Bedrijven slecht van betalen de weekbladen Interview KISEVIERSl Kredietmanager noodzaak voor elk bedrijf DONDERDAG 1 OKTOBER 1981 VARIA PAGINA 11 Door Ton van Brussel Het Nederlandse bedrijfsleven schrijft per jaar miljarden af op dubieuze debiteu ren. Rekeningen staan gemiddeld een kleine vijftig dagen langer open dan over eengekomen. In het Haagse Congresgebouw komen morgen deskundigen uit binnen- en buiten land bijeen om hun licht te laten schijnen over de betalingmoraal van het be drijfsleven. Het Nederlands Instituut voor Credietmanagement, een organisatie die eind vorig jaar werd opgericht organiseert het congres onder het motto: "Naar een verantwoord kredietbeleid". Initiatiefnemer tot de oprichting van het NIC is de Hagenaar N.J. Dongelmans, general manager van het gelijknamige bureau dat zich bezighoudt met incasso en advisering op het gebied van krediet- verleneing. Zijn bureau doet al jarenlang permanent onderzoek naar de krediet waardigheid en betalingsdsicispline van het bedrijfsleven. Sinds vorig jaar valt Nederland het twijfelachtige genoegen ten deel om samen met Italië aan kop te gaan op de Euro pese ranglijst van trage beta lers. In 1980 bleek de West- duitse ondernemer in dit op zicht de meest gediscipli neerde. In de Bondsrepu bliek werden de betalingster mijnen gemiddeld met 32,5 dagen overschreden, in Scan dinavië met 36,5, in Engeland met 39,2 in Frankrijk met 45,5, in Belgie 46,7, in Neder land 47,3 en in Italië tenslotte met 47,8 dagen. Wat Nederland betreft is de groei weliswaar nu minder explosief (in 1977 ging het nog om 33,6 dagen), maar werd ook in de eerste helft van dit jaar nog een verho ging geconstateerd tot 47,5 dagen. Als toegestane beta lingstermijn geldt veelal een grens van dertig dagen. Ne derlandse bedrijven wachten kortom 77,5 dagen op hun geld. Gevolgen: renteverlies, verhoogde kans op totale on inbaarheid van de vordering, faillissement. Het onderzoek wijst uit dat alle ondernemingen zich aan "wanbetaling" schuldig ma ken, grote net zo hard als kleine en ook de overheid on derscheidt zich niet in posi tieve zin. Als iedereen er aan meedoet, is de verminderde betalingsmoraal dan nog wel schadelijk? Nieuwe code Dongelmans: "Het algemene beeld van traag betalen, kan inderdaad snel tot de conclu sie leiden dat het geen pro bleem is, omdat er bijna een code. een nieuw soort af spraak is gekomen in de sfeer van: iedereen betaalt later. Dat lijkt het geval, maar het betekent niet dat de ontwik keling op zich zelf niet scha delijk is. Als twee bedrijven zaken doen en financiële ver plichtingen aangaan, dan is de betalingstermijn een we zenlijk onderdeel van de overeenkomst. Als onderne mer stem je daar je financiële beleid op af. Komt geld niet op tijd binnen, dan heeft dat gevolgen voor de speelruimte van de onderneming, die dat geld nodig heeft om te draai en. Zo n onderneming die op zijn geld wacht, kan dan wel zeggen: goed, dan betaal ik mijn schulden aan anderen ook niet. maar dat levert geen oplossing". "Op die basis sluipen tal van onzekerheden binnen en dat blijkt de stabiliteit van een bedrijf op den duur niet ten goede te komen. Bovendien: de overschrijding van de be- Het gaf adviezen op het ge bied van krediettransacties. Met name de laatste jaren is zijn onderneming sterk ge groeid. Er zijn 110 medewer kers in dienst die zich bewe gen op de terreinen incasso, marktonderzoek en krediet- advisering. Opdrachten ko men zowel uit het bedrijfsle ven als van de overheid. Twee jaar