Regering laakt "laster" IKV CHESTERFIELDS 12,07% to unieke kollektie Luns weer in opspraak Koos H. wil nog niet worden verhoord Verdachte van moord op drie meisjes laat eerst getuigen aan het woord an Thijn: geen bewijzen Hoi J De heer/mevrouw J Straat f* ijïjp, Plattegrond voor blinden Senaat wil ook uitkering voor zelfstandigen "Geertsema wil aanpak anti-atoom- be weging" Nederland boos na uitlatingen over Griekenland 3DENSDAG 30 SEPTEMBER 1981 Van een onzer verslaggevers) :N HAAG (GPD) - De Haagse exclubportier Koos H., die f'ordt verdacht van moord op rie meisjes, wilde gisteren nog iet worden verhoord door de echtbank. Eerst moeten zijn ge- uigen a décharche worden ge- loord. Dat heeft de portier de laagse rechtbank gisteren laten ^eten. De president van de echtbank, mr. S.F. Kootte stem- e daarmee in. nder ook maar iets van zijn ge- roelens te laten blijken, losjes inderuit gezakt in de verdach- enbank terwijl hij met de linker- ïand zo nu en dan aantekenin- en maakte, hoorde de 31-jarige laagse portier op de eerste pro- resdag hoe vyf getuigen door ijn raadsman mr. J.Th. Duijn- ;tee werden verhoord, j waren op verzoek van de raads- nan van de verdachte naar Den laag ontboden. Doodstil hoor- len de aanwezigen op de tribune ran een tot de nok toe gevulde sittingzaal van het Haagse paleis ran justitie de verklaringen van le getuigen aan. Maar er kwa- nen geen nieuwe feiten boven afel. Hagenaar wordt ervan verdacht drie meisjes op een beestachtige nanier om het leven te hebben rebracht. Het gaat om de twaalf- arige Thialda Visser uit, Den Haag, de achttienjarige Emy den Boer uit Schiedam en de elfjari ge Edith Post uit Wassenaar. Om dit laatste meisje draaide de zit ting van gistermiddag. Het meisje werd op 2 oktober vorig jaar in een plas in de duinen in Wassenaar gevonden. In de buurt van het meisje werd een tak gevonden met bloedsporen. Volgens het gerechtelijk labora torium is het kind daarmee twee maal op het hoofd geslagen. Ook waren er sporen van wurging. Roofovervallen Eerder op de dag werden gisteren de roofovervallen waar Koos H. wordt verdacht door de recht bank behandeld. Koos ontkende de meeste overvallen. Alleen een mislukte overval op een geldtransportwagen van de Nutsspaarbank in de residentie gaf hij toe. Ook bekende hij op 29 september een speelautomaat van Leidenaar Hein Link in mo tel Sassenheim te hebben ge kraakt. De buit daarbij zou ruim 1700 gulden zijn geweest. Deze laatste bekentenis deed hij, zo was over het algemeen de me ning in de rechtszaal, om zichzelf voor de zaak Edith Post een alibi te verschaffen. Het meisje ver dween namelijk op die dag uit haar school aan de Wassenaarse Wethouder Huybrechtslaan. De dag waarop de speelautomaat werd gekraakt blijkt niet precies bij justitie bekend te zijn. In de dagvaarding staat dat het in de periode tussen juni tot en met 5 oktober moet zijn gebeurd. Laatsten De heer en mevrouw Schaap uit Katwijk zijn waarschijnlijk de laatsten geweest die het meisje in levende lijve hebben gezien. Zij waren door de advocaat van de portier opgeroepen om voor de rechtbank een verklaring daarover af te leggen. Op advies van haar huisarts kwam me vrouw Schaap niet naar Den Haag, maar haar man zei over die ontmoeting met het meisje dat hij haar op maandag 29 septem ber vorig jaar 's middags bij de Wassenaarseslae heeft gezien. „Ze zat in een auto die achter ons stond. Toen ik enkele dagen daarna in de krant een foto van haar zag staan, zei ik tegen mijn vrouw, verdomd, ze is het. Die heb ik in die auto zien zitten". Van de man die achter het stuur zat kon getuige Schaap zich niets herinneren. Een