleen omdat de Zwitserse scheidsrechter Baumann be paald niet op de hand van de Po- achter HSV-doelman Stein te prikken. In riante positie knikte hij de bal op de vuisten van de goalie. Daarmee haalde Utrecht se politieagent een streep door een sprookjesachtig slot van de len was, bleef de schade beperkt tot het ene doelpunt van Ogaza. Eenmaal slechts kon aan de andere kant het gelijk van De Kromme worden aangetoond. Vlak voor het eindsignaal scoorde Bou- wens de 1-1, na een uitval (via Van Deinsen) op de manier die de toen zelf uitgespeelde Van Hanegem voortdurend had lo pen prediken. Met het gelijke spel voor 8000 kij kers bereikte de Kuipploeg uiter aard royaal de tweede ronde van het UEFA-Cup-toernooi. Daarin zouden directeur Stephan en trainer Jezek nu graag eens een wat meer aansprekende tegen stander treffen. Stephan vanwe ge de financiën, waarmee het grote tekort dan iets kan worden verminderd, Jezek vanwege het return tegen HSV. Milewski pas seerde Van Breukelen vlak voor tijd voor de zesde maal, waarmee HSV gezien het grote klassever- schil terecht op de tweede ronde binnenstapte. feit dat „Feyenoord altijd beter speelt tegen een klasseploeg". Dat moet dan echter wel een ui terst inspirerende tegenstander worden, want tot nu toe verlegt het team van de geplaagde Tsjech de grenzen alleen in het negatieve. Het „slechter kan het niet" lijkt in het geval van Feye noord zeer rekbaar. Ook gisteren in het grauwe Bytom werd die lijn doorgetrokken. Zelfs tegen het in alle opzichten armoedige Szombierki, dat volgens trainer Kostka „stijf stond van de zenu wen", kon de ploeg zichzelf niet bewijzen. Dat lukte alleen in de eerste helft, maar daarin gebeur de dan ook werkelijk niets. Ver dedigend waren er in die fase geen problemen, aanvallend des te meer. Op papier speelde Feyenoord met drie spitsen, in de praktijk dien den Vermeulen en Budding al leen als veldvulling. Eén kansje voor Bouwens (hij kopte naast) was dan ook alles wat 45 minu ten gehobbel opleverde, al had Feyenoord toen al eenmaal geluk dat arbiter Baumann een onge lukkig handsgeval van Van Til binnen de zestien-meterlijn weg wuifde. „Wij speelden toen slecht, maar on ze mazzel was dat zij nog slechter waren", besefte Wijnstekers na derhand. „Het liep gewoon niet goed bij ons, we waren veel te be houdend. Maar dat kwam ook omdat we ons weer eens hadden moeten aanpassen aan de tegen stander. Ik moest Ogaza volgen, maar ik kwam daardoor op de voorstoppersplek terecht en Van Til werd daardoor vleugelverde diger. Dan is het toch even zoe ken. Liever had ik die jongen la ten lopen en in de normale op stelling gespeeld. Zo bang hoef den we toch niet te zijn voor die Polen?". Feyenoord hoefde het niet te zijn, maar werd het wel. Zeker na een blunder van Joop Hiele. Acht mi nuten na de pauze liet hij de bal na een vrije trap van Ogaza door zijn handen glippen. Zijn ver twijfelde reddingspoging in tweede instantie baatte niet. Om dat de schade beperkt was geble ven, kon Hiele er laconiek over doen. „Die bal was al zwaar van de regen en werd bovendien hard ingeschoten. Daardoor sloe gen mijn armen achteruit. Nou ja, nu ben ik het die de fout maakt, vaak maakt een ander die". Lang hoefde daarop niet te worden gewacht. Met uitzondering van Van Hanegem en Van Deinsen (inmiddels van verdediger aan valler geworden omdat de on zichtbare Vermeulen was ver vangen door Brard) verloren de Feyenoorders weer volledig het hoofd. Zelfs de povere Polen die het motto „lange halen, gauw thuis" hanteerden, konden het de Rotterdammers in die fase zeer moeilijk maken. De spitsen Kapica en Ogaza liepen echter voorbij aan de redelijke moge lijkheden en arbiter Baumann weigerde de bal op de stip te de poneren op het moment dat libe ro Nielsen de doorbrekende Oga za onderuit haalde. Voor