geleden organi seerde Dongelmans voor het eerst een "seminar" over kre dietbewaking. "Daar hebben we veel positieve talingstermijn met 47.5 dagen is een gemiddelde. Het ene bedrijf maakt het zo gezegd bonter dan het andere. De ge lijkwaardigheid die bij een vastgestelde termijn van 30 dagen wel aan de orde is, ver valt op die r "Daar komt bij dat het ene be drijf kapitaalkrachtiger is dan het andere en bij de een veel eerder problemen ont staan dan bij die ander. Het uitgangspunt van een kre dietbeleid is toch wat in zijn algemeenheid voor onderne men geldt; risico's zijn niet te vermijden, maar hoe beperk je die risico's door sluitende afspraken in een contract". Groei Het bureau van Dongelmans werd in 1922 opgericht als handelsinformatiekantoor reacties op gehad en ook veel vragen om een vervolg. Het overschrijden van betalings termijnen begon uit de hand te lopen. Het werd als belang rijk probleem ervaren. Dat heeft geleid tot de oprichting van het Nederlands Instituut voor Credietmanagement, een stichting van mensen die allemaal het belang inzien van kredietmanagement" Dongelmans vindt dat iedere onderneming van enige om vang een kredietmanager in dienst zou moeten hebben. Maar de groei van zijn bedrijf kan niet los worden gezien van de grote vraag naar ad vies en het beperkte aanbod van deskundigheid. "Het is een braakliggend terrein. Universiteiten leveren be drijfseconomen af die er nau welijks mee in aanraking zijn gekomen. Dat geldt ook voor het beroepsonderwijs, de HEAO's. Er is bij mijn weten ooit in Nederland één boek over gepubliceerd. Ik heb het nooit te pakken kunnen krij gen. Het NIC wil de discussie op gang brengen, cijfers ver zamelen en er toe bijdragen dat er over dit onderwerp wordt gepubliceerd en dat bedrijven gaan inzien dat kredietmanagement zeker in deze tijd van levensbelang Antwoord nodig "De betalingstermijnen heb ik genoemd. Bekijken we de cij fers over de eerste helft van dit jaar dan levert dat het be drijfsleven op jaarbasis al leen al aan renteverlies 2,95 miljard gulden verlies op. Het eerste half jaar is het aan tal faillissementen met 41,5% toegenomen. Dat zijn gege vens die je niet los van elkaar kunt zien en waar een ant woord op moet komen". Dongelmans ziet een groot aan tal taken voor een kredietma nager. zowel op het financiële en juridische vlak, als op het gebied van onderzoek. "Zo'n manager moet om te be ginnen een goed inzicht heb ben in de financiële positie van zyn eigen bedrijf. Hij moet zicht hebben op de werkwijze die in zijn branche gebruikelijk is. Bij elk nieuw contract dient een nieuwe af weging te worden gemaakt. Er moet inzicht komen in de die i de komst zijn verbonden. De kredietwaardigheid van de partner moet onderzocht worden. Wij doen dat in op dracht van klanten. Wij raad plegen ons eigen archief, dat is gebaseerd op jaarversla gen, publikaties en gegege- vens die wij in de loop van de Privacy "Daar zit inderdaad een ele ment van privacy in. Maar willen wij gegegevens over een bepaald bedrijf hebben, dan gaan wij naar zo'n bedrijf toe en vragen we die informa tie. A's het gaat om het afslui ten van orders, dan is het ook in het belang van de tegen partij om goed uit de verf te komen. Daarvoor moeten de boeken open. In de praktijk blijkt men daar wel toe be reid. Je komt terecht bij de Kamer van Koophandel, bij banken. Het kan bijvoor beeld belangrijk zijn om te weten of een bedrijf al jaren bestaat of^ min of meer een eendagsvlieg is. Zijn al die gegevens