hoofdagent van de Katwijkse gemeentepolitie had op vijf okto ber vorig jaar de verklaring van de familie Schaap genoteerd. Hij was eveneens als getuige gedag vaard door de advocaat van Koos H. De hoofdagent had het echt paar Schaap een uit 1973 stam mend boekje met autotypen la ten zien. Of zij maar konden zeg gen welk merk auto achter hun auto heeft gestaan aan de Wasse- naarseslag. Over de manier waarop daarna door de hoofdagent proces-ver baal is opgemaakt had mr. Duijn- stee opmerkingen. Nadat de heer Schaap de foto's in het verouder de boeltje had bekeken zei hij zich het type auto niet te herken nen. De hoofdagent had dat niet in het proces-verbaal opgeno men. Later bleek dat de getuige de auto van Koos. H. van een foto had herkend. Mr. Duinstee: „Maakt het wat uit of het resul taat positief of negatief is om het in een proces-verbaal op te ne men?". Behangen Meer over Koos H. kon een wacht meester van de rijkspolitie in Wassenaar zich herinneren. „Ik zag hem op die bewuste maan dag 29 september rond een uur of twaalf 's middags in de buurt van een school rondlopen. Ik was mijn slaapkamer aan het be hangen en zag dat hij zijn auto aan de overkant parkeerde. Hij liep weg met een schop. Even la ter kwam hij weer terug en stap te in de wagen en reed weg. Ik dacht dat hij van de plantsoenen dienst was". Als getuige-deskundige had de raadsman van Koos H. tandarts W. Free laten dagvaarden. Hij moest maar eens uitleggen, zei mr. Duijnstee, hoe hij wist dat een beet op de linkerpink van Koos H. niet van een hond was. maar waarschijnlijk van een mens. Het vermoeden bestaat dat het meisje de portier in de pink heeft gebeten, want haar iinkersmjtand was uit haar kaak gebroken, waarschijnlijk omdat ze hard heeft gebeten. Koos H. zegt door zijn herdershond te zijn gebeten. De tandarts meent dat het uitgeslo ten is dat de beet is toegbracht door een hond, „maar ik acht het niet uitgesloten dat het een men selijke beet is". Volgens de raadsman bevat het relaas van de tandarts tegenstrijdigheden. De tandarts ontkende dit. „Letsel dat door een hond is toegebracht zou ernstiger zijn". Ex-vriendin Tegen het eind van de eerste zit tingsdag wilde de advocaat van de sexclubportier nog drie ande re getuigen horen. Deze waren op dat moment echter niet aan wezig. Die getuigen zijn de in de gevangenis zittende De B de Hagenaar Van B. en de ex-vrien din van de verdachte. De president van de rechtbank, mr. Kootte las daarop echter een verklaring voor van de huisarts van de ex-vriendin. De arts vindt het niet raadzaam de vrouw te la ten verschijnen omdat ze labiel zou zijn en ter plekke emotioneel zou kunnen reageren. De raads man van Koos H. stond er echter op de vtouw toch te laten ver schijnen omdat ze ..nog nimmer onder ede is gehoord". De vrouw is wel in Delft verhoord door een district-rechercheur van de rijkspolitie. Deze man was gisteren ook als getuige ver schenen. Volgens een verklaring van de vrouw aan die recher cheur zou een vloerbedekking in de woning van Koos H. aan de Zuid wal in Den Haag zijn wegge haald omdat er bloedsporen op zouden zitten. De rechercheur zou hebben ver zuimd dit in het proces-verbaal op te nemen. Het was by het ver hoor van deze getuige dat de pre sident mr Kootte een klein tipje van de sluier oplichtte over de zaken die zich in het huis van Koos H hebben afgespeeld „U heeft daar ook het beruchte ka mertje gezien". Hij doelde daar mee op een volkomen geisoleer- de ruimte waarin waarschijnlijk ook Edith den Boer om het leven is gebracht. Vandaag zou nog een aantal getui gen wordt gehoord en daarna zou het verhoor van de portier