DEOVERLOPER BANKSTELLEN Toenemende druk VS op Europa Opnieuw geestelijk leider Iran gedood Sikh-gemeenschap al lang verdeeld h unieke kollektie iieman* Vage regeringsverklaring over vrijmetselaarsloge Weer Italiaans schandaal in doofpot PubUkatie over mUitaire kracht Moskou "Dal Khalsa" radicale groepering Libië beschuldigt luchtmacht Italië WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1981 (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - In Italië dreigt het schan daal rond de vrijmetselaarsloge P2 in de doofpot te verdwynen. Het kamerdebat over deze affai re, dat maandag en gisteren werd gehouden, eindigde met een wei nig zeggende regeringsverkla ring, die niet eens door premier Spadolini zelf, maar door zijn staatssecretaris Compagna werd voorgelezen. Spadolini, die aan de regering kwam toen het vorige kabinet- Forlani over de P2-affaire was gestruikeld, had de „moralise ring van het openbare leven" als eerste punt op zijn regeringspro gramma gezet. Zo kon hij erop wijzen, dat hij een wetsontwerp had ingediend om de verdachte loge te ontbinden en de oprich ting van soortgelijke geheime ge nootschappen in de toekomst onmogelijk te maken. Ook is by na de hele generale staf en de top van de geheime dien sten, die wemelden van P2-le- den, intussen vervangen. „Voor de rest moet de regering het aan de bevoegde instanties overlaten uit te maken wie eenvoudig uit onnozelheid in de loge verzeild is geraakt en wie er inderdaad met boze bedoelingen in heeft geze ten". De geheime loge „Propaganda 2", die geleid werd door de naar het buitenland uitgeweken Licio Gelli, wordt beschouwd als een broeinest van rechtse samenzwe ringen, financiële zwendel op grote schaal, corruptie en omko ping. Toen de regering-Forlani het afgelopen voorjaar gedwon gen werd de ledenlijst te publice ren, bleken tientallen generaals, kamerleden, hoge ambtenaren, rechters en journalisten deel uit te maken van dit onsmakelijke gezelschap. Het kabinet moest erom aftreden en de nieuwe pre mier, Spadolini, beloofde, als een van de hoofdpunten van zijn pro gramma, schoon schip te zullen maken. De kranten stonden er wekenlang vol van en steeds nieuwe details kwamen aan het licht, die erop wezen, dat er wel degelijk sprake was van een „centrum van corruptie" in de Italiaanse staat. Dit gebeurde allemaal voor de vakantie en kort daarna vertrok iedereen naar het strand. De af faire raakte in het vergeetboek en is daar ook door het kamerde bat niet echt uitgehaald. De ka mervragen waren al voor het re ces ingediend en de vragers ble ken zelf zo weinig geïnteresseerd in de antwoorden, dat ze groten deels verstek lieten gaan. Alleen de oppositie toonde zich ontevre den over het regeringsantwoord en blijft bijvoorbeeld vragen, waarom wel de generale staf en de veiligheidsdiensten, maar niet de ministeries en de rechterlijke macht een zuivering hebben on dergaan. Communisten en radi calen verdenken Spadolini ervan de zaak in de doofpot te willen stoppen, omdat in alle regerings fracties P2-leden voorkomen, die zich met een eenvoudige ontken ning van de zaak hebben afge maakt en tegen wie niets is on dernomen. Volgens het weekblad „l'Espres- so" zou bij het verhoor van Ro berto Calvi, bankier en vooraan staand lid van de loge, die we gens grootscheepse deviezen- smokkel werd veroordeeld, aan het licht zyn gekomen, dat deze op advies van andere logeleden 21 miljoen dollar naar het buiten land zou hebben overgemaakt, om de bescherming van de socia listische partij te kopen. De par ty had er niet meer dan een twee regelige ontkenning voor over, waarmee de beschuldiging naar het rijk van de fantasie werd ver wezen. Maar het ziet ernaar uit dat dit een al te kleine deksel is om de walm uit de enorme beer put mee tegen te houden. Het is in elk geval een feit dat de socialisten juist omstreeks die tijd begonnen te