verzameld dan ga je kijken hoe zo'n nieuw con tract het beste kan aansluiten op het kredietbeleid dat je zelf hebt ontwikkeld Dat is geen zaak van incidenten, maar juist een heel planmati ge. "Die juridische kant wordt nogal eens onderschat. Za ken als leveringswoorwaar- den en beschermende clau sules. Niet alles is vooraf te regelen, maar wel veel meer dan nu gebeurt. Een handi cap is dat de procedures in Nederland lang lopen We hebben nu en herziening van de wetgeving rond bv's achter de rug Een duidelijke verbetering Maar als ik kijk naar Amenka. Daar ligt de overschrijding op 36.2 dagen Het niveau waarop we in Ne derland drie jaar geleden za ten. Daar is men harder in de aanpak van wanbetaling, er wordt sneller tot juridische acties over gegaan en de af wikkeling van die procedu res neemt daar veel minder tijd in beslag. Wy kunnen van de Amerikanen wat dat be treft veel leren". Schaarste Een kredietmanager kan in de visie van Dongelmans veel regelen en risico's afscher men. Daar staat tegenover dat de strijd om orders bin nen te halen in deze tijd hevi ger dan ooit wordt gevoerd. De schaarste aan werk kan tot gevolg hebben dat bedrij ven geneigd zijn juist meer ri sico's te nemen by het sluiten van contracten. Dongelmans erkent dat probleem, maar wijst er op dat ook in dat ge val kredietmanagement van belang is. "Zo'n manager heeft als hy zyn werk goed doet, als geen an der inzicht in de consequen ties van een bepaald contract. Hij kent ae risico's en moet ook kunnen beoordelen wat nog net haalbaar is en wat on vermijdelijk tot narigheid leidt. Het is subtiel werken. Als wij een incasso-opdracht krijgen, dan vermyden we een optreden met de botte bijl. De emoties lopen vaak hoog op. De realiteit wordt nog al eens uit het oog verlo ren. Diplomatiek optreden is gewenst. Maar ik heb het meegemaakt dat bedrijven waar wij over de vloer kwa men om een vordering te in casseren. later als ze zelf met dat bijltje hakten, onze men sen in de arm namen "Het probleem is daarmee dui- dclyk. icderecen heeft er mee te maken. In binnen- en bui tenland Waar het ons omgaat is: hoe brengen we de zaak tot aanvaardbare omvang te rug. Want je kunt moeilijk om de stelling heen dat er een stukje verloedering is opge treden. Dat vraagt inzet van met alleen bedrijven, maar ook van de overheid en van het onderwijs. Welnu, in het NIC proberen we die dialoog op gang te houden". Vrij Nederland gaat deze week door met het ontzenuwen van de uitspraken van Alting von Geu- sau, De Telegraaf en Luns aan het adres van de vredesbewe ging. Ditmaal figureren de BVD en ene mijnheer N. van Nieu- wenhuysen als de bondgenoten in het kwaad. Van Nieuwenhuy- sen, die voor diverse bladen, waaronder Elseviers Magazine, schrijft, zou de praatjes de we reld in hebben gestuurd. Maar ook Van Nieuwenhuysen heeft geen spijkerharde bewijzen. Ed van Thijn wordt aan de tand ge- voeld over Dodewaard: "Je moet geweld voorkomen door een dui delijk beleid". Rolling Stone had, negen maanden na de dood van John Lennon, een interview met diens weduwe Yoko Ono. Vrij Nederland nam dit over. Yoko maakte onlangs een elpee 'Season of Glass', een soort dag boek van de periode na de moordaanslag op Lennon. Het gevaar bestaat dat het publiek niet zozeer is geïnteresseerd in haar muziek als wel in het feit dat zij de echtgenote was van Lennon. 