beginnen. Vervolgens houdt de officier van justitie mr Schim mel zijn requisitoir en veertien dagen later houdt de verdediging haar pleidooi, waarna de recht bank weer twee weken later uit spraak doet. 7. IEN HAAG (GPD) - Er bestaat geen enkel bewijs voor verdach te financiering of contacten van het Interkerkelijk Vredesberaad. [Het is zeer urgent dat de laster- I campagne tegen deze organisatie wordt gestaakt. Minister Van Thijn, die verantwoordelijk is voor de Binnenlandse Veilig heids Dienst, zei dit gisteren in de Tweede Kamer. e minister verwierp alle beschul digingen die de laatste tijd aan het adres van de vredesbeweging zijn gericht. „Voor de gedane sugsties bestaat geen schijn van bewijs, spijkerhard noch boter zacht", zei Van Thijn. De bewe ringen van regeringsadviseur prof. jhr. Alting von Geusau, dat de vredesbeweging wordt geïn filtreerd en gefinancierd door Moskou, liet de minister volledig voor rekening van de hoogleraar. >e regering betreurt het, aldus Van Thijn, dat een zo belangrijke opiniërende groep als het IKV, die uitdrukking geeft aan diep- geworteld onbehagen bij de be volking over de kernbewape- I ning, bij herhaling in een kwaad daglicht wordt gesteld. De vrij heid van vereniging en vergade ring is een grondrecht, ook voor bewegingen waarvan men de op vattingen niet deelt, zei de be windsman. Hij noemde zulke be wegingen „een verrijking van de democratie", en achtte het „bui- I tengewoon te betreuren als ze J onderwerp worden van laster- I campagnes". 'Oppervlakkigheid" fan Thijn zei dat hij zeer veront rust was over „de zeldzame op pervlakkigheid" van een CIA- tfEERRAPPORTEN rapport over Sowjet-invloeden in de Europese vredesbeweging. Op dat rapport baseerde Alting von Geusau zijn beschuldigin gen vooral. De minister bestem pelde de passage in dat rapport over Nederland als „enkele onsa menhangende zinnen". Het ver baasde hem dat kamerlid Wage naar (Reformatorische Politieke Federatie) daaraan de inspiratie ontleende hem gisteren tijdens het wekelijks vragenuurtje in de Tweede Kamer aan de tand te voelen. Niet in het openbare rapport van de CIA noch in de geheime ver sie die de BVD bekend is, komt volgens Van Thijn enige aanwij zing voor die beschuldigingen aan het adres van het IKV zou rechtvaardigen. Ook zijn er geen aanwijzingen dat de organisatie indirect contacten zou onder houden met de Oostduitse in lichtingendienst, zoals Wagenaar had gesuggereerd. Van Thijn zei dat een kamerlid bij het uiten van zulke beschuldigingen „ui terste terughoudendheid" zou moeten betrachten. De bewering van Alting von Geu sau dat het IKV via een zusteror ganisatie overheidssubsidie zou opstrijken die eigenlijk voor ont wikkelingshulp is bestemd, werd door de minister weerspro ken. Voormalig minister van ont wikkelingshulp De Koning heeft dat gerucht vorig jaar al bestre den, aldus Van Thijn. „Over de herkomst van de financiën van het IKV bestaat geen enkele ge heimzinnigheid", zei de minister. Hij noemde de financiële bron nen: alle grote kerkgenootschap pen en particuliere inzamelin gen. Hoewel Van Thijn zei zich in het algemeen niet over de werk zaamheden van de BVD te kun nen uitlaten, gaf hij het PSP-ka- merlid André van Es de garantie dat de inlichtingendienst zich niet inlaat met zwartmakerij van het IKV en bespionering van IK- V'ers. ADVERTENTIE NMB Kapitaalmarkt-Renterekening 1. 1 gisterer min. t< 1 I 1 Lmsterdam zwaar bew. 18 10 0 >e Bilt half bew. 18 7 0 licht bew. 18 6 0 lelde halfbew. 17 6 0 iindhoven licht bew. 18 8 0 )en Helder zwaar bew. 17 10 0 lotterdam zwaar bew. 18 9 0 licht bew. 18 5 0 Gissingen zwaar bew. 17 12 0 id.Limburg onbew. 