Szombierki-trainer Kostka aanleiding te verzuchten „Wc hadden de scheidsrechter, net als in Rotterdam, weer niet mee. Trouwens, in Holland hebben we de slag verloren, doordat we die penalty misten. Nou ja, het is geen ramp". Dat had een eventuele uitschake ling, die in de tweede helft hele maal niet denkbeeldig was. voor Feyenoord wél kunnen zijn. Al leen omdat Van Deinsen in de slotminuten Bouwens in de gele genheid stelde fraai 1-1 te ma ken, werden de problemen in cij fers weer even verdoezeld. Dat ze ook na Polen blijven bestaan, is echter overduidelijk. De conflic ten en het spelersmateriaal van Feyenoord zullen het zichzelf voorlopig nog wel even moeilijk blijven maken. PAUL DE TOMBE ARNHEM (GPD) - Supporters van FC Utrecht hebben van de return in het 'geleende' Vitesse-stadion in Arnhem tussen hun club en HSV Hamburg een ordinaire rel gemaakt, die niets meer met sport te maken had. Zowel voor, tijdens als na de wed strijd had de plaatselijke po litie de handen vol om het Utrechtse legioen in banen te leiden. In de tweede helft van de wed strijd kreeg de Arnhemse politie ME-versterking uit Nijmegen en Apeldoorn. Tien Utrechtenaren - in de leeftijd van 18 tot 37 jaar - werden gearresteerd, waar van er drie de nacht in het Arnhemse politiebureau hebben doorgebracht. Drie supporters werden reeds voor bet treffen opgepakt en misten de wedstrijd. Tot een treffen tussen de ME en de supportersschare kwam het niet. Wel werd incidenteel de wapenstok gebruikt. Een man werd hierbij gewond. Tijdens het transport van de Utrechtenaren van het Arn hemse Centraal Station naar het Vitesse-stadion werden zes stadsbussen in gezet, waarvan er één volle dig werd vernield. Behalve dat de noodluiken naar bui ten werden geworpen, werd een aantal ruiten ingeslagen en banken met messen open gesneden. De chauffeur van deze bus veranderde op weg naar het veld van richting en koerste regelrecht naar het politiebureau. Nadat de grootste raddraaiers eruit waren gehaald, werden de overige passagiers gefouil leerd. Zes hondekettingen werden in beslag genomen. Tevens haalden de passa giers levensgevaarlijke ca priolen uit door op de bus te klimmen en te proberen de troley-leidingen te grijpen. Een levensgevaarlijke situa tie, waarbij geen ongeluk ken vielen. NAESTVED (ANP) - Zelfs de schande van een nederlaag werd een stuntelig spelend PSV niet bespaard. De Eind- hovenaren, die veertien da gen eerder door een zege van 7-0 op Naestved IF zich in feite al plaatsten voor de tweede ronde van het UEFA- cuptoernooi, gingen in het Deense havenstadje verdiend met 1-2 ten onder. De Brabanders kwamen amper tot een sluitende combinatie. De meeste dreiging ging zon der twijfel uit van de overij verige Denen. PSV mag nog van geluk spreken dat Mo- gens Hansen, die voor beide Deense treffers tekende, een derde doelpunt liet liggen. Vrijstaand tussen twee ver dedigers kopte hij ruim naast. Vooral de slordig spelende Wil ly van de Kerkhof en de even eens veel balverlies lijdende Valke zorgden ervoor dat Naestved kansen kon creë- De verdiende openingstreffer viel tien minuten na de her vatting. Doesburg liet toen na een vrije trap van Birkedal de bal los, waarna Hansen sim pel scoorde. Naestved bleef gevaarlijker. Hansen ver zuimde zijn ploeg op 2-U te zetten. Mede daardoor kon PSV nog even naast de De nen komen. Thoresen schoot een voorzet van Willy van de Kerkhof van de rechtervleu gel in. Met Brandts als verdediger in het centrum en de lange Landsbergen in de spits voor Huh en Van Kraay trachtte Libregts de beslissing te for ceren. Het recht kreeg echter zijn loop. In de laatste mi nuut tastte Doesburg mis na een vrije trap van invaller Baegvad. Moeiteloos bezorg de Mogens Hansen zijn ploeg de verdiende zege.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15