'Daar maak ik me geen illusies over. Ik denk dat de men sen me vooral als zijn weduwe Yoko schenkt trouwens ook meer aandacht aan Lennons prestaties dan aan haar eigen. "Gek hè. zegt ze met een scheve grijns, al die jaren heb ik voor erkenning ge vochten, voor een eigen image, en nu hij er niet meer is, ben ik er echt kapot van dat Record World ons tot het beste duo heeft uitge roepen - voor mijn gevoel zit ik nog steeds in een duo". Over het verwerken van het ver driet: "Ik ga niet de sterke moe der uithangen. Door mezelf te zijn probeer ik tegen hem (Sean - hun zoontje) te zeggen: laat je toch gaan. Houd je niet in". Fred van Doorn rekent af met de Amerikaanse regisseur Brian de Palma: "Een film als Dressed to kill is uitsluitend gebaseerd op een aantal scènes van Alfred Hitchcock, voornamelijk uit Psy cho en Vertigo, en zonder die scènes zou er geen verhaal en geen film zijn. Het kost De Pal- ma zelfs de grootste moeite die nagefilmde scènes zo aan elkaar te breien dat er zoiets als een co herent verhaal ontstaat". Zijn nieuwste film Blow out, die mor gen ook in Leiden in première gaat, wordt door Van Doorn eveneens als plagiaat bestem peld. "Brian de Palma wordt te genwoordig in de advertenties 'the new master of suspense' ge noemd. Alsof men de 'nieuwe kleren van de keizer' aanprijst", smaalt Van Doorn. HP doet overigens de laatste tijd weer erg veel cultuur in de ko lommen. Zo was Ischa Meijer te vinden ach ter de schermen van 'De dame uit de provincie' van Edward Al- bee. Op die manier kwam hij achter de twijfels en probeersels die voorafgaan aan een voorstel ling: "Eric Schneider: 'Ik wor stel, ja ik worstel'". Daarnaast vraagt HP zich af of Sa- dat de nieuwe sjah van het Mid den-Oosten is of dat hij sterker staat dan ooit. Ook wordt voor uitgelopen op het kernenergie- debat. dat Frankrijk in oktober te wachten staat. Dat zal de eer ste grote vuurproef voor presi dent Mitterrand worden hervormd nederland Het is verderfelyk alleen pro-Is- raël of pro-PLO te zijn". Dat zegt Marius Groeneveld, kenner van het Midden-Oosten, in Her vormd Nederland. Van zijn laat- ste reis naar deze brandhaard keerde hij somber terug: "De Is raëlische bezettingspolitiek is onderdrukkender en meedogen lozer geworden, de reactie van de Palestijnse bevolking onver zoenlijker en militanter dan ooit tevoren". Toch ziet Groeneveld wel een oplossing: "Ik weet dat groepen Israëliërs en Palestijnen bereid zyn toj een vergelijk te komen, als ze maar verlost zijn van de noodzaak terug te komen op wat ze eerder onaanvaardbaar hebben genoemd". De lastercampagne onder aanvoe ring van prof. Alting von Geusau tegen het IKV, krijgt ook in HN van deze week weer aandacht. Mient-Jan Faber van het IKV spreekt van een 'internationale samenhang' in de campagne. "In de Bondsrepubliek zie je hetzelf de. Alleen zyn daar de methoden nog grover. Ik denk dat we nog heel wat kunnen verwachten". Faber is overigens optimistisch over de afloop van de kwestie. "Ik denk dat de vredesbeweging er wel doorheen komt hoor. Ze ker het IKV. Ik hoop wel dat ie dereen z'n zinnen bij elkaar houdt. Niet razend wordt en zich laat verleiden tot harde uitspra ken, dus aan dit soort negatieve polisarisatie zelf een bijdrage gaat leveren". Een sfeerverhaal over de huidige situatie in Iran geeft een beeld van het land van Chomeini, waar executies en aanslagen aan de or de van de dag zijn. Conclusie: "Slachtoffer van dit alles is het Perzische volk. Eerst is het door een bevlogen sjah met een stok het materiele paradys ingejaagd; nu wordt het pad naar de hemel met het zwaard geeffend". Wie enige jaren geleden het onge luk had geen tandarts