17 7 0 iberdeen regen 17 7 02 ithene onbew. 27 18 0 larcelona onbew. 22 11 0 licht bew. 14 9 1 lordeaux licht bew. 22 13 0 Irussel licht bew. 18 10 0 "r ankfort mist 18 4 0 mist 16 3 0 lelsinki geheel bew. 19 13 0 nnsbruck zwaar bew. 9 7 11 Clagenfurt zwaar bew. 15 7 04 Copenhagen 6 2 «issabon onbew. 25 16 0 onbew. 22 6 0 «onden regen 17 13 2 onbew. 24 10 0 onbew. 24 12 0 tallorca onbew. 25 8 0 tünchen motr. 10 8 39 licht bew. 25 15 0 )slo onbew. 13 5 1 zwaar bew. 18 12 0 lome licht bew. 2] 13 17 Iplit zwaar bew. 23 15 0 Stockholm licht bew. 16 10 2 Venen regen 16 11 6 mist 14 5 3 nstanbul 0 -as Palmas bcht bew. 26 20 0 "unis halfbew. 2b 16 02 Rente voor de maand oktober. De NMB Kapitaal markt-Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Meer informatie?' Stuur onderstaande cou pon in of haal de folder bij uw NMB-kantoor. Viditel pagina 484. nederl andsche miooenstanosbank De NMB denkt met u mee. J CoUpOTl Kapitaalmarkt-Renterekening. I Stuurt u mij meer informatie. I Postcode en woonplaats I In een envelop zonder postzegel opsturen I aan de NMB, Afdeling KMR, Antwoordnummer 131, I I 1000 PA Amsterdam LD I I1 UTRECHT (ANP) - De stad Utrecht heeft de primeur gekregen van een plattegrond voor blinden. Het eerste exemplaar van deze stadsplattegrond inbraille werd gisteren overhandigd aan het echtpaar Van der Ven uit Utrecht. Op de foto de heer en mevrouw Van der Ven met de kaart op het Vreedenburg. DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer vindt dat zelfstandigen met een minimuminkomen aan het einde van dit jaar evenals an dere genieters van een mini muminkomen een uitkering moeten krijgen die hun koop kracht dit jaar op peil houdt. Dit heeft de senaat gisteren uitge sproken door zonder tegenstem een motie van deze strekking aan te nemen. ADVERTENTIE I.v.m. de 3 oktober feesten houden wij op donderdag en vrijdag 1 en 2 oktober OPEN HUIS en...voor de kinderen een leuke attraktie! PROFITEER NU VAN SPECIALE AANBIEDINGEN! Kom in leiden de meest exclusieve meubelen van Nederland beuondeivn Willem BarentsKir,ial 21-23 I I irxJustrteterem De Waard" l LEIDEN Tel 071-122547 ARNHEM (GPD) - Mr Geertsema heeft duidelijk de suggestie ge wekt de anti-kernencrgiebewe- ging te willen aanpakken. Dit stelde gisteren mr. Langelaar. de raadsman van het Landelijk Energie Comité, in het kort ge ding dat het LEC tegen de com missaris van de koningin in Gel derland had aangespannen. De raadsman van het LEC merkte op dat het zeker niet opgaat via een krachtig signaal van de kant van Geertsema de publieke opi nie wakker te schudden. „Het lijkt erop alsof Geertsema zelf slaapt, aan nachtmerries lijdt, want alleen slapend kan je aan nachtmerries onderhevig zijn". Het LEC heeft Geertsema verzocht zyn met onder stoelen of banken gestoken vermoedens dat de an- ti-kemenergiebeweging en kra- kersgroepen hun acties financie ren uit de opbrengst van ban kovervallen, publiekelijk te wil len herroepen Omdat hy daar weinig voor voelde en mede om dat zijn bewoordingen ietwat ge nuanceerder waren gekozen, heeft mr. Geertsema dat tot dus verre vriendelijk doch dringend afgewezen. Om de commissaris via de vice- president van de Arnhemse rechtbank, mr. E. Wijtema, als nog tot andere gedachten te brengen meende het LEC dan maar in kort geding Geertsema hiertoe te bewegen. De inge brachte eis op straffe van een dwangsom van f 1000 per dag houdt in dat Geertsema in een persbericht moet toegeven dat zijn uitgesproken vermoedens ongegrond zijn en dat hij zyn uit latingen betreurt. De Arnhemse vice-president zal dinsdag 6 ok tober vonnis wijzen. Mr. baron B. van Lynden, pleitend