protesteren te gen de „hekseryacht" op P2-le- den en voorstelden het openbaar ministerie onder curatele van justitie te stellen om „politiek misbruik" van de rechterlijke macht te verhinderen. Ondanks alle verwoede pogingen om de doofpot definitief te sluiten, is het laatste woord over de P2-af- faire waarschijnlijk nog lang niet gesproken. SRUSSEL (GPD) Met de publikatie van het document „De militaire kracht van de Sowjet-Unie" heeft de Ame rikaanse regering een nieuw offensief geopend om de Europese bondgenoten te overtuigen van de noodzaak nieuwe nucleaire middellange-afstandsraketten te gaan plaatsen. In een gelijktijdige persconferentie in Washington en Brussel - ver bonden per satelliet - presenteer de de Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, gisteren een rijk geïllustreerde brochure, waarin een overzicht gegeven wordt van de groeiende Russische militaire kracht. De gegevens in het 99 pagina's tel lende document zijn grotendeels afkomstig van hoorzittingen van de Amerikaanse Senaat en uit militaire tijdschriften, zodat voor experts weinig nieuwe feiten aan het licht komen. Washington mikt met de brochure dan ook op het grote publiek en rekent erop dat het aan beide zijden van de Atlantische Oceaan een 'best seller' zal worden. „Een juist en volledig begrip van de militaire kracht van de Sow jet-Unie, van hun uitgangspun ten, hun capaciteiten, hun krach ten en hun zwakheden" is vol gens de Amerikaanse defensie minister essentieel voor het on derhouden en versterken van de westerse verdediging. In maart van dit jaar al beloofde de Ameri kaanse bewindsman een aantal van zijn Europese collega's op hun verzoek tastbare bewijzen van de kracht van de Sowjets voor een breed publiek bekend te maken. Dit tegen de achter grond van de groeiende opposi tie tegen stationering van 572 Pershing-2- en kruisraketten in West-Europa. Geheimen Dat er nog een halfjaar overheen is gegaan sinds die toezegging in maart, is onder meer veroorzaakt door strijd tussen de ministeries van defensie en van buitenland se zaken over welke geheime ge gevens konden worden gepubli ceerd. Het Pentagon vreesde dat de Russen uit publikatie van sommige feiten konden-afleiden welke spionage-methodes Ame rika toepast. Buitenlandse zaken in Washington was voorstander van zo uitgebreid mogelijke in formatie, om daarmee de publie ke opinie in Europa te kunnen bewerken. In het uiteindelijke produkt is nu wel een 'natuurge trouwe' tekening te vinden van SS-20 raketten, maar niet de foto die hiervoor model heeft ge staan. Die blijft topgeheim. In het document worden alle as pecten van de Russische krijgs macht volgens het Pentagon zo compleet en nauwkeurig moge lijk toegelicht. Naast hoofdstuk ken over de organisatie van de Russische strijdkrachten, het snel inlopen van de technologi sche achterstand en een apart hoofdstuk over de ideeën in Amerika over wat de Russen met deze indrukwekkende wapenar senalen over de hele wereld van plan zijn, wordt uiteraard uitvoe rig ingegaan op de SS-20 en het eventuele slagveld m Europa. Antwoord Want hier ligt de essentie van het boekwerk en de manier van pre senteren: „We hebben geen an der antwoord op deze onder meer op West-Europa gerichte mobiele en van drie onafhanke lijke kernkoppen voorziene SS- 20's, dan het invoeren van de Pershing-2 en kruisraketten", al dus Weinberger. Behalve voor het Westeuropese publiek is de brochure ook ge schreven voor de Amerikaanse bevolking. Op vragen van Ameri kaanse verslaggevers in Was hington zei Weinberger, dat de Verenigde Staten „zich opnieuw moeten bewapenen om aan deze dreiging het hoofd te bieden", om „de verloren gegane voor sprong in bewapening van de ja ren vijftig weer goed te maken". Volgens de Amerikaanse regering heeft de bewapening van de Sowjet-Unie zo'n vaart genomen en zijn de Russen ook technisch zo ver