te hebben, kon zich rot lopen en bidden en smeken om bij een dergelijke godheid te worden toegelaten. Het ziet er nadr uit dat dit bin nenkort andersom zal zijn. Door de goede mondverzorging en het groeiend aantal tandartsen, wordt de concurrentiestrijd tus sen de tandendoktoren steeds heviger. Onder de toepasselijke kop 'Tandarts zoekt gat in de markt" wijdt De Tijd het omslagartikel aan dit fenomeen. Het lykt nu wel leuk zoeken naar een tand arts die je aardig vindt, maar het heeft ook zijn vervelende kanten, volgens het weekblad. "Zal bij een teveel aan tandartsen, ge paard gaande met een grotere stryd om het bestaan, de tand arts geneigd zyn meer, mis schien wel te veel aan het gebit te gaan doen' Dreigt er een verdok tering die tot waakzaamheid noopt"? Niet alleen een buitenstaander zal zich dit kunnen afvragen, ook hoogleraren waarschuwen voor dit gevaar. Prof. dr. B. Houwink, hoogleraar preventieve en socia le tandheelkunde aan de VU in Amsterdam: "Het wordt hoog tijd de stroom van studenten in de tandheelkunde te gaan in dammen. Wanneer die jongens zijn afgestudeerd gaan ze boren, want ze moeten eten". De samenwerking van Fokker met de Amerikaanse reus McDonnel Douglas was hier in Nederland aanleiding tot gejuich. Nu het eerste enthousiasme is geluwd, blyken de problemen niet van de lucht te zijn. Fokker topman Frans Swarttouw, eens binnen gehaald by Fokker als de grote man. zou nu wel eens als bluffer aan de dijk kunnen worden ge zet. Want zo rooskleurig als men aanvankelijk dacht, is de samen werking niet. Jacobo Timerman is Argentijn, jood en journalist. Hij werd gear resteerd en gemarteld Over die gruwelyke ervaringen schreef hy een boek: 'Gevangene zonder naam. zonder nummer' dat veel opzien baarde De Tyd geeft een voorpublikatie by het verschy- nen van de Nederlandse verta ling van dit boek. NAGUM Wie de wereld rondreist en tydens die reis behoefte krygt een spy- kerbroek. kleurentelevisie dan wel koelkast te kopen, moet eerst EM lezen. Daarin staat een 'vergelykend onderzoek' naar de pryzen van deze artikelen in gro te steden Zo is men in Hong kong het goedkoopst uit voor een spykerbroek en in Buenos Aires het duurst. Een kleurente levisie is in Tokio, zoals te ver wachten as, hal makhritykst betaalbaar, maar in Nairobi juist niet. En een koelkast is in Nairo bi vreselyk duur, tcrwyl in Dus- seldorf daar erg weinig voor hoeft te worden neergeteld. Elsevier pretendeert dat deze cy- fers wellicht een realistischer beeld van welvaartsverschillen geven dan de vergelijking van geldinkomens per hoofd van de bevolking. Een zekere naïviteit kan het weekblad in deze niet worden ontzegd Een toeristisch verhaaltje over Sri- Lanka is al van een zelfde treu righeid De schryver heeft wat reisfoldertjes overgeschreven, maar daarbij de fout gemaakt de 'Tempel van de Tand" in Kandy de 'Tempel van de Teen" te noe men Vcrmoedelyk haalt de schryver het Engelse 'tooth' (tand) en 'toe' (teen) door elkaar. Voortaan toch maar Nederlandse folders aanvragen Minister van economische zaken Jan Terlouw wordt deze week m het liberale weekblad doorge licht. Verder aandacht voor het probleem van de schoolverlaters En een verslag van de Iraanse journalist Bachin, die onder het bewind van Chomeini drie keer voor het vuurpeloton kwam te staan Dat hy dit overleefde was voor EM aanleiding om de wei nig smakelijke kop 'Net niet af geslacht" boven zyn verhaal te zetten. ANNEM1EK RUYr.ROV

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11