namens Geertsema, vond dat het verzoek van het LEC vry ver taald, kant noch wal raakte. De commissaris der koningin zelf: „Ik heb uitsluitend gesproken over randfiguren die telkens weer bij acties opduiken Niet over degenen met ideële motie ven. Mijn vermoedens zyn inge geven uit angst voor een anar chistische beweging die in ons land ondergronds bezig is. Daar voor is de publieke opinie nog lang met wakker geschud". DEN HAAG (GPD) - NAVO-secretans-gene- raal Joseph Luns zal voor de tweede keer in één week door Den Haag op de vingers wor den getikt wanneer blijkt dat uitlatingen van hem tegenover het Franse persbureau AFP over de situatie in Griekenland juist zijn weergegeven. De woordvoerder van het ministerie van bui tenlandse zaken zei gistermorgen al op voor hand dat Luns zich had bezondigd aan „niet aanvaardbare beïnvloeding van en inmen ging in de binnenlandse aangelegenheden van een NAVO-lidstaat". AFP had uit de mond van de secretaris-generaal onder meer opgetekend dat een overwinning van de linkse oppositie bij de Griekse parlements verkiezingen volgende maand „dramatische veranderingen" ten nadele van de NAVO zal opleveren. Het ministerie onderzoekt of Luns tegenover AFP werkelijk buiten zijn boekje is gegaan, maar gaf reeds een reactie op de vermeende uitlatingen van Luns nog voordat Brussel de correcte weergave ervan had bevestigd. Luns zelf heeft inmiddels verklaard dat AFP zyn opmerkingen niet op de juiste manier heeft afgedrukt. Politieke waarnemers in Den Haag schrijven deze ongebruikelijke gang van zaken toe aan de irritatie tussen de nieuwe minister van buitenlandse zaken, de PvdA'er Van der Stoel, en Luns Maandag beschuldigde Van der Stoel het „NAVO-opperhoofd" van „trieste, onjuiste en betreurenswaardige" opvattingen over de Oost-Westpolitiek van de PvdA. Van der Stoel zei tevens het zeer onjuist te vinden dat Luns zich op het terrein van de Neder landse politiek begeeft Hy reageerde toen op een in De Telegraaf afgedrukt interview met Luns, waarin deze zich ook afvroeg of de Nederlandse (PvdA- en D'66)ministers wel met volle inzet de NAVO belangen zou den verdedigen. Beroering Het Franse persbureau gaf vrijdag onder meer als letterlijke mening van Luns, dat de sta tus van sommige eilanden in de Aegeische zee nog is opgelost. Deze en andere citaten hebben op het toch al turbulente Griekse politieke toneel voor veel beroering ge zorgd. Turkye maakt aanspraken op sommi ge van de eilanden, die officieel tot Grieks grondgebied behoren. De woordvoerder van buitenlandse zaken verklaarde nadrukkelyk dat „uitgangspunt van de regering blyft dat aan de status van deze eilanden niet mag worden getornd". Het is niet aannemelyk dat Den Haag al op korte termyn binnen de NAVO zal aandrin gen op het ontslag van Luns. Maar ingcwy- den in politiek Den Haag wyzen erop dat ook Van der Stoels voorganger Van der Klaauw niet altijd even gelukkig was met de uitvallen van Luns naar vooral linkse poli tieke bewegingen en politici in de NAVO- landen Van der Klaauw zei destyds in de Tweede Kamer dat het aan te bevelen zou zyn het secretariaat-generaal van de NAVO voor een bepaalde periode aan één man toe te wyzen. Nu is die benoeming niet aan een tijdsduur gebonden. Het valt echter te verwachten dat de nieuwe regering of in de regeringsverklaring op 12 oktober of by de begrotingsdebatten over het buitenlands beleid grenzen zal stellen aan zowel de „politieke bewegingsvrijheid" van de NAVO secretaris-generaal als aan de penode dat hy deze functie bekleedt Van der Klaauw wilde die op vyf jaar stellen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7