gevorderd, dat de voor sprong zienderogen afgebrok keld is. De Vietnamese oorlog en het binnenlandse verzet tegen al te veel nadruk op bewapening zyn volgens Weinberger de oor zaak voor deze „achterstand". Het document bevat overigens voor deskundigen wel interes sant nieuw materiaal over onder meer de nieuwe Russische T-80 tank, het nieuwe door nucleaire kracht voortgedreven oorlogs schip van 23.000 ton van de Ki- rov-klasse, en een vry gedetail leerde tekening van de gemakke lijk verplaatsbare SS-20 raket ten. Volgens het Pentagon had de Sow jet-Unie hiervan in de afgelopen maand juli 250 exemplaren elk met drie kernkoppen opgesteld - twee derde dbarvan is op West- Europa gericht. Terwijl de pro- duktieschema's er niet op dui den dat het tempo waarin de ra ketten worden opgesteld zal ver minderen, aldus het document. Volgens het Pentagon komen er spoedig nog 100 150 van deze raketten bij. De actie is duidelijk op het Westeu ropese publiek - en met name op dat in Nederland en België - ge richt. Maar eerdere campagnes, zoals bij de „verkoop" van het Amerikaanse beleid inzake El Salvador enkele maanden gele den, hebben eerder een ave rechts effect gehad. Waarnemers bij de NAVO in Brussel zijn dan ook nogal sceptisch gestemd. De Italiaanse krant La Stampa kon digde het Amerikaanse offensief zelfs al aan als „psychologische oorlogvoering tegen de Europese pacifisten". Maar dan wel op Eu ropees verzoek, aldus Weinber ger. NEW YORK Reuter/AFP) - De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Alexander Haig beeft gisteren verklaard, dat het nog staat te bezien of de gesprekken met zijn Russische collega Andrei Gromiko zullen bijdragen aan een verminde ring van de spanningen tussen de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie. In een vraaggesprek met het Ame rikaanse televisiestation NBC zei Haig dat tijdens de gesprek ken met Gromiko een groot aan tal problemen tussen Washing ton en Moskou zijn doorgespro ken. "Daarbij hebben we van beide kanten onze standpunten nog eens uiteengezet, zonder dat we ten aanzien van éen van de besproken onderwerpen over eenstemming hebben bereikt". - >tsU Minister van defensie Weinberger toont schetsen van Russische schepen die te zien zijn in een publikatie van het Pentagon over de militaire kracht van de Sowjet-Unie. TEHERAN (DPA/UPI/Reu- ter) - De secretaris van de Islamitisch Republikeinse Partij (IRP) in de Westi- raanse provincie Choras- san, Hodjatoleslam Hasje- minedjad is gisteren bij een aanslag in de provin ciehoofdstad Masjad ge dood. Volgens radio Teheran die dit heeft bekendgemaakt, liet een van zijn studenten na een godsdiensles in een kantoor van de IRP een gra naat ontploffen. De student over leed zelf ook in het ziekenhuis. Irans revolutionaire leider, ^jatol- lah Roehollah Chomeini, ver klaarde tegenover bezoekers in zijn residentie in noord-Teheran niet te begrijpen waarom derge lijke aanslagen werden gepleegd, omdat ze de islam alleen maar versterken. De omgekomen geestelijke gold als een van de voornaamste te genstanders van de linkse oppo sitiebeweging Moedjahidien-e- chalq. Toen hij onder het bewind van de sjah in de gevangenis zat sympathiseerde hij met de Moedjahidien. Na de islamiti sche revolutie die tot verdrijving van de sjah in februari 1979 leid de schreef hij echter een boek dat fel was gekant tegen deze linkse organisatie. De golf van executies in Iran gaat onverminderd voort. Na de exe cutie van 110 tegenstanders van de regerende geestelijkheid, zon- VS oe fenen: Nicaragua paraat MANAGUA (UPI) - De bevel hebber van het Nicaraguaan se leger Humberto Ortega heeft opgeroepen „tot een permanente mobilisatie" in verband met Amerikaanse vlootoefeningen volgende maand. Hij vreest dat deze een inleiding vormen voor een invasie. Ortega zei maandag dat de mo bilisatie zal duren tot het ein de van de oefeningen in het Caraibisch gebied door de vloot van de Verenigde Sta ten en de vloot en de lucht macht van het buurland Hon duras van 7 tot 9 oktober. „Wij gaan hiertoe ov^r om te laten zien dat ons volk gereed is elke agressie in de toe komst terug te slaan en dat wij de noodzakelijke wapens hebben om dit te doen", al dus Ortega in een rede tot 800 nieuwe leden van de militie. Niet duidelijk is of de 30 tot 40.000 man tellende strijd krachten en de 50.000rieden van de militie van Nicaragua in staat van paraatheid zijn gebracht of dat zijn oproep tot „mobilisatie" een aanpas sing was tot algemene waak zaamheid. dag en maandag, werden giste ren 43 leden van de Moedjahi dien terechtgesteld in de Evin- gevangenis bij Teheran. De krant Azadegan berichtte gisteren dat nog twee tegenstanders van het bewind waren geëxecuteerd. Sinds de onlusten afgelopen zon dag in Teheran waarbij volgens officiële opgave 25 mensen om kwamen. zijn nu 155 mensen te rechtgesteld. Het overgrote deel van hen behoorde tot de Moedja hidien. Onder de terechtgestel- den van maandag bevonden zich Hossein Navab Safavi, een me dewerker van ex-president Abol- hassan Bani-Sadr en de gepen sioneerde generaal Ali Asjgar Mozajeli. De eerste zou betrokken zyn ge weest by de bomaanslag op het hoofdkwartier van de IRP, eind juni, waarbij de halve IRP-top omkwam. Bovendien zou Safavi Bani-Sadr verborgen hebben ge houden toen deze was afgezet. Generaal Mozajeli zou betrokken zyn geweest bij de moord op het hoofd van de Iraanse politie on der premier Mossadeq in 1954. "Dal Khalsa" (beweging voor Khalistan). waartoe de ka pers zeiden te behoren van de Boeing van Indian Airlines die gisteren werd gedwongen naar Lahore te vliegen, is de radicaalste groepering bin nen de Sikh-gemeenschap. Ze vertegenwoordigd slechts een kleine minderheid die herhaaldelijk zwaar wordt aangevallen door andere Sikhs. Maar vanuit het bui tenland, in het bijzonder Ca nada en de Verenigde Staten, ontvangt Dal Khalsa veel gel- delyke en andere materiële steun Dal Khalsa probeert de uitroe ping van een onafhankelijke staat Khalistan in de noord- west-Indiase deelstaat Poed- jab af te dwingen. In India le ven ongeveer 12 miljoen Sikhs, tien ervan in de Poendjab, waar zy de meer derheid uitmaken van de be volking. De rest woont ver spreid over heel het land. Binnen de Sikh-gemeen schap wordt tussen rivalise rende groepen heftig gestre den om de macht. De Sikhs zijn te herkennen aan een aantal uiterlijke kenmer ken: zij hebben een baard, ze dragen een tulband, stalen armband en een mes (de be roemde kirpan). Hun ge meenschap (Sikh leerling) werd in de vijftiende eeuw gesticht in de buurt van La hore in het deel van de Poendjab dat later bij Pakis tan zou komen. De stichter, Guru Nanak (1469-1539) streefde naa verzoening en vermenging van de Islam en het Hindoeïsme. De Sikh godsdienst erkent slechts één god (Hari) en gelooft in we dergeboorte. De Sikhs ver wierpen het hindoe-kasten stelsel. Zy gaan uit van ge lijkheid onder de mensen, ook tussen man en vrouw Er wordt veel waarde gehecht aan het gehoorzamen van de geboden van god en weinig aan religieus ceremonieel. De Sikhs kennen geen priester stand en ascetendom. De tiende guru overleed in 1708 en sindsdien is op zijn ver zoek de heilige schrift van de Sikhs (Adi-Granth) de guru. De Sikhs zyn traditioneel ac tief in hun "vier beroepen": de landbouw, de handel, het schrijven en de krijgskunst. Tijdens een congres van Dal Khalsa in Chandigarh, een autonoom gebied dat tevens hoofdstad is van de Poendjab en de deelstaat Hariana, werd afgelopen maart bekendge maakt dat "ergens in Cana da" een regering in balling schap was gevormd van Kha listan. De beweging richtte zich in een motie tot de Ver enigde Naties, maar de India se regering en de Sikhs van de partij "Akali Dal" blok keerden de motie. De Sikh-religie slaagde er al vanaf haar stichting niet in de hindoes en de moslems nader tot elkaar te brengen. De Poendjab was door de eeu wen heen vaak toneel van bloedige ongeregeldheden tussen de drie godsdiensten. Nadat in 1973 de eerste roep om grotere autonomie voor de Sikhs werd gehoord kwam het in de jaren erna tot steeds bloediger botsingen tussen rivaliserende Sikh-organisa ties. De wens tot meer auto nomie ging terug op het Sikh-rijk van Randjit Singh uit de negentiende eeuw, waaraan de Engelsen een eind maakten De Sikhs be horen traditioneel tot de wel- warendste bevolkingsgroe pen van India, en de Poend jab is ook de rykste deelstaat Leiders eisten in 1973 volledi ge controle over de defensie, de financiën en de communi catieverbindingen. De India se regering ging nauwlyks in op deze eisen. In 1978 werd de vooraanstaan de hindoestaanse journalist Lala Jagat vermoord. Hy was lid van het parlement ge weest en bezat kranten in de Oerdoestaat en Hindoestaan- se talen Na een onderzoek van twee jaar arresteerde de politie Jarnail Singh Bhin- branwale, een 34-jarige-Sikh leider die vanuit een tempel in Amritsar de strijd tegen een rivaliserende groepering leidde. Hy werd van de moord verdacht. Na zyn ar restatie ontstonden rellen in Amritsar, waar by minstens acht mensen omkwamen. In de tussenliggende jaren was de roep om volledige onaf hankelijkheid van een Kha listan in de Poendjab en ge deelten van aangrenzende deelstaten steeds sterker ge worden. Vanuit Amritsar. zo is aangekondigd, zou een ra dio-zender actief worden die pleit voor een onafhankelijke Sikh-staat. Na de bekendma king van het bestaan van de regering in ballingschap ver schenen nauwkeurige in Ca nada gemaakte paspoorten van Khalistan. Aanhangers frankeerden brieven met Khalistan postzegels en er is ook Khalistan-geld gedrukt. In september namen 50.000 minder radicale demonstran ten deel aan een betoging in Amritsar die van Nieuw Del hi meer autonomie eiste (DPA/AFP) BEIROET (UPI/Reuter) - Het Libische persbureau Jana heeft gisteren gemeld dat de dag tevoren een Italiaanse straaljager een Libisch lyn- vliegtuig heeft 'onderschept'. Het bureau knoopte daar de veronder stelling aan vast dat men "wellicht had gedacht dat de Libische leider kolonel Moammar Gaddafi zich aan boord van het toestel bevond". Zo zou het mogelijk zyn gegaan om "een poging tot uitvoering van het Amerikaanse plan om zich te ontdoen van kolonel Gaddafi", aldus Ja ne. Volgens het Libische bericht was het een lynvliegtuig dat op weg was van Zürich naar Tripoli. In diezelfde tyd keerde Gaddafi na een rond reis door Oost-Europa uit Belgrado terug naar Tripoli Libië heeft herhaaldelijk de Amerikaanse geheime dienst CIA beticht van plannen om Gaddafi uit de weg te ruimen Gistermiddag bevestigde de generale staf van de Italiaanse luchtmacht dat maandag een Italiaans jachtvliegtuig een Libisch passagiersvlieg tuig heeft onderschept in het Italiaanse luchtruim. Dit was gebeurd omdat het Libische toestel geen machtiging had om over Italiaans ge bied te vliegen. De jager had ermee volstaan het passagiersvliegtuig te begeleiden tot buiten het Italiaanse luchtruim ADVERTENTIE ADVERTENTIE jc Kom in Leiden de meest exclusieve meubelen van Sederland bewonderen l.v.m. de 3 oktober feesten houden wij op donderdag en vri|dag 1 en 2 oktober OPEN HUIS en...voor de kinderen een leuke attraktie! PROFITEER NU VAN SPECIALE AANBIEDINGEN! Alwéér is er een Hollandse Unifil soldaat naar de troepen van majoor Haddad overgelopen. Nieuwe Revu vraagt deze huurling naar z*n ervaringen en plannen. Nieuwe Revu praat óók met Frank Rijkaart over de snelweg van straatvoetbal naar oranje tricot. Aandacht bovendien voor de Skinheads, de Engelse kaal koppen met de ijzeren schoenneuzen. 21-23 I IndustrWOTtfn ~o» Wurtf LE'DEN